PDA

צפייה בגרסה מלאה : קורס ריתוך ספציפי לג'יפאים - מי רוצה?

אייל
24-06-03, 17:21
הרעיון: ליצור קורס ריתוך ספציפי לצרכים שלנו.
נושאים: ריתוכים בשיטות שונות (דברים רלוונטיים).
מחיר: לא זול (לקורס של 150 שעות נדרשים כ-5000 ש"ח אבל לקורס ספיציפי זה ייצא הרבה יותר זול).
יום: שישי.
כמות: מכסימום 14 אנשים.

כמה מפגשים, מה בחומר הלימוד, למה, כמה ואיך נסגור ברגע שהדברים יכנסו להילוך רלוונטי.
אם תהיה אפשרות לקורס של מספר שעות במחיר של כמה מאות שקלים האם תהיה הענות?

t_uri
24-06-03, 17:37
אני מעוניין. כמובן, בכמה מאות ולא לבמה אלפים.

אורי טל.

RINCEWIND
24-06-03, 17:54
רופין נשמע טוב, ריתוך גם כן, וימי שישי זה נוח
אני בפנים (כמובן תלוי במחיר)

חנן-ג'יפולוג
24-06-03, 18:15
עבור מחיר תלת ספרתי נראה לי שאני אהיה בפנים אבל נראה לי חשוב שהסטודנטים יהיו ברמה אחידה מינימלית כלשהי, בוא נגיד, לפחות עם נסיון של כמה קילוגרמים אלקטרודות, על מנת שלא נבזבז שעות לימוד על יישור קו ( "המורה, נדבקת לי האלקטרודה" ) .
בסביבתי יש די הרבה מועמדים פוטנציאלים כאלה (ניר, יפתח, נמרוד ,אני ועוד) שכבר מרתכים כמה שנים אבל ללא לימוד מסודר ויוכלו להפיק המון מליטוש נוסף של המיומנות.
הייתי שמח ללמוד גם לרתך אלומיניום ברתכת קשת פשוטה.

asafk
24-06-03, 18:49
יאללה, לעסק.

אסף.

זאביק
24-06-03, 19:22
חנן, אם למדתי שליש שלם בכיתה ט' לרתך, זה נחשב :?: :?:
אני רוצה ללמוד. כרגע אין לי איפה ואיך, אם יהיה קורס, אני אשתדל ליישר קו לפני.

karlos
24-06-03, 19:34
לדעתי יהיה מספיק קהל גם אם יחלקו לכמה רמות.

חנן-ג'יפולוג
24-06-03, 19:57
זאביק, אני חושב שזו לא בעייה לכל סטודנט שרוצה להשתתף בקורס הזה להשקיע עוד כמה מאות שקלים ברתכת ואלקטרודות ולהתחיל לרתך עוד לפני פתיחת הקורס גרוטאות מזדמנות: בזנ"טים, צינורות, לנד-רוברים וניבות :twisted:

AvigdorAharon
25-06-03, 07:13
אני בפנים!!!

אביגדור

אייל
25-06-03, 08:34
לעסק:
כמה שעות אנחנו צריכים.
מהם ספי הקבלה (למשל: מעל 600 בפסיכומטרי ו-6 צלקות ומעלה :lol: ).
מהם הנושאים שצריך ללמוד (יש גם צורך בסיסי בלימוד על חוזק חומרים וכו', לא?).
מעשי/תיאוריה חצי בחצי - יותר/פחות.

דעתכם.

נמרוד
25-06-03, 08:35
אני גם מעוניין בעיקרון בקורס הקצר, ומתנדב גם לבוא איתך אייל לפגישת התיאום אם וכאשר תהיה. אני חושב שחנן צודק, ואולי יש מקום לשתי רמות - אבל עוד חזון למועד.

ארז
26-06-03, 02:57
רעיון מעולה,אני בפנים

ניר ל
26-06-03, 11:08
אני לא חושב שזה שווה.
התאוריה כאן היא מאד חשובה וניתן ללמוד אותה בקלות מספרות, ספרות סבירה ניתן לרכוש סביב 150 ש"ח. ברגע שיודעים איך להכין את החומר, איך להתאים אלקטרודה, איך להחזיק אלקטרודה ואיך לקרוא את הריתוך תו"כ העבודה ואחריה, נשאר פשוט לתרגל. תרגול יכול להעשות בזמן החפשי ללא התחייבות למסגרת.
אני לא מניח שיעבירו את הריתוכים בקורס שיקוף ברנטגן וטעויות שניתן לזהות בעין אני יודע לזהות לבד. בקיצור, אם הקורס ברמה סבירה ויש מספיק מדריכים ביחס לחניכים, הוא לא יהיה קצר ולא זול. אם זה קורס חפיף אז בכלל חבל על הטרחה.

בוזי
26-06-03, 11:52
התגובה של ניר נתנה לי רעיון בכיוון אחר:
למה שלא נארגן קורס בעצמנו? את הקורס יעביר אחד מאיתנו, בעל ידע ונסיון.
כל אחד מה"חניכים" יתרום משהו, כגון: סככה, חומרים, רתכת, וכו'.

אני תורם רתכת, חומרים, ואת הסככה של אייל. :wink:

יאללה, גם הסעות עלי.

ניר ל
26-06-03, 13:30
את דעתי אתם לא חייבים לקבל כמובן - זה הכסף והזמן שלכם...

אז לעניין- מדובר בריתוך קשת פשוט.
חומרים - פלדות דלות פחמן 85% (שלדה, מרכב,צינורות לכלוב, בזנטים וכו').
פלדות מחוסמות ריכוז פחמן בינוני/גבוה 5% (ציריות ,גג"שים)
יציקות ברזל 5% (סעפת פליטה וכו')
יציקות אלומינים 5% (סעפת יניקה, גיר , האוזינג וכו')
אלומיניום הוא החומר הכי לא מתאים לריתוך אלקטרודה, למרות שזה אפשרי טכנית אני לא בטוח שמעשית ניתן בכלל להשיג אלקטרודות מתאימות- במקרים נדירים שזה נחוץ - עדיף ללכת לבעל מקצוע מומחה עם ציוד מתאים.

פח דק ניתן לרתך לא רע עם אלקטרודה דקה (פחות מ 2 מ"מ), הבעיה היא שהן אינן ניתנות להשגה למעשה, מנסיון של חצי שעה עם אוטוגן - אין מה להשוות וחבל לנסות להילחם עם אלקטרודות לא מתאימות, אוטוגן סוגר את כל הסיפור של תיקוני פח, רדיאטור, אגזוז, ריתוך אלומינים באמצעותו הוא יותר פשוט וישים.

פלדות מחוסמות ניתן לרתך עם אלקטרודה מתאימה, הישומים העולים על דעתי - ריתוך סטליטים ושיקום אזני ציריות.

עיקר העבודה על ג'יפ היא כאמור מסגרות - בניית מנשאים , מדרגות, פגושים, כלובים, כלי עזר. מדובר בפלדות מתונות שאין בעיה לרתך, עובי דופן סביר, שימוש באלקט' פשוטות בד"כ. כאן חשוב להכין את המשטחים בצורה נכונה - מרווחים ופאזות ולהוצי ריתוך חזק , עמוק ואחיד.
מי שמגיע לקורס כזה, צריך לדעת לרתך ריתוך שטוח בצורה מושלמת - פשוט להתאמן על שולחן בריתוך של שני פלאחים בעובי 3-4 מ"מ עם אלקטרודה בעובי דומה, להתאמן על קצב, אחידות, זווית נכונה, זרם מתאים.
קורס כזה צריך להתמקד בריתוך בשלושת הפוזיציות היותר קשות - אופקי/אנכי/מעל הראש וריתוך צינור בפרט.

חנן-ג'יפולוג
26-06-03, 13:36
ניר, בזמנו כשעוד נסעתי עם האופנוע בצורה אינטנסיבית בשטח במהיריות תלת ספרתיות, סדיקת חישוקי הסגסוגת היה אצלי דבר שבשגרה. כמה סדקים בטיול.
המסגר האומן שתיקן לי אותם, עשה את זה עם רתכת קשת ואלקטרודה למרות שהיה לו את כל הציוד האפשרי האלטרנטיבי כך שמן הסתם לא מדובר באלתור.
הייתי שמח ללמוד את הטכניקה על מנת לבנות ארגזי ציוד, מתקונים וכו' מאלומיניום. לא שזה חובה, הג'יפ כבד ככה שבנית ארגז מחומר כזה או אחר לא תשפיע בצורה משמעותית, אבל בכל זאת זה נראה לי נחמד.

ניר ל
26-06-03, 14:23
חנן,
האמת היא שלא חשבתי בכוון הזה אלא יותר בכוון עבודות עדינות כמו תיקון סדקים בהאוזינג. קשת זאת שיטת הריתוך הכי וותיקה ואוקסי - גאז מוגבל לריתוך של מ"מ ספורים בלבד באלומיניום. מן הסתם לפני שנים השתמשו רק בקשת כי זה מה שהיה ואני מנחש שהמסגר שריתך לך את החישוקים לא היה ילד.
יתכן שריתוך אלומינים בקשת עדיין מקובל בעבודות גסות שדורשות שיקוע חומר במינימום עלות ואז אין בעיה להשיג אלקטרודות וכו', אבל אם הוא עבר מן העולם (כמו ריתוך פח בקשת), לא תוכל להשיג אלקטרודות. בקיצור -שווה בדיקה.

אייל
26-06-03, 16:23
בועז - הרעיון שלך נחמד אבל לא כל כך ישים.
ניר - הרעיון מאחורי הדברים שלך הוא נכון. אבל! אם אין מסגרת מסודרת אז רוב האנשים לא מסוגלים לעשות את זה לבד (מכל מני סיבות - זמן, ילדים, רצון ועוד) ברגע שיש מסגרת אז זה מחייב הרבה יותר וזה גם יוצר את המוטיבציה ללמוד.

אין לי בעיה ליצור ניסוי: לארגן קבוצה שתלמד תיאורטית את עקרונות הריתוך (ניר - זכית בלהיות המורה :lol: אם בא לך כמובן). אין לי בעיה לתרום את הסלון שלי לצורך העניין, לצלם קצת חומר זה לא בעיה וגם לך מחיק אפשר לארגן. אחרי שנגלה שכולנו מבינים את החומר ובקיאים בתיאוריה נלך הביתה וננסה בפועל. יצליח - זכינו. לא יצליח - נלך לקורס ברופין.

ניר, יש הסכמה???
נמרוד, אני עדיין לא רוצה לדחות על הסף את האופציה לפגוש את האיש מרופין - אולי יש לו הצעה אטרקטיבית שתשתלם לנו - מה דעתך על יום שישי הבא?

נמרוד
26-06-03, 17:05
האמת שניר צודק במידה רבה. אני לא פוסל את הרעיון של קורס מרוכז, אני מניח שזה יכול להתאים להרבה אנשים, אבל באמת לא בעייה להתחיל לרתך לבד. המשאב העיקרי שנדרש זה רצון.
מתחילים מספר טוב ללימוד התיאוריה, אחרי זה קונים ציוד בסיסי - רתכת AC פשוטה, 400-500 שקל. דיסק 4.5 אינץ' 100-350 שקל תלוי באיכות. מקדחה טובה, גם באזור ה300-400 שקל. כלים חשובים להתחלת העבודה - מבחר קלאמרות ופלאייר פטנטים, סרגל זוית מפלדה, פטיש שלאקה, מברשות פלדה, וכל השאר אמור להיות כבר בארגז הכלים של הג'יפ.
אלקטרודות 2.5 מ"מ ו3.25 מ"מ, מבחר דיסקים - חיתוך הדקים, העבים יותר להשחזה, ודיסקי ליטוש מנייר זכוכית, כפפות עבודה! והיידה, לפרויקט הראשון. הפרוייקט הראשון, וזה כתוב בכל הספרים - צריך להיות שולחן עבודה. לא מסובך, לא חייב לצאת יפה או מדוייק, שופכים על זה הרבה אלקטרודות ולכן לומדים הרבה, והשולחן הופך את העבודות הבאות לכל-כך הרבה יותר נוחות! הנה כמה תמונות של השולחן שלי:

http://www.jeepolog.com/images/shock%20towers/shock23.jpg

http://www.jeepolog.com/images/shock%20towers/shock24.jpg

בתמונות לא רואים שהוא יצא עקום לגמרי... אבל כל כך נוח לעבוד אחרי זה בגובה עמידה או בישיבה , להחזיק את העבודה בזוית הנכונה בתוך המלחציים (עוד 150 שקל, שווה כל אגורה). לעבוד כשהחלקים מותאמים ומהודקים היטב בזוית הכי נוחה לריתוך, זה יותר מחצי הדרך לריתוך טוב....

ניר ל
26-06-03, 17:06
אם אין מסגרת מסודרת אז רוב האנשים לא מסוגלים לעשות את זה לבד (מכל מני סיבות - זמן, ילדים, רצון ועוד) ברגע שיש מסגרת אז זה מחייב הרבה יותר וזה גם יוצר את המוטיבציה ללמוד.

אם אני יוצא לקורס ריתוך ביום שישי, אני מוצא שהמפתח לא מתאים כשאני חוזר הביתה...
הבעיה שלי היא ששעות הפנאי שלי לאחרונה הן לא סדירות ולא ידועות מראש, אין לי בעיה להעביר את מה שאני יודע באחד על אחד, אבל אני לא רואה טעם בעבודה בקבוצה, מי שרוצה לקפוץ אלי בהתרעה קצרה בשישי או שבת, יותר ממוזמן.

אייל
26-06-03, 17:40
נמרוד, מה שכתבת הוא נכון חלקית. לא לומדים לרתך לבד! אם אתה לא מבין מה אתה צריך לעשות אתה יכול לשפוך 1000 אלק' ולא להבין כלום (אולי 2% מהריתוכים ייצאו לך טוב במקרה).
אני כן חושב שמסגרת מחייבת נותנת תוצאות יותר טובות ואני כן בעד להמשיך את התהליך שהתחלנו (נמרוד אתה עדיין איתי לגבי הפגישה עם הבחור?).

נמרוד
26-06-03, 17:49
נמרוד, מה שכתבת הוא נכון חלקית. לא לומדים לרתך לבד! אם אתה לא מבין מה אתה צריך לעשות אתה יכול לשפוך 1000 אלק' ולא להבין כלום (אולי 2% מהריתוכים ייצאו לך טוב במקרה).
אני כן חושב שמסגרת מחייבת נותנת תוצאות יותר טובות ואני כן בעד להמשיך את התהליך שהתחלנו (נמרוד אתה עדיין איתי לגבי הפגישה עם הבחור?).

לגבי הפגישה - בעקרון כן, יום שישי הבא הסיכוי קלוש...

לגבי החלק הראשון, אני חולק עליך. מי שיש לו ראש טוב על הכתפיים (דרישה על פניו לא מוגזמת :D )ורוצה ללמוד, יכול ללמוד לבד פחות או יותר. תמיד עוזר להתבונן במסגר מקצוען עובד, זה מה שאני עשיתי, בעיקר כדי ללמוד את הקטע של ההתאמות והתפיסות, פחות הריתוך עצמו (העיניים...). צריך להתחיל לשפוך אלקטרודות, ולעשות נסיונות בדיוק כמו שכתוב בספרים ולבקר את עצמך כמו שכתוב בספרים.

גיא
27-06-03, 00:11
מנסיון ( שלי ) למידה אחד על אחד ( מישהו שמסביר שניה ומתקן טעויות ) זאת שיטה ניפלאה וככה אני למדתי.

כמובן שיש צורך לבזבז המון אלקטרודות ( ובכל זאת אני מעדיף רתכת עם CO2 )

מה שבעצם רציתי להגיד .. ( לחנן ) שבניבה ... תתפלא, אבל באמת יש מה לרתך. כבר תיקנתי תושבת בולם אחת למשל .. :P )

....

אבי פרץ
01-07-03, 00:34
אני גם מעוניין ללמודלרתךאו יותר נכון להלחים עם ברנר רתכת יש לי לרתך קצת אני יודע אבל אשמח להצטרף ללימוד יותר יסודי ,וכמו שנאמר פה בסכום תלת סיפרתי לי נשמע כדאי
אבי

gradar
31-08-03, 15:10
גם אני מעוניין בקורס כזה.
אני מוכן גם לארגן מקום (מחסן במשמר השיבעה) כל אחד יביא רתכת (למי שיש) וערמות ברזלים.
עכשיו צריך רק למצוא מי ידריך..... ולקבוע מועד.
נו... יש רעיונות ?
ה-רדר :roll:

avish177
09-05-09, 17:33
http://www.jeepolog.com/images/shock%20towers/shock24.jpg
תגיד על מה עבדת שם אם אפשר לשאול?מה זה בתוך המלחציים?

shachar
09-05-09, 17:57
ואני חשבתי שלרגע מישהו החייה את הרעיון......

lizard
09-05-09, 19:42
יש בכלל מעונינים? אני יכול לשאול את הבית ספר שלמדתי בו אם יש אפשרות לקורס אבל צריך כמות סבירה של תלמידים.

נמרוד
09-05-09, 19:42
48, לך תזכור... :D

--- תושבת בולם קדמית של סיקס. פרטים מלאים כאן (http://www.jeepolog.com/46.html).

http://www.jeepolog.com/with.php?pic=shock_towers/shock21.jpg

vik014
10-05-09, 10:18
גם אני מעוניין/אשמח להצטרף לקורס/הדרכה כלשהי.

avish177
11-05-09, 20:26
אם יהיה קורס... אני בעניין, ניראה לי שווה.

avish177
14-05-09, 17:16
יש דרך כלשהי לדעת בוודאות, או להסיק שריתוך הצינורות של השלדה, חזק מספיק?
קניתי רתכת, ריתכתי, התאמנתי, נהנתי לאללה, כיף גדול. אבל מה, אני לא יודע אם ריתוך הצינורות יהיה חזק מספיק, כי בסך הכל שטח המגע של הצינורות אחד בשני לא גדול.
:-?...
בכל זאת אם למישהו יש טיפ בנושא הספציפי, אשמח לכל עזרה.
תודה, אבישי

lizard
14-05-09, 23:22
תרתך דוגמאות ואחרי זה תחתוך אותן עם דיסק ותראה כמה חדירה הייתה.

רון נחמן
26-07-09, 19:15
אני אשמח להצטרף,
ואני מאמין שאוכל למצוא עוד כמה חבר'ה שירצו.
השאלות הן:
כמה שעות
כמה כסף
אילו סוגי ריתוך? רק אלקטרוני? לי אישית מאוד רצוי גם co (בו יש לי קצת ניסיון ויש לי גישה גם לרתכת).

eladst
26-07-09, 20:29
גם אני אשמח להצטרך במידה ויתאים הזמן והמקום

drumeran
02-08-09, 04:07
גם אני רוצה ללמוד!

אני מכיר מורה למכניקה בפנסיה שלימד ריתוך בבית-ספר מקצועי.

מהיכרות אישית איתו, הוא בדיוק הטיפוס שהייתי רוצה ללמוד ממנו.

ולדעתי אפשר לקצר תהליכים וגזירת קופנים של מוסד זה או אחר על חשבונינו ולשלם ישירות למורה.

לברר איתו?

אשמח לקבל את תגובתכם , ערן

eladst
02-08-09, 06:58
גם אני רוצה ללמוד!

אני מכיר מורה למכניקה בפנסיה שלימד ריתוך בבית-ספר מקצועי.

מהיכרות אישית איתו, הוא בדיוק הטיפוס שהייתי רוצה ללמוד ממנו.

ולדעתי אפשר לקצר תהליכים וגזירת קופנים של מוסד זה או אחר על חשבונינו ולשלם ישירות למורה.

לברר איתו?

אשמח לקבל את תגובתכם , ערן

לדעתי דבר איתו ע"מ שיהיה לנו מושג מה זה אומר ונוכל להחליט אם מתאים או לא...

drumeran
02-08-09, 23:59
הוא לא מעוניין בטענה שריתוך לא היה התחום שלו.
(לדעתי הוא חושב שרק תומס אדיסון מוסמך להחליף נורה)

בכול אופן הוא הבטיח לברר עם מכר שלו שלימד ריתוך בשפיים.

מחרתיים..

spiderman
09-09-09, 09:23
אם זה עוד רלוונטי או שיש קבוצה חדשה בעניין לקורס ברופין אני בעניינים.

-->