PDA

צפייה בגרסה מלאה : מתלה אחורי של wildcat

talw
11-01-13, 18:22
שלום לכולם
לאחר מיני דיון בכתבה של דרור,יצא לי לחשוב קצת על התגובות של רני ואסף, ורציתי לדעת איך אני יכול לחשב גובה מרכז גלגול של תצורת מתלה אחורי זה.
ברצוני להשוות בינו לבין מתלה עם זרוע חצי עוקבת/נגררת בכל הפרמטרים לטובה ולרעה.

תודה

נמרוד
11-01-13, 18:35
זה מתלה זרוע A כפולה, לכל צורך ועניין. אם תמדוד את הגיאומטריה שלו ברמת דיוק סבירה, יהיה אפשר לחשב הכל כמו כל מתלה אחר.

talw
11-01-13, 21:31
במקרה הזה(מרכז גלגול) זו היתה גם האינטואיציה הראשונה שלי,בנסיון להגדיר את התצורה הכללית של המתלה ,דיי נתקעתי,חסר לי הידע.
במקרה של זרוע חצי עוקבת ישנו מצב של היגוי בלתי רצוני,פה אין,עוד לא הצלחתי להחליט אם זה טוב או רע,שוב חוסר ידע.
ימשיך כבודו

asafk
12-01-13, 01:55
המתלה האחורי הזה הוא לא זרוע A כפולה, לא ממש - בגלל הצורה בה שתי הזרועות הקדמיות מחוברות לשלדה, עם דרגת חופש אחת בלבד, שהציר שלה הוא יותר קרוב להיות לרוחב השלדה מאשר לאורכה - והריתום לאפרייט הוא גם כן מוגבל מבחינת דרגות החופש.
כמובן, נמרוד - זה הכל עניין של טרמינולוגיה ולפי זה גם המתלה של הטרנספורטר שלי יכול להחשב לזרוע A כפולה...
המתלה הזה הוא לא זרוע A כפולה ולא בדיוק זרוע חצי עוקבת, אלא משהו קצת יותר מורכב.
יש שתי זרועות ארכיות, בגאומטריה של חצי עוקבות, בצורת מקבילית.
יש עוד שני לינקים, אחד מעל השני, לרוחב הרכב.

אין לי מידות מדוייקות ולכן קשה להסיק מסקנות. גם לא ממש ברור לי בלי לראות את החיבורים - מה מידת החופש שיש בין הזרועות הארכיות לבין האפרייט.

אני אחפש עוד מידע ונראה..

אסף.

נמרוד
12-01-13, 11:14
יש חופש מלא לשתי הזרועות ה"נגררות" בחיבור לשלדה:
68642

לא ברור בדיוק דרגת החופש שיש לזרועות הנגררות בחיבור לאפרייט:

נדמה שיש חופש מלא גם בחיבורים של כל חמש הזרועות לאפרייט:

68639

קינמטית, זה מתלה שיש בו חמש זרועות שכל אחת נפרדת, נראה שיש כאן את מלוא דרגות החופש (אני מעריך שגם הזרועות הנגררות מתחברות לתוך האפרייט עם סוג של תפוח - חיבור רב כיווני ולא ציר סיבוב כמו שאולי נדמה. הסיבה לזה שיש צינור מכופף שנכנס פנימה היא כדי לחסוך בכסף ובמורכבות האפרייט, זו הסיבה גם לכל החיבורים הרכב כיוונים המוזרים שיכולים, וצריכים לדעתי, להיות מוחלפים במיסבי קצה פשוטים).

טל, אי אפשר להגיד הרבה על סמך התמונות, צריך שלושה מבטים סטנדרטיים של הכלי כדי להוציא מהם מידע מועיל לגבי המתלה ואז אפשר לנתח אותו כמו כל מתלה אחר.
68641
68638
68640

asafk
25-07-13, 23:29
אחרי ניתוח די מעמיש למתלה המדובר... ולמרות שעבר זמן מה... יש לי תובנות.
קודם כל, אכן מדובר במתלה 5 חיבורים. כדי לסגור את כל דרגות החופש עם זרועות - חייבים חמישה חיבורים, או לחילופין לנעול דרגות חופש בחיבור הזרועות או לשלדה או לנאקל.
אז מה יש לנו כאן?
זוג הזרועות הארוכות שהולכות קדימה - מחוברות לשלדה עם pin link שיש לו חופש בלתי מוגבל, ולנאקל עם סוג של תפוח מוגבל מאוד במהלך. זוג הזרועות שוות בארכן, יוצרות תנועת מקבילית, מונעות שינוי בקסטר לחלוטין, ומאפשרות (בגלל המוגבלות של החיבור לנאקל) מעט מאוד שינוי בקמבר. אז נשארנו עם תנועה מעלה-מטה, 0 שינוי קסטר, מעט אפשרות לשינוי קאמבר, והיגוי בלתי מוגבל סביב הריתום לשלדה. בנוסף, בגלל שהציר הראשי של תנועת הזרועות מעלה - מטה הוא ניצב לשלדה, ודי רחוק מהגלגלים, מתקבל LIFT קטן, או לפחות הרבה מאוד ANTI-SQUAT.
שתי הזרועות האחוריות שם כדי למנוע את ההיגוי, וגם כדי לאלץ מידה קטנה מאוד של שינוי קאמבר (קטנה מאוד. כמעט כלום בפתיחה, ומעט יותר בסגירה). למעשה לווילדקאט יש צמיגי טרקטורון, עגולים, ובהם קשיחות הפניה גם טובה מאוד אבל גם יש אחיזה כאשר הצמיג מתגלגל הצידה. זה שונה מאוד מצמיגי מכוניות שהם "מרובעים" וקשיחות הפניה של הצמיגים קריטית יותר - ומחייבת שינוי קאמבר.
הזרוע הבודדת העליונה-קדמית שם כדי להקטין את הכוחות שפועלים על ריתום הזרועות הגיבורות לנאקל, בכיוון ההיגוי. היא משתתפת בסגירת דרגת החופש של ההיגוי יחד עם הזרוע העליונה השניה.

בקיצור... מתלה עם כמעט אפס שינוי בקמבר, אפס שינוי קסטר, אפס היגוי פסיבי.

ויש לי מה לומר גם על הביצוע.... הריתום של הקוילאובר בצד אחד בלבד, הפין-לינק של הזרועות הראשיות, ה"תפוחים" המצ'וקמקים של כל הזרועות האחרות- בלי שום איטום או עמידות לאבק וחול... כל זה עדות לישיבת הורדת מחיר די סוערת שנערכה במשרדי ההנדסה....

הערות..??

אסף.

talw
26-07-13, 00:25
תודה אסף,אז אם אני מבין נכון אין לנו פה קייס של A ארמס לחישוב של ic ומשם למרכז גילגול,יש פה פחות או יותר קייס עם זרוע נגררת טהורה עם מרכז גלגול ברצפה (או לפחות קרוב מאוד לשם) ?? אני טועה ?
(הזרועות ״ A״ אם אפשר לקרוא להן ככה,בכלל מתכנסות ?)
התאור שלך תואם מאוד לחווית הנהיגה על הכלי - נפלא בישורות במפיים ופחות בסיבובים ,ובמיוחד בהדוקים.

asafk
26-07-13, 19:35
אני חייב לומר שהתקשיתי לחשב מרכז גילגול, כיון שלא מדובר בזרועות נגררות, אלא במתלה 5 חיבורים מלא, אבל עם גאומטריה מוזרה. הזרועות הקטנות מתכנסות רחוק מאוד ומחוץ לרכב. האורכיות מקבילות ולא מתכנסות.

אסף.

talw
26-07-13, 22:03
הגאומטריה המוזרה הזו לדעתי (ותקן אותי אם אני טועה) תוכננה לתגובות מתלה מהירות ,ללא בזבוז אנרגיה של אילוץ הטיות המסה הלא מוקפצת לכיוונים שונים חוץ מאשר מעלה ומטה (כיוון הבאמפ והדרופ).כמו שהזכרתי קודם -טוב מאוד לנסיעה באמפית ישרה. ??

asafk
27-07-13, 00:18
הגאומטריה הזו, ככל שאני מבין אותה, נותנת תגובה כמעט של זרוע נגררת ארוכה מבחינת הנסיעה בקו ישר, אבל הרבה יותר ב"זול" מבחינת חוזק הזרוע וחיבורים לשלדה. אבל כאמור - לדעתי יש כאן גם שיקולי מחיר (בדולרים). הבניה הזו די זולה לייצור סדרתי.

אסף.

-->