PDA

צפייה בגרסה מלאה : תופעות לוואי בנעילת לוקרייט

רפי
03-01-03, 23:11
אז זהו, היום הותקנה נעילה אחורית, לוקרייט, בסופה שלי (דנה 44 ).

קרדיטים:
תודה מיוחדת לאורי טל, שניצח על ההתקנה ולרון גל, שתרם סככה ומקום. :D

בנסיעת המבחן, שערכנו אורי ואני, נשמעו מדי פעם נקישות לא חלשות, מעין "בום" שגרם לעכוז הג'יפ לנוע מעט שמאלה (מעט מאוד!, כמעט ולא מורגש).
מנסיונות שערכנו, שמנו לב כי הנקישות מופיעות בעת החלפת הילוכים (גיר אוטומטי) ורק כאשר הלחיצה על הדוושה לא "נחושה" דיה.
שוב, רק לעיתים רחוקות, אבל מטריד.

אורי העלה השערה, הקושרת את אופן פעולת הגיר האוטומטי, לתופעה.

כשנסעתי, מכפר הס לרחובות, יצא לי 5 פעמים לפחות להרגיש בנקישה (כביש ישר מהירות 80 קמ"ש!!), שלוותה בניד קטן של עכוז הסופה.
בסיבובים ופניות לעומת זאת לא הרגשתי שינוי מיוחד (והנעילה עובדת!, בדקנו!)

תקין?, לא תקין? האם לעובדה שהכביש היה רטוב וחלק יש תרומה לתופעה?

רפי

t_uri
04-01-03, 02:52
מידע נוסף: הנקישות שרפי מתאר (החזקות) הן ה"בומים" שכל מי שמתקין לוק-קייט מרגיש עד שהוא לומד לנהוג איתן. אותם בומים שמופיעים בעיקר אם לוחצים על הקלאץ' באמצע סיבוב במהירות מסויימת. הנקישות שנובעות מהחופש הטיבעי והגדול שיש לנעילות האלה.

אני טוען, שמכיוון שזה לא (רק) נהג שקובע את כוון הלחץ שיופעל על הנעילה (גז - קדימה, בלימת מנועה - אחורה) אלא תיבה שמנסה להתאים את ההילוך לעומס שמופל עליה. ומכיוון שאין שיחרור הדרגתי של קלאץ' אלא העברת כוח במהירות - שומעים את הדפיקות האלה.

אם אני צודק, אז אולי נעילת לוק-רייט לא מתאימה לרכבים אוטומטיים.

מישהו יודע מה יש לאחינו הגדולים להגיד על העניין?

LAREDO
04-01-03, 07:29
לוקרייט לא עושה רעש בנסיעה בקו ישר נקודה.
כן מרעיש בפניות עם רדיוס קצר.
לדעתי שווה לפתוח ולראות מה הבעייה.
לרדו

t_uri
04-01-03, 16:57
אמיר. יש לך ניסון עם לוק-רייט ברכב אוטומטי?

אורי טל.

LAREDO
04-01-03, 22:12
אורי - חשבת שאגיב ללא נסיון?
אם אני אומר לדעתי/אני חושב/אני מאמין - אז אין לי נסיון.
התקנתי איזה לוקרייט אחת או שתיים ברכבים אוטומטיים, ולא חוויתי את התופעות הנ"ל.
לרדו

t_uri
05-01-03, 01:28
או.קיי. אני התקנתי את הנעילה הזאת, ופרט לשחיקה שנראתה טבעית ולא מזיקה באיזור הפינים, בנעילה נראתה לי תקינה לגמרי.

כמובן שבכל זאת כדאי לקבל חוות דעה נוספת על התופעה ממקור ראשון שנסע עם הג'יפ.

שוב. הנקישות נשמעות כשהגיר עובר מהילוך להילוך.

אורי טל.

LAREDO
05-01-03, 07:28
אורי יש לי שתי שאלות:
1. הנעילה משומשת?
2. הגדר את הנקישות בהעברת הילוך - מכה אחת או תקתוקים כמו בסיבוב?
לרדו

t_uri
05-01-03, 11:25
כן. הנעילה משומשת.

הנקישות הן לא התקישות של הסיבוב. אלה הנקישות ששומעים כשלוצים על הקלאץ' בסיבוב או עוזבים אותו מהר. נקישות כתוצאה מהחופש העצום הטיבעי שיש לנעילה.

אורי טל.

LAREDO
05-01-03, 13:17
הנעילה אמורה לתת מכה אחת ולא נקישות, אם מדובר בנקישות יש להניח שמשהו שם לא בסדר. עדיף כמובן לתת אבחון ליד הרכב....
לרדו

רפי
05-01-03, 14:05
אמיר,

בוא ונשפוך קצת אור על הפרשיה:
הנעילה אכן משומשת. למעט שחיקה קלה מאוד במיקומי הפינים/קפיצים לא מצאנו ליקויים נוספים.
הנעילה הובאה לבדיקה ויזואלית לאיש, שכל פועלו הוא בג'יפים (יש לו מוסך לג'יפים - לא אנקוב בשם) והוא אישר, שהנעילה נראית תקינה (ואף רצה לרכוש אותה ממני).

התופעות:
הנקישות החזקות נדירות , וללא חוקיות מסוימת:
בעת החלפת הילוכים מזינוק, גם בכביש ישר, קורה אחת לעשר בערך, שיש נקישה חזקה ומעין מכה שמאלה לעכוז הג'יפ.
לעיתים עוד יותר רחוקות מדובר בכמה נקישות בהפרשים של 5 שניות האחת מהשניה.
בהאצה "נחושה" אין נקישות.

אחת לשלושה עד חמישה ק"מ נשמעת נקישה, סתם בנסיעה רגילה של 80 קמ"ש בכביש ישר עם אותה תנועת עכוז.
הנקישות יכולות להעלם לעיתים לנסיעה שלמה ולהופיע פתאום בתדירות מטרידה.

תודה על התגובות עד כה.

רפי

t_uri
05-01-03, 14:14
זה שופך חושך.

אורי טל.

נמרוד
05-01-03, 14:35
רפי,
לי התופעות שאתה מתאר נשמעות נורמליות למעט עניין התדירות. המכה החזקה הזאת עם "ניעור העכוז" מוכרת לי, אבל קוראת לעיתים רחוקות בלבד. שווה שעוד כמה ידיים עם נסיון ינהגו בג'יפ שלך. אני נמצא בצפון הארץ.

LAREDO
05-01-03, 14:41
המכה החזקה זה טוב ליהודים.
סדרת מכות וחוסר חוקיות של המכה מצביעים על מירווח לא תקין של הנעילה.
התקנתם את השימסים?
לרדו

אדי
05-01-03, 15:32
רפי , אמרת לי בטלפון שאחד הקפיצים לא נראה תקין , אולי זאת הבעיה .
יש לי 2 קפיצים (פנימי+חיצוני) בשבילך , צור איתי קשר אם אתה מעוניין לנסות להרכיב קפיץ חדש .
מישהו מתנדב לעזור לי גם להתקין את הנעילה (לוקרייט דנה 44)? אני לא חושב שאני יודע לעשות את זה לבד .
תודה , אדי .

אריק זמר
05-01-03, 15:46
אדי,
אתה יכול לבדוק איתי בכוון סופ"ש לגבי העזרה, אך מכיוון שהכלים שלי נמצאים בסופה...אזי אני יכול לתרום רק בשני ידיים...
בכלל,
לדעתי, האפשרויות המוגבלות לאותן נקישה חוזרת אצל רפי היא עקב כיוון השימסים...וזאת בהסתמך על זה שהנעילה לא היתה מורכבת על רכב לאורך זמן וכנראה הקפיצים עדיין במצב טוב...
תחשבו גם על למה המכה מגיעה מצד ימין...אולי מכיוון שהקורונה בצד שמאל ומה שלעיתים לא תופס (שימסים \ קפיצים) נמצא בצד ימין...
שהרי כאשר מגיע מומנט מכוון הפיניון, אין בעיה בצד שמאל - הקורונה מסובבת את הציר הנעול וזה את כל הרכב קדימה...אבל כאשר ההילוך מוחלף ישנה נקודה בה המומנט פוסק או יורד ואז מגיע שוב המומנט על חשבון החופש שנמצא בצידו הימני של הציר - צידה של הנעילה.
אני מתבסס על העקרון שכאשר מסתכלם מאחור על הסרן - הקורונה נמצאת בצד שמאל...

חנן-ג'יפולוג
05-01-03, 15:59
הרינג מחובר לקייס שמחובר לקרוס-שפט שנמצא באמצע וסימטרי לשני הצדדים.
אין שום קשר למיקום הרינג.

אריק זמר
05-01-03, 16:34
חנן, האם אותה "זריקת זנב" בתחילת נסיעה מגיעה תמיד מאותו הצד ? ואם כן אזי למה ?

אדי
05-01-03, 16:46
אריק , תודה על ההצעה , עדיין אין לי בולמים על הרכב אז אני לא יכול לסוע ובינתיים מועד ההגעה של "יבואן" הבולמים נדחה לשבוע הבא . אז גם ההתקנה נדחית .

אולי כדאי שאני אבדוק קודם כל שיש לי את כל החלקים בנעילה ... יש לי 6 "ברזלים" גדולים יחסית וסט הקפיצים והפינים שהגיע היום בבוקר . באיזה שימסים מדובר?

תודה , אדי .

חנן-ג'יפולוג
05-01-03, 17:02
אריק, לא שמתי לב לזריקת זנב המדוברת בתחילת נסיעה ולא שמתי לב אם כשיש מכה, הג'יפ תמיד זז לאותו צד.

רפי
05-01-03, 17:13
אריק וחנן,
זריקת הזנב תמיד לצד שמאל.

אמיר, השימסים הותקנו.
איך מכוונים אותם?, יש שימסים בעלי עובי שונה?

חנן-ג'יפולוג
05-01-03, 17:32
בדקתם מרווחים בין הקפלרים ובין הקרוס שפט ובין הקפלרים לבין עצמם?

רפי
05-01-03, 17:40
וואוו, התקלת אותי!
מתוך הנחה, שהקופלרים הם אלה ש"עוטפים" את הקרוסשאפט אז:
הקרוס שאפט נכנס בלחץ, לא מדדנו.

לא מדדנו בין הקופלרים.

מה המידה שצריכה להיות? ואיך ניתן לשנותה? ע"י השימסים?

רפי

t_uri
05-01-03, 17:46
לא מדדנו.

אתה יודע מה המידע? אולי זה רק עניין של כוונון.

אורי טל.

חנן-ג'יפולוג
05-01-03, 17:47
אני טעיתי.
יש מדידה אחת בין הספייסרים ובין הקרוס-שפט, מדידה זו נעשית לפני ההתקנה עצמה וללא הקפלרים, צריך להיות שם משהו כמו רבע מ"מ, בדוק בחוברת למידה מדויקת.
מדידה שנייה כאשר הקפלרים מורכבים, בודקים ביניהם, צריך להיות משהו כמו 4 מ"מ, בדוק בחוברת למידה מדויקת.
במידה והמידות לא יוצאות טוב, כנראה שהקייס או/ו השימסים שחוקים. ניתן לנסות להביא שימסים חדשים כאלה או/ו להביא קייס אחר.

t_uri
05-01-03, 17:50
או.קיי.

תודה.

אורי טל.

אריק זמר
05-01-03, 17:50
רפי,
נכון...בתחילת הנסיעה, כששמים לב...ואולי זה רק בסופה שאינה סופגת את הטלטול ומעבירה אותו לנהג...תמיד יש את הזריקה הזו אלא אם אתה מתחיל את הנסיעה בעדינות (גם ממבט מאחור ניתן להבחין בזריקה הזו).

אגב השימסים הינם הקוניים שהיו שם במקור, עוביים כמדומני כ1 מ"מ ויש שניים בכל צד (אני מתבסס על זכרון של שנה וחצי אחורה) ואולי שווה להתחבט בתוספת של אחד בצד ימין כניסוי וטעייה...ואני מדגיש כניסוי וטעיה \ תהיה...)

רפי
05-01-03, 17:54
אריק,
במקור יש שימס(?) אחד בכל צד.

כשמנסים לשים שניים בכל צד, הקרוסשאפט לא נכנס. ניסינו...

רפי

t_uri
05-01-03, 18:12
רפי. צריך לבדוק את זה. אולי באמת צריך להוסיף עוד שימס באחד בצדדים.

אורי טל.

LAREDO
05-01-03, 22:43
בדקתם את המירווח בנעילה?
לפעמים הקייס של הדיפ' כבר שחוק מידי ואז צריך להוסיף עוד שימס אחד או שניים.
לרדו

זאביק
06-01-03, 09:44
לא מנסיון, אבל נראה לי שההתנהגות די תקינה, בהתחשב בעובדה שמדובר בתיבה אוטומטית.

עם הדטרויט מאחורה, כמעט כל התחלת נסיעה, וכל שחרור קלאץ' מהיר מידי, ישנה מכה מכיוון הדיפ', שכאשר לא מדובר על התחלת נסיעה, מלווה גם בטלטול התחת.
גם במהירות של 80+ קמ"ש, עזיבה מהירה של הגז מביאה להרגשת מכה.
זה נובע מהעובדה שלדטרויט יש חופש מובנה של רבע סיבוב (90 מעלות).

ללוקרייט יש חופש של 15-20 מעלות.
זה אמנם פחות מדטרויט, אבל גם שם יש חופש.
בתיבה אוטומטית, העברת הילוך לא מלווה בשחרור עדין של ההקלאץ', לכן הגיוני שיהיה שחרור עומס על הדיפ', ואז שוב עומס כשההילוך ישתלב.

כמו לעזוב גז לגמרי, הכוח משנה כיוון לכיוון המנוע (האטה), ועכשיו לחיצה על הגז, תגרור שוב שינוי כוח, הדיפ' יעבור 15-20 מעלות על ריק (החופש של הנעילה) , ואז ייתקל בהתנגדות הגלגלים ותהיה הרגשת מכה.
אם עוזבים גז, ולוחצים עליו חזק, מרגישים ממש מכה וטלטול הזנב שמאלה.

רוב הנוהגים בתיבה אוטומטית, לא נוסעים חלק, אלא מאיצים קצת, עוזבים קצת את הגז וחוזר חלילה. ואז גם ב-80 קמ"ש התופעה יכולה לקרות, בצורה פחות מורגשת.

אם מישהו עזב פעם גז בסיבוב עם נעילת דטרויט, הרכב נכנס לסדרת ויברציות, כמו תדר תהודה, שכל מכה, תורמת למכה הבאה . . .

יכול להיות שאני טועה לגמרי (אני מזכיר שוב, זה לא נכתב מנסיון עם לוקרייט ותיבה אוטומטית), ואניבכוח מחפש הסברים למצב, אבל אני לא בטוח לגמרי שיש שם בעייה.

בעומס (הצלבה מלאה בשטח), הנעילה מתפקדת כמו שצריך ? אין קפיצות שלה, כאילו היא משתחררת בעומס ? תבדוק את זה קודם על גלגל אחד, כשהשני לגמרי באוויר, ואז אותו דבר על השני.

בכביש, בסיבוב, עם טיפה גז, הנעילה משתחררת כמו שצריך ? לשני הכיוונים ?

t_uri
06-01-03, 10:20
זאביק. התאוריה שלך היא התאוריה שלי. למרות זאת, יש מקום לבדוק את המרווחים.

בהצלבה מלאה: הנעילה מתפקדת מעולה.

אורי טל.

רפי
06-01-03, 11:37
זאביק,
אכן זו בדיוק התיאוריה, שהעלה אורי טל.

עד סוף השבוע בכוונתי לפתוח את הנעילה ולמדוד מרווחים, אולי תוספת שימסים תפתור את הבעיה.

אגב, יש למישהו מושג איך אני משיג סט קפיצים ופינים חדש לנעילה? ליאנוביץ אין.

רפי

אדי
06-01-03, 12:10
רפי , שלח מייל לפאוורטרקס , יצרני הנעילה , לי שכחו לשים בקופסא קפיצים וקיבלתי את קיט הקפיצים תוך כמה ימים , אולי הם ישלחו גם לך .

LAREDO
06-01-03, 20:06
רפי - אם יש לך דוגמא יכול להיות שיש לי.
לרדו

סוזי המשתוללת
07-01-03, 01:28
רפי
אל תרוץ לפרק כל כך מהר
בדוק קודם כל לחץ אויר אפילו הפרש קטן יכול לגרום לנקישות
לאחר מכן באם ניתן בדוק היקף מדויק של הגלגלים כולם ונסה לשים על הסרן האחורי את השניים הקרובים ביותר בהיקפם
בחוברת של לוקרייט מצוין ההפרש הנסבל בהיקפי הגלגלים
רק לאחר כל הנ"ל שווה לבדוק מכניקה
אגב יש סיכוי שהסרן מעט עקום מה שמפעיל עומס לא אחיד על הסייד גיר
אגב הלוקרייט מתפקד הרבה יותר טוב ועם הרבה פחות תופעות לוואי עם גיר אוטומט
עם החלטתם לפרק את הנעילה בכל זאת שימו לב שהשחיקה חזקה יותר בחלק אחד של השן יותר מאשר בחלק השני ומעיד באיזה צד היה הקופלר (השחיקה המוגברת תהיה תמיד בחלק שהיה הקדמי בכל שן ז"א הסתובב קדימה )מכיוון שעיקר הנסיעה שלנו היא קדימה כך תהיה גם עיקר השחיקה ובהתקנה הנוכחית ניתן להחליף צדדים בין הקופלרים כך שהחלק השחוק של השן יתפקד ברוורס ואילו החלק הפחות שחוק יתפקד בנסיעה קדימה

סוזי המשתוללת
07-01-03, 01:51
רפי לאחר שהתעמקתי יותר בסימפטומים שלך הייתי מהמר בסבירות די גבוהה על לחצי אויר לא שווים או הפרשי היקף משמעותיים בסרן האחורי ולא על בעייה מיכנית
אני כבר התקנתי מספר לוקרייטים ולא נתקלתי בבעיות מיוחדות למעט במיקרה אחד בו הקיט היה חדש אבל הסייד גירס (הגלגלי שיניים הצידיים )היו המקוריים וכבר עבדו עם לוקרייט אחד (שפורק נמכר ועבד מצויין אח"כ אצל מיודע)הסייד גירס היו שחוקים יתר על המידה והרכב נסע רק על ציריה אחת בלבד (כמו סרטן )החלפתי לנעילה משומשת אבל שכוללת סייד גירס והעסק עובד כמוש צריך
אגב כניסו לקחתי את הקייס הקדמי והרכבתי אותו עם הקיט החדש והסייד גירס האחוריים בכדי לשלול שחיקת קייס ועדיין העסק לא עבד כך שבעיית קייס נשללה
בקיצור בדוק צמיגים קודם כל

רפי
11-01-03, 18:56
טוב,
הלכתי מהקל והחלפתי צמיגים (בעיקר כי הייתי צריך) והשוויתי לחצי אויר.

הנקישות החזקות לא פסקו.
בנסיעה בשטח, בו הנעילה מתפקדת ו"נועלת" נשמעות הנקישות שוב.

בכדי למדוד את הרווח בין הקופלרים, אני צריך את ספר ההתקנה.
אם למישהו יש את הספר או מקור מידע אמין אחר למדידות הנדרשות (הבנתי שיש לא רק אחת), אשמח אם ישאיל לי.

תודה,

רפי

זאביק
11-01-03, 21:34
יש לי את הספר,
אתה חכול לבוא ולקחת (ת"א) או שאני אחפש את החלק הרלוונטי ואסרוק אותו . . .

רפי
01-03-03, 01:42
המשך...

פירקתי את הנעילה (בדרך החלפתי גם מיסבים בציריות) ובדקתי את רכות/קושי הקפיצים הפנימיים שלה לעומת קפיצים של נעילה חדשה.
הקפיצים שלי (משומשים כמובן) היו רכים יותר!
ליאנוביץ לא היה סט חדש, ולחכות עד סוף אפריל (אז, הבטיחו אצל יאנוביץ', יגיע המשלוח המיוחל) נראה לי לא סביר בעליל...
קפצתי לקפיצי נורדיה בתל אביב ושם, כשמונחים מולי עשרות אלפי סוגים של קפיצים מצאתי קפיץ המתאים לקפיץ הפנימי בנעילה (כזכור, יש שם קפיץ בתוך קפיץ) וקשה יותר ללחיצה.

התקנתי את הנעילה ויצאתי לסיבוב.

לעיתים רחוקות יש נקישה אחת או שתיים בסיבוב במהירות 60-70 קמ"ש.
הנעילה מראצ'טת יופי וגם עובדת נהדר בשטח.

בכביש המהיר נעלמו הנקישות, למעט אחרי פניות, אז באות שלוש ארבע נקישות וזהו.

סיכום עד כאן - הרבה יותר טוב, אבל לא מזכיר עדיין נסיעה חלקה.

יש מתנדב עם ניסיון בנהיגה עם נעילה כזו, שמוכן לעשות סיבוב התרשמות?

-->