PDA

צפייה בגרסה מלאה : תופעה או התנהגות הרכב?

kobi12
12-02-13, 19:16
חברים שלום,
ברשותי טויוטה פראדו 2002 ארוך עם כ-350,000 ק״מ שנקנתה לאחרונה אך יש לי תופעה שבמהמורות אפילו הכי קטנות במהירות של כ-70 קמ״ש ומעלה הרכב מתנדנד ימינה ושמאלה במקום אחורה קדימה ברכב ישנו סט קפיצים ובולמים מונרו בני 60,000 ק״מ האם מישהו מכיר פיתרון לבעיה? או שזה משהו אופייני לדגם?

Pageup
13-02-13, 00:55
נשמע כמו קפיצים חלשים ובולמים במצב קטטוני.

kobi12
13-02-13, 23:29
נשמע כמו קפיצים חלשים ובולמים במצב קטטוני.
אולי ישנם הצעות לסט לפרדו ארוך? ברצוני לציין כי הרכב נכנס לשטח לפחות פעם בשבוע וברוב השבוע מבצע לרוב נסיעות עירוניות....

boaz avrahami
14-02-13, 00:37
לי זה נשמע כמו מוט מיצב שלא מתפקד

Pageup
14-02-13, 00:43
שני הסטים הנפוצים זה OLD MAN EMU ובילשטיין.
כל אחד יגיד לך שמה שמותקן אצלו ברכב מצויין כי הם די זהים.
לי מותקן סט OME כבר שנתיים ואני מאוד מרוצה. מה שכן,
זול זה לא (באופן יחסי למונרו למשל).
תעיף מבט בכתבה של דרור:
http://www.jeepolog.com/forums/content.php?r=1650-jeepolog-archive
אמנם קצר אבל די דומה.

Ranster
15-02-13, 09:35
אין קשר לקפיצים/בולמים.
בדוק זרועות היגוי ובושינגים במשולשים.

kobi12
16-02-13, 13:45
מחר אני ניגש למוסך עדכונים בהמשך...

ד ו ר ו ן
16-02-13, 14:09
אין קשר לקפיצים/בולמים.
בדוק זרועות היגוי ובושינגים במשולשים.

קפיץ שקרס בפינה אלת או בולם שהתפגר בהחלט יכולים לגרום להתנהגות הזו.
זרועות היגוי ובושינג יגרמו לתנועה לא רצונית אבל לא לטלטול חוזר כמו שמתואר.

Ranster
16-02-13, 19:15
קריסת קפיץ זה לא נעלם ומשהו שהיה מתגלה באופן מיידי ע"י הבעלים ויזואלית.
שים לב שלא מדובר על טלטול חוזר אלא על מהמורה בה חופשים במערכת ההיגוי באים לידי ביטוי בדיוק לפי התיאור.
גם כיוון TOE לא תקין יעביר תחושה זהה.

ד ו ר ו ן
16-02-13, 20:41
תקרא שוב מה הוא כתב, הרכב מתנדנד אחרי מהמורה.
מתנדנד זה לא פעם אחת.
בולם או קפיץ תקולים יבואו לידי ביטוי בעיקר כשתנאי השטח/כביש דורשים מהם מה שהם לא יכולים לתת=מהמורה לדוגמא.

קפיץ שקרס יכול להיות בכמה רמות, כולל משהו שבמבט לא מקצועי לא יראה אחרת.
גם בולם גמור בפינה יכול לגרום להתנהגות כזו.

Ranster
16-02-13, 22:11
תקרא שוב מה הוא כתב, הרכב מתנדנד אחרי מהמורה.
מתנדנד זה לא פעם אחת.
בולם או קפיץ תקולים יבואו לידי ביטוי בעיקר כשתנאי השטח/כביש דורשים מהם מה שהם לא יכולים לתת=מהמורה לדוגמא.

קפיץ שקרס יכול להיות בכמה רמות, כולל משהו שבמבט לא מקצועי לא יראה אחרת.
גם בולם גמור בפינה יכול לגרום להתנהגות כזו.

אני בד"כ נוטה לקרוא לפני שאני עונה.
ולעניין, יש 2 מצבים לקפיץ. קפיץ שקרס וקפיץ שלא קרס. אין באמצע -מה שבאמצע לא נכנס להגדרה של "קפיץ שקרס".
בולם גמור ימנע מהגלגל לרסן את תנועת הקפיץ, התופעה תהיה לאורך כל הנסועה ולא רק במפגש עם מהמורה.

כנראה שנצטרך לחכות לעדכון מהבחור. לא אני ולא אתה יכולים להצביע על הבעיה במדוייק עפ"י ההסבר המעורפל אלא רק לשער ולנסות לעזור.

ד ו ר ו ן
16-02-13, 22:33
נצא לרגע מהבעיה של הבחור, כי באמת קשה לאבחן לפי תיאור מילולי של תחושה.

אני בד"כ נוטה לקרוא לפני שאני עונה.
ולעניין, יש 2 מצבים לקפיץ. קפיץ שקרס וקפיץ שלא קרס. אין באמצע -מה שבאמצע לא נכנס להגדרה של "קפיץ שקרס"..
קפיץ עלה שנשברו בו עלים, ובהחלט נכנס להגדרה קרס יכול להחזיק את הרכב בגובה כמעט מקורי, ותרגיש את זה רק במצב עבודה קיצוני, לא בכל מהמורונת בכביש.
קפיץ סליל שנקודתית נפגע, אותו הדבר.
בין קרס לחלוטין לבין תקין יש כמה דרגות.

בולם גמור ימנע מהגלגל לרסן את תנועת הקפיץ, התופעה תהיה לאורך כל הנסועה ולא רק במפגש עם מהמורה.
ממש לא.
בולם עובד על טווח תדרים, וזה גם ההבדל בין סוגי בולמים, בתגובה שלהם למהמורות אילו ואחרות.
בולם אחד יכול להיות מאד יעיל בשיכוך של תחום תדר אחד וגרוע בשני.
בולם שהתעייף/נגמר ולא בהכרח נזל, פשוט עבר לתחום תדר אחר.
ואם שאר החברים שלו לא מדברים איתו יותר באותה השפה הוא מזייף, ומתנהג בצורה שונה לגמרי מהם.
ואת זה תרגיש רק במהמורות, כי לכאורה על כביש חלק וישר בצורה מוחלטת אתה לא צריך בולמים ולא קפיצים.

Ranster
16-02-13, 22:48
מכיוון שמדובר על רכב עם קפיצי סליל, אני נוטה לחלוק עליך. אם קפיץ קורס הוא קורס, אם הוא איבד מהתכונות המקוריות שלו, זה לא נמצא תחת אותה ההגדרה.
ולצערנו, לא קיים כביש חלק וישר בצורה מוחלטת כך שהחוויה שאתה מתאר תהיה לכל אורך הספקטרום ולא "רק במהמורות".

אבל אולי אני מדבר שטויות. כנראה שנצטרך להמתין בסובלנות. ;)

ד ו ר ו ן
16-02-13, 23:05
בשביל הספורט, ניקח סיטואציה תיאורטית בלבד בה בולם השתחרר ואינו מחובר לרכב.
משום מה, בנסיעה בכביש רגיל כלל לא הורגשה הבעיה, ועלתה בצורה קיצונית לאחר מעבר פס האטה.

כנ"ל לגבי בלאי מוקדם של בולם קדמי יחיד, שבמיקום מסויים בכביש יומיומי החלה הפינה בו הוא מותקן לרקוד מ"עצמה", עד להאטה ואז כאילו כלום.
בבלימה הרכב משך לצד אחד בגלל רכינה לא מאוזנת של הרכב לצד הפגוע.

החלפת 2 בולמים קדמיים החזירה את השפיות.

יש כאן משהו שהוא מעבר לבעיה של הבחור- בפעם הבאה שמישהו ימצא את הדיון הוא עוד עלול לשלול מראש בעיית בולמים או קפיצים, מה שלא נכון יהיה.

לגבי המקרה הנדון- רק פותח השרשור יוכל להגיד המ קורה אצלו, אבל רכב שרוקד בצורה כמו שהוא תיאר, בהחלט יכולה להגרם מבעיה בקפיצים/בולמים.

Ranster
16-02-13, 23:33
לא כל כך הבנתי את מה שרשמת אבל הרשה לי לשאול מספר שאלות:

1. במידה ואכן קיים חשד שבולם אחד או יותר יצאו מכלל פעולה, האם אתה חושב שזה יתבטא אך ורק במפגש עם מהמורות?
2. ניקח לדוגמא כיוון TOE. מהו המקום בו אתה מאמין שכיוון לא תקין יורגש בצורה הקיצונית ביותר?
3. בוא נתמקד בחופשים במערכת ההיגוי. אותה השאלה, באיזו נקודה זה יורגש בצורה הקיצונית ביותר?

קצת קשה להכריע לאור המידע הדל אבל בתשובות לשאלות לעיל קיימות מספר נקודות למחשבה :rolleyes:

kobi12
17-02-13, 23:56
לאחר בדיקה במיכשור מתקדם במכון הבחינו כי כל קיט הגומיות משולשים התעייפו ונקרעו וכי יש צורך להחליפם. הזמנתי סט בוקסות לכל ארבעת המשולשים מאקולון בסכום של כ- 1680 ש״ח ( מחיר מציאה) מחר יורכבו ואעדכן בהמשך אם הבעיה נפתרה. נבדקו כל ארבעת הבולמים והקפיצים במכשיר ויצאו תקינים עדכונים בהמשך...

Ranster
18-02-13, 12:54
I rest my case...

ד ו ר ו ן
18-02-13, 19:52
לא מבין על מה ההתלהבות.
התשובה שלך רק מעידה שאין לך נסיון עם התנהגות של מתלה תקול.
בניתוח פתרון לבעיה בוחנים את כלל האפשרויות, שוללים אחת-אחת ומגיעים לפתרון נכון.

מה שעשית הוא להמר, לא תהליך של בדיקה ושלילה של אפשרויות לבעיה, אלא להמר על פתרון יחיד ולא להתייחס לאפשרויות אחרות שבאותה מידה יוצרות התנהגות כמו שתוארה.

והימור כשמו כן הוא- פעם פוגע ופעם לא.

Ranster
18-02-13, 21:14
לא מבין על מה ההתלהבות.
התשובה שלך רק מעידה שאין לך נסיון עם התנהגות של מתלה תקול.
בניתוח פתרון לבעיה בוחנים את כלל האפשרויות, שוללים אחת-אחת ומגיעים לפתרון נכון.

מה שעשית הוא להמר, לא תהליך של בדיקה ושלילה של אפשרויות לבעיה, אלא להמר על פתרון יחיד ולא להתייחס לאפשרויות אחרות שבאותה מידה יוצרות התנהגות כמו שתוארה.

והימור כשמו כן הוא- פעם פוגע ופעם לא.

אני אחסוך את התגובה שלי עבור שאר המעשים/כינויים שהצמדת לי ברגע אבל תן לי לעזור לך שוב, ביום יום אני מנהל טכני של מותג פרארי ומזראטי בישראל כך שאני רוצה להאמין וכנראה שכך גם המקום אותו אני מייצג, בארץ ובחו"ל, שאני יודע דבר אחד או שניים על התנהגויות כאלו ואחרות בתחום.

תשתחרר קצת, אנחנו כאן בשביל לעזור וללמוד.

ד ו ר ו ן
18-02-13, 21:27
בדיוק,
ובגלל זה אתה אמור לדעת שאתה לא יכול לשלול מרחוק שום כיוון עד לבדיקה.
תואר זה או אחר לא מפחית מזה ששללת מראש גורם שיכול בהחלט ליצור התנהגות כמו זו שתוארה.

מנסיון אישי עם בולם שהשתחרר, יותר מפעם אחת, ברכב שטח-ודגש על רכב שטח, פעם עם סלילים ופעם עם עלים, וגם עם בולם שנפח נשמתו, זאת בדיוק התופעה שהורגשה, והיא הורגשה רק לאחר מעבר על מהמורה, ככה בעצם התגלתה הבעיה לראשונה.

נסעת פעם על רכב ללא בולמים?
נסעת פעם עם רכב ללא קפיצים?
נסעת פעם עם רכב שפינה אחת במתלה תקולה?

אם לא, אז כמו שאמרת, באנו ללמוד וכדאי שתנסה ותרגיש איך בכביש רגיל, גם כזה של מע״צ, כל עוד אין מרכיב דינמי של תמרון או מהמורה, הבולמים בקושי עד לא מורגשים.

Ranster
18-02-13, 22:05
עצה ידידותית, חזור אחורה ועיין בשרשור לרוחבו פעם נוספת.
בוא נחסוך את כמויות הטסטוסטרון משאר חברי הפורום, העיקר שהבחור מצא את התקלה והוא שמח וטוב לבב.

ד ו ר ו ן
18-02-13, 22:19
קראתי שוב,
לא מוצא משהו חדש, אם יש לך משהו להצביע עליו שפספסתי אז קדימה.
העלת אפשרות של בושינג במתלה ובזה אתה צודק, זאת אחת מהאפשרויות שצריך לבחון.
שללת מראש אפשרות לבעיה שתוארה של בולם או קפיץ, תקולים, ובזה אתה טועה.

פהושם
20-02-13, 21:15
לפותח השרשור, אני ממליץ לקרוא את השרשור הזה:
http://www.jeepolog.com/forums/showthread.php?t=55659

kobi12
05-03-13, 15:50
החלפתי בוקסות משולשים המצב השתפר אך עדיין התופעה ממשיכה עכשיו עוברים לקפיצים אחוריים...

kobi12
05-03-13, 15:55
לפותח השרשור, אני ממליץ לקרוא את השרשור הזה:
http://www.jeepolog.com/forums/showthread.php?t=55659
ודרך אגב עלות בוקסות אקולון 1700 ש"ח ישירות מהסוכן כולל מע"מ ומשלוח

-->