PDA

צפייה בגרסה מלאה : שאלות על פירוק/הרכבה של סעפת פליטה

skhaikin
02-05-05, 13:59
אוקי, זה סופי - עכשיו הגיע זמנה של הסעפת, הסדק גדל למימדים לא סבירים. החלטתי גם לבצע פירוק והרכבה לבד לאור מחירים מטורפים שמוסכים רוצים על העבודה הזו (אחרי הפירוק אני או אקנה חדשה או אביא את הקיימת לרתך טוב, תלוי במצבה). עכשיו לשאלות:

1) האם עבודה זו אפשרית ללא כלים / חומרים מיוחדים וללא ליפט ? ...וגם ללא ניסיון גדול במכונאות ?

2) איזה חלקי חילוף דרושים, מעבר לאטם הסעפת (פלטת מתכת ארוכה עם חורים) ?

3) שמעתי שיש שם ברגים עקשניים במיוחד בדרך - זה נכון בדרך כלל ? איזה ברגים ?

4) האם צריך לנקז נוזל הגה כח (אני יודע שצריך להוריד את המשאבה)

5) מה צריך לדעת / ממה להיזהר בהתעסקות עם מערכת האינג'קטורים ? כשמנתקים את צינורות הדלק, אמור לצאת משם דלק ?

6) ציטוט מהוראות: "שחרר מחברי צינורות ואקום של חיישן ה MAP ושל מנוע ואקום דלתית אוויר (מערכת איוורור). שחרר והסר את מחבר הואקום של צינור מגבר בלם מסעפת היניקה" - מה הסיפור כאן ? איפה החלקים האלה נמצאים ומה זה חיישן MAP ? מה אפשר להרוס כאן בלי לדעת

7) עוד ציטוט: "שחרר צינורות מערכת אוורור ונשם אגן השמן" - איפה הנשם הזה, ומערכת אוורור של מה זה, לא שמעתי על מערכת הזו קודם.

8) ניתן להשתמש באותם הברגים / שייבות שמחברים את הסעפת לראש מנוע שוב, או לקנות חדשים ?

9) עוד דגשים / עצות לגבי ביצוע העבודה של פירוק והרכב יתקבלו בברכה

תודה,
-סרגיי

skhaikin
03-05-05, 11:52
ו... לפני שמישהו הספיק לשאלות לעיל :wink: ....
בספר כתוב שיש להסתכל בפרק "מערכת הדלק" כדי למצוא הוראות לירוק סעפת המרססים והמרססים עצמם. בפרק "מערכת הדלק" כתוב שיש לפנות לחוברת "מערכת הזרקה"... איפה אפשר למצוא את החוברת ? או מישהו יכול לתת הוראות כאן - איך לפרק את סעפת המרססים ?

תודה,
-סרגיי

זאבי
03-05-05, 12:26
לבקשתך חוות דעת עדכנית - החלפתי סעפת במוסך לפני שבועיים.
1. המחירים המבוקשים לעבודה 300-500 ש"ח - אני שילמתי 300 ש"ח
2. משך העבודה במוסך 1.5-2 שעות לאחר שהמנוע קר.
3. לא בעיה להחליף לבד להוציא בעיות עם ברגים חלודים - להזהר משבירת גוז'ונים.
4. לצורף הפרוק לא צריך לפרק את ה"חליל" והאינז'קטורים אשר מפורקים כיחידה אחת עם המניפולד יניקה.
5. השלבים בפרוק:
פרוק פילטר אויר
ניתוק צינורות ואקום וכבלים חשמליים באזור סעפת יניקה (ע"י התקעים)
פרוק משאבת הגה -לא צריך להוציא שמן כיוון שלא מנתקים את הצינורות ורק מזיזים את המשאבה שלא תפריע לפרוק המניפולד.
פרוק מניפולד יניקה עם החליל ובית מצערת קומפלט (רק ניתוק צינורות דלק לצורך הוצאתו) - בהזדמנות זו כדאי לנקות את הסעפת מבפנים ומבחוץ.
פרוק מניפולד פליטה

6. אני ריתכתי את הסעפת אצל סלינס בחולון ועברתי על ריתוכים "חשודים" למרות שריתוך במוסך היה מקצר את התהליך.
במידה והסעפת במצב גרוע מאד ראיתי סעפות אצל עבדי ואחרים שרוצים כ- 600 ש"ח לסעפת וזה יקר מאד. שמעתי על מציאות כגון סעפת חדשה (לא גמישה) ב-900 ש"ח וגמישה ב-1200 ש"ח (ינוביץ לוקח 1600 ש"ח)
7. התקנה באותו סדר הפוך.

החסכון הצפוי בפרוק והרכבה עצמית הוא כאמור 300 ש"ח ללא מע"מ אך העבודה תיקח יותר זמן בביצוע עצמי ויש להביא בחשבון מלחמה עם תבריגים אכולים בחיבור למע' פליטה ובחלק מהגוז'ונים במנוע.

בהצלחה

skhaikin
03-05-05, 14:07
זאבי תודה,

נשמע סביר לביצוע עצמי. שאלה נוספת: סעפת הפליטה מחוברת בשתי סדרות של ברגים, עליונה ותחתונה. סעפת היניקה (על פניו) מחוברת רק עם הברגים העליונים. אם זה המצב, אז אפשר בשלב החיבור קודם להדק את הברגים התחתונים על סעפת הפליטה, ואז את הברגים העליונים גם על סעפת פליטה וגם על יניקה. אחרת לא ברור לי איך לגשת על הברגים התחתונים (אחרי שסעפת יניקה כבר מחוברת).... המצב שאני מתאר נכון, או שפיספסתי משהו ?

זאבי
03-05-05, 14:43
מקצת הברגים הם משותפים.
בכל מקרה יש לפרק את כל הברגים העליונים והתחתונים.
הסעפת בד"כ מחזיקה את עצמה גם ללא הברגים בגלל הידבקות לאטם.
הברגים התחתונים ניתנים לפתיחה באמצעות בוקסה + מאריך- שימוש במפתחות לא רלוונטי אלא לחיזוק ורצוי להשתמש ברצ'ט.
כל העבודה מתבצעת מלמעלה להוציא ניתוק וחיבור הסעפת לצינור הפליטה ע"י 2 ברגים הניתנים לגישה מלמטה.
סעפת יניקה מסולקת ראשונה ואחריה מתפרקת סעפת הפליטה.
הברגים לצינור פליטה אכולים ומהווים בעיה.

שכחתי קודם לציין שפרוק משאבת ההגה מחייב כמובן שחרור הרצועה אך בכל מקרה לא כדאי לפרק צינורות אלא להזיז אותה הצידה בהתאם לאורך הצינורות הגמישים.

אל תשכח להכין אטם חדש.
בחיבור המניפולדים כדאי להכניס את הגוז'ונים אשר חלקם בוואי יצא מהראש בעת הפרוק לפני הנחת האטם והחזרת הסעפות. - כך הברגים עוזרים לכיוון הסעפות ותומכים אותם עד להשלמת ההברגות.
הידוק הברגים מהמרכז לצדדים לטובת האטס.

skhaikin
03-05-05, 17:50
אוקי, בנושא האטמים, עשיתי מחקר קטן:

יש שני סוגים, אחד אצל יאנוביץ ב 45 ש"ח ואחד מקורי אצל מכשירי תנועה ב 105 ש"ח. מכשירי תנועה טוען כמובן שהמקורי הרבה יותר טוב והתחליפי "נשרף" מהר. יש הצדקה באמת לשלם מחיר כפול ?

הסעפת בד"כ מחזיקה את עצמה גם ללא הברגים בגלל הידבקות לאטם

האם זה אומר שיש להשתמש בחומר אטימה כלשהו בעת ההתקנה, ע"ג האטם, או שרק ברגים מספיקים ועם הזמן האטם "נדבק" בעצמו בין הסעפת ובלוק המנוע ?

קיד
03-05-05, 20:37
סרגיי,
ניתן לפרק רק את סעפת הפליטה, ללא פרוק סעפת היניקה. יתרונות: חיסכון בזמן ומניעת נזקים. חיסרון: אתה נשאר עם האטם הישן.
במקומך, לא הייתי מפרק את סעפת היניקה, ורק בשביל להמעיט במספר המכלולים העלולים להיות למכשלה.

במידה ואתה מחליט לפרק את סעפת היניקה, יש צורך להסיר את המשאבה ההדראולית, את מסנן אויר, ואת 2 הצינורות של איוורור מכסה השסתומים. את שאר הצינורות ניתן להשאיר, בתנאי שתדאג לרתום את סעפת היניקה לאחר שחרור הברגים, קרוב לראש המנוע.

במידה ואתה מעוניין בסעפת פליטה משומשת (חינם), אתה מוזמן....
בברכה,
קיד.

זאבי
04-05-05, 16:56
אני מקווה שקיד צודק אם כי על פי נסיוני המאמץ להוציא את הסעפת מלמטה ללא ליפט קשה ובודאי קשהלבדוק את מצב האטם שכמובן נשאר עפ"י הפתרון של קיד.
להערכתי למרות תוספת העבודה הכרוכה בפרוק סעפת יניקה יש יתרון בהחלפת האטס וניקוי יסודי של סעפת היניקה, בית המצערת וכו'.
בכל מקרה אם אתה מפרק את סעפת היניקה, כדאי בהזדמנות להוציא אותה לגמרי ע"י ניתןק כל הצינורות (ממש לא מסובך).

ההצעה שקיבלת מקיד לסעפת בודאי כדאית.

בהצלחה,

זאבי

skhaikin
04-05-05, 19:12
זאבי, הוצאת לי את השאלה מהפה... בדיוק רציתי לשאול אם על הדרך מגיעים לבית המצערת - אז נראה שכן... אם איזה חומר כדאי / אפשר לנקות אותו ? האם צריך לפרק בשביל זה את מנוע הצעדים ?

לגבי חומר אטימה - הבנתי שזה RTV עמיד בחום, זה נכון ? איך אני יודע אם RTV שיש לי עמיד בחום, או שזה כל RTV ?

UNIX
04-05-05, 19:13
למה צריך rtv?
בשביל זה יש אטם .

skhaikin
04-05-05, 19:38
הנה מאמר נחמד בנושא, ברוח Jeepolog: http://www.jeepingsingles.net/tech/manifold.asp
הבחור שם מדבר על שכבה דקה של RTV...

AvigdorAharon
04-05-05, 21:04
איך אני יודע אם RTV שיש לי עמיד בחום, או שזה כל RTV

RTV שעמיד לחום, בד"כ צבעו אדום או שחור ועל האריזה מצוין שהוא עמיד עד 300 מעלות.
המוצר קיים בכל חנות לחלקי חילוף.

אביגדור

זאבי
05-05-05, 07:17
צריך לנקות טוב את המשטחים ביניהם מונח האטס ע"י ליטוש עדין ולהתקין את האטם ללא שוס חומר.
הגמישות של האטם ומבנהו אמורים להספיק לאטימה טובה.
יש להקפיד על סדר ההידוק של הברגים מהמרכז לקצוות בנוהל הרגיל.

-->