PDA

צפייה בגרסה מלאה : רשיון נהיגה לטרקטור (מחפרון) מה הפרוצדורה ?

טל חסיד
19-12-12, 19:16
שלום לכולם

ברצוני להוציא רשיון נהיגה לטרקטור, מה הפרוצדורה לכך, יש לי היום רשיון נהיגה ב + אופנוע כבד גילי 42 וותק של 24 שנים בנהיגה.

האם יש הבדל בין טרקטור למחפרון בדרגת הרשיון ?

כמה שעורי נהיגה מינימום צריך ?

האם צריך להבחן עוד פעם תאוריה ?

האם צריך בדיקות רפואיות מסוימות ?

איפה יש מקום מומלץ ללמוד באיזור הגליל מערבי ?

עלויות ?

תודה מראש טל

shmulikbg
19-12-12, 19:35
טל,
אם אתה מתכוון למחפרון עם מס' רישוי מע"צ, מס' שחור, לדעתי
הוא מכונה ניידת ולא טרקטור.

kobiarava
19-12-12, 20:50
מחפרון הוא אכן מכונה ניידת בהגדרתו כחוק ולא טרקטור, מס' רישוי שחור-צמ"ה. מפעיל צמ"ה, לתפיסתו של משרד הרישוי כיום, הוא נהג מקצועי, בדומה לנהג אוטובוס או סמיטריילר. קורס להפעלת מכונה ניידת עושים דרך מכוני הבטיחות למיניהם, שהוכשרו רק לאחרונה לצורך העניין. מוציאים טופס ירוק לבקשה לרישיון, בדיקת עיניים ובדיקת רופא משפחה, 8 שעות עיוניות בערך כולל מבחן פנימי ושניים עד שלושה מפגשים מעשיים, בהם לומדים ומתרגלים הפעלה של כלי צמ"ה כמו מחפרון, שופל, סקרייפר, טורו וכדו', בכל מוסד זה טיפה שונה לכאן או לשם. העלות נעה בסביבות ה-4000 שקלים לכל החבילה.

קובי

boaz avrahami
19-12-12, 21:03
הבלבול אולי נובע מכך שפעם רשיון טרקטור היה מקנה גם רשיון למכונה ניידת.
כך זה היה אצלי כשהוצאתי רשיון טרקטור בשנות השמונים.

kobiarava
20-12-12, 22:04
הרשיונות פוצלו לאחרונה, והצריכו גם מפעילי צמ"ה מנוסים שעובדים כל הכלים יום יום לצאת לקורס מצחיק שלא מלמד אותך כלום...

קובי

טל חסיד
21-12-12, 11:01
מימה שאני מבין ממכם זה שאני צריך גם רשיון לטרקטור וגם רשיון מפעיל צמ"ה. (במידה ואני רוצה להפעיל מחפרון שהוא לא סגור בתוך אתר בניה).

תודה טל

nirozenfeld
21-12-12, 20:58
לא, בשביל לנהוג במחפרון אתה צריך רק רישיון למכונה ניידת
עשיתי את הקורס הזה לפני כמה חודשים, לא משהו מסובך מידי, די מגוחך בהתחשב בעובדה שרוב מי שעובר את הקורס כבר יושב כמה שנים על כלים כאלה..
העלות הייתה בערך 2000 ש"ח.
ד"א מי שיש לו רישיון C (מעל 12 טון) לא צריך לעשות את הקורס

ניר

טל חסיד
21-12-12, 21:32
ניר שלום
איפה עשית את הרשיון למכונה ניידת ?

בררתי במקום מסויים ונאמר לי שצריך בדיקת רופא +בדיקת עינים, ולעשות מבחן תאוריה מחדש ושעורי נהיגה ומבחן האם זה התהליך ?

תודה טל

nirozenfeld
22-12-12, 13:39
אני עשיתי את הקורס במושב בני ראם.
אתה צריך להוציא "טופס ירוק", http://he.mot.gov.il/index.php?option=com_content&view=category&id=109&Itemid=151
בד"כ במקום שהוצאת את הטופס אתה גם עושה את הבדיקה (30-50 ש"ח) והולך לרופא שלך שימלא את השאלון שנמצא על הדף ויחתום. יש מצב שתצטרך גם להחתים את משרד הרישוי. בקשר לשיעורים ולמבחן תאוריה- בניגוד לרישיון לרכב למשל, שאתה ניגש לתאוריה באופן עצמאי ולוקח שיעורים פרטיים אצל מורה, במכונה ניידת זה יותר כמו קורס, אתה לומד בקורס את התאוריה ונבחן עליה כחלק מהקורס, ולאחר מכן יש 2-3 מפגשים מעשיים עם הסבר על מספר כלים (שופל, מחפרון, קטפת וכו') ואין ממש טסט רשמי, רק רואים שהבנת את הרעיון. בהצלחה
ניר

BlackStar
27-12-12, 20:22
הרשיונות פוצלו לאחרונה, והצריכו גם מפעילי צמ"ה מנוסים שעובדים כל הכלים יום יום לצאת לקורס מצחיק שלא מלמד אותך כלום...
קובי
לא רק שלא מלמדים אותך כלום גם שנדרשנו ( בקיבוץ ) לעשות רשיון לטרקטור בגיל 16 שנוכל לנהוג על הטרקטור של הגדש ברשיון לשם שינוי
קבלנו רשיון שרשום במפורש רשאי לנהוג במכונה ניידת
ולפני שנה וחצי פנתה אלי השוקה הפרטית שלי והודיע לי שהביטוח על הכלים שלי לא תקף לי ולעובדים עם לא נעבור את הקורס הזה שעלותו סביב ה2500 שח
אין שום מבחן שום בדיקה שום תאוריה המטרה פשוט לחלוב 2500 שח ולבזבז 4 ימים שעם תחבר את הכול יחד מדובר בשוד של מעל 10 K
מדינה זבאללה זה הזמן לתת אותה למוסלמים

אומי5
27-12-12, 23:05
לא, בשביל לנהוג במחפרון אתה צריך רק רישיון למכונה ניידת
עשיתי את הקורס הזה לפני כמה חודשים, לא משהו מסובך מידי, די מגוחך בהתחשב בעובדה שרוב מי שעובר את הקורס כבר יושב כמה שנים על כלים כאלה..
העלות הייתה בערך 2000 ש"ח.
ד"א מי שיש לו רישיון C (מעל 12 טון) לא צריך לעשות את הקורס

ניר
אם יש לי רשיון C1, עד 15 טון, אני צריך רשיון מיוחד כדי לנהוג בכלי צמ"ה? האם יש חשיבות לזה שיש לי רשיון מלגזה? (עשיתי קורס וכתוב לי ברשיון ראשי לנהוג במלגזה בכל כושר נשיאה).
אגב מה שלא פחות מגוחך זה שטרקטורים חקלאים מעל גודל מסוים מקבלים מספר שחור, גם עליהם צריך רשיון צמ"ה?

asafk
27-12-12, 23:43
כן. אתה צריך לעבור קורס. רק מי שיש לו רשיון C מעל כמה שנים (לא זוכר כמה) לא צריך קורס.

אסף.

ניצן40
28-12-12, 07:54
יש ביגור ביה"ס לנושא שם המנהל גדעון דמתי
כול הנושא טיפשות מדהימה= סגרו קומבינה עלינו חבל על הזמן

אומי5
28-12-12, 10:01
אסף כל מספר שחור מצריך קורס? גם אם זה טרקטור חקלאי בלי שום מתקון ? לדוגמא ג'ון דיר 8420?

וואלה הם שוברים שיאים בקומבינות וטימטום.

kobiarava
28-12-12, 16:41
הכי פשוט שיש, מס' שחור=מכונה ניידת, =מצריך קורס נהיגה מתאים. לא רלוונטי יש מתקון או לא, לא רלוונטי כמה שנים אתה מפעיל כלים כאלה או בעלים של חברה לעבודות עפר עם 50 כלים במגרש, לא רלונטי אם יש רישיון מלגזה או טרקטור או טיס, היחידים שפטורים הם נהגי סמיטריילר. ההסבר היחידי הוא פשוט-תעשיה של כסף שמגלגלת על הגב של כולנו עשרות רבות של מיליוני שקלים, שפרמיל קטן מהם כנראה הוכנס למעטפה נחמדה שעברה מתחת לשולחן של פקיד זה או אחר. כל שנה שנתיים מתלבשים על רישיון אחר, מפצלים אותו לשניים או יותר, ושולחים אותנו לעשות שוב קורס ומבחן ותיאוריה כדי לנהוג על הרכב שחונה מחוץ לבית, או הכלי שעליו אנחנו נוהגים בתור פרנסה. היה עם האופנועים, היה עם המלגזות, עכשיו הצמ"ה ובדרך מדברים על טרקטורים חקלאים ושינוי הרישום בטרקטורונים. ככה אנחנו מפרנסים יפה יפה את פורום מורי הנהיגה, כאילו שאין להם מספיק עבודה גם ככה...

קובי

יונימוג אדום
28-12-12, 17:26
חברים , רשיון מכונה ניידת חל על כלים גלגליים בלבד !!
כלי עבודה זחליים ( לא משנה הגודל ) רשאי לנהוג כל מי שברשותו רשיון לרכב פרטי .
פטור מרשיון מכונה ניידת רק רשיון משא מעל 15 טון .
אני עוסק בתחום מעל 30 שנה - יש לי גם מכונות זחליות וגם כלים גלגליים - למזלי יש לי רשיון משא כבד ( למדתי על D500 חודש לפני שהפרידו בין הרשיונות ) .
המידע הזה נמסר לי ע"י דוד גרוסמן - ראש מחלקת רישוי צמ"ה במשרד התחבורה כך שהוא אמין ולא סתם ניחוש .

אילן

zagi
29-12-12, 19:28
מה עושה מי שהיה לו מכונה ניידת ברשיון ובשנים האחרונות חסר הדבר הזה ברשיון ? ( חשבתי שזה בגלל הרשיון החדש ) .

נ.ב - מצויין אצלי ברשיון - A1 , B , 1

boaz avrahami
29-12-12, 19:41
27-2-11

ערך: שאלתיאל גולני קצין בטיחות בכיר בתעבורה

מכונה ניידת - ת"ת 39א(ט)לתקנות התעבורה
תקנה מחייבת הכשרה לנהיגה במכונה ניידת

ת"ת 39א(ט); תחולה -22.6.2010.

מחייבת הכשרה לנהיגה במכונה ניידת בכל משקל.

תקנת המעבר מאפשרת למי שהיה בעל רשיון נהיגה
לפני *22.6.2010 להמשיך לנהוג במשך שנתיים
וזאת עפ"י סוג רשיון הנהיגה שברשותו.
(*אין כך לגבי מי שהוציא רשיון נהיגה מתאריך זה*)

סוג רשיון הנהיגה = משקל מכונה ניידת
תוקף הוראת מעבר עד לתאריך -26.6.2012

נכון להיום ועד לתאריך 26.6.2012

1.ר.נ.מדרגה B או *1 - ימשיך לנהוג במכונה ניידת
שמשקלה עד 14 טון(*דרגה 1 - טרקטור).

2.ר.נ.מדרגה *C1 -ימשיך לנהוג במכונה ניידת שמשקלה
עד 15 טון(*רכב מסחרי/משא עד 15/12 טון).

3.נהג שיעבור הכשרה כיום,יקבל היתר ללא הגבלת
משקל (וזאת לפני תום תקופת המעבר).

4.לאחר תום הוראת המעבר,אין לנהוג במכונה ניידת
ללא היתר רשום ברשיון הנהיגה.

5. *בעלי ר.נ.מדרגות C אוE שהוצאו עד לתאריך:

31.12.2006 ,פטורים מחובת קורס ומחובת היתר

רשום ברשיון הנהיגה(אינם חייבים בקורס ובהיתר).

*רשאים לנהוג במכונות ניידות ללא הגבלת משקל.

6. תנאי קבלה לקבלת היתר נהיגה במכונה ניידת;

1. על המועמד להיות מעל *גיל 17 שנים.
(מעל גיל 17? יכול להיות 17 ויום)
2. בעל רשיון נהיגה בתוקף ומהסוגים הבאים :
1,B,C1.

3. להציג טופס *רש"ל 18.

*בקשה להוצאת רשיון נהיגה מסוג מכונה ניידת .
על הטופס להיות מוחתם ע,י רופא המשפחה ובדיקת
רופא עיניים ואו "אופטומטריסט" מורשה משרד
הרישוי.
7. *משך הקורס ארבעה (4) ימים.

*מתכונת ימי הלימוד יכולים וניתנים לשיקול
המוסד המלמד.

8. * מעט היסטוריה הנוגעת לנושא זה ;

הוראת מעבר למפעילי מלגזה מ-17.2.2006 ועד-

31.8.2006,אפשרה למפעילי מלגזה וותיקים לקבל

היתר רשום ברשיון הנהיגה למלגזה.
(נספח 7 -ללא כל הכשרה שהיא)

כל מי שנרשם לו ברשיון הנהיגה "רשאי לנהוג

במלגזה ובמכונה ניידת ה.מ"(הוראת מעבר), היתר

זה למכונה ניידת בוטל(למעט ר.נ.מהסוגיםE ,C ).

*תודה למר חנניה אפנג'ר על הבהרת סעיף 8*
הבהרות שניתנו לחת"מ בתאריך 23.2.2011

asaftri
03-01-13, 23:23
אסף כל מספר שחור מצריך קורס? גם אם זה טרקטור חקלאי בלי שום מתקון ? לדוגמא ג'ון דיר 8420?

וואלה הם שוברים שיאים בקומבינות וטימטום.

כל הטרקטורים החקלאיים שהיה להם מספר שחור קיבלו מספר צהוב.

אומי5
04-01-13, 13:28
אתה בטוח? על איזה גודל של טרקטורים אתה מדבר?
אבא שלי יועץ בטיחות, ודיברתי איתו על זה השבוע, הבנתי שמעל רוחב סרן מסוים גם החקלאיים מקבלים מספר שחור.
לדוגמא ג'ון דיר 8420 יהיה עם מספר שחור.

rupni
04-01-13, 17:30
אתה בטוח? על איזה גודל של טרקטורים אתה מדבר?
אבא שלי יועץ בטיחות, ודיברתי איתו על זה השבוע, הבנתי שמעל רוחב סרן מסוים גם החקלאיים מקבלים מספר שחור.
לדוגמא ג'ון דיר 8420 יהיה עם מספר שחור.

גם לי זו פעם ראשונה שאני שומע שכול הטרקטורים החקלאים קיבלו מספר צהוב.
אני מכיר קיבוץ שיש לו ג'ון דיר 7800 שהיה כל חייו עם מספר שחור, הסבירו לי שזה בגלל שהסרן רחב יותר מהמותר (דאבל ג'אנט).
העובדים הקבועים שם עשו את הקורס הזה ובטסט הבא של הטרקטור הוא קיבל מספר צהוב. מוזר.

אומי5
05-01-13, 10:27
בפועל זה יהיה הגיוני יותר שיקבלו מספר צהוב, זה יהיה הזוי אפילו ברמה הישראלית שבעל רשיון לטרקטור לא יהיה ראשי לנסוע על משהו שהוא לחלוטין טרקטור.

rupni
05-01-13, 13:09
הקריטריונים (לפחות בזמן שהם למדו) היה למיטב זכרוני שהכלי מיודע במבנהו לגרירה ושהוא לא עולה על רוחב מסוים ועוד כמה דברים, לפי מה שהם הסבירו לי הטרקטור הזה לא נחשב טרקטור אלא מכונה ניידת כי הוא רחב מידי.
וגם אני פשוט לא הבנתי את זה, כאילו לקחת אוטו ולהגיד שהוא אופנוע כי ממחר אופנוע יוגדר שהרוחב שלו הוא עד X ס"מ. לדעתי זה סתם איזה בחירה שרירותית מפעם (כמו הרבה תקנות שיש במדינה שלנו).

zagi
05-01-13, 14:07
בועז , תודה ( רק עכשיו ראיתי את התגובה שלך .. ) .

-->