PDA

צפייה בגרסה מלאה : אגזוז ברקס בחורף. טוב או רע?

Scrusher
06-01-13, 15:58
בכניסה לכל חורף תמיד יש מישהו שאומר לא להשתמש באגזוז ברקס בגשם. כל אחד נותן סיבה משלו ("הוא לא עובד אם יש מים","אתה תאבד אחיזה","האור ברקס לא נדלק כשאתה עם אגזוז ברקס ומישהו יכול להיכנס בך מאחורה")
השאלה היא בעצם למה לא? הוא בולם אותך ודואג שהגלגלים עדיין יסתובבו אז אין חשש להחלקה. הוא גם לא בולם בצורה כל כך חזקה שיכולה לנעול את אחד הגלגלים האחוריים.
מכיוון שבפורום הזה יש מנהג שמי שבאמת יודע על מה הוא מדבר נותן תגובות (ולא חסר כאן אנשים עם ידע במכונאות ובנהיגה) אני שואל את זה כאן ולא בפורום 4X4 כללי
המשאית המדוברת היא אינטרנשיונל 4700

איציק - 4X6ZH
06-01-13, 16:36
מה זה אגזוז ברקס ?

Scrusher
06-01-13, 16:44
בלם מנוע של המשאיות/אוטובוסים. ידוע גם כריטרדר עד כמה שידוע לי

השמשוני יחיעם
06-01-13, 16:46
מה זה אגזוז ברקס ?

אצלי זה - אני שם חצי תפוח אדמה באגזוז ,,אחרי ה "צווישן-גז"

shmulikbg
06-01-13, 17:36
לא, זה ממש לא ריטרדר. זה פועל על פרפר שסוגר את פליטת הגזים באגזוז וכך
גורם ל"בלימת מנוע". ריטרדר פועל אחרת.
לשאלתך, אתה יכול להשתמש באגזוז ברקס, בדיוק מהסיבות שציינת בעצמך.
לגבי אור בלם, הוא אכן לא נדלק, כי ההאטה היא לא ממש בלימה, עד כדי
גרימת תאונה.

חנן-ג'יפולוג
06-01-13, 17:37
היום, כשמערכת הABS מנתקת את האגזוז-ברקס כשיש החלקה, אין ממש סיבה לפחד ממנו בכבישים רטובים. מדריכי נהיגה של יבואני הרכב כבר מזמן מנחים נהגים לשים מנוף הבלמנוע על הפעלה קבועה אוטומטית, בכל תנאי.
כשקצב ההאטה עובר סף מסוים, הבלמנוע מדליק אורות בלם, גם אם לא נגעת בדוושת הבלם.
כתלות בהילוך הנבחר ובתנאי הדרך ובסל"ד המנוע, בלמנוע בהחלט יכול לגרום להחלקת גלגלים ולסחרור של הרכב, גם אם הוא לא נועל לחלוטין את הגלגלים.
סתם לסבר את האוזן, יש היום משאיות שמצוידות בבלמנוע שעוצמתו גדולה מ500 כוחות סוס. זה מעיף אותך לשמשה אם אתה לא חגור (אבל מדובר בבלמנוע שמשולב גם בג'ייקוברקס-בשפת העם) ונועל גלגלים בלי למצמץ בכלל.

הסתייגות: הנ"ל נכון לדגמי משאיות מסוימים. לא בהכרח שהאינטרנש הוא אחד מהם.

שמוליק, לגבי המשפט האחרון שלך, כנס בבקשה מחר לפרמטרים בVECU ובEBS ותחזור עם תשובה מדויקת יותר :) , שנה את החיפוש לפי יוניטים וחפש KPH/S או M/S^2 (עריכה: סליחה, התבלבלתי בשמוליקים, אבל ההערה בעקרון עדיין נכונה) .

shlomomos1
06-01-13, 17:39
ועכשיו ברצינות:
בלם עזר / מאיט / ריטרדר / מיועד לעזור לשמירה על מהירות קבועה ומבוקרת בירידות ארוכות בלי "לשרוף" את הבלמים הרגילים.
פעם זה היה באמת עובד ע"י סגירת שסתום באגזוז (הפעלה שלו בסרק היתה מכבה מנוע...), היום זה עובד על עקרון חשמלי או הדראולי ומותקן על הדריישפט.
בשימוש בגשם צריך להזהר מהחלקת הגלגלים האחוריים עקב האחיזה הנמוכה שגם הבלימה החלשה יחסית עלולה לנעול גלגלים, במיוחד בגלל ההיא עובדת רק על האחוריים והרכב "לא מאוזן".
לגבי הסכנה בזה שאין אור הבלימה, לדעתי זה שולי גם בכביש יבש, (לכן זה לא מחובר למנורות הבלם) וגם ברטוב (שאז שבלימה חלשה יותר).

חנן-ג'יפולוג
06-01-13, 17:43
ההסבר הזה של פעם והיום הוא לא נכון. גם אז וגם היום היו גם אמצעים שמאטים את המנוע עצמו כגון אגזוז-ברקס וג'ייקוב ברקס (בשפת העם) וגם אמצעים על גל ההינע או בגיר (בכניסה אליו או ביציאה ממנו) כגון ריטרדר הידראולי או תלמה.

למיטב ידיעתי האגזוז-ברקס נשאר מנדטורי, על כל הכלים מעל 6 טון, גם אם הם מצוידים באמצעי בלימה אחרים.

חנן-ג'יפולוג
06-01-13, 17:59
אגב, זה מבלבל, אבל היצרנים קוראים ריטרדר לכל אמצעי האטה, כולל בלמנוע, ג'ייקוברקס (בשפת העם), הידראוליק ריטרדר, תלמה וסוגים אחרים.

בישראל נהוג לקרוא ריטרדר רק להידראוליק ריטרדר. גם קוראים ג'ייקוברקס לכל מנגנון שמנגן על שסתומי הפליטה למרות שהוא כבר שונה מהג'ייקוב המקורי.

Scrusher
06-01-13, 18:20
למיטב ידיעתי האגזוז-ברקס נשאר מנדטורי, על כל הכלים מעל 6 טון, גם אם הם מצוידים באמצעי בלימה אחרים.

אמת

אם כבר נכנסנו לזה, מה ההבדלים בין תלמה,ג'ייקוברקס,ריטרדר.....?
מה השיטה שמיושמת באינטר?
הצורת נהיגה שלי במשאית היא כמה שפחות להשתמש בברקס. אני עם אגזוז ברקס מופעל קבוע (הוא רק מופעל כשמורידים את הרגל מהגז) ונוסע עם גז קבוע. אם יש האטה קטנה,אני מוריד קצת את הרגל מהגז. אם צריך יותר,אני מוריד לגמרי את הרגל ונותן לאגזוז ברקס (או מה שזה לא יהיה) להאט אותי עוד קצת. כשאידיוט חותך אותי ודופק בלימת חירום אז אין ברירה...
כמובן שאני מוריד הילוכים במידת הצורך.
הרבה שומעים את הרעש של האגזוז ברקס ונבהלים ושואלים אותי אם זה לא הורס את המנוע\גיר או אם זה גורם לצריכת דלק או מיליון ואחת שאלות. גם שמעתי הרבה תיאוריות על איך זה עובד (מונע מהגזים לצאת ע"י פרפר,מחזיר את הג'יפה אל המנוע ובכך חונק אותו ובגלל זה שומעים את השריקה,שזה עובד כמו טורבו הפוך...)

איציק - 4X6ZH
06-01-13, 19:36
לפחות כמה מילים על כל שם מפוצץ שאתם זורקים פה
פתאום תלמה
רק וויאט חסר
על ZF אסור לדבר

נראה לי שפותח השרשור וכל עשרות הקוראים שמתבישים לשאול
רק אני לא מבין מה אגזוז ברקס
איך אפשר לחסום אגזוז מנוע בזמן שהוא ממשיך לעבוד ?

איציק

Scrusher
06-01-13, 21:36
ההסבר שקיבלנו בשיעורי תיאוריה היה "במקום שגזי הפליטה יצאו מהאגזוז,הם חוזרים למנוע וכך "חונקים" אותו". זה הסבר יפה מאוד,אבל בדר"כ בפול-טריילרים רואים עשן שחור יוצא מהאגזוז כשהם מפעילים את זה,אז כנראה שהם כן יוצאים....
מעבר להסבר הזה,אני לא יודע איך זה באמת עובד. אני יודע איך זה מרגיש ואיזה רעש הוא עושה כשהוא נכנס לפעולה (בהתחלה שומעים רעש של דליפת אוויר,אחרי זה המנוע עובר מרעש של משאית לרעש של רכבת ותוך כדי יש דעיכה יפה מאוד במהירות)
אני מנחש שהרעש של הדליפת אוויר הוא בגלל שהאוויר שהמנוע בדר"כ יונק מועבר הרחק ממנו וגורם לו "לטבוע" בסולר והמנוע ממשיך להסתובב בגלל הגלגלים ובכך בולם את כל הסיפור

חנן-ג'יפולוג
06-01-13, 22:05
עשן שחור, אם ישנו, יכול להיות אך ורק בכלים עתיקים נטולי מחשב מנוע. בכל מנוע ממוחשב אין הזרקת דלק כלל במצב של בלימת מנוע.
השסתום או הפרפר של האגזוז-ברקס נמצא באגזוז וסותם את היציאה, ברובה, כך שנוצר באגזוז לחץ שמגיע לכדי 4 באר והלחץ הזה מתנגד לתנועת הבוכנה למעלה במהלך פעולת הפליטה. מהלך שבאופן רגיל נעשה ללא התנגדות. כשהלחץ עובר את הערך המוגדר לו הוא מצליח לצאת דרך הפרפר או השסתום הלאה אל המשך האגזוז.

המנוע ממשיך לינוק אוויר באופן רגיל וקשה לי אפילו לדמיין את מה שכתבת על האוויר ש"מוטבע בסולר".

Scrusher
06-01-13, 22:06
התכוונתי שהמנוע מוצף בסולר,לא שהאוויר הופך לסולר

סופת המדבר
07-01-13, 19:18
אכן האגזוז ברקס סוגר את האגזוז לא יודע אם ב100% או 90%
או שכמו שחנן אמר סוגר 100% ואז עם הלחץ עולה הוא מצליח לברוח דרך הפרפר
אבל זאת מערכת האגזוז ברקס
אני גם נוהג לפעמים על משאית 15 טון של מרצדס חדשה
והאגזוז לא נועל שום גלגלים ואין בעיה להאט איתו בשום תנאי
מה שהבנתי סתם לידע כללי שאם ההפעלה של האגזוז היא קבועה עם ידית כמו של וינקר
אז רצוי שהוא לא יהיה במצב ''מופעל'' בנסיעות ארוכות ללא עצירה כי הוא מתחמם
ככה אמרו במוסך מורשה

אין מישהו פה שימצא ביו טיוב סרטון של איך זה פועל

איציק - 4X6ZH
07-01-13, 19:32
לאט לאט בסוף אני יצליח להבין איך זה עובד

אגזוז ברקס חוסם את האגזוז מקשה על זרימת הגזים שבולמים את המנוע

אז מה זה גי"יקו ברקס ?
או מקסי ברקס ?
הכל ברקסים ?

איציק

shmulikbg
07-01-13, 19:50
לאט לאט בסוף אני יצליח להבין איך זה עובד

אגזוז ברקס חוסם את האגזוז מקשה על זרימת הגזים שבולמים את המנוע

אז מה זה גי"יקו ברקס ?
או מקסי ברקס ?
הכל ברקסים ?

איציק

איציק שואל....ועונה...;)

http://www.jeepolog.com/forums/showthread.php?t=17299

tzagi
10-01-13, 16:53
פעם עבדתי עם איסלנדי זקן
איזה יום הוא שאל אותי: אתה יודע מה הכי גרוע בהזדקנות?
מה?
אתה צריך לשרותים, עד שהגעת שכחת בשביל מה, אז צריך לעשות מס 1 ו2 ליתר ביטחון.

אמיר ב.א
10-01-13, 22:16
או בגירסה אחרת - את מה שאתה עוד לא יודע - הוא כבר שכח מזמן...

BlackStar
12-01-13, 07:39
ממתי ל אינטרנש 4700 יש אגזוז ברקס ???
נהגתי על המשאית הזו מניויורק ללוסאנגלס ומשיקאגו למיאמי לא פעם לא פעמיים ולא שלוש לא זוכר שיש לה אגזוז ברקס

מה שכן מנסיון יום יומי על וולוו FL6 במיוחד במיוחד בגשם וכשהמשאית עמוסה והטורים עולים מעל 2000 אגזוז ברקס זה הבחירה הכי טובה בטח שבטח עדיף על ברקסים
ואצלי עובד האור ברקס בלחיצה על האגזוז
ובכול המשאיות החדשות לחציה קלה על הברקס מפעילה את האגזוז ברקס ככה שהאור ברקס נדלק כך או כך

עם יהיה לי כוח אלך לחצר לצלם לכם איך נראה אגזוז ברקס זה אכן חוסם את גזי הפליטה אומנם לא 100 אחוז אבל לחיצה מלאה תחסום כ 60\70 אחוז מכמות הגז
וכח ייבלום ( כמובן שחייב להיות בהילוך ומעל 1700\1800 טור זה הכי אפקטיבי )

שבת שלום

http://youtu.be/RZwsmqPXYvs

http://youtu.be/RZwsmqPXYvs

polar bear
12-01-13, 19:35
את הדבר הכי חשוב לא כתבת - מי אמר לך לא להשתמש באגזוז בקס בכביש רטוב? התשובה היא - הצבא { אם אני מבין נכון את הענין } .

אז ככה - לדעתי - בתור נהג שהתחייל בערך עם המשאית המזוויעה הזו - צהל נכנס ללחץ מהעובדה שהאגזוז מופעל אוטומטית. וכנראה קרה איזה פעם או פעם ורבע שמישהו איבד אחיזה בגלל זה. { זה לא בדוק זו השערה } ולכן כתבו נוהל - וזהו. וכן - האגזוז של האינטר חזק. אני לא יכול להגיד יותר כי לא ממש נהגתי עליה בגלל איזה חילוקי דעות נוסח צהל עם המפקדים שלי.

-->