PDA

צפייה בגרסה מלאה : טרופר בנזין V6 3.5 - פרוייקט (אחרון וסופי) לקירור הגיר 4L30E

raanan
07-06-13, 15:04
שלום לכולם,

רקע והקדמה,
הטרופר בנזין מבחינתי הוא SUV נפלא אך עם "עקב אכילס" בדמות הגיר שחביב על משפצי הגירים ...
אני הגעתי למסקנה שהשידוך שלו לטרופר אינו מוצלח ונעשה מתוך חסכנות של היצרן.
הדבר מתבטא ביתירות השואפת לאפס בין נתוני הספק ומומנט המנוע לנתוני כניסה מכסימלים שהגיר תוכנן במקור.
כלומר, על פרייבט משפחתי (אופל ובמוו) הגיר תפקד מצויין. אך,
על טרופר מנוע 3.5, משקל עצמי 2 טון, מעבר מצמיגי 29 ל 31 , הגיר ממש לא להיט !
(גרירת עגלה כבדה בעליה ארוכה, בכלל מקרבת אותו למכון הגירים ...)

עיקר הבעיה בטורק הקטן ובהתאם משאבת סחרור השמן.
המשמעות לכך, הגיר עובד בטמפ' גבוהות ביום יום, במאמץ הוא בכלל לוהט.

הפתרון המתבקש, תגבור קירור הגיר מעבר לקירור הסטנדרטי של היצרן (חליל ברדיאטור).

היסטוריה והנסיון מהטרופר שלי,
רכשתי הטרופר במצב מעולה (יד נמוכה וקמ' זעום) וללא עבר שטח רציני.
בהיסטוריה עבר שיפוץ גיר והוסיפו קולר וונטה.
הקולר היה בגודל זערירי (מתאים אולי לאופנועים) והוצמד למעבה המזגן כשהוונטה קידמית לכול ודוחפת אוויר.
כנראה שהמתקין ידע מראש הקולר לא מתאים וההתקנה לא מיטבית, על כן חיבר הוונטה שתעבוד קבוע מפתיחת סוויץ .

כמובן שחיבור זה לא סיפק אותי. על כן הופקד הטרופר בידיו האמונות של אפי.
נסיון 1
החליף לקולר היידן 405, הרחיק הקולר מהמעבה, התקין הוונטה בין הקולר למעבה בתצורת שאיבה.
על הדרך התקין יוניט ביציאת השמן מהגיר ומחוון בתא המנוע.
75395
כעת היה ניתן לראות את מה שהיה ידוע, עד כמה הגיר מתחמם. ואכן הטמפ' היו מבחינתי לא קבילות.
סיום העליה (7 קמ' ) ליישוב שלי בטמפ' של 125 מעלות צלזיוס.

נסיון 2
מייד התחלתי להערך להחלפת ההיידן בקולר הכי גדול שניתן להתקין פיזית בחזית.
הקולר שנבחר למשימה, TRU COOL-MAX 4739 עם ערך הפחתה של 45000BTU .
חששתי מטמפ' נמוכה בחורף לכן הקולר תוכנן להיות בטור לחליל (קודם קולר ואח"כ החליל).
ליתר בטחון שולב גם טרמוסטט לשמן שסופק ע"י יצרן הקולרים.
זאת הסכמה שמומשה
75397

כך זה נראה על הטרופר,
75396
היה שיפור. אך התוצאות לא היו משביעות רצון מבחינתי.

נסיון 3
חשבתי שהגורם לאי הגעה לטמפ' המיוחלת (80 מעלות צלזיוס) נובע מהטרמוסטט (נראה דיי צעצוע - צמוד לפנס חזית ימין).
על כן הוחלף בטרמוסטט מסיבי לספיקות גבוהות (מתאים גם לשמן מנוע) מתוצרת היידן.
היה שיפור קל אך לא מהותי.

נסיון 4
הגעתי למסקנה שטמפ' קרות מידיי לגיר הזה לא יקרו בארץ (אולי אם אני אעבור איתו לאלסקה ...) .
על כן, פורק הטרמוסטט ובמקומו הותקנו זוג מעברי דרך.
עכשיו בשיא המאמץ (אותה עלייה ליישוב) הגעתי לטמפ' של 110 מעלות צלזיוס.

הקטסטרופה ובעקבותיה ניסיון 5
יחסית הייתי מסופק מהתוצאות. אבל בטיול בדרך הבשמים נתלשה הוונטה מהאזיקונים (נמסו מחום הקולר) והחלה להסתבך ולקצר החיווט.
לקינוח קרסו התושבות של הקולר (פאר התכנון והעשייה שלי מפח אלומניום בעובי 1.5 ממ' ) ופגעו בוונטת המזגן (מקורית בטרופר עם מיזוג אחורי).
כמובן שבוצע שיפצור פרובזורי ברמה גבוהה (עם קרשים) ע"י חברי הטוב (נדב42 למי שזוכר עדיין) . כמובן שמשם התגלגל הכיוון לנסיון 5.
אגב, חלק תורם לקטסטרופה זה בגלל שאני נוהג בשטח בלחץ אוויר מלא (35PSI ) . מה לעשות זה אני ולא אשנה סגנון.
כמובן ש ACE תרמו לכך עם אזיקונים זבלה שנמסו בחום.

ניסיון 5
עכשיו הפנמתי שאני צריך בניית קונסטרוקציה ע"י בעל מקצוע !
דרישת חובה היו,
בניית תושבת מסיבית ומשוככת.
הצמדת הוונטה לקולר ללא אזיקונים (בעזרת בניית תושבת מתאמת).

על הדרך החלטתי להחליף הקולר בזוג קולרים HD ולחברם בניתוק מהחליל.
היו מס התלבטוית,
האם שווה לעבור מצנרת 3/8 לצנרת 1/2 , האם לחברם במקביל או בטור :
http://www.jeepolog.com/forums/showthread.php?t=68747
למרות שהיתי "סגור" על חיבור מקבילי, ברגע האמת בהתייעצות עם החבר הטלפוני המדהים ניק, החלטתי לבצע ניתוב טורי.

לצורך הפרוייקט הוזמנו זוג קולרים B&M70274 , ניפלים בקוטרי 1/2 צנרת 1/2 . הסכמה העקרונית כדלקמן :
75390
נבחרה סדנה לביצוע העבודה, אך העבודה לא הושלמה שם עקב אי עמידה בדרישת החובה שלי (שיכוך) :
http://www.jeepolog.com/forums/showthread.php?t=75564

הקונסטרוקציה פורקה והחלטתי לבצע העבודה אצל עידו לוריה (סדנת ארמדילו).
כמובן שעידו הוא אמן במלוא רמח אבריו, ייצר קונסרוקציה חזקה, אלגנטית ומשוככת, הוונטה חוברה ממש כאילו הגיעה מייצור סדרתי של היצרן.
יתרון נוסף לקונסטרוקציה של עידו, היא לא חוסמת האוויר מעבר למימדי הקולרים.

החלטתי שאני לא מזדחל בחניה בבית להרכבה וניתוב הצנרת. על כן, הטרופר הועבר לארנון מלאכי (סדנת אנדורו) להשלמת העבודה.

תכלס, קצת תמונות ...

היציאה/כניסה מהגיר ומעבר מ 3/8 ל 1/2
75391
צלב הכולל יוניט למחוון טמפ' בתא + יוניט הפעלת הוונטה ב 88 מעלות צלזיוס
75392
ללא הטמבון
75393
רגע לפני סגירת הגריל
75394
סיכום, מסקנות ותובנות

נתחיל מהסוף, אותה עלייה מפורסמת, נסיעה ב D , טורים נמוכים (סירקולצית שמן לא מיטבית), משחק במצערת ע"מ שלא ינעל הטורק (כך השמן מתחמם יותר),
תוצאה 90 מעלות צלזיוס בשיא המאמץ.

תובנות,
הגיר בדגם הטרופר הזה הוא יצרן חום בסדר גודל של תחנת כוח ....
רצוי להתקין קולר כמה שיותר גדול !
רצוי להתקין מחוון אנלוגי למניעת התעסקות והתרגשות מיותרת בזמן הנסיעה.

תודות (מקווה שלא אשכח אף אחד),
לאשתי היקרה שסובלת את הגחמות ומסיעה ומחזירה אותי כשאני משאיר/מחזיר הטרופר מסדנה.
לאפי שתמיד ברצון חובש קסדה בהתראה קצרה ובשיא החום נוסע לרכוש ולארגן לי חלקים/אביזרים בת"א.
לניק החבר הטלפוני שתמיד מסייע לקבלת החלטות.
לשמוליק (סוזי המשתוללת) שלמרות שטוען שהגיר מצויין ורק אנחנו לא מבינים/יודעים, תמיד נרתם לסייע גם בשעות לא שגרתיות.
לעידו לוריה שפשוט אמן מסגרות ובנה לי קונסטרוקציה תפורה לדרישות (עידו תתכונן יש לי פרוייקט חדש בראש ....)

תודה מיוחדת לארנון מלאכי שביצע לי עבודה סיזיפית וקשה (מעבר להתקנת הצנרת) שלא כול אחד יודע ומוכן להתמודד איתה .

יום טוב
רענן

סוזי המשתוללת
07-06-13, 17:03
קודם כל
״ברוך שפטרנו מעונשו של זה״
שנית
אתה עצמך מעיד שאתה נוהג לא נכון אז למה אתה מלין על הגיר ?
אתה כותב מאד יפה ואנשים שקוראים את דבריך יכולים עוד לחשוב שהם האמת המוחלטת ולא כך הדבר
מכיוון שאתה עצמך מעיד שאתה לא נוהג להוריד אויר ובעצם מתעלל ברכב ולכן היית צריך להשקיע את הכסף שהשקעת בלשפר את יחסי ההעברה שהם עיקר הבעייה
אגב כך היית מקבל יותר כח זמין ,פחות עומס על הגיר - פחות חום-נדרשים קולרים
באותו יום שנפגשנו חזרתי מהשתלמות אצל יצרן גדול ושם הראה לנו מהנדס הפיתוח של הגיר איך נהג גורם לנזק שלא בכוונה תחילה אלא מחוסר מודעות כתוצאה מהעובדה שהוא מעולם לא פתח את ספר הנהג .... It's all in the fucking manual
גם אני ביצעתי ניסוי משלי ,קצת יותר קשה מבחינת התנאים ,שלש שעות של נסיעה בשטחים מאד תובעניים ,החל מזחילת סלעים דרך נסיעת שבילים איטית
וכלה בשעה של נסיעת חולות וטיפוס דיונות
אצלי עם 405 וללא שום מאוורר נוסף למעט מאוורר מנוע ,הטמפרטורה לא עברה את ה107 מעלות בכל יום המבחן
107 מעלות זו טמפרטורה נמוכה לכל הדיעות ובשאר תנאי בכביש הטמפ אינה עולה 85 מעלות שזה פחות מטמפ שמן המנוע
בקיצור ומכיון שאני אוהב שהדיון יהיה טכני ולא על סמך שמועות /השערות
ומכיוון שאני אוהב לנתח את את תנאי היוצרות ״התקלה״ ומכיוון שהשוני העיקרי בין הרכב שלך לשלי הוא יחסי ההעברה בסרן הרי הוא הגורם להתחממות אצלך ולא הגיר (כי הגיר זהה אצלנו)
תשלב את זה עם סגנון נהיגה שאינו מותאם לרכב (בנזין עם מומנט בסל״ד גבוה יחסית והספק בסל״ד היסטרי ) ואתה מקבל תוצאה לא טובה
מבחינתי טיפלת בסימפטום ולא בשורש של הבעייה
אם ״שכחת״ פרט שולי שבשאר הבדיקות שלך הייתה מעיכה משמעותית שהצרה את החזרת השמן לגיר ,בעייה שעלייה עלית בזמן העבודה על הפרוייקט האחרון
גם בזיבר עם מנוע הרבה יותר חזק וגיר מאותו יצרן מסתפקים בהיידן 405 שעושה עבודה מצויינת
מה שכן אין על לוריא וארנון (ראיתי את העבודה מקרוב מאד) וגם עליך שאתה חתיכת עקשן פרך אבל עושה מה שאתה רוצה
עכשיו רק נשאר להדליק אותך כדי שתהיה הרכב הראשון שיוסב לסרן חי

אגב חסר פרט שולי בדמות עלות כלכלית של הפרוייקט מול החלופות (יחסי העברה/ גיר אחר / נהג אחר...😃)

שגיא S
07-06-13, 17:59
רענן - ראשית, כתיבה יפה מאוד!

ובהחלט משמח לשמוע שסוףסוף מצאת פתרון ראוי לבעיה שהטרידה אותך כל כך.

אבל יש לי 2 שאלות:

1. לרענן - למה לא להוריד לחץ אוויר בשטח? רק אתה מפסיד מזה, האוטו יותר נוח, האחיזה יותר טובה, הצמיג מקבל פחות בלאי והאוטו עובד פחות קשה...
אם זה כי זה מבאס פיזית אז תקנה רביעיית דפלטורים אוטומטיים שיורידו לך לחץ אוויר בלי שתצטרך לעשות כלום. 160 שקל ופתרת לך את הבעיה.

2. לסוזי - איך יחסי העברה נמוכים יותר בסרן יכולים למנוע חימום בגיר?
אני שואל מתוך בורות ולא בציניות אם זה משתמע ככה כמובן...

עידו לוריה
07-06-13, 18:07
תודה גם לך שבחרת לעשות את העבודה אצלי .

עידו

רמי גלבוע
07-06-13, 19:14
אני לא רוצה לדבר על מצנני גיר ועל טרופרים, נושאים שאני לא ממש מבין בהם (פחות או יותר...).

אבל 35 PSI בשטח? אתה מכסח את המנוע והגיר, מפרק את המרכב והדש-בורד, משחרר ברגים, מערכת הגה... למה?

הטרופר רכב נוח ורך יחסית, אבל עדיין - תוריד ל"א ל-25 ותרגיש שאתה נוסע באוטו אחר לגמרי, נוח, לא נלחם בשטח. כמובן שהעבירות תרוויח, לא רק בחול אלא גם בטרשים. אני מוריד בדיסקו ל-22 וזה נהדר, צריך קצת להיזהר על דפנות הצמיגים, אבל 22-26 זה לגמרי סביר ויעמוד גם בשבילים סלעיים.

נסה פעם לטייל בלחץ אוויר נאות ותתלוש לעצמך את השערות, על שלא עשית את זה קודם (ואם עשית, אז למה לא המשכת? אתה הרי לא נוהג בקצב מירוץ).

raanan
07-06-13, 19:48
תודה גם לך שבחרת לעשות את העבודה אצלי .

עידו
העונג שלי.

עידו,
יש לך צילומים של תושבות הוונטה ? אם כן,
העלה את תמונות יצירת האומנות הזאת ! (אין לי חשק לפרק טמבון וגריל בשביל לצלם)

לרמי, שמוליק, שגיא,
סתם מתוך עצלנות אני לא מוריד אוויר. למרות שיש לי את הקומפרסור הגדול של ל.כ ( הצהוב) מנויילן בתא המטען ...
בעבר עם הויטארה הייתי מוריד אוויר. בגלל הקושי של הקלמיני וטיולי העבירות שהייתי עושה (עכשיו טיולי קק"ל בעיקר)

רענן

עידו לוריה
07-06-13, 20:03
לצערי אין לי תמונות שלהן .

עידו

שגיא S
07-06-13, 20:07
העונג שלי.

עידו,
יש לך צילומים של תושבות הוונטה ? אם כן,
העלה את תמונות יצירת האומנות הזאת ! (אין לי חשק לפרק טמבון וגריל בשביל לצלם)

לרמי, שמוליק, שגיא,
סתם מתוך עצלנות אני לא מוריד אוויר. למרות שיש לי את הקומפרסור הגדול של ל.כ ( הצהוב) מנויילן בתא המטען ...
בעבר עם הויטארה הייתי מוריד אוויר. בגלל הקושי של הקלמיני וטיולי העבירות שהייתי עושה (עכשיו טיולי קק"ל בעיקר)

רענן

זה למה אמרתי - תקנה ב150-200 שקל ארבעה דפלטורים, שיורידו לך אוויר לבד....
תאמין לי יעשה לך רק טוב...אם זה עושה את הסמוראי נסבל אני יכול רק לדמיין מה זה עושה בטרופר (וזה בא מבנאדם עם רבע/חצי מהניסיון שיש לך )

raanan
07-06-13, 20:16
יש מזמן בתא הכפפות ...:)

רענן

סוזי המשתוללת
07-06-13, 21:55
תאמין לי יעשה לך רק טוב...אם זה עושה את הסמוראי נסבל אני יכול רק לדמיין מה זה עושה בטרופר (וזה בא מבנאדם עם רבע/חצי מהניסיון שיש לך )

שגיא
לא צריך להשקיע יותר מ10 שקלים במפתח ונטילים זה לוקח 2 דקות להוריד את האוטו מ 32 ל14 psi בדיוק (חצי דקה כל גלגל )
אם אני רוצה לרדת ל10 אני מוסיף עוד 5 שניות
רענן עקשן והוא רוצה שהאוטו יתאים את עצמו אליו במקום להיפך
הוא רוצה לעלות את העלייה אליו הבייתה בהילוך רביעי בפחות מ3000 סל"ד ושהגיר לא יתחמם :)
אבל מה לעשות שהאוטו הזה אוהב סל"ד ?
רענן רוצה שהוא יהיה עם מומנט של דיזל אבל עם האמינות של הבנזין .... אז הוא מאמן אותו להיות כזה :cool:

סוזי המשתוללת
07-06-13, 21:56

רענן

מה הם עושים בתא הכפפות ?
יוצרים ואקום ? לשמירה על הבאפלות??

שגיא
התשובה מאד פשוטה
מצד אחד יש מנוע שדוחף
מצד שני כשאתה מגדיל צמיג אתה מגדיל את העומס וזה ברור לך למה
כנ"ל גם הקטנת יחס העברה - גם היא מגדילה את העומס מהסרן לכיוון הגיר
תוסיף לכך את העובדה שכשיש עומס ממיר המומנט משתחרר כדי לאפשר החלקה שמכפילה את הכח אבל אגב כך יוצרת חום כי את הגברת הכח יוצרים על ידי שינוי כיוון הזרימה של השמן בממיר מומנט
https://www.youtube.com/watch?feature=endscreen&v=leCEmJA0WsI&NR=1
ויש עוד הרבה כאלה
מה שיותר מפתיע זה שהגדלת יחס ההעברה לא בהכרח פוגעת בתצרוכת הדלק שכן המנוע עובד בתחום יותר אפקטיבי מצד אחד ומצד שני גם יותר קל לו להזיז את הבהמה מה שמצריך פחות לחיצה על הדוושה
בקיצור הגיר "נלכד " בין המנוע שמנסה לדחוף מצד אחד וה"עומס" מצד שני

ד ו ר ו ן
07-06-13, 22:28

רענן

אתה נהנה להצהיר שאתה עושה שטויות?

raanan
07-06-13, 22:45
אתה נהנה להצהיר שאתה עושה שטויות?
עכשיו אני מבין איך מגיעים ל 4732 הודעות ;):):p

רענן

סוזי המשתוללת
07-06-13, 22:50
דורון
שטויות זה עניין יחסי
רענן מודע לנזקים ובוחר בדרך אחרת
זכותו
אניחנו יכולים ללמוד או שלא
אבל תן קרדיט לבנאדם על המאמץ

ד ו ר ו ן
07-06-13, 23:12
דורון
שטויות זה עניין יחסי
רענן מודע לנזקים ובוחר בדרך אחרת
זכותו
אניחנו יכולים ללמוד או שלא
אבל תן קרדיט לבנאדם על המאמץ

זה מזכיר לי את הבדיחה על המגבניק בתחרות איות מילים..
או לחילופין, האמירה של מורים לילד המאותגר: ״אבל הוא משתדל..״..

״כולם הולכים לגן, גם רענן הולך לגן.. אבל לגן מיוחד״.

רענן,
אל נא תרפה ידיך, הכל בגישה חיובית, בלי שרשורים כאלו היה משעמם, וכמו שסוזי כתב, מכל דבר יש מה ללמוד:
״אין אדם חסר תועלת, במינימום הוא דוגמא שלילית..״

אני בטוח שהתיעוד שלך חוסך/יחסוך למישהו אחר הרבה עבודה.

בלי ציניות.

raanan
07-06-13, 23:46
אני בטוח שהתיעוד שלך חוסך/יחסוך למישהו אחר הרבה עבודה.

בלי ציניות.

למה ציניות ? דווקא קלעת בול !
בוא נאמר שלפחות חבר אחד (ועוד כמה "על הגדר" ) היה "דוגם" אותי שבועית מתי אני מפרק התצורה הקודמת ועובר לתצורה הנוכחית (זוג קולרים ומעבר לצנרת 1/2 ).
אני מעריך שבקרוב נראה לפחות עוד התקנה כזאת.

אגב, ציפיתי לתגובות/שאלות על השפעה על חום המנוע (בעקבות חסימת מרבית החזית) ותפוקת המיזוג בתא הנוסעים.
עקרונית, לא שמתי לב לכול שינוי לרעה למרות שאתמול בצהריים היה דיי חם. בכול מקרה אני אבדוק שוב מחר שאמור להתפתח שרב.

שמוליק חברי היקר,
אין ספק שיש ממש בהסבריך וטיעונך לגבי אופי הנהיגה שמשפיע על טמפ' הגיר. אבל ויש אבל גדול,
איך שהוא רק את בעלי הטרופר 3.5 צריך ללמד/לחנך לשיטת נהיגה נכונה (סל"ד גבוה, להימצא בהילוך נמוך לנעילת הטורק).
אני רוצה לנהוג כמו שאר בעלי ה SUV מתוצרת שונה שלא זקוקים לסידרת חינוך כיצד לנהוג בכביש מנהלתי.

בנוסף להבדלים בשיטת הנהיגה שלנו (אני לא מחפש את מנתק ההצתה כמוך ...), יש הבדל ביחסי ההעברה כמו שציינת,
הבדל במומנט (המנוע 3.5 חזק יותר) , כמדומני גם המשקל העצמי גדול יותר.
בקיצור, כול ההבדלים הללו כנראה תורמים לכך שלגיר ב 3.5 אין חיים קלים ולכן הוא עובד בטמפ' גבוהות.

בוודאות כול בעלי הטרופר 3.5 סובלים מאותה בעית התחממות !
יש מספר אסכולות להתמודדות :
א. לא לבצע כול שינוי ובהתאם להיות חביב מכוני הגירים.
ב. לבצע שינוי מינורי ולהרגיש בטוח ועדיין להיות חביב מכוני הגירים.
ג. לבצע שינוי מהותי יותר שכולל התקנת מחוון טמפ' ולהתחיל לנהוג בחרדה כול הזמן לאור הערכים שמתקבלים במחוון.
ד. לבצע שינוי אך לא להתקין מחוון (בסגנון לא ראיתי, לא שמעתי ...)
ה. להתעקש ולנסות שוב ושוב מתוך מטרה להגיע לטוב ביותר גם במחיר עלות שיפוץ גיר ...

בכול מקרה, אני חושב שהתקנת מחוון היא הכרחית.
רצוי מאוד שהמחוון יהיה אנלוגי כך יהיה יותר שקט נפשי מבלי לראות את הספרות רצים כלפי מעלה בכול לחיצה ושחרור הטורק
(לי המחוון הדיגטלי העלה את הלחץ דם ;) ...)

רענן

אפיז
08-06-13, 01:51
מזל טוב איך אומרים ביידיש '' ג'ננט מוחי ''
מקווה שבזה ניגמרה הסגה ....
ובא ניתערב שעם קולר 1 תקבל אותה תוצאה בהפרש מקסימלי 5 מעלות בלבד !!!!
ודרך אגב הקולר לא בולע אפילו ליטר שמן כולל הצנרת
ומנסיון ארוך עם הנבלה הגיר תמיד לא הבעייה ! תמיד זו בעייה סביבתית כמו צמות ,מחשב, מתחים ,כן המחשב רגיש מאד למתחים אפילו מתח טעינה וקיבולת מצבר משפיעים על הנבלה ובעקיפין הוא משגע את הגיר (אין כמו מכני ישן וטוב אלקטרוניקה זה ח.ר.ר.ר.ה )
אין כמו הנבלה הזקנה לניסויי התעללות מתחים שונים בטעינה ואפילו סוג מצבר משגעים את המחשב והגיר למה ? לא בדקתי (האנגלית לא שפתי ) אבל אני בטוח שניק או החכמים כאן ימצאו שהמחשב גם מתרגם מתחים ומושפע מהתנגדות כמובן בהתאם מגיב/נותן פקודות שונות לאותו מצב . (השבוע ניסיתי את המצב בצורה לא מדעית אבל זה בדיוק מה שקרה הגיר השתגע ! אני כידוע לך לא מתעסק באלקטרוניקה אלה בחשמל בנין אז מהמעט שאני זוכר מליפני כמעט 5 עשורים על אלקטרוניקה אני בטוח בהשערה שלי ולא בא לי לחפור , זה אני משאיר לדור הצעיר (נו תעשו גם אתם משהו אני בפנסיה כולל התאים האפורים שמטמעטים כל שניה ) אל תשכח שליפני כן הייה לי רכב זהה ולאחר כמה שינויים שרק הוסיפו הרבה עומס על הגיר הוא לא התחמם גם בשיא ההתעללות ביום החם ביותר בקיץ,עומס מלא מישקל של כ-3 טון בעליות במידבר עם מזגן לא עבר את ה- 105 מע' , גם אצל הבעלים החדשים עם עגלה כבדה לא מתחמם מעבר לאמור וושם היי לי מצנן יחיד זהה לשלך שהועבר לנוכחי (במקומו הוחזר ההיידן 405 המקורי ללא חיבור למצנן הרכב ומבצע את המטלה בכבוד )

motorica.net
08-06-13, 07:42
בהזדמנות הראשונה תחליף את הבנדים בקצוות של הצינורות לחלקים, מה שיש כרגע חורצים ופוצעים את הצינורות.
יותר נכון להתקין את החיישן לשעון בקרטר גיר ע"י ריתוך bung מתאים, כך ניטור הטמפ' נכון יותר וגם ממזער את כמות הצמתים והחיבורים במערכת.
זה מה שאני עושה אצלי (רק ניטור).

ההתעקשות על הלחץ אוויר בצמיגים, סגנון הנהיגה וההמלצה ליחסי העברה כולם ביחד נכונים ויעילים הרבה יותר מכל התסבוכת ההנדסית שיצרת.

raanan
08-06-13, 17:22
עדכון מהשרב בחוץ ומס' תובנות

בצעתי סיבוב קצר שכולל שחזור נסיעה בעלייה ליישוב + טיול שטח קליל ליד הבית (בחוץ שרב) .

מזגן בשיא העוצמה, ידית הילוכים ב D, טורים נמוכים,
שוב התוצאה של 90 מעלות צלזיוס בשיא המאמץ (העלייה) .

75411
ביצעתי טיול קליל ובכוונה טרנספר ב HIGH והנעה אחורית בלבד (עומס גבוה על הגיר והמנוע )

75412
התוצאה יחסית מפתיעה, טמפ' של 81 מעלות זלציוס בסיום מעלה (לא קשה ) של כ 100 מטר.
מסקנה, לגיר קשה יותר בעליות ארוכות בכביש.

75413
תובנה בקשר לחיבור יוניט הפעלה אוטומטית לוונטה,
בתצורה הנוכחית חיברתי היוניט על קו היציאה מהגיר ע"מ לחסוך עוד T .
בעצם הרכבתי צלב כאשר בצד אחד היוניט להפעלת הוונטה, בצד הנגדי חיישן הטמפ' עבור המחוון בתא.

היוניט שהרכבתי בעלת הפרמטרים, סגירת מעגל ב 88 מעלות , פתיחת מעגל ב 72 מעלות .
התוצאה שמרגע הפעלת הוונטה ועד לכיבוי לוקח זמן רב מאוד (לי לקח 20 דקות בעמידה בסרק עם מזגן עד שהוונטה כבתה).
אני מניח שאם הייתי בתנועה ללא מאמץ, היא הייתה כבית בזמן קצר יותר.

מסקנה, במקרה הפרטי של מע' קירור חזקה זאת, עדיין אפשרי להשתמש ביוניט זו ובתצורת החיבור ביציאה מהגיר.
למערכות קרור פחות חזקות, ממליץ שהחיבור יהיה בקו ההחזרה. אחרת הוונטה תעבוד כול הזמן.

תובנה לגבי יעילות מיזוג תא הנוסעים,
אני לא זיהיתי דעיכה ביכולת הקרור של תא הנוסעים. אם בכול זאת יש שינוי, הוא מינורי.

תובנה לגבי חום המנוע,
לא זיהיתי שינוי לרעה בנסיעה ובעליית המאמץ ליישוב. אבל,
בסרק כשחיכיתי לכיבוי הוונטה, ראיתי עלייה קלה מעבר לחצי של מחוון הטמפ' (תופעה זאת הייתה לי גם לפני כן).
מה שכן, פתיחת מכסה המנוע מהר החזירה המחוג לטווח החצי.
מסקנה, איוורור תא המנוע זה שיפור רצוי (הפרוייקט הבא ...) :
http://www.jeepolog.com/forums/showthread.php?t=68587 (http://www.jeepolog.com/forums/showthread.php?t=68587&highlight=%E0%E9%E5%E5%F8%E5%F8)

רענן

סוזי המשתוללת
09-06-13, 00:04
רענן
קודם כל לא כל בעלי ה3.5 ואלה שאתה מכיר מרביתם עם צמיגים גדולים בכמה מידות מ30 אינטש המקורי..
אני מכיר די הרבה כאלה ואני יודע בודאות שבעיות יש בעיקר לכאלה ... שחיפשו אותן...:rolleyes:
ההבדל במומנט מתבטא בכ 10 אחוז וההבדל במשקל כנראה בכ 100 ק"ג
שני הנתונים זניחים ולא בעלי משמעות וההפרש של 10 אחוז ביחס ההעברה משמעותי הרבה יותר
למה?
כי 100 ק"ג מתוך 2650 שזה הכולל שלי ושלך הם זניחים
כנ"ל גם המומנט , בטח בצורת הנהיגה שלך
ולכן מה שהכי משמעותי הוא יחס ההעברה
מעניין לנסות את הבדלי הטמפרטורה בשיטת הנהיגה שלך ושלי על אותו רכב
חוצמזה בהדרכות הנהיגה תמיד הייתי אומר למודרכים להכיר את החסרונות של הרכב , ללמוד אותם , ולדעת לנצל את המיטב מהם
לדעתי יש משהו אובססיבי בגישה לגיר כי למשל בנושא המיתלה הנפרד כשהבנת שיש לו מגבלה טיפלת בה (נעילה )
טמפרטורה של 80 +-5 בעלייה קלה בhi בשטח זה לא משהו יוצא מן הכלל וזו גם הטמפרטורה שהרכב שלי עובד בה ללא כל הגשעפט (מסתפק בהיידן 405 ללא שום דבר נוסף)
מציע לך להפגש עם דודי שעשה שינוי יחס העברה בבנזין 3.5 ולראות במו עיניך את השינוי ...
אגב במסגרת בדיקות שערכתי ההבדל בין עם טורק נעול לבין בלי באותם תנאי נסיעה 9 מעלות
וכשאני מנתח את זה לעומק הטמפ עם טורק משוחרר במהירות אוטוסטראדה לבין טורק משוחרר בנסיעת שבילים איטית בהרבה .... זהה ועומדת אצלי על 85 מעלות וזה לכל הדיעות קר .
אני מכבד את הדיעה שלך אם כי בודאות היא אינה הפתרון הנכון לבעייה ובמיקרה הספציפי שלך גם הדרך היקרה מאד לפתרון

תנסה לבדוק מה הפרש הטמפ' בין הכניסה ליציאה מהקולרים - זה מעניין

נדב ש.
16-06-13, 14:56
רענן- אני שמח שמצאת את עמק השווה והתוצאות מספקות בהחלט.

התיבה הנ"ל קטנה ולא מתאימה למנוע ולרכב,היצרן בחר להיתעלם מהתיבה ולא לשדרג אותה, בנוסף שינה גם את יחסי העברה לרעה.
מנוע 6VD1 SOHC טרופרים עד 98', שעבורו נבחרה תיבת הילוכים מלכתחילה מפיק על הנייר כ 26 קג"מ.
מנוע 6VE1 מפיק כ 32 קג"מ טרופר מודל "חדש" ,יחס העברה הוא לטובת טרופר ה"ישן" , ומכאן יש הקלה לתיבת הילוכים.
הדבר האידיאלי הוא לשנות יחס העברה בחזרה לדגם הישן, אבל זה דורש הרבה השקעה, יותר מהוספת קולר וכו'.

פתרון לבעיית ההיתחממות הוא הוספת קולר גדול מספיק, או כמו שביצע כאן רענן, וכל הכבוד לו על ההשקעה ונתונים, זה ישמש גם לדורות הבאים.
או בנוסף הוספת מיכל של ליטר/ הגדלת קרטר גיר.

סוזי המשתוללת
16-06-13, 15:20
רענן- אני שמח שמצאת את עמק השווה והתוצאות מספקות בהחלט.

התיבה הנ"ל קטנה ולא מתאימה למנוע ולרכב,היצרן בחר להיתעלם מהתיבה ולא לשדרג אותה, בנוסף שינה גם את יחסי העברה לרעה.
מנוע 6VD1 SOHC טרופרים עד 98', שעבורו נבחרה תיבת הילוכים מלכתחילה מפיק על הנייר כ 26 קג"מ.
מנוע 6VE1 מפיק כ 32 קג"מ טרופר מודל "חדש" ,יחס העברה הוא לטובת טרופר ה"ישן" , ומכאן יש הקלה לתיבת הילוכים.
הדבר האידיאלי הוא לשנות יחס העברה בחזרה לדגם הישן, אבל זה דורש הרבה השקעה, יותר מהוספת קולר וכו'.

פתרון לבעיית ההיתחממות הוא הוספת קולר גדול מספיק, או כמו שביצע כאן רענן, וכל הכבוד לו על ההשקעה ונתונים, זה ישמש גם לדורות הבאים.
או בנוסף הוספת מיכל של ליטר/ הגדלת קרטר גיר.

נדב
אתה קשקשן וזה לא משנה באיזה אתר תכתוב את השטויות שלך .....
אין לך מושג ירוק איך הגיר הזה נראה מבפנים , מה קוטר הדיסקיות שלו , או נתוני הלחצים שבו הוא עובד
גם לא עשית בחיים שלך דיאגנוסטיקה לגיר כזה (או כל גיר אחר לצורך העניין) אבל אתה מבין גדול..... בלהעתיק מאחרים
רענן ייאמר לזכותו לפחות מנסה גם אם הוא צודק או לא והוא לפחות לומד עם הזמן
אתה תמשיך להטעות אנשים ולשלוח אותם למוסך התורן שמטפל בך , עד הפעם הבאה שתחליף מוסך ואז תמליץ עליו
המבחן של טוב או לא טוב זה בשטח.....

נדב ש.
16-06-13, 15:52
נדב
אתה קשקשן וזה לא משנה באיזה אתר תכתוב את השטויות שלך .....
אין לך מושג ירוק איך הגיר הזה נראה מבפנים , מה קוטר הדיסקיות שלו , או נתוני הלחצים שבו הוא עובד
גם לא עשית בחיים שלך דיאגנוסטיקה לגיר כזה (או כל גיר אחר לצורך העניין) אבל אתה מבין גדול..... בלהעתיק מאחרים
רענן ייאמר לזכותו לפחות מנסה גם אם הוא צודק או לא והוא לפחות לומד עם הזמן
אתה תמשיך להטעות אנשים ולשלוח אותם למוסך התורן שמטפל בך , עד הפעם הבאה שתחליף מוסך ואז תמליץ עליו
המבחן של טוב או לא טוב זה בשטח.....

מאיפה אתה יודע? ראית פעם מה ואיך אני עובד?
איפה ראית שהמלצתי למשהו על מוסך מסויים??? אין לי מוסך תורן כי אני המוסך, כן יש לי המון חברים חלקם בעלי עסקים מכובדים.:)
זה אתה שמפנה את החברים שלך למוסכים שכוחי אל בכפרים נידחים להחליף מנוע לפני שבכלל הרמת מכסה שסתומים או ביצעת דיאגנוסטיקה.
אתה זה שמטעה אנשים ומספר להם סיפור שאין להם שום בעיה עד שהולך להם הגיר.
אני עד לרכבים תקינים ושמנים הכי טובים ועדיין הגיר מתחמם לטמפ' לא סימפטיות בכלל!
ואתה? בכלל נוסע עם טק 1 מחובר איתך ברכב, אז זה יותר טוב לשחק איתו בנסיעה? תתקין שעון חום כבר.
לא כולם נהגים מיומנים ומומחים לגירים כמוך, וכמו שכתבו כבר- לא בא לנו לנהוג בפחד ולהתאים את הנהיגה לגיר, ההפך צריך להיות הנכון, זה אוטומט!
תחזור לתחום שלך- טלויזיה.:cool:

*** חברים - נא לעצור כאן, לא להמשיך לגלוש לפסים אישיים. - תודה, המערכת ***

asafk
16-06-13, 23:07
רענן,
יש לי תהיה...

ראשית, אתה חוסם הרבה משטח הרדיאטור המקורי. יש דרכים שבהם אפשר לשים מחליף חום לפני מחליף חום, אבל אז צריך להיות ביניהם מרחק מסויים שהוא תלוי במבנה של מחליפי החום וגם צריכה להיות התאמה בין הצורות של שניהם. לקחת זאת בחשבון? לפי התמונות לא, ולפי התמונות הקטנת את השטח שעליו זורם אוויר באופן משמעותי מאוד.
שנית, מערכת הקירור של המנוע מתוכננת סביב טווח מסויים של טמפרטורת כניסה, ואתה מעלה את הטמפרטורה הזו בלי בעיה בעוד 15 - 20 מעלות.
כיוון שכך, אני מניח שהפאן-קלאץ' משולב יותר מהרגיל, זה מעמיס על המנוע וצורך דלק.
ושתי המניפות החשמליות, צורכות בנוסף לזה עוד כוח סוס אחד או שניים אם לא יותר, דרך האלטרנטור, וגם זה מתורגם לעומס על המנוע ולצריכת דלק.

אז מה אתה אומר? עלתה או לא עלתה טמפרטורת נוזל הקירור? עלתה או לא עלתה צריכת הדלק?

אסף.

Bernard
16-06-13, 23:53
לי בכלל זה נראה התחכמות/אובר קיל מיותר לגמרי, לפתרון הבעייה.

עם כבר, ביצעת פתרון כ"כ קיצוני וכ"כ יקר וכ"כ הרבה התאמות (ועדיין נשארת עם אזיקוני פלסטיק פה ושם... כאילו, למה?!?!) לדחוף שני רדיאטורים ושתי ונטות, כבר יכולת למקם אותן במקום/מקומות אחרים ולא לגרום למה שאסף מציין (אפילו אם אתה לא "מרגיש" את זה..) - מי אמר שרדיאטור שמן עם מאווררים צמודים, חייב להיות מלפנים, לפני כל שאר רכיבי הקירור, שעכשיו חוטפים עוד 100 מעלות בכניסה...

ובכלל, כ"כ הרבה השקעה (או שהכל בחינם, אז זה משהו אחר) - לא עדיף באמת להחליף יחסי העברה/גיר/רכב/צורת נהיגה - לא נראה לי כ"כ הקטע של "העצלנות" שלך - כבר עדיף לשלם למישהו שיוריד לך אויר לפני כל כניסה לשטח.. אולי אחד הגמדים שלך או של החברים לטיול. וואללה! סטרטאפ!! שירותי הוצאת אויר לפני שטח...(-:

raanan
17-06-13, 02:26
רענן,
יש לי תהיה...

ראשית, אתה חוסם הרבה משטח הרדיאטור המקורי. יש דרכים שבהם אפשר לשים מחליף חום לפני מחליף חום, אבל אז צריך להיות ביניהם מרחק מסויים שהוא תלוי במבנה של מחליפי החום וגם צריכה להיות התאמה בין הצורות של שניהם. לקחת זאת בחשבון? לפי התמונות לא, ולפי התמונות הקטנת את השטח שעליו זורם אוויר באופן משמעותי מאוד.
שנית, מערכת הקירור של המנוע מתוכננת סביב טווח מסויים של טמפרטורת כניסה, ואתה מעלה את הטמפרטורה הזו בלי בעיה בעוד 15 - 20 מעלות.
כיוון שכך, אני מניח שהפאן-קלאץ' משולב יותר מהרגיל, זה מעמיס על המנוע וצורך דלק.
ושתי המניפות החשמליות, צורכות בנוסף לזה עוד כוח סוס אחד או שניים אם לא יותר, דרך האלטרנטור, וגם זה מתורגם לעומס על המנוע ולצריכת דלק.

אז מה אתה אומר? עלתה או לא עלתה טמפרטורת נוזל הקירור? עלתה או לא עלתה צריכת הדלק?

אסף.
אסף,
אני חושב שפספסת את תגובה מס' 19 בשרשור.
בקצרה, אני לא ראיתי (גם ע"י מדידה במכשיר הדאגנוסטיקה) שינוי לרעה בטמפ' המנוע. הערכה שלי שדווקא יש שיפור.
סה"כ אנרגיית החום מהגיר צריכה להתנדף לאיזה שהוא מקום. אם לפני כן היה הולכה לנוזל הקירור, עכשיו צימוד זה בוטל.
לגבי צריכת דלק, זאת נקודה כאובה ! להערכתי זניח ביחס לתצרוכת הכוללת.

ברנד,
אני לא מכיר מיקום מעשי ואפקטיבי יותר לקולרים (אני בטוח שעל הגג זה מאוד אפקטיבי אבל יקר למימוש ).
ניתן להחליף לסרנים בעלי יחסי העברה מופחתים מהדגמים הישנים . אבל הם חלשים יותר ואת זה לא מספרים אלו שגזרו ציריות ...
בשטח הגיר של טרופר בנזין (99 ומעלה) לא מתחמם באופן חריג. הבעיה בעיקר בכביש (עליות ארוכות ) . על כן,
הוצאת האוויר אינה רלוונטית לנושא ההתחממות (כמובן שלחול ים אני מוריד אוויר).

ושוב חוזר, כול הטרופרים בנזין 99 ומעלה שלא החליפו סרנים ועברו למידת צמיג 31" ,
הגיר לוהט בקיץ !!!

רענן

אפיז
18-06-13, 00:15
ושוב חוזר, כול הטרופרים בנזין 99 ומעלה שלא החליפו סרנים ועברו למידת צמיג 31" ,
הגיר לוהט בקיץ !!!

רענן לא !!!!!! (גם עם צמיגים 32 ומשקל כולל ציוד ונוסעים קרוב ל 3 טון בדוק כולל בטק 2 ) .....

Bernard
18-06-13, 01:51
שלא תבין אותי לא נכון - אני לא מזלזל בעבודה ובהשקעה ואני כן, תמיד, בעד תוספות ליכולת קירור ה-גיר/מנוע/הגה וכל מה שרק אפשר ולתת לטרמוסטטים לווסת את הטמפ' ולא למגבלות הקירור של המצננים - הלואי והייתי יכול...
ובתוך זאת, אני גם מסכים שאם ניתן, צריך לעזור לקירור הגיר האוטומטי.
אבל אם אתה עושה כ"כ הרבה ניסויים (שבכל כלי אחר כבר היו עוזרים ומספקים ומספיקים), נראה לי שיכול להיות (ואני אומר זאת בזהירות) שאתה "מחפש את המטבע מתחת לפנס"...
אם יש לך (לי, ל-V8 של לנד רובר) בעיות ייצור במנוע/ראשים, שגורמים להתחממות לא מומלצת בחלק מהמנועים והתרע מזלך (מזלי...) לקבל מנוע כזה, ברור שאם אני אשים 3 רדיאטורים (אלומיניום/נחושת/כל שילוב... בקשר לשירשור מקביל..) אני אצליח להוריד את טמפ' העבודה של המנוע אבל זה לא יפתור את הבעייה, שתחזור בכל מקרה קיצון, כמו... עלייה ארוכה בדרך הביתה (בהילוך גבוה וסל"ד נמוך, עם גלגלים גדולים וגיר מ-1999.
אבל איך שאתה רוצה. זה אוטו שלך , כסף שלך וזמן שלך וכמו שאני יודע טוב מאוד, הרבה פעמים הדרך לפתרון (נחוץ או לא..) כ"כ מעניינת וסוחפת, שדי מאבדים קנ"מ להשקעה שמכניסים בפרוייקט

לעניין מיקום הרדיאטורים.
אני לא בחנתי לעומק את מבנה הטרופר אבל לפני שהייתי מתקין על הגג הייתי בוחן כמה אפשרויות אחרות כמו:

משני צידי הפגוש הקדמי - בחלק הפנימי. ראיתי שיש לך פגוש מקורי, שניתן לפתוח בו פתחי איוורור באופן אלגנטי, כולל גרילים קטנים ואם כבר, אפשר בכלל להחליף לפגוש "קרבי" יותר עם מקום מובנה.
בחלק התחתון של הרדיאטור העיקרי, כך שאלה של הגיר יהיו למטה יותר (יש להם מאווררים, לא?) והחלק העליון של הרדיאטור של המנוע .
לקחת מכסה מנוע של דיזל, ולתקין את מצנן השמן בפתח האינטרקולר (עם מאוורר דוחף, במקום מושך, בגלל המקום).
עוד מקומות, אם הייתי נשכב מתחת לטרופר וחושב על מקומות אפשריים ולפי זה קונה את הרדיאטורים המתאימים 0כמו למשל "לשרשר" לאורך, כמה מהסוג הראשון שהתקנת ולהצניע אותם לכל אורך הפגוש הקדמי..

דודי והטרופר
18-06-13, 17:47
אני לא מבין מה הרעש בעיניין הגיר, מוסיפים קולר גיר ומוסיפים וונטה ופותרים את כל הבעיות, אצלי טרופר 99 נפח 3.5 נכון יחסי העברה שונים 4.56 וחום הגיר בקיץ לא עובר את ה-80 מעלות גם במעלות קשים עם מזגן פועל והשעון תקין .

Bernard
18-06-13, 20:50
אני לא מבין מה הרעש בעיניין הגיר, מוסיפים קולר גיר ומוסיפים וונטה ופותרים את כל הבעיות, אצלי טרופר 99 נפח 3.5 נכון יחסי העברה שונים 4.56 וחום הגיר בקיץ לא עובר את ה-80 מעלות גם במעלות קשים עם מזגן פועל והשעון תקין .

לזה בדיוק התכוונתי - אם שמים 3-4 סוגי קולרים, בקומבינציות שונות + 2-3 מאווררים + כל מיני סוגי "חיווט" (לפני/אחרי/במקביל למקור), כנראה שמשהו בסיסי לא תקין...

raanan
07-09-13, 14:10
עדכון לנושא לאחר יומיים במדבר יהודה,

נסיעה מנהלתית 100-110 קמ"ש (קציר - ערד), טמפ' של 60 עד 70 מעלות (בהאצה).
מעלה אפריים בחזור, בקטע האחרון לכיוון צומת תפוח והיתקעות אחרי משאית, טמפ' 95 מעלות.
בשטח (ללא מעלות אתגריים), טמפ' 70 עד 80 מעלות.

הערה - רכב עמוס ומזגן במלוא העוצמה קבוע.

רענן

zivo
08-09-13, 02:09
רענן,
היה לי טרופר בנזין (96) וגם אני שיחקתי קצת עם קירור לגיר.
1- אין מצב שכל "הגשטל" לא משפיע על המנוע. אתה גם חוסם זרימת אוויר וגם מחמם את האוויר שמגיע לרדיאטור של המנוע. לפי דעתי המצב רע ממה שאתה חושב \ רוצה להכיר. תנסה להתייחס לכל ההערות של אסף (מהפן ועד תצרוכת הדלק).
2- (ואני מתייחס גם להערה של סוזי על צינור דפוק \לחוץ שהוחלף רק בסיבוב האחרון) הבעיה עם כל הפרוייקט שלך, שאתה משנה הרבה פרמטרים ואז קשה יותר להבין מה הביא את הברכה.

אני לא יכול להגיד אם זה הצינור הדפוק, הקטרים שהגדלת, היוניטים שהוחלפו, אבל אני יצבתי את הטמ' של הגיר עם קולר אחד וונטה אחת (בנזין ישן, ללא שינוי יחסי העברה).
היה מענין, עם עכשיו, אחרי שהגיר התייצב לסיפוקך, הייתה מנסה לסגור קולר אחד. בתור התחלה, רק קרטון (או כל כיסוי אחר), איך שהוא, יש לי תחושה שתופתע לגלות שהגיר ימשיך להתנהג תקין.

בכל מקרה, על תחכה עם קירור המנוע, זה מרמה, נראה שהכול טוב , עד שיום אחד , מסתבכים עם איזה מעלה קשה ב 40 מעלות .......
לי זה קרה בנחל אל-על וזה ממש לא נעים :-(

נדב ש.
16-09-13, 10:16
רענן,
היה לי טרופר בנזין (96) וגם אני שיחקתי קצת עם קירור לגיר.
1- אין מצב שכל "הגשטל" לא משפיע על המנוע. אתה גם חוסם זרימת אוויר וגם מחמם את האוויר שמגיע לרדיאטור של המנוע. לפי דעתי המצב רע ממה שאתה חושב \ רוצה להכיר. תנסה להתייחס לכל ההערות של אסף (מהפן ועד תצרוכת הדלק).
2- (ואני מתייחס גם להערה של סוזי על צינור דפוק \לחוץ שהוחלף רק בסיבוב האחרון) הבעיה עם כל הפרוייקט שלך, שאתה משנה הרבה פרמטרים ואז קשה יותר להבין מה הביא את הברכה.

אני לא יכול להגיד אם זה הצינור הדפוק, הקטרים שהגדלת, היוניטים שהוחלפו, אבל אני יצבתי את הטמ' של הגיר עם קולר אחד וונטה אחת (בנזין ישן, ללא שינוי יחסי העברה).
היה מענין, עם עכשיו, אחרי שהגיר התייצב לסיפוקך, הייתה מנסה לסגור קולר אחד. בתור התחלה, רק קרטון (או כל כיסוי אחר), איך שהוא, יש לי תחושה שתופתע לגלות שהגיר ימשיך להתנהג תקין.

בכל מקרה, על תחכה עם קירור המנוע, זה מרמה, נראה שהכול טוב , עד שיום אחד , מסתבכים עם איזה מעלה קשה ב 40 מעלות .......
לי זה קרה בנחל אל-על וזה ממש לא נעים :-(

בטרופר בנזין 96 אין צורך לשנות יחסי העברה, הם כבר נמוכים, בגלל זה הגיר שורד יותר בטרופרים הישנים, אבל אותו הגיר עם יחס העברה של טרופר בנזין מ 99' ומעלה כבר לא שורד הרבה בכלל במיוחד אחרי הגדלת צמיגים ושיפורים נוספים, לכן הרבה מהבנזינים מחליפים ליחסי העברה של הדיזל או של בנזין ישן ששם כבר העסק יותר מסובך קצת בגלל התאמת הסרן האחורי(יותר קצר).

raanan
16-09-13, 10:30
בטרופר בנזין 96 אין צורך לשנות יחסי העברה, הם כבר נמוכים, בגלל זה הגיר שורד יותר בטרופרים הישנים, אבל אותו הגיר עם יחס העברה של טרופר בנזין מ 99' ומעלה כבר לא שורד הרבה בכלל במיוחד אחרי הגדלת צמיגים ושיפורים נוספים, לכן הרבה מהבנזינים מחליפים ליחסי העברה של הדיזל או של בנזין ישן ששם כבר העסק יותר מסובך קצת בגלל התאמת הסרן האחורי(יותר קצר).
וגם המומנט וההספק עד 98 נמוכים לעומת 99+
הכול ביחד (צמיגים מוגדלים, תוספת משקל של הרכב, יחסי העברה גבוהים, מומנט והספק גדולים יותר) באותו גיר ללא כול שינוי/חיזוק, מביא הגיר למגבלת הקצה שלו.
(תכף שמוליק ידידי יסביר שהכול תקין ....)

רענן

סוזי המשתוללת
16-09-13, 14:32
שמוליק לא יסביר .....
הוא כבר התייאש.......
אבל הוא עדיין ידיד שלך למרות השטויות שאתה עושה כותב וכו'.......

חג שמיייח וטיולים בכיף

raanan
02-12-13, 16:02
רענן אהלן
ממה היתה הנזילה, והאם לא היה ניתן לפתור את זה בשטח, בלי לעשות נזק כמובן.
נמרוד
הנזילה הייתה כפי שהערכתי מאזור יוניט הפעלת הוונטה במחבר "הצלב"

82358
הערה- בתמונה הוא נראה ללא בעיית גישה. בפועל כשהרדיאטור מנוע וצינור נוזל הקירור מחובר, הגישה מאוד מאוד מוגבלת.

למזלי הגדול, שמיל נתן עצת זהב, צא קודם מהשטח ואח"כ נחשוב....
החשיבה בסיום המסלול להמשיך הביתה (לקציר ) בלי לגעת
(סה"כ לא נדלקה נורית אזהרה של הגיר, החלפות ההילוכים היו תקינות, וטמפ' שמן הגיר על הכביש הייתה נמוכה ).
מכיוון שבדיקת מפלס והשלמת שמן גיר זה תהליך מעצבן ומלכלך כשאין לך ליפט, החלטתי לבצע הידוק היוניט וההשלמה
אצל ארנון מלאכי (מוסך אנדרו) .
http://www.jeepolog.com/forums/showthread.php?t=74261&p=503779&viewfull=1#post503779

עכשיו לשאלתך, לאחר ניתוק צינור נוזל קרור והידוק היוניט התקבלה התוצאה הבאה

82359

מה מסתבר,
אותה חנות אביזרי הידראוליקה מפורסמת בת"א, התעצלה לבצע הברזה לכול אורך התותב המתאם (בין היוניט לצלב) שהכינו לי במיוחד,
למעשה ההידוק בעבר היה עד למגרעת (סיום ההברזה הפנימית) ולא מעיכה איכותית לשייבת האטימה מנחושת.
ההידוק הנדרש הנוסף (לאטימה) כבר לא היה אפשרי ועל כן נגזרה היוניט .

היוניט לא סטנדרטית (על כן היה צריך חריטת מתאם עם הברגה מקוטר 1/2 צול ל 14 ממ' של היוניט ) ומיובאת בהזמנה מיוחדת.
למזלי לחבר אפי יש ספייר כזאת, מחר נרכיבה ונקווה שהסאגה תסתיים.

רענן

raanan
02-12-13, 16:36
זקוק לעצה בדחיפות,

מכיוון שמערכת קרור הגיר שוב פתוחה (גזירת היוניט), האם כדאי להתקין את ההיידן 163 ( BYPASS תרמוסטט ) ?
פשוט בנסיעה במהירות קבועה (100 קמ"ש ) הטמפ' שמן גיר לא עוברת את ה 50 מעלות צלזיוס.
החורף בפתח "ואנה הגיר בא " ....

הערה -
בעבר התקנתי את התרמוסטט כמזרים מעל 80 מעלות לקולר הראשי ומתחת כסחרור "לחליל" המקורי

82360
היום אם אתקין התרמוסט יהיה בחיבור הקלאסי כמו שיצרני הקולרים ממליצים להתקין :

82361
אשמח לתובנות והמלצות מקצועיות .

רענן

אפיז
03-12-13, 00:11
רענן היקר חוזר לעצתי במקור , סלק קולר מס' 2 ולא צריך כלום , קולר יחיד כמו שלך הספיק עם עודף ולרכב כבד משלך ב500 ק''ג קבוע ועם צמיגים 32 ויחס העברה שערוריתי כשלך !!! ועם מנוע משופר והספק גבוהה בהרבה ועבר את כל המיבחנים וההתעללויות האפשריות בשיא הקיץ ומעולם לא הגיע ללהפעלת הונטה עם אתו יוניט כמו שלך , לצערי האובר קייל שלך עלול להיות הקילר ......זה לא F16

raanan
03-12-13, 14:07
התקנת התרמוסטט ירדה מהפרק עקב חוסר מקום להתקנה הגיוני בלי לקרוע הידיים.

מה שכן, מצאתי המסמך המצורף שמדבר על השפעת טמפרטורה נמוכה על הגיר .
ממנו מובן שמאוד רצוי שטמפ' השמן תהיה בטווח העבודה הנכון על מנת שלא תהיה צמיגות המגבירה התנגדות בגיר
המשפיעה על התאמצות המנוע וכפועל יוצא הגדלת צריכת הדלק.

בנוסף מצאתי הגדרות לטמפ' שמן הגיר ומשמעותן עבור ממסרות אוטומטיות שנות ה-90 עם שמן דקסטרון 3 :
מינימום – 65 מעלות צלזיוס
אופטימלי – 80 עד 93 מעלות צלזיוס
מכסימלי – 135 מעלות צלזיוס (לשיא מאמץ לא ממושך)
נזק לתיבה – 145 מעלות צלזיוס ומעלה

רענן
נ.ב - כמובן תודה לאפי שטרח, חיפש, ומצא לי את היוניט היחודית.
נתוני היוניט - הפעלה ב 87 מעלות, כיבוי ב 82 מעלות צלזיוס. קוטר תבריג 14 ממ', מרווח פסיעה בתבריג 1.5 ממ'. אורך תבריג כ 12 ממ'.

-->