PDA

צפייה בגרסה מלאה : בעיית קלאץ' (ובנוסף אני צריך עזרה ומהר!)

gmb
09-04-05, 16:46
חבר'ה
אני מתחיל להתייאש...
רק קניתי את הסופה וכבר קרו מספר תקלות..
אתמול נסענו לבור בהרצליה... בעיקר הסתכלנו, עברנו איזה מכשול או שתיים... היה נחמד סה"כ
במהלך החזרה הקלאץ' התחיל לזייף (קרו גם כמה פעמים לפני, אבל זה עבר אחרי דקה או שתיים)
כשאני לוחץ עליו, זה לא מספיק, הקלאץ' לא מפריד טוב. קרה כבר שלא הצלחתי להכניס לאף הילוך וכדומה.. ממש קרוב לבית זה כבר הפסיק לשחרר את הקלאץ' ואז הרכב כבה... ניסיונות להתניעו הצליחו רק כאשר הילוך לא היה משולב. ברגע ששילבנו (התאפשר רק כשהרכב היה כבוי) אזי הרכב לא התניע (בגלל השילוב להילוך, כאשר לחצנו על הקלאץ' זה לא ממש עזר, משמע שהדוושת קלאץ' כבר לא גורמת למצמד עצמו להתנתק)
לאחר מספר ניסיונות ובצורה כלשהי (תוך כדי דחיפה קלה, הצלחנו להניע כשהגיר בהילוך שני וכך נסענו איזה קילומטר עד לבית)
בדקתי את שמן הקלאץ' והיה חסר קצת, היה לי קצת שמן ברכב שרם השאיר נוזל בלמים DOT4, אז הוספתי קצת, וזה לא עוזר...
קראתי את ההסבר בספר הסופה על איך להחליף ואיך לבצע ניקוז אוויר... הסתבכתי ולא ממש הצלחתי, לא הבנתי הרבה מהסכימות שם וגם לא ממש הצלחתי להבין בפועל מה זה כל דבר (אני ממש טירון בדברים האלה...)
כרגע המצב אותו הדבר... דוושת המצמד כל כך קלה להפעלה שנראה לי שכבר אין ממש קשר בינה לבין המצמד עצמו.. אפשר להניע רק כשאף הילוך לא משולב, ואז גם אי אפשר לשלב, כאילו שהקלאץ' כבר לא עובד.
מישהו יכול לעזור כאן? אני ממש צריך שמישהו יבוא ויראה לי אחד על אחד מה עושים בדיוק, איפה בודקים, איפה מחליפים, איך וכדומה...
לגרור למוסך זה לא בעיה... אבל ברוח הפורום, אני מעדיף לעשות דברים לבד, ללמוד מהם, ולדעת יותר ויותר על הרכב ברמה הטכנית. אשמח אם אקבל עזרה ראשונית, מעין פוש קטן לכל העניין הזה. חשבתי בהתחלה שזה יהיה קל לטפל ברכב, אבל אני מתחיל לחשוב שקפצתי מעל לפופיק. אני מתחיל להתייאש מהמצב הזה של אי הבנה ואי יכולת לפתור בעיות...
אני גר באור-יהודה, באזור יהוד, קרית-אונו וכדומה... משהו כמו 10-15 דקות מתל-אביב.. אשמח אם מישהו יקפוץ להדריך אותי קצת, להסתכל על הרכב ואולי אפילו לענות על עוד כמה שאלות בנוגע לרכב שכבר הספקתי לצבור....

תודה מראש, ואני מקווה שאקבל הענות שמישהו יוכל לעזור לי קצת,
רמי

gmb
09-04-05, 21:28
חבר'ה,
לפחות עזרה מוראלית... :) :( אני כבר לא יודע אם לצחוק או לבכות
בכל מקרה, אם יש מישהו שמוכן לעזור ולהכווין אותי בפעולות הראשונות שלי על הרכב (אולי אפילו להראות לי מה עוד להחליף/לבדוק לתקן ברכב) אשמח אם תרימו טלפון או תקפצו

להזכירכם, אני גר באור יהודה, 10 דקות מתל-אביב, צמודה לנווה מונוסון, יהוד, קרית אונו ובנוסך 5 דקות מראשון לציון...

קפה, עוגיות, עוגה, ארוחת ערב עלי :) ואם מצטרך עוד משהו, גם כן עלי :)

רמי
050-7292335
054-6629366

asafk
09-04-05, 23:20
אל תתייאש.
הסברים כלליים, בשביל ההתמצאות מסביב למה שכתוב בספר-
על דוושת המצמד מורכבת משאבה. אתה יכול לראות אותה כשאתה פותח את המכסה מנוע, מצידו הקדמי של קיר האש.
על המצמד עצמו מורכבת בוכנה ("משאבה תחתונה", בפי רבים). הבוכנה בולטת לפנים מבית המצמד, בצד, בחלק התחתון שלו.
בין המשאבה לבוכנה מחבר צינור.

עכשיו- זהה את כל החלקים, חפש נזילות, תהדק את הצנרת אם צריך, ותחזור לפי הספר, לניקוז אוויר.

גם אם רק המשאבה או רק הבוכנה בלויה ודורשת החלפה- תחליף את שתיהן. זו לא תקלה שחוזרת על עצמה הרבה- פעם אחת מחליפים וזה להרבה שנים. בכל מקרה, הרבה פעמים הבעיה אינה בבוכנה או במשאבה, אלא נזילה מהצנרת שגורמת לאיבוד לחץ.

אסף.

gmb
10-04-05, 03:13
אל תתייאש.
הסברים כלליים, בשביל ההתמצאות מסביב למה שכתוב בספר-
על דוושת המצמד מורכבת משאבה. אתה יכול לראות אותה כשאתה פותח את המכסה מנוע, מצידו הקדמי של קיר האש.
על המצמד עצמו מורכבת בוכנה ("משאבה תחתונה", בפי רבים). הבוכנה בולטת לפנים מבית המצמד, בצד, בחלק התחתון שלו.
בין המשאבה לבוכנה מחבר צינור.

עכשיו- זהה את כל החלקים, חפש נזילות, תהדק את הצנרת אם צריך, ותחזור לפי הספר, לניקוז אוויר.

גם אם רק המשאבה או רק הבוכנה בלויה ודורשת החלפה- תחליף את שתיהן. זו לא תקלה שחוזרת על עצמה הרבה- פעם אחת מחליפים וזה להרבה שנים. בכל מקרה, הרבה פעמים הבעיה אינה בבוכנה או במשאבה, אלא נזילה מהצנרת שגורמת לאיבוד לחץ.

אסף.

אוקיי
הבוכנה שמתחברת למצמד האם יש עליה שני ברגים ולקראת תחילתה בתחתיתה ישנו מעין בורג "אלן" האם זוהי המערכת החדשה יותר שבה הבוכנה היא בחוץ או שמא זוהי המערכת הישנה יותר?
לא מצאתי שום נזילה... מה הלאה? איך בדיוק אני מנקז אוויר, גם החלק הזה לא ממש מובן בספר. איזה חלק אני צריך לפרק את המשאבה העליונה או התחתונה? האם כשמפרקים ינזל הנוזל שבפנים? אולי כדאי כבר להחליף בהזדמנות זו נוזל? האם רק נוזל בלמים DOT 3 מתאים או שמא גם DOT4?
כמה בערך יעלה נוזל בלמים של DOT3 או DOT4? האם ה DOT4 עדיף על ה DOT3 בצורה כלשהי?

באם כל זה לא עזר, גם בערך עולות המשאבות העליונות והתחתונות? (לקנות מיאנוביץ', כן?)
האם להחליף לבד או שמא זה מסובך ועדיף במוסך?

דרך אגב, בטוח שזה בעיה של המצמד? (דוושת המצמד מרגישה מאוד מאוד רכה "כאילו לא מחוברת", אבל יש מעין ירידה מאוד קטנה במפלס הנוזל ההידראולי כאשר לוחצים על הדוושה וישנה שוב פעם עליה קטנה כאשר משחררים.

רמי

חנן-ג'יפולוג
10-04-05, 09:39
יש אצלך מערכת חדשה-חיצונית.

אם אתה לא מזהה נזילות שמן ואם מפלס הנוזל לא יורד עם הזמן, אז המשאבה העליונה תקולה. אחרת זה נזילה מהצנרת או מהמשאבה התחתונה. פשוט.

והבעיה היא במנגנון ההידראולי, אל תחפש במקום אחר.

gmb
13-04-05, 00:39
טוב
אז פירקתי את השאבה התחתונה
ושם יש מעין מוט דחיף
מסביבו יש מעין גומיה בצורת סופגניה ששם יש חור קטן בתחתית שנראה מלאכותי ולא שנוצר ע"י בלאי, ז"א הוא נראה שהוא צריך להיות שם
בכל מקרה, כשלוחצים על הקלאץ' מטפטף משם...
יש מעין אום אלן בתחתית המשאבת קלאץ', לא מצאתי שום בורג ניקוז, אז אולי זה הבורג ניקוז
פתחתי, החברה לחצה על הקלאץ' וזה השפריץ עליי חתיכת זרם חזק.
סגרתי את הבורג, אבל נהיו מעין קווינצ'ים כאלה (חוטים כאלה שנראה לי שזה ההברכה שהלכה או משהו כזה) ועכשיו גם משם נוזל :) כל הזין
בתוך הבל-האוזינג אין רטיבות אבל יש מעין ג'יפה בוצית כזאת שהיא קצת לחה, אי אפשר לקרוא לזה רטובה.. היא ממש ממש מעט לחה
האם צריך לנקות שם? איך מנקים שם?
האם הבוכנה הזאת היא הבעייתית במערכת?
האם לקנות אותה? האם לשפץ?
מהי העלות?
איך מפרקים את הצנרת מהמשאבה הזאת ובמיוחד בלי לגרום לנוזל לברוח? או שמא הוא חייב לברוח?
עוד אי אלו הערות/הארות ששכחתי?
אה, ואיפה אפשר לקנות חוץ מיאנוביץ' את החלקים הנ"ל?
ודרך אגב, האם להחליף גם את המשאבה העליונה?

רמי

gmb
13-04-05, 00:41
הנה הם
תמונה של כל המכלול של המשאבה התחתונה:

http://us.f3.yahoofs.com/users/41c2b8f8z3e479d44/a744/__sr_/3945.jpg?phzOEXCBAbG361hP

תמונה של הסופגניה בתקריב:

http://us.f3.yahoofs.com/users/41c2b8f8z3e479d44/a744/__sr_/51c5.jpg?phZUEXCBWxXfJ19t

תמונה של הבורג אלן:
http://us.f3.yahoofs.com/users/41c2b8f8z3e479d44/a744/__sr_/9aef.jpg?ph6UEXCBG3LNVEDQ

רמי

six 4 life
13-04-05, 00:47

http://us.f3.yahoofs.com/users/41c2b8f8z3e479d44/a744/__sr_/3945.jpg?phzOEXCBAbG361hP

http://us.f3.yahoofs.com/users/41c2b8f8z3e479d44/a744/__sr_/51c5.jpg?phZUEXCBWxXfJ19t

http://us.f3.yahoofs.com/users/41c2b8f8z3e479d44/a744/__sr_/9aef.jpg?ph6UEXCBG3LNVEDQ

חנן-ג'יפולוג
13-04-05, 10:01
לפי התיאור שלך, המשאבה התחתונה נוזלת וצריך להחליף אותה. לא הצלחתי לראות את התמונות.

Alon
13-04-05, 10:25
במשאבת קלאץ חיצונית שהיא הדגם החדש יותר אין בורג ניקוז.
ניקוז האוויר מתבצע על ידי פימפום הדוושה בתוך הגיפ.
אם אתה מחליף משאבה תחליף את שתיהן עלות 1200 שח בערך לשתיהן.
הטענה אומרת וראיתי אותה קורית פעמיים שאם מחליפים אחת השניה מתפרקת מהלחץ תוך מספר שבועות.
אלון

gmb
13-04-05, 11:03
קישורים לתמונות

photos.yahoo.com/gmb_il

או שאולי קישור ישיר:
http://pg.photos.yahoo.com/ph/gmb_il/album?.dir=a744&.src=ph&store=&prodid=&. done=http%3a//pg.photos.yahoo.com/ph/gmb_il/my_photos

התמונות הנ"ל זה השלוש תמונות הראשונות שבאלבום הסופה
רמי

gmb
13-04-05, 11:04
במשאבת קלאץ חיצונית שהיא הדגם החדש יותר אין בורג ניקוז.
ניקוז האוויר מתבצע על ידי פימפום הדוושה בתוך הגיפ.
אם אתה מחליף משאבה תחליף את שתיהן עלות 1200 שח בערך לשתיהן.
הטענה אומרת וראיתי אותה קורית פעמיים שאם מחליפים אחת השניה מתפרקת מהלחץ תוך מספר שבועות.
אלון

* אז זאת אומרת ששימוש רגיל בדוושת הקלאץ' אמור לנקז את האוויר אוטומטית?
* מה זה בכלל הבורג אלן שנמצא בתחתית המשאבה התחתונה? (אתה יכול להסתכל בתמונות?)
* לפי מה שראיתי המשאבה העליונה מספקת לחץ די סביר (לפי מראית עין ולפי ראיה של פעם ראשונה של משאבה כזאת :) )

רמי

gmb
13-04-05, 13:17
המשאבה כולה:

http://img12.echo.cx/img12/7309/img08636hq.th.jpg (http://img12.echo.cx/my.php?image=img08636hq.jpg)

הגומיה בתקריב:

http://img12.echo.cx/img12/4590/img08643bx.th.jpg (http://img12.echo.cx/my.php?image=img08643bx.jpg)

והאום התחתון:

http://img12.echo.cx/img12/8058/img08663cu.th.jpg (http://img12.echo.cx/my.php?image=img08663cu.jpg)

עכשיו אולי מישהו ידע יותר טוב/בקלות?
רמי

Alon
13-04-05, 13:56
כן זאת משאבה חיצונית תרכיב בזהירות.
תוודא שהפין המרכזי יושב במרכז השקע של הלשון שהוא אמור לדחוף כי אחרת עם הוא לא במרכז שתתחיל לפמפם הוא יעוף ויפרק את המשאבה.
אם אתה קונה חדשה תוודא לקבל מיאנוביץ את ה ring O הגומיה שאוטמת בין הצינור למשאבהץ
אלון

shmil
13-04-05, 22:19
לא אמורה להיות שום בעיה להחליף רק משאבה תחתונה, עשיתי זאת יותר מפעם אחת, אם כי המקורית מגיעה כך שקשה מאד לפרק את הצינור בין התחתונה לעליונה.

את ה"קווינצים" אכן הרסת כנראה בסגירה חזקה מדי, אך אין בעיה, כי במשאבות החדשות אין בורג ניקוז.

שתי דרכים לנקז אויר ממשאבה חדשה:
1. לשפוך שמן לעליונה ולהמתין, הרבה, אבל הרבה זמן...
2. לפמפם פעמיים 3 כל דקה, ואז להמתין לעליית בועות. מתי יודעים שכל האויר בחוץ? - כשאתה מרגיש שהקלאץ נלחץ, בהנחה כמובן שדיסקת הקלאץ תקינה.

כמו שהזהירו אותך - שים לב שהמוט (דחיף) נכנס למגרעת שלו, ושלא, אבל שלא יפול לתוך ההאוזינג. לפני שבועיים בזבזתי שעתיים כדי להוציא את הדחיף מההאוזינג, כשאיזה דביל ניסה לסגור לא נכון והדחיף נפל לו פנימה.

gmb
13-04-05, 23:29
חבר'ה,,
הבעיה תוקנה בהצלחה!
פעם ראשונה, תיקון ראשון! איזו הרגשה עילאית!... לתקן משהו בעצמך ולבסוף לגלות כי הכל הצליח ועבר בשלום... אפילו לקחתי אותה/אותו (עוד לא בחרתי לו שם, יש למישהו המלצה?) למילוי אוויר שגרתי בצמיגים על מנת לבדוק אם יש לי פנצ'ר באחד הצמיגים משישי האחרון.

דרך אגב, גם למשאבה החדשה יש את הפיה התחתונה ששם נכנס בורג האלן, אבל משום מה הוא נראה לי סגור...
זה הסיפור הכולל
פירקתי ישנה מהבל, ניקיתי קצת בפנים עם היד.. יאחס... את המשאבה לקח לי מעל חצי שעה לנתק מהצינור, הפין המאבטח פשוט לא יצא... זה הצריך לדרמן ופטיש קילו על מנת לדחוף אותו החוצה בכוח וגם ממש עיקמתי חצי מהמשאבה הזו.. חפיף, בכל מקרה הלכה לפח...
משאבה חדשה קניתי מהחבר'ה ביהוד.. דווקא מחיר מאוד טוב, יותר זול מיאנוביץ'... מה גם שזה קרוב לבית, אז עדיף.
חיברתי הכל, נשפך קצת שמן על הבגדים, רצפה (טוב ששמתי חמגשית שם :) ) וחיברנו הכל, ניגבנו והידקנו חזרה לבל... ועכשיו לבדיקה.. מפמפמים קצת, לא יוצא כלום מהפתח התחתון של הבוכנה... אז אני סוגר אותה ככה בכל מקרה, שיהיה... ומפמפם עוד... יוצאים מלא בועות מלמעלה...מנסה לשלב ולא עובד, זה השלב שהתחלתי להלחץ... לוחץ על הדוושה והיא עדיין רופפת כזאת... פה כבר הגיעה הפאניקה! מה, סתם החלפתי, ועדיין הבעיה לא נפתרה...
כאן הגיע האח הקטן לעזרה... טוב שיש אחים קטנים... הוא פימפם בדוושה מעל 100 פעמים במהירויות משתנות, יצאו מלא בועות.... נוספות... שמן נהיה לבנבן מרוב בועות...
חושב ומגיע למסקנה שעכשיו אין לי גם דרך לנקז את השמן הישן הזה ולשים את החדש שקניתי.... יש למישהו פיתרון לזה? כיוון שמהאום התחתון במשאבה התחתונה לא יוצא כלום...
לאחר זמן מה (נראה כמו נצח, ואחי פיתח רגל ימין חזקה מאוד) הדוושה מתחילה לגלות התנגדות... יש חיים! מעיף אותו, קופץ לכסא ומפמפם כמו בפעם הראשונה... מלא התלהבות... מפסיק לאחר ששום דבר לא יוצא :) מניע, ועכשיו הכל עובד!
אז תודה לכל החבר'ה שעזרו.. וכעת נפנה לבעיה/ות האחרות... אט אט נפתור את כולן

בהצלחה לכולם
ותודה לכולם

רמי

gmb
15-04-05, 22:50
תגידו
עכשיו לאחר החלפת המשאבה
הכן עובד טוב
אבל כשהרכב עומד מספר שעות (כמו בלילה)
אזי הדוושה נהיית ספוגית וההילוכים לא משתלבים, צריך ללחוץ עליה איזה 5-6 פעמים ואז היא שוב מקבלת את ה"קשיחות" שלה...
ואז הקלאץ' עובד מצויין...

האם זה צריך "לבנות לחץ" בצינורית של השמן או במשאבה עצמה? או מה?

פיתרון אחר לסימפטום הזה?

רמי

יוני5
16-04-05, 07:55
החלפת גם את העליונה וגם את התחתונה? אם רק אחת מהן, יכול להיות שזו הבעיה.
כמו כן תבדוק מפלס שמן. יכול להיות שיש נזילה מעוד מקום - התנפחות צינור, חיבור ניפל נוזל וכיו"ב.

יוני5

gmb
16-04-05, 13:24
החלפת גם את העליונה וגם את התחתונה? אם רק אחת מהן, יכול להיות שזו הבעיה.
כמו כן תבדוק מפלס שמן. יכול להיות שיש נזילה מעוד מקום - התנפחות צינור, חיבור ניפל נוזל וכיו"ב.

יוני5

אכן הוחלפה רק אחת, התחתונה, שהיא הייתה זו הבעייתית, נזלה וטפטפה...
מפלס שמן בדקתי. נסע פעם פעמיים ונראה מה הלאה... האם יש עדיין נזילה ממקום כלשהו או שאולי זו אשמת המשאבה העליונה..
איך אני יכול לבדוק התנפחות צינור?

רמי

shmil
16-04-05, 22:15
אלו תופעות הקורות כששמן הידראולי אינו חדש.
האם בדקת תאריך ייצור? בטוח שלא התערבבו לך לשם מים?

gmb
17-04-05, 10:59
אלו תופעות הקורות כששמן הידראולי אינו חדש.
האם בדקת תאריך ייצור? בטוח שלא התערבבו לך לשם מים?

אני מבין לפי הודעותיך שיש לך קשר כלשהו למוסך או משהו כזה?
בכל מקרה, כיף לשמוע ממך, אתה קולע בול כמעט.
השמן ההידראולי שהיה במשאבות לא הוחלף, מה שנזל/חסר/נשפך בהחלפה מולא ע"י בקבוק נוזל הידראולי שקודמי רם השאיר ברכב, אין לי ממושג ממתי זה, וכמה זמן זה כבר היה פתוח (הוא כבר היה ממש לקראת סיומו) מה גם שזה נוזל בלמים DOT4 והנוזל שהיה אין לי מושג מה הוא. יכול להיות שערבוב של DOT4 עם DOT3 יגרום גם לתופעות אלו?
מים נראה לי שלא הגיעו, לפחות לא דרכי כעת בעת ההחלפה (הנוזל שהיה בבקבוק דמה מאוד בהרגשתו לשמן... נוזלי מאוד, סמיך במקצת וחלקלק במגע.

שמיל, עדיין אני לא הצלחתי לבצע ניקוז דרך האום התחתון שבמשאבה התחתונה, גם שכפתחתי את האום לגמרי לא הבתצע משם שום יציאה של נוזל, וכשהסתכלתי (גם לפני ההרכבה) זה נראה כאילו ה"חור" שם סתום... אבל בכל מקרה שמתי שם את האום הישן מהמשאבה הישנה (משאבה חדשה הגיעה בלי האום הנ"ל)
כתבת, שאין צורך לבצע שם ניקוז באחת ההודעות הקודמות שלך, אם כן, מהו פשר הפתח התחתון הזה? האם הוא לא בשביל ניקוז?

רמי

shmil
17-04-05, 20:47
ממש אין לי קשר למוסך.... אלא אם התרחקות ממוסכים נחשבת קשר...
אני סתם מהנדס אלקטרוניקה ומשפטן, שעוסק בד"כ בניהול אנשים..
זה כנראה סוג של מוסך - להביא אנשים למצב של פעולה תקינה.... :lol:

בכל מקרה, לעניננו -

כנראה שאכן השמן שהיה ספג לחות. בעניין עירובי הסוגים - אני בטוח שקיד או איציק מבינים הרבה יותר ממני....
אבל - לעניין בורג הניקוז - בתחילה היו משאבות תחתונות עם חור ובורג ניקוז, ואז הניקוז היה הרבה יותר פשוט. המשאבות הנמכרות כיום הם ללא חור ניקוז, ולכן אין חשיבות לבורג. בית הבורג נשאר, לא יודע למה, אך המשאבה סגורה, קרי - אין חריר, ולבורג אין שום משמעות.

חבל שלא שמת שמן חדש לגמרי, כי אני לא ממש יודע איך להוציא כעת את הישן.
שתי אפשרויות נראות לי בעלות התכנות:
האחת מסוכנת למשאבה - לחורר חריר דק היכן שהיה חור ניקוז האויר בדגם הישן, ולסגור עם הבורג. הסיכון הוא שאתה יכול די בקלות, בחירור עמוק מדי לדפוק את המשאבה.
השנייה פחות מסוכנת, אך אורכת זמן ועבודה: לפרק את שתי המשאבות, לפמפם את שתיהן עד שיתרוקנו לגמרי, ואז למלא. החסרון - הרבה עבודה. היתרון - אתה יכול למלא שמן חדש ולנקז אויר כשהן בחוץ, ותוותר לך פחות עבודת ניקוז לאחר ההרכבה.

להבא, ממליץ לחשוב כמה צעדים קדימה. חסכון של כמה שקלים (לא לקנות שמן חדש), או של כמה דקות (לא ללכת לקנות שמן חדש) יכול לגרור הוצאות גדולות יותר (משאבה נוספת).
בחלקים חדשים - תמיד להחליף באותה ההזדמנות דברים קשורים (ובד"כ זולים) - אטמים, גומיות, שמנים וכד'. ההוצאה ה"יתרה" בד"כ תשלם עצמה.

asafk
18-04-05, 22:36
אין שום בעיה לערבב DOT3 וDOT4. לא במזג האוויר שלנו (אם אתה מתכוון לשהות הרבה בתנאי קיפאון- אז כדאי להעדיף DOT4)

אסף.

-->