PDA

צפייה בגרסה מלאה : עוד דו"ג בג'יפולוג - ההונדה XL250 שלי

אמנון
13-04-13, 21:39
לאחרונה הגשמתי חלום ישן, הוצאתי רישיון לדו גלגלי וקניתי את האופנוע הראשון שלי - הונדה XL250 שנת 74'.
גם בתחום הדו"ג באופן טבעי נמשכתי לתחום השטח, ולכן החיפוש התמקד באופנוע אנדורו שמתאים למתחילים.
נכון להיום אני סטודנט, וכבר מחזיק ג'יפ אחד, אז התקציב לנישה החדשה לא גבוה. ממספר האופנועים היותר חדשים שראיתי, דוגמת DR350 למיניהם, התרשמתי די לרעה ממצב מכני רעוע מחד, ומחיר גבוה מאוד מאידך. בדיקה מקבילה אצל סוכני הביטוח גילתה שמחיר הביטוח הכי מינימלי בהיקפו יהיה סביב 4000 ש"ח.
אני צריך את האופנוע מסוגל לסוע בכביש, קרי טסט וביטוח, ולכן נוצרה פזילה לכיוון אופנועי שטח אספנות, שמחיר הביטוח וטסט שלהם זול מאוד.
מצאתי את האופנוע שלי אחרי חיפוש לא ארוך - הונדה XL250 שנת 1974, במצב מכאני מעולה, נראה שעבר שיפוץ אצל אחת הידים הקודמות. הכל מקורי, מהאגזוז, המושב ועד השעונים. 53,000 ק"מ שעל פניו נראים מקוריים... יצא לי די טוב. הוא גם נוסע מעולה, נשמע ומרגיש מצויין.

כרגע עם בעיית חשמל - נראה שהניצוץ מתבסס בעיקר על המצבר. אחרי כמה דקות שהאופנוע מונע, הוא נכבה (גם באמצע נסיעה) ואין ניצוץ יותר. צריך להמתין פרק זמן מסויים, ואז חוזר הניצוץ ואפשר להניע שוב, אך הוא שוב מדומם מעצמו.
למען הסר ספק, יש כאן מערכת 6V עם הצתת פלטינה. פתחתי את כל צמת החשמל וחיברתי את האלטרנטור, הכוייל ושאר המערכת הקשורה להצתה לפי הסכימה (היו הרבה חיבורים פיראטיים על הצמה). בנוסף לפי מה שקראתי האופנוע מסוגל להניע ולסוע ללא מצבר כלל. אך נכון לעכשיו אני לא מצליח לייצר ניצוץ. אם יש כאן מישהו שמכיר את המערכת הזו או דומות לה, אשמח לתמיכה.

בינתיים, הנה כמה תמונות.

אמנון.

72874

asafk
13-04-13, 21:47
קלאסיקה אמיתית! מראשוני הז'אנר..

לגבי בעיית הטעינה - ראיתי כלים עם מערכות דומות בפשטותן, שהסוויצ' הראשי מחבר את האלטרנטור למצבר. מעיון שטחי בסכימה נראה שזה המצב אצלך - לא הייתי שולל בעיית מגעים בתוך הסוויצ'.

אסף.

חנן-ג'יפולוג
13-04-13, 21:49
יפה מאוד מאוד, אמנון. אני מקנא.

חנן-ג'יפולוג
13-04-13, 21:59
אין קשר בין מערכת ההצתה למצבר. יש סליל באלטרנטור שנותן מתח לסליל. יש את הפלטינות שמקצרות את המתח הזה לאדמה ומתזמנות את ההצתה. יש קבל שמחזק את הניצוץ ושומר על הפלטינות. רצוי במערכת מסוג זה להתחיל אבחון עם החלפת\כיוון קבל ופלטינות. אם צריך, אז ממשיכים בקויל. נסה לראות בספרות נתון של התנגדות ומתח שצריך לקבל מהסליל שבאלטרנטור, וכן בקויל.
כל מה שהסוויץ' עושה זה לקצר את סליל הטעינה והקויל לאדמה, ובזה מסתכם כל הקשר בין מערכת ההצתה לשאר מערכת החשמל: האדמה.

talw
13-04-13, 22:00
יפה מאוד. תתחדש,מזכיר לי את הג'ילרה שהיתה לי...

יש לך בעיה בסליל שיושב בתוך המגנטור.
מגע רופף,בדרך כלל בקצה הפנימי של הסליל שמחובר לגוף.
כשהוא קר יש מגע ,כשהוא מתחמם החיבור/הלחמה מתנתקים.
לאשש זאת תמדוד אותו אומית כשהוא קר (יש ניצוץ) ,וכשאין ניצוץ (נתק).
בהצלחה

עריכה: כתבנו יחד חנן...

אגב -אפשר ללפף מחדש .

חנן-ג'יפולוג
13-04-13, 22:07
הערה נוספת, אמנון, ממי שנסע תמיד עם אופנועים ישנים ומיושנים ביחס למה שהיה לחברים שרכבו איתי:
אין מה לעשות, מה שקנית לא עומד בשטח בקו אחד מול אופנועים מודרניים. טכנולגית השלדה והמתלים עברו מהפכות רבות מאז שהאופנוע הזה יוצר. תצטרך לאמץ שליטה עצמית גבוהה ואולי גם למצוא חברים שרוכבים רגוע מאוד על מנת לא להגיע למצבים לא בריאים, לך ולאופנוע. מאוד מפתה להתחיל לעוף באוויר עם האופנוע תוך כמה חודשי צבירת מיומנות, אבל האופנוע לא בנוי לזה, ישב על המגבלות שלו ומעבר להן, וגם אתה עלול להימצא בסיכון עקב כך.

אמנון
13-04-13, 22:32
תודה רבה :)
חנן לגבי מגבלות האופנוע - לקחתי את מה שכתבת לתשומת לבי, היה לי גם ברור שלאופנוע יהיו מגבלות. למזלי כרגע אני עם אפס ניסיון כך שיקח לי זמן להגיע אליהם..

לגבי ההצתה - אני כרגע בשלב שהצמה גלויה לגמרי וחוברה לפי הסכימה, עד כמה שהבנתי אותה. הבעיה היא - אני חושש שלא הבנתי נכון את חיבור הקויל, לפלטינה, לקבל.. ניסיתי כמה וריאציות רק כדי לקבל ניצוץ שיאשר שהחיווט נכון, אך ללא הצלחה. אני רוצה להאמין שהפלטינות מכוונות מספיק טוב, כי הוא הניע לפני יומיים. הקבל חדש. לצערי אין לי את הנתונים של הקויל והמתח שהאלט' צריך לתת. אבל עם חיבור למד מתח, כשאני נותן קיק אני רואה עליה במתח לכיוון השש וולט.

חנן אני אשמח אם תוכל לצייר סקיצה של החיבורים בין האלמנטים האלו - הקויל, הקבל (לקבל שלי יש שתי חוטים שמתחברים אליו ולא אחד) החוט שיוצא מהפלטינה, והחוט שמגיע מהאלטרנטור. בעיקר לא ברורים לי החיבורים לקויל עצמו (מה לפלוס, מה למינוס). אם יש מצב לשרטוט שיבהיר את המצב, אני אודה מאוד.

לא היה לי ספק שאת העזרה הזו אני אקבל לא בפולגז, ולא בפורום אספנות בקרספורום, אלא כאן.
תודה!

shmil
13-04-13, 22:35
תתחדש.
סע רק בדרכים טובות :)

asafk
13-04-13, 22:41
72881

זה עוזר??

אסף.

אמנון
13-04-13, 22:48
לא ממש, זה לא תואם, וכבר הגעתי אל הסכימה הזו. אבל תודה על הניסיון...
אני יושב על האינטרנט כבר יומיים בחיפושים אחרי סכימות ושרטוטים ומידע נוסף על המערכת. מה שהעליתי זה היחיד הרלוונטי שהצלחתי למצוא.
הכי יעזור לי, שרטוט של מישהו שמבין איך זה אמור להתחבר.

תודה!

חנן-ג'יפולוג
13-04-13, 22:53
ניקיתי מהסכימה את כל מה שמיותר. אולי זה יעזור לך לראות ברור יותר:

חנן-ג'יפולוג
13-04-13, 23:02
אתה יכול לצלם את הקויל מכל הכיוונים המעניינים?

אמנון
13-04-13, 23:24
הצמצום של הסכימה אכן ברור יותר לעין אבל עם זה הסתדרתי קודם, אני פחות בטוח לגבי החיבורים לקטבי הקוייל (פלוס ומינוס) והחיבור לקבל שממנו יוצאים 2 חוטים ולא חוט אחד והגוף הוא מינוס. אני מצרף את הסכימה אחרי עריכה שלי. מה שסימנתי נכון?

מצורפות גם תמונות של הקויל, הקבל והפלטינה. הקטבים של הקויל מסומנים ב-1 (מינוס) וב-15 (פלוס).
הקויל הוא לא קויל מקורי של האופנוע וגם הקבל לא המקורי. אבל הם עובדים (או לפחות עבדו, נכון לאתמול).

אמנון
13-04-13, 23:34
לא מסתדר לי שהחוט שיוצא מהפלטינה יתחבר לפלוס שמגיע מהאלטרנטור - כי אז למעשה יש חיבור ישיר בין הפלוס שהאלטרנטור מוציא לבין המינוס הממותג שהפלטינה מייצרת.
המערכת בתמונה שאני מצרף עכשיו נראית לי יותר הגיונית. אז כנראה שהסכימה שצירפתי בהודעה הקודמת עם הדגש על קטבי הקויל לא נכונה (?)
והשוני היחיד שאני צריך לעשות הוא שבמקום פלוס מהמצבר יש פלוס מהאלטרנטור?

חנן-ג'יפולוג
13-04-13, 23:35
זה נראה כמו קויל של מכונית. לא של אופנוע. אם לא מסומנים על הקבל פלוס ומינוס, אז אני מאמין שהקוטביות שלו לא חשובה. נראה שהסימונים שלך נכונים. חיברת לפי הסכימה שצירפת ואין ניצוץ? בדקת רציפות של סליל הטעינה, כפי שטל כתב?

חנן-ג'יפולוג
13-04-13, 23:38
בסכימה השניה שהבאת זו הצתה שתלויה במצבר ואז אין לסליל הטעינה קשר להצתה. זה לא נראה לי המקרה אצלך אלא אם מישהו עשה הסבה, מה שאפשרי לאור צורת הקויל המשונה.

צבעי החוטים שיוצאים מהאלטרנטור אצל תואמים לסכימה הראשונה שהבאת?

אל תיבהל ממיתוג הסליל לאדמה. ככה זה.

shmulikbg
13-04-13, 23:41
אמנון,
כך בדיוק אתה צריך לחבר. שים דגש על בדיקת מתח הזנה לסליל, כמו שטל כתב.
סביר להניח ששם נקודת הכשל שלך.

חנן-ג'יפולוג
13-04-13, 23:42
נראה לי שאתה מתפזר, אמנון. אם הצבעים ביציאה מהאלטרנטור מתאימים לסכימה הראשונה, לך עם הסכימה הראשונה, בכל החיבורים.

חנן-ג'יפולוג
13-04-13, 23:47
אגב, אם אתה מתקשה למצוא ספרות טכנית, אני בקשר מצוין עם מחלקת ההדרכה של "מאיר" ואנסה לעזור לך. בנוסף, גם המנהל הטכני שלהם עזר לי עם הXR.

אמנון
13-04-13, 23:49
אוקי אז אנסה לעשות קצת סדר. עד עכשיו עבדתי לפי הסכימה המקורית הראשונה. זו (http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=72880&d=1365878493). היה לי קושי להבין מה מתחבר למה בקטבי הקויל, וכרגע הוא מחובר ככה (http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=72883&d=1365884635). לפי מה שנכתב אני מבין שזה תקין. כל החוטים שיוצאים מהאלטרנטור תואמים את הצבעים בסכימה המקורית ולפי זה עבדתי וחיווטתי אותם (היו כמה שלא היו מחוברים, והיו כאלה שחוברו לחוטים אחרים. חיברתי אותם בדיוק לפי הסכימה).

נכון ללפני 5 דקות אין ניצוץ כשאני נותן קיק.

איך בודקים רציפות של סליל הטעינה?

חנן-ג'יפולוג
13-04-13, 23:55
בדוק התנגדות בין החוט השחור שיוצא מהאלטרנטור ובין האדמה. זה כמובן, לאחר שניתקת אותו משאר החיבורים, לקויל, לקבל ולפלטינות. אם תראה שם התנגדות אינסופית, עלית על התקלה.

בנוסף, בגלל שהצורה של הקויל נראית לי לא קשורה לאופנוע (יתכן מאוד שאני טועה) אני מעלה אפשרות שמישהו עשה הסבה למערכת בתצורה שונה ואז כולנו הוטעינו. במצב כזה, יתכן שהקויל שיש לך כרגע לא מתאים לעבודה עם הסכימה המקורית.

shmulikbg
13-04-13, 23:58
תעשה בדיקת מתח לחוט שיוצא מהאלטרנטור לסליל. במצב קיק כמובן.

אמנון
14-04-13, 00:03
2.3 אוהם.

כנראה שזה הזמן לגרד בראש.. (https://encrypted-tbn3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTXcg1H1LK9bQjW3IUIuYp 9r7w7nDVFRNCxn6sCI4IB9yxofMXZXw) :)

שמוליק אתה מתכוון בין הסליל טעינה לבין מגע מינוס, בזמן קיק?

shmulikbg
14-04-13, 00:07
אתה קודם בודק מתח, או קודם מגרד בראש?;)
נקודה נוספת שחנן העלה, אם אכן הסליל הזה מתאים בכלל למערכת.
עכשיו ראיתי את שאלתך. כן, בין החוט שיוצא מהאלטרנטור לגוף.

אמנון
14-04-13, 00:10
בדקתי מתח במעגל סליל הטעינה, במצב שהרב מודד על זרם ישר DC, ראיתי מקסימום 0.2 וולט. כשהעברתי למצב AC, ראיתי 6.75 וולט.
אני זוכר שקראתי משהו לגבי זרם חילופין עם האופנוע הזה. אולי זה הכיוון?

חנן-ג'יפולוג
14-04-13, 00:10
שים לב לפריט מספר 1:

http://www.partzilla.com/parts/search/Honda/Motorcycle/1976/XL250+A/WIRE+HARNESS+%2B+IGNITION+COIL/parts.html

כנראה שהחשד שלי נכון והקויל שלך לא קשור במקור לאופנוע הזה. יתכן שמישהו עשה הסבה לתצורת מע' הצתה כמו של מכונית ובמקרה כזה דווקא הסכימה השנייה שהבאת מתאימה. אולי.

shmulikbg
14-04-13, 00:12
הסליל הצתה לא יודע לעבוד ב - AC.
אם הוא אכן סליל ל - 6V ולא ל - 12, מתח הכניסה אליו, שמתקבל
מהחוט שמגיע מהאלטרנטור, צריך להגיע לאזור ה - 6 VDC

חנן-ג'יפולוג
14-04-13, 00:20
המתח בהצתת מגנטו לא עובר יישור וגם בסכימה אין מיישר על החוט השחור ביציאה מהאלטרנטור. הסליל מקבל רק חלק מהמחזור כי בשאר הזמן יציאת סליל הטעינה מחוברת לאדמה דרך הפלטינות.

shmulikbg
14-04-13, 00:27
חנן,
בסכימה יש טיובה לבנה על החוט השחור. מהי?

אמנון
14-04-13, 00:31
אם אני מבין נכון שמוליק, זה מחבר שמתחבר אליו פין מהפלטינה ופין מהקויל (ראה תמונה של קויל מקורי שאני מצרף)

אז ממה שאתה אומר חנן האלטרנטור תקין לפי המדידות? והחשד הוא בקויל?
עכשיו אני גם מבין לעומק למה אין פירוט של פלוס ומינוס לחיבור הקויל, כי הקויל המקורי מגיע כיחידה אחת כזו (http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=72892&d=1365888489).

בכל מקרה, יש דרך לייצר ניצוץ עם הקויל שיש לי כרגע. כי הוא עבד בצורת חיבור כלשהי לפני יומיים. כנראה עם עזרה מהמצבר (?).
מה אתה ממליץ, חנן?

אמנון
14-04-13, 00:36
אני עכשיו רואה שעל הקויל המקורי מצויין AC...

http://www.ebay.com/itm/HONDA-CT125-MR175-MT250-TL125-XL125-XL250-XL350-IGNITION-COIL-6v-AC-GENUINE-NOS-/370775873902?pt=Motorcycles_Parts_Access ories&hash=item5653f6d96e&vxp=mtr

חנן-ג'יפולוג
14-04-13, 00:37
לא יודע, שמוליק.
אמנון, ע"פ צורת הקויל אני מניח שמישהו הסב את המערכת להצתת מצבר. נסה לעבוד עם הסכימה השניה שהבאת.

חנן-ג'יפולוג
14-04-13, 00:38
אמנון, עכשיו מתבהרת לי התמונה, כי חיפשתי בפרטזילה את הקבל ולא מצאתי אותו. אני רואה שהקויל המקורי מגיע עם קבל מובנה.

מוני אורבך
14-04-13, 07:55
אמנון, עצה כללית ממהנדס חשמל..
תעבוד עם סקופ!

סיפור שהיה לי לפני 7 שנים עם אופנוע שטח..
קניתי אופנוע שטח שישב הרבה זמן (כמה שנים) מכוסה ברזנט.
הוא הועמד על ידי הבעלים במצב מניע ונוסע.
הבעלים הקודמים היה אדם מאוד אמין, שלא היה ספק שהוא דובר אמת.
ניקיתי סידרתי שימנתי, מנסה להניע.
גורנישט! עובד על הקיק כמו חמור שעה וכלום.
בודק קרבורטור, דחיסה, ניצוץ, הכול קים, אבל לא מניע.
יש ניצוץ אבל חלש, אני חושד שאלי חלש מדי.
לקחתי סקופ, ובדקתי את הפולס של מערכת ההצתה.
אכן חלש מדי, בערך חצי ממה שצריך.
בדקתי אחורה עד שהגעתי לסליל של האלטרנטור.
בודק פולס עליו, מתברר שהוא נמוך, פחות מחצי ממה שצריך.
בודק אם מקצר, ולא! אומית הוא בסדר גמור.
החלטתי שכנראה הבידוד של הסליל מעביר זרם כאשר יש עליו פולס מתח גבוה(הוא שוכן בתוך השמן של המנוע)
לקחתי אותו לליפוף מחדש, הרכבתי, ומניע כמו שד!
מסקנה, לא הכול ניתן לדבג רק עם אומטר...

tzagi
14-04-13, 11:23
יקירי,
אתה יורד לזנות
העוף-נוע הראשון שהיה לי.....זה זה, רק שנת 71 ובירוק, לזיכרוני שילמתי דולר לסמ'ק, שהיה הרבה כסף דאז ( לפני 28 שנה)

בקיצור, כבר אז היה בעיה למצוא חלפים למרות שהעגלה היתה אמינה בטרוף....אבל רציתי 2 פעימות כמו כולם דאז והוא הוחלף בקוואסאקי KE 250 יותר חדש
מה שמדהים אותי.....שהוא שרד עד היום.

אה, בדוק את הPOINTS-פלטינה בלעז. אני עוד זוכר שהייתי צריך לשייף אותם עם השופין ציפורניים שהחרמתי מאימי.

אמנון
15-04-13, 00:07
מוני, אין לי סקופ או גישה לכזה, וגם מושג קלוש איך לעבוד עם אחד... נקווה שלא אזדקק לאבחון מעמיק יותר לאלטרנטור.

ג'ו, למה זנות? תתרפק קצת על נוסטלגיה במיטבה!

הזמנתי קויל חדש של הונדה XL מודל 78, שאמור להיות זהה (קוייל 6 וולט AC, עם קבל מובנה). משהו כמו 100 שקל כולל משלוח, החנות באנגליה.
נקווה שיגיע מהר!

talw
15-04-13, 07:26
אם לא אכפת לך כלכך משימור המקוריות של המערכת,קח לך פרוייקט עתידי להפוך את כל מערכת ההצתה למנוהלת ע״י פיק אפ ו cdi ,כמובן שזו תהיה מערכת 12v עם מצבר,מיישר מתח,עם תאורת דרך נורמלית 12v (לך תרדוף היום לחפס מנורות 6v...פלטינות תואמות...).
אני מסתמך על כך שכלי הרכב מתעתד להיות בשימוש יום יומי,זהו שדרוג מתבקש לדעתי.
בהצלחה

Jacob80
15-04-13, 08:38
תנסה לבדוק שהחוט שמחבר בין הקויל לפלאג הוא לא של מכונית.
בחוט של הרכבים יש סיבי פחם בפנים (אם אני לא טועה) בפנים ובחוטים של האופנועים יש נחושת בפנים. אם עובדים עם חוט של רכב אז הוא מעביר ניצוץ לזמן מועט (עד שהוא מתחמם) ואז מפסיק, וחוזר להעביר ניצוץ כשהוא מתקרר.

לפני כמה שנים היה לי הוסאברג שסבל מתקלה כזאת ולקח לי יותר מחצי שנה להבין למה הוא נכבה לי באמצע הרכיבות.

GodsFather
15-04-13, 09:31
רק עכשיו ראיתי. מברוק.

טל חסיד
15-04-13, 19:39
ואם לא התגברת על התקלה דבר אם יורם ממוסך נועתנוע בכרמיאל יש לו גם אופנוע כזה ואולי חלקים והוא מומחה לישנים האלה.

טל

אמנון
16-04-13, 21:06
תודה לכם.

טל, אתה צודק לגבי ההסבה ל-12 וולט, זה בטח יקרה מתישהו, פרויקט עתידי אמרנו.
קניתי את האופנוע במטרה ראשונה לרכב עליו ולא להפוך אותו לפרויקט. בגלל זה הוא גם אספנות - 1000 שקל לביטוח. מה גם, אומרים עליו בכל מקום שהוא אמין מאוד.
אני מקווה שהאמינות הזו תוכיח את עצמה. בינתיים אני לא מתקשה למצוא חלקים. הזמנתי גם פלטינה חדשה, כדי שיהיה לספייר. 60 ומשהו שקל.
לגבי הנורות - אני לאט לאט יסב אותן ללד. נכון שיותר קשה למצוא לד 6 וולט, אבל יש. המטרה הראשונה היא פנס אחורי מתאים יותר בצורה ובגודל.
אעדכן כשיהיה מה.

גם סבל לציוד יש בתכנון. משהו פריק מהיר שיאפשר נשיאת הרבה ציוד.

יהיו תמונות.

אמנון.

אמנון
27-04-13, 19:41
עדכון -

הקויל החדש הגיע. בניתי תושבת מתאמת והרכבתי אותו על שלדה, והכל חווט לפי הסכימה - כלומר החוט הכתום מהקויל מקבל מתח AC מהסליל של האלטרנטור ומחובר לפלטינה.

כאן קרו כמה דברים קצת מוזרים; בניסיון הראשון לראות ניצוץ לא ראיתי כלום. ניקזתי שמן ופתחתי את המכסה של האלטרנטור כדי לראות מה קורה שם (האלטרנטור טבול בשמן באופנוע).
בלי שמן, אני נותן קיק כדי לראות אם יש ניצוץ. לשמחתי יש. לא מאוד חזק אבל יש. חיבור רב מודד לסליל הטעינה (מבלי שהוא מחובר לקויל) מראה 7.5 וולט בערך.
מילאתי שמן חדש, סגרתי הכל וחיברתי סופית את החוטים. קיק כדי לבדוק ניצוץ - לא רואה כלום. בודק את הסליל ללא חיבור לקויל, מקבל קריאה מוזרה, הערך משתנה בקצב שאי אפשר לקרוא אבל בסופו של דבר עומד על 0. בסלילים אחרים של האלט' אני מקבל ערכים יציבים ונמוכים (2 וולט בערך). מרוקן שמן שוב. מודד שוב את המתח מהסליל של ההצתה באלטרנטור, ואחרי די הרבה נסיונות משחקים, אני כן רואה את הערך של ה-7.5 וולט שקיבלתי בעבר.
אבל בנקודה זו כשאני מחבר את המעגל לקויל - אני לא רואה ניצוץ. לא משנה כמה שיחקתי עם זה. אין ניצוץ. שמתי את האצבע על הקצה של הפלאג - הרגשתי זרם. אבל חלש מאוד.
השאלה עכשיו היא איך אני מוודא סופית שהאלטרנטור מוציא מתח חלש מדי? למה הוא נותן קריאה מוזרה כשהוא טבול בשמן? בעבר זה לא היה (כבר קיבלתי קריאה של סביבות 7 וולט ממנו עם שמן במכלול). יש מי שמתעסק בליפוף אלטרנטורים כאלו? של מערכות 6 וולט?
כל תובנה אחרת תתקבל בברכה.

אמנון.

חנן-ג'יפולוג
27-04-13, 20:11
זו הצתת פלטינה, ועוד עם קיק. אל תצפה לניצוץ מלהיב מדי.
אתה בודק במקום חשוך? קל לפספס ניצוץ במקום מואר.
אני מנסה למצוא לך ספרות יצרן. דיברתי בשבוע שעבר עם המדריך מ"מאיר".
אני לא רואה סיבה שמי שמלפף אלטרנטורים של אופנועים יימנע מללפף לך את הסליל, גם אם זה 6 וולט. כולה לספור סלילים בסליל הישן וללפף סליל חדש בהתאם. אין פה שום חוכמה גדולה. אגב, יש ביוטיוב סרטונים לליפופים כנ"ל בעבודה עצמית.

talw
27-04-13, 20:59
אמנון,כמו שרשמתי לך קודם,בדוק את הסליל החשוד אומית כאשר הוא לא מחובר לכלום.
אתה מודד התנגדות בין החוט שיוצא מהסליל אל גוף המנוע.
חבר את ההדקים טוב,קרא ערך יציב (ללא קיק),קח פטיש קל או פטיש גומי ודפוק על גוף המנוע באזור הסליל .
אני מאמין שתקבל שינויים וקפיצות בהתנגדות.
אם כך,תהיה בטוח שהוא תקול/מגעים לגוף/הלחמות מתות....

אמנון
27-04-13, 23:47
חנן וטל תודה רבה.

טל, עשיתי בדיקת התנגדות לסליל הצתה בעבר, וחזרתי עליה היום לאחר שקראתי את התגובה שלך.
הערך הוא 2.2 אום, מדי פעם קופץ ל-2.3, אך מתייצב על 2.2. כשאני דופק על המכסה אני מקבל קריאות בין 2.0 ל-2.4 אום.
כשאני נוגע עם האצבע בחוטים בתוך האלטרנטור (צרור החוטים משמאל, בתמונה הזו (http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=74061&d=1367080895)) אני מקבל קריאות בין 1.6 - 3.0 אום.
תקין\לא תקין? בנוסף לא הצלחתי למצוא ערכים מתאימים לבדיקות ההתנגדות.

בהנחה שלא תקין, האם חיווט עצמי מחדש של החוטים שמתחברים לסלילים יכול להניב תוצאה שתמנע צורך בליפוף מחדש? מה בעצם קורה כשמלפפים מחדש? הרי הנחושת של הסליל היא לא משהו מתכלה (או שכן?) החידוש הקריטי הוא להלחמות?

חנן-ג'יפולוג
28-04-13, 00:53
הנחושת לא מתכלה, אבל הבידוד בין החוטים לעצמם ולגוף נשחק, נמס או מתפורר.

talw
28-04-13, 00:55
התוצאה לא חד משמעית אבל מרמזת על בעיה במגעים.
לשאלתך, הסליל הוא חוט נחושת מצופה בלכה בצבע אדום אשר מבודדת אותו ומונעת קצר בין הכריכות ,המתח/זרם נוצר ע״י השראה מגנטית בסיבוב המגנטו,הקצה החיצוני של הסליל הוא היציאה למעגל הפלטינה/קוייל,הקצה הפנימי של הסליל מחובר לאדמה/מינוס/גוף האופנוע.
אני במקומך בתור שלב התחלתי ,מפריד בזהירות את סבך החוטים,עובר על ההלחמות ומחליף חוטים במקרה הצורך.ייתכן מאוד שלא תוכל להגיע לחיבור הסליל לגוף כי הוא מחובר בלב הכריכות.

אגב ,יכול להיות שאני רואה בסליל העליון קטע שרוף בין הכריכות מימין לחוט המולחם ? תקן אותי אם אני טועה.

talw
28-04-13, 07:45
עוד הימור ...יש לי הרגשה שאתה מודד את סליל הטעינה (התחתון בתמונה עם החוט העבה),זיכרון רחוק אומר לי שסליל ההצתה(העליון עם החוט הדק יותר) אמור להיות בעל התנגדות של כמה עשרות אומים.

אמנון
19-05-13, 17:27
טל אל דאגה, אני מודד את הסליל הדק.

אוקיי, קצת עדכונים.

פירקתי את הסלילים. קיבלתי המלצה על מלפף בת"א, לקחתי אליו את האלטרנטור. השאלה הראשונה שלו היתה האם בדקתי התנגדויות לפי הספרות. הסברתי לו שלא מצאתי כזו, והוא אמר ובצדק שהאלטרנטור נראה לו בסדר גמור ויזואלית (קרי, לא שרוף לדבריו), והוא לא ממליץ ללפף מחדש עד שלא תתבצע בדיקת התנגדות ותראה על ערכים שמצריכים חידוש.
יצאתי משם והאלטרנטור בידיי. לא נעשתה עבודה.

חיפשתי שעות בגוגל. ולא מצאתי חומר או מידע כתוב אחר בפורומים למיניהם, שמדברים על התנגדות סליל ההצתה (הדק). כן הגעתי לפורום הזה (http://www.advrider.com/forums/showthread.php?t=888072)שיש בו ידע על האופנוע הזה, אך בינתיים לא השגתי שם מידע מועיל.
מישהו שם כן אמר לי שהוא מדד אצלו את ההתנגדות בין הסליל הצתה באלטרנטור לבין המינוס, וקיבל 2.6 אום. די דומה לאצלי.

חידשתי את כל ההלחמות של האלטרנטור, קרי ארבעת החוטים שיוצאים ממנו הוחלפו לכאלה בני פחות מ-39 שנים. ההלחמות בוצעו בצורה טובה מאוד ובודדו עם שרינק עם דבק.

בינתיים גם קניתי קויל מקורי של הונדה, NOS. לא אילתור אלא הקויל של הדגם הזה.
הרכבתי גם פלטינה חדשה וכיוונתי אותה 0.3 - 0.4 מ"מ (את המידע הזה יש בספר רוכב המקורי, שיש לי אותו). הכנתי חוט חדש שיוצא מהפלטינה.

כאן יש שרשור נחמד (http://www.advrider.com/forums/showthread.php?p=8921864#post8921864) שעובר צעד צעד לאיתור תקלות במערכת הצתה הזו. ביצעתי גם את הבדיקה שיש שם עם הנורת ביקורת שמחוברת לסטטור מצד אחד ולפלטינה מצד שני. כשאני נותן קיק, הנורה מהבהבת יפה. כלומר יש מתח (כלשהו, לפי המדידות שלי הוא 7.3 וולט AC ולפי מה שאני מבין זה מספיק) שיוצא מהסטטור. אפילו קיבלתי זרם קטן כשהחזקתי את הנורה ביד.

חיבור כל החוטים כמו שצריך - החוט מהשחור לבן מהסטטור, לפלטינה ולחוט שהולך לקויל החדש. אין ניצוץ בפלאג. החלפתי פלאג וגם את המכסה שהפלאג מתחבר אליו כדי לשלול אותם, אין שינוי, אין ניצוץ.

פירקתי את המכסה וקירבתי את החוט של המתח הגבוה לגוף המנוע, ונתתי קיק. יש ניצוץ חלש מאוד.

כלומר יש זרם במערכת אבל לא חזק מספיק?!

מה שמטריף אותי זה שכשהבאתי את הקויל התחליפי (הראשון שקניתי) וחיברתי אותו, היה ניצוץ בפלאג. כמו שתיארתי בהודעה #42 (http://www.jeepolog.com/forums/showthread.php?t=74846&page=3&p=510334&viewfull=1#post510334).
מה השתנה? מה גורם לניצוץ להיות חלש כ"כ שהוא לא נראה על הפלאג?

אני מרגיש שאני מפספס משהו בסיסי קטן, אבל לא משנה כמה יסודי אני עובד, לא מצליח למצוא.
כל רעיון שיש למי שקורא, אשמח לשמוע.

אמנון.

אמנון
07-06-13, 21:30
באתר אופנועים אמריקאי (http://www.advrider.com/forums/showthread.php?p=21469822#post21469822)ש מצאתי המליצו לי לנסות להחליף את הקבל, מאחר והתסמין של ניצוץ קיים אך חלש מאוד יכול לאפיין קבל תקול.
ביצעתי את זה והתוצאה זהה.
בדקתי שלושה קבלים, שני קויילים, שום שינוי. החלפתי פלאג, חוטי מתח גבוה, מכסה פלאג. הפלטינה חדשה ותקינה. מה שמשאיר את...
למיטב בירורי ברשת המתח של 7.5 וולט AC וההתנגדות 2.4 אום בסליל הם תקינים, נתונים טובים של האלטרנטור.
אך אני לא יכול להיות משוכנע שאלו הנתונים המתאימים, לא הצלחתי למצוא ספרות יצרן.

דובר כאן כמה עמודים אחורה על בדיקה עם סקופ, של המתח של האלט' מוציא. מה זה יכול לתת? איך אפשר להיעזר בסקופ כדי לאפיין את התקלה?

צילמתי היום סרטון על האופנוע כדי להפוך את השאלה ליותר ויזואלית...

http://www.youtube.com/watch?v=cPeq9wAlaMU&feature=player_embed ded

מוני אורבך
07-06-13, 21:49
אמנון סקופ נותן לך את כל המידע, ותמונה שלמה.
סך הכול כל סיפור מערכת ההצתה הוא מאוד מאוד פשוט.
אתה בודק בצד האלטרנטור, ורואה שיש היווצרות מתח טובה, ובצורה הנכונה.
אם גובה וצורה לא נכונה, האלטרנטור אשם (או הכויל מקצר)
אתה בודק בצת המצת ורואה לאיזה גובה עלה המתח.
אם נמוך מדי (לפי מספר הליפופים) הכויל אשם.
מאוד פשוט מאוד ברור.
לפי מה שאתה מתאר רוב הסיכויים הבעיה באלטרנטור

חנן-ג'יפולוג
10-06-13, 00:12
אני לא מבין גדול בהצתות האלו אבל בכל זאת אזרוק ניחוש:
האם יתכן שהרוטור מוסט ביחס למיקומו המקורי, נגיד בגלל קייל שבור, ואז הפיק של מתח הAC לא מגיע ביחד עם ניתוק המעגל ע"י הפלטינה, ואז זה יגרום למתח נמוך וניצוץ חלש?

גם את זה, למשל, ניתן לראות בקלות עם סקופ, ותתקשה לראות באמצעים אחרים.

נדמה לי שהצעתי לך: כשתגיד "רוצה" אני אבוא אליך עם סקופ.

אמנון
09-09-13, 19:13
עדכון!

לא עידכנתי הרבה זמן. והרבה קרה מאז.
יש ניצוץ, האופנוע מניע ונוסע יפה.

גיליתי משהו מעניין במהלך העבודה שסבבה את עניין חוסר הניצוץ - בכל פלאג מודרני יש נגד שמטרתו למיטב הבנתי היא לגרום לניצוץ להגיע בתזמון מושלם ביחס לפיק הזרם שהפלאג מקבל מהקויל. אצלי היה מורכב פלאג מודרני של NGK עם נגד (מסומן ב-R על הפלאג). כנראה שעם הקויל DC שהיה מורכב לא היתה איתו בעיה. אבל עם קויל AC מקורי, לא ניצוץ ולא יער, הנגד כנראה לא מאפשר לפלאג לעבוד. בעיה מקורית שלקחה לי הרבה זמן ועצבים, אבל לפחות היא מאחורי.

הזמנתי פלאג מקורי Champion R63 מאיביי. והחלפתי גם את מכסה הפלאג, ובנוסף סללתי חוטים טובים למינוס מהבלוק לקויל. כל אלו עשו את שלהם ויש ניצוץ.

מהרגע הזה יצאתי למספר רכיבות מהנות מאוד.

79219

79224

79222

79223

79221

79220

הרכיבה האחרונה נגמרה אז ככה -

79225

האופנוע נכבה תוך כדי רכיבה עם צליל מתכתי לא נעים שמבשר רעות...
אחרי קירור קצר הוא הניע שוב ללא צלילים לא נעימים, אבל ברכיבה הביתה הוא דומם שוב.
החשד שלי לצליל הרע היה שרשרת תזמון רפויה. תוך כדי ביצוע ההידוק נוכחתי לדעת שההברגה בגוף של המותחן שחוקה והבורג מסתובב על ריק.
טוב, פתחתי את המכסה השמאלי של המנוע ושיפצתי את ההברגה עם סט הליקויל ל-M8.

79226

79227

79228

79229

79230

בפתיחת המכסה הסתבר לי שהשרשרת לא רפויה, אך גיליתי נזק חמור בגל הזיזים -

79231

79232

79233

השטח שעליו הגל מחליק על קייס האלומיניום היה שחוק ביותר. לראש עצמו אין נזק. פירקתי את הגל, הורדתי לו חומר במחרטה וחרטתי בושינג ברונזה כדי לחזור לקוטר המקורי.
הגל מקבל שימון מחורים קטנים על הראש, ששמן זורם בהם ממשאבת השמן. כנראה שהיתה הפרעה לזרימה. גם המשאבה קיבלה טיפול וניקוי יסודי לכל המעברים. בנוסף יצרתי ניפל חיצוני על מכסה השסתומים שדרכו ניתן לשמן/לגרז את האזור המדובר על הגל, בצורה יזומה.

לא צילמתי את התוצאה של הגל החרוט אבל הנה המודלים הממוחשבים ושרטוטים -

79234

79235

79236

לאחר ההרכבה של כל אלו, יחד עם עוד הברגות בראש המנוע שחודשו עם הליקויל, הרכבתי הכל חזרה והנעתי - נשמע מעולה.
בתקופה הזו רכבתי כמה מאות ק"מ, רובם ככולם בשטח, מתרגל לאופנוע על יתרונותיו וחסרונותיו, ובעיקר בונה אמינות ביני לבינו.
בניתי רגלית חדשה לאחר שהישנה קרסה, וריתכתי נזילה קלה מאוד ממיכל הדלק.
היו כמה ענייני קרבורטור שדרשו כיוון, נורא קשה לכוון את הסינגלים הישנים האלו מסתבר.
המתלים שלו עייפים עד גמורים - המזלג הקדמי חלש נורא ונסגר בקלות, והבולמים האחוריים כבר לא מתפקדים כבולמים, רק הקפיצים תומכים אותו.
כל הנעה לאופנוע יש אופי אחר לגמרי, ממש דוקטור ג'קיל ומיסטר הייד. כאילו זה קשור לרמת הלחות באוויר...

בימים אלו אני עובד על שחזור מלא של צמת החשמל, עד עכשיו האופנוע נוסע רק עם החיווט הדרוש להצתה.
ומקווה שבמהרה אחזיר אותו לכביש סופית הוא יהפוך לכלי יומיומי.
בהמשך - סבל קל ויעיל ומתקון לתיק כלי עבודה. שינוי הפנס האחורי לכזה על בסיס לד וצורה מתאימה יותר לאחורה של האופנוע.

GodsFather
09-09-13, 21:08
מרשים מאד אמנון. אני אשמח להצטרף לרכיבות אם אתה מעוניין. אבל אני לא מוכן שתרכב בלי מיגונים. אם אתה צריך עזרה בהתארגנות، אני יכול לסייע.

boaz avrahami
09-09-13, 21:25
אני אוהב את הפרוייקט הזה ויש לי כמה הארות ברשותך-

-יכול להיות שבמקור היה חריץ לשמן על הקמשפט ושאני לא רואה שעשית בבוקסה?

-לא מכיר את המשאבת שמן אבל מקובל שיש למדוד מרווחים עליה ואם הצינור שמן חיצוני לראש מנוע אז לפתוח מעט את הבנג׳ו למעלה ולוודא שמגיע שמן...

- היליקויל לא מומלץ באלומיניום. תשתדל לעבור בהקדם לאינסרטים.
קצת יותר יקר אבל הרבה יותר מוצלח לאורך זמן.

אמנון
15-09-13, 02:59
תודה :cool:
אמיר אנחנו ממשיכים בה"פ.

בועז, אכן יש חריץ שמן, יצרתי כזה גם בגל החדש וגם בתותב.
מכיר את עניין המרווחים במשאבה. המרווחים אצלי תקינים. אין צינור חיצוני. כאמור כל המעברים והנחירים נוקו.
לקחתי את עניין ההליקויל לתשומת ליבי.

BlackStar
22-09-13, 21:12
סליחה שאני משתרשר לך על השירשור המעניין שלך שאפו על העבודה קודם כול

למה לעזאזל אין לנו "אנשי הדו גלגלי" מקום יותר מסודר בפורום .?
סביון ....... ?

אבשלוםסלע
20-10-13, 22:02
מרשים ביותר , מזמן לא נתקלתי במקצועיות כזאת
.הגל זיזים רגיש במקצת בגלל מסבי החלקה ומערכת שימון ללא פילטר . במכסה מנוע השמאלי מסתתר פילטר צנטרפוגלי , אם לא בדקת אותו כדאי לעשות זאת , אחרת עלולים להשתחרר מיקרו שבבי מתכת והדרך לאוברול קצרה . אם הוא נקי , אז בדיקה כל 20000 ק"מ תספיק . יש לי ספר רכב לאופנוע אבל נראה לי שאתה מכיר אותו מצויין . ד"ש מאחיו 480159. נ.ב האופנוע באמת נראה יפה .

-->