PDA

צפייה בגרסה מלאה : שיטה לבניית מערכת היגוי לקרטינג

nirzi3
03-05-05, 19:40
חשבתי על שיטה חדשה לבניית מערכת היגוי לקרטינגים קטנים
ורציתי לדעת עם אתם חושבים שהיא הגיונית.
אז ככה בונים מערכת היגוי כמו עם מסרק הגה רק שבמקום לקחת גלגל שיניים גדול ומסרק
לוקחים במקום מסרק שרשרת של אופניים וגלגל שיניים של אופניים
והם בעצם משתלבים אחד בתוך השני כמו גלגל שיניים במסרק הגה והם עושים את אותו פעולה.

תודה מראש

ועל תשכחו שזה לא אמור לעמוד במסות כבדות אלא בקרטינגים קטנים.

נמרוד
03-05-05, 19:58
בקרטים לרוב אין אפילו מסרק הגה. ההיגוי ישיר. למוט ההגה מרותכת זרוע, ולזרוע מחוברים שני מוטות היגוי, אחד לכל גלגל. הרבה יותר פשוט ממה שנדמה.

nirzi3
03-05-05, 21:30
ומה אתה חושב על השיטה שאני כתבתי

StReeT RaCeR
03-05-05, 23:31
בקרטים לרוב אין אפילו מסרק הגה. ההיגוי ישיר. למוט ההגה מרותכת זרוע, ולזרוע מחוברים שני מוטות היגוי, אחד לכל גלגל. הרבה יותר פשוט ממה שנדמה.

תמונה להמחשה:
http://img79.echo.cx/img79/6429/15jx.jpg

אבירן.

nirzi3
03-05-05, 23:51
מה אתם חושבים האם השיטה הזאת תתאים לקארטינג של 50 סמ"ק בערך

nirzi3
04-05-05, 00:11
זה כמו הגה של מכסחת דשא

lizard
04-05-05, 11:45
בגדול זה נשמע מעניין.
צריך לבנות על מנת לבדוק עד כמה זה מעשי.

שאלה יותר מעניינת זה איך, או אפשר בכלל, לבנות הגה כוח לקרטינג :-)

אלון_ק
04-05-05, 13:31
מה מעניין בזה, מיכאל? זה מסובך יותר מהפתרון הקיים, שוקל לא פחות, אמין וחזק פחות. אין לזה שום יתרון הנדסי, אז למה זה מעניין?
כן, אתה יכול לבנות הגה כח לקרטינג. מה זה ייתן לך?

ניר, הרעיון ישים. השאלה היא מה אתה משיג ממנו? מה רע במסרק הגה רגיל, או במקרה של קרטינג היגוי ישיר? אל תבין אותי לא נכון, המחשבה יצירתית וזה טוב, כי זו הדרך היחידה להגיע לתוצאות טובות יותר מהקיימות. אבל כדי לקבל תוצאה טובה יותר, אתה צריך למצוא את הפערים שהמערכת הנתונה מקיימת ולדאוג שהמערכת שאתה מתכנן תגשר עליהם, ללא פגיעה בעקרונות המובילים של המערכת. במילים אחרות, כדי להמציא משהו טוב, הוא צריך להיות יותר יעיל.
אז הרעיון שלך איננו פוגע באספקטים המובילים - יכולת היגוי, במקרה זה - אבל הוא אמין הרבה פחות, מסובך יותר לייצור, יקר יותר, שוקל יותר וכו'.

שוב, אל תבין לא נכון - דמיון ויצרתיות חשובים מאוד, הרעיון שלך בפני עצמו מעולה. עובדה, הוא ישים. רק במסגרת הפתרונות הקיימים, הוא איננו מציג יתרון, לכן הייתי מוותר עליו הפעם.

lizard
04-05-05, 13:45
זה מעניין כי במידה ויש צורך במסרק הגה ואין לי מסרק הגה אז הפתרון שלו יכול לתת מענה.
לא אמרתי שזה יעיל.

מה פשר התוקפנות הזו?

lizard
04-05-05, 13:47
ההיגוי בקרטינג שלי קשה, אני מעוניין לעשות אותו יותר קל.
בשביל זה הגה כוח.
חוץ מזה, הרעיון פה הוא ללמוד איך לבנות דברים ואיך הם מתחברים לדברים אחרים.

נמרוד
04-05-05, 14:01
ההיגוי בקרטינג שלי קשה, אני מעוניין לעשות אותו יותר קל.
בשביל זה הגה כוח.
חוץ מזה, הרעיון פה הוא ללמוד איך לבנות דברים ואיך הם מתחברים לדברים אחרים.

אתה לא צריך "הגה כוח" במובן המקובל.

כשאנחנו מדברים על "הגה כוח" אנחנו מתכוונים להגה מתוגבר במקור אנרגיה חיצוני כלשהו, שבו הכוח שמזיז את המוטות ומסובב את הגלגלים מקורו לא רק בידיים של הנהג. מקור האנרגיה הזה הוא בדרך כלל המנוע, דרך משאבה הידראולית.

במקרה שלך, אין שום מקום למחשבה על כזה דבר בכלל. הכוח שיש לך בידיים הוא די והותר, אבל היחס המכאני בינו לבין הדחיפה של המוטות כנראה לא מספק. יש אינספור דרכים לשנות את היחס הזה. שלב ראשון - פשוט להשתמש בגלגל הגה בקוטר גדול יותר.

יקיר גרין
04-05-05, 14:37
ההצעה מעניינת כי היא מאפשרת להגדיל את מספר הסיבובים של ההגה מנעילה לנעילה, וע"י כך להקטין את הכח הנדרש ...
השאלה היחידה היא אם זה יותר קשה או קל לבנות ממסרק ... לדעתי, יותר קל.

lizard
04-05-05, 14:52
נמרוד, אני יודע שאפשר להגדיל את גלגל ההגה. זה לא הנקודה.
הנקודה היא להבין בצורה טובה איך הגה כוח עובד.

אני אסביר.
כבר לפני שבניתי את מערכת ההיגוי ובעיקר את הזויות קמבר וקסטר הבנתי למה צריך את זה.
אבל רק אחרי שבניתי את זה, ותאמין לי שהיה לי הרבה הרבה הרבה יותר קל שלא לבנות את זה, הבנתי עד כמה זה חשוב ובתכלס מה ההשפעה.

אני מאמין שבתיאוריה אפשר לדעת הכול, אבל במעשי חייבים לבנות על מנת להבין. הידע בא מהידים בסופו של דבר.

בקשר לקרטינג שלי.
אני מבטיח לך שאני הולך לשים עליו מערכות שבדר"כ לא תמצא בקרטינג.
הגה כוח, מגדש על, אולי ניטרוקס אם אני אהיה ממש ממש מטורף.

מבחינתי הקרטינג הזה הוא ספר לימוד. מבין? אני צריך איזו פלטפורמה שבה אני אוכל לבדוק איך דברים עובדים.
מאחר ואני לא רוצה לקנות מכונית לצורך העניין, ומכונית זה משהו שקצת גדול עלי כרגע, אז אני משתולל עם הקרטינג הזה.
כשכמובן הדגש הוא על בנייה עצמית. תאמין לי שאני מצטער שלא בניתי את הציר האחורי לבד (חריטה והכול) אבל פשוט לא היו לי כלים מתאימים.
אם הייתי יכול אז אפילו את הג'נט הייתי בונה לבד.

nirzi3
04-05-05, 16:16
דבר ראשון הרעיון הזה טוב לדעתי בגלל שהרבה יותר קל להשיג שרשרת של אופניים
מאשר מסרק הגה ודבר שני זה לא כזה כבד זה הרבה יותר קל ממסרק הגה,
כמה כבר שוקלת שרשרת של אופניים וגלגל שיניים של אופניים
שיותר קל מגלגל השיניים שמשמש למסרק ההגה, הבעיה היחידה היא שזה באמת פחות אמין
ופחות חזק אבל בגלל זה אמרתי שזה אמור להתאים רק לקרטינג קטן.

lizard
05-05-05, 01:24
בקרטינג שלי ההיגוי נראה כך
http://www.lizard.co.il/buggy/9.jpg

תמונה נוספת
http://www.lizard.co.il/buggy/8.jpg

תקריב לגלגל
http://www.lizard.co.il/buggy/7.jpg

http://www.lizard.co.il/buggy/6.jpg

מבט כללי
http://www.lizard.co.il/buggy/5.jpg

http://www.lizard.co.il/buggy/2.jpg

מבט צד
http://www.lizard.co.il/buggy/4.jpg

http://www.lizard.co.il/buggy/1.jpg

arnonshoshani
05-05-05, 05:32
מיכה בוקר טוב

יפה מאד התחלה טובה .
קודם כל אני מבין שיש לך בעיה עם הכח שנדרש לסובב את ההגה - עצה ראשונה זה תעבור ללגרים במוט ההגה.
דבר שני בכל מקום שבו יש מגרש פירוקים הכי בסיסי ניתן לרכוש גם מוט הגה (כולל הלאגרים כולל נקודות עיגון וכולל ההגה עצמו בגרושים. כמו כן מסרקי הגה למרות שבקרטינג כזה מסרק הגה הוא מיותר כיוון שיש יותר מידי סיבובי ידיים.
הייתי ממליץ בחום רב להחליף את הפלחים שמחברם את ההגה לגלגלים לצינור ודחוף למה בנסיעה הראשונה הם יתעקמו ברגע שתיגע באיזו אבן הכי קטנה
אני ממליץ על צינור 1/2" שמרותך לקצוות שלו מוט הברגה כדי שתוכל לכבר עליו את העין ג'וינטים הללו.
דבר נוסף שאני לא רואה ואולי אני טועה לגביו זה החומר ממנו עשויה הבוקסה בציר ההגוי (קינג פין) כלומר האם ברזל ואז הבורג גם מברזל או שמה בתוך הבוקסה ישנה בוקסת אוקולון עם מערכת גירוז??
אני ממליץ בחום שבשביל למנוע את המאמץ בסיבוב ההגה ואין צורך בהגה כח ברכב כל כך קטן וקל פשוט בעבור דבר דבר ותבטל התנדויות.

בהצלחה ארנון

lizard
05-05-05, 10:26
לא חשבתי על התעקמות המוטות, תודה שאמרת לי.

בקשר לציר ההיגוי,קינג פין, זה משהו קצת מסובך.
מה שקורה זה שיש לי צינור 3/4 צול שמהווה את ציר ההיגוי.
הבורג נמצא רק כדי למנוע החלקה של התושבת גלגל למעלה ולמטה.
זה לא אופטימלי, זה לא טוב כל כך אבל לצערי עקב שיקולי תקציב זה מה שיש כרגע.
כנראה שבעתיד אני אחליף את זה למשהו בסגנון יותר סטנדרטי, למערכת היגוי בדומה לסרן חי.

ההוגי קשה כרגע בעיקר כי לשם ההיגוי אני משתמש בג'בקה. אין לי הגה עדיין.
מה גם שבנסיעה ההיגוי הרבה יותר קל.

lior_b.s
05-05-05, 20:09
נראה נחמד מאוד ובטח תכניס עוד שיפורים, אבל תאמין לי מניסיון , תחליף דחוף אבל דחוף את מוט ההגה למשהו בסיגנון מוט של חיפושית או מנגנון קורס אחר, כי אני לא רוצה אפילו לחשוב מה יקרה חס וחלילה אם תתנגש במשהו והרכב יעצר בבת אחת וכידוע לפי חוקי מרפי זה יקרה בדיוק שתחשוב (אתה או מישהו אחר שיסע באוטו) "זו רק נסיעה קצרה , אפשר בלי חגורה/בלי קסדה" ואת המשפט הזה אמרו 2 חברים שנהרגו על טרקטורון בנסיעה של 3 דקות :cry:

lizard
05-05-05, 23:20
האמת? לא חשבתי לשים חגורה כלל.
מה זה הגה קורס? איך זה עובד?

תודה

arnonshoshani
06-05-05, 05:36
מיכה שלום

כמו שאני אומר לכולם -
תגדיר בבקשה מה אתה רוצה שהרכב שלך יעשה, מה מטרתו (שטח, שטח קשה, כביש וכו'), דרישות המהירות שלו, משקל כללי שחשבת עליו, ועוד דברים.
ברגע שתדע או תדמיין לך את כל הדברים הללו נוכל לעזור לך הרבה יותר.

לדוגמא:
במקרה ואתה רוצה לסוע אם הקרטינג הזה על כביש אתה כמעט לא תוכל להסתובב כיוון שלא ראיתי דיפרנציאל אחור וזה אומר שמצבך כמו בטרקטורון כלומר שני הגלגלים האחוריים מחוברים על ציר אחד. לכן המחשבה שלי לפי התמונות היא שאתה רוצה לסוע בשטח אבל אין לך מתלים ואז הנסיעה בקרטינג תהיה סיוט נוראי. מה שכן מבנה השילדה שלך בנוי כך שהשלדה תתעוות בנסיעה לא על משטח ישר עד לרמה שאפילו עלולה לשבור אותה (כאן נכנס נמרוד עם הסבר מקצועי והנדסי).

אם כל הקרטינג הזה הוא בסך הכל תרגיל בבנייה אזי כל הכבוד ותמשיך לבנות ואחרי הנסיעה תתחיל לחשוב על הכיוונים הבאים ועל דרכים לשפר את זה. וכמו שמראה ערימת הגרוטאות אצלי בחצר תמיד אפשר להתחיל מהתחלה כי משהוא לא נראה לך.

בהצלחה בבנייה
ארנון

lizard
06-05-05, 09:55
למה אתה חושב שהשלדה תתעוות?
הקרטינג הזה מיועד לשטחי עפר.
הרעיון הוא שהוא יסע אך ורק במסלול עפר מאורגן.

arnonshoshani
06-05-05, 17:14
האם מדובר במסלול עפר ישר או בעל מהמורות אשר ייצרו את הצורך בהרמת גלגל
עם כן וללא מבנה נוסף לשתי הצינורות התחתונים או מתלה שיספוג את עליית הגלגל אזי השלדה תתצטרך לספוג את המקסימום שלהיא מסוגלת עד לרמה שאחד משני הדברים יקרה או שבר להערכתי אחד הריתוכים או חזרה למצב הרגיל במידה וכל הריתוכים בסדר גמור והמשקל של הרכב לא גדול.

asafk
06-05-05, 17:50
הדיון הזה מעניין (שיטות בנייה של הגה עם יחס העברה), אבל מיותר, לדעתי, כל עוד מדברים על קארט. הסיבה- בנהיגה בקארט, אתה לא יכול ולא רוצה לסובב את ההגה יותר מחצי סיבוב לכל צד, להפניה מלאה של ההגה. מדובר באוטו קטן מאוד, קל מאוד, וזריז מאוד. הגה ארוך מדי הוא חסר תועלת, כי ההיגוי האמיתי מתבצע בעזרת הגז, לא בעזרת ההגה.
ברכב כבד יותר, שנדרש לתמרונים במהירות נמוכה (נגיד- ג'יפ או אפילו באגי שנוסע בשטח, או הדוגמה הטריוויאלית של אוטו שצריך לחנות בעיר)- חייבים הגה ארוך. בקארט ממש לא. ברכב ספורטיבי, אתה רוצה הגה מאוד מאוד קצר.
לגבי הרעיון עצמו- גג"שים עם שרשרת יהיו פתרון טוב, ואם אני לא טועה, כבר ראיתי כאלה בבאגים קטנים (אולי אפילו בטומקאר כלשהו). החוזק של כל הרכיבים חשוב- כי הכוחות על המוטות גדולים יותר מאשר בהיגוי ישיר.

אסף.

asafk
06-05-05, 17:58
עוד דבר לגבי הגה קורס- פתרון פשוט יהיה על ידי שני צינורות שמרכיבים את מוט ההגה, כאשר האחד קטן בקטרו מהשני, ונכנס בתוכו, לאורך של מספר סנטימטרים, והחיבור ביניהם מרותך בפיק קטן- כזה שמספיק להעביר את הכוחות (הקטנים) של ההיגוי, אבל יישבר במכה.

אסף.

lizard
06-05-05, 18:28
תודה בקשר להגה קורס.
אני אחשוב על משהו.
האם לדעתך אני צריך חגורות בקרטינג שלי?

והכי חשוב, ברוך השב. מאיפה שלא היית :-)

גלעד ניר
20-04-07, 20:14
שלום קוראים לי גלעד ואני בונה קארטינג התכנון שלי הוא לקחת מערכת היגוי של אוטו ישן או משהו כזה העיקר שהמערכת היגוי תיהיה יחסית קטנה. השאלה שלי מאיפה אני משיג מערכת היגוי? עדיף לבנות? בקיצור מה עלי לעשות.. המנוע שחשבתי לשים הוא מנוע של ווספה חצי כוח סוס או 1. מה אתה חושב על זה ומאיפה אני משיג הכל...

-->