PDA

צפייה בגרסה מלאה : אוכל טוב בשטח - בשר לבן - מאמר רביעי בסדרה של עשרה מאמרים.

רכס חיים
16-04-05, 01:51
המאמר אינו כשר כל-כך ומיועד לאוכלי קטניות בלבד שאוכלים גם לחם בפסח .עם השאר הסליחה. כלל ראשון בעת קבלת ההחלטה על ארוחה בשרית הינה ההחלטה על בחירת הקצב הנכון. בחירת הנתחים המתאימים ובמיוחד נתחים מיושנים מצריכה ידע רב או אמון רב. כל נסיונותי במשך השנים להגיע לנוסחה קבועה שתביא לתוצאות טובות ניכשלו פעם אחר פעם היות וכאשר צלח בידי להגיע לתוצאות מעולות ,לא יכולתי לחזור על ההצלחה היות והמשתנים השתנו. לדוגמה ,הקצב הודיע שהנתח המיועד אינו זמין היום. או שהיום הוא ממליץ לא לקחת את הבשר שלקחתי בפעם הקודמת היות והוא עוד לא מיושן מספיק,ולעיתים הכמות שיש לו אינה מספיקה למספר אנשים. כך מצאתי את עצמי מהמר בכל ערב שבת - עד שנמאס לי ורכשתי לי בהמה לבנה שלמה ,המוכרת לי אישית - וחברי הטוב שגידל אותה גם פירק אותה לקבוצות קטנות של סטייקים, וכך חגננו על כמאה קילו סטייקים שאוחסנו בשני מקפיאים -שנה שלמה .עד שהמציאו את 'טיב-טעם'.כיום אתה יכול להיכנס אליהם להצטופף בתור האין-סופי ולצאת עם חגיגה לשבת שתצליח במאת האחוזים .בשנתיים האחרונות לא נכשלתי אפילו פעם אחת ,וכל הבשרים שעלו על האסכלה שלי יצאו נימוחים להפליא ועם טיפול מינימלי לפני הבליסה .אין מסעדת יוקרה/גורמה שנותנת תוצאות המתקרבות לסטייקים בשטח שאני עושה- ומעדויות של שונאים אישיים שלי- וכנראה הסיבה הינה בחירת הקצב. אז שים-לב למספר עצות ותהנה משלושה ימים רצופים של בטן שבעה עמוסה חוויות נוטפות שומן- שממתינה לשבוע הבא בקוצר רוח. מה שיפה בזה הוא המחיר המצחיק של הבשר האיכותי ביותר. כדי להינות באמת יש לדלג בעת הקניה על כל הסטייקים היוקרתיים והיקרים כגון פילה למינהו, סינטות וכו' יש לרכוש רק סטייק צאוור- נקודה.זה הסטייק היחיד שכולו בשר עם פסי שומן דקיקים שגורמים לסטייק להיות עסיסי גם אם עשית אותו טוב{וול-דאון}. בכל מקרה מומלץ לא לחרוג ממדיום.לכל סועד יש לקנות לפחות חצי קילו שהם בערך שני סטייקים.בשר לבן לא מיישנים כך שתמיד הוא בשר שאתמול עוד הסתובב ברפת בעצמו- במיוחד אם החנות הינה חנות המפעל בעמק חפר.לכל שני סטייקים ניתן לגרגרנים להוסיף גם שתי צלעות לשם הגיוון , אך רכישתם תייקר את הקניה היות והעלות כוללת את העצמות ומחיר הצלעות גבוה יותר לקילו. המחיר של סטייק צוואר היה לאחרונה 42 שקל לקילו ואילו של הצלעות 46 שקל לקילו .את הבשר אתה מקבל טרי לחלוטין ומקורר , וכך יש לשמור אותו עד למחרת - מועד החגיגה. אין צורך בתיבולים מורכבים - תבלין סטנדרטי לסטייקים ולא לשכוח מלח שבבשר מוכשר כבר יש עקב ההכשרה.ארוחת שחיתות של 700 גרם לסועד אורכת כשלוש שעות ומלווה ביין לבן צונן - יבש או חצי יבש של בנימינה - אני אוהב את האמרלד-ריזלינג שעולה עד 30 ש'ח לבקבוק -ואתה מסודר לקבל את יום ראשון - המבאס בימי השבוע.כאחד שהוא חצי צימחוני ,אין לי בעיה מיוחדת לחסל את הכמות הזו, מי שבאמת רציני בנושאי בשר יסיים גם קילו שלם של בשר צוואר, הוא ממש לא מעיק כמו בשר בקר שנוחת כמו משקולת בקיבה.בעת המינגול יש לדאוג שהצליה תתפזר לאורך כל הארוחה בכדי להבטיח שכל נתח שהוכן הולך ישר לבליסה ולא להמתנה ממושכת שמונעת חלק לא מבוטל מההנאה והטעם.שרק תהנו - ודווחו לאחר הביצוע.

ד ו ר ו ן
16-04-05, 03:06
כמה חיכינו שתחזור..
יופי של כתיבה חיים, נהנתי עוד לפני האוכל.

zagi
16-04-05, 14:22
חיים ...חיכיתי , ציפיתי והגעת .. :P
ועכשיו למתכונים ......
שגיא .
:twisted: :twisted: :twisted: בשר זה טוב ... :twisted: :twisted: :twisted:

boaz avrahami
09-07-05, 07:47
חים,

בוא ואספר לך סוד קטן על בשר לבן....
ה"טרי" שאתה קונה הוא בשר שהוקפא, נחתך והופשר.
הקפאתו היא למעשה תהליך הריכוך שלו.
זה עובד מאוד פשוט- תהליך ההקפאה מרחיב את הסיבים וכך מרכך את הבשר.
זו השיטה הטובה והנכונה ולכן אין נפילות כמעט עם בשר לבן ובייחוד צוואר.
מי שמספר אחרת או משקר או לא מקצוען.
יש גם חלק מאוד דומה לצוואר (ההמשך שלו לכיוון הגוף) שנקרא קוטלט והוא גם לא רע.

אני קונה בחיפה (נדמה לי ברחוב יונה הנביא- כיכר פריס) אצל מעדני בנימין.
החבר הנ"ל הוא גם בעלים של חזיריה בעבלין וגם מייצר בשר ובייחוד נקניקים ברמה גבוה.
המחירים אצלו נמוכים מאלו שציינת ואני ממליץ בחום רב.
אני החלפתי את מזרע לטובתו וכבר שנים אסיר תודה.
גם הצ'ריסוס שלו מעולה.

מחיר לק"ג צוואר - 32 שח'.

KOOKE
30-07-05, 03:28
לדעתי ולטעמי בשר על האש של "בקר נמוך" יש להכין לדרגת עשייה של בין "מדיום" ל"וול דאן " ולא "מדיום" או חלילה "רייר".

לעומת זאת בשר בקר (שוב לטעמי) משהו בין "רייר" ל"מדיום" ובשום פנים ואופן לא וול דאן.

שלמה

תומר א.
30-07-05, 12:34
שלמה- לא חבל על השיניים שלך?

סטייקים בד"כ יעברו לפחות הקפאה אחת, מהסיבה הפשוטה שהמסור לא חותך טרי.
את הריכוך מבצעים ע"י הזרקה של מים ושלל תוספות.
בקשר לטיב טעם, דבר ראשון הם מתחרים לשעבר, דבר שני יש להם בעיה לזרוק בשר ותיק.
בשר לבן טרי יכול להחזיק בן שבוע לשבועיים אבל אחרי שבוע הוא בד"כ מתחיל להזדקן.
מבחינת הסוגים אני דווקא מעדיף את הקוטלט, השפעת השומן על הכנת הסטייק במקרים הללו
היא זניחה.
ודבר אחרון ספריבס וספריבס קוטלט זה לא אותו הדבר, הראשון זה הדבר האמיתי והשני
זה סטייק קוטלט שנחתך בצורה שונה.
היזהרו מחיקויים :!:

-->