PDA

צפייה בגרסה מלאה : רעיון לשיפור הנוחות בסופה - נא דעתכם

גיתאי נוה
10-04-05, 01:49
מכיר אחד, מורה דרך כבר שנים רבות מאד, שלפני כ-4-5 שנים הוסיף קפיצי סליל מאחורה בנוסף לקפיצי העלים המקוריים. קפיצי הסליל, כנראה של ויטרה או משהו בסגנון, ארוכים במידה שהם משחררים חלק מן העומס מעל קפיצי העלים, מה שמקנה נוחות רצינית יחסית למה שהגדיר ברקאי פעם "הגרזן המהיר בעולם"... :evil:
היתרונות:

1. עובר טסט ולא מהווה שינוי מבנה
2. משאיר את קפיצי העלים הנכנסים לפעולה במידה והרכב עמוס מאד
3. הרבה יותר זול מלהכנס לסיפור של העלים, המאיות, וכל האבוג'רס הזה שאף פעם אי אפשר לדעת איך יסתיים וכמה זמן יחזיק ואיפה יתגלו מגרעות שלא צפית מראש

האם יש למישהו נסיון עם פטנט כזה? אשמח לשמוע תגובות, אחרת אצטרך להכנס עמוק למאיות כדי שאשתי ועוד טיפוסים מן היישוב יסכימו לעלות על הבטונאדה הזאת. :cry:

תודה,
גיתי

six 4 life
10-04-05, 02:47
אני לא מהנדס רכב
אני לא מבין יותר מדיי בקפיצים
ואני לא ממש בעניין נוסחאות

בפשטות-
מהרעיון שלך- הוספת קפיץ ספירלי בין העלה לשלדה,
הרכב יהפוך מבטונדה לחתיכת יציקת בטון על גלגלים.

הרעיון שהעלית יקשיח לך את הרכב, לא ישפר את הנוחות שלו.
א-ב-ל לדעתי הלא מלומדת, אם תוריד כמה עלים, ותוסיף את רעיון הספיראלה- זה עשוי לעבוד.
כמה עלים? המהנדסים יאמרו. סביר להניח שבהתאם לחוזק הספיראלה וכו'. דבר לא פשוט...

1. עובר טסט ולא מהווה שינוי מבנה
וואלה?
לא ידעתי שסופה מגיעה עם קפיצי ספירלה בין העלים לשלדה...
אה היא לא? אז זה שינוי מבנה.
טסט זה לא יעבור בחיים. שכח מזה.

2. משאיר את קפיצי העלים הנכנסים לפעולה במידה והרכב עמוס מאד
קפיצי העלים יעבדו בכל נקודה, בין אם הרכב עמוס או לא, בין אם בנסיעה או לא. הספירלה- לא מנתק אותם מהסרן. הוא יושב בינהם. העלים הם מה שמחזיק את הרכב. לא הספירלה שתוסיף.

3. הרבה יותר זול מלהכנס לסיפור של העלים, המאיות, וכל האבוג'רס הזה שאף פעם אי אפשר לדעת איך יסתיים וכמה זמן יחזיק ואיפה יתגלו מגרעות שלא צפית מראש
אל תהיה בטוח. קח בחשבון שספיראלה חדש נניח של ויטארה, לא יעלה פחות מ 600-700 ש"ח.
בהנחה ותביא ספיראלות מפירוק שאין לך מושג מה עבר עליהם או מה קיבוע הקפיץ שלהם- אולי תחסוך כמה מאות.
אבל עדין-יותר זול זה בכל מקרה לא יהיה, כי נדרשות התאמות שדורשות הרבה כאב ראש וכסף.

ככה בכללי- כמה אתה חושב שיעלה לך להחליף את ארבעת המאיות הראשיות של העלים שלך, למאיות ארוכות יותר?
לך לקבל הצעת מחיר לפני שאתה קובע שהעסק יקר.
אני אישית חושב שאתה יכול להעביר את הקפיצים שלך טיפול מקיף שכולל הורדת עלים במידת הצורך והרכבת מאיות ראשיות ארוכות יותר- מה שיגרום לרכבך להיות נוח בהרבה.

דבר אחרון-
הבולמים שלך תקינים?

-ארז 8) -

חנן-ג'יפולוג
10-04-05, 09:48
קרא את הדיון הבא:

http://www.jeepolog.com/jp_forum/viewtopic.php?t=3288&highlight=%F1%EC%E9 %EC+%F2%EC%E9%ED

אצלך, אם אני לא טועה, מדובר כנ"ל בקפיצים שמתוכננים לעומס גבוה מאוד.

והיה כבר דיון (שלא הצלחתי למצוא כרגע) על הוספת סליל, עם תובנות של נמרוד ושל עוד חברים. שווה למצוא אותו, במקום לחזור על זה.

גיתאי נוה
10-04-05, 11:56
חנן,

תודה, ראיתי את השירשור (אם זה זה...) ואני לא בטוח שיש שם הסכמה גורפת. מה שכן ברור הוא, שאנו דנים בשיכוך בתדר נמוך (כגון נסיעה איטית בשטח טרשי).

בכל אופן, כנראה לא הסברתי את עצמי מספיק טוב, נ' שלי... :lol:
2 הקפיצים הסליליים מחברים בין השלדה לבקאקס ומגביהים את הרכב טיפה, מה שמשחרר את העלים מן העומס עליהם. העלים ייכנסו לפעולה רק עם שקיעה משמעותית של הרכב בעקבות העמסה רצינית מאד, ואז בכל מקרה העסק כבר יהיה סביר יותר (יחסית).

עוד שבועיים אזכה כנראה לראות (ולהרגיש) את הסופה ההיא שאני מדבר עליה, ואולי אז אהיה חכם יותר.

בכל אופן, לא ייתכן שאשתי תתגעגע לסובארו סטיישן 4X4 ההיא אחרי ששדרגנו...פשוט לא ייתכן :shock:

גיתי

נמרוד
10-04-05, 11:58
http://jeepolog.com/jp_forum/viewtopic.php?t=1285

זה השרשור שחנן התכוון אליו. אם יש משהו עקרוני שמתיחס לדיון ההוא, כדאי אני חושב להמשיך שם.

חנן-ג'יפולוג
10-04-05, 12:00
נכון, וגם זה:

http://www.jeepolog.com/jp_forum/viewtopic.php?t=5420&highlight=%F1%EC%E9 %EC

KOOKE
10-04-05, 22:47
קראתי את השירשורים הקודמים.

מבלי להכנס לנוסחאות קיבועי קפיץ וכו'..שאני לא בדיוק מבין אותן.מסקנתי היא אם הבנתי נכון שהוצאת עלים + החלפת הנותרים ב"רכים" + הוספת קפיצי סליל תביא לתוצאה:

סט אפ חוקי + נוחות (שיכוך) משופרים כשקפיצי העלים הם למעשה כסת"ח לטובת החוקיות ומשמשים כמוטות רדיוס (מונעים תזוזת הסרן) בעוד שקפיצי הסליל הם אלו שעושים את העבודה ונושאים בעומסים ???

מי שהוא עשה כזה סט אפ לסופה ?? האם בניית כזה סט אפ תהיה יקרה/מסובכת יותר משינוי קפיצי העלים לסט קפיצי עלים משופרים תוצרת המתלם ??

שלמה שמנסה לשחזר בסופה נוחות של דיסקו וכנראה לעולם לא יצליח :lol: :cry: :roll:

KOOKE
10-04-05, 22:51
לשם המחשת העניין ציטוט מפי בתי בת השמונה בסוף טיול בכורה שלה בסופה בשבת לאיזור מעלה אברהם:

"אבא אני מפורקת, אני מרגישה כמו פאזל מפורק וצריכה עכשיו שיחברו אותי חזרה"

שלמה

ארז
11-04-05, 09:10
התעסקות מיותרת לדעתי, בכל מקרה זה לא יהיה חוקי, הרבה התעסקות(פיתוח הסט אפ הנכון) ובסופו של יום נשארתם בכל זאת עם קפיצי עלים.....
לדעתי מבחינה כלכלית והגיונית עדיף ללכת על סט של המתלם, אצל דרור זה עובד מצוין(עד כמה שקפיצי עלים יוכלים לעבוד מצוין).

נ.ב שלמה אני מקווה שאתה מוןריד אוויר...הרבה,הרבה אוויר בכל כניסה לשטח.
נ.נ.ב לא שייך לדיון אבל צמיג 33" יתן לך עוד הרבה נוחות-עוד אוויר(להוריד),עוד שטח מגע ועוד הרבה גומי(צמיג רחב יותר).

ד ו ר ו ן
11-04-05, 11:12
בהיילקס שראיתי את הנ"ל מורכב זה לא עובד הכי יפה,הקפיצים ברכב היו די גמורים וזהמה שנתן את הגובה אבל גם קשיחות, בנסיעה אחרי הרכב אפשר לראות שהעסק קשיח למדי והסרן לא "עובד" ומגיב כמקשה אחת רוב הזמן לעומת קפיצי עלים בלבד.

הרעיון של להוסיף קפיץ כדי שזה יהיה יותר נוח קצת הפוכה, אני הורדתי עלה מאחור כדי שיהיה יותר נוח אז להוסיף קפיץ?

אני יכול להצתרף בחום להמלצות על המתלם, אמנם לא סופה אבל גם אצלי הקפיצים שלהם עובדים מצויין,יש לי בסיס טוב להשוואה מול קפיצים רגילים ומול אולדמן שהיו מורכבים על הרכב לפני המתלם וכבר כמה חודשים הקפיצים על הרכב ואני בהחלט מרוצה מהעבודה.

גיתאי נוה
11-04-05, 13:42
אני אומר ככה:
1. אין לי שום ויכוח עם הסט המלא של המתלם, אלא מאי - המעות כבידות מעט, וכמו"כ עדיין קשה לומר שהם נבחנו לאורך זמן מספק כדי לחתום עליהם בשתי ידיים - דרור, אם אתה חושב אחרת בעניין של הזמן אשמח אם תתקן
2. אני מכיר לפחות אחד, כפי שכתבתי בתחילת השירשור, שנוסע עם הסט אפ של תוספת סליל כבר 4-5 שנים, עבר טסטים חלק (לא נתקל בכחולים, לעומת זאת) ומבסוט לאללה. אזכה לבדוק את רכבו בעוד כשבועיים, ואז אחכים יותר. :idea:
3. אני בודק בכיוונים נוספים, מעניינים, לגבי הוספת סליל. מה שאני יכול לומר כרגע זה שפתרון כזה יהיה זול ללא תחרות מול סט המתלם, פשוט להתקנה למרות מה שנאמר כאן, ואני יודע על מישהו נוסף שעשה את זה. אני עומד להכנס לעובי הקורה ואי"ה לאחר פסח אחזור עם עידכונים. 8)

גיתי

נמרוד
11-04-05, 22:58
אני אומר ככה:
1. אין לי שום ויכוח עם הסט המלא של המתלם, אלא מאי - המעות כבידות מעט, וכמו"כ עדיין קשה לומר שהם נבחנו לאורך זמן מספק כדי לחתום עליהם בשתי ידיים - דרור, אם אתה חושב אחרת בעניין של הזמן אשמח אם תתקן
2. אני מכיר לפחות אחד, כפי שכתבתי בתחילת השירשור, שנוסע עם הסט אפ של תוספת סליל כבר 4-5 שנים, עבר טסטים חלק (לא נתקל בכחולים, לעומת זאת) ומבסוט לאללה. אזכה לבדוק את רכבו בעוד כשבועיים, ואז אחכים יותר. :idea:
3. אני בודק בכיוונים נוספים, מעניינים, לגבי הוספת סליל. מה שאני יכול לומר כרגע זה שפתרון כזה יהיה זול ללא תחרות מול סט המתלם, פשוט להתקנה למרות מה שנאמר כאן, ואני יודע על מישהו נוסף שעשה את זה. אני עומד להכנס לעובי הקורה ואי"ה לאחר פסח אחזור עם עידכונים. 8)

גיתי

4. הכל נכון ויפה, למעט העובדה הפעוטה שהוספת קפיץ סליל לרכב עם קפיצי עלה אינה "פתרון" לשום דבר :D זה אפשרי, זה קל, אבל זה לא עושה שום דבר שאפשר להגדיר כ"טוב", לא בעולם המושגים שלי. אני מציע לחזור ולקרוא שוב את ההסברים הנ"ל, שלי ושל אחרים, אני עומד מאחורי כל מילה. מי שחושב שמדובר בתיאוריה ורוצה רק הוכחות מעשיות - שיבושם לו, אבל יש דברים שברורים כשמש גם בלי הוכחה, על זה מתבססת כל הקדמה האנושית.

שלמה - לגבי הרעיון שהעלת כאן, יש דיון נפרד, התיחסתי שם:
http://jeepolog.com/jp_forum/viewtopic.php?t=8491

לשניכם, ולכל שאר בעלי קפיצי העלים:

* מצד אחד - תתרגלו. ג'יפ/טנדר/סמוראי עם קפיצי עלים, הם כלי רכב שבמהות שלהם, אינהרנטית, נוחים פחות מכלי רכב עם מתלים מודרניים יותר, לנדרוברים או כל SUV מודרני ובוודאי שמכונית פרטית. אין מה לעשות, cest la vie , החיים הם לא פיקניק, מה שאתם רוצים... יש להם המון יתרונות, אבל נוחות היא לא אחת מהן. כל המאמצים שתשקיעו, וכל הכסף, יקדמו אותכם - אולי - אבל לא בהמון, ולנוחות של דיסקברי לא תגיעו לעולם.

* מצד שני - השד לא כל כך נורא. סיירנו היום כמה שעות בסופה צבאית ישנה וסמרטוטית ברכס דיה, נחל דימונה, הסכינים וציר הגז וזה ממש לא נורא. וכאמור, אפשר לשפר במידה לא מועטה, אבל באמת חבל לבזבז כסף וזמן על פתרונות קסם לא נכונים. אין פתרון, יש שיפור, ובשבילו צריך סט עלים חדש ארוך ורך יותר. לפני שאתם ממהרים להוציא את את הכסף, אי אפשר להפריז בתועלת שבפתרון החינם שכולם מציעים לכם - לחץ אויר נמוך, נמוך מאד בשטח, ההבדל בין 25 ל15 PSI בסופה בנסיעת שטח הוא גדול יותר ממה שייתן לכם סט הקפיצים היקר ביותר שאפשר להזמין.

KOOKE
11-04-05, 23:46
אימצתי את הפיצרון של הורדת האויר, נסעתי עם 15 PSI בטיול בשבת. בכל זאת עדיין מפרק עצמות...

לאחר שקראתי את השירשור הנפרד שדן בהצעה שלי..אז ניתן להוסיף מוטות רדיוס ובכך לפתור את בעיות תזוזת הסרן.

סימני השאלה שלי הם עלויות של כזה פרוייקט ביחס לסט קפיצים משופר של המתלם ???

האם סט אפ כזה של קפיצי עלה סימליים (נניח מאיה + עוד עלה) + ארבעה קפיצי סליל + מוטות רדיוס עובר טסט ???? כוונתי ל"טסט כשר"..

שלמה

KOOKE
11-04-05, 23:48
פיצרון=פיתרון

שלמה

six 4 life
12-04-05, 00:05
שלמה
אין מצב שזה עובר טסט. חד וחלק.

זה שינוי מבנה לכל דבר.

-ארז 8) -

grand
12-04-05, 00:27
שלמה.
מעט הגיגי לילה שעוברים בראשי לאחר קריאת השירשורים הללו.
אני יכול להבין אנשים כמו חנן, ארז, יחיעם ודומיהם שאוהבים להרגיש כמה שיותר קרוב לשטח, לנשום את האבק ולתת לרוח לפזר את בלוריתם הנאה. :lol: , כמו כן את האתגר והכיף שבטיפול בג'יפ ובפשטות שלו.
אבל לא מצליח להבין מדוע לקחת סופה סגורה עם 2 מזגנים ( אקווריום יותר גדול ופחות מפואר מהדיסקו) שמחירה הבסיסי כבר די קרוב למחיר SUV נורמלי באותו שנתון. להשקיע בה בקוסמטיקה, במיתלים, בקומבינות של קפיצים, מוטות רדיוס ושאר ירקות, לפחד מכל ביקורת דרכים מזדמנת ועדיין לסבול מחוסר הנוחות של ה SUV. לשמוע את תלונות האישה והילדים, ובסופו של עניין לעשות חשבון ולראות שסיכום המחיר שעלו כל השיפורים יותר גדול מאותו SUV נורמלי משופר למשעי.
הכל עניין של אופי, מי שמחפש נוחות של דיסקו רכבים אלו לא מתאימים לו ולעולם לא יגיעו לחצי הנוחות הזו, וגם SUV משופר יכול לתת בשטח את אותם ביצועים פחות או יותר כמו הסופה.
ועד כמה שלמדתי להכיר אותך לטפל ברכב לבד זה לא הקטע שלך.

אז.. מדוע לסבול? תחזור ל SUV זול וטוב ובא לציון גואל.
או.. תלמד לחיות עם זה ותתרגל.

חבל על הכסף, קפיצים ספירלים ידרשו שינויים מורכבים מדי, תושבות על הסרנים, תושבות עליונות על הבודי, במפסטופ בכל פינה, זרועות רדיוס, אולי בולמים אחרים, וגם לאחר כל זה לא תדע איך הרכב יתנהג.

asafk
12-04-05, 01:10
אוף.
סלילים.
לא ספירלים.
קפיצי סליל.

אסף.

השמשוני יחיעם
12-04-05, 07:52
שליימלה,,,,

תרכיב מושבים הידראולים,,,,,, :lol: :lol: :lol:

לא ספירליים לא סלילים :shock: לא עגבניות.

ארז
12-04-05, 08:17
אני לא מכיר את הקומבינות של להשאיר את המאיה ולשים סליל,אבל מערכת מתלי סליל טובה ונכונה בהחלט תגרום לסופה להיות נוחה, אפילו נוחה מאוד, אבל
א הרכב לא יהיה חוקי.
ב זה יקר.

אני עם רמי במסקנות שלו.

sunnyboy
12-04-05, 08:57
אני מסכים עם רמי וארז .לדעתי מי שנוסע בsuv הוא לא בהכרח יאפי ,אבל מי שנוסע על ג'יפ סופה ודומיו מוכרח להיות מסוקס כדי לחיות איתו בשלום (ועם משפחתו).

KOOKE
12-04-05, 12:59
אולי לא הייתי מספיק ברור.

הפנמתי שהסופה לעולם לא תהיה דיסקו מבחינת נוחות הנסיעה, אבל למה לא לנסות ולשפר את הנוחות אם זה אפשרי בתקציב הגיוני..

רמי ואחרים..

הסופה היא הרכב השלישי במשפחה ומשמשת רק לטיולים ולג'עג'ועים זה לא רכב ליום יום.

הסופה שאני רכשתי כשהיא משופרת בבסיסה + שיפוץ מקיף הן קוסמטי והן מכאני עדיין עלתה לי יותר זול מחלופת SUV הקרובה ביותר מאותו שנתון - יעני דיסקו בנזין לא משופר !!!!!!!!!!!

חוץ מזה שלהערכתי גם כשאני לא מטפל לבד ברכב התחזוקה השוטפת של סופה שנת 94 תהיה זולה יותר (לא בהרבה) מאשר התחזוקה של דיסקו בנזין שנת 94.

דבר אחרון, אני דווקא די נהנה מהקטע של להפוך למסוקס ולהתחבר ל"ברזלים" (סוג של מזוכיזם?) אבל מחפש לרכך את המעבר.

שלמה

מאיר רוטברג
12-04-05, 23:37
תשים לה dvd ברכב ותראה איך היא לאאאאאאאאאא מתפרקת בטיול

גיתאי נוה
17-07-05, 14:26
מסיבות כאלה ואחרות (טכניות בעיקרן) החלטתי לרדת מהרעיון של שילוב סלילים עם עלים. קפצתי עם האוטו לקפיצי חמילבסקי בחולון (הבחור קיבל המלצות) והוא טוען שע"י שינוי הדירוג של העלים הקיימים ניתן לשפר מאד את הנוחות (לא הצלחתי להבין למה בדיוק הוא מתכוון :?: ).
לעומת זאת, שוחחתי עם גילי מקפיצי הרטוב, הוא משוכנע שהפתרון הוא הורדת עלה מכל פינה ועירגול כדי לשמר את הגובה. לטענתו האיתנה, העירגול לא יירד (מדובר בסופה ארוכה ופתוחה) ולעומת זאת הורדת העלים תשפיע באופן מורגש על הנוחות (לא פרייבט, כמובן, רק שיפתור עניינים של שלום בית...). לשאלתי האם כדאי לנסות ולמצוא סט עלים אחר המותאם למשקלים רגועים יותר ענה, שאין בזה כל טעם ודבק בהורדת עלים (סיפור של כ-1000 ש"ח לערך). :!:

אשמח לשמוע:
1. דיעות על שני אנשי המקצוע הנ"ל מהיכרות וניסיון, לטוב ואם יש אז גם לפחות טוב...
2. הערכות וחוויות לגבי כל אחד משני הפתרונות המוצעים.
:? :? :?

נמרוד
19-07-05, 11:45
הורדת עלה בוודאי מורידה את קבוע הקפיץ ותהפוך את הרכב לרך יותר. יחד עם ערגול, אפשר לשמר את הגובה המקורי וגם להגביה אם זה מה שאתה רוצה.

הdown-side הוא שהורדת עלה מחלישה את הקפיץ... מה שעומד בבסיס הרעיון של גילי, הוא שהקפיץ המקורי נועד לרכב צבאי עמוס מאד, והורדה של עלה בעצם מתאימה את הקפיץ למשקל האמיתי הפחות בהרבה של רכב טיולים.

בעיקרון, כל מה שהוא אומר הגיוני ונכון, והדרך היחידה לדעת אם הרכב כן או לא ישקע (זה המשמעות של החלשת הקפיץ יותר מדי) היא מבחן המציאות. הדעות על קפיצי הרטוב הן סך הכל טובות, אם הוא עומד על מה שהוא אומר ונותן לך איזשהי סוג של אחריות, אז יכול להיות שזה שווה אלף שקלים. אם הוא צודק - הרווחת רכב נוח יותר לאורך זמן. אם הרכב ישקע בסופו של דבר -אז הרווחת רכב נוח לזמן מוגבל, ובעוד שנה תחליף לסט קפיצים חדש שהמחיר שלו יכול להיות פי 4.

חנן-ג'יפולוג
19-07-05, 12:01
נמרוד, גיתי דיבר איתי קודם לכתיבת ההודעה, ואני חושב שמדובר על 1000 ש"ח רק לצד האחורי.

אני חשבתי שניתן להשיג סט קפיצים אחוריים מותאם למשקל שגיתי יקח על הסופה, במחיר שלא רחוק מ1000 ש"ח, וחשבתי שפתרון שמותאם מלכתחילה הוא עדיף.

גיתאי נוה
29-07-05, 04:06
ובכן, קפצתי לגיל מקפיצי הרטוב. גיל הסתכל ופסק שהקפיצים בסדר והאוטו יושב כמו שצריך, ולכן החליט ללכת בכיוון אחר - כיוון שכבר פתחתי עליו דיון כאן.
הבחור עשה דבר פשוט למדי: החליף את 4 הבולמים (פרוקומפ זבליים...) לבולמי מונרו גבוהים עם קפיצי סליל מורכבים עליהם, כך שהאוטו מתרומם 2-2.5 ס"מ נוספים והעלים נפתחים קצת. כך, העלים יכנסו לעבודה מלאה רק לאחר שיכוך מקדים של הסלילים.
ובכן, לא פרייבט; גם לא ציפיתי. אבל אחרי שלקחתי את אשתי לסיבוב בשטח טרשי, שלום בית כנראה יהיה פה. הקפיצות נשארו כשהיו, אבל המכות החדות כחרב שאפיינו אותן 'התעגלו' מעט באופן שהפך את האוטו מג'ק המרטש למשהו נסבל בהחלט, וגם הרוויח מעט גובה נוסף על-הדרך. התקציב, כמובן, נמוך בהרבה מהסט המלא של המתלם, שכבודו במקומו מונח. בעתיד, אוכל גם להוריד עלה (הרכב פתוח והעומס המקסימלי בציוד לעולם לא יעבור את ה-200 ק"ג, וגם זה בטירוף) ללא חשש, מכיוון שחלק מהעומס נופל על הבולמים/סלילים, ולרכך עוד יותר.

ממליץ בחום!

גיתי

AvigdorAharon
29-07-05, 23:11
החליף את 4 הבולמים (פרוקומפ זבליים...) לבולמי מונרו גבוהים עם קפיצי סליל מורכבים עליהם

אפשר פרטים נוספים על הדגם? עלויות (לא כולל הרכבה)?

תודה,
אביגדור

גיתאי נוה
31-07-05, 09:46
אני רק זוכר ששם הבולם הכיל את המילה טרק, לא זוכר מה בדיוק השם המלא. הכי טוב שתפנה ישירות לגיל והוא ייתן לך את כל הפרטים. באמת עבודה מצוינת...

-->