PDA

צפייה בגרסה מלאה : גפ"ס

popi95
22-05-13, 18:39
מאיפה לעזאזל אני מביא גפס

IlanG
22-05-13, 18:41

ביד שתיים יש אחד למכירה לאחר תאונה במדור אספנות

tamir128
22-05-13, 19:08

יש בביר הדאג' כמה.
שמורים ומטופלים תקופתית בבאלי"ש.

תבוא לבד :)

Pilon
22-05-13, 23:36
ותדאג שהחבר'ה של עזזמה לא יטעו ויחשבו אותך לתושב רתמים :mad:
http://www.news1.co.il/Archive/003-D-83853-00.html

popi95
26-05-13, 13:17
קיצר לא יקרה אני מבין?

tzagi
06-06-13, 08:43
יש איבי
חפש M151, או MUTT
אולי יותר יקר, אבל הרבה יותר בטוח

ובדעה אישית
לא מבין מה מישהו מוצא בפח זבל הזה, זה לא כלי רכב, זה אנדרטה לטמטום הDOD

tamir128
06-06-13, 11:53
יש איבי
חפש M151, או MUTT
אולי יותר יקר, אבל הרבה יותר בטוח

ובדעה אישית
לא מבין מה מישהו מוצא בפח זבל הזה, זה לא כלי רכב, זה אנדרטה לטמטום הDOD

צריך אומץ לכתוב כאן כאלה דברים על הג'פ"ס.

PW כתב כאן (http://www.jeepolog.com/forums/showthread.php?t=37408):
"יקיריי:
חבורת צבועים, עוכרי ישראל, ג'ובניקים, שמאלנים, יפי נפש, משתכנזים, מתמזרחים, ימניים, משביתי שמחות וכפויי טובה שכמותכם! (מחק את המיותר או הוסף לפי הצורך כאוות נפשך)
מדובר באייקון תרבותי, מבצעי ומחולל מהפכה של ממש - שלא לומר משנה סדרי עולם, שלא לומר הפלא השמיני של העולם. לא פחות. הרבה יותר.
היצירה המוטורית החשובה ביותר בחיי רובנו, (אלה שהם לא חבורת צבועים, ע"י וגו' - ע"ע ר"ל למעלה בראשית קונטרס זה)
כזו שהחיים מתחלקים בגינה לשניים - לפני ואחרי.
כזו שמנחילה לנצח את ההבנה והתודעה - שאפשר גם אחרת, והאחרת הזו - יותר נוחה, פחות כואבת, יותר מהירה, פחות שוחקת, יותר סוחבת, וחוזר חלילה.
לפניה יש ערפל סמיך ואחיד של הליכה מאומצת, תמיד בליווי משקל עודף עם שלט "מטען חורג", כזה שדופק לך את הקרסוליים, הברכיים, מה שנשאר מהגב ועמוד השדרה - ועל הדרך גם את הכתפיים. מחד, לרוב, ראייתך מתקשה לחדור את הערפל הזה והוא עוטף אותך ברכות מתישה, מחליאה ומצמיתה. מאידך, ברוב הזמן, טשטוש רב עוצמה וממסך אופף אותך ומסייע במקצת להפיג את ייסוריך המתעצמים והולכים בטור אקספוננציאלי.
אחריה, (בניגוד לכלל הצבאי המטופש שכל דבר אמור להתחלק בו לשלוש) כל העולם (הטופוגרפי) דווקא מתחלק לשניים: כזה שניתן להגיע אליו בנסיעה - וכל השאר.
אחריה, לעולם לא תלך - במקום שבו אפשר להניע רכב.
אחריה, יכולת הניתוח וההבנה בין שתי חלופות התנועה הללו עולה לרמות של אומנות - שלא לומר אמנות ממש - והיא משפרת בכלל ובפרט את כל ראיית העולם והשטח דרך אספקלריה של נכון ולא נכון, מותר ואסור, ראוי ושאינו ראוי, מעשה נבואה או מעשה נבלה, חוקי ופלילי, טוב ורע - וחוזר חלילה.

העובדות הטכניות ממש לא חשובות ולא רלוונטיות לדיון.
מתהפך? – תלמד לנהוג.
לא סוחב? – תתכנן היטב מה לקחת ומה להשאיר מאחור.
קטן? ראה לעיל פסקתי הקודמת.
לא אמין? – תתאמן בהחלפת צלבים בחושך, לבד, ביד אחת קשורה מאחורי הגב, בלי אור, או שתלמד לנהוג רק עם הנעה קדמית.

כמה ייחלנו לרגע בו יחליף הפרד המכאני האגדי הזה את ייסורינו המתמשכים והסיזיפיים שהיו מנת חלקנו לפניו.
בכמה קילומטרים הל הליכה מאומצת שילמנו על כל מטר שהורשינו לנסוע בו.
כמה שעות בילינו בלשכה (המפוארת) שעל יד הנהג בלימוד ציר הלילה לניווט הרכוב הבא? או למשימת ההובלה התורנית? כמה הנאה קיבלנו מתחושת הבית המפנקת שייצר אותו מושב קרש גיהוץ צר וקשה, משולב בכנת המא"ג, ידית האחיזה מימין וקשת ההתהפכות מעל. כמה מקום אחסון מהודר ויעיל מצאנו בכוורות ארגזי התחמושת מתחת לרגלי המפקד או בכסא האצ"א. איזו מוזיקה נהדרת שמענו דרך הסאב וופר של מכשיר ה – VRC בלילות עטופי ערפל.
לאיזו מדרגת אומנות העלינו את התהליך של החתימה על האוטו, הכנתו לתנועה, זיוודו, מיתקונו, דיגומו, ריתוכו, השחזתו וכיוצ"ב - פעולות מסגרות וטכנולוגיה שסופם זלזול מוחלט בכל כללי ההנדסה והמכניקה התקינים, (על כל פנים – באלה המקוריים בהם השתמש מתכנן היצירה) עד כדי הפיכתם על פיהם ממש: הכפלת כושר הנשיאה, שילוש שטח ההעמסה, הבסת הנדסת האנוש המקורית המזעזעת והחלפתה בחליפת נוחות מפנקת – שעד היום קשה למצוא בפלטפורמות מודרניות וסלחניות הרבה יותר – כאלה שתוכננו מראש לאזרחים מפונקים, (חבורת צבועים ע"י וגו' ע"ע ר"ל למעלה בראשית קונטרס זה).

כמה סבלנו בזיכוי.....

לסיכום:
אל תבלבלו אותנו עם העובדות. הן לא רלוונטיות. הרגש הוא שקובע כאן. והרגש מנצח. את התחושות שעולות במי שרק מביט באייקון התרבותי האלמותי הזה – לא תקבלו אפילו בהופעה הקרובה של מדונה, או שמא יש לומר, לאונרד כהן.
לילה טוב."

ואני הקטן כותב: 1+

ד ו ר ו ן
06-06-13, 17:58
צריך אומץ לכתוב כאן כאלה דברים על הג'פ"ס.
+

תעשה חיפוש באתר ותראה שיש לא מעט ״אמיצים״ או שמע צריך להגיד ״מפוכחים״ שיגידו שזה פח זבל..

+1

tamir128
06-06-13, 18:06
לסיכום:
אל תבלבלו אותנו עם העובדות. הן לא רלוונטיות. הרגש הוא שקובע כאן. והרגש מנצח. את התחושות שעולות במי שרק מביט באייקון התרבותי האלמותי הזה – לא תקבלו אפילו בהופעה הקרובה של מדונה, או שמא יש לומר, לאונרד כהן.

1++
:p

yaronp
06-06-13, 18:31
מצטער..... בכל פעם שאני נתקל בתגובה שכזו אני מתלבט....מתלבט אם לענות.

הגפ'ס מתאים בדיוק לתכנון שיוצר בעבורו. הוא לא בנוי רע (בתור אספן גיפים שמעט התעמק בו - הוא דווקא בנוי טוב ובחוכמה....ושוב לתפקידו). הוא לא מפלצת שטח. הוא לא נבנה לשרוד לנצח (נהפוך הוא הוא באיזשהו מקום "חד פעמי"), קשה ל"שדרגו" וגם אין לו שילדה כמסורת הגיפים "המקצועיים".

אבל הכי חשוב יש בו טונות....טונות של "אופי" וייחודיות - ולהבדיל מהקודמים לו ולבאים אחריו אין לו יורשים באזרחות - מה שהופך אותו למיוחד עוד יותר.

הצבא האמריקאי נחשב לצבא הטוב בעולם (בסדר בסדר.....קצת פחות מצה"ל) ואם הגפ'ס התאים להם למשך עשרות שנים (הוא יוצר משנת 1960 ועד לשנת 1978 ברציפות) כנראה שיש בו משהו......

הוא אינו מתאים לכל חובבי השטח....בטח לא ל"מקצוענים" שמעוניינים לטפס על כל מדרגה, סלע או מעלה שקיים. הוא קטן, חלש......ובעל תכונות שרק אספן או רומנטיקן יכול לגלות או להעריך.

זהו....תמשיכו להגיד מה שאתם רוצים - אף אחד לא יקח מהגפ'ס (M-151) את אופיו המיוחד לטוב ולרע.

יוני5
07-06-13, 14:26
הג'פס נחות מרוב מתחריו בכמעט כל פרמטר אפשרי.
אבל יש לו שני יתרונות שמנצחים כל מתחרה:
1. הוא מעלה לך חיוך דבילי על הפנים
2. כי הוא, הוא, סם הנעורים הנצחי, שמשאיר אותך בגיל 20 לנצח (כן, זו לא טעות, 20, ולא 18, כי מגיל 18 עד 20, זכינו רק לפנטז עליו)

בברכה,
יוני5

boaz avrahami
07-06-13, 14:54
איזה כיף לחיילים של היום שכאשר הם ידברו על נוסטלגיה בעוד 30 שנה היא תהיה מבוססת על סופה סימן 3 כסם הנעורים הנצחי.

יהיה להם סטייל

tzagi
07-06-13, 21:24
מצטער..... בכל פעם שאני נתקל בתגובה שכזו אני מתלבט....מתלבט אם לענות.

הגפ'ס מתאים בדיוק לתכנון שיוצר בעבורו. הוא לא בנוי רע (בתור אספן גיפים שמעט התעמק בו - הוא דווקא בנוי טוב ובחוכמה....ושוב לתפקידו). הוא לא מפלצת שטח. הוא לא נבנה לשרוד לנצח (נהפוך הוא הוא באיזשהו מקום "חד פעמי"), קשה ל"שדרגו" וגם אין לו שילדה כמסורת הגיפים "המקצועיים".

אבל הכי חשוב יש בו טונות....טונות של "אופי" וייחודיות - ולהבדיל מהקודמים לו ולבאים אחריו אין לו יורשים באזרחות - מה שהופך אותו למיוחד עוד יותר.

הצבא האמריקאי נחשב לצבא הטוב בעולם (בסדר בסדר.....קצת פחות מצה"ל) ואם הגפ'ס התאים להם למשך עשרות שנים (הוא יוצר משנת 1960 ועד לשנת 1978 ברציפות) כנראה שיש בו משהו......

הוא אינו מתאים לכל חובבי השטח....בטח לא ל"מקצוענים" שמעוניינים לטפס על כל מדרגה, סלע או מעלה שקיים. הוא קטן, חלש......ובעל תכונות שרק אספן או רומנטיקן יכול לגלות או להעריך.

זהו....תמשיכו להגיד מה שאתם רוצים - אף אחד לא יקח מהגפ'ס (M-151) את אופיו המיוחד לטוב ולרע.

השתמשו בו כי זה מה היה, לא כי זה טוב.
אם תעשה קצת שעורי בית......
הצבא לא רצה אותו(העדיפו להשאר עם הM38), הכלי נכשל ברוב המבחנים אבל הDOD דחפו להם אותו מסיבות "פוליטיות" (קריא-שחיטות)

סיפור ארוך, מיגע ואופיני לדביליות של הממשלה הפדרלית.

yaronp
09-06-13, 21:58
אם הגפ'ס (M-151) לא היה מתאים....הצבע האמריקאי לא היה עושה בו שימוש משך כ-20 שנה. דרך אגב לגפ'ס היה אורך חיי ייצור ארוכים בהרבה מכל גיפ' אחר שהיה לפניו!!

ואם נחזור לצה"ל - אצלנו היתה רק גירסא אזרחית מוסבת של פייב..ולא M-38A1 שזו הגירסא הצבאית האמריקאית לפייב האזרחי.

לא יודע כמה בילית על CJ-5 - אבל עם קפיצי העלים הצהליים (רמז - יותר מעלים מהגירסא האזרחית) ועם השילדה המחוזקת (פחות גמישה מהגירסא האזרחית) - איני בטוח דיש לפייב יתרונות על הגפ'ס (M-151), אומנם קצת יותר מרווח גחון (אבל בכל מקרה הגפ'ס תוכנן לעשות שימוש גם בתחתית לשם ספיגת מכות וטיפוס) ואכן הילוכי כוח, אבל בגדול הגפ'ס עולה על הפייב בתכנונו. יש לו צללית נמוכה יותר, הוא נוח בהרבה בשטח (נראה אותך מסתער על גבעה בפול גז עם פייב) והוא בנוי פשוט יותר מאשר הפייב (תחזוקה בשטח פשוטה יותר), משקל קל יותר (כמעט 200 ק"ג חיסכון במשקל על מרכב בגודל דומה). גם יכולת התימרון שלו משופרת. הגפ'ס מתמודד היטב עם צליחת מקורות מים למיניהם ולוחמה בשטח עירוני או צפוף.

ושוב לגפ'ס יש יתרונות שאי אפשר לקחת ממנו וכל "מומחי השטח" שרגילים לסופות וסיקסים מתעלמים מהייחודיות שלו על ידי השוואות מי יותר גדול/חזק......

tzagi
09-06-13, 22:05
דיברתי על צבא ארה'ב בלבד!!!!!
וזה לא כולל גופים אחרים כגון Navy, Marines, Air force
DOD=Department of defense
זה לבד היה אמור לתת לך רמז.

yaronp
09-06-13, 22:11
תקרא את התגובה שלי שוב.

אף אחד לא היה מייצר כלי כושל 20 שנה! בטח לא בצבא משופע בתקציבים כמו הצבא האמריקאי.

דרור ברלי
09-06-13, 23:01
ירון, תקרא שוב ושוב את מה שג'ו כותב בין השורות.

דווקא כשמדברים על ציוד צבאי ועל תקציבי ענק, לפעמים לתכונות הכלי בפועל לא תמיד יש קשר להאם הכלי יירכש על ידי הצבא. כל צבא אגב.
בגלל שמדובר על כמויות עצומות של כלים ועל חוזי ענק של מיליוני/מיליארדי דולרים רבים, מה שקובע כאן זה הרבה מאוד פוליטיקה, קשרים, חלקם גם אישיים, וכן - שחיתות פשוטה. כי יש מי שמרוויח סכומי עתק בעסקאות האלה ובאופן טבעי רבים לוטשים עיניים לכסף הגדול. זה היה כך בימי הג'פ"ס וזה ככה גם היום - תחשוב על כל פריט ציוד צבאי שעולה בדעתך - החל מרוס"רים לחיילי החי"ר דרך טנקים, נגמ"שים, מערכות מיגון נגד טילי נ"ט ועד מטוסי קרב שעשרות מיליוני דולרים לחתיכה ועוד ועוד ובכוונה אני לא אזכיר שמות ודגמים מפורשים של הכלים. בוא ונאמר שאין פריט ציוד או אמל"ח שאין סביבו את הרחש-בחש הזה ושסכומים גדולים מאוד - בדולרים - לא מוחלקים מתחת לשולחן בעטיו...

במקרה של הג'פ"ס - צה"ל קיבל את הכלים הראשונים מיד אחרי מלחמת יום הכיפורים, כאשר האמריקנים מיהרו להשלים את כל חוסרי צה"ל אחרי המלחמה. הגיעו לכאן כלים - ג'יפים, משאיות, טנקים, נגמ"שים, היישר ממחסני צבא ארה"ב באירופה, חלקם ישנים ומשומשים לעייפה (עבור האמריקנים זו היתההזדמנות מצויינת לחדש ציוד ישן) - אבל צה"ל לא היה אז בררן - כשנותנים לך במתנה סוס, אפילו זקן וחולה, אתה לו בודק לו את השיניים...

בדבר אחד מסכים איתך - שזה כלי מאוד ייחודי, אפילו מגניב, ובהחלט מלא אופי - ויש מצב שהייתי מאמץ אחד כזה אם היה לי זמן, כסף ומקום להחזיק בו... אבל מהאמת הכואבת אי אפשר לחמוק - חלק גדול מאוד מה"אופי" שמיוחס לו, מגיע מסיבות נוסטלגיות ותו לא. אנחנו פשוט זוכרים לו חסד נעורים מהשנים שהיינו צעירים, שירתנו בצה"ל והוא היה אז סוג של סמל סטטוס.

במציאות הקשה, והיו לי באמת אינספור שעות ג'פ"ס בסדיר ובמילואים, זה היה חרא של אוטו עוד כשתוכנן - הוא חרא של ממש על הכביש והוא די חרא גם בשטח. למרות תכנונו המתקדם יחסית לזמנו, כל כולו טעות הנדסית אחת גדולה ועצם איזכורו באותה נשימה עם ג'יפ CJ5/M38 זה עלבון של ממש לג'יפ. ואת כל סיפורי הגבורות והעבירות המיוחסים לו אני נוטה לייחס יותר לנהגים מוכשרים שידעו למצוץ ממנו את אותן יכולות שמלכתחילה אולי לא היו לו.

shmil
09-06-13, 23:42
ואני, היום עם דעת המיעוט.
יש לי הרבה שעות ג'פ"ס. המון.
מכל מיני סוגים - סיור, מנהלתי פשוט, ומנהלתי "מדוגם" אישית.
אני מאילו שמכירים את מערכת החימום על בנזין שהיתה בג'פ"סים.
אם תעירו אותי באמצע הלילה, אספר ואדקלם לכם מה היו המתקונים שהיו לי ה"מדוגם אישית" מאחור, ואיך הספסל האחורי היה ארגז בטחון מצופה במזרון, איך היו נכנסים גם שני מכשירי קשר ועוד 4 מקלטים, גם צידנית וגם גזיה על שתי הכנפיים האחוריות, איך היו בונים לכיסא הגבהה שתהיה משענת ראש, ואיך היו מרפדים אותם. ואפילו - איך להתקין רדיוטייפ בג'פ"ס כזה.
לא, זה לא קסם הנעורים שנשכח.
זה הרכב שמביא אותך לאן שצריך, שמחזיר לך טובה ולא נתקע אף פעם, שגם אם התהפך - הפוך חזרה וסע, שניתן לפתור הכל עם ג'בקה ורתכת, בדיוק כמו שאנחנו מתרפקים על הסיקסים והפייבים.
מערכת מתלים, שבין אם היא מתוכננת לקוי ובין אם לאו, זו מערכת מתלים שמאפשרת לרכב נטול טרנספר ועם גיר יחודי להגיע לכל מקום. ואם אתה מכיר את מגבלות הכלי ואיך להתנהג איתו נכון - כמעט הכל אפשרי.

ואת שאפשר היה איתו, אי אפשר היה עם מחליפיו - לא עם הסיקס, לא עם הבלייזר, לא עם הסופה ולא עם הטויוטה 75. אף אחד מהם לא עמד באותה רמת אמינות, אף אחד מהם לא הצליח לגהץ את השטח כמוהו, במהירויות שלו ובנוחות שלו.
גם כשזה היה דגם הסיור - 90 קמ"ש ומעלה במישורי המתמתני והפרסה בסיני היו לחם חוקו. מי המשוגע שעושה את זה עם מחליפיו בלי לרוץ לרופא שיניים ולחדש סתימות שנשרו אח"כ?

אני, אגב, גם קיבלתי והשתמשתי בכלים כאלו חדשים, עם 0 ק"מ. (וגם סיקסים, בלייזרים וסופות עם 0 ק"מ), כך שהיחסיות קיימת.

היו תקופות שהוא שימש לי גם כרכב ת"ש, או לנסיעות מנהליות באמת - כמה פעמים בשבוע סירקין-רמה"ג. בכולן הוא עמד בגבורה, אף שדווקא אז זה ממש לא היה אקזמפלר חדש, נהפוך הוא.

והדרת פני זקן. תרתי משמע.

דרור ברלי
10-06-13, 00:03
90 קמ"ש ומעלה? בשטח?
על כביש הוא לא עבר 90.

התהפך? כן, מישהו אחר יהפוך חזרה וייסע. מי שישב בו לפני שהתהפך בד"כ לא יזכה לספר על זה.

והוא באמת נוח. כשהוא ריק. שני מילואמניקים במשקל בינוני כבר סוגרים לו את המתלים עד למגע של הגלגל עם החלק העליון של הפח.

boaz avrahami
10-06-13, 00:46
90 ?!?!
ספדי ומטר מזייף בגדול.
חמישים היה מפחיד לנסוע איתו.

נתקע בלי בעיה... ויש לו גם מיכל דלק פגיע

asafk
10-06-13, 08:28
90 קמש...???
שמיל.. בנפילה חופשית הוא לא מגיע ל 90...

סוף הכלי.. טורים בשמיים.. הרגשה שעוד מעט ממריאים.. מבט על ה גיפיאס. אה. אנחנו נוסעים 70..

אסף.

Pilon
10-06-13, 08:46
עושה 90 בשטח, בדוק ! (GPS ונסיעה משולבת עם כלים אחרים מודרניים יותר).
אני לגמרי עם שמיל בעניין. עד לשנה האחרונה, חלק מהכלים ביחידה שלי היו ג'פ"סים שטופלו ואובזרו בידיים אוהבות על ידינו ובעזרת סדנת היחידה.
כל מי שראה איזה סידרת עינויים אקסטרים שבאקסטרים העברנו את הבייבי האמרים הללו, היה צריך לשפשף את עיניו בתדהמה, גם כשהועמס באנשים גדולים וכבדים מברלי וציוד של עשרות רבות של ק"ג.
אין לי מושג באיזה פחונים (ג'פ"ח) נסעו המקטרגים שלו מבין הכותבים, אבל זה לא מזכיר בכלום את חוויותי איתו, לא מבחינת עבירות או תקלות או התהפכויות - התהפכות אחת בכל זאת נרשמה, אבל הייתה לחלוטין טעות נהג.
אילו יכולתי להחזיק לי אחד כזה, הייתי עושה זאת ללא היסוס עם חיוך מרוח על הפרצוף ומשקפי אבק להשלמת מראה הרטרו.

boaz avrahami
10-06-13, 09:03
טוב, אצלכן בטח היה גפ״ס מרוץ....
לנו היה סתם את הציקמוק הרגיל

נמרוד
10-06-13, 09:37
יש כאן שתי קבוצות - אוהדי ומתנגדי הג'פס לצורך העניין.

הצלבה עם דיונים אחרים בפורום מעלה שקבוצת "מתנגדי הג'פס" חופפת במידה רבה לקבוצת הגולשים הפסימית, "מתנגדי כל דבר באופן כללי", או בשמה העממי - "הפולנים"

לעומת זאת, מי שאוהד את הג'פס נוטה להביע דעות חיוביות גם בנושאים אחרים - בהכללה גסה אפשר לכנותם "חובשי המשקפיים הוורודים".

לא מאמינים?

תיכף ומייד הפולנים יתקפו ויתנגדו גם לתיאוריה הזאת ;)

Pilon
10-06-13, 09:42
טוב, אצלכן בטח היה גפ״ס מרוץ....
לנו היה סתם את הציקמוק הרגיל

לא תאמין איזה שיפור מחוללת מדבקת ג'יפולוג על ג'פ"ס חבוט ומזדקן :p

shmil
10-06-13, 10:14
לא חייבים לקבל.
רק כנראה שנסעתי על הכלים הללו קצת יותר ממרבית הגולשים כאן.

tzagi
10-06-13, 10:26

לא יקרה בחלומיות הורודים שלך

הפולנים לא תוקפים פולנים אחרים, לרוב מרחמים כי הם יודעים סבל עצמם.

מוני אורבך
10-06-13, 10:41
פולנים אה...

אתה יודע מה ההבדל בין אופטימי לפסימי ?

ניסיון מצבר !!!

ואתה יודע למה יש אנשים שנשארים אופטימיים כל חייהם ?

כי יש להם בעיות בזיכרון...

אבל אל תקשיבו לי, אני סתם פולני זקן וממורמר.
אני אלך לי לשבת בפינה לבד בחושך..

גם אני זוכר את נפלאות הגפ"ס מגיל 18.
היה ממש מדליק, עברנו כל דבר ונסענו ממש ממש מהר עליו.

אבל אני גם יודע להשוות להיום (פולני, מה לעשות) ולדעת ש"כול דבר" זה בסך הכול תלולית עפר מסכנה.
וממש ממש מהר, זה לא יותר מ 70 קמ"ש (וגם זה בלחץ רב).

אבל באמת לא כדאי לכם לדעת את העובדות ה"פולניות" היבשות.
עדיף לזכור את כל ההרפתקאות שהיו לנו עם הגפ"ס בגיל 18.

tzagi
10-06-13, 11:02
תקרא את התגובה שלי שוב.

אף אחד לא היה מייצר כלי כושל 20 שנה! בטח לא בצבא משופע בתקציבים כמו הצבא האמריקאי.

טעות בידך,
בא ניתן קצת רקע, (כי אתה לא יודע מי אני) כותב לך אמריקאי די מצוי (אחד שלגמרה במקרה מסוגל להקליד בשפת הקודש ולא תמיד בהצלחה)
הסיבה שהיצור נמשך כול כך הרבה שנים הוא אופיני כי הספציפיקציה (דרישה) לא השתנתה. רגיל לביורוקרטיה הפדרלית
תבין איך זה עובד
נגיד שיש דרישה מכ4 כוכות הצבא דורשים עגלה חדשה, כול רובע דורש משהו אחר, חיל האויר דורש משקל קל, הנחתים דורשים אמפיביות, הצבא דורש עבירות, וחיל הים דורש.....מה שהוא דורש (ומי יודע מה זה אבל הם דורשים את זה)
הגוף הפוליטי שממונה מעל כולם זה DOD, והם רוצים (בטיפשותם) לרצות את כולם, לרוב את כול הלוביסטים ולכן....מיצרים ספציפיקציה למשהו שיתאים לכולם אבל למעשה מתאים לאף אחד. זה פשרה מהסוג הגרוע ביותר (ראה את זוועות הבראדלי, אפילו יש סרט על הפיגור הזה)

עכשיו...
אתה לא רציונלי, אתה מאוהב כמו שכמעט כול גבר מאוהב בחברה הראשונה שלו וזוכר את הסקס כאילו ראה כוכבים, אבל במציאות....בא נגיד שהמציאות שונה בניגוד לפנטזיה ולא אוסיף והמבין יבין.

אפשר להמשיך ולכתוב מגילות על הנושא, וירון.....אני יכול לעשות לך בית ספר אבל זה ממש לא הסטייל שלי. רק תזכור עובדה אחת ויחידה: מאז ומעולם הDOD מכר ומוכר עודפי צבא לשוק האזרחי עם קוץ אחד ויחידי: את הM151 מוכרים חתוך ל4 בצורת X עם ברנר. מעניין למה.(תשובה: שלא יהיה סיכוי שזה יסע על הכביש)

Pilon
10-06-13, 11:04
מה גיל 18 מה ?
אני מדבר איתך על נסיעות בג'פ"ס לפני כשנה ואת הסדיר שלי סיימתי לפני כמה עשורים.
אחח, הפולנים האלה...

tzagi
10-06-13, 11:10
פולנים אה...

.

הנה, הערת את האובר-פולני.
עכשיו תיסבול בשקט.

tamir128
10-06-13, 11:46
הגוף הפוליטי שממונה מעל כולם זה DOD, והם רוצים (בטיפשותם) לרצות את כולם, לרוב את כול הלוביסטים ולכן....מיצרים ספציפיקציה למשהו שיתאים לכולם אבל למעשה מתאים לאף אחד. זה פשרה מהסוג הגרוע ביותר (ראה את זוועות הבראדלי, אפילו יש סרט על הפיגור הזה)

OK dude
:cool:

לכל גוף ביורוקרטי יש את הנפילות שלו, ואני מניח שאם הם היו עושים כלי נפרד לכל דרישה, גם אז היו זוכים לתואר טיפשים אצלך.
גם בנאס"א יש קטעים כאלה והכלים שלהם מתפוצצים חופשי, אבל עדיין הטכנולוגיה של הדוד סם שווה משהו.
(אני מניח שאם אתה אסטרונאוט, וגם נאס"א וגם סוכנות החלל האוזבקית מחזרות אחריך לטיסה הבאה שלהם, אני מנחש מה תבחר).

והג'פ"ס?
זוכרים לו חסד נעורים וגם איזה 30 שנות מילואים. נכון, יש טובים ממנו אבל אין טוב כמוהו, וביד אוהבת, כמו בכל כלי, אפשר להוציא ממנו הרבה יותר.
על 90 קמ"ש בשטח קשה לי להעיד, אבל דרור, 3 מילואימניקים מא"גיסטים פלאס ציודם המלא פלאס ג'ריקנים מים בכל מקום פלאס משקפת 15X80 ועוד ועוד מכל טוב הארץ ועד למזרוני צוות המגולגלים על האנטנה, ומעולם לא זכיתי לראות או לשמוע נגיעת צמיג בכנף, וגם חוליות הגב חזרו תמיד הביתה בשלום.
אז חלאס ללכלך, יא פולני! ;)

shmil
10-06-13, 12:20
מעולם לא זכיתי לראות או לשמוע נגיעת צמיג בכנף,
דוקא את זה אני מכיר, קרה לי בגפסים לא פעם ולא פעמיים, ואני אתגרתי אותם....

tamir128
10-06-13, 12:23
דוקא את זה אני מכיר, קרה לי בגפסים לא פעם ולא פעמיים, ואני אתגרתי אותם....

אז צרפתי התעצל להחליף בולמים ואתה שכחת להוציא אויר :p

boaz avrahami
10-06-13, 12:33
יש כאן שתי קבוצות - אוהדי ומתנגדי הג'פס לצורך העניין.

הצלבה עם דיונים אחרים בפורום מעלה שקבוצת "מתנגדי הג'פס" חופפת במידה רבה לקבוצת הגולשים הפסימית, "מתנגדי כל דבר באופן כללי", או בשמה העממי - "הפולנים"

לעומת זאת, מי שאוהד את הג'פס נוטה להביע דעות חיוביות גם בנושאים אחרים - בהכללה גסה אפשר לכנותם "חובשי המשקפיים הוורודים".

לא מאמינים?

אולי לא הובן נכון, אבל אני בעד הגפ"ס אפילו שהוא ציקמוק.... הוא ציקמוק נורא חמוד שסיפק תקופה מלאה חיוכים.
מפה ועד לעשות ממנו חלום רטוב יש מרחק קטן....
יכול להיות שזה מקלקל לך קצת את המחקר.

דרור ברלי
10-06-13, 12:54
אני קורא את השטויות ומתגלגל מצחוק.
"פולני" ו"קוטר" נשלפים כאשר ברור שמישהו צודק ואין תשובה מנומקת לענות לו.

אני חוזר שנית - אם תהיה לי הזדמנות לשים יד על אחד כזה, אני לא אהסס ואקח בלי לחשוב פעמיים! רק בגלל הנוסטלגיה ובגלל שהוא באמת מגניב. מה שבאמת חסר לי זה רק זמן (וכמובן למצוא אחד) - כי יש לי איפה להעמיד אותו, סככה, מקום לעבוד והכל. לא רוצה רישוי ולא כלום. רק שיהיה תקין מכנית ושאפשר יהיה לקחת לסיבובים בשדות בשבתות. אבל את דעתי השלילית עליו זה לעולם לא ישנה - אם אתייחס אליו בצורה קרה רק על פי ביצועיו ויכולתו האמיתית - כנראה שזה באמת רכב השטח הגרוע בכל הזמנים.

דרור ברלי
10-06-13, 13:01
אז צרפתי התעצל להחליף בולמים ואתה שכחת להוציא אויר :p

לא, זה רק אתה שלא שמעת את זה קורה בתוך שלל הרעשים, הדפיקות, הויברציות והקירקושים שהעגלה מייצרת.
מצד שני ממש לא צריך לשמוע - פשוט מרגישים איך הוא סוגר מהלך בכל פעם שהוא עובר מעל נמלה או אבן קטנה.
תבדוק בכל הג'יפסים - בכולם הפח מעל לגלגלים מעוות מהמכות שהוא חוטף מהגלגל, והצבע בתוך בתי הגלגלים מושחז עד הפח.
גם 90 קמ"ש בשטח/כביש/נפילה חופשית/יו ניים איט זה קורע מצחוק - פשוט כי בד"כ מחוג הספידומטר רוטט בהתרגשות בין 40 ל-100 ולך תבין מה המהירות האמיתית שהוא מנסה להראות לך.

eysham
10-06-13, 13:14
הרמה להנחתה....
תחרות תמונות ג'פסים - "פנטזיה מול מציאות"

Tsafrir
10-06-13, 13:25
OK dude

לכל גוף ביורוקרטי יש את הנפילות שלו, ואני מניח שאם הם היו עושים כלי נפרד לכל דרישה, גם אז היו זוכים לתואר טיפשים אצלך.
גם בנאס"א יש קטעים כאלה והכלים שלהם מתפוצצים חופשי, אבל עדיין הטכנולוגיה של הדוד סם שווה משהו.
(אני מניח שאם אתה אסטרונאוט, וגם נאס"א וגם סוכנות החלל האוזבקית מחזרות אחריך לטיסה הבאה שלהם, אני מנחש מה תבחר).

כדאי לברר את תהליכי הפיתוח והאישור של נגמ"ש הבראדלי. בזיון זו תהיה מחמאה למה שיצא בסופו של דבר בשתי הגירסאות: סיור ולחימה.
וזו לא הדוגמה היחידה לאופן התמוה לעיתים בו ה-DoD מפתח ומאשר אמל"ח.

tamir128
10-06-13, 13:29
לא, זה רק אתה שלא שמעת את זה קורה בתוך שלל הרעשים, הדפיקות, הויברציות והקירקושים שהעגלה מייצרת.
מצד שני ממש לא צריך לשמוע - פשוט מרגישים איך הוא סוגר מהלך בכל פעם שהוא עובר מעל נמלה או אבן קטנה.

עכשיו אתה ממש מקשקש!
אם היו רעשים וסגירת מתלים, איך הייתי יכול להרדם?! :cool:

ולגבי המהירות, יש כאן מישהו שמעיד על מדידת GPS.

אני גם מדדתי מהירות מעל 90 קמ"ש אבל מודה שזה לא היה ממש בשטח.

זה היה בתוך יסעור. :p

מוני אורבך
10-06-13, 13:51
אני חושב שגם אני אעלה זכרונות ואשכח כמה שהגפ"ס זבל..
למה מי בכלל רוצה להיות פולני קוטר ???

כמו בפעם ההיא במילואים..
נודבתי להיות נהג גפ"ס (היתי עם סדירנקים ובצדק פחדו לתת להם לנהוג)
הינו שלושה בגפ"ס, גפרור עגלון (אני) ומפקדת סיור.
המפקדת היתה יפיפיה בלונדה עם בזזים משגעים קצינה ישר ישר מהקורס.
קיבלנו פקודה לבדוק חדירה אפשרית בגדר.
נסענו בין שני גדרות המערכת (המרחק בניהם 4 מטרים)
המפקדת אמרה לי סע מהר, אז לחצתי חזק על הדוושה.
כמה שנסעתי יותר מהר ככה הגפרור נהיה לי יותר כחול, והמפקדת אדומה..
אז ראיתי שאין מספיק אימה בעינים, עברתי את ה 90 והתחלתי להתנגש (בכוונה) בגדרות.
נסענו ככה איזה שעה, והיא כל הזמן אומרת לי סע סע יותר מהר...
אז חדירה לא היתה בגדר....

וסיפור המעשה בתרגם לפולנית..

היתי נהג גפ"ס במילואים עם רבטית שטנית מכוערת בתור משקית ועוד איזה זב חוטם.
נסענו בפטרול בין הגדרות, ובקשר אמרו לנו לבדוק נגיעות בגדר.
ה"מפקדת" אמרה לי סע יותר מהר, אז לחצתי על הגז וכלום לא קרה )-:
לאט לאט הגענו ל 40 קמש, אבל אז התחילה עליה חולית והגפ"ס הדפוק התחיל לעצור.

אז תחליטו אתם איזה גריסה עדיפה..

tamir128
10-06-13, 14:03
טוב, אז עכשיו הכל ברור!
פריצת דרך מדעית!
לא עוד "פולנים" ו"זורמים", אלא הכל קשור לחוויה הכוללת.

אם הג'פ"ס מתקשר אצלך להפסקת ההליכות הרגליות, לקפה עם החבר'ה שלך שאתה מכיר ואוהב עוד מהסדיר וצה"ל שדואג לחיי החברה שלך מוודא פגישה איתם פעם - פעמיים בשנה וכו' וכו', גם הג'פ"ס יזכר לטוב.

אבל

אם במילואים היית תחת פיקוד של רב"טית מכוערת מהג'הנום וכל השרות היה סבל בשבילך - כך יזכר גם הג'פ"ס.

לסיכום: שימו אותי עם החבר'ה שלי בג'פ"ס, ופתאום תראו שהוא נוסע 90 קמ"ש בשטח ומגהץ כל בולדר.
עם הרב"טית - כל עליה על נמלה הוא סבל בל יתואר וקריסת המיתלים לחוליות הגב.

Pilon
10-06-13, 14:05
סיפור מעשה א - יצאתי עם סופי מרסו בשנות ה 80 כשהייתה מתנדבת בקיבוץ.

סיפור מעשה ב- הגרוטאות שלכם לא טופלו כראוי ולכן אתם מרבים בסיפורי "עוד בפולניה הוא היה סקפטי"

תחליטו אתם איזה סיפור אמיתי.

מוני אורבך
10-06-13, 14:30
במקרה שלך - תשובה ג - כל התשובות הם פרי דמיון בלבד.

ובקשר לרבט"ת, היא לא היתה כל כך מכוערת.
אבל אני היתי נשוי טרי עם תינוקת בת חצי שנה, אז העדפתי שתהיה מכוערת..
לא רק ל"זורמים" יש דמיון מודרך, גם לפולנים (במיוחד במה שקשור לנשים).
אחרת איך יכולתי להתחתן עם כורדיה אסלית ?!

dudu
10-06-13, 14:45
אחרת איך יכולתי להתחתן עם כורדיה אסלית ?!צרת רבים....חצי נחמה......סתם רחלי בצחוק אין על הכורדים....מה אוכלים היום?

eysham
10-06-13, 15:01
צרת רבים....חצי נחמה......סתם רחלי בצחוק אין על הכורדים....מה אוכלים היום?

טוב..
אז אולי במקום תחרות תמונות של ג'פסים נעשה תחרות אוכל כורדי...

דרור ברלי
10-06-13, 16:28
אם היו רעשים וסגירת מתלים, איך הייתי יכול להרדם?! :cool:
:p

אם אני הייתי נרדם קבוע בתוך טנק נוסע שזה "קצת" יותר מרעיש, אז לישון בג'יפ זה ממש לא חוכמה.

tamir128
10-06-13, 16:59
אם אני הייתי נרדם קבוע בתוך טנק נוסע שזה "קצת" יותר מרעיש, אז לישון בג'יפ זה ממש לא חוכמה.

נראה שזו בדיוק הבעיה.
כבר מזמן רציתי להעיר, ובלי לפגוע באף אחד, אבל יש כאן ממש ממש המון המון שיריונרים.

איך שיריונר יכול להעריך ג'פ"ס?!

דרור ברלי
10-06-13, 17:18
כי במילואים בקושי רואים טנק?.....

shachar
10-06-13, 17:21
אז זה חרא של גיפ עוד מפולניה
אבל בגלל שאני אדם טוב אז אם אחד הלא מרוצים/השיריונרים/אין לו מקום,
מעוניין לזרוק את הגפס שלו אצלי בחצר אני מבטיח לשמור עליו :-)

Sent from my GT-I9100T using Tapatalk 2

eysham
10-06-13, 17:33
נראה שזו בדיוק הבעיה.
כבר מזמן רציתי להעיר, ובלי לפגוע באף אחד, אבל יש כאן ממש ממש המון המון שיריונרים.

איך שיריונר יכול להעריך ג'פ"ס?!

אם רק היית יודע כמה תרגילים עשיתי על ג'פס "כאילו" טנק...
והכי חשוב שהצפצפה עובדת אחרת זה איו"ר...

אהה... וחוץ מזה...
אתה מתכוון להעריך או להאריך?

https://lh4.googleusercontent.com/-PG5397EIszw/UbXl2qDFazI/AAAAAAAAGt8/lhcyv_AHkw8/w765-h510-no/395767_460851317335899_1154396201_n.jpg

tamir128
10-06-13, 18:10
אני מתכוון לזה שאין דבר כזה שהצפצפה לא עובדת:

http://www.youtube.com/watch?v=IPYYpOyvfS8&feature=youtu.be

yaronp
10-06-13, 18:25
טעות בידך,

אתה לא רציונלי, אתה מאוהב כמו שכמעט כול גבר מאוהב בחברה הראשונה שלו וזוכר את הסקס כאילו ראה כוכבים, אבל במציאות....בא נגיד שהמציאות שונה בניגוד לפנטזיה ולא אוסיף והמבין יבין.

אפשר להמשיך ולכתוב מגילות על הנושא, וירון.....אני יכול לעשות לך בית ספר אבל זה ממש לא הסטייל שלי. רק תזכור עובדה אחת ויחידה: מאז ומעולם הDOD מכר ומוכר עודפי צבא לשוק האזרחי עם קוץ אחד ויחידי: את הM151 מוכרים חתוך ל4 בצורת X עם ברנר. מעניין למה.(תשובה: שלא יהיה סיכוי שזה יסע על הכביש)

נתחיל בזה שחבל שאתה מגיע להערות אישיות - זה קורה בדר"כ כשנגמרות הטענות ההגיוניות!! וחוץ מזה אתה גם ממש לא מכיר אותי....אז יצאנו תיקו.

ולגופה של תגובה - אני החזקתי/מחזיק כמעט בכל הגיפים שקדמו לגפ'ס...וגם בנוכחי. עבדתי על כולם, את כולם אני מאד מאד אוהב ובגלל שהתעמקתי בכולם (כיום אני גם מתחיל בלימוד על סיקס/סבן) אני יכול לומר לך שהגפ'ס ממש אבל ממש לא נחות מהם. כל גיפ' שהוא מאגד בחובו פשרות תיכנוניות - גם הגפ'ס כך. לא טענתי שהוא הגיפ' הטוב ביותר, אבל הוא ממש לא מהגרועים....כפי שאתה ועוד מספר "שונאיו" טוענים בתוקף.

הגפ'ס עבר מספר מקצי שיפורים במהלך חייו (שאני בטוח שאתה מכיר, היות ואתה מורה בבית ספר) ותקופת ייצורו עולה על כל תקופות הייצור של הגיפים שקדמו לו יחדיו!!! כנראה שהוא היה הכי גרוע ולכן ייצרו אותו במשך התקופה הארוכה ביותר....

ניר ל
10-06-13, 21:10
ג׳ו , יש אצלכם תכנית שאני אוהב , נקראת sons of guns

החברה האלנה משמישים מקלעים ותותחים שעברו חיתוך עם ברנר ב 3 מקומות , אז לרתך m 151 זה ממש בקטנה.

מי שטען שהממזר לא עובר 70 קמ״ש ... כן גם הגרוטאות מבאלי״ש , כנראה נהג בלי משקפי אבק ואטמי אזניים....

אין לי שום עניין נוסטלגי עם הכלי הזה , הדבר היחיד שאני מתגעגע אליו כשאני מביט בתמונות שלי איתו הן הקוביות בבטן והשיער על הראש.

עדיין, דווקא היום , לא הייתי בוחר בשום כלי רכב אחר הקיים במצאי הצבאי מייצור סדרתי ע״מ לצלוח שטח כלשהו .

נמרוד
10-06-13, 21:19
בואו נראה מי כאן שריונר אמיתי: מה אנחנו רואים בתמונה?

http://www.jeepolog.com/UserFiles/Image/with_watermark/mutt_m151/M151_mutt_jeep_03.jpg

boaz avrahami
10-06-13, 21:24
תרגולת נהגים ב״יבש״

נמרוד
10-06-13, 21:28
תרגולת נהגים ב״יבש״

תשובה נכונה, אולי, אם אתה חי"רניק.

בואו אני אחסוך את הניחושים - הכותרת הנכונה של התמונה היא "פלוגת טנקים מנהלת אש".

eysham
10-06-13, 21:37
במקרה הטוב זו פלוגה....
אחרי הגזירות האחרונות... הג'פס הזה הוא חטיבה... :(

ניר ל
10-06-13, 22:01
75652

נמרוד
עם כל הכבוד לטנקים ויש כבוד. נראה לי שהכי הגיוני זה פשוט להסב את כולכם לכאלה .

זה זול יותר, זה מאוורר יותר , זה מוסווה יותר , זה מדויק יותר ואחרי שראיתי בערוץ ההסטוריה את "קרבות עוז 77 במלחמת יוה"כ" שזה בערך הפעם האחרונה שטנקים הביאו יותר תועלת מנזק - זה גם בטוח יותר !

ד"א זאת תמונה סרוקה של הראשון שנהגתי עליו בחיים.

נ.ב. מוני - להזכירך שגם הסיקס שלך לא עבר את ה70 קמ"ש :)

tamir128
10-06-13, 22:17
מה ג'פ"סים עכשיו, חשבתי שהכריזו על תחרות אוכל (של צבא) כורדי, לא?!

75653

דרור ברלי
10-06-13, 22:19
70 אין בעיה.
אבל הצהירו פה על 90 ומעלה... ועוד בשטח. חיים בסרטים

דרור ברלי
10-06-13, 22:21
בואו נראה מי כאן שריונר אמיתי: מה אנחנו רואים בתמונה?

http://www.jeepolog.com/UserFiles/Image/with_watermark/mutt_m151/M151_mutt_jeep_03.jpg

הנהג מנסה למצוא איך להכניס לשלישי ולא לרברס. או להפך.

ניר ל
10-06-13, 22:27
צחוק צחוק, יש לי חבר באגף התקציבים של משהב"ט , כבר מזמן זוממים שם להוציא את הטנקים מהסד"כ , כל המומחים מסכימים כבר 30 שנה שהם לחלוטין לא נחוצים.

שני דברים מנעו את את הצעד הזה עד היום -

1. טליק

2. יוני 5

טליק פרש ב 2010 , יהי זכרו ברוך . יוני5 יבדל"א הזדכה על הסרבל לפני כחודש.

asafk
10-06-13, 22:27
האמת... אני לא בעד ולא נגד, כך שהתאוריה של נמרוד לא עובדת (בעצם מה אני לפי נמרוד? פולני או אופטימיסט? ).

אני משוכנע שהכלי הזה היה בעיקר הדבר הכי זול ומהיר לייצור שהצליחו לבנות. פשטות מובנית מצד אחד יחד עם תעוזה טכנולוגית מצד שני - הביאו לכלי עם אופי מאוד מיוחד. נכון שכל ג'יפ מתקופתו עולה עליו בהרבה דברים, אבל הייעוד שלו היה ברור ופשוט... להיות כלי רב תכליתי מאוד, קטן וזול. ובזה הוא הצליח. בעיקר בקטע של הזול. ולכן הוא נשאר בייצור שנים רבות כל כך - יותר זול לקנות חדש מלתקן את הישן, למשל.
באחד האימונים הבטתי משלוחה על שלישיית גפ"סים של הסיור מתקדמים בשטח בין הואדיות. בשקט, באלגנטיות, וברציפות תנועה ששמורה רק לכלים מהסוג הזה. פשוט יפה. מזכיר במשהו התנהלות חייתית. הם קטנים, זריזים, ושקטים.
אבל מוגבלים.
העבירות לא מדהימה (אבל בכלי כזה קטן אפשר תמיד לבחור קו אחר).
וגם המשקל המועיל לא מדהים (אני זוכר ג'יפ עורב עם הסלילים הכפולים והכל, יוצא מהימ"ח עמוס בצוות וציוד לשבוע כשהגחון שלו משאיר פס על הרצפה)
מקום? הצחקתם אותו (אבל בכל זאת צוות סיור חי טוב באין מקום הזה)
ובצבא המודרני אין לו את הדבר הכי חשוב - אלטרנטור ענק.
איטי להחריד... אני זוכר את אחת הנסיעות בגפ"ס (לא כלי שגדלתי עליו וכשהתחלתי לנהוג גפ"סים זה כבר היה בגיל מתקדם מספיק ואחרי שנהגתי ולא מעט פחות או יותר בכל כלי אחר שיש בצה"ל המודרני, כך שאני חסין מפני זכרונות של גיל העשרה)... בכביש... סוף ההילוך הרביעי... צועק, צורח, מתחנן שאני אפסיק... ועדיין, זה רק 70 קמ"ש. מצד שני, בכלי צבאי בשטח - לא חייבים יותר מזה.
הצמיגים הגדולים משתפשפים בכנף, כי זו לא המידה המקורית אלא מידה שאומצה בצה"ל (ולכן היו חלק מההתהפכויות, כי הצמיג רחב מדי לחישוק הצר מאוד), אבל זה לא מפריע לאף אחד.
ולמרות זה, לא נכון להשוות אותו לאף ג'יפ, לא בן דורו ולא מודרני. ההשוואה הנכונה היא לבאגי או ל Side By side. כי זה מה שהוא.

בקיצור - כלי מיוחד עם אופי מיוחד. אבל עם ביצועים בינוניים... צעצוע חביב מצד אחד, אייקון תרבותי מצד שני. יציאה חד פעמית שלא יעשו שוב.
(וזה שהוא תוכנן להיות חד פעמי כבר שמעתי, אבל אני לא בטוח שזה נכון)

אסף.

אומי5
10-06-13, 22:43
אני לא יודע מה איתכם, בפעם הראשונה שנתקלתי בג'פס זה היה במילואים, אחרי סדיר על האמרים (המון על האמרים), אחרי נסיון על טנדרים בעיקר איסוזו, ולא מעט נסיעות על רכבי שטח רבים ומגוונים.
וואלה אני הולך להתגעגע לכלי הזה.
לא יעזור לדרור ואסף ולחבריהם המקטרגים, הכלי הזה הכי רך בשטח, יותר מסיקס, יותר מטנדרים (גם עמוסים נכון) ובטח ובטח שיותר מהריאו שאסף כל כך אוהב.
יש לו עבירות מעולה, אולי לריאו ולהאמר יותר, אבל בעשור מילואים, כולל כמה חורפים בצפון ובנגב, היו מעט מאוד תקיעות עבירות, ורובן הסתיימו בחילוץ "פגוש לפגוש".
היו המון תקיעות אחרות, סתימות דלק, התחממות, פחמים במפלג וכו', אבל בתחזוקת השבר שהם זוכים לה בשנים האחרונות פלא שהם עוד נוסעים.

אגב, כמה שלא התעללתי בהם, מעולם לא נשבר לי צלב, אני כבר שנים מקפיד לקחת ציריות וצלבים ומעולם לא השתמשתי בהם.

זה אולי לא רכב העבירות הטוב בהיסטוריה, ונכון שהאצ"א מעדיף ללכת ברגל (אלא אם הוא מספיק לרפד הכל בשקשים ומזרונים).
נכון שהוא מפחיד מאוד בכביש (לא בדקתי עם GPS אבל הוא עבר את ה80 במחוג).
אבל עדיין הייתי שמח לנהוג עליו ולא על האמר או סופה 2 (על 3 לא נהגתי עדיין).

אבל מצד שני אני נוהג על חיפושית, אז לא בטוח שאני דוגמא למשהו :)

ובקשה לחברי המערכת, בתור מי שכנראה היה האחרון שהשתמש בג'פס לפעילות מבצעית אמיתית (בעמוד ענן עלינו לקו צפון עם ג'פסים), אם תעשו עוד כתבת פרידה ממנו אני ממש רוצה להיות שם, בכל מקרה אסף ודרור לא מדברים עליו יפה, אייל יהיה עסוק במושב, נמרוד שריונר, בשביל דובי זה לא מספיק ספורטיבי וסביון לא יבוא כי אין כיסוי גלגל במידה מתאימה.

ניר ל
10-06-13, 22:44
70 אין בעיה.
אבל הצהירו פה על 90 ומעלה... ועוד בשטח. חיים בסרטים

יפה לך שאתה מערער על שמיל ... מה גם שהשטח שהוא ציין הוא לא ממש החצר האחורית של ילידי סוף שנות השישים /תחילת 70 כך שלא נראה לי שממש ירדת לסוף דעתו.

בכל מקרה את הטענה שג'יפ באלי"ש חבוט עם שלושה אנשי מילואים בגודל מלא , כביש 222 מצומת רביבים לצאלים ,לא עובר 90 קמ"ש - ספר למ"צ שעצר אותי - גם אני טענתי שזה לא יכול להיות .... ולא זה גם לא היה בירידה , מקסימום רוח גבית .

אסף - הג'יפ צעק , צרח והתחנן ? בעיה שלך שהקשבת לו !

asafk
10-06-13, 23:00
מי אמר שהקשבתי? פשוט לא הבנתי מה הוא רוצה ממני במהירות הזו...

אסף.

tamir128
10-06-13, 23:02
יפה לך שאתה מערער על שמיל ... מה גם שהשטח שהוא ציין הוא לא ממש החצר האחורית של ילידי סוף שנות השישים /תחילת 70 כך שלא נראה לי שממש ירדת לסוף דעתו.

בכל מקרה את הטענה שג'יפ באלי"ש חבוט עם שלושה אנשי מילואים בגודל מלא , כביש 222 מצומת רביבים לצאלים ,לא עובר 90 קמ"ש - ספר למ"צ שעצר אותי - גם אני טענתי שזה לא יכול להיות .... ולא זה גם לא היה בירידה , מקסימום רוח גבית .

אסף - הג'יפ צעק , צרח והתחנן ? בעיה שלך שהקשבת לו !

טוב, זה לא חכמה, ידוע שעל וינונה בדרך להזדכות ושיחרור הג'פ"ס שובר את חוקי הפיסיקה.

tzagi
10-06-13, 23:32
נתחיל בזה שחבל שאתה מגיע להערות אישיות - זה קורה בדר"כ כשנגמרות הטענות ההגיוניות!!

אתה מוכן להסביר איפה בדיוק ירדתי לפסים אישיים?

דרור ברלי
10-06-13, 23:51
זה כלי כייפי, אבל מי שנוהג בו 90, בכביש, בשטח, באוויר או בים, הוא חסר אחריות.

כנראה שלא יצא לכם לגרד מהכביש/שביל את מה שנשאר מאנשים שהכרתם אחרי שהכלי הזה הרג/פצע אותם קשה.

ונכון שבד"כ אני טוען שאין דבר כזה רכב/נשק מסוכן אלא רק משתמשים לא מיומנים - אבל המקרה של ה-M151 באמת יוצא דופן.
לא סתם יצאה ההוראה מאמריקה לחתוך אותם לארבע חתיכות.

מצטער על חוסר ההומור.

ניר ל
11-06-13, 00:09
הבעיה עם הכלי הזה הייתה שאיפשרו לכל הדיוט לנהוג בו ללא הכשרה מתאימה או ללא הכשרה כלל.

השלב המסוכן בחיי כל נהג הוא השלב בו הוא עובר מחוסר בטחון ליתר בטחון , זה ככה בכביש וככה זה גם ברכב שטח - אנשים עולים על הגה של גפ״ס פעם ראשונה בחיים שהם יורדים מהכביש, בשלב הראשון הם מפחדים לעבור חריץ בדרך או לטפס מעל תלולית וכבר בבוקר של המחרת הם אלופי נהיגת השטח, יש להם 15 שנה נסיון על סמיטריילר ומי אתה שתזהיר אותם .... ואז הם מתהפכים , כמעט ללא יוצא מהכלל . האמת היא שראיתי לא מעט התהפכויות עם הכלי הזה, תמיד מאותן סיבות, סלח לי דרור - אבל להאשים בזה את הרכב זה קשקוש ולא משנה לכמה חתיכות גוזרים אותו אח״כ . *

tamir128
11-06-13, 00:17

כנראה שלא יצא לכם לגרד מהכביש/שביל את מה שנשאר מאנשים שהכרתם אחרי שהכלי הזה הרג/פצע אותם קשה.

ונכון שבד"כ אני טוען שאין דבר כזה רכב/נשק מסוכן אלא רק משתמשים לא מיומנים - אבל המקרה של ה-M151 באמת יוצא דופן.
לא סתם יצאה ההוראה מאמריקה לחתוך אותם לארבע חתיכות.

מצטער על חוסר ההומור.

אל תגיד מצטער על חוסר ההומור, אמור מצטער שאני פולני :cool:

ועכשיו, איך עוברים את ה90 קמ"ש עם ג'פ"ס בשטח בארבעה שלבים:

שלב א'
75656

שלב ב'
75657

שלב ג'
75658

שלב ד'
75659

עברנו את ה90 קמ"ש!

ניר ל
11-06-13, 00:33
אם עולה השאלה למה דווקא ג׳פסים מתהפכים ? - יש לי לזה תשובה פשוטה.

כל פישר כאן שעשה יומיים מילואים בשטח ולא משנה מה היה הרקע שלו , יכול לספר כאן אינסוף מעשיות על חוויותיו עם הנ״ל.

שום רכב צבאי שהיה קיים במקביל לא זכה להינהג ע״י כ״כ הרבה אנשים חסרי נסיון.*

דרור ברלי
11-06-13, 00:36
זה הכלי היחיד למיטב זכרוני שיצאה הוראה כזו בקשר אליו. וזה אומר עליו משהו.
אף אחד לא רוצה לתת הסברים אחרי שכל כך הרבה אדיוטים (כהגדרתך) ימותו.

התנהגות הכלי הזה לא צפויה. הוא מסבסב בפתאומיות כבר במהירויות הליכה. בסיס הגלגלים הקצרצר, מרכז הכובד הגבוה שלו והמתלים ההיפר-רכים/נמרחים שלו הופכים אותו בעיקולים פשוטים ובמהירויות מגוחכות לגמרי. אין מה לעשות ניר, לא כל נהג הוא אידיוט. אבל גם לא כל נהג ניחן ברפלקסים של נהג פורמולה 1. שים לב איך בכל רכב צבאי מודרני אחת מדרישות היסוד היא שיהיה קל לנהיגה וסלחן לטעויות של נהגים לא מנוסים.

הג'פ"ס הוא כלי שקרן. מצד אחד נדמה שקל לנהוג בו וכמו שאתה מתאר כל זב חוטם שעולה עליו בטוח שהוא אלוף העולם אחרי רבע שעה נסיון. מצד שני הוא מפתיע ונושך גם את הקצת יותר מנוסים והורג אותם במקרה הטוב. במקרה הרע אנשים נשארים נכים. הסמ"פ שלי שנשאר נכה התהפך ב-50-60 קמ"ש אולי וגם זה בנדיבות, בעיקול רחב וארוך שכל רכב שטח אחר, כולל פרימיטיביים לגמרי כמו סיקסים, ייקח ב-100 בלי להרגיש.

וכל הויכוח הזה נוגע לדגם שאנחנו מכירים מצה"ל, כלומר ה-A2 ,יענו ה"משופר" עם המתלה האחורי המשודרג... A1 המוקדם ששימש את צבא ארה"ב בוייטנאם היה הרבה יותר מסוכן.

ניר ל
11-06-13, 01:08
דרור, הדיוט הוא לא בהכרח אידיוט ,
תן לי לנחש , הסמ״פ שלך לא היה יוצא פלס״ר 7 וכנראה שהדבר הכי קרוב שנהג בו עד הג׳יפ הזה היה הסובארו של אבא או ה504 הפלוגתי ...

לדבר על חוסר אחריות בפורום הזה זה כמו לצעוק ״טריפה״ בבית בושת , אז - תעשה לי טובה ...

ברור שהיינו חסרי אחריות אז וכנראה שגם כיום אנחנו יכולים להיתפס ככאלה בעיני רבים ( כמה כאן ישמחו להצטרף לטיולילה בגולן עם על האש ולקינוח תצפית על הקרבות בקוניטרה ? ).

הסמ״פ לקח עיקול במהירות 60 קמ״ש שלטענתך קרובה למהירות המקסימלית של הרכב ? כלומר היה עם הגז בפח? ואתה טוען שסיקס יקח את *אותו עיקול ב 100 ?

כשאני נהגתי בסיקס במהירויות כאלה לא נראה לי שהעזתי להטות את ההגה , בטח שלא בכוונה . אגב גם הסיקסים וגם הסופות שבאו אח״כ , בטח שהבלייזרים , לא הצליחו להדביק את החמישיות מהסיבה הפשוטה שעם 45 psi רק הגפ״ס היה ממשיך לנסוע בשטח . *

כן , זה רכב שלא עומד בתקני בטיחות אזרחיים , בוודאי. לכן לא ניתן לשחרר אותו לאזרחות . אבל צבא בהחלט שיכול להשקיע משאבים להכשרת נהגי שטח ככה שיכירו את מגבלות הרכב ולא יהפכו אותו. זה עולה כסף להכשיר נהגים בצורה טובה וגם צורך זמן , בדיוק כמו להכשיר לקליעה דרך כוונות ברזל .

יותר פשוט להאשים את הגפ״ס בחוסר בטיחות , את העוזי בפליטה מוקדמת , את הגליל בחוסר דיוק את המא״ג בשפיכה מוקדמת , את ההאמר ב... ועדיין לנפק אותם לכל חיילת בקרייה או נהג במיל׳ . אם הכל כ״כ ברור אז איך זה שלא תבעו עד היום את משהב״ט ?

דרור ברלי
11-06-13, 01:28
60 קמ"ש זה לא גז בפח גם בגרוטאות של באלי"ש.
וסיקס, תסלח לי, עם כל החופשים שלו, יציב וצפוי פי 1000 מהכלי הזה.

לזלזל בכישוריהם של כל הנהגים שהתהפכו עם ג'פ"ס זו קצת התנשאות. אתה באמת בטוח שכל מי שלא יוצא פלס"ר לא יודע לנהוג בכלי הזה? גם אם הוא קצין לא צעיר עם הרבה שנות נסיון על הכלי?

תקני בטיחות אזרחיים? אפילו בסטנדרטים של תחילת שנות ה-60 (אז הוא נולד) הרכב הזה נחשב למפגע בטיחותי ברגע שמתניעים אותו.
וצבא ארה"ב משחרר לאזרחות (שם, באמריקה) כל דבר, חוץ מאשר את ה-M151. יש לזה סיבה טובה ומכיוון שאני מכיר קצת את הג'פ"ס, אני מבין טוב מאוד למה.
בשנים האחרונות כאשר כל תאונת אימונים בצה"ל עולה לכותרות ואנשים כבר לא מוכנים לקבל כמובן מאליו מוות מיותר של חייל בתאונה, צה"ל כבר לא בדיוק יכול להמשיך ולטייח דברים. הכשרת נהגים בצבא טעונה שיפור, זה לא חדש - אבל כלי כזה באמת לא היה עובר היום. גם אתה יודע את זה טוב מאוד.

וזה לא מונע ממני אשכרה לרצות אחד כזה. אבל אני לא מעריץ אותו כמו כמה אנשים כאן. הוא לא מכונת השטח המושלמת. רחוק מזה ואפילו להפך. סתם נוסטלגיה נטו.

ניר ל
11-06-13, 02:00
כן , מי שמתהפך עם הכלי הזה בהפתעה פשוט לא מודע למגבלות שלו , או שהוא נרדם על ההגה , קרא לזה התנשאות . קרה לי להירדם על הגה של ג׳פס עם עוד שני נוסעים , למזלי הזיות שמקורן כנראה בסוג של מנגנון הגנה / פרי מוחי המעוות , העירו אותי בזמן ולא הרגתי אף אחד. הדבר הזה פשוט חופר.... ובנהיגת לילה ארוכה ומונוטונית + חוסר שעות שינה...

אני לא יודע למה החליטו בארה״ב להשמיד את זכר הכלי הזה , כרגע אני תוהה אם אספקתם לישראל בהתחשב בהוראה הזו איננה נסיון להחליש את צה״ל ע״י גרימת אבידות מתוכננת. בכל אופן אני מסכים לחלוטין שזה לא ג׳יפ ולא ניתן להתייחס אליו כמו לג׳יפ שרשאי לנוע בדרכים אזרחיות . זה רכב סיור שאין לו למיטב שיפוטי תחליף מושלם.

ד״א , הכשרות הנהיגה מצריפין עוברות אצלי ברחוב , נדיר לראות אותם מסמיכים על הרכב הזה , אבל שנה אחורה אני די בטוח שעוד ראיתי אותם נוסעים.*

אומי5
11-06-13, 07:40
דרור, זה שרכב מסוכן לכביש, או שהוא דורש יותר הכרה בנהיגה, לא הופך אותו לרכב שטח לא טוב (ותק לא אומר כלום על הבנה או הכשרה, אני מכיר נהגי מילואים שנוהגים 20 שנה ואין להם מושג קלוש מה הם עושים).
סיקס מסוכן אלפי מונים מקיאה ספורטאז', עדיין לא היית מעדיף את הקאיה.

אני לא בטוח בתור מה נולד הM151, מבחינתי הוא רכב סיור, קטן, זריז, מיועד לנסוע רק בשטח, עם מעט מטען והמון מוטיבציה.
ככזה הוא נפלא, הרבה יותר מכל סיקס או סופה, ובטח שיותר מהאמר המגושם.

לשמחתי מעולם לא ראיתי אחד כזה הפוך, ותאמין לי יש כמה חמורים מאחורי ההגה שלו אצלי במחלקה ובגדוד בכלל, אני לא טוען שהוא לא מסוכן, אבל כן טוען שהוא לא מסוכן כמו שאתה מציג.
המחלקה שלי בסדיר הפכה שני האמרים,(במהלך השלוש שנים שלי וקצת אחרי) בגדוד מילואים שלי בעשר שנים טפו טפו טפו כלום. ואנחנו בעיקר על ג'פסים, כרכבי סיור, מנהלה, מ"פ, וסתם דימוי רק"ם.

יש לי חבר טוב שחטף כדור בראש בדו"צ, בקושי מזיז גפים, עם מטפל צמוד מגיל 23 עד עולם, זה לא הM16 שמסוכן , זה האידיוט שהחזיק בו והצבא והרשויות שנתנו לו נשק (אגב נתנו לאדיוט שוב נשק, כמאבטח, והוא פלט והרג חבר).

אני מסכים מאוד עם אסף בהשוואה לSBS, זה סוג הרכבים שיוכלו להחליף אותו במשימות שבאמת היה אמור לעשות, סיור, אבטחה היקפית לבסיסים, חוליות עורב ודומים.
75660 75661

eysham
11-06-13, 08:36
הכל מתחיל וניגמר בחינוך. ויפה שעה (או שנה) אחת קודם..

https://lh5.googleusercontent.com/-k5av781GEr8/Uba3GVJCNXI/AAAAAAAAGug/S_1XA4XAHzM/w765-h510-no/photo.jpg

tzagi
11-06-13, 08:37
אני לא בטוח בתור מה נולד הM151,

נולד כתחליף "מודרני" לMB42
הדרישה קראה לרכב קל יותר (לנשיאה ע'י מסוק) מהיר יותר.. נמוך יותר.והכי חשוב: זול יותר
פורד הינדסו אותו ב51 וקיבלו אישור ליצור ב59 (8 שנים של ביורוקרטיה זה לא רע בכלל)
הנה מסמך ישן שדי מיצא את הנושא:

M151 Jeep
M151 Multi-Utility Tactical Truck (MUTT)
M151 Fast Attack Vehicle

The M151 Truck, Utility: ¼-Ton, 4x4, series of vehicles are commonly referred to as Jeeps. In use since 1959, various models of the M-151 have seen successful military service in 15 different North Atlantic Treaty Organization countries. The M151 family of vehicles includes M151, M151A1, M151A1C, M151A2, and M825 utility trucks and M718 and M718A1 ambulances. The High Mobility Multi-purpose Wheeled Vehicle (HMMWV) is the replacement vehicle for the M151 series jeeps. The current fleet of light tactical vehicles, the aging M151-A2 Fast Attack Vehicle and the High Mobility Multi-Purpose Wheeled Vehicle (HMMWV), are approaching the end of service life.
The Marine Corp's M151 Fast Attack Vehicle are a variation of the old Willys-style jeep. This light-weight, all-terrain vehicle capable of high-speed, cross-country travel with high maneuverability and agility. The vehicle serves as a weapons or communications platform and carrier for anti-armor, reconnaissance, and other missions that require speed, agility, and all-terrain capability.

FAVs are refitted to mount weapons systems ranging from the M-2 .50 caliber machine gun or the M-240G machine gun to the tube launched, optically-tracked, wire-guided [TOW] antitank missile. The TOW 2 guided missile system can be either tripod mounted or mounted on a pedestal in an M151 truck.

FAVs are part of the Marine ground combat element's helicopter assault company, with the TOW variants being manned by weapons company Marines. The FAV is smaller, faster and lighter than the HMMWV, and it is not possible to load a HMMWV on a helicopter and insert it with a small unit. It can be deployed to the battlefield by loading it and the Marines that man it in a CH-53E Super Stallion.
The 26th Marine Expeditionary Unit (Special Operations Capable) combined heavy firepower and quick-strike capabilities with helicopter-inserted, light infantry forces during the early 1997 Operation Silver Wake noncombatant evacuation operation (NEO) in Tirana, Albania.
In 1980 the Army's 9th Infantry Division was selected as the test unit for the new High Technology Light Division (HTLD). The HTLD was designed to fight in the deserts of Southwest Asia. Critical pieces of equipment needed to realize the division concept were never available. The FAVs it wanted were neither authorized nor funded by Congress. One problem was that surrogate equipment became standard during its interim phase. For example, the FAV was replaced by the High Mobility Multipurpose Wheeled Vehicle (HMMWV).
An Army health hazard assessment revealed whole-body vibration as a significant health hazard. Vehicle crew members also suffered kidney and back injuries attributable to shock and vibration sustained during testing. The health hazard assessment report recommended redesigning the seats to include the addition of more padding to reduce both vibration and shock, redesigning the vehicle suspension system to increase its shock absorbency, and entering FAV operators into a medical surveillance program tailored to the identification of whole-body vibration health effects.

Jeeps are built for off road use and could be unsafe at high speed. The rear suspension system on M151 vehicles was designed for rough terrain usage by stabilizing the stock. Military personnel operating the M151 are given special training in use of the vehicle. On paved roads, where the general public would normally use a vehicle, these vehicles are readily subject to rollover accidents. The Administrator, National Highway Traffic Safety Administration, U.S. DoT, identified the M151 vehicles as a hazard to the safety of public highway users. Therefore, for public safety, DOD renders them inoperable prior to sale (i.e., cut or crush the unitized body and suspension system).
The M-151’s tendency to tip over as well as the fact that it used flammable unleaded fuel, made it a safety liability. The M-151 didn’t quite have the mobility, speed, or durability to get Marines into the environments they will need to be in during the 21st century.

מי שבאמת רציני, יהיה מעוניין בגירסה ה(באמת) מודרנית
http://i1125.photobucket.com/albums/l593/tzagi1/300px-USMC_Growler.jpg (http://s1125.photobucket.com/user/tzagi1/media/300px-USMC_Growler.jpg.html)

שלכם עבור הסכום הצנוע ביותר של 200 אלף זוזים FOB, כמובן שלא כולל תוספות במחיר הזה, גירסה בינונית אבל (לתפרנים) אני מבין שיש גירסה בסיסית שעולה רק מאה אלף, איפה שמתי את הפנקס צ'קים???
http://en.wikipedia.org/wiki/Growler_(vehicle)

נמרוד
11-06-13, 08:56
ההשוואה לכלי הספורטיביים המודרניים - RZR ושות' - במקום.

הם גם מתהפכים כמו גרעינים - כולל במבחני דרכים ועל ידי נהגים מנוסים ושקולים, שלא לדבר על ידי הלקוחות הצעירים (אני מוכן לשים כסף שיחס ההתהפכויות לקילומטר נסיעה של פולאריס RZR בארץ הוא פי עשרות יותר מאשר הג'פס!) אבל יש הבדל גדול - בכלים האלו יש כלוב התהפכות אמיתי ולא קשת מצחיקה, מושבי בטיחות ורתמות, ידית אחיזה לנוסע, ולאחרונה גם רשתות צד. כל אלו הופכים את ההתהפכויות שרובן ככולן בשטח ובמהירויות נמוכות של עד 50 קמ"ש (בדיוק כמו בג'פס) לnon-issue, הופכים את הכלי חזרה, יורדים קצת על הנהג, וממשיכים לטייל.

אבל בשנות ה60 וה70 לא היה כלום! בהתחלה אפילו לא קשת. אחר כך קשת אחת, ובצה"ל הוסיפו מתישהו את הרולבר המרכזי הנוסף, זה עם השיניים המצחיקות. אבל זה לא כלוב התהפכות, בשום מובן של המילה "כלוב" או "התהפכות". המושבים וחגורות הבטיחות נשארו סמליים ביותר וזה החטא הגדול והקטלני של תכנון הM151, והסיבה הישירה למוות ולפציעות!

בארה"ב הM151 גם המשיך לשרת עד לפני לא הרבה שנים, ושם הגיע פתרון מערכתי בדמות קיט שנקרא ROPS - Roll Over Protection System. כמה תמונות ואת שאר המידע תמצאו באינטרנט. זה פשוט כלוב + רשתות צד + חגורות מושב מתהדקות מודרניות בנוי על פי העקרונות המוכחים והמוכרים היטב שפותחו במהלך חצי המאה האחרונה בספורט המוטורי.

הקיט הזה הפך את הכלי ללא-קטלני, נקודה, וביננו, יכול היה להיות מאומץ על ידי צה"ל כמות שהוא ומציל חיים וחוסך נכויות.

75662

75663

75665

75664

עכשיו בטוח יבואו כאן אלו שיאמרו שזה על חשבון הפרופיל הנמוך, ותפעול עמדת נשק המפקד, ואיך אפשר לנווט בלילה כשיש עמוד, או רחמנה ליצלן, רשת, שחוצצת ביני לבין השטח... הכל טוב ויפה, אבל כיום דרישה בסיסית ומובנית ולא מתפשרת בכל רכב שטח צבאי היא הגנת הנוסעים בפני התהפכות, בלי פשרות.

yaronp
11-06-13, 09:14
נולד כתחליף "מודרני" לMB42
הדרישה קראה לרכב קל יותר (לנשיאה ע'י מסוק) מהיר יותר.. נמוך יותר.והכי חשוב: זול יותר
פורד הינדסו אותו ב51 וקיבלו אישור ליצור ב59 (8 שנים של ביורוקרטיה זה לא רע בכלל)
הנה מסמך ישן שדי מיצא את הנושא:

M151 Jeep
M151 Multi-Utility Tactical Truck (MUTT)
M151 Fast Attack Vehicle

The M151 Truck, Utility: ¼-Ton, 4x4, series of vehicles are commonly referred to as Jeeps. In use since 1959, various models of the M-151 have seen successful military service in 15 different North Atlantic Treaty Organization countries. The M151 family of vehicles includes M151, M151A1, M151A1C, M151A2, and M825 utility trucks and M718 and M718A1 ambulances. The High Mobility Multi-purpose
http://en.wikipedia.org/wiki/Growler_(vehicle)

לצערי אתה ממשיך באי הדיוקים שלך. ה-MUTT החליף את ה-M38/M38A1 ולא את ה-MB/GPW של מלחמת העולם השנייה. הצבא האמריקאי מייד לאחר תום מלחמת העולם השנייה, ניגש לשיפור ה-MB/GPW באשר להם היו נקודות תורפה רבות. או אז יצאו ה-M38 ומייד לאחריו ה-M38A1. דרך אגב לשניהם היה אורח חיים קצר באופן יחסי במסגרת הצבא האמריקאי. והם גם לא יוצרו בכמויות גדולות באופן יחסי.

את ה-M151 פורד לא הינדסו ב-1951. הם קיבלו על עצמם את פיתוח הכלי בשנה זו ובמהלך שנות ה-50 נבחנו אבות הטיפוס, תוך שהצבא האמריקאי היה שותף למבחנים ולפיתוח.

אני מכיר היטב את שלל הדגמים שקדמו לגפ'ס - כפי שציינתי נסעתי על כולם. והם נחותים מן הגפ'ס במרבית תכונותיהם.

אני סה"כ ישראלי ושפת האם שלי אינה אנגלית, ואשמח אם תתרגם לי את המילה המופיעה בשורה השנייה של המאמר באנגלית שצירפת ביחס עם הקונטקס שלה במאמר - המילה שנדרשת לתרגום והסבר היא -

"....SUCCESSFUL"....

tzagi
11-06-13, 09:27
אני מתאר לעצמי שאתה חושב שאתה חכם
אבל ב1951 הM38 עוד לא היה קיים, עלה לפס היצור ב52

מפה אני לא מגיב לך יותר.

yaronp
11-06-13, 09:30
אני מתאר לעצמי שאתה חושב שאתה חכם
אבל ב1951 הM38 עוד לא היה קיים, עלה לפס היצור ב52

מפה אני לא מגיב לך יותר.

אני לא חכם...רק מדייק בעובדות.

ה-M38 יוצר מ-1950!!!

ה-M38A1 יצור משנת 1952 - מה שמבהיר שהצבא האמריקאי לא ממש שבע נחת מהדגמים הללו וניגש לתיכנון מחליף בעבורם.

חנן-ג'יפולוג
11-06-13, 09:35
אתם רציניים בריב על השטות הזו?
נדרשת חזרה דחופה לפרופורציות.

yaronp
11-06-13, 09:39
אתם רציניים בריב על השטות הזו?
נדרשת חזרה דחופה לפרופורציות.

לא רבים. ממש לא.

מנהלים דיון על ההיסטוריה ועל יכולת/תכונות הכלים.

ניר ל
11-06-13, 10:02
75666
נמרוד, זה לא פרקטי , כי זה לא מאפשר פריקה מהירה מהרכב , הצללית גבוהה מדי וגם הקיפול לא נראה פשוט ומהיר מספיק.

שים לב לתמונה שהעליתי כאן בעבר , אני לא יודע אם ניתן להבחין , אבל מי שמכיר את המושג "כיסאות קופים" מבין שעניין הבטיחות במה שנוגע לרכב מבצעי הוא לחלוטין לא על האג'נדה...

Pilon
11-06-13, 10:03
70 אין בעיה.
אבל הצהירו פה על 90 ומעלה... ועוד בשטח. חיים בסרטים.....

תחליט, או שהוא לא מגיע למהירויות כאלה, או שהוא כן אבל הנהגים חסרי אחריות.

דרור, אתה איש נחמד בעל ידע ונסיון עצום בתחום ואנחנו חולקים את אותן דעות ב 99% מהזמן עפ"י קריאת דבריך בפורום, אבל ההצהרות האחרונות שלך לוקות בהתנשאות וחוסר ידע.
שמע, אני לא מתכוון להתנצח איתך בויכוחי סרק. אם אתה מאמין שההצהרה על 90 קמ"ש בשטח היא בדותה או צ'יזבט בסגנון פלמ"ח או סתם רברבנות מצידי, שיבושם לך. אני לא מתכוון להכביר במילים ולפרט מסיבות ברורת מה עושה יחידת המילואים שלי, באיזה מתארים היא עובדת, ולמה היא עובדת במה שכל איש שטח היה מכנה "על הקצה" . אומר לך רק זאת, היחידה מורכבת ברובה ממתנדבים שחצו כבר את גיל ה 40 , שקולים (עם הפרעה מוחית קלה כמו לכל איש שטח) בעלי הכשרה וניסיון בנסיעות שטח שהיו גורמות לרוב הנהגים שאני מכיר לדפיקות לב מואצות , זיעה קרה ולשיערם להלבין. אני לא כותב את הדברים מתוך רהב או תחרות של מי יותר גדול. אני כותב כי כך הם פני הדברים ואלה הם הצרכים והדרישות מהיחידה. את השחצנות וקלות הדעת אנחנו משאירים עם המעבר בשער הבסיס.

הסיבות לשימוש עד לא מזמן בג'פ"סים ביחידה הן כי: א- זה מה שהצבא נתן, ב-במקומות מסויימים הג'פ"ס הוא הכלי היחידי (!) בארסנל הצה"לי שידע לתת מענה לדרישות. נכון, זה לא כלי מושלם (יש כזה בכלל ?) והוא יודע לנשוך כהוגן, אבל הוא יודע לעשות דברים שאחרים לא ועם קבלות בשטח.

אז אני אחזור על מה שכתבתי בתגובה הראשונה, כן הכלי הזה אם הוא מטופל כראוי, יודע לתת 90 קמ"ש בשטח ובידיים הנכונות הוא גם לא יתהפך. וכן, 90 קמ"ש בשטח על פי צג הGPS ועל פי רכבים מסוג אחר שנעים באותו מבנה ובאותה מהירות ועל הספידומטר שלהם המחט מורה 90.

TAKE IT OR LEAVE IT.

ניר ל
11-06-13, 10:11
לא ניתן להבחין כי צינזרתי , אבל בוא נאמר שהבחור ששרוע על הציוד מאחורה במצב הרבה יותר בטוח מאשר במקום הישיבה הייעודי שלו.

tzagi
11-06-13, 10:34
רק לידיעה כללית,
במקור לעגלה היה אמור להיות גברנור ל55 מייל לשעה, טיפה פחות מ90 קמ'ש

מוני אורבך
11-06-13, 10:58
גו, רד מהענין.
עם אגדות קשה מאוד (ולא כדאי) להתווכח.
תפסיק לבלבל אותו עם העובדות, ותן לו לחגוג עם החברה, שועלי השטח מהמלואים.
אלו שאוכלים מנות קרב להנאתם, ונוסעים בגפסים ב 90 קמש מדוד על ה GPS
ראש בראש עם הזיבר של עידו.

תפסיק כבר להיות "פולני" ותתחיל לזרום !!!

Pilon
11-06-13, 11:21
איזה באסה, תפסתם לפחות שלושה שקרנים בפורום, שמיל, פילון וה GPS. . הם נסעו 88.5 קמ"ש ולא 90 !!!
שאר הפוסט המזלזל שלך מוני, לא ראוי לתגובה.

asafk
11-06-13, 11:22
null
זה נכון עם הגלגלים המקוריים. הצהליים גדולים יותר ולכן המהירות גבוהה יותר.

בלי לנקוט דעה..

אסף.

yaronp
11-06-13, 11:29
זה נכון עם הגלגלים המקוריים. הצהליים גדולים יותר ולכן המהירות גבוהה יותר.

בלי לנקוט דעה..

אסף.

אני ממש לא מבין על איזה גלגלים צהליים/מקוריים אתה מדבר. הM-151 נולד עם מידה 7-16 ....וכך היה גם בצה"ל.

מוני אורבך
11-06-13, 11:51
שאר הפוסט המזלזל שלך מוני, לא ראוי לתגובה.

פילון, אני ממש לא מזלזל, לא בך ולא בגפ"ס

אתה טוען שהוא פאר היצירה כלי השטח האולטימטיבי, נוסע בכל מקום ועושה הכול.
סבבה אני זורם עם זה, בשבילך הוא כל זה ועוד.
אני מסתכל על הגפ"ס בעינים הרבה יותר אביקטביות ובהרבה פחות נוסטלגיה.
אבל זה לא אומר שאני לא מכבד אותך, את הרגשות שלך, ואת דעתך עליו
יודע מה, אני אפילו קצת מקנא בך, שאתה יכול כל כך להתרגש ממנו וממה שהוא מיצג בשבילך.
חזק ואמץ !

אם העולם היה מלא רק ב"פולנים" חנונים אני לא בטוח שהיתי רוצה לחיות בו...

yaronp
11-06-13, 12:08
פילון, אני ממש לא מזלזל, לא בך ולא בגפ"ס

אתה טוען שהוא פאר היצירה כלי השטח האולטימטיבי, נוסע בכל מקום ועושה הכול.
סבבה אני זורם עם זה, בשבילך הוא כל זה ועוד.
אני מסתכל על הגפ"ס בעינים הרבה יותר אביקטביות ובהרבה פחות נוסטלגיה.
אבל זה לא אומר שאני לא מכבד אותך, את הרגשות שלך, ואת דעתך עליו
יודע מה, אני אפילו קצת מקנא בך, שאתה יכול כל כך להתרגש ממנו וממה שהוא מיצג בשבילך.
חזק ואמץ !

אם העולם היה מלא רק ב"פולנים" חנונים אני לא בטוח שהיתי רוצה לחיות בו...

גם אני העדפתי בתחילה להתעלם מתגובתך המזלזלת (לא רק בגפ'ס גם במדיינים האחרים).

מי טען שהוא פאר היצירה?? מי טען שהוא כלי שטח אולטימטיבי?. ....

הטענה שהועלתה "כנגדכם" "המומחים" היתה שהגפ'ס בדיוק מבצע את שהוא תוכנן לבצע עפ"י תנאים ודרישות מסויימות - והוא אכן עושה את שנדרש ממנו. הוא לא משהו מעבר לכך...

הבעייה היתה סה"כ בזילזול המופגן כלפיו - למרות שהוא אינו זכאי לכך. את אותו זילזול ניתן להפגין כלפי הסיקס, הפייב, הלנדרובר ועוד....כל אחד עם יתרונותיו וחסרונותיו.

shmil
11-06-13, 12:32
אורך הויכוח על הג'פסים הוא כשנות קיום הפורום.
זה לא הויכוח הראשון, וכנראה לא האחרון.

כל ענייני הבטיחות - נכונים.
על ענייני הפשטות, האמינות, העבירות והביצועים - יש כאלו שקשה להם לקבל עובדות שהם עצמם לא חוו.
בסדר, לא כולם חוו הכל.
יש גם כאלו שאומרים לי לפעמים שלא נראה להם שניתן לנסוע 270 קמ"ש ומעלה באיזשהו כביש בארץ.

כל זמן שזה לא נגרר לויכוחים אישיים, זה בסדר.

העובדות שציינתי ברורות. את השטחים שציינתי, מעטים בפורום מכירים, ורובם אפילו לא שמעו עליהם ולא יודעים איפה ואיך נראים טופוגרפית ותכסיתית.
לא זכור לי שציינתי אם המעשים שעשיתי היו חוכמה או טמטום נעורים, לא ציינתי שהיום הייתי נוסע כך שוב. עם זאת, העובדה היא שכך היה.

מי שרוצה להאמין - אשריו, מי שבוחר לזלזל - שיבושם לו.

אני חושב שקצת מיצינו.

eysham
11-06-13, 14:07
שמיל,

לטעמי לא מיצינו. לפחות לא כל עוד אין הכרזה על זוכה.
בתחרות הבישול הכורדי אני מתכוון....

לגבי הג'פסים בהחלט זה מתחיל לגלוש...

asafk
11-06-13, 14:10
אז צריך להוריד מהאש??

אסף.

tamir128
11-06-13, 16:10
אז צריך להוריד מהאש??

אסף.

חס ושלום להוריד מהאש, אולי להוסיף קצת מים קרים...!

אחד השירשורים היפים והמועילים.
לרדת מההתנצחיות ולהוסיף תמונות, חוויות, סיפורים וטעימות של אוכל בוכרי (בעצם לא חשוב של איזו עדה, העיקר לא פולני :cool:)

shmil
11-06-13, 20:13
בתחרות הבישול הכורדי, לפחות עד כמה שאני זוכר, אורה ואמא שלה לוקחות מקום ראשון.
יותר מדי שבתות הייתי שם :)

דרור ברלי
11-06-13, 20:32
ההשוואה לכלי הספורטיביים המודרניים - RZR ושות' - במקום.

הם גם מתהפכים כמו גרעינים - כולל במבחני דרכים ועל ידי נהגים מנוסים ושקולים, שלא לדבר על ידי הלקוחות הצעירים (אני מוכן לשים כסף שיחס ההתהפכויות לקילומטר נסיעה של פולאריס RZR בארץ הוא פי עשרות יותר מאשר הג'פס!) אבל יש הבדל גדול - בכלים האלו יש כלוב התהפכות אמיתי ולא קשת מצחיקה, מושבי בטיחות ורתמות, ידית אחיזה לנוסע, ולאחרונה גם רשתות צד. כל אלו הופכים את ההתהפכויות שרובן ככולן בשטח ובמהירויות נמוכות של עד 50 קמ"ש (בדיוק כמו בג'פס) לnon-issue, הופכים את הכלי חזרה, יורדים קצת על הנהג, וממשיכים לטייל.

אבל בשנות ה60 וה70 לא היה כלום! בהתחלה אפילו לא קשת. אחר כך קשת אחת, ובצה"ל הוסיפו מתישהו את הרולבר המרכזי הנוסף, זה עם השיניים המצחיקות. אבל זה לא כלוב התהפכות, בשום מובן של המילה "כלוב" או "התהפכות". המושבים וחגורות הבטיחות נשארו סמליים ביותר וזה החטא הגדול והקטלני של תכנון הM151, והסיבה הישירה למוות ולפציעות!

בארה"ב הM151 גם המשיך לשרת עד לפני לא הרבה שנים, ושם הגיע פתרון מערכתי בדמות קיט שנקרא ROPS - Roll Over Protection System. כמה תמונות ואת שאר המידע תמצאו באינטרנט. זה פשוט כלוב + רשתות צד + חגורות מושב מתהדקות מודרניות בנוי על פי העקרונות המוכחים והמוכרים היטב שפותחו במהלך חצי המאה האחרונה בספורט המוטורי.

הקיט הזה הפך את הכלי ללא-קטלני, נקודה, וביננו, יכול היה להיות מאומץ על ידי צה"ל כמות שהוא ומציל חיים וחוסך נכויות.

75662

75663

75665

75664

עכשיו בטוח יבואו כאן אלו שיאמרו שזה על חשבון הפרופיל הנמוך, ותפעול עמדת נשק המפקד, ואיך אפשר לנווט בלילה כשיש עמוד, או רחמנה ליצלן, רשת, שחוצצת ביני לבין השטח... הכל טוב ויפה, אבל כיום דרישה בסיסית ומובנית ולא מתפשרת בכל רכב שטח צבאי היא הגנת הנוסעים בפני התהפכות, בלי פשרות.

זהו. שאני לא רואה שום מקום להשוואה בין כלי צבאי עם ייעוד מוגדר לכלי פאן-ספורטיבי/תחרותי.
רייזרים מתהפכים כמו גרעינים - בוודאי! כי משתוללים איתם! אתה מכיר מישהו שנוהג "מנהלתית" ברייזר? אתה מכיר בוחן שנוהג בעדינות במבחן? במיוחד מול צלם שמעודד אותו - מה מעודד? דורש ממנו!!! לעשות פוזות למצלמה כמו קפיצות באוויר, החלקות כוח, סחיפות עם שפריצים של חול וחצץ ועוד ועוד?

אבל להבדיל מהרייזר, את הג'פ"ס אתה הופך בקלות בנסיעה הכי תמימה בעולם - עם קונטיינר אוכל חם שמונח מאחור וחבילת עיתונים שהרס"פ/סמ"פ מביא לחבר'ה שזרוקים באחד המוצבים...
זה ההבדל הגדול. העצום.

כלוב: באמת אי אפשר לפרוק מהר מתוך כלוב, וקשה להפעיל נשק ואמל"ח לסוגיו מתוך כלוב, והצללית באמת כבר לא נמוכה ויש עוד אלף סיבות למה לא. כי בכלי מבצעי הבטיחות היא לא תמיד הדרישה הראשונה. אבל לפחות בג'פ"סים ה"מנהלתיים" ברור שכלוב התהפכות היה מציל עשרות אם ללא מאות חיי חיילים שנהרגו.

אז הכלוב אולי יציל חיים, אבל את ההתהפכויות שנעוצות בתכנון הלקוי של הכלי, הוא לא ימנע.

אומי5
11-06-13, 22:51
דרור, אני חייב להבין משהו, בלי שום זילזול או משהו דומה.

איך לעזאזל אתה מסביר את העובדה שאני משרת בגדוד מבוסס ג'פסים כבר עשור. עושים כ40 ימי מילואים בשנה מתוכם לפחות 15 על ג'פסים באימונים, עלינו לקו צפון עם ג'פסים, כולל הקפצות על כביש הצפון. רוב הנהגים ממש לא זהירים, חלקם אפילו די טיפש, ולא התהפך לנו אפילו לא ג'פס אחד. (טפו טפו טפו חמסה חמסה שמן שום בצל ושמן נחשים).

אני לא מדבר רק על מחלקת הסיור שלכאורה קצת יותר מחוברים לתחום (וגם אצלינו יש נהגים שממש לא מוכשרים לזה או בכלל), אלא על גדוד שלם כולל נהגי מפקדה, מ"פים , רספ"ים וכו'.
אני לא מדבר על שנות השמונים או התישעים, שרוב הנהגים היו רגילים להילוכים והגה רגיל, אלא על תקופה שרוב האנשים רגילים לנהוג בבית על רכב אוטמט עם הגה כוח וכו'.
ועדיין אפילו לא אחד.

אולי אתם טיפה מגזימים ? אולי כן צריך לנהוג קצת פחות מנהלתי כדי להפוך אותו?

לגבי הSBS מבחינת היעוד הצבאי של הג'פס הרכבים הכי מתאימים להחליף אותו הם הSBS, זריזים, קטנים, עבירות טובה, ואפשר לדאוג שגם יהיו שקטים.
גם בצה"ל כבר הבינו את זה, וגם האמריקאים כמו שמעידה הכתבה הראשונה בעמוד הראשי.

Tourist
11-06-13, 23:41
אם תרשו להוסיף לטענתו של של אומי, הריני חושף פרט מעט מביך על עצמי.... שימשתי כ״מש״ק בטיחות״ בבאלי״ש במשך כשנתיים (97-99).
עיקר התפקיד היה להיות מוקפץ לכל אירוע בטיחותי בכל שעה ובכל מקום ולמלא דו״חות כסת״ח.....

לא זכורה לי התהפכות אחת של ג׳פ״ס M151 במשך השנתיים הללו.
האמרים, לעומת זאת, התהפכו פעמיים בתקופה הזו (כשאחת הפעמים הסתיימה בפציעה מחרידה של קצין במקום שרק לחשוב עליו מתחיל לכאוב לזכר הממוצע).
טנקים ונגמ״שים התהפכו בלי סוף.
על דו״צים אני בכלל לא רוצה לדבר....
והיו כמה חיילים ששתו בנזין לבן שאוכסן בג׳ריקנים של מים (???!!!).
אבל ג׳פ״ס לא התהפך.

אני נוטה לסמוך על טענותיהם של המקטרגים לגבי המינוסים של הדבר הזה... אבל אצלי הוא תמיד ישאר אגדה ותמיד אחלום על אחד כזה בחניה. בדיוק כמו שדרור אומר.

מאחר והייתי גם מש״ק אבטחה בבאלי״ש, שהיה צריך להחליט באיזו עמדה אתה תעלה לשמירה... אז הג׳פ״ס שלי היה מדוגם להפליא עם משענות גב גבוהות, ארגזים מדוגמים, ברזנט חדש, צ׳קלקה צהובה וכמובן שנצבע מחדש כל שבועיים אי שם בסדנת הפלת״ח בבאלי״ש 750... באדיבות החבר׳ה מהחימוש שזכו לעמדות שמירה לבחירתם....

ניר ל
12-06-13, 23:21
היתה לפחות התהפכות אחת בשנת 97 שאני חתום עליה ( על הגפ״ס) עד היום בבאלי״ש ...75709
צ 665306 , אני יכול לצרף תמונה שלו .
ואני אסביר -
הייתי נהג מוביל בתרגיל מסויים והגעתי לסוללה שלא נראתה לי עבירה . עצרתי וירדתי לבדוק . הגיע המפקד , הזיז אותי הצידה ״זוז, זוז, אתה ילד אתה...״ הספקתי להורות לשני החיילים הנוספים שהיו על הרכב לרדת.
הקצין עלה על הג׳יפ, ניסה לעבור את הסוללה והפך אותו , הוא הספיק לקפוץ אבל חטף מכה שאח״כ עשה ממנה עניין די רציני.
הנזק לג׳יפ - פנס איתות שבור וכנף עקומה , כל השמן נשפך מהמנוע , אבל ס׳חבק סוג של רס״פ בנשמה ויום קודם זיווד את הג׳יפ בפחיות שמן שנמצאו זרוקות בשטח אחרי הצנחה. הפכנו את הג׳יפ , מילאנו שמן והמשכנו בתרגיל ( מצטער שלא קראנו לך ודיווחנו) . בטסט השבועי החליפו לי את הפנס ושלחו אותי לגרניק כדי לשטוף את השמן.
התלהבתי מהגרניק ואשכרה שייפתי איתו את כל הג׳יפ עד שנצץ.

בסיום המילואים הגעתי להזדכות עליו והבוחן אומר לי ״ מה זה ! ? הג׳יפ הזה עבר התהפכות ! אתה צריך להתייצב במצ״ח באר שבע ולמלא דו״ח תאונה , עד אז אני לא מזכה אותך ״ שאלתי איך לעזאזל הוא מבחין בכך שהג׳יפ התהפך והרי הוא הג׳יפ הכי נוצץ בבאלי״ש . הוא הסביר שזה בגלל הסדק הקטן בכנף ...

נסעתי לבסיס, השארתי אותו שם ולא הזדכיתי עליו עד היום .... בעיגול האדום "הסדק "

Tourist
12-06-13, 23:50
חבל שלא קראת לנו.
היה לנו בלייזר צבאי גדול עם פק"ל מיץ פטל קר (או תה חם בלילה) בטרמוקן לחיילים המבוהלים ליד נגמ"ש הפוך....

(דרך אגב, בתמונה עם העיגול אני לא מזהה את המיקום. מו"ס ? מא"ט ? איפה זה ?)

ד ו ר ו ן
13-06-13, 00:03
כשלוקחים רכב שיש לו מראש קרוב לאפס שולי בטיחות, ומעמיסים אותו בציוד במשקל העצמי שלו, מרתכים לו דיגומים כי הוא קטן מידי וצריך איכשהו להכניס לו עוד ציוד, אז מה הפלא שהוא מוגדר תקלה בטיחותית?
וזה גם עם רכבי ימ"ח שהיו קרובים לאפס ק"מ בתחילת שנות ה-90 (כן, היו גם כאלו).

דרור,
מתנצל מראש, אבל גם אני שייך לפנטזיונרים שראו 90 על המד-אוץ.. אמנם בכביש אבל בהחלט כן, ובשטח גם 60+, עם רכב עמוס במשקל העצמי שלו.
וכן,
גם התהפכויות, שקרו לנהגים מהקצה העליון של הסקלה בכל מה שקשור בנהיגה בכלי הזה ואחרים בשטח.
פשוט כי שולי הסבילות שלו לטעות נהג היא אפסית, ולא משנה אם זה רגעי בגלל עייפות/חוסר תשומת לב/הפתעה בנתיב.

סע איתו 40-50 קמ"ש ונסה לבצע תמרון חירום.. כבר סייענו לטפל באצ"א שהרכב השתמש בראש שלו בתור רגל ציר להיפוך, ובלי קסדה כנראה שזה היה הרבה יותר גרוע.
ועוד ועוד סיפורים.

לעניות דעתי,
מי שלא יודע לצטט סיפור התהפכות עם הרכב הזה או שנסע במתארים רגועים יחסית, (ע"ע שמירות בבסיס), תרגילים שלא הביאו אותו לקצה היכולת שלו, או שלא נסע מספיק.

וכן,
מאד נהננו ממנו, מאד.
ובדיוק כמו בפיוט של מיודענו PW, הוא היה הרגליים והבית שלנו, אבל בו נודה, ממרום הזמן שחלף- זה מה שהיה ובגלל זה הוא כזה נוסטלגי, ובשורה התחתונה, בצורת השימוש הצה"לית, הוא היה דראק.

ניר ל
13-06-13, 00:31
חבל שלא קראת לנו.
היה לנו בלייזר צבאי גדול עם פק"ל מיץ פטל קר (או תה חם בלילה) בטרמוקן לחיילים המבוהלים ליד נגמ"ש הפוך....

(דרך אגב, בתמונה עם העיגול אני לא מזהה את המיקום. מו"ס ? מא"ט ? איפה זה ?)

מצבך לא רע ,

בתמונה עם העיגול אני לא מזהה את עצמי...

אומי5
13-06-13, 07:52
דורון, בתרגילים בקצה גבול היכולת, כל הרכבים מתהפכים, הטענות כאן הן שהכלי מתהפך גם בסתם נסיעה מנהלתית להביא עיתונים.

הוא בהחלט יציב פחות מהמקובל היום וכנראה שגם פחות מהמקובל בשנות ה70, אבל עדיין הוא לא נורא כמו שעשית ממנו, לא מהנסיון שלי בכל אופן.

אגב, גובה מושב האצ"א בהחלט הזוי.

asafk
13-06-13, 10:53
גם אני חושב שמגזימים במסוכנות של הכלי...
נתקלתי ביותר האמרים הפוכים מאשר בגפסים הפוכים... וזה ביחידת מילואים שמבוססת על גפסים...
מצד שני.. אולי זה בגלל שהאמר יותר קשה להפוך בחזרה ולהמשיך הלאה

אסף.

ניר ל
13-06-13, 10:55
אאל"ט , לפחות בבאלי"ש ביטלו את המושב השלישי בסוף שנות ה 90 , זכור לי שבמילואים הבאים (אחרי שצולמו התמונות הנ"ל) כבר לא היו מושבי אצ"א .

אבל זה לא מסתדר לי עם הסיפורים כאן שנראה לי שהם מתקופה יותר מאוחרת .

לטוריסט - השנים שאתה מדבר עליהן 97-99 , הן שנים שבהן הושם דגש מאד חזק בנושא בטיחות , לאור מקרים רבים שהסתיימו בנסיבות מאד קשות בשטחי באל"יש , במיוחד בג'יפי M151 / רק על הציר של מו"ס היו המון התהפכויות שנגמרו רע , זה היה סביב 95-96 בשנה אחת ספציפית .
בשנים שאתה שירתת שם חל איסור לנהוג מרדת החשיכה ברכב חום ואכפו את זה בפנאטיות , לנו עצרו תרגיל אוגדה בגלל עבירת בטיחות ברכב , אם אתה לא מכיר התהפכויות בשנים האלו אז כנראה שזה עבד.

tzagi
13-06-13, 11:10
ב40-50 שנה האחרונות היו 3 רכבים שפיתחו רפיוטיישן להתהפכות
ובסדר הכרונולוגי:
1.M151
2. CHEVY CORVAIR
3.SUZUKI SAMURAI

ל1 ו2 יש מחנה משוטף ול 1 ו3 יש מחנה משוטף,
מי מרים את הכפפה?

ניר ל
13-06-13, 11:20
ד"א

בדרך למו"ס הקימו מסלול הדגמת עבירות להאמר , עם מסלעה, בורות , רמפות , הציבו שלטים יפים . בזמן קליטת ההאמרים הראשונים לצה"ל .

מישהו יודע באיזו שנה מדובר ? כי אני חנכתי את המסלול הזה עם ג'פס ועוד נוסע ... זה נגמר בהתהפכות מבוקרת על הצד.

היה די מצחיק האמת ,
במקרה עברנו שם בציר ועצרנו להתבונן במכשולים . התחלנו להתערב ביננו מה יותר עביר ואיפה , רוב המכשולים שם נראו לנו לא עבירים אבל היינו חייבים לנסות... אז נכנסנו למכשול "זווית בטן" כי "אין מצב שההאמר עם מרווח הסרנים שלו עובר איפה שהג'פס לא" יצאנו מנק' הנחה שמישהו גם ניסה את המכשולים האלו עם האמר כדי לא לעשות פאדיחות בתצוגה עצמה.
בשלישי נתקענו על הגחון ... עכשיו היינו צריכים להיחלץ ללא סיוע ובלי שמישהו יבחין בנו וישלח אותנו למעצר... חפרנו וחפרנו בידיים עד שכמעט התייבשנו , הצלחנו להפוך את הג'יפ לצד ימין, אח"כ לשמאל, אח"כ לשקוע , אח"כ לחלץ עם ג'ק בקבוק הידראולי . חירבנו את המכשול לחלוטין ויצאנו משם עייפים וצמאים. מישהו בטח התבאס....

כשאני חושב על זה כיום - אני לא יודע אם עדיף לצה"ל השטויות מהסוג הזה או אלו המודרניות עם הסרטונים לפייסבוק שבקרוב יגרמו לצבא ענק של חרמנים להסתער על מדינת ישראל ללא שום פחד.

דרור ברלי
13-06-13, 12:04
אם בחו"ל היו רואים את "הדבר האמיתי" - כלומר התמונות האמיתיות של החיילות/שרלילות המתפשטות ולא את הפרומו הצנוע שהגיע לתקשורת, ביקורת הדרכונים באולם קבלת הפנים של נתב"ג היתה קורסת... זה היה הופך את ישראל ליעד תיירות הסקס מס' 1. יותר מתאילנד...

לגבי 90 או לא 90... כן, בג'פ"סים היותר בריאים מכנית ראיתי 90 על השעון - בכביש - ולא פעם אחת.
זה הרגיש הרבה יותר מפחיד מפרייבט רגיל על 190 ולא בגלל שהמנוע צעק הצילו... אבל עובדה שרוב הכלים לא הצליחו להגיע ל"הישג" הזה ולא שלא ניסיתי, אבל אין טענות כי הכלי ממש לא מיועד לזה. 70-80 הוא שייט בקו ישר בלי בעיה ואפילו לא הרעיש יותר מדי.

לא בגלל מהירות מירבית נמוכה אני חושב שהכלי הזה הוא דרעק. בעיקר בגלל מאפיינים דינמיים גרועים, שולי בטיחות שלא בדיוק קיימים, כמו שהוזכר כאן גם על ידי אוהביו של הכלי, החלפות צלבים בלי סוף,אותם צלבים שאספו לתוכם את כל טוב הארץ, מעשבים ושיחים וסס"לים וקילומטרים של ח'10 ועד מטרים רבים של תיל מגולגל?.... גם העבירות שלו לא היתה משהו, מסתבר.

מצד שני, זה מה שהיה ועם זה היה צריך לנצח. וככזה רבים הוציאו ממנו 120,150 ו-200 אחוזי יכולת. פשוט כי לא היתה ברירה, כי זה היה כיף וכי לא אנחנו שילמנו את התיקונים מכיסנו המדולדל. כל אלה יצרו לכלי הילה ותדמית אגדתית ואני מבין לגמרי את אלה שאוהבים אותו, ממש כפי שאהבנו את הגלילון שהיה רובה די מחורבן - כבד, מחליד, לא מדוייק, שגדולתו היחידה היתה שתמיד ירה ואף פעם לא נעצר, ואהבנו אפילו את המג"ח שהיה טנק מחורבן בכמעט כל פרמטר אבל עד היום הוא נחשב לאחד המדוייקים ביותר בירי וכל ברזלני השריון פה יסכימו איתי. שלא תטעו, גם אני אוהב את הג'פ"ס כי לצד כל הטראומות וההתהפכויות וחילוץ הפצועים, יש לי גם זכרונות טובים ובעיקר מצחיקים ממנו. אבל אני לא משלה את עצמי שמדובר בפאר היצירה. רחוק מזה כמ ושמיים מארץ, יום מלילה וכהנא חי מחד"ש.

עכשיו לטריוויה של ג'ו.
מה משותף לג'פ"ס ולסמוראי? - בוא נראה.
בסיס גלגלים קצר, מרכז כובד גבוה, משקל נמוך, מעגל חלוקה זהה בגלגלים, הספק מירבי דומה (64-65 כ"ס), התנהגות מאתגרת, נטיה להתהפכות... שניהם הוגדרו כ"מסוכנים" בארה"ב... מה עוד?...

מה משותף לג'פ"ס ולקורווייר?
זה כבר יותר קשה. הקורווייר היתה נסיון של שברולט להתחרות בחיפושית שאז (תחילת שנות ה-60) היתה בשיא הצלחתה בארה"ב. GM העתיקו את הלייאאוט של החיפושית המוקדמת כמעט אחד לאחד - מנוע בוקסר מקורר אוויר אחורי, מתלה אחורי SWING מחורבן, חלוקת משקל שנוטה בבירור לאחור וויתור על מוטות מייצבים מסיבות של חיסכון. כמובן שהקורווייר היתה יותר חזקה, גדולה ומרווחת מהחיפושית, אבל ההתנהגות שלה נטתה להיגוי יתר קטלני ובלתי נשלט אפילו יותר. המכונית הזו "זכתה" לפרק משלה בספר - "UNSAFE AT ANY SPEED" של ראלף ניידר, גורו בטיחות טרחן. שיפורים במתלים שקיבלה אח"כ (מתלה אחורי עצמאי שנלקח כמות שהוא מהקורבט סטינגריי של אותן שנים) כבר לא הצליחו לתקן את התדמית והמכונית נגנזה ונעלמה מעל דפי ההסטוריה. זה מה אני יודע על המכונית הזו. רק לי העיצוב מזכיר את ה-NSU פרינץ של אותן שנים?....................
בקיצור - מה הקשר? לא יודע.

asafk
13-06-13, 12:09
הקשר הוא ה swing axle

אסף.

דרור ברלי
13-06-13, 12:16
לג'פ"ס יש SWING?................. מה פתאום?

eysham
13-06-13, 12:35
דרור

מתוך וויקיפדיה:

M151 (1960) - Initial version. Because of its rear suspension design it had a dangerous tendency to flip over when cornered too aggressively by unaware drivers. The coil spring and swing-axle rear suspension lay-out (similar to the rear suspension of the early-model Chevrolet Corvair) could result in large rear wheel camber changes, causing drastic oversteer and a subsequent roll-over.

M151A1 (1964) - Second version: minor changes in the rear suspension, mostly aimed at allowing the vehicle to carry heavier loads. Addition of turn signals to front fenders. The essentials of the rear suspension remained unchanged and the same applies to the handling problems in corners.

M151A2 (1970) - The A2 fielded a significantly revised rear suspension that greatly improved safety in fast cornering. The MUTT now had Semi-trailing arm suspension comparable to what most late eighties premium German cars had.

Tourist
13-06-13, 12:39
לטוריסט - השנים שאתה מדבר עליהן 97-99 , הן שנים שבהן הושם דגש מאד חזק בנושא בטיחות , לאור מקרים רבים שהסתיימו בנסיבות מאד קשות בשטחי באל"יש , במיוחד בג'יפי M151 / רק על הציר של מו"ס היו המון התהפכויות שנגמרו רע , זה היה סביב 95-96 בשנה אחת ספציפית .
בשנים שאתה שירתת שם חל איסור לנהוג מרדת החשיכה ברכב חום ואכפו את זה בפנאטיות , לנו עצרו תרגיל אוגדה בגלל עבירת בטיחות ברכב , אם אתה לא מכיר התהפכויות בשנים האלו אז כנראה שזה עבד.

אני לא זוכר איסור ספציפי על נהיגה לילית ברכב חום בבאלי"ש.
אני בהחלט זוכר אכיפה מטורפת בנושאי בטיחות בנהיגה בצה"ל בזמן שירותי לרכב לבן, חום, מנהלתי ותובלתי.
באותן שנים צה"ל הכריז מלחמה בנושא הבטיחות בדרכים, גם בתוך הצבא וגם לסדירים בחופשות.
התוצאות היו מיידיות ודרסטיות. זה פשוט עבד.

זכיתי גם לקחת חלק בפרויקט שנקרא "מסלול 1000" לסדירים - 15 מכוניות שכורות, בכל אחת מורה לנהיגה (מילואימניק) ו-3 סדירים ויוצאים לנסיעה של 1000 ק"מ בדגש על נסיעה בטוחה עם יום שלם בפארק ההחלקה ביקום (ז"ל?).

אאל"ט, זו היתה תקופת שאול מופז. אפרופו באלי"ש, הוא גם הנהיג שינוי דרסטי בצורת הניפוק של עזרי אימון ותובלה וראינו את החסכון בעיניים. פרסי נו....

Pilon
13-06-13, 13:35
בשלישי נתקענו על הגחון ... עכשיו היינו צריכים להיחלץ ללא סיוע ובלי שמישהו יבחין בנו וישלח אותנו למעצר... .

להלן שיטה להחלצות מתקיעת גחון על קפל קרקע (גלגלים באוויר) כשאין סיוע קרוב:

החומרים הדרושים- ג'"פס מאובזר במצערת ידנית ושני חיילים בריאים.

מכוונים את המצערת הידנית לסל"ד נמוך, משלבים להילוך 1 ומתחילים לנדנד את הרכב עד שזוג גלגלים תופס אחיזה בקרקע.
כשהרכב מתחיל בנסיעה, מתחילים בריצת אמוק אחריו, רצוי בליווי צעקות בסגנון שבט הנאבאחו.

לגבי הציריות שדרור הזכיר, זה נכון לגבי הרגישות שלהן ולכן הקפדנו תמיד אחרי סיום פעילות לטפ"ש שכלל חיזוק צלבים, דרייבשאפט וכו'.
כפועל יוצא, מספר הציריות שנשברו פר מרחק כולל של אלפי ק"מ היה מזערי.

shmil
13-06-13, 14:58
אהבנו את הגלילון
לא, דרור.
לא אהבנו את הגלילון. אף פעם.
הוא היה רע הכרחי מול M-16 ארוך, וגם זה לא תמיד.
אולי שיריונרים אהבו אותו, אבל חיילים לא!
:)

ניר ל
13-06-13, 15:01
להלן שיטה להחלצות מתקיעת גחון על קפל קרקע (גלגלים באוויר) כשאין סיוע קרוב:

מתקיעת גחון אפשר להיחלץ לבד גם עם ג'ק פשוט וללא עזרה. השאלה היא לאן אתה נחלץ... שם היה רצף של תלוליות חול רך שהלכו ונהיו גבוהות יותר , כל זה בתוך מחפורת , זה היה יותר מורכב ממה שאני מתאר, כי אחרי החילוץ הראשון מצאנו עצמנו שקועים בין התלוליות בלי כוח מנוע לזוז לשום כוון ובשיפוע צד... צריך היה לסובב את הג'יפ כדי לצאת מדופן המחפורת . אני מניח שעם ההאמר פשוט תכננו לגהץ את המכשול הזה .

asafk
13-06-13, 15:05
האמר פשוט נוסע שם...

אסף.

amimiller
13-06-13, 20:04
יצא לטייל הרבה מאד (כמה שנים טובות) עם חבורה עם מיגוון של כלים ביניהם גם גפ"ס .היו הרבה מקרים שהרכב פשוט לא עבר את מה שהאחרים עברו. לא מדובר על כלים משופרים, רגילים לחלוטין. יש לציין שהגפ"ס לא היה עמוס או משהו כזה. הרבה פעמים היו צרכים לגרור אותו. סתם נקודה אור לא מהצבא, אלא מטיולים רגילים בנגב.

ניר ל
13-06-13, 20:25
יצא לטייל הרבה מאד (כמה שנים טובות) עם חבורה עם מיגוון של כלים ביניהם גם גפ"ס .היו הרבה מקרים שהרכב פשוט לא עבר את מה שהאחרים עברו. לא מדובר על כלים משופרים, רגילים לחלוטין. יש לציין שהגפ"ס לא היה עמוס או משהו כזה. הרבה פעמים היו צרכים לגרור אותו. סתם נקודה אור לא מהצבא, אלא מטיולים רגילים בנגב.

זה בכלל לא העניין , אין על זה וויכוח.

אבל בהינתן מידותיו ומשקלו - נמצאו דרכים להעביר אותו בכל תוואי והוא לא יורק כמו לאמה.

ניר ל
13-06-13, 20:40
אין לי סנטימנטים , לא הייתי רוצה אחד כזה ליד הבית , אין לי כיום שום תועלת בכלי כזה ואין לי ייצר אספנות , אותו דבר אוכל להגיד על UNIMOG ישן ועל עוד אייקונות .

סיכום במשפט אחד לגבי תפקידו ותפקודו בצה"ל - יש טובים ממנו אבל אין טוב כמוהו .
בכך מיציתי את חלקי .

Ehud Kakun
18-11-13, 22:30
אז חברים בואו נדבר על העניין שלשמו התכנסנו, איפה לעזאזל אני מוצא ג׳פס או נו-נון.???

ymandel
31-08-14, 18:37
מעיר את השרשור...
מצאתי (באפריקה) גפ"ס בתהליך שיפוץ...
מישהו יודע מה המנוע המקורי ואיזה תחליפי ?
מתחיל במחקר, עצות מבעלי ניסיון יתקבלו בברכה!

asafk
31-08-14, 19:42
המנוע המקורי נבלה של פורד. התחליף הכי מוצלח לטעמי הלא קובע - מנוע פינטו.

אסף.

דרור ברלי
31-08-14, 20:04
ולמי שלא יודע מה זה "מנוע פינטו" - אז זה מנוע פורד OHC בנפח 2 ליטר, כמו שהיה בדגמי פורד קורטינה וסיירה.
הג'פ"ס ירגיש נפלא עם 100-110 כ"ס במקום 65....

yaronp
03-09-14, 19:11
לעניות דעתי במקור 71 כ"ס...

ובכל מקרה מה הטעם בגפ"ס לא מקורי? סתם הופך לבאגי....

-->