PDA

צפייה בגרסה מלאה : כיוון פרונט בבית

s_n_p
19-05-13, 09:57
מדובר בהיילקס 97. מוט שפור קיבל צורה יפה של קשת, ולאחר ישור והחלפת תפוחים (כבר חודש שהם זרוקים בארגז) הורכב חזרה.
אני רוצה לבצע את הכיוון בבית בשיטה של חוט.

מחנים את הרכב על משטח ישר.
מותחים חוט בין גלגל קדמי לאחורי (בגובה של אמצע נאבה) ובעזרת היגוי מגעים למצב שהחוט נושק בשתי נקודות בגלגל הקדמי (מקביל לאחורי)
מותחים חוט בצד השני, ומכוונים את הגלגל השני בעזרת סיבובים של מוט שפור.

מי יודע מה היא מידת התכנסות של הגלגלים (אני מניח שזה 0)?
מה רוכב סרנים מדויק (קדמי ואחורי)?

עד כמה השיטה מדויקת לעומת מכון פרונט ממוחשב?

sos4u
19-05-13, 11:17
מתוך עניין וסקרנות, למה בבית ? עלות הבדיקה והכיוון [ לטעמי ] לא מצדיקה את הסיכון הכרוך בכך.
מה גם שבבדיקה ממוחשבת יעלו על בעיות נוספות שבחיים לא תוכל לגלות עם חוט אפילו אם הוא אדום ...

אם המטרה היא ללמוד איך לעשות זאת , או לכוון עד להגעה למוסך הקרוב, אני בעד.

s_n_p
19-05-13, 12:26
אתה צודק ב 100%, אני משלם 100 שקלים בשביל הפרוצדורה במכון ממוחשב.

אבל אם לאחר הכוון שלי המחשב "יגיד" שזה בסדר, אז למה לא?

meir alony
19-05-13, 12:36
כיוון גלגלים או כיוון פרונט ?

s_n_p
19-05-13, 12:43
כיוון גלגלים או כיוון פרונט ?
Toe

איל מ
19-05-13, 13:02
לא מכיר ספציצית את הטויוטה, אבל בד"כ יש זווית התכנסות מסוימת. כלומר, החלק הקדמי של הגלגל פונה יותר פנימה.
המדידה שנעשית היא עם מוט טלסקופי ארוך שמרכיבים בין שני הגלגלים הקדמיים(אפשר גם מטר) ומודדים את המרחק הפנימי ביניהם פעם בנקודה קדמית (גובה אמצע הסרן) ופעם באחורית.
לדוגמה, בדיפנדר, המרחק האחורי אמור להיות ארוך יותר בכ-1.4 ס"מ (אם אני זוכר נכון).
ראה דוגמה ימנית בשרטוט)
בכל מקרה כל זה אמור להיות רשום בספר רכב שלך.
74706

sos4u
19-05-13, 13:02
אתה צודק ב 100%, אני משלם 100 שקלים בשביל הפרוצדורה במכון ממוחשב.

אבל אם לאחר הכוון שלי המחשב "יגיד" שזה בסדר, אז למה לא?

לכן כתבתי - "אם המטרה היא ללמוד איך לעשות זאת , או לכוון עד להגעה למוסך הקרוב, אני בעד
"

ללמוד ולעת, חשוב מאד.

dvirya
19-05-13, 20:03
שלום לך חבר יקר...

בשביל 50 שקל כיוון ,שאורך בדיוק 2 דקות בהיילקס לא הייתי מתעסק בשטויות,תעשה טובה לעצמך ולנוסעים לידך לך למקום נורמלי אפילו עם פלטה כיוון שיעשו לך את זה,אם תרצה עזרה נכוון אותך למישהו.

בהצלחה

נמרוד
19-05-13, 20:54
צריך להיות Toe in כלומר התכנסות, מסוימת. המדידה כמו שתיארת, עם מטר, בחלק הקדמי והאחורי של הגלגל מנקודות ברדיוס זהה (צריך למצוא איזשהו קו היקפי בחלק הפנימי של הצמיג ולמדוד ממנו). את המספר המדויק אתה יכול מן הסתם למצוא בספרות הטכנית או באינטרנט, העניין הוא שבשיטה הביתית עם מטר אתה במילא לא יכול לדיק יותר מדי, ולכן אתה צריך לכוון לכך שתהיה התכנסות של מספר מ"מ, ושלום על ישראל.

אין לעניין השלכות בטיחותיות משמעותיות שאני יכול לחשוב עליהן. אם יש 3 או 4 או 6 או 10 מ"מ התכנסות בין המדידה בחלק הקדמי של הגלגל לאחורי - זה בסדר ולא יורגש בנהיגה.

*הדיון כולו רלוונטי לרכב עם סרן קדמי חי בלבד!

boaz avrahami
19-05-13, 22:02
שימו לב- כיוון גלגלים עולה 50 שח בכל מכון פרונט ממוצע. בחיי...
רוב הסרנים החיים לא צריכים את כל האלקטרוניקה וסתם מוצצים מאיתנו כסף על הצגה.
פשוט אין מה לכוון שם.

הדרך הנכונה היא-
עולים על הפלטות הצפות והילד של בעל המכון פותח או סוגר את ההברגה מעט עד למידה הנכונה.
על כל זה כאמור משלמים 50 שקל בלי חשבונית שיהיה דמי כיס לילד.

asafk
19-05-13, 22:38
קודם כל, אין יותר מדי עבודה בכיוון שפור (התכנסות גלגלים) ךרכב עם סרן חי. זה נכון. חשוב לדעת עבור איזה רכב מכוונים - כי יש מקרים נדירים של כלים עם הנעה קבועה לכל הגלגלים ואז השפור "הפוך" או אפס (לנדרוברים למשל).
אבל בשורה התחתונה אם עבדת על החלפת מוט שפור בבית, ואין זמן / חשק ללכת למכון פרונטים (שבת? ) , וצריך בכל זאת לעשות משהו שיהיה אפשר לנסוע ולהרגיש טוב עם עצמך - למה לא? כוון התכנסות לפי הספר, וכשתעבור במקרה ליד מכון פרונטים פתוח, תעשה את הבדיקה עם הממבו-ג'מבו של הלייזרים ועניינים. אגב, בהרבה מוסכים יש מכשיר לבדיקת התכנסות מהסוג שמונח על הרצפה (יש אותו גם במכוני טסטים) ונותן אינדיקציה מדוייקת למדי ( side slip meter ).
זה לא תחליף לבדיקה מסודרת, אבל זה לא רע בתור כיוון כללי.
הפרוצדורה המלאה לכיוון סרנים (ולא כיוון פרונט) היא בדיקת מרכוז, מקבילות ועקיבה של שני הסרנים ורק לאחר מכן כיוון התכנסות גלגלים. מי שיעשה את הבדיקות האלו לפי הסדר, עשוי להיחרד כשיגלה שקיט ההגבהה שהרכיב גורם לג'יפ שלו להיות עקום.

אסף.

s_n_p
20-05-13, 10:03
תודה לכל המגיבים .
לא הצלחתי למצוא נתוני יצרן רשמיים (לא בהיינס ולא ברשת), אבל לפי מה שהבנתי זה לא כל כך רלוונטי עם צמיגים בגודל לא מקורי.
נתקלתי בדף מעניין עם הסבר מפורט ונראה לי שאתבסס עליו. הבחור טוען שנתוני יצרן הם: ​Toe in 1+/- 2 mm

http://www.4crawler.com/4x4/CheapTricks/AxleTech/index.shtml#Alignment

אעדכן בהמשך עד כמה השיטה מוצדקת\מדויקת (לאחר בדיקה במכון).

-->