PDA

צפייה בגרסה מלאה : שאלה לגבי ריתוכים

nirzi3
04-05-05, 00:14
בכל התמונות של באגים שראיתי לא ראיתי אפילו סימן של ריתוך אחד ואני לא מבין איך
אם מישהו מוכן להסביר לי אני יודה לו מאוד,
ודרך אגב למה צריך כיפופים לכלוב התהפחות או לכל השלדה?

נמרוד
04-05-05, 10:49
בכל התמונות של באגים שראיתי לא ראיתי אפילו סימן של ריתוך אחד ואני לא מבין איך
אם מישהו מוכן להסביר לי אני יודה לו מאוד,
ודרך אגב למה צריך כיפופים לכלוב התהפחות או לכל השלדה?

אתה פשוט לא יודע לזהות ריתוכים :D כל הבאגים שראית, בלי יוצא מן הכלל, בנויות בריתוך.

את השאלה השנייה שלך לא הבנתי.

nirzi3
04-05-05, 16:17
השאלה השנייה שלי היא האם צריך כיפופים בשביל כל זוית
או שיש דרך לרתך את הברזלים אחד לשני?

nirzi3
04-05-05, 16:36
או במילים אחרות למה צריך כיפופים אם אפשר לרתך זוית איך שרוצים?

אלון_ק
04-05-05, 17:28
כי כיפוף הוא יותר חזק והרבה פחות עבודה.

הצפרדע
04-05-05, 17:32
כי כיפוף הוא יותר חזק והרבה פחות עבודה.
בתנאי שיש לך מכופפת צינורות טובה.

פסטר
06-05-05, 16:10
מה זה מכופפת צינורות טובה
איזה סוגים? איזה גדלים? איפוא קונים?

asafk
06-05-05, 18:13
גם עם מכופפת טובה צריך לדעת לכופף.
מכופפת לא טובה- לדוגמה- המכופפת הזולה שמוכרים בל.כ. בכמה מאות שקלים. היא בעיקר מועכת את הצינורות.
http://www.lkltd.co.il/newstore/shop2092/newstorefront/Common/Image/Product/pic-s/pipebendersmall.JPG

יותר טובה ממנה- המכופפת היקרה יותר שמוכרים שם (הצהובה, באלף ומשהו ש"ח)- שעושה כבר עבודה די טובה, אם מקפידים על עבודה לפי ההוראות. המכופפות הזולות מוגבלות ברדיוסי כיפוף אפשריים לכל קוטר צינור. חוץ מזה, רוב המכופפות הזולות (וגם הרבה יקרות) מכופפות צינור על ידי לחיצה על אמצע הכיפוף- מה שמשאיר סימן מעיכה ניכר. לאחרונה קנינו מכופפת "מודל 4", שמושכת את הצינור על רדיוס (אפשר לכופף כל קוטר צינור על מספר רדיוסים שונים, וזה ייתרון אדיר), ואז סימן המעיכה כמעט לא מורגש. זה כבר סיפור של אלפי דולרים, לפני המשלוח והמכס.
http://www.vansantent.com/images/mod4lg.jpg

יש גם "מודל3" שהיא באזור ה1000 עד 2000 דולר, תלוי עם איזה אביזרים מזמינים אותה, והיא בנויה באופן דומה, אבל מכופפת קטרים מעט קטנים יותר, וידנית לחלוטין (ללא הפעלה הידראולית).

אסף.

boaz avrahami
11-05-05, 08:39
למי שעוד לא מכיר את אתר חברת לינקולן - אחד מיצרני הציוד המובילים בעולם הריתוך -

http://www.lincolnelectric.com/

ניתן לעשות חיפוש באתר לפי סוג המתכת ולקבל תשובות מקיפות ונוחות לקריאה על אופן הריתוך.

שווה ביקור של כל רתך.

lizard
11-05-05, 12:24
מאיפה אפשר להשיג את הקטלוג של זיקו?
הכוונה לסוגי אלקטרודות ושימושיהן.

תודה
מיכה

boaz avrahami
11-05-05, 15:30
כמובן שמדובר על זיקה ולא אחרת.
אתר צנוע במקצת
מאכזב במיוחד שאין להם בקטלוג שום איזכור לנעיה הקידמית פרי פיתוחו של חנן(או אחר)
ע"ב תוצרתם...

http://www.zika.co.il/default.files/catalogHebrew.htm

lior_b.s
11-05-05, 17:19
לא יודע מה יש לכם נגד המכופפת של ל.כ , גם אני שאלתי לגביה ואמרו לי לא לקנות. אבל חבר שלי קנה אחת כזאת והיא מכופפת מצויין ללא סימנים בכלל , פשוט מילינו את הצינור בחול ואין שום בעיה. :lol:

lizard
11-05-05, 18:49
http://www.zika.co.il/default.files/zika2000Manual.htm

עם אילו אלקטרודות לעבוד לדעתכם?

תודה

קיד
12-05-05, 00:34
תעבוד עם Z4.
סידרת האלקטרודות שנקראת 2000, היא סדרת של אלקטרודות אחזקה בלבד. זה מיועד למי שמרתך 2-3 אלקטרודות ביום, ולא למי שמרתך חבילה 5 ק"ג ביום. הבדל גדול במחיר.

אם תשים את ה-Z4 בתנור לייבוש, תקבל ריתוך מושלם.
קיד.

lizard
12-05-05, 00:50
למה הכוונה באלקטרודת אחזקה?
מה ההבדל בניהן לאלק' הרגילות?

קיד
12-05-05, 20:16
למה הכוונה באלקטרודת אחזקה?
מה ההבדל בניהן לאלק' הרגילות?
באיכות ובמחיר.
יש הבדל גדול בין צורך לתקן צינור לחץ גבוה של דוד קיטור, ובין בניית רפת.
אלקטרודות אחזקה הן מוצר יעודי באיכות גבוהה, ובתג מחיר גבוה. לכן גם ימחרו בכמויות קטנות.
אלקטרודות רגילות הן מוצר כללי, הנותן מענה רחב למגוון משימות, מחירן זול! 75 ש"ח עבור 5 ק"ג לטיפוס 6013.

בברכה,
קיד.

הצפרדע
13-05-05, 00:18
מי בכלל מרתך עם אלקטרודות???
אם אתה לא בשטח או בעבודת חוץ, עובדים עם co2
או במקרים מיוחדים עם ארגון, ולא עם אלקטרודות.
הפעם האחרונה שנגעתי באלקטרודות, היתה כאשר
הייתי צריך לרתך פלדה ליציקה, ולשם כך השתמשתי
באלקטרודות ניקל מיוחדות ויקרות להחריד(300 ש"ח לק"ג!!!!)
למי יש זמן וחשק להתעסק עם שלאקות והחלפת אלקטרודות כל רגע.
זאת שיטה מיושנת שאין לה שימוש במקומות בהם יש חשמל
תלת פאזי או כשמדובר בעבודות חוץ ותיקונים בשטח.

מיכה - לך תעשה קודם קורס ריתוך. תתתיל עם אלקטרודות
(כי זה הבסיס) ותעבור למיג. אח"כ תוכל לשאול על סוגי אלקטרודות..... :)

lizard
13-05-05, 00:28
כמה דברים.

1. בקשר לקורס ריתוך, אני רוצה מאוד לעשות, כרגע אין תקציב. גם כשיהיה תקציב אז רוב הסיכויים שאני אעשה את ההקורס המתקדם בריתוך שזה ריתוך מיכלי לחץ - דרגת הריתוך הגבוהה ביותר. מאחר ויש לי גישה לרתכת אלקטרודות וכנראה גישה חלקית לרתכת CO2 והכי חשוב, מישהו שעוזר לי ומדריך אותי אז אני מקווה ללמוד מספיק כדי לעבור את הבחינה של מכון התקנים או מי שעושה את הבחינת הסמכה, אחרי זה כמו שאמרתי, ללכת לעשות קורס על מיכלי לחץ.

2. בקשר לרתכת.
כנראה שאני אשקיע ברתכת זרם ישר טובה מאשר ברתכת CO2 משומשת.
למרות שיותר קל בCO2 עדיין בתור איש פרטי שאין לו עסק ו/או תקציב גדול, רתכת זרם ישר תתן את הפתרון הטוב ביותר לדעתי. גם ככה כמה אני כבר מרתך?
מה גם שרתכת זרם ישיר, עם אלקטרודה מתאימה, יכולה לרתך דברים שרתכת CO2 לא יכולה.
לפחות זה מה שהבנתי מהקטלוג של זיקה.

ארז
13-05-05, 00:39
תשמע......אך אני אגיד לך את זה.....
מקריאה של מה שאתה כותב כאן+ראיתי את רמת הריתוך שלך, יש לך נטיה קלה לקפוץ מעל הפופיק....
תקשיב לעצה של ברוך ולך לקורס ריתוך, זאת כמובן במידה בעבודה ת'כלס מענינת אותך, הרושם שאני קיבלתי שאתה הרבה יותר טוב בלקרוא ספרים.....

lizard
13-05-05, 01:11
מתי ראית את רמת הריתוך שלי?
אני לא זוכר שהיה לי איזה שהוא פרוייקט בזמן שהיית אצלי.
אבל אולי אני טועה.

חוץ מזה, לומדים. הריתוכים שלי הרבה יותר טובים מאלו שהיו לפני חודש. כמו שאמרת בזמנו, רק אחרי שיהיה לי כמה קילומטרים של ריתוכים אז אני אהיה ברמה טובה.

חוץ מזה, קורס ריתוך של מכללת עתיד עולה 3500 שקל ונערך רק בחיפה או באר שבע.
יקר לי ורחוק לי.
בשביל ללמוד לרתך כמו שצריך לא חייבים לעשות קורס. צריך מדריך ואת זה יש לי.
ללמוד לרתך מיכלי לחץ זה כבר משהו אחר ולזה אני בהחלט אעשה קורס אבל לא עכשיו.

חוץ מזה, כן אני לומד בעיקר לבד ומספרים. אז קניתי את המדריך לרתך שנדמה לי פורסם בספריה, אני קורא מאמרים בנושא ושואל פורומים וחברים. מה רע?

lior_b.s
13-05-05, 09:14
אם אתה טוב גם בלקרוא ספרים כמו שנאמר כאן, יש את מדריך הריתוך של היינס , יש שם הכל על כל סוגי הריתוכים, כמובן שזה לא תחליף להדרכה פיזית אבל תוכל לקרוא ולהבין איך כל ריתוך עובד ואיזה סוג משתמשים לעבודות שונות.
מומלץ :wink:

lizard
13-05-05, 10:43
ש לי את הWelder's handbook. של richard finch.
מסביר בפרוטרוט על TIG,MIG,PLSMA,ARC,OXYACETYLENE.

shachar
13-05-05, 11:15
תנסה לשאול את אריאל 0547701560 לגבי קורס ריתוך בסיסי יותר.

zagi
13-05-05, 22:25
מיכאל שלום ...
כמו שציינת , אורך הריתוכים שצברת הם הבסיס הראשון לאיכותם ...
אבל , כמו שמשתמע מדבריך , אתה רוצה גם להבין בדיוק מה אתה עושה , ואיזה חוזק ריתוך בדיוק אתה מקבל ..
זה מצויין , רק שאת זה תוכל ללמוד רק בקורס מיקצועי .... אז יאללה , תאסוף כסף ותתחיל למוד להיות מיקצוען .
נ.ב - ציינת שריתוך מיכלי לחץ היא הדרגה הגבוהה ביותר , אם כך .... אז טעות בידך , יש הרבה דרגות מעל זה , והגבוהה ביותר שאני מכיר היא ריתוך צינור נפט תת-מימי ( פעיל ד"א .... כן כן ... יש דבר כזה )
שגיא .

lizard
13-05-05, 22:40
פחח ריתוך צינור נפט תת ימי....בררתי פעם, כשהייתי צעיר ורווק.
הקורס עלה בסביבות ה50 אלף דולר, היית מכסה אותו תוך שבועיים אבל להיות שבועיים בתא לחץ 350 מטר מתחת לפני המים די לא עשו לי את זה :D

דברתי עם אריאל מההודעה הקודמת, אני מקווה לגייס כסף לכמה שיעורים פרטיים.
אני מאמין שאוכל ללמוד לבד אבל צריך כמה שיעורים על מנת לקבל את המגע הנכון.

arnonshoshani
14-05-05, 08:20
מיכה שלום

תראה אני בעל נסיון מאד עשיר בריתוך (יחסית למישהוא שזה לא המקצוע הראשי שלו) אני מוסמך לרתך צנרת מים וגם ביצעתיח ריתוכי צנרת דלק (אמנם לא תת ימי אלא בקצא"א) צריך המון ניסיון והרבה סבלנות וכל מי שקופץ מרתכת של זרם חילופין שעולה 500 ש"ח להיות רתך של דודי לחץ חולם לעשות זאת שבשוע חודש או אפילו שנה (אלא עם כן אתה הולך לישון עם הידית ריתוך ביד) כמות האלקטרודות הקיימת בחוץ ושיטות ההכנה לריתוך הם כל כך גדולים שבנאדם היה משתגע מכמות המידע שהיו דוחפים לו אם הוא היה צריך לדעת את הכל.

כל עןד אתא עןבד עם ברזל רגיל ST-37 או ST-52 אין צורך מיוחד לעבור לאלקטרודה אחרת מה-6013 למרות שZ4 היא אלקטרודה מעולה היא יותר לפלדות.
אבל ריתוך צנרת זה דבר מאד לא נוח עם אלקטרודה. (פרט 6010 ) שזו אלקטרודה ללא שלקה ומשמשת לריתוך צינורות מים וניתן לרתך איתה לכל הכיוונין גם מלמעלה למטה בניגוד לשאר האלקרודות פה.

אחרי כל זה אני חוזר על מה שברוך אמר פה תקנה רתכת CO2 עם אתה מתכוון לבנות רכב או שניים כי את לא תאמין על איכות הריתוכים שאדם לא מיקצועי מסוגל לייצר איתה וגם הייכולת שלה לרתך בכל זוית ולכל כיוון.
נכון יש לה כמה חסרונות אבל כל רתכת פשוטה יכולה לחפות על אלו.

בהצלחה
ארנון

yoni276
14-05-05, 09:33
קורס ריתוך של מכללת עתיד עולה 3500 שקל ונערך רק בחיפה או באר שבע.

האם זה הקורס היחיד שזמין בארץ לריתוך?
(אין במרכז?)

lizard
14-05-05, 11:56
יש גם את הבחור הזה אריאל שמעביר קורסים בת"א.

בקשר לרתכת.
תאמין לי, אני מאוד רוצה רתכת CO2. אבל יש כמה בעיות. גם אם אני לא מתחשב בעלות הרתכת עצמה, יש בעיה אחרת חמורה לא פחות.
אין לי תשתיות חשמל לרתכת שכזו.
יש לי מחסן עם הזנה חד פזית ושקע 3 פינים רגיל.
לסדר הזנה תלת פזית+ארון יעלה לי הון עתק. להערכתי מדובר על 10 אלף שקל לפחות.
כלומר, הרתכת תעלה לי בסופו של דבר מסביבות ה15-16 אלף שקל.
במחיר הזה אני מאמין שאפשר לקנות רתתכ זרם ישיר מאוד מאוד טובה+אלק' איכותיות וזה עובד על זרם חילופין חד פזי 220V שיש לי כבר.

תאמינו לי שהשיקולים לפה ולשם בקשר לקניית רתכת לא נעלמו מעיניי. אני באמת מנסה ללמוד כמה שיותר ממגוון רחב של בעלי מקצוע.
נכון לעכשיו רתכת זרם ישר היא הפתרון המועדף עלי.

תודה
מיכה

arnonshoshani
14-05-05, 12:28
כאשר אנחנו מדברים על רתכת זרם ישר "חד פאזית" לא תמצא בשום מקום משהוא במחיר של 15,000 ש"ח כיוון שזה המחיר לשמונה כאלו.
מחיר התקנת חיבור תלת פאזי הוא בסביבות 2000 ש"ח לחברת חשמל ועוד לחשמלאי שיתקין את הארון.
רתכת CO2 חדשה לא גדולה ניתן לקנות באזור 5000 ש"ח אבל השאלה היא כמות הריתוכים הנדרשת?
כי ישנם רתכות CO2 חד פאזיות אבל הם נקראות רתכות להחזקה ביתית והם בגודל של רתכת ביתי קטנה.
כדאי שתברר בכמה מקומות.

ארנון

קיד
14-05-05, 13:00

אחד שמרתך מעט.
אחד שמרתך בחוץ ברוח.
אחד שמרתך סוגי חומר שונים, ובעלות נמוכה יכול לכסות מגוון מוצרים.
אחד שלא רוצה לשלם 5800 ש"ח עבור חיבור תלת פזי (וזה רק התשלום ל"פילר" לא כולל הארון בבית).
אחד שהרתכת היא גם האוטוגן/פלזמה שלו, ומשמשת גם לחיתוך.
אחד שמרתך חומר עבה במיוחד.
אחד שמרתך חומר לא מוכן, וזקוק לחדירה, למשל חלודה.
אחד שרוצה לחסוך עלויות כי הוא לא מתפרנס מכך.

דרך אגב מיכה, רתכת שנאי, אמנם שוקלת פי 4 מרתכת אלקטרונית לאותו זרם, אבל לרתכת שנאי טובה
אין בלאי. שנאי לא מתקלקל!!! והוא מרתך יותר נעים. וכל זה מעבר למחירו הזול של השנאי.
בברכה,
קיד.
דרך אגב, כמה אנשים מעוניינים בקורס ריתוך? אולי אפתח כיתה :?:

lizard
14-05-05, 14:20
אם תפתח כיתה אז תגיד :-)

בקשר לרתכת זרם חילופין, שקלתי לקנות את הרתכת 250 AMP מ ל.כ, הבעיה היא, שוב, שהיא דורשת תלת פאזי.

לארנון, מאחר והחלק שלי במחסן נמצא בצד הרחוק מהעמוד חשמל, בערך 35 מטר, אז אני אצטרך להביא טרקטור שיחפור תעלה. אני אצטרך להביא כבל שעולה הון עתק בשביל שיעביר 60 AMP כפול 3 פאזות, אני צריך לשלם לחברת חשמל בעבור החיבור, צריך לשלם לחשמלאי בעבור ההכנה לחברת חשמל וצריך לשלם לחשמלאי בעבור התקנת שקעים וחיווט של התלת פאזי.

אין מצב בעולם שזה עולה פחות מ5000 שקל, דברתי עכשיו עם חבר שלי שעשה משהו דומה ולדעתו מדובר על 20 אלף שקל בערך.

חוץ מזה, תקרא את מה שקיד כתב. בסופו של דבר רתכת אלק' שיודעים להשתמש בה כראוי יכולה לתת פתרון מצויין. זאת דעתי לפחות.

לקיד. הסיבה לרתכת זרם ישיר היא בעיקר, אך לא רק, הנושא של הזנת החשמל.
חוץ מזה, אם אני לא טועה, אז יש קטע שנניח ויש לי רתכת זרם חילופין ואני מרתך ב100 אמפר. בתכל'ס מה שמגיע לאלקטרודה זה לא 100 אמפר אלא פחות.
אני לא זוכר בדיוק אבל נדמה לי שקראתי שברתכות זרם ישיר יש פיצוי על הנושא ואתה מקבל בדיוק מה שאתה רצית. שוב, יכול להיות שאני טועה. קראתי את זה מזמן.
חוץ מזה, לפי מה שנאמר לי ע"י כמה מומחים, לי אישית עדיין לא יצא לרתך עם זרם ישיר, הריתוך הרבה יותר קל עם זרם ישיר מאשר עם זרם חילופין.

בנינו, אם לא היו גונבים לי את הרתכת שקנו לי לבר מצווה, קולות של בכי חנוק, אז בכלל לא היה לנו את הדיון הזה :-)

lizard
14-05-05, 14:24
אגב, יש רתכת CO2 של 80 אמפר שמתחברת לבטריה של הרכב.
הסליל נמצא בידית והוא מהסוג שלא מצריך מיכל CO2.
הרתכת מיועדת לתיקוני שטח ועולה בסביבות ה4500 שקל.

אני לא זוכר מי היבואן אבל וכל לחפש אם זה מעניין מישהו.

הרתכת הזו לא מיועדת לעבודות מסגרות שוטפות אלא לתיקוני דחק בשטח.

arnonshoshani
14-05-05, 20:18
הרתכת CO2 הניידת נמקרת ברסטה

www.rasta.co.il

impreza_turbo
14-05-05, 20:31
http://www.layogev.co.il/view_ratehet.asp

shachar
16-05-05, 09:50
אז קיד מתי אתה פותח כיתה ?

הצפרדע
16-05-05, 13:50

אחד שמרתך מעט.
אחד שמרתך בחוץ ברוח.
אחד שמרתך סוגי חומר שונים, ובעלות נמוכה יכול לכסות מגוון מוצרים.
אחד שלא רוצה לשלם 5800 ש"ח עבור חיבור תלת פזי (וזה רק התשלום ל"פילר" לא כולל הארון בבית).
אחד שהרתכת היא גם האוטוגן/פלזמה שלו, ומשמשת גם לחיתוך.
אחד שמרתך חומר עבה במיוחד.
אחד שמרתך חומר לא מוכן, וזקוק לחדירה, למשל חלודה.
אחד שרוצה לחסוך עלויות כי הוא לא מתפרנס מכך.

כאן מדברים על בניית שילדות צינורות ועבודות נלוות בכלי רכב(הלו, זה ג'יפולוג, זה???)
אז, זה לא נקרא לרתך מעט;
וזה לא לרתך בחוץ וברוח;
ולא ריתוך סוגי חומר שונים(אולי טיפ טיפה של פלדה עם יציקות);
ובכלל לא ריתוך של חומר עבה במיוחד;
ובודאי שלא ריתוך על חומר לא מוכן, או חלודה!!!!!!!!!!
ובודאי שלא חסכון בעלויות - ריתוך רציף עם co חסכוני בערך פי 5 מריתוך
עם אלקטרודות(בדוק, לפי בדיקות של מפעלי ייצור רכב, שכולם עובדים במיג),
הן בשל הרציפות, הן בשל אי אבדן חומר והן בשל חסכון ניכר בזמני ניקוי השלאקה, ההברשה, החלפת האלקטרודות וכו' וכו'.

ומה עם קלות הריתוך והיכולת לסתום פערים הרבה יותר גדולים בחומר?

התכל'ס, בלי תיאוריות והתפלספות מיותרת, הוא לעבוד עם מיג. ממילא מי שנוטל על עצמו לבנות רכב, כולל תכנון לא רק של שילדה אלא של כל מערכות הרכב, לא יכול להסתפק בכלים ובשיטות עבודה של חובבנים ביתיים ושל חקלאים שמתקנים שברים בכלים חקלאיים עם אלקטרודות שאוכלות גם חלודה.....

קיד
16-05-05, 17:16
[התכל'ס, בלי תיאוריות והתפלספות מיותרת, הוא לעבוד עם מיג. ממילא מי שנוטל על עצמו לבנות רכב, כולל תכנון לא רק של שילדה אלא של כל מערכות הרכב, לא יכול להסתפק בכלים ובשיטות עבודה של חובבנים ביתיים ושל חקלאים שמתקנים שברים בכלים חקלאיים עם אלקטרודות שאוכלות גם חלודה.....
מסכים :!:
קיד.

arnonshoshani
16-05-05, 18:16
כל הכבוד ברוך
מקווה שהחבר'ה פה מבינים שמדובר פה בבניית כלי רכב ולא עגלות לדרדור בירידה של כיתה א'.
בתור אחד שחשב פעם שאין תחליף לאלקטרודה וקיבל "סטירה מצלצלת" מרתכת CO2 אני מסכים איתך בכל מילה.
יש אלקטרודה אחת שדי מתקרבת לזה 6010 אבל מאד קשה לעבוד איתה וצריך הרבה ניסיון.

קיד
16-05-05, 23:35
[quoteבתנאי שיש לך מכופפת צינורות טובה.
ברוך , עכשיו אני רוצה להטריד אותך.
כתבת על מקצועיות בבניית כלי רכב, וידידנו מיכה "הולך" להשקיע 15000 ש"ח ברתכת תיל רציף + חיבור תלת פזי.
האם לא חשוב יותר שידידנו מיכה ירכוש מכופפת קודם? מדובר על עלות מגוחכת ביחס לעלות ציוד ריתוך.
אין לזה סוף ברוך.
אני לא מאמין שמיכה הולך לפתוח בית מלאכה לריתוך שלדות. ובמידה שמיכה יבנה את חמשת השלדות הראשונות עם אלקטרודה, אזי יהיה לו בסיס איתן להבנת מכלול הציוד הנדרש + סדרי עדיפויות. ברוך אתה יודע כמה ציוד דרוש, ובטח גם את העלויות, אבל...ישראל כאן. מחיר כלי העבודה בארץ, הוא גורם עיקרי בתמחור העבודה, להבדיל מעלות השעות.
בברכה, והלוואי שנראה כאן מפעל שלדות רציני במהרה.
קיד.

סוזי המשתוללת
16-05-05, 23:50
קיד
"מפעל השלדות" של ברוך נמצא לא רחוק ממך אתה יכול לבקר אותו
האמת שאני מתכונן כבר הרבה זמן לבקר אותו רק שזה לא יוצא :(

asafk
16-05-05, 23:56
קיד, מכופפת טובה לא עולה מעט יחסית לשום דבר. הדגם שאנחנו קנינו- המחיר הבסיסי שלו הוא סביב ה4000 דולר. בלי תוספות. מכופפת שמכופפת רק עד 2", עולה 1000 דולר פחות. תעשה חישוב מהיר כמה זה יוצא בארץ... הרבה יותר מדי בשביל חובב.

אסף.

קיד
17-05-05, 00:01
אסף, זה בדיוק העניין. לכם יש מפעל אמיתי. אתם מתפרנסים מהברזל והקשרו אל המכונית. והמכופפת היא אחד הדברים שהופכים אתכם לבית מלאכה רציני ומקצועי. אני בטוח שאתה כחלק מפעולת "מכירת" JOB, מתגאה בציוד האיכותי שברשטתכם.
מיכה לצורך העניין הוא עדיין חובב.
לעומתו, השותף שלך, סיים מזמן את ריתוך הקילומטר המאה שלו. :D
קיד.

lizard
17-05-05, 00:15
אני מעוניין לסכם את הנושא מבחינתי לפחות.

דבר ראשון, הסדנה (מפעל שלדות) של ברוך פשוט מדהים. בדיוק כזה אני רוצה.
אבל...
סדנה כזו תעלה לדעתי משהו בסביבות ה50 אלף שקל בציוד ומדובר על ציוד יד שניה.
לא מדבר כלל על דברים נלווים כמו ביטוח, חשמל, אבטחה, ארנונה וכדומה.
אבל לא מדובר פה על סדנה שכזו אלא על רתכת בלבד.

תאמינו לי, לפני 4 חודשים בערך הייתי בטוח שאני הולך לקבל סכום כסף מספיק בשביל לבנות סדנה של 50 אלף שקל+לבנות 2 רכבים סבירים, עבירות ובאגי.
כבר סגרתי עסקה עם לינקו-ליין בקשר לרתכת משומשת.
למזלי, ואין לכם מושג כמה, לא קניתי אותה. למה למזלי? כי כמו שבטח כבר הבנתם הכסף לא נכנס בסופו של דבר (מישהו רוצה דירת 2 חדרים באיזור אפקה?)

בסופו של דבר ובלי יוצא מהכלל השורה התחתונה היא כמה זה עולה.
למתחילים ולדעתי גם למתקדמים רתכת זרם ישיר או רתכת זרם חילופין טובה יכולים לתת פתרון התחלתי די טוב.
ברור, לי, לחלוטין שיש פה משוואה שצריך לאזן. מצד אחד קלות שימוש ותפעול, מצד שני עלות הקמה.
כולי תקווה שבעוד 10 שנים רתכת CO2 תעלה כמו רתכת זרם ישיר או אפילו חילופין. בנתיים זה לא ככה.
בכל מקרה, תחזיקו לי אצבעות, אני מחפש עבודה בתחום ההייטק. עם קצת מזל תוך כמה חודשים אני אעמוד על רגלי ואתחיל לבנות את מה שאני בנתיים מפנטז עליו :-)

lizard
17-05-05, 00:19
אסף, איפה אתה עובד? אפשר לבוא לבקר?

הצפרדע
17-05-05, 10:40
[quoteבתנאי שיש לך מכופפת צינורות טובה.
ברוך , עכשיו אני רוצה להטריד אותך.
צ'מע בחורצ'יק, אתה יודע עם מי אתה מסתבך? :P ?
אתה רוצה שאני אשלח לך כמה טיפוסים מפחידים? :twisted: ?
אין בעיה(דרך אגב. איך קוראים לך??), אשמח להיות מוטרד על ידך, אם כי לא בהטרדה מינית.... :shock:

כתבת על מקצועיות בבניית כלי רכב, וידידנו מיכה "הולך" להשקיע 15000 ש"ח ברתכת תיל רציף + חיבור תלת פזי.
האם לא חשוב יותר שידידנו מיכה ירכוש מכופפת קודם? מדובר על עלות מגוחכת ביחס לעלות ציוד ריתוך.

ממש ממש לא!!
לידיעתך, "גדולי" המשפרים בארץ, ואני לא רוצה לנקוב בשמות, לא כופפו את השילדות והכלובים שיצרו, וככל שידוע לי עד עצם היום הזה הם מוציאים את הכיפופים החוצה, חוץ מכיפופים פשוטים. אני זוכר עוד את הימים שבהם הם היו מזמינים בחוץ אפילו לופים לבולמים...
כאשר כופף מי שכופף לי (ושוב בלי שמות) את הצינורות לכלוב בצפרדע הישנה לפני כך וכך שנים, הוא חיכה שבוע ימים עד שקיבל שלושה לופים מכופפים, דבר שהיום אני עושה יותר טוב בתוך חצי שעה עד שעה....
מיכה לא צריך מכופפת, וגם אילו היתה לו, לא היה מסוגל לבצע איתה שילדה שלמה. אני לא מקצוען עדיין בכיפופים(למרות שכבר ראית מה בניתי לבד בהונדה החדשה), אבל גם הרמה שהגעתי אליה, הצריכה ים של צינורות מבוזבזים, ים של מחשבה וניסויים ואגם של תיסכול והשלכת חפצים לכל עבר בחמת זעם...
ועוד חידוש קטן - על מנת לכופף טוב ולהפיק מוצר טוב ונכון, אתה צריך מכופפת רצינית, ולא מהזבל הזה שאתה יכול לקנות בכל מיני מקומות ואח"כ לבכות בגלל הקימוטים על כל צעד ושעל. מכופפת הידראולית חשמלית או פניאומאטית עולה בין 15000 ש"ח ל 30000 ש"ח(כן כן), ןלכן מיכה ואחרים לא צריכים את זה בכלל.

הענין של הריתוך כל כך הרבה יותר דרוש לכל מטרה ואתה משתמש בו בעבודה היומיומית פי אלף מאשר מכופפת, ודוקא משום כך חשוב ושווה להשקיע בו!!

אין לזה סוף ברוך.

נכון מאד - אין לזה, כמו כמעט לכל דבר, סוף. גם כשיש לך(ואני מאחל לך שתהיה לך) סובארו אימפרזה STI ואתה פתאום רואה פושה קאררה טורבו, ואח"כ מקלארן וכו' וכו' , גם אז אתה רוצה עוד ואין לזה סוף.
כשהייתי בביקור במפעלון של התומקארים, אז למרות שזה לא מי יודע מה מפעל גדול, היזלתי ריר למראה המכונות שם, כולל המחרטה משולבת כרסומת ממוחשבת שבאמצעותה אפשר לייצר פשוט כל חלק שעולה על דעתך. ונחש מה? היא עולה "רק" איזה $200000 .....
אז נכון שאם יש לך עוד ועוד כלים אז החיים יותר קלים ואתה יכול לייצר לבד הרבה יותר, אבל יש וצריך להיות גבול לכל דבר.
לשמחתי, למרות שאין לי מי יודע מה ציוד, אני מסוגל היום לבנות לבד לגמרי רכב שלם ללא עזרה של אף אחד, למעט מספר חלקים שאני מוציא לחרט. עוד מעט תגיע לי המחרטה שלי(ישנה וקטנה שעלתה, תתפלא, 2800 ש"ח)) ואז\ אוכל בעזרתה לבצע גם כמה חריטות בסיסיות.
מי שרוצה לעסוק בתחום ברצינות, לא יכול לעשות זאת בלי בסיס מקצועי כלשהו. אם מיכה ואחרים מדברים על תכניות גרנדיוזיות של בניית רכבים בקלאס כזה או אחר של מירוצי באחה, שמסוגלים ליסוע בשטח קשה במדבר במהירות של 160 קמ"ש "לפחות", הרי לא יעלה על הדעת שהם יעשו זאת ללא ציוד מינימאלי, ללא ידע בסיסי וללא נסיון קודם כלשהו, נכון?
הרי אם אדם כזה יקבל את עצתך ויקנה רתכת אלקטרודות קטנה ומעפנה, מה הוא יוכל לעשות איתה חוץ מאשר לבנות לולים לתרנגולות ולג'וקים מסוממים שברחו מהבקבוק שרפול סידר להם... :P
לעניות דעתי, מה שצריך במינימום על מנת לייצר רכב ו/או מתקנים דומים, הם הפריטים הבאים:
משור מתכת מדוייק;
משור שורף;
רתכת co רצינית ;
רתכת אלקטרודות קטנה;
פלאזמה או ברנר;
מכופפת סבירה;
מקדחת עמוד;
רצוי - מחרטה קטנה;
מכשיר הרמה(אם אפשר ליפט סביר);
סט מכשירים מקובלים(דיסק קטן וגדול וכו');
סט כלים(מפתחות, בוקסות, וכל שאר הקאטרים פליירים ג'בקות וכו' וכו' וכו')

אם יש לך את כל זה(וזה הרבה) אתה מסודר, אבל אפשר להסתדר עם פחות.

למעשה, אם תפסת מסגריה שנסגרת(ויש לא מעט כאלו), אין בעיה להשיג את כל הנ"ל משומשים ובמצב סביר, במחיר לא בשמיים. בחינם, לצערי, לא ניתן להשיג את הכלים הללו...

אני לא מאמין שמיכה הולך לפתוח בית מלאכה לריתוך שלדות. ובמידה שמיכה יבנה את חמשת השלדות הראשונות עם אלקטרודה, אזי יהיה לו בסיס איתן להבנת מכלול הציוד הנדרש + סדרי עדיפויות. .
קיד.

אני נפגשתי עם מיכה - הוא בא לבקר אצלי בחולון. בחור נחמד שאוהב את התחום ומאד רוצה לעשות, אבל מצהיר שאין לו עדיין יכולת כספית ואף לא ידע תיאורטי שלא לדבר על מעשי. מיכה חובב נלהב ופעיל, אך עדיין במישור העיוני בלבד, בשלב זה.
אני בפירוש לא הייתי ממליץ לו לעבוד על חמשת(חמש?!?!?!?) השילדות הראשונות באלקטרודה. סליחה, אבל שילדות לא בונים עם אלקטרודות. זאת השיטה הכי ישנה בתחום הריתוך, אך כבר לא עדכנית למעט למספר יישומים, בעיקר בחוץ ובשטח. הוא צריך ידע בריתוך אלקטרודות, והוא צריך(כפי שאמרתי לו) לעשות קורס ריתוך המתחיל כשלב ראשון בלימוד אלקטרודות, אבל את העבודה הוא צריך לעשות במיג. אי אפשר להתווכח עם העובדה הזאת, וחבל שיכניסו לו לראש דברים אחרים. קיצורו של דבר - טוב והכרחי לדעת אלקטרודות, בעקר כשיהיה צורך להשתמש בהן, אבל רק כענין נלווה וצדדי. החשוב הוא להתמקד בידע, נסיון וציוד של מיג, וזהו זה.

RACEPAK
04-06-05, 19:12
שלום לכולם... אני חדש בפורום וגם בבעלותי רתכת אלקטרודות (מהסוג הזול) PRATICA 1700T. אני משתמש בדרך כלל ב6013.

כמו כן גם אני מעוניין ללמוד ריתוך..... MIG ו TIG.

אז אם תשקלו לפתוח קורס אני בפנים... (לפי מה שהבנתי ל"עתיד" אין קורס TIG).

נ.ב
מה בנוגע להסבה מרתכת אלקטרודות ל TIG??
האם התוצאה תהייה שווה את המאמץ? כי למרות זאת אין לי FOOT PEDAL.

lizard
04-06-05, 19:50
לעתיד כן יש קורסים לרתכת TIG, זה נערך בחיפה או באר שבע כמדומני.

אתה לא יכול להפוך רתכת אלקטרודות לרתכת TIG, עד כמה שידוע לי.
חוץ מזה אני חושב שהתבלבלת עם MIG.

בריתוך TIG משתמשים בדר"כ לריתוך אלומיניום ומתכות אקזוטיות אחרות.
אם אתה מתכוון לרתך ברזל רגיל (ST37,ST52 וכדומה) אז אתה צריך לדעתי רתכת MIG או אלקטרודות.

יש ים הבדלים בין רתכת אלקטרודות לרתכת MIG, אבל מבחינתי ההבדל החשוב ביותר הוא שבעוד שברתכת אלקטרודות, זרם ישיר או חילופין, התשתית שאתה צריך בעבור הרתכת היא בסיסית ביותר, שקע חד פאזי רצוי של 40 אמפ', לרתכת MIG, לפחות כאלו שאני מצאתי, צריך שקע תלת פאזי+מיכלי CO2. זו תשתית שלא לכולם יש.

מבחינת נוחות עבודה ותוצר מוגמר, אם אתה עושה קורס ריתוך טוב ומבין מה אתה עושה, אני מאמין, לא מנסיון, שהאיכות עבודה תהיה זהה. אבל בMIG יהיה לך יותר קל לרתך.
מבחינת עלות, רתכת זרם ישיר עולה בסביבות 2000 ש"ח אבל האלקטרודות יחסית יקרות.
רתכת MIG או בשמה האחר רתכת CO2 מתחילה בתו מחיר של 4000 שקל עד ל12 אלף ואולי אפילו מעבר לרתכות ממש ממש ממש מקצועיות. מצד שני, סליל חומר, המקביל של האלקטרודות, עולה פחות בהשוואה לאלקטרודות, אבל אתה צריך בנוסף גם מיכל CO2 שאין לי מושג מה העלות שלו.
בדר"כ למסגריות עדיף להשתמש ברתכות CO2 שכן העלות הכוללת והיחס ליעילות הוא גבוה.
למשתמש הפשוט אני לא בטוח.

בקשר למה שברוך וקיד אמרו אז ככה.
הבנתי שכיפופים טובים ואמינים זה לא משהו שעושים בבית עם מכופפת פשוטה.
לכן, כרגע השיקול שלי הוא לקנות מכופפת פשוטה לחלוטין, אבל עדין שמכופפת ולא מקמטת, בשביל ליצור שבלונות. את הכיפופים האמיתיים אני אשלח למקום רציני שיודע מה שהוא עושה.
כולי תקווה שאני אמצא עבודה שתאפשר לי לקנות מכופפת ב4000 דולר, אבל זה לא נראה לי מעשי.

בקשר לדיון על הרתכות.
כמו שלא מעשי בשבילי לקנות מכופפת לא מעשי בשבילי לקנות רתכת ב4000 שקל+הקמת תשתית בעוד 20,000 שקל לפחות (בדקתי מול כמה חשמלאים). שוב, אם תהיה לי עבודה שמצדיקה את זה אז אני אעשה את זה.
מבחינתי קורס ריתוך אלקטרודות+רתכת זרם ישר אמינה ואלקטרודות טובות זה הפתרון הכלכלי הטוב ביותר כרגע.
הכי חשוב זה לעשות קורס ריתוך, אני מקווה שבקרוב.

rhni0
04-06-05, 22:00
מיכה

מילוי בלון של co2 עולה בסביבות ה 60 ש"ח וכך גם ארגון אם אני לא טועה :wink:

אמיתי

lizard
04-06-05, 23:15
אחלה אבל לכמה זמן/ריתוכים זה מספיק?
האמת שזה לא ממש משנה.
רתכת רגילה=> עלות המערכת יחסית זולה, תפעול יקר.
רתכת CO2=> עלות גבוהה, תפעול זול.

בכל מקרה צריך את שניהם :-)

rhni0
05-06-05, 13:09
לפי דעתיח זה מספיק להמון זמן, כמה אני לא יודע אבל תחשוב שהגז לא יוצא בלחץ כל כך גבוהה שי ווסת אז אני משער שזה מספיק לבערך חודש של עבודה

אמיתי

rhni0
05-06-05, 13:11
לפי דעתיח זה מספיק להמון זמן, כמה אני לא יודע אבל תחשוב שהגז לא יוצא בלחץ כל כך גבוהה שי ווסת אז אני משער שזה מספיק לבערך חודש של עבודה

אמיתי

***תיקון***
לפי דעתי זה מספיק להמון זמן, כמה אני לא יודע אבל תחשוב שהגז לא יוצא בלחץ כל כך גבוהה כי שיווסת אז אני משער שזה מספיק לבערך חודש של עבודה.

lizard
05-06-05, 14:46
חודש עבודה?
31X24=744 שעות עבודה? קשה לי להאמין.

rhni0
05-06-05, 16:26
אתה לא עובד רצוף 24\7 עם רתכת, נכון?

lizard
05-06-05, 17:07
ברור שלא, והשאלה שלי לא באה לקנטר או משהו כזה.

אני רק חושב שהמדיד שעל פיו צריך לחשב כמה מיכלי CO2 צריך זה ע"פ סליל.
כלומר, כמה מיכלי CO2 צריך לסליל.

rhni0
05-06-05, 18:16
אין לי מושג.
זה לא שיש לי רתכת co2 בבית פשוט יצא לי להשתמש ברתכת הזאת וזאת ההערכה שלי. אני לא חושב שמשתמש ממוצע ישתמש בסליל שלם בתוך חודש, זה פשוט צריכה גבוהה מידי שמתאימה למסגריה ואפילו יותר.

shmil
05-06-05, 22:12
בערך 4 בלוני CO2 לסליל. יש גם כמה סוגי סלילים. אני מדבר על סליל של 15 KG, ועל בלון גדול. יש גם בלונים קטנים ובינוניים. בלון גדול עולה 125 ש"ח.

ואתה, מיכה -יודע כבר כמה מטרים או ק"מ ניתן לרתך עם סליל מלא?
אתה יודע על איזה לחץ להפעיל את הוסת?
אולי הלחץ בוסת הוא פונקציה של עובי המתכת המרותכת?

ואגב, דוקא אמיתי צודק. בעבודה רגילה של חובבן על בניית רכב - כן, בלון לחודש בערך.

יש לך כל מיני קביעות, לטאה יקרה. שתהיה לי בריא....

lizard
05-06-05, 22:56
איזה קביעות? על מה אתה מדבר.
אמרתי מראש שלא ידוע לי כמה מיכלי CO2 צריך.
נאמר לי לחודש בערך. אבל חודש של מה? של 8 שעות ריתוך ביום? של 4 שעות ריתוך בשבוע?

כמו שאמרת, גם חישוב ע"פ סליל זה לא ממש ראלי. אבל יותר קרוב לחישוב עלויות. לי לפחות.

אני עשיתי כמה בירורים בקשר לרתכות. מסקנותי, שהן כמובן מסקנותי רשומות.

lior_b.s
08-06-05, 09:29
אם בריתוכים עסקינן
האם ניתן לרתך פח בעובי 1-1.5 מ"מ ברתכת רגילה,אלקטרודה?
אם כן באיזה אלקטרודה צריך להשתמש? גודל,סוג?
וכמה אמפ' לכוון את הרתכת?
הכוונה חבר 2 חתיכות פח בפיקים בלבד . .

redbaron
08-06-05, 10:36
אם אפשר להתפרץ לדלת פתוכה (תפאדל, כנס, כנס...)?
גם אני חיפשתי רתכת CO תקופה ארוכה, גם לי איןן תשתית של 3 פאזות, אני צריך את הרתכת ניידת...

בגלל זה חיפשתי רתכת קטנה, CO, עם פאזה אחת. ומצאתי, משומשת...
יש 2 חברות עיקריות "בשוק" לינקוליין ומילר (ישנן עוד כמו SAF שזיקה שיווקו והפסיקו, ולמרות שהן זולות לא קניתי)...
ההבדל בין המילר ללינקוליין הוא שמילר מקבלת סלילים של 6 וגם 15 ק"ג בעוד הלינקו' מקבלת 6 בלבד. זה לא אומר שהיא פחות טובה, זה אומר שהיא יותר קטנה פיזית (טיפה)
בנוסף המילר יכולה לקבל בלון יותר גדול (בגובה של 1.2) כי יש לה מיתקן חביקה מאחורה. ללינקו' יש התקן לבלון קטן יותר.
אם אתה מחפש אחת משומשת תתאזר בסבלנות, לי לקח יותר מחצי שנה למצא אחת משומשת במחיר שפוי (3K כולל הבלון, סליל, ידית וחלקי חילוף). במחיר הזה אתה יכול לקנות רתכת משומשת ממוסך שפשט את הרגל. אבל היא 3 פאזות ונראת כמו מקרר מישרדי.
החיסרון היחידי של הרתכת הוא שהיא כבדה (15 ק"ג סליל + מישקל עצמי לא קטן), היא לא יכולה לרתך "לעומק", בניגוד לרתכת אלקטרודה באותו הספק (ושעולה שמינית מזה). אבל, וזה אבל ענקי, אתה מרתך ריתוכים יפים תוך כמה אימונים...
אני לא ממש צריך חדירה לחומר בעובי 4 מ"מ. אני מרתך פח, ולזה היא מצויינת...

סיכום:
* רתכת CO בינונית עם הספק של 150 -190 (ולא דבר הזה עם ה 80 קווט) לא יכולה לרתך ברזל בעובי 8 מ"מ, בשביל זה יש רתכות יותר חזקות או שצריך לעשות פאזה בחומר...
* הרתכת מאוד מסורבלת וכוללת המון חלקים (בלון, צינורות וכו'), היא פחות ניידת מאלקטרו'.
* יקרה לרכישה (וגם לתיקון במיקרה הצורך או אם עשיתה משהו לא טוב וגרמת נזק)
* רתכת אלקטרודה יותר פשוטה ואמינה וזולה...
* יש רתכות אלקטרוניות שמשמשות לMIG (CO), TIG (ארגון, דומה לריתוך אציטלן אבל בעזרת קשת חשמלית) ואלקרודה. אני יודע על חברה אחת שמייצרת אותן. חברת ESAB. הן יקרות בטרוף, נראות כמו לוח בקרה במעבורת החלל "מיר", והכי חשוב, קלילות... אם אני זוכר נכון 8-9 ק"ג... אם יש לך מישהו שנוסע לחו"ל והוא יכול לסחוב כזו אחת במיזוודה, שיחקת אותה (ולא רק בגלל שקנית מוצר טוב, אלא בגלל שיש לך חברים טובים :wink: )

גילי

lizard
08-06-05, 12:08
לא ברור לי משהו.
הרתכת CO2 שלך, היא תלת פאזית או חד פאזית?

redbaron
08-06-05, 13:03
לא ברור לי משהו.
הרתכת CO2 שלך, היא תלת פאזית או חד פאזית?
פאזה אחת של מילר, 170 אמפר... צבע כחול עם חבטות קלות :lol: בקבוק CO בינוני (8 ליטר אם אני לא טועה)...
מאוד כואב שכל הקומפלקס הזה מיתהפך לך על הרגל :? ...

רוצה נסיעת מיבחן :roll:

גילי

lizard
08-06-05, 16:42
כן מאוד.
פאזה אחת משנה את כל השיקולים שלי.
מאיפה קנית? כמה עולה חדש?

אמנם העדפה האישית שלי היא לינקוליין אבל אני יכול לחיות עם זה.

redbaron
08-06-05, 23:09
כן מאוד.
פאזה אחת משנה את כל השיקולים שלי.
מאיפה קנית? כמה עולה חדש?

אמנם העדפה האישית שלי היא לינקוליין אבל אני יכול לחיות עם זה.
הרתכת משומשת, קניתי אותה באיזה מקום בת"א שניקרא "הרמט" ברחוב החשמל 10.
יש שם איזה בחור רוסי חביב מאוד...
כמו כן יש את אלקטרד, בחור מבוגר ולא כל כך סימפטי, וגם לא תמיד נימצא במקום...
רצוי ומומלץ להתקשר לפני שמגיעים...
אם אתה רוצה חדשה, לך על זה, אבל זה יקר מאוד... איתי דיברו על 6K לפני מע"מ...
אבל יש ללינקוליין 3 שנים אחריות (במחיר הזה אתה יכול לקנות 2 רתכות משומשות)...

בכל אופן, אם יש לך מישהו שטס לארה"ב ויכול לסחוב משהו כמו 10 ק"ג, לך על זה!!!
אני הייתי קונה שם TIG טובה...
אולי אני יעשה את זה בטיסה הבאה שלי לאוסטרליה :lol:
בכל אופן, רתכת MIG) CO) זה דבר מסורבל ולא כל כך נייד, החוטים שלה מוגבלים באורך, אי אפשר לרתך ברוח, קשה לרתך עם רתכת בהספקים כאילו חומר עבה או מלוכלכך. בקיצור, רתכת למעבדה :lol:

גילי

lizard
08-06-05, 23:17
אין שום ספק שרתכת MIG היא לא הפתרון המושלם.
אני אגבה אותה ברתכת זרם ישיר.
למעשה, אני קודם אקנה את הרתכת זרם ישיר (חדשה ב2000 שקל ואני מקווה חצי למשומשת) ואעשה קורס עליה.
בתקווה שלא אצטרך לעשות קורס נוסף לרתכת MIG.

TIG זאת רתכת שגם אשמח ללמוד עליה אבל כיום לצורך השימושים שלי אין לי כל צורך בה.
אם אי פעם אני אמצא ממישהו (או קורס כמובן) שילמד אותי לעבוד עם מתכות כמו כרומולי אז אני מניח שאצטרך רתכת שכזו על מנת לרתך את הכרומולי.
בכל מקרה כרגע זה לא שלא שיקול אלא אפילו לא במחשבה.

אני לא מצאתי רתכת ב6000 שקל (לא משנה כרגע המע"מ), חדשה לפחות.
אני מניח שבגלל המגבלה שלא להשתמש בתלת פאזי אז ההיצע נמוך וזה אומר מחיר יקר בדר"כ.

בקשר לגודל, מה אכפת לי? הכי הרבה שמים אותה על עגלה. גם ככה ניא צריכה להיות באותו מקום כל הזמן.
בקשר לאורך, שמעתי שאפשר לסדר כבלים של 10 מטר, אבל זה נראה לי קצת בעייתי כי בסופו של דבר אתה צריך הזנת סליל טובה ובמידה ויש תקלה אז זה סיוט לתקן.

אני אשמח לנסות את הרתכת שלך, איפה אתה נמצא בארץ?

-->