PDA

צפייה בגרסה מלאה : מי רוצה לתכנן נגמ"ש גלגלי ? [הכותרת נערכה]

tzurlis
31-03-05, 21:11
מי רוצה לתכנן נגמ"ש גלגלי?
צה"ל בחן את הסטרייקר, ולפי האמריקאים - לעומת המבחנים היבשים המוצלחים, אחרי טבילת אש מעשית בעיראק התגלתה קקי של קופסא בלתי יעילה למדי. עם 8 גלגלים.
יש כאן מאגר מוחות, נסיון וידע מצויינים. נמאס לי לקרוא על ילדים מתים בעזה בגלל חוסר מיגון. מן הסתם, לפחות לחלק מהאנשים יש רקע צבאי משיק לנושא. וזה לא נורא מסובך לתכנן נגמ"ש רב גלגלי מבחינת המתלים והצירים והמשקל והעומסים (בשבילכם. לי אין יותר מידי מושג בדברים האלה), ובעצם, זה אתגר מחשבתי נחמד.
עקרונות התכנון שאני יכול לחשוב עליהם:
- פשטות שלדה . כמה שיותר פשוט ועביר, יותר טוב. (שלדת סולם?)
- פשטות ויעילות מרכב (עבירות וניצולת יחסי כוח)
- קלות תחזוקה והנדסת אנוש
- יכולת מנשא מעמס השריון
- זוויות צד, מרכז גובה, צללית נמוכה
- מהירות
- יכולת תמרון
שרידת הצוות אחרי כשל חלק מהמערכות (פגיעה בקרב)
שרידת המרכב אחרי כשל חלק מהמערכות (פגיעה בקרב או בלאי)

ברור שמשלב התכנון לשלב הביצוע אין יותר מידי מרחק, אבל זה בעייה לאחרי התכנון, אם בכלל.
כאמור, סתם השתעשעתי במחשבה...אבל אולי...
דעתכם?

lizard
01-04-05, 01:44
השקיעו בו 11 מליארד דולר.
נניח ש99% מההשקעה זה סתם, עדיין מדובר על יותר ממאה מליון דולר.
אני מבטיח שלך שכשיהיה לי 10% מהסכום הזה, אני אחשוב על משהו :-)

lizard
01-04-05, 01:45
אגב, זה גם אומר לדעתי שלא תמיד כסף זה פתרון לכל דבר.
כלומר טוב שיש אבל חשוב יותר ראש על הכתפיים.

נמרוד
11-04-05, 23:23
מידע ממישהו שהשתתף בבחינת הסטרייקר -

הנגמ"ש נוסע בצורה מדהימה, מהיר מאד, עומד בקצב תנועה של כביש מהיר (כידוע... :wink: ) ומהיר מאד ועביר מאד בשטח. אבל כל זה, כשהוא נוסע, וכנראה שזו נקודה בעייתית... תקלות ושבירות רבות מאד ואפילו מביכות. באופן כללי מדובר על משהו שהוא יותר "רכב" מבחינת הרכיבים והתכנון מאשר רק"מ.

lizard
11-04-05, 23:45
חצי אוף טופיק, בקשר להאמר.

קראתי יותר משרשור אחד פה שטוען שלרכב שטח עדיף סרן חי ולא IFS.
עם זאת האמר בנוי מIFS ונחשב בעל עבירות מעולה.
למה זה? בגלל שהאמריקאים השקיעו ים של כסף או בגלל שהם גאוני הנדסה? או כל התשובות נכונות?

תודה :-)

אלון_ק
12-04-05, 00:02
להאמר יש 2 נעילות רוחביות, זויות גישה ונטישה טובות, צמיגי 37 ומרווח גחון של בהמה. זה מה שהופך אותו לעביר יחסית לרכבים סטנדרטיים. גם אם לא היו לו מתלים, הוא עדיין עם 37 ונעול לאורך ולרוחב, שזה הרבה יותר ממה שרובנו אי פעם נתקלים בו.

הוא לא רכב עבירות. הוא רכב בעל יכולת, כי הם שמו לו צמיגים סבירים ונעילות. אם תשווה אותו לרכב שבנוי לעבירות (תסתכל בTTC, לדוגמא) הוא יראה כמו זקנה עם קביים.

גיא
12-04-05, 00:12
wow

lizard
12-04-05, 00:28
סליחה על הבורות, מה זה נעילה רוחבית?

זאביק
12-04-05, 10:38
סליחה על הבורות, מה זה נעילה רוחבית?

מה שאנחנו קוראים נעילות דיפ' (או נעילות, בקיצור),
אלו נעילות דיפרנציאל רוחביות.

למה ?
כי הן נועלות את הדיפ' הרוחבי של כל סרן.

להבדיל ממה (או, מה לעזאזל זה דיפ' אורכי ?!?!?!?)
ברכבי 4X4 קבוע (ניבה, ל"ר, פאג'רו), יש הנעה כל ארבעת הגלגלים, ולכן יש גם דיפ' בתוך הטרנספר, לשינויי מהירות בין שני הסרנים.
שם יש גם נעילת דיפ' אורכית (שאמורים לנעול אותה בכל ירידה לשטח, אבל זה סיפור אחר...)

סוזי המשתוללת
12-04-05, 11:28
נקודה למחשבה
פעם האמריקאים והרוסים התלבטו בנושא רציני מאד
איך לייצר את שכותב בחלל
הלכו האמריקאים השקיעו 10 מליון ירוקים בלייצר משהו שיוכל לכתוב בחלל מה עשו הרוסים ?
שלחו עיפרון :twisted:
תחשבו על זה
מי שראה את המשאיות הצהלוית החדשות ייראה דמיון גדול מאד למשאיות מזרח אירופיות אבל כתוב עליהם atc יעני אמריקה :P

lizard
12-04-05, 11:33
דברתי פעם עם מישהו ממוסך 4X4 LOGISTICA או משהו כזה, הוא אמר לי שהרכבי שטח הכי חזקים בעבירות הם של הרוסים.
שם אין דרכים ולרכב שלא יכול לתפקד גם כמו שוברת קרח :-) אין זכות קיום.
היום כמובן שהמצב השתנה ויש להם SUV. אבל הוא דיבר על כלי רכב שנבנו בזמן שהסובייטים היו בשלטון.

לא יודע כמה אמינות היה לזה אבל כשהן עבדו הבנתי שהן היו יכולות לעבור כמעט כל דבר.
למעשה הוא המליץ לי להשתמש ברכבי זיל או גז בתור בסיס לרכב עבירויות, אבל לא חושב שיש כאלו בצורה מסחרית(כלומר חלקי חילוף וכדומה) בארץ.

אגב, שמעתי שהטנדרי פיג'ו הישנים של חברת חשמל היו גם כן חיות שטח רציניות, נעילות בכל סרן ונעילה מרכזית בטרנספר.

אלון_ק
13-04-05, 00:08
אני שמעתי שסמוראי זה הרכב הכי עביר, ושמוליק (סושי) גם גיבה את זה וטען כך (ודי צחק על כולנו בראלי האחרון, על הדרך). זה הופך את זה לנכון, או את סושי לדפקט ואת השמועה לדבילית*?

עבירות רכב היא לא נושא לדעות, שמועות, ניחושים ותחושות בטן. היא נושא הנדסי לחלוטין, אפילו ניתן ללמוד אותו בטכניון (אבל היי, מי רוצה ללמוד חקלאית בימינו? :oops: ). אתה רוצה את רכב העבירות האולטימטיבי? תבנה אחד. לא זיל, לא יונימוג ולא האמר לא יתאימו לך בדיוק, כי כולם נבנו תחת פשרה כזו או אחרת, שלך לא תתאים. מאחר וזה חלום רחוק שאיננו בר ביצוע כרגע, חייך בנחמדות לדעות של "זה הכי טוב", תחלום על הרכב שלך ותפסיק לשאול אותנו מה הכי טוב, כי אין כזה. יש מה הכי טוב לך, וזה רק אתה יודע. לפחות, אם מישהו טוען שמשהו טוב יותר ממשהו אחר, שייתן לך נימוק הנדסי ולא "כי שם רכבים לא שורדים אחרת..."

*את השמועה לדבילית, כי סושי היה דפקט כבר קודם... :lol:

asafk
13-04-05, 00:35
דברתי פעם עם מישהו ממוסך 4X4 LOGISTICA או משהו כזה, הוא אמר לי שהרכבי שטח הכי חזקים בעבירות הם של הרוסים.
שם אין דרכים ולרכב שלא יכול לתפקד גם כמו שוברת קרח :-) אין זכות קיום.
.

אז תקנה לאדה ניבה, ותוכל לעשות מכולנו צחוק.

אסף. :roll: :roll:

lizard
13-04-05, 09:09
אני לא מבין למה אתם מתנהגים ככה.
כולה ספרתי מה ששמעתי על מנת לפתח דיון בנושא.

טוב לא משנה, זו אשמתי.

asafk
14-04-05, 00:38
הערה כללית, ובזה נסיים את הדיון זוטא-
"שמעתי ממישהו" זו לא דרך טובה, מבחינתי, להתחיל כאן דיון. לפחות לא אם זה מגובה ב"בשר" חוץ מעצם קיום השמועה. כי על כזה "שמעתי ממישהו", הכי קל לי להגיב ב"אז תקנה לאדה ניבה"- כי זה שוב טיען חסר נפח, שסותר את השמועה, וגם אם הוא לא מנומק, הוא מראה כאילו השמועה מטופשת (ואגב, יש בה משהו- אבל זה באמת נושא לדיון אחר. אתה מוזמן לפתוח אותו כהלכה, בדיון נפרד)

אסף.

סוזי המשתוללת
14-04-05, 23:36
אסף
עד היום יש כמה רכבים אמיצים שכואב להם בגלל שניסו לנסוע אחרי הניבה של חבר שלי :lol:
ביניהם היו גם סופה אחת ודיפנדר 90 אדום אחד ששיך היום לעמי ופעם לחבר שלי :P
אז יכול להיות ששתי חתיכות בתוך האוטו הם שיפור עבירות רציני ביותר אחרת אני לא יודע איך ניבה סטנדרטית הגיעה להיכן שהגיעה בשדה בוצי וכל הארטיליה הכבדה שנשלחה לחילוץ כשלה
אגב הארטילריה כללה ממיטב התוצרת הבריטית/אמריקאית/יפנית - כולם נכשלו
:twisted:
תשאל את פייר לארטיג שעשה אם ניבה את הדאקאר

asafk
15-04-05, 17:40
הלו, גם לי היתה ניבה. הסיבה היחידה שהיא עברה במקומות שעם הסופה והדיפנדר אין סיכוי שתראה אותי- זה שבהם העניין של "מקסימום נשאיר את האוטו בשטח" לא עובד...

אסף.

סוזי המשתוללת
16-04-05, 00:56
לא אסף אתה טועה
לא היה שום עניין של "רכב זול" ובהתאם לכך ההתייחסות
פשוט עם עובדות לא ניתן להתווכח

סמוראי 92
16-04-05, 03:16
כן אני יודע שאסור לדבר על האוטו של החבר.

אבל שמוליק התחיל 8)

שמוליק אם הלאדה כל כך טובה אז למה אתה מתחרה עם סמוראי ?

תמכור את הסמוראי ובעודף תקנה לאדה לכל מירוץ :lol:

נ.ב

יש איזו עליה בבור שנסעתי בה עם סמוראי, וחבר עם לאדה ראה כי טוב והתלהב. התיע את הלאדה, נתן לה טורים וזינק על העליה, הוא לא הצליח לעלות. אבל שלא כמו הרבה טויטות ודיפנדרים שראיתי מנסים לעלות את העליה הזו, חלק בהצלחה, מה שהוא הצליח זה לרסק את הביצה של הסרן הקדמי. למיגון המאסיבי שמתחת לאוטו אגב, לא קרה כלום.

לקחתי פעם את הלאדה הזו לסיבוב חילוץ בחול שליד מדרכה, היא לא הצליחה לגרור את הפונטו התקועה, אז שילבתי ל"נעילה" הזו, סובבתי את ההגה נתתי גז ושמעתי רעשים. סימפוניית מיסבים לטראנספר. ההסבר של החבר היה שאסור לסובב את ההגה כשהנעילה המרכזית מופעלת. הלך הטראנספר.

אתם בטח תצחקו כשאני כותב את זה אבל הבעלים של הלאדה הזו הוא דווקא בחור שמבין דבר או שניים במכונאות ויש לו לאדה מתוחזקת , כך שאני לא יודע מה הרוסים עשו איתה ברוסיה אבל לארץ זה לפי דעתי לא הגיע.

tzurlis
16-04-05, 08:57
טוב, לאור מערכת היחסים הסוציולוגית המורכבת הנחשפת לצופה התמים והבלתי מנוסה...רק תזכורת קטנה: זה לא רק יכולות הרכב. זה גם הנהג.

-->