PDA

צפייה בגרסה מלאה : נעילות, סרנים ורוקנרול

lior5
26-03-05, 17:20
קראתי את הכתבה המצוינת של נמרוד על נעילות:
http://www.jeepolog.com/j6tech_lockerguide.htm

אני אשפץ בקרוב CJ5 ויש לי שתי שאלות:
1. בהנחה שיש לוקרים ל- Hubs ובנסיעה בכביש הגלגלים הקדמיים מנותקים מהסרן, האם יש יתרון לנעילה כדת וכדין על פני סרן קשיח (באמצעות spool)?

2. סליחה על הבורות, אבל האם ההבדלים בין הסרנים השונים (Dana 30, 60 וכו') באים לידי ביטוי בדיפרנציאל בלבד או גם בציריות? הכיוון שאני חותר אליו הוא - נניח ויש לי Dana 30 ואני רוצה סרן חזק יותר, האם החלפת הקייס ב- Locker איכותי, תספיק לי על מנת שהסרן לא ייכנע לבריונות של מנוע V8 עצבני?

יוני5
26-03-05, 18:12
קראתי את הכתבה המצוינת של נמרוד על נעילות:
http://www.jeepolog.com/j6tech_lockerguide.htm

גם אנחנו חושבים שהיא מצויינת - לכן הכנסנו אותה לפה :)
אני אשפץ בקרוב CJ5 ויש לי שתי שאלות:
1. בהנחה שיש לוקרים ל- Hubs ובנסיעה בכביש הגלגלים הקדמיים מנותקים מהסרן, האם יש יתרון לנעילה כדת וכדין על פני סרן קשיח (באמצעות spool)?
לוקים יש מקדימה. ספול מלפנים לא יאפשר לך היגוי. ספול מתקינים בסרן האחורי. אני מכיר לפחות אחד שנוסע כך והוא מרוצה עד הגג. באופן תיאורטי, אם יש לך ספול, או נעילה או גלגלי שיניים עשויים מפלסטיק :) מלפנים, כל עוד אתה במצב 2X4 ולוקים במצב מנותק, אז אין כל משמעות, הדריישפט הקדמי, הדיפרנציאל הקדמי, הציריות הקדמיות וכיו"ב לא זזים מילימטר. הם פשוט מנותקים לחלוטין ולא מקבלים תנועה לא מהמנוע (דרך הגיר והטרנספר שכזכור לא מעביר תנועה לסרן הקדמי במצב 2X4), ולא מהגלגלים שמנותקים מהציריות.ולכן, לנעילה יש יתרון משמעותי על הספול מלפנים - היא מאפשרת היגוי (תכונה נדרשת למדי בסרן הקדמי... ) באחורי - רעיון לא רע בכלל.
2. סליחה על הבורות, אבל האם ההבדלים בין הסרנים השונים (Dana 30, 60 וכו') באים לידי ביטוי בדיפרנציאל בלבד או גם בציריות? הכיוון שאני חותר אליו הוא - נניח ויש לי Dana 30 ואני רוצה סרן חזק יותר, האם החלפת הקייס ב- Locker איכותי, תספיק לי על מנת שהסרן לא ייכנע לבריונות של מנוע V8 עצבני?

ההבדלים בין סוגי הסרנים באים לידי ביטוי בם בציריות, גם בדיפ, גם בהאוזינג... אם אתה רוצה לחזק את הדנה 30 אתה יכול להחליף את הסרן כולו (וזה כולל התאמות לא מעטות) או את הצלבים והציריות (יש קיטים כאלה בשוק האפטרמרקט). אם תשים נעילה שמחליפה את כל הקייס, כדוגמת דטרויט לוקר או ARB אכן תקבל דיפ יותר חזק. אם תחליף לנעילה שמחליפה רק את סטליטים והפלנטרים, לא תחזק את הדיפ כלל.

יוני5

נמרוד
26-03-05, 18:21
לשאלה מספר 1 יוני ענה. אמנם כשלוקרים מנותקים והטרנספר ב2X4 באמת אין משמעות לספול, אבל כשאתה תהיה משולב ל4X4 ההיגוי באמת כמעט בלתי אפשרי, ויש כאן לפחות חבר אחד רציני מאד שניסה את זה בשביל כולנו. המשמעות היא שאתה משלב 4X4 אך ורק לפני עליות ישרות, עולה, ומנתק מייד, אחרת אין לך הגה. לעומת זאת, עם נעילה קדמית אוטומטית מרגישיפ התנגדות מסויימת להיגוי, אבל אין מה להשוות את החומרה.

שאלה 2 - לדנה 30 ספציפית, הנקודות החלשות הן קודם כל הצלבים, ואחרי כן הציריות עצמן, ורק אחר כך בית הדיפרצניאל. ישנה אסכולה של משפרי ג'יפים בארה"ב שמדברת על שדרוג דנה 30 במקום החלפת סרן, עם ציריות מחוזקות + צלבים של דנה 44 (או יותר חזקים, לדוגמא CTM) + החלפת הקייס לנעילת דטרויט או ARB שהן חזקות יותק מבנית. חפש את המושג "super30", יש חברות שמוכרות קיטי שדרוג כאלה קומפלט.

lior5
26-03-05, 18:28
אבל ספול באחורי לא יהיה בטיחותי בנסיעה בכביש, לכן באחורי אני מעדיף שלא להתקמצן...

לגבי החלפת הסרנים, כנראה שאני אצטרך לברר מחירים לפני שאני אחליט. יכול להיות ש- detroit + קיט ל- dana 30 יהיה יותר זול ומספיק חזק (בהנחה שאני בכל מקרה רוצה נעילה).

תודה על העזרה!

MAZDA 4X4
26-03-05, 19:20
סליחה על הבורות , אבל מה זה SPOOL?

אלכס.

lior5
26-03-05, 19:34
spool הוא רכיב שמבטל למעשה את פעולת הדיפרנציאל.
אני ממליץ לך לקרוא את המאמר שנמרוד כתב (הלינק נמצא למעלה).

יוני5
26-03-05, 21:46
אבל ספול באחורי לא יהיה בטיחותי בנסיעה בכביש, לכן באחורי אני מעדיף שלא להתקמצן...

דעות קדומות הובילו למעשים נוראים בהיסטוריה... :lol:
כתבתי לך, ולא סתם, שיש מי שנוסע כך, והוא רחוק מלהיות ינוקא בענייני ג'יפים.
גם חנן, מבעלי האתר נסע בג'יפ המדובר והתרשם לטובה. וגם אני, עבדך הנאמן, אחרי נהיגה בג'יפ הנ"ל יכול לומר שבג'יפ של סוף שבוע, למטרות טיולים בלבד, הייתי בוחר בסטאפ הנ"ל.
הנקודה הבעייתית עשוייה להיות "אכילה" מוגברת של הצמיגים, אבל עד עתה זה לא המצב.
הג'יפ הנ"ל צפוי לחלוטין ואני לא הרגשתי בעיה בטיחותית בעניין.

אין שום דבר רע בנעילה אוטמטית או נשלטת, להיפך, אבל גם ספול באחורי הוא רעיון לא רע בכלל.

במה שלא תבחר - בהצלחה.
יוני5

-->