PDA

צפייה בגרסה מלאה : היכן עובר הגבול בכתיבה באינטרנט?

yes1952
16-04-13, 12:56
אינני עורך דין
אך אני הייתי מעורב בעבר בדיונים משפטיים לגבי אחריות שילוחית של מנהל בפורום מסוים בוואלה(כמנהל פורום בוואלה)
השמצות,הכפשות,והוצאת דיבה ולשון הרע,המתפרסמים חדשות לבקרים באתרי אינטרנט שונים
הגיעו בשנים האחרונות לבתי משפט-היום יש עורכי דין המתמחים בנושא זה ולא מן הסתם,
הכותב הממוצא כאן ובאתרים אחרים חושב משום מה,שאפשר לשחרר את המילים מהמקלדת למסך בהינף יד וללא עשיית חשבון,
ובכן,לא כך הדבר,
היום גם אתרי אינטרנט הינם כבמה ציבורית לכל דבר וניתן לתבוע על הוצאת דיבה ולשון הרע באם יש עילה לכך,
קטונתי מלהביא מובאות(עצלנות גרידא)אך ישנם תקדימים בנושא הן במשפט הישראלי והן הבינלאומי,
אי לכך ובהתאם לזאת ,יש להקפיד על המילים הכתובות
חופש הביטוי אינו נותן לגיטימציה להשחיר פני מוצר או עסק ברבים,
כן אפשר ורצוי ואף מותר לכתוב ביקורת מנומקת עם מובאות במידה ונעשה לכם עוול אישי או באם יש לכם הסתגויות מדבר כזה או אחר,
לדוגמא
אם קניתי מציג לדוגמא מחברת עגול ומגומי והצמיג התפרק לאחר יומיים אני אכתוב"אצלי הצמיג החזיק יומיים בלבד,אישית לא אקנה שם יותר,
או
המשיח לא בא ואני מתקומם על כך
אני לא יכול להשמיץ את המשיח אך אני יכול לטעון שזהו,אני אישית לא מאמין בבואו יותר(מסקנה אליה הגעתי עוד בינקותי)
הזהרו בצורת הכתיבה שלכם
חופש הביטוי הינו ערך מקודש בחברה דמוקרטית,לא הוצאות דיבה ולשון הרע
זהו

YosSima
16-04-13, 21:31
אני מסכים עם כל מה שכתבת , אבל עדיין ,בעניין גדי צוקר , צריך לבדוק מה נכתב בשירשור המקורי בדיוק .
1. האם הדברים שנכתבו על התובעת היו באמת לשון הרע או חוות דעת של לקוח לא מרוצה
2. האם לכותב הביקורת יש אינטרס סמוי או לא
3. התובעת יכלה לצאת גדולה אם מישהו מטעמה היה נרשם לפורום וכותב תגובה ראויה שתסביר מה קרה או להודות שקרה מקרה ומיד יגיע פיצוי
4. מכיוון שהסעיף הקודם לא קרה , אני חושב שהתובעת רק מפסידה מהסיפור ותמשיך להפסיד בעתיד אם תנסה רק להעלים ראיות
5. חופש הביטוי של כולנו עומד כאן על הכף ולדעתי כולנו צריכים לעזור לגדי (גם אם אנחנו לא מסכימים עם הדרך שלו)
6. אני לא מכיר את גדי או את החברה התובעת ואין לי שום קשר אליהם. פשוט חושב שהנושא הזה חשוב לכולנו.

שבוע טוב.
יוסי

yes1952
16-04-13, 21:49
יוסי ידידי
בערב יום הזכרון,הניף בחור צעיר שמשפחתו נרצחה בפיגוע בחיפה,את הדגל הנאצי
זו היתה דרכו להלחם בבירוקרטיה קשה ואטימות מוחין
מחד ליבי איתו מאידך להניף כזה דגל ביום הזכרון ובכלל
א -לא ראוי
ב-בניגוד לחוק
זה הגבול בחופש הביטוי
פורומים נועדו להביע דעה,להתווכח,לקבל או שלא לקבל את האחר
להמליץ ו/או להוקיע
השאלה הנשאלת היא איך
לא סתם נאמר-"חיים ומוות ביד הלשון"
מילה שדיברנו או כתבנו באם אינה ברורה דיה ,יכולה היא להגיע למחוזות בהן לא חפצנו
וכבר המשילו זאת לפני-מילה כתובה כקליע אקדח
אתה יודע מה יוצא מהקנה,אינך יכול להיות בטוח במה הוא יפגע
ובכוונה לא ציינתי שמות של בני אנוש או חברות מסחריות

עמי
17-04-13, 00:20
לגולשים - הייתי ממליץ לעשות שימוש בכלל אצבע פשוט - מה שלא היית צועק ברחוב, אל תכתוב גם באינטרנט.

נכון שבעת האחרונה ניתנו מספר פסקי דין בהם בתי המשפט נקטו בגישה מקלה בפרסומים שנעשו באינטרנט ובמיוחד בכאלו שנעשו בפורומים, בבלוגים או בתגוביות (talkbacks), אבל לאור העובדה שמדובר בעניין שמסור לחלוטין לשיקול דעתו של השופט הספציפי שיושב בדין בכל מקרה ומקרה ולאור הסיכון הכרוך בכך - גובה הפיצויים אותם ניתן לתבוע (ולעיתים גם לקבל) ללא צורך בהוכחת נזק כלשהו (50,000 ש"ח וכפול מכך, אם נתלוותה לכך כוונה לפגוע) - לא הייתי סומך על גישה מקלה זו ומנסה לשמור על הפה (או האצבעות) שלי. כדאי לזכור שבמקרים מסוימים, לפרסום לשון הרע יש משמעויות גם בתחום הפלילי.

לבעלי אתרים, מנהלי פורומים וכו' - מבחן השכל הישר עובד גם כאן, עם כמה פיתוחים שלא זה המקום להכנס אליהם. בהחלט הייתי ממליץ לאמץ את הגישה המכונה "הודעה והסרה": קיבלתם הודעה או בקשה להוריד פרסום מפני שמישהו חושב שהוא מהווה לשון הרע? הסירו אותו ויפה שעה אחת קודם, אלא אם אתם מעוניינים להשאירו מטעמים עקרוניים/מסחריים/ערכיים וכו'. זה בסדר גמור, רק קחו בחשבון גם את המחיר האפשרי לכך.

עמי

Tourist
17-04-13, 01:15
לגולשים - הייתי ממליץ לעשות שימוש בכלל אצבע פשוט - מה שלא היית צועק ברחוב, אל תכתוב גם באינטרנט.

עמי

הייתי ממליץ על אותו בשימוש בצופר הרכב...
דמיין שאתה בתור בסופרמרקט וההוא שלפניך חולם ומתעכב - היית תוקע לו צרחה לתוך האוזן...? ;)

ד ו ר ו ן
17-04-13, 20:56
4. מכיוון שהסעיף הקודם לא קרה , אני חושב שהתובעת רק מפסידה מהסיפור ותמשיך להפסיד בעתיד אם תנסה רק להעלים ראיות
יוסי
מה גם שאין באמת דבר כזה למחוק משהו שעלה לאינטרנט, רק קצת יותר קשה לאתר אותו.

-->