PDA

צפייה בגרסה מלאה : היילקס 95 שילוב לרוורס חורק

שחר 9
17-04-05, 23:07
שלום ,

בזמן שילוב הגיר להילוך אחורי יש חריקה קלה והשילוב לא מושלם בכל שאר ההילוכים הכל הולך חלק ללא רעשים ,
אם אני מתאר את הבעיה בשפה סיקסית אז ההרגשה היא של סינכרו עייף .

מישהו מכיר תופעה כזאת בהיילקסים.

שחר

איציק - 4X6ZH
18-04-05, 08:37
אין סינכרון בהילוך R .
סביר שזה מצב רגיל ותקין במידה ואתה מבצע את הפעולה במהירות יחסית .
לדעתי אפשר להמתין שניה לפני שילוב .
בדוק סוג השמן בממסרה ואת כמות השמן . אתה יכול לעבור לשמן 80-90 זה ישפר את השילוב ל R אבל יכול לגרום לקשיים ב הילוך 1 .
וכמובן בדוק הפרדת מצמד . לפני שאתה נכנס לעומק בדוק בעוד מכונית מאותו דגם איך זה מתנהג . וזכור לבדוק באותה טמפרטורה סביבה . לא לבוא לרכב שעומד בחניה והממסרה קרה.
או ששני כלי הרכב חמים ( במצב נסיעה ) או ששני כלי הרכב קרים ( לאחר חניה )
איציק

חנן-ג'יפולוג
18-04-05, 10:13
אני חולק קצת על דעתו של איציק:

חריקה בגיר אומרת שמשהו מסתובב בפנים, וזה ללא שום קשר למצבו של הגיר, של השמן וכו', וזה אומר רק דבר אחד: ציר הכניסה של הגיר נמצא בסיבוב.

זה יכול לנבוע משתי סיבות:

1. מצמד לא תקין/לא מכוון (כיוון לא נכון מופיע כמעט ורק כשמנגנון ההפעלה הוא על ידי כבל, אבל לפעמים יש גם כיוונון במנגנון הפעלה הידראולי) .
2. לא נתת מספיק זמן לדיסקת החיכוך להיעצר. חכה כמה שניות עם דוושת מצמד לחוצה לפני שאתה מנסה לשלב, או שלב להילוך קדמי כדי לעצור את דיסקית החיכוך ואז נסה לשלב לרוורס.

אל תנסה לחפש בעייה בגיר.

איציק - 4X6ZH
18-04-05, 12:32
יש קשר ישיר למצבו של השמן \ לסוג השמן \ ולטמפרטורת הסביבה והעבודה .
בממסרות שיש להם הילוך 5 מובנה על החלק האחורי של הממסרה ( הילקס )
ההילוך ה 5 מסתובב כל הזמן כאשר הוא מקבל את התנועה מהקונטרה גיר . משקל החלקים המסתובבים הוא גבוה ולכן הם ממשיכים בסיבוב גם לאחר לחיצה מלאה על המצמד .
גם כאשר המצמד תקין לחלוטין מצב זה יתרחש .
סל"ד מנוע גבוה או תמרוני חניה יוצרים מצב בו הנהג לא מאפשר לממסרה לעצור .
רוב ידיות ההילוכים יש משבת \ נצרה חכמה המונעת שילוב ל R ישירות לאחר יציאה מהילוך קידמי כל שהוא . ( מחייב תנועה עם ידית ההילוכים משמאל לימין ורק אז אפשר להכניס ל R )
כך שהטריק של שילוב להילוך קידמי לצורך עצירת הממסרה הופך להיות מציק וקשה עד כדי גרימת נזק לידית ולמנגנון השילוב ( לנהג שאינו מבין מה הוא עושה או שאין לו סבלנות )
לכן יש יצרני רכב שמאפשרים כמה סוגי שמן ממסרה בהתאם לטמפרטורת הסביבה .
וסוג השימוש שעושים במערכת .
שמן סמיך מקשה על סיבוב מיכלול גלגלי השיניים .
יש עוד סיבות לשינוי סוג השמן אבל אלה לא קשורות לקשיי שילוב הילוך R .
איציק

חנן-ג'יפולוג
18-04-05, 12:40
1. כל זוגות גלגלי השיניים מסתובבים כל זמן שציר הכניסה מסתובב, בכל סוגי הגירים, לפחות אלו שאני מכיר.
2. יתכן שעם שמן כבד תוכל לחכות קצת פחות לפני השילוב לרוורס מאשר עם שמן קל, אבל בכל מקרה הדרך הנכונה לשלב היא לחכות עד שדיסקית החיכוך תיעצר.

אגב, ה"בעיה" נוצרת רק לאחר שהגיר היה בניוטרל ודוושת המצמד משוחררת, שכן רק אז ציר הכניסה מסתובב. לכן בתמרוני חניה אין בעיה, ואפשר להעביר בלי להשתהות מהילוך ראשון לרוורס ולהיפך, רק צריך להקפיד לא לשחרר את דוושת המצמד בזמן שהתיבה בניוטרל, במעבר בין ההילוכים. אם עוזבים את הדוושה אז צריך לחכות שוב כמה שניות.

יוני5
18-04-05, 14:25
אתה יכול לעבור לשמן 80-90 זה ישפר את השילוב...
איציק

איציק,

באיזה שמן אתה משתמש לגיר? לא 80/90 ? כי אם זכור לי נכון זה מה שכתוב בספר הרכב מלכתחילה

יוני5

איציק - 4X6ZH
18-04-05, 14:46
אני לא יודע מה הבחור משתמש
יש כאלה שבכלל לא יודעים מה יש להם בממסרה .
יש כאלה שבחורף משתמשים בשמן דק יותר ( שמן מנוע לדוגמא אחת האפשריות ) .
בקיצור במידה ויש ספק אז החלף שמן ותשתמש בשמן 80\90 יכול להיות גם LSD יותר יקר
אבל זמין .
איציק

חגי
18-04-05, 15:24
אני מכיר כמה וכמה היילקסים בכולם יש את בעית החריקה ברוורס.

לי ברכב יש שמן 80\90 ועדין יש חריקה קלה ברוורס,עוד כמה ימים יהיה לי קלאץ' חדש ונראה אם זה יעזור .

חגי.

חנן-ג'יפולוג
18-04-05, 15:30
חגי, כאמור, לא מדובר ב"בעיה" , אלא אם כן חיכית מעל 3-5 שניות ועדיין הרוורס חורק.

itay-rover
18-04-05, 16:29
שאלה לאיציק:
סליחה על הטיית הנושא,אבל הועלתה כאן איזו נקודה שמעניינת אותי,איציק,אמרת שבגירים עים הילוך חמישי ש"יושב על החלק האחורי של הממסרה":אני לא מכיר את הגיר של ההילקס לכן השאלה שלי היא האים המנגנון הזה של ההילוך החמישי הוא מנגנון מיתפרק מהגיר?(כמו קיטים של over-drive)לוויליסים ישנים או ללנד רוברים ישנים?
(אני שואל כי עלתה לי איזו :idea: מחשבת זימה.... :twisted:)

ד ו ר ו ן
18-04-05, 16:37
אני מכיר כמה וכמה היילקסים בכולם יש את בעית החריקה ברוורס.

לי ברכב יש שמן 80\90 ועדין יש חריקה קלה ברוורס,עוד כמה ימים יהיה לי קלאץ' חדש ונראה אם זה יעזור .

חגי.

מצמד חדש מזה 15K (חדש זה יחסי, הקודם הוחלף אחרי 350K) והרוורס אותו הדבר, אם ממהרים הוא חורק,מחכים שנייה ונכנס חלק.

איציק - 4X6ZH
18-04-05, 20:55
לא זה לא אותה יחידה מפורסמת שניתן להוסיף בחלק האחורי .
הרעיון דומה אבל רוב יצרני הרכב הוסיפו הילוך 5 כחלק בלתי נפרק מגוף הממסרה
רק שהוא ממוקם בחלק האחורי מאחר והוא הילוך אובר דרייב שחייב לקבל את ציר היציאה
כחלק ביחסי ההעברה .
בתקווה שההסבר ברור
איציק

חגי
19-04-05, 09:22
חגי, כאמור, לא מדובר ב"בעיה" , אלא אם כן חיכית מעל 3-5 שניות ועדיין הרוורס חורק.

לדעתי זאת כן בעיה ,בעיקר בבוץ ,שם אני חייב להעביר מהר לרוורס.

חנן-ג'יפולוג
19-04-05, 09:56
חגי, קודם כל, זה ככה בכל רכב. יתכן שברכבים עם מצמד בקוטר גדול יותר, כבד יותר, אז העצירה נמשכת זמן רב יותר.
שנית, כמו שכבר הסברתי, דווקא במעברים מהירים בין ראשון לרוורס אתה לא תתקל בשום בעייה מכיוון שאתה עובר ישירות מהילוך קדמי להילוך אחורי, עם דיסקית חיכוך עומדת, ולכן לא תהיה חריקה.

שחר 9
22-04-05, 21:08
תודה לכולם על התגובות
השמן שאני משתמש הוא אכן 80 90
כמו שעלה בשרשור אכן הבעיה היא למעשה חוסר הסבלנות שלי וכאשר ממתינים מס' שניות אז הכל בסדר, מה שמוזר זה שבהיילקס הקודם שהיה לי לא הרגשתי את זה,
ההסבר אולי הוא שהקודם היה עתיר קלומטראז יחסית לזה .כמעט פי שתיים.

בקיצור כנראה שהכל תקין וזו סתם אזעקת שווא לפחות כרגע זה נראה כך.

תודה ,שחר

חגי
24-04-05, 15:47
החלפתי קלאץ' והחריקה עדיין קיימת ,אולי אפילו החריפה. במקום 3 שניות צריך להמתין 5 :x

שחר 9
24-04-05, 18:34
אצלך לאחר החלפת קלאץ החריקה התחזקה,
אלי בטויוטה הישנה יותר 450K החריקה הייתה חלשה יותר.

מכן אפשר להסיק , מה שיותר שחוק יותר שקט .

כך השנים עושות לה רק טוב.

-->