PDA

צפייה בגרסה מלאה : משכיר ושוכר מי אחראי לתיקון סתימה באמבטיה?

lizard
10-06-13, 20:36
היי
השוכרת שלנו התלוננה שיש סתימה באמבטיה. המתקן בא והוציא לטענתו כמות אדירה של שיער מהצנרת.

השוכרת דורשת שאנחנו נשלם את התיקון, אני טוען שזה לא בלאי סביר, שבר או עייפות חומר.

מהבנתי שהחוק קצת אפור בתחום הזה. אני לא רוצה לשלם אבל אם זה מה שצריך אז אשלם.

לשוכר הקודם לא הייתה בעיה כזו או לחילופין הוא פתר אותה בעצמו.

יש לכם עיצות?

תודה

חנן-ג'יפולוג
10-06-13, 20:41
אני בתור שוכר, עם ארבע בנות בבית, נתקל באותה בעיה מהכיוון ההפוך. אז אני מוציא את השערות בעצמי מהצנרת, אבל אם הייתי צריך להביא בעל מקצוע זה היה נחשב בעיני כשימוש סביר והייתי מחייב את המשכיר בעלויות. כמובן שזו דעה אישית ולא משפטית.
אם אתה חושב שהיא עושה משהו לא נכון, תסביר לה מה כן לעשות, אבל אם זה שימוש סביר, שא בהוצאות או סדר את זה בעצמך.

lizard
10-06-13, 20:43
למה זה נחשב בעינייך כשימוש סביר? הרי הצנרת תקינה, מה שלא תקין זה השיער שנכנס אליה.
זו לא אשמתי או באחריותי שיש נשירה של שיער ואני לא מבין למה אני צריך לשלם על זה.

חנן-ג'יפולוג
10-06-13, 20:44
כי שיער שיורד במקלחת זה דבר טבעי גם אם מבאס. זה לא שהיא גורמת נזק ברשלנות.

חנן-ג'יפולוג
10-06-13, 20:49
האם שוכר רכב שנוסע בכבישים באיזורים מדבריים משלם על החלפת מסנן אוויר סתום?

orenc
10-06-13, 21:05
אם הייתי נתון במצבך, הייתי מוביל לחצי חצי בהוצאות למען עשיית הצדק ולהראות את רצון הטוב שלך כבעל בית.
באותה נשימה הייתי קונה לדיירת אביזר שעוצר שערות (שכרגע איני יודע את שמו) שמלבישים על פתח ירידת המים(אחד כזה שיתאים ולא בכאילו),
ומודיע לדיירת שבפעם הבאה זה עליה.
כך אתה והיא יודעים שאם תהיה סתימה נוספת זה נשאר עניין שלה לבדה.
אין טעם לבזבז אנרגיות כה יקרות על דברים כ"כ קטנים (גם אם אתה מרגיש צודק, זה דג שלפעמים צריך לבלוע בחיים - בטח כבר בלעת בחיים כמה כאלה? לא??).:)

Tourist
10-06-13, 21:12
אם זה מעניין אותכם - בדקתי פעם את העניין מהפן ההלכתי. סיפור מעט שונה אבל אולי ישפוך מעט אור.
דוד החשמל שלי (השוכר), הזיק לשכן (גם הוא גר בשכירות) ופניתי למשכיר לתיקונו. מאחר והתעוררה מחלוקת ומאחר ושלושתינו דתיים הלכנו לרב.
תשובת הרב (במקרה הספציפי שלנו ואין כאן הוראה לרבים) היתה שאם התיקון הוא "מעשה אומן" - כלומר שרק בעל מקצוע יוכל לבצעו - הרי שהתיקון באחריות המשכיר. אם התיקון אינו מצריך בעל מקצוע הרי שהתיקון באחריות השוכר.

כמובן שמתעורר דיון מהו מעשה אומן ומה לא והרי הכל יחסי.
במקרה שלנו זה היה ברור מאוד.

יוסי בר צבי
10-06-13, 22:04
מיכה, אני אחלוק איתך 2 עצות.
האחת - לעגן בהסכם שכל תיקון צנרת מים היא על חשבון המשכירים וכל סתימה בצנרת ביוב ע"ח השוכרים. שהרי סתימה בצנרת ביוב יכולה להיות רק במחדלו של השוכר.
והשניה - לעגן בהסכם שתיקון שעפ"י ההסכם צריך להיעשת ע"ח המשכיר, יחוייב השוכר בהשתתפות עצמית של 250 שקל.
זה עובד נהדר.
יוסי

opl
10-06-13, 22:08
אצלי בחוזה בזמנו היה כתוב במפורש שסתימות הן באחריותי. אין איזכור לנושא בחוזה שלך?

lizard
10-06-13, 22:22
אין איזכור לזה בחוזה. אני אדבר איתה ונראה מה יצא.

gp1
10-06-13, 22:59
בעיקרון . ולמיטב זיכרוני. מזגן וכל מכשיר חשמלי אחר ששייך לבעל הנכס ( ונמצא בדירה בעת כניסת הדייר) הוא באחריות בעל הנכס , דוד מים וקולטים , צנרת קירות אסלה ברזים וכל שאר המבנה , הם גם באחריות בעל הנכס. אלא אם תוכיח נזק ע"י השוכר ורצוי שבזדון. שערות בביוב זה ממש לא נזק.

tzagi
11-06-13, 07:29
איזה חוזה זה כשאין בו פרטים אלימינטריים כמו צנרת?
מיכה, רוצה אשלח לך (בPDF) חוזה שכירות משלנו, מכסה הכול ואין פירצות (אתם בוחרים מי אחראי למה, אבל הכול שם)

כמובן שתיצתרך לתרגם...אבל קטן עליך.

moshik999
11-06-13, 09:34
אם בזמן חתימת החוזה כל בני המשפחה היו קרחים
אז יש לך עילה לתבוע מהם את התיקון.

sos4u
11-06-13, 10:11
פרקטיקה.
בכמה מדובר ? והאם שווה את הזמן של כולנו פה לקרוא ולחשוב מה להגיב ?
כמה עולה / עלה בעל המקצוע לניקוי הסתימה, כל כמה זמן זה קורה ?

אם מדובר בעלות שולית, תספוג. אם מדובר במשהו משמעותי , תעלה לה ב 10% בסוף התקופה.

מה שבטוח זה שתהיה חכם יותר לקראת השוכרת הבאה ותכניס סעיף בחוזה שיגן עליך מפני "שערות בצנרת" ...

lizard
11-06-13, 12:18
שמע זה עלה 350 שקל. הייתי עושה את זה בעצמי אבל היא קראה על דעת עצמה לשרברב ושלחה אותו לקחת כסף מאשתי. יש לי בעיה עם זה.
אני אבהיר לה ששערות בצנרת זו בעיה שלה או שהיא תעשה קרחת. נשבר לי מתרבות הניצול הזו.

boaz avrahami
11-06-13, 12:29
אין ספק שזה לא תקין לקבוע עובדות בשטח אבל משכיר שיכנה שוכר ב״תרבות ניצול״ זה כבר מוגזם.

אם יש במדינה מגזר שהוא ממש מנצל זה המשכירים...
ואם קצת מחזירים להם כגמולם זה לא ממש עצוב

חנן-ג'יפולוג
11-06-13, 12:33
היא עשתה בדיוק את מה שאני הייתי עושה, אם לא הייתי עושה את זה בעצמי, ואני ממש לא יכול להיחשב כנצלן. ביצעתי בעצמי בבית השכור המון עבודות כמו החלפת רצועות לתריסים, תיקון תריסים, תיקוני חשמל ועוד, כשאת כל אלה קיבלתי תקולים בתחילת תקופת ההשכרה.
עם זאת, כשכבר היה משהו שלא יכולתי לעשות לבד כמו החלפת דוד חשמלי או מילוי גז במזגן הזמנתי בעל מקצוע, יידעתי את בעל הבית ולאחר התיקון דאגתי לכך שבעלי המקצוע יקבלו את שכרם מבעל הבית.
בשום מקרה לא חיכיתי לאישור מהמשכיר. לו יש מים חמים אז הוא לא לחוץ. אפשר להבין אותו.

lizard
11-06-13, 13:33
בסדר אני לא אומר שהיא הייתה צריכה לחכות. מקובל עלי לקרוא לבעל מקצוע אבל אני חושב שאני לא צריך לשלם על תיקון סתימה שנגרמה עקב שימוש שלה בדירה. באותה מידה אני צריך להחליף לה את המיכלי גז על חשבוני. גז למזגן זה לא נחשב וגם תיקוני חשמל לא. זה משהו שלא אמור להגמר או שזה משהו שמחזיק שנים. אצל הדייר הקודם שגר בדירה יותר משנתיים עם 5 אנשים לא נסתם...

חנן-ג'יפולוג
11-06-13, 13:53
האנלוגיה שלך גרועה. (כבר כתבתי שאני שונא אנלוגיות?). אתה לא צריך למלא לה גז ולא לשלם לה חשבון חשמל ולא לקנות לה ניירות טואלט. לדעתי, אתה כן צריך לתקן נזקים שלא נגרמו עקב רשלנות שוכר. במידה ואתה כן חושב שהיא נהגה ברשלנות, יידע אותה מה היא עשתה לא בסדר. בכל מקרה, לא ראיתי שכתבת שהיא נהגה שלא כשורה.
זה לא קשור לזה שאתה או הבית שלך לא בסדר. זה קשור למה שהיא עשתה או לא עשתה שהוא לא בסדר.
סתימות כאלו קורות, ללא רשלנות. זה קרה לי גם בבית שהיה ברשותי.

בנוסף, כמו שכבר הוצע כאן, ניתן להתקין לוכד שיערות ולהימנע מהסאגה הזו, או לסדר את זה בעצמך. זה טיפה מגעיל, אבל באמת לא סיפור רציני. תסתכל על החלק הטוב שבעניין: לפחות בפעולה הזו לא צריך אח"כ להוציא שערות מהשיניים או מהחך.

sherifon
11-06-13, 14:06
כבעל דירה שמושכרת כנראה לא בפעם הראשונה אין לך דרך להוכיח כי השוכרת סתמה את הצנרת עם שערותיה ולא השוכר הקודם שגרם לבעיה והיא רק שברה לגמל את הגב עם הקש (או שערה).
כלומר הנזק ניגרם עוד בטרם נכנסה לדירה .

כבעל דירה , קח בחשבון שנזקים קורים , בלאי מתהווה , לא יפה ולא נאה להפיל את עלויות האחזקה על שוכרים , לא כל שכן בבלאי שיכול להיווצר משרשור שוכרים .
לכל עסק יש עלויות הפעלה , אתה בעל דירה , עסק לכל דבר ועיניין אלא שאתה לא משלם מס על העסק שלך ,
תפסיק להתלונן , תגיד תודה שלהשקעה שלך יש תשואה מצוינת ואתה מתחמק ממס הכנסה על העסק שלך .
במידה ומדובר בנזק סביר שנגרם כתוצאה מבלאי (שימוש סביר בנכס ) שא בתוצאות כבעל עסק שיש לו הוצאות שוטפות.

לא צריך להיות חזיר , ואין לי כוונה אישית לבעל הדירה הספציפי הזה.
יש עסק - יש הוצאות כמו גם הכנסות.

בידידות

גניסלב רונן
11-06-13, 20:42
קצת סנו לסתימות שמעכל את כל החומרים האורגניים ושאריות שומן-סבון ,ככל שיהיו בצנרת, ובא שלום על שניכם . 50 שח עלות וישאר לה חומר גם לפעם הבאה {בהנחה שהיא לא תעשה בגללך קרחת }

MR BIG
11-06-13, 23:10
אני , כמשכיר , נתקל באותה בעיה . הפתרון פשוט :

בפעם הראשונה , אני מגיע , מראה לדיירת הסטודנטית האינטיליגנטית איך פותחים את הג'ורה ומוציאים את הבוכטה שערות שלה.
באותה נשימה , אני מבהיר לה שזו הפעם האחרונה שאני דואג לפתוח סתימות בגלל השיער שלהן.
זהו.... מאז נהייה שקט בנושא....- נכון שהמשכיר אחראי על הכל , ואני נותן לשוכרים שלי שירות מעולה, אך יש גם אחריות בסיסית לשוכר....- כסף פה לא נכנס למשוואה בכלל, השקט הנפשי והתעשייתי שווה יותר מהכל.

וחוץ מזה , אם יש לך דירה "בוננזה" ומבוקשת....- דייר בעייתי ומציק לא יישאר אצלי. אני מבהיר להם שאני רוצה שקט . יציקו על שטויות? פשוט לא ישארו בדירה....
אחרי שעתיים אני מאכלס את הדירה מחדש....

sherifon
13-06-13, 18:52
אני , כמשכיר , נתקל באותה בעיה . הפתרון פשוט :

בפעם הראשונה , אני מגיע , מראה לדיירת הסטודנטית האינטיליגנטית איך פותחים את הג'ורה ומוציאים את הבוכטה שערות שלה.
באותה נשימה , אני מבהיר לה שזו הפעם האחרונה שאני דואג לפתוח סתימות בגלל השיער שלהן.
זהו.... מאז נהייה שקט בנושא....- נכון שהמשכיר אחראי על הכל , ואני נותן לשוכרים שלי שירות מעולה, אך יש גם אחריות בסיסית לשוכר....- כסף פה לא נכנס למשוואה בכלל, השקט הנפשי והתעשייתי שווה יותר מהכל.

וחוץ מזה , אם יש לך דירה "בוננזה" ומבוקשת....- דייר בעייתי ומציק לא יישאר אצלי. אני מבהיר להם שאני רוצה שקט . יציקו על שטויות? פשוט לא ישארו בדירה....
אחרי שעתיים אני מאכלס את הדירה מחדש....

וMR BIG

הגישה שלך מפריעה לי , אני בטוח שאתה אדם טוב באמת ולא בציניות.
העינין הוא שאם נחזור לאנלוגיה של בעלות על עסק , אז נניח שיש לך חנות ולא דירה להשכרה , והשוכרת היא קליינטית , האם היית מרשה לעצמך לנהוג בה כפי שאתה מתאר כאן ?!
אני מניח שמהר מאוד לא היו לך לקוחות, אבל מאחר ומדובר בענף הדיור , "הכל מותר " כי דירה ובמיוחד בת"א לא תשאר ריקה .

ככה אני מרגיש ,
אין לי שום דבר אישי נגד MR BIG ,
אני חושב שהמסר שלי הועבר,
רות סוף.

boaz avrahami
13-06-13, 19:00
++1

טלסקופ
13-06-13, 21:09
וMR BIG

הגישה שלך מפריעה לי , אני בטוח שאתה אדם טוב באמת ולא בציניות.
העינין הוא שאם נחזור לאנלוגיה של בעלות על עסק , אז נניח שיש לך חנות ולא דירה להשכרה , והשוכרת היא קליינטית , האם היית מרשה לעצמך לנהוג בה כפי שאתה מתאר כאן ?!
אני מניח שמהר מאוד לא היו לך לקוחות, אבל מאחר ומדובר בענף הדיור , "הכל מותר " כי דירה ובמיוחד בת"א לא תשאר ריקה .

ככה אני מרגיש ,
אין לי שום דבר אישי נגד MR BIG ,
אני חושב שהמסר שלי הועבר,
רות סוף.

שריפון, למה רות סוף?
כל אחד יכול להבין ששערות יסתמו את הניקוז. בטח אחרי שמסבירים ומראים איך מנקזים. מדובר בזלזול מסוג: "שבעל הבית יתקן, כוס אימו".
לכן, לדעתי, האנלוגיה המתאימה במקרה זה היא של הלקוח שנכנס לרופא ומספר לו שיש לו ביצים מרובעות וזה רק בשביל שמישהו ימשש לו את הביצים, יש לו קצת זמן להעביר.
לקוח (פציינט) כזה לא יקבל שירות טוב בחנות (במרפאה) שלי (לו היתה) בפעם הבאה שיופיע.
כאן קודקוד ברנש, האם רות?
יובי

lizard
14-06-13, 00:44
בעל המקצוע שתיקן את הסתימה אמר שאין סיכוי שזה לא בגלל משהו שהיא עשתה. לדעתו חלק מהסתימה היה תחתון או משהו כזה שנתחב לביוב. כלומר, לא נזק מצטבר וכמראה רשלנות שלה או של שותפתה לדירה.
עוד לא דברתי איתה וכשאעשה את זה אבהיר לה שזה לא מקובל עלי לשלם על תיקון שנובע מרשלנות שלה.

Pageup
14-06-13, 01:37
בתור שוכר בעבר וגם בהווה. וגם בתור בן למשפחה שמשכירה כמה דירות.
לא היה עולה בדעתי לתת לבעל הדירה לשלם על סתימה משערות (כמובן,
לא אחת שקרתה שבוע אחרי שנכנסתי לדירה). כמובן שלהזמין בעל מקצוע
בלי אישור של בעל הדירה זה דבר לא תקין (אלא אם בעל הדירה לא היה זמין
והדבר היה דחוף, מה שלא נראה לי שהיה המקרה).
מה שכן, את הנעשה לא ניתן להחזיר. כדי לצאת לארג' ובסדר, ואם השוכרת
היא סה"כ בסדר, עומדת בתשלומים ושומרת על הנכס הייתי לפנים משורת הדין
משלם (או לפחות מגיע לפשרה של חצי-חצי) כדי ששני הצדדים יהיו מרוצים
ומבהיר לה כמו ש BIG ציין, שזו הפעם האחרונה למקרה דומה ובכל מקרה,
שלא תזמין שוב בעל מקצוע ללא אישור ממך.

-->