PDA

צפייה בגרסה מלאה : מנוע טורבינה להנעת רכב?

AK47
16-04-05, 19:23
שלום
נמרוד בקשי אנשים מצליחים לכתוב איך אתה רוצה שיציירו???
ברצינות להעביר משהו מדמיונות לציורים זה לא תמיד פשוט ותמיד מגביל את הדמיונות,
אבל אם אנשים לא עושים זאת אז קשה להבין מה הם רוצים....

אני חושב שבחיפוש אחר רכב העבירות האולטימטיבי אתם צריכים לזנוח את עיניין הנעילות.
אה וגם אחד מהסרנים.(לפחות). אה וגם מתלים ומשכחים(לפחות מהצורה המוכרת).
גם את הרעיון של הנעה הזזת הרכב באמצעות גלגלים.
אני חושב שבישביל לבנות רכב עבירות טוב שיהיה מהיר נוח וכייף לנהיגה צריך לחשוב בכיוון הזה:

http://www.jeepolog.com/jp_forum/viewtopic.php?t=7180&highlight=%E6%E7%EC %E9%ED+%E6%E7%EC

דבר מגניב ביותר!

ברצינות לגבי הנאה מישהו חשב פעם להשתמש לצורך הנעת רכב להשתמש במנוע טורבינה?
כמו בספינות לסובב טורבינה מאוד מהר באמצעות בערה, יש טורבינות כאלה בחברת חשמל ...
לקחת משהו כזה ואז להשתמש בו להניע רכב. גם מבחינת יעילות גם מבחינת הספק וכוח זה אמור לנצח מנוע בעירה פנימית בקלות.

lizard
16-04-05, 20:22
אתה מודע לעניין שמנוע טורבינה של אונייה הוא בגודל של 5 קומות בערך?
או בצורה אחרת, בן אדם יכול להכנס לפיסטון שמשמש לפליטה.

הוא גם שורף 100 טון דלק שחור ליום ו20 טון שמן (במהירות אופטימלית).
בעלות של דלק מפה לסיאטל אני יכול לממן רכבי עבירות סטייל הטארקאן של עידו כהן לכל הליגה.

AK47
16-04-05, 20:52
למעשה לא אני לא מודע

העיניין הוא שאנחנו לא צריכים להזיז ספינה אלא מכונית

הרעיון הוא לא לשים מנוע טורבינה קיים במכונית.
אלא ליישם את העיקרון במכונית

moriseven
16-04-05, 21:10
המצאת מנוע הטורבינה היא לא דבר חדש מה שאומר שמישהו כבר בטח חשב על ליישם את זה ברכב וכנראה שזה בלתי ניתן למימוש.
אני אגלה לך משהו גם אני בתור ילד אחרי שקראתי איך מנוע הטורבינה עובד חשבתי על לבנות מכונית שתעבוד בכוח הטורבינה אבל הייתי ילד עם דמיון מפותח :wink:
דמיון זה דבר טוב מאוד אם לא היו אנשים אם דמיון מפותח איפה היינו היום.(עדיין עם מקלות ואבנים :? )

lizard
16-04-05, 21:17
נשמע לי בזבזני.
אני לא זוכר למה אוניות משתמשות במנוע הזה, דמה לי בגלל שהוא מאפשר עבודה עם דיזל ודלק נחות יותר, כלומר שיקולי עלות תפעול. אבל אני לא בטוח.

מה שכן נשמע מעניין זה מנוע סילון. השאלה היא איך מעבירים את הכוח הסיבובי של המנוע לגלגלים.
כשחושבים על זה זה לא צריך להיות כזה בעייתי. חוץ מהעובדה שהכלי יהיה מאוד גבוה (הנהג ישב על המנוע או לידו)

lizard
16-04-05, 21:18
אה כן, יש גם את הבעייתיות של אבק, אבנים ושאר ירקות.
באוויר בדר"כ אין לך את זה. בראלי לדעתי המנוע ישבוק חים או יתפוצץ תוך 2 שניות בערך.

AK47
16-04-05, 21:30
לטאה יקרה מנוע טורבינה בהספקים גבוההים הוא מאוד יעיל זאת הדרך היעילה ביותר להניע ספינה. גם בספינות גרעיניות,בכורים בכלל ,ובתחנות כח משתמשים במע' של טורבינה.

תתפלא אבל זה מאוד יעל
נמרוד יא מהנדס מכונות נכון אני צודק?

אם אתה כותב מה שכתבת אז אתה לא מבין איך מנוע סילון עובד...
קודם כל נבנו מכוניות שהונעו במנוע סילון ,אם אפשר לקרוא לזה מכונית, זה מטוס שטס על האדמה... אין שום סיבה להעביר הנאה לגלגלים....

מנוע סילון עובד ע"י כך שהוא שואב אויר שנמצא לפני המטוס ופולט את אותו אויר בלחץ מאוד גבוהה+גזי פליטה. מ"ע הטורבינה במנועי סילון מסויימים מיועדת בישביל לשאוב אוויר אל המנוע

asafk
16-04-05, 21:32
גם על הקרקע.. טנקי מערכה נוסעים עם מנועי טורבינה.

אסף.

סוזי המשתוללת
16-04-05, 22:34
נמרוד בכלל לא מהנדס מכונות :P
אבל הוא מהנדס שאמור להבין בטורבינות

נמרוד
17-04-05, 17:47
אתם מבלבלים בין כמה סוגי מנועים...

1. טורבינת קיטור, שיש בה דוד כלשהו, עם מקור חום (מדורה/מזוט/כור גרעיני), נוזל שהופך לקיטור, מניע טורבינה, ומתעבה חזרה לדוד. זה מה שיש, בגדול, בתחנות החשמל הגדולות, ובאוניות של החלק הראשון של המאה העשרים, ובאוניות/צוללות גרעיניות. אוניות גדולות של היום משתמשות יותר במנועי בוכנה, ופחות בטורבינות.

2. טורבינת גז - טורבינה צירית, טורבו-שפט או טורבו-פרופ - מנוע שיש בו טורבינה ומדחס על ציר אחד, ותא שריפה בינהם. הגזים מניעים את הטורבינה שמניעה את המדחס שדוחס אויר וחוזר חלילה, אבל הכל בתנועה סיבובית רציפה ולא בפעימות כמו במנוע בוכנה. הטורבינה מייצרת הספק גדול יותר משהמדחס דורש, ועודף ההספק הצירי הוא התוצרת של המנוע. זה המנוע הנפוץ במסוקים, ובמטוסי מדחף גדולים. גרסאות שונות של טורבינות גז נמצאות גם בספינות, אם כי למיטב ידיעתי רק בספינות קרב מסוימות, לא בספינות אזרחיות, וגם ביצור חשמל - שימו לב לתחנות הכוח החדשות יחסית בגזר, בחגית, בצפית שהן תחנות טורבינת גז! הן זולות ומהירות הרבה יותר להקמה, דורשות הרבה הרבה פחות כוח אדם לתפעול, ואפשר להדליק ולכבות אותן במהירות ולספק חשמל בהתאם לצורך, בניגוד לטורבינות העצומות של תחנות החשמל הקונבציונאליות.

טורבינות גז משמשות גם ברכב קרקעי מזה שנים רבות, שתי דוגמאות הן טנק המערכה העיקרי של ארה"ב (ומצריים), M1 אברמס:
http://www.tonyrogers.com/images/weapons/m1a1_large2.jpg

והיו בהחלט גם מכוניות טורבינת גז, הרובר BRM שנבנתה עבור והשתתפה בלה-מן בשנים 63-65:
http://www.rover.org.nz/images/roverBRM.jpg

טורבינת גז יעילה פחות ממנועי בוכנה, ולא כמו שנכתב כאן! יעילות נמדדת בשאלה הפשוטה - כמה אנרגיה זמינה (הספק, כ"ס) המנוע מוציא מכל ק"ג של דלק. במדד הזה, היעילות של טורבינות גז נמוכה משמעותית ממנועי בנזין או דיזל. הBRM היתה שתיינית דלק כבדה, האברמס הוא טנק סופר-בזבזני. היתרון של טורבינת גז הוא בכמות האנרגיה (הספק) שאפשר להוציא מק"ג מנוע. קחו מנוע אופיני של מסוק שמוציא 1500-2000-3000 כ"ס מקוביה קומפקטית וקלה מאד יחסית, מנוע בוכנה שמוציא כאלו הספקים זה מפלצת ששוקלת כמה טונות ופשוט בלתי אפשרי לשים אותה בכלי טיס.
זו הסיבה ששמו את הטורבינה בטנק האברמס אני מניח - 1500 כ"ס מיחידה קומפקטית וקלה למדי, אבל שותה דלק, חבל על הזמן. לצבא צריכת הדלק פחות חשובה בהיבט של כסף, מה שמעניין זה שלטנק יהיה את אותו הטווח כמו לכל שאר הכלים בשיירה - אז מוסיפים עוד כמה מאות ליטרים למיכל הדלק.

בספינות קרב מסוימות, שצריכות להיות מאד מהירות ולתמרן במהירות, טורבינות הגז גם מתאימות, כי עבור הספקים של 10,000 כוח סוס ומעלה, באמת יש יתרון משמעותי לטורבינה על פני מנועי דיזל מבחינת משקל וגודל פיזי של המנוע.

עבור מכוניות, או רכב שטח, אתה מחפש מנועים עם הספקים נמוכים - 200-300 כ"ס, פשוט אין לך מה לעשות עם יותר, וטורבינות כאלו לא נפוצות. אני חושב (לא יודע בדיוק) שהטורבינות הקטנות ביותר של מסוקים מוציאות 500-600 כ"ס. אפשר בוודאי לבנות טורבינות גז קטנות יותר, אבל אין סיבה אמיתית, מנועי ארבע פעימות בנזין ודיזל הרבה יותר יעילים.

קיד
17-04-05, 21:02
צה"ל הוציא למכרזים משאבות סילוניות, תחפש כאלו.
מדובר על משאבה של 300 טון שעה, המחוברת לטורבינה גז צנטריפוגלית.
המנוע מאוד פשוט, מכניסים פתיל בוער פנימה, מאיצים את המדחס ע"י מנואלה, והטורבינה מניעה.
יצא לי לעבוד הרבה עם המשאבות הנ"ל בצבא. משקל היחידה היה 75 ק"ג כולל גוף המשאבה והמנשא. אני מעריך שהמנוע בלבד שוקל מחצית מכך.
תחפש, אולי תמצא כאלה, תחבר תיבת העברה לציר המוצא ובהצלחה :D
קיד.

MAZDA 4X4
19-04-05, 11:54
נמרוד , הכלי היחיד בצה"ל שמונע ע"י טורבינת גז ( לא כולל מטוסים ומסוקים ) הוא סער 5 , יש לו טורבינת גז עם משהו כמו 30 אלף כ"ס למהירות גבוהה + 2 מנועי דיזל גדולים למהירות נמוכה.

אלכס.

קיד
19-04-05, 17:20
נמרוד , הכלי היחיד בצה"ל שמונע ע"י טורבינת גז ( לא כולל מטוסים ומסוקים ) הוא סער 5 , יש לו טורבינת גז עם משהו כמו 30 אלף כ"ס למהירות גבוהה + 2 מנועי דיזל גדולים למהירות נמוכה.
אלכס.
סע ל"בצת קישון" ותראה 3 גופים שאיכלסו 3 מנועים של הרקולס. בראשית שנות ה90 הם היו הסנפיריות של חיל הים, אם זכרוני אינו בוגד בי "זיווניות".
קיד

-->