PDA

צפייה בגרסה מלאה : הקשר שבין קוטר צינור, לחץ ומהירות המים

zerez
25-12-12, 16:46
אני רוצה לבנות דמוי גרניק כדי לשטוף את המנוע ומכלולים אחרים שאני לא מוכן שמכון השטיפה יכניס לשם את הגרניק שלו.
אין לי אפשרות לשטוף עם צינור גינה וחשבתי לקחת מיכל מים של 20 ליטר עם ברז, שמשמש אותי לטיולים, ולחבר לו משאבה 12V וליצור לחץ מספיק.

חיפשתי קצת ברשת ומצאתי משאבות מהסוג הזה שמשמש משאבות מים ביאכטות
http://www.ebay.com/itm/12V-Volt-Mini-DC-Diaphragm-Water-Pump-65PSI-3L-min-RV-pump-/230679900540?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item35b597f17c

יש די הרבה סוגים שההבדל בינהם הוא ספיקת המים המקסימלית והלחץ המקסימלי שהן מסוגלות לבנות.
ברור לי שאם אני אשים צינור עבה המשאבה תגיע לספיקה המקסימלית אבל לא ללחץ ולהיפך, אם אני אשתמש בצינור דק המשאבה תגיע ללחץ גבוה ולא לספיקה המקסימאלית.
לצורך הדיון אני מתעלם בכוונה מהמנגנון שמפסיק את המשאבה כאשר הלחץ עולה.

נתונים של משאבות במחיר סביר הם:
ספיקה 3-5 ליטר בשעה
לחץ 65-100 PSI

אני רוצה לחבר צינור של כ 16-20 ממ מהמשאבה לראש שאותו אני אבנה, על הראש יהיה שסתום או ברז ומשם יצא צינור בקוטר קטן יותר שיתן את לחץ המים.

איזה פרמטרים חשובים בשטיפה (מהירות מים? כמות מים ליחידת זמן שזאת בעצם האנרגיה?)
איך אני מחשב את קוטר הצינור ואיך אני בוחר את המשאבה כדי להגיע לפרמטרים?

אם יש למישהו רעיון אחר אני אשמח לשמוע.

תודה

liontamer84
25-12-12, 16:50
3-5 ליטר/דקה...

נמרוד
25-12-12, 16:52
זה מזכיר מוצר נחמד שדרור בחן בזמנו - http://www.jeepolog.com/forums/content.php?r=1774-jeepolog-archive

http://www.jeepolog.com/UserFiles/Image/without_watermark/multicleaner/2.jpg

zerez
25-12-12, 17:11
כו 3-5 ליטר לדקה :rolleyes:

והמוצר שדרור סקר זה בדיוק מה שאני מחפש אבל החברה כבר לא קיימת :(

סופת המדבר
25-12-12, 20:50
או כמו שאתה אומר עם משאבה
או מיכל מים ''ממולא בלחץ אויר
לדעתי אי אפשר להגיד לך במדויק מה יצא לך מאיזו ''יצירה''
השאלה מה אתה רוצה להשיג?
אם זה להוריד גושי בוץ תצטרך לחץ חזק ''בעובי'' דק
אם סתם לשטיפת מנוע אז לחץ חלש בספיקה יותר גבוהה
אם המשאבה מספיק חזקה לייצר לחץ נורמלי
אז תכין לך צינור עבה (אפילו צינור גינה) וכל פעם תשחק עם הראש שלו פעם פיה דקה שיהיה לחץ ופעם זרימה חופשית
יש ראשים כאלו לצינור גינה שע''י סיבוב של הקצה משנים את הלחץ

אצלי בגיפ יש מיכל מים ש''ממולא'' בלחץ אויר של 1 באר בערך (עם קומפרסור מובנה במנוע) משמש לשטיפת ידיים וכו'
פעם אחת מישהו נתקע בחולות ונכנס לו חול בין הגאנט לצמיג אז העלתי טיפה לחץ אויר למיכל 2-3 באר (ע''י ווסת)
חיברתי לו צינור 8 מ'מ עם אקדח אויר בסוף וזה משפריץ יופי בשביל לנקות

zerez
25-12-12, 22:15
אני רוצה שיעשה הכל ואם אפשר גם קפה - אבל זה לא מעשי.
זה לא מעשי לשטוף את האוטו אחרי טיול בוץ עם קומבינה כזאת, את זה אני אמשיך לעשות בכפר קאסם ולשלם קצת,
אבל אני כם רוצה משהו לעשות השלמות ולשטוף את המנוע וכן משהו לשטוף את האוטו אחרי טיול עם סתם אבק.

קניתי את הפטנט של אקדח האוויר כדי לקבל לחץ גבוה.

עשיתי תחקיר קטן, מכונה "מקצועית" עובדת בלחץ 150-200 PSI וספיקה של 10-15 ליטר לדקה
המכשיר הביתי הצהוב (לא זוכר את שמו) ב 100 PSI ו 5.5 ליטר לדקה
והמכשיר שדרור סקר 90 PSI וספיקה של 2 ליטר לדקה.

יש משאבות במחיר סביר של 100 PSI וספיקה של 3-4 ליטר לדקה
http://www.ebay.com/itm/12V-WATER-PRESSURE-DIAPHRAGM-PUMP-HIGH-100-PSI-5-L-MIN-/251175487969?pt=Boat_Parts_Accessories_G ear&hash=item3a7b39c9e1&vxp=mtr

ויש גם משאבות ללחצים הרבה יותר נמוכים.
אבל יש כאן את הנקודה שאני לא רוצה לרוץ למלא מים כל כמה דקות.

ועדיין אני נשאר עם השאלה של איך מחשבים את כמות המים שתצא כפונקציה של הלחץ וקוטר הצינור?

talw
25-12-12, 22:30
אתה קצת מתבלבל בין psi ל ATM ...
בכל מקרה קוטר הצינור זניח לעומת ההיתנגדות לזרימה ויצירת הלחץ של הדיזה בקצה הצינור.

zerez
25-12-12, 23:39
איפה אני מבלבל בין PSI ל ATM?

השאלה שלי היא בדיוק איך אני מחשב את כמות המים כפונקציה קוטר הדיזה (אולי לא הגדרתי את זה נכון) והלחץ?

snake-man
25-12-12, 23:45
חבל על הזמן שלך ובמיוחד על על הכסף שתוציא על זה..
וזה מהסיבה שהלחץ שיש לך כיום בצינור הביתי הוא בין 3-5 BAR (אטמוספירות) עם ספיקה יותר גדולה... ואני מדבר מניסיון, זה חלק מהעבודה שלי.
מה גם בקצת טעית במוסג PSI הכוונה היא ל BAR כשכתבת 100-200 ..
הכי פשוט ויעיל זה לקנות מכשיר שטיפה יעודי שזה מה שיעשה לך את העבודה ולא כל המשאבות המצחיקות שראית.. הם בכלל משמשות לסחרור מים במערכת או לשאיבת מים ממיכלים...הם לא מייצרות לחץ שיכול לנקות את מה שאתה רוצה.... ואפילו לא קרוב לזה!!
אם תכנס לאתר שלי(זה שמופיע בחתימה) תוכל לראות מזה לחץ מים ( לא זה מתאים למה שאתה צריך, זה רק לסבר את האוזן מה שנקרא :) ) אבל אני גם מתעסק עם גרניקים ומכונות לחץ כמו בשטיפת רכבים...
אם אתה רוצה את הזול- יש את מוצרים הסינים, זולים נחמדים אבל מתי שמפסיקים לעבוד הולכים לברזל..
ויש כבר משהו איכותי יותר שעולה כמובן יותר יקר... אבל גם עובד בהתאם... רמה הרבה יותר גבוה...
לא שאני בא לשווק את עצמי או משהו כזה.. כן... רק נותן עצה בתור אחד שעוסק בתחום הזה..
בהצלחה.

ד ו ר ו ן
26-12-12, 00:11
בשביל להוריד בוץ שהתייבש לא צריך לחץ גבוה צריך לחשוב מה גורם לאדמה יבשה וקשה להפוך לרכה=מים

קח צינור גינה פשוט, בלחץ רגיל עם ראש התזה פשוט, תרטיב ווב אץ הבוץ היבש, תיתן לו לספוג את המים ולהתרכך לבד משהו כמו עשר דקות, מקס׳ באמצע תרטיב מעט שוב ותחזור עם הצינור פעם נוספת כשהעסק יתרכך.

אני משתמש בשיטה הזו, עובד מצוין ולא עושה נזק כמו גרניט בלחץ שדוחף מים לכל מיני מקומות לא רצויים.

סופת המדבר
26-12-12, 07:01
השאלה אם אתה רוצה את הקומבינה הזאת בגלל שאין לך צינור מים ליד הגיפ
או שבכל מקרה אתה רוצה לייצר משהו עם לחץ יותר גבוה מהלחץ הביתי?
וכמה ליטר מים המיכל שלך יהיה בערך?

zik5
26-12-12, 07:07
bar100-200
=1540-3080psi

snake-man
26-12-12, 08:22
בשביל להוריד בוץ שהתייבש לא צריך לחץ גבוה צריך לחשוב מה גורם לאדמה יבשה וקשה להפוך לרכה=מים

קח צינור גינה פשוט, בלחץ רגיל עם ראש התזה פשוט, תרטיב ווב אץ הבוץ היבש, תיתן לו לספוג את המים ולהתרכך לבד משהו כמו עשר דקות, מקס׳ באמצע תרטיב מעט שוב ותחזור עם הצינור פעם נוספת כשהעסק יתרכך.

אני משתמש בשיטה הזו, עובד מצוין ולא עושה נזק כמו גרניט בלחץ שדוחף מים לכל מיני מקומות לא רצויים.
בזה אתה צודק... אבל כמה זמן זה יקח לו להוריד את הבוץ!!, ואני מתכוון לאחר טיול בריא עם בוץ ולא איזה שבילים עם שלוליות.
הכמות של המים שיתבזבז היא גדולה פי כמה מהשימוש מכשיר לחץ מים(גרניק)..

ניצן40
26-12-12, 08:45
14.8PSI=1 ATM/BAR
Q=A*V ספיקה=שטח חתך* מהירות זרימה
ספיקה כקשר ללחץ תריץ חיפוש לנוסחאת דארסי וויסבך
חשוב לקחת בחשבון שמשאבת לחץ(גרניק) צריכה לחץ מים ביתי בכניסה למשאבה, אחרת קשה לה מאוד לשאוב
בקיצור כתבו כבר לפני צינור גינה קוטר 13 מ"מ ודיזה בקצה=עבודה מיטבית(לדעתי כמובן)

zerez
26-12-12, 10:03

הכי פשוט ויעיל זה לקנות מכשיר שטיפה יעודי שזה מה שיעשה לך את העבודה ולא כל המשאבות המצחיקות שראית.. הם בכלל משמשות לסחרור מים במערכת או לשאיבת מים ממיכלים...הם לא מייצרות לחץ שיכול לנקות את מה שאתה רוצה.... ואפילו לא קרוב לזה!!
.

אני גר בקומה רביעית עם גג ואני לא יכול להשתמש בצינור גינה.

zerez
26-12-12, 10:07
בזה אתה צודק... אבל כמה זמן זה יקח לו להוריד את הבוץ!!, ואני מתכוון לאחר טיול בריא עם בוץ ולא איזה שבילים עם שלוליות.

מתנקה די מהר, הרטבתי את הבוץ ואחרי כמה דקות הוא פשוט נפל ומה שלא נופל יורד עם אקדח מים פשוט, אבל כרגע זה לא מעשי מבחינתי,
אני לא מחפש משהו שיחליף שטיפה, אחרי טיול בוץ או שהאוטו מאוד מלוכלך אני נכנס למכון שטיפה ושוטף, אני מחפש משהו להוריד את הבוץ מהמנוע ולנקות כל מיני פינות מהם לא מנקים, למשל מתחת לכנפיים ךיד הפנסים, ואני לא רוצה שיכניסו לשם את הגרניק שלהם כי הם קורעים את כל החוטים.

zerez
26-12-12, 10:16
14.8PSI=1 ATM/BAR
חשוב לקחת בחשבון שמשאבת לחץ(גרניק) צריכה לחץ מים ביתי בכניסה למשאבה, אחרת קשה לה מאוד לשאוב
בקיצור כתבו כבר לפני צינור גינה קוטר 13 מ"מ ודיזה בקצה=עבודה מיטבית(לדעתי כמובן)

החזרת אותי הרבה שנים אחורה רק שאני עשיתי את זה בחשמל,
לא בדיוק הבנתי איך הנוסחה עוזרת לי אבל לא חשוב, אני אלך על ניסוי וטעיה.

אני אזמין משאבה של 70 PSI שנותנת לחץ גבוה יותר מצינור הגינה, אחבר לה צינור גינה דק עם דיזה קטנה בקצה וזה אמור לעבוד.

snake-man
26-12-12, 23:43
14.8PSI=1 ATM/BAR
נכון שצריך לחץ מם בכניסה לגרניק.. אבל מדובר בלחץ רגיל ונורמלי שיש כמעט בכל בית ולא מעבר לזה....
מה שתיתן משאבה של 70 PSI= בר 4.7 זה לחץ כמעט זהה לזה שיש בברז בבית(כמובן שתולי איזה אתה גר, לדוגמא ברחובות הלחץ שהעריה מספקץ הוא ככה בערים אחרות זה משתנה קצת, בקיצור נע בין 3 ל-5 בערך)
נתון שני שאתה צריך לבדוק במשאבה זה - ספיקה. כמה ספיקה המשאבה יכולה לתת... אל תצפה ליותר מדי, כי בסופו של דבר זה מנוע מאוד קטן אין לו יכולות מעבר לסחרור או שאיבת מיכלים כי לזה הם מיועדים....
בהצלחה.

ד ו ר ו ן
26-12-12, 23:52
הייתי יכול להתייחס לזה יותר ברצינות אלמלא החתימה שלך..

ולפעמים זמן זו לא מילה גסה, ולעבוד קצת יותר לאט יכול להיות לא פחות טוב, חסכוני ונכון.

snake-man
27-12-12, 00:57
הייתי יכול להתייחס לזה יותר ברצינות אלמלא החתימה שלך..

ולפעמים זמן זו לא מילה גסה, ולעבוד קצת יותר לאט יכול להיות לא פחות טוב, חסכוני ונכון.
לא הבנתי מה הקשר לחתימה שלי...??
ובלי לקשר, לעבוד לאט זה נחמד וסבבה, אבל זה לא אומר בהכרח שזה יכול להוריד חלק מהליכלוך המבוקש!! וכמעט בטוח שביזבוז המים הוא יותר גדול.

talw
27-12-12, 07:32
חידה ליום חדש-
במידה והלחץ במערכת העירונית 4 אטמוספרות ואנו מזינים את המשאבה בעלת כושר לחיצה של 4.7 אטמוספרות,איזה לחץ נוכל לייצר במוצאה ?

-->