PDA

צפייה בגרסה מלאה : כיוון שסתומים

gil4
27-03-05, 22:50
כדי להגיע לנמ"ע במנוע1298 יש לסובב את הקראנק עד ש:
1.t מופיע בחלון
2. 0 מופיע בחלון

סוזי המשתוללת
28-03-05, 10:10
תכניס מברג ארוך לתוך חלל הבוכנה ותסובב עד שתרגיש את הנמ"ע
אצלי בגלל שהמנוע במקור מוזרק אין שום סימני טיימינג על גלגל התנופה
חוצמזה במיקרה הגרוע פרק את מיכסה הטיימינג וכך גם תדע איפה הנמ"ע וגם את נק חפיפת השסתומים :P

boaziko
14-03-06, 17:49
סוזי, האם אתה מתייחס בבדיקה עם המברג לבוכנה 1?
1. אם כן, אז יהיו שני מצבים בהם הבוכנה תגיע לחלק העליון ורק אחד מהם הוא הנמ"ע - כאשר הרוטור של הדיסטריביוטור מצביע על בוכנה 1 - האם זה נכון?
2.כמו כן - כדי להדק את הברגים של השסתום משתמשים במברג שמגיע מלמעלה ומפתח. איך אני סוגר את הברגים על פי המומנט הנכון - אין אפשרות להשתמש בבוקסה וידית מומנט. או שיש? מה עושים?
3. למה המידות לכיוון נעות בתחום מסויים ולא מידה קבועה? לפי מה למעשה אני בוחר את המידה (לדוגמא 0.13 - 0.17 - פשוט ללכת על האמצע?)

מורי
14-03-06, 21:21
המידה ניתנת לשינוי לפי צרכים מכניים שונים.כוון על 0.15 וזה הכיוון המומלץ (פליטה ויניקה)

boaziko
15-03-06, 18:48
סוזי, האם אתה מתייחס בבדיקה עם המברג לבוכנה 1?
1. אם כן, אז יהיו שני מצבים בהם הבוכנה תגיע לחלק העליון ורק אחד מהם הוא הנמ"ע - כאשר הרוטור של הדיסטריביוטור מצביע על בוכנה 1 - האם זה נכון?
2.כמו כן - כדי להדק את הברגים של השסתום משתמשים במברג שמגיע מלמעלה ומפתח. איך אני סוגר את הברגים על פי המומנט הנכון - אין אפשרות להשתמש בבוקסה וידית מומנט. או שיש? מה עושים?
3. למה המידות לכיוון נעות בתחום מסויים ולא מידה קבועה? לפי מה למעשה אני בוחר את המידה (לדוגמא 0.13 - 0.17 - פשוט ללכת על האמצע?)

בכל זאת? מישהו?

חנן-ג'יפולוג
15-03-06, 18:57
. אם כן, אז יהיו שני מצבים בהם הבוכנה תגיע לחלק העליון ורק אחד מהם הוא הנמ"ע - כאשר הרוטור של הדיסטריביוטור מצביע על בוכנה 1 - האם זה נכון?

שניהם יהיו נ.מ.ע. כלומר, נקודה מתה עליונה, אבל רק אחת הנקודות תהיה נ.מ.ע של סוף דחיסה, וזה יהיה כאשר הרוטור יצביע על אותה בוכנה.

מחזקים בעדינות עם מפתח רינג, ואז נותנים הידוק סופי עם ידית מומנט, ובודקים שהכיוונון לא השתנה.

יש גם למצוא פלאחים קטנים שמשמשים להידוק עם מומנט של אומים שבמרכזם יש צינורות. הם בעצם מפתח רינג שבקצהו האחד יש משושה שמתלבש על האום, אבל יש בו פתח שדרכו נכנס הצינור, ובקצהו השני יש חור ריבועי בשביל חיבור ידית המומנט.

מכיוון שלא ניתן לקבוע מידה ללא טולרנס. נגיד שיגידו לך 0.15 . ואם זה יהיה 0.155 או 0.15000004 אז זה בסדר? זה לא בסדר? בגלל זה קובעים תחום מותר. אם קלעת היכנשהו בתוך התחום, אז זה בסדר, חד משמעית.

תכוון לאמצע, כך יש סיכוי הכי טוב שתפגע בתוך התחום.

איציק - 4X6ZH
15-03-06, 20:05
ובכל זאת איך מזהים נקודת הכיוון של השסתומים TDC מנוע 4 פעימות 2 שסתומים לבוכנה שסתומים על ראש מנוע ללא מיכסה שסתומים סדר הצתה 1-3-4-2

רצוי להוציא את הפלגים שיהיה יותר קל לסובב את המנוע ( אבל באמת לא חובה )
מסובבים את המנוע בכיוון הסיבוב הרגיל של המנוע ( אפשר לזהות בקלות לפי זוית כנפי המאורר ) ;-)
אנחנו מעונים לכוון את צלינדר מס 1 ( זה הקרוב לחלק הקידמי של המנוע )
מסתכלים על צלינדר מס 4 ( זה הפנימי שקרוב לקיר האש ) כאשר הבוכנה מתקרבת לנקודה עליונה
רואים שאחד שאחד השסתומים נלחץ ( ואני לא כותב איזה כדי לא לבלבל ) ממשיכים לסובב את המנוע
ןאז מבחינים שהסתום מתחיל להסגר ובנקודה מסוימת הוא מפסיק ומיד מתחיל השסתום השני להפתח :!:
זאת נקודה TDC של בוכנה מס 1 ( ואני מסתכל על בוכנה מס 4 ) .
עוצרים מכונים את בוכנה מס 1
אכשיו ממשיכים עוד 1/2 סיבוב של גל הארכובה והפעם מסתכלים על בוכנה 2 כאשר מזהים את הפיכת השתומים בצלינדר 2 עוצרים זאת נקודה TDC של צלינדר 3
וכך ממשיכים לצילנדר הבא ועוד אחד .....
צלינדר מס 1 מסתכלים על 4
צלינדר 2 מסתכלים על 3
צלינדר 3 בן הזוג הוא 2
וכמובן צלינדר 4 בן הזוג הוא 1
בתקווה שזה ברור
מה יהיה במנוע 8 צלינדר מנוע V באמת אין כל בעיה הטריק עובד בכל מנוע
רק צריך לדעת סדר הצתה ואת מיקום הצלינדרים
בהצלחה 8)
המרווח הוא ממידה ועד מידה בהתחשב במנוע חם וקר . יש לזה חשיבות ולא כל יצרן מדגיש זאת .
שאלות לענין בבקשה בפורום ולא בפרטי לטובת כולם
איציק

gil4
15-03-06, 21:53
בצד שמאל בגיר ישנו חלון עם "פינה" במרכזו. על גלגל התנופה יש סימון t ,תסובב עד שהוא יעמוד בקו אחד עם הפינה בחלון. תפתח את המפלג ותוודה שהרוטור מצביע לבוכנה מס 1.

boaziko
15-03-06, 23:08
איציק, אני רוצה לוודא אם אני מבין נכון את ההגיון שעומד מאחורי הפרוצדורה שציינת:
בוכנות 1 ו- 4 עולות ויורדות במקביל וכך גם 3 ו - 2. כאשר בוכנה 4 נמצאת למעלה ושסתום אחד נפתח אז למעשה היא במצב של תחילת יניקה ובאותו רגע בוכנה 1 נמצאת במצב של סיום הדחיסה ברגע הניצוץ ושני השסתומים סגורים. כך גם הפוך וכך גם לגבי בוכנות 2 ו - 3.
האם נכון?
בכל מקרה, תודה לכולכם.

חנן-ג'יפולוג
16-03-06, 00:17
נכון, עם תיקון אחד: לא שסתום אחד נפתח, אלא שני השסתומים טיפה פתוחים, כאשר הבוכנה בנ.מ.ע. של סוף פליטה. זה נקרא "חפיפת שסתומים" .

איציק - 4X6ZH
16-03-06, 07:57
זה נכון זה עובד בכל מנוע 4 פעימות ולא חשוב כמה צלינדרים או שסתומים יש למנוע .
יש מנועיים ובמיוחד מנעים בעלי יחס דחיסה גבוה \ מנועי דיזל בהם זויות הפתיחה של הסתומים
מאד חדות ( פתיחה מהירה ) שבהם הוראות היצרן נותנות לוח ספציפי למנוע ולפי הלוח על המכונאי לסוובב
את המנוע כך שסתום כל שהוא ילחץ אז ( ורק אז ) יש לכוון שסתום אחר
מאד מאד נפוץ בטרקטורים . אבל גם במנועים כאלה ניתן לעבוד לפי השיטה הבסיסית
איציק

Viper
27-02-08, 23:39
מקפיץ...
כרגע אני אחרי החלפת אטם ראש, מילוי והשחזה של הראש והשסתומים, החלפת גומיות שסתומים וכו' וכו'...
כיוונתי את השסתומים ע"פ ה-FSM.
אבל הרוטור בדיסטריביוטר לא "יושב" טוב...
ב-FSM מופיע שכאשר אנחנו בנמ"ע של צילינדר 1 הרוטור צריך להצביע בערך למעלה:
http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=544
אבל אצלי החוט שהולך לפלאג מס' 1 נמצא בכלל בשעה 5 בערך. (ע"פ החוט וע"פ מה שמוטבע על המכסה של המפלג).
גם המפלג בנוי טיפה שונה מבתמונה (מקדם הצתה נמצא בדיוק בצד השני).
אז מה עושים? מכוונים ע"פ בוכנה מס' 1?
אגב, האם הגיוני שלאחר כיוון השסתומים, הזרועות ממש חופשיות לנוע למעלה כאשר השסתום סגור? (הרבה מעבר למידה הנדרשת, אבל בנמ"ע הם מכוונים למידה) למרות שכיוונתי בדיוק ע"פ ה-FSM?

חנן-ג'יפולוג
27-02-08, 23:56
בדוק שאתה בנ.מ.ע. סוף דחיסה של בוכנה מס' 1 ולא בנ.מ.ע. סוף פליטה. לפי התיאור שלך ולפי הרוטור אתה בדיוק בהפרש של סיבוב קרנק אחד ממה שאמור להיות.

גם לפי מה שתיארת על השסתומים, אתה כנראה לא כיוונת אותם כשהבוכנה בסוף נ.מ.ע. דחיסה. הם בשום פנים ואופן לא אמורים אף פעם להיות יותר חופשיים מאשר המידה המקס' שמותרת להם לפי הנתון בספר.

Viper
28-02-08, 20:13
חנן תודה.
מסתבר שהחבר'ה שהשחיזו את ראש המנוע שיחקו עם הדיסטריביוטר כך שהוא לא היה מאופס בכלל.
אחרי כיוון שסתומים בשיטה של איציק ואיפוס הדיסטריביוטר לפלאג מס' 1 בדיוק ב-TDC של בוכנה מס' 1 המנוע עובד. :-D
יש קצת רעש נקישות שסתומים. אני אכוון שוב ע"מ להיות בטוח שהכיוון בסדר. אגב- הרעיון של לכוון את המרווח בשסתומים הסגורים ואז לתת קצת סטרטר ולכוון בשסתומים האחרים זה בסדר? או שחייבים לסובב את הקראנק?!? (אצלי הגישה מחורבנת כי יש מאוורר חשמלי שמפריע לסובב את הקראנק עם בוקסה).
אגב שני- בהמשך לשיטה של איציק- ע"מ לוודא שנמצאים בנמ"ע דחיסה- כדאי לראות שהשסתום האחרון שנסגר בעת סיבוב הקראנק הוא שסתום היניקה (זה שקרוב לסעפת היניקה ולקרבוקטור).
המון תודה!

חנן-ג'יפולוג
29-02-08, 00:14
תרים גלגל אחורי באוויר, שים בהילוך חמישי, וכך תוכל לסובב את המנוע ללא כל קושי, במיוחד אם הפלגים יהיו מפורקים, אבל אתה תסתדר מצוין גם בלי לפרק אותם.

-->