PDA

צפייה בגרסה מלאה : זקוק לייעוץ משפטי בקשר לפטנט וסטארט-אפ

BackDoorMan
21-02-13, 12:23
אני מחפש משקיע לפיתוח מוצר משלב הרעיון.
הבעיה שכרגע זה נמצא בשלב הרעיון, ללא אב-טיפוס עובד,
הפיתוח עצמו לא יקר או ארוך אבל אני מחפש עוגן משפטי לפני שאני חושף בפני משקיע או חממה טכנולוגית את פרטי הרעיון.
הבעיה היא כזו: גם תיאור כללי של מה המוצר עושה , יספיק למי שירצה, לגנוב אותו ולהמשיך הלאה בפיתוח.
דיברתי עם מנהלת של חממה טכנולוגית אחת והיא לא מוכנה לחתום על שום הסכם סודיות בשלב הראשוני,
כלומר המשמעות היא שאני צריך לחשוף בפניהם את הרעיון ולסמוך עליהם, וזה איכשהו לא מסתדר לי.

נמרוד
21-02-13, 12:37
אתה מגיש Provisional patent application, באתר משרד הפטנטים האמריקאי. USPTO.gov.

את הכל אפשר לבצע אונליין, העלות כמה מאות בודדות של דולרים. העיקרון פשוט - אתה שולח להם "מעטפה חתומה" עם ציורים, שרטוטים, תיאורים של ההמצאה שלך. הם מקבלים אותו בתאריך מסויים, ולא נוגעים בה. אחרי שנה בדיוק, אם לא יצרת איתם קשר נוסף - זורקים לפח.

בינתיים, אתה מפתח את הרעיון, מראה לאנשים, מגייס כסף, מה שאתה רוצה. יש לך שנה. אם אתה רואה שיש התכנות, אתה מגיש בקשת פטנט מלאה ומסודרת. אז הם פותחים את המעטפה של הבקשה הזמנית, ובמידה ויש התאמה בין ההמצאה בבקשה המלאה למה שזרקת למעטפה לפני שנה בבקשה הזמנית, אתה מקבל את התאריך שבו התקבלה הבקשה הזמנית.

במידה וזה נעשה כמו שצריך, מדובר על כלי מעולה, שנעשה בו שימוש באופן קבוע, גם על ידי חברות וגופים מסחריים.

thebips
21-02-13, 13:30
אף VC לא יחתום על NDA וגם אם תמצע VC שהיה מוכן לחתום עך NDA תגלה שחתימה על NDA היא כמו חתימה על הקרח.
אבל לצערי ניראה לי שהבעיה שלך יותר גדולה מ NDA אתה אומר ש"גם תיאור כללי של מה המוצר עושה , יספיק למי שירצה, לגנוב אותו ולהמשיך הלאה בפיתוח." מכאן אני מבין שאין חסמי כניסה רצינים ולכן גם אם הראיון שלך מבריק יהיה לך קשה מאוד לקבל השקעה.

מעבר לכך הרעיון של פטנט נשמע קל וזול אבל זה ממש לא המצב אתה צריך לחקור ולרעות איזה פטנטים רשומים לאחר מכאן להגיש בקשה לפטנט (יחסית זול אם אתה לא מגיש בקשה לפטנט בכול העולם) לאחר מכאן תקבל הערות ותצטרך לתקן את הבקשה .... בנוסף לכך אתה צריך לבין שיש פטנט שהוא הגנתי שמיעד להגן על חברה במקה תביעה (רוב הפנטנטים הם כאילו) ויש פטנתטים התקפים שמיעד לתבועה חברות שמפירוט אותו (מעט מעוד כאילו).

בהצלחה בקידום המיזם

BackDoorMan
21-02-13, 15:21
אף VC לא יחתום על NDA וגם אם תמצא VC שהיה מוכן לחתום עך NDA תגלה שחתימה על NDA היא כמו חתימה על הקרח.
אבל לצערי ניראה לי שהבעיה שלך יותר גדולה מ NDA אתה אומר ש"גם תיאור כללי של מה המוצר עושה , יספיק למי שירצה, לגנוב אותו ולהמשיך הלאה בפיתוח." מכאן אני מבין שאין חסמי כניסה רצינים ולכן גם אם הראיון שלך מבריק יהיה לך קשה מאוד לקבל השקעה.

מעבר לכך הרעיון של פטנט נשמע קל וזול אבל זה ממש לא המצב אתה צריך לחקור ולרעות איזה פטנטים רשומים לאחר מכאן להגיש בקשה לפטנט (יחסית זול אם אתה לא מגיש בקשה לפטנט בכול העולם) לאחר מכאן תקבל הערות ותצטרך לתקן את הבקשה .... בנוסף לכך אתה צריך לבין שיש פטנט שהוא הגנתי שמיעד להגן על חברה במקרה תביעה (רוב הפטנטים הם כאלו) ויש פטנטים התקפים שמיועדים לתבוע חברות שמפירות אותם (מעט מאוד כאלו).

בהצלחה בקידום המיזם

תוכל להבהיר את המודגש ? לא הבנתי.

אני מניח שהדרך שנמרוד תיאר יכולה לספק לי הגנה דרושה ברגע שאצא מהמינוס אוכל ליישם אותה..
יש איזו חממה טכנולוגית שמומלצת ?
הנציגה של החממה בחיפה, אמרה שההשקעה במיזם אם תתקבל כוללת תשלום שכר מינימום ליזם,
ושהחממות האחרות לא טורחות אפילו לעשות את זה, אני לא מכיר את התחום, האם זה המצב ?

thebips
21-02-13, 15:55
VC – venture capital
NDA – Non disclosure agreement

lizard
21-02-13, 16:36
אם כל אחד שיראה את הפרוייקט, ויראו אותו, יכול לשכפל אז יש לך בעיה כי אולי זה בדיוק מה שהמין האנושי צריך אבל מה ימנע מסיני לעשות דבר דומה?

אם תחליט לכתוב פטנט, אתה צריך מצד אחד שיהיה ריאלי (אם כי אפל הצליחה להוציא פטנט על מלבן עם פינות עגולות אז לא יודע עד כמה ריאלי אתה חייב להיות) ומצד שני שיהיה מספיק רחב כדי שיתן מענה לכל מיני ווריאנטים.
לדוגמא: עבדתי אצל מישהו שלפני המון שנים המציא סוג של כיפה למעקות נירוסטה עגולים. אתה בטוח מכיר את זה. המציא מכונה שעושה את זה ונדמה לי שאפילו רשם פטנט.
ראה מישהו אחר את המוצר והמציא מוצר דומה רק שהשפה של הכיפה גבוהה יותר. לפי הפטנט שהממציא רשם, הראשון, זה לא אותו דבר. לכן הוא לא יכל להגן על פטנט שלו.
זה בכל מקרה מה שסופר לי, לא יודע אם זה המצב כיום. אתה צריך להתייעץ עם מומחים לפטנטים.

thebips
21-02-13, 17:25
בנוסף לכול הדברים שכתב lizard (http://www.jeepolog.com/forums/member.php?u=1890) (וזה רק קצה הקרחון) אתה צריך להחליט אילו משקעים לחפש לדוגמא אם ההמצאה שלך זה מקלף תפוחי אדמה שיהפוך ללהיט וההשקעה הנדרשת היא 100,000 דולר והרוח יהיה 10,000,000 דולר זה לא ינעין VC (הם מחפשים מכפיל 10 ו EXIT של לפחות מאה מיליון דולר) ואתה צריך לחפש משקיעה פרטי

BackDoorMan
21-02-13, 18:05
זה קצת מורכב יותר ממקלף תפ"א, זאת מערכת ללקוחות גדולים, (אבל לא מוסדיים בהכרח).
המשלבת אפליקציה לסמארטפון +שרת מיוחד +פרוטוקול מסוים + חומרה נוספת.
התשתית שנועדה לשרת את הפונקציונליות העיקרית לא כל-כך מסובכת לפיתוח,
אבל על התשתית הראשונית אפשר להרחיב ולהוסיף עוד אפליקציות בשלבים מאוחרים יותר.

lizard
21-02-13, 19:29
אז זה לא משהו שאתה בונה בסדנא הביתית. אתה צריך ייעוץ מקצועי.

עידו לוריה
21-02-13, 20:22
שימי אני חשבתי שאתה עושה exit לקפה שלך :)

עידו

BackDoorMan
22-02-13, 10:15
VC – venture capital
NDA – Non disclosure agreement

אהה, לא היה ברור לי למה לטענתך חתימה על NDA שקולה לחתימה על קרח
?
ולמה גם אם הרעיון מבריק יהיה קשה למצוא משקיע רק בגלל גובה חסם הכניסה
?

lizard
22-02-13, 10:19
הדרך הכי טובה למנוע העתקה של מוצר או חידוש כלשהו זה על ידי פטנט. הרי לשם כך זה נוצר. העניין הוא שגם פטנט לא מכסה על הכול וגם אתה לא מגיש פטנט בכל העולם אלא בדרך כלל רק בישראל.
NDA לא שווה כי יש מלא דרכים לעקוף אותו.

thebips
22-02-13, 11:01
NDA לא שווה רק אם לשני הצדדים יכולות דומות לדגמא יבוא משקיע שידרוש שמקום השפיטה יהיה NY האם אתה יכול לנהל משפט ב NY?

פטנט זה משהוא שרושמים בעיקר בארץ היעד שלך לדוגמא אם אתה חושב שהשוק שלך זה בארה"ב וארופה אתה צריך לרשום את הפטנט בארה"ב וארופה ולרוב בשביל שהפטנט באמת יגן אליך אתה צריך לרשום יותר מפטנט אחד וזה לוקח זמן וכסף (הפטנט האחרון שרשמנו לקח עד לאישורו 3 שנים וכ 10,000 דולר וזה נחשב למהר וזול)

חסם כניסה נמוך אומר שאין למתחרה בעיה להכנס לתחום (אלה אם כן הרעיון מוגן בפטנט התקפי כמו שיש לברקוד וכוסת חד פעמיות למשקה חם (ואין הרבה פטנטים כאילו))

והנקודה האחרונה אתה אומר שהפתרון שלך הוא פתרון לארגונים כדאי שתדע שהיום קשה מאוד לגיס כסף לפתרון ארגוני

אם אתה רוצה אתה מוזמן להתקשר אלי שלכתי לך את מספר הטלפון בהודעה פרטית

בנוסף לכך רק שתדע אני לא עו"ד

BackDoorMan
22-02-13, 12:21
התקשרתי, מחכה שתהיה זמין.

joedavni
23-02-13, 10:54
שלום, אשמח ליעץ לך. אני סטארטאפיסט ותיק ובוגר חממה טכנולוגית. תתקשר אלי אם תרצה: 0544899545.

ניר_לב
23-02-13, 15:20
Backdoorman, אני עו״ד במשרד גדול בתל אביב.

אחת המחלקות העיקריות שלנו היא מחלקת היי-טק, הובלנו כבר מאות סטארטאפים החל משלב הרעיון כמוך, רבים מהם מוכרים לכולנו.

יש תשובות להכל.

דבר איתי: 050-8920530.

BackDoorMan
23-02-13, 15:23
מודה לכולם, אתקשר לברר,
תודה

-->