PDA

צפייה בגרסה מלאה : טויוטה 100 - מקיימת את ההבטחה או שהגיע הזמן לסטייקים מפרה קדושה?

יואב פולס
21-06-13, 15:45
עברה שנה מאז נרכשה הטויוטה 100, והגיע זמן סיכום ביניים קצר.
מודל 2002, מנוע טורבו דיזל 4200 סמ"ק, 6 צילינדרים בטור.
גיר אוטומטי.
משקל נקי 2,580 ק"ג.
הרכב עבר כ 17,500 ק"מ בשנה האחרונה.

נוחות - הרכב באמת ברמה משלו. נכון הוא לא ברמה של דיסקברי 3/4 אבל הרבה מעל לדיסקברי 2. נצא מנקודת הנחה שאני לא אובייקטיבי, אתן לכם שלוש דוגמאות - רעייתו החוקית של חבר אשר מחזיק דיסקברי 2 והיא נוהגת ברכב ביומיום, נסעה באוטו לקטע קצר בשטח וירדה מהאוטו בקריאה "XXX למה הדיסקברי לא נוח כמו הטויוטה?" חבר אחר, שעשה עימי כמה טיולי שטח במהלך השנה שחלפה, גם הוא עם דיסקברי 2 מוכן להישבע שבאמת האוטו נוח להפליא. חבר אחר, המחזיק דיסקברי 3 עשה עימי סיבוב קצר קצת בכביש וקצת על עפר ומהמורות שאל אותי "למה אומרים שטויוטה לא נוחה?"
כסאות מרווחים, חשמליים, מחוממים, עובדים. (בינתיים).

אז באמת מדובר ברכב נוח.
האוטו רחב מאוד (זה גם בסעיף החסרונות). חיצונית ופנימית הוא יותר רחב מהלנדקרוזר הרגיל בכ 10 ס"מ. זה באמת המון.
תא מטען גדול. מאוד. יותר ממה שאתם חושבים. עד כדי כך גדול שאני מתעצל לפרק את כסאות 6 ו 7 (פעולה סטנדרטית עבורי עם הדיסקברים ועם הפאג'רו Q שהיו לי)
מתרגלים לדלת האחורית שנפתחת חצי למעלה וחצי למטה. לפעמים מוצאים בזה יתרונות כמו משטח נוח להכנת קפה.
לכאלה שלא בורכו בגפיים ארוכות במיוחד (עליונות לא מרכזית סוטים שכמוכם) לפעמים צריך לעלות על המדף בשביל להגיע למשהו שנמצא עמוק בתא המטען.
החסרון בתא המטען הגדול הוא שמתרגלים לזרוק הכל בפנים ואז מאבדים בו דברים. היה לי קומקום מברזל יצוק. הוא בתא המטען. אני בטוח. רק לא מוצא אותו.

איכות פלסטיקה והרכבה - גבוהה מאוד. האוטו עם למעלה מ 320,000 ק"מ - הדש בורד נטוע חזק במקומו, יצוק מחתיכה אחת, לא מקרקש ולא מתפרק.

בשטח - עבר את המסלולים הרגילים בלי מאמץ. במקרה הצורך יש נעילה אחורית מקורית. עובדת. לא נתקלתי באתגר עבירות שהאוטו התקשה בו, מצד שני גם לא חיפשתי לאתגר אותו, למעט מקרה יחיד בו התיישב על גחונו על תלולית עפר שנועדה לחסום נסיעה כאותו לוויתן מפרפר מחוץ למים. נגרר אחורה בבושת פנים על ידי...דיסקברי.

בכביש - טוב, לא מדובר בארנבת רמזורים. למרות הכח שיש לאוטו (44 קג"מ, 203 כ"ס) הוא משודך לתיבת הילוכים סטנדרטית (4 הילוכים). כשלוחצים הבהמה מצליחה לזוז בקצב מהיר, אפילו מהיר מאוד, אבל זה יתבטא בצריכת סולר (או צריחת סולר) שערורייתית. אבל הוא נוח מאוד, אמרתי כבר?

צריכת דלק - ביומיום, בנסיעות מרמת השרון לרעננה בשעות העומס הוא עושה כ 1:6 - 1:7 מחוץ לעיר בנסיעות טיולים ארוכות הוא הגיע לכ 1:9.

חסרון - אין לרכב מזגן אחורי. פאק יו טויוטה. על מה בדיוק חשבתם בחסכון העלוב הזה? מצד שני המזגן הקדמי מאוד חזק.

תקלות:
כן, גם בטויוטה יש תקלות.
1. נזילה מאחד הבולמים ( המקוריים!!! מקוריים!!!!) המתכווננים. הנוזל ההידראולי הוא כמו במזלג קדמי של אופנועים, אז צריך למלא. בעזרת חבר יקר קיבלתי שני מיכלים של נוזל מקורי של טויוטה מארה"ב. בהזדמנות ראשונה אחליף את שני הבולמים על אותו הסרן.
2. מדחס מזגן. בהתחלה התקלקל המיסב של הקלאצ'. המיסב הוחלף בעלות כוללת של כ 600 שקלים. יומיים אח"כ הלך המדחס. מדחס מקורי של טויוטה עולה...7000 שקלים. הקלאצ' עוד 3000 שקלים - לפני מע"מ ועבודה. המדחס והקלאצ' הוחלפו במוסך בעלות כוללת של 3100 שקלים, כולל רצועה חדשה. המדחס אותר בקלות בארץ אחרי שחפרתי באתרים בחו"ל.
3. ביוזמתי החלפתי את כל הצלחות של הרכב בצלחות מחוזקות המיועדות לרכבים כאלה ממוגנים. הן אמנם עלו פי שתיים מתחליפיות רגילות אבל אני מצפה שהן יחזיקו הרבה יותר זמן. תרשו לי לא לשתף אתכם בעלות ובמקורות. זה היה שיגעון שלי והצלחות לא היו צריכות החלפה. הישנות עברו חריטה והן אצלי במחסן.
4. החלו חריקות מהסרן הקדמי - הוחלפו בושינגים (היו בארץ) ובולג'וינטים (הוזמנו מחו"ל).
5. הוחלפו מגבים ו...אהה...נשרפה נורה - זה נחשב?
זהו כל התקלות שהיו ברכב. אני לא חושב שאפשר להסיק מזה משהו על האמינות של האוטו.
פילטרים - הזמנתי מחו"ל שני סטים של פילטרים. הגיע בלי שום בעיה (פריטים לשחרור מהיר).
שורה תחתונה - כל חלק שחיפשתי מצאתי בסוף בארץ. נכון שאי אפשר להיכנס לכל מוסך ושהיהיו בו החלקים אבל זה גם לא כזה היסטרי.
סה"כ כל העלויות שנאלצתי להוציא עקב בלאי הסתכם בשנה הזו ב 9000 שקלים.
רישוי - 1424 שקלים לשנה
ביטוחים (מקיף +חובה) 5500 לשנה.

הנאה - המון.
בטחון ברכב בשטח - המון.

עד היום האוטו לא הושבת עקב מחסור בחלק חילוף כלשהו. טפו טפו טפו. חמסה חמסה חמסה.

שאלות?

טל חסיד
21-06-13, 16:10
הדגם שלך הוא אם סרן קשיח או משולשים מקדימה ?

טל

יואב פולס
21-06-13, 19:04
ה 100 הוא עם מתלה נפרד מקדימה (IFS). הדגם עם הסרן החי מקדימה ממוספר ב 105.
לשניהם סרן חי מאחורה.

יואב פולס
21-06-13, 21:00
http://www.youtube.com/watch?v=JwT2rPP-FoA

ד ו ר ו ן
21-06-13, 21:18
הוא עדיין למכירה?
;)

shyy
21-06-13, 23:48
יואב ,
אתה מעוות את הנתונים בזה שאתה לא מכניס את העלויות של הצלחות (מחוזקות או לא ). זה חלק שהוחלף ועלה כסף שיכל לשמש לדברים אחרים כמו שיפוץ של מטבח , החלפת סלון או כל דרך מעוותת אחרת שנשים חושבות שווה להוציא על זה כסף.

ori abr
22-06-13, 06:44
יואב
בולמים מקוריים??? זה המן קמ לבולמים...חבל להחליף רק שניים זה כמו צמיגים ברכב 4X4 קבוע....מחליפים את כל הארבעה.

יואב פולס
22-06-13, 08:25
יואב ,
אתה מעוות את הנתונים בזה שאתה לא מכניס את העלויות של הצלחות (מחוזקות או לא ). זה חלק שהוחלף ועלה כסף שיכל לשמש לדברים אחרים כמו שיפוץ של מטבח , החלפת סלון או כל דרך מעוותת אחרת שנשים חושבות שווה להוציא על זה כסף.

כן...אבל...
1. הן לא היו צריכות החלפה.
2. אם ממש הייתי רוצה ניתן היה לחרוט את הצלחות הקיימות בעלות של כמה מאות שקלים והן היו מחזיקות עוד כמה עשרות אלפי ק"מ. ההחלטה שלי להחליף את הצלחות בסט מחוזק לא מעיד דבר וחצי דבר על האמינות של הרכב או השימושיות שבו.

דורון,
אני מצפה להתפתחויות בתחום בשבועות הקרובים אבל לא מה שאתה מצפה... מכיר את הבדיחה על הרפתן שהיו לו שתי פרות, לבנה ושחורה. הביא פר הרבעה, שטחן בלי סוף את הלבנה ולא זרק קרן על השחורה. כמה שהרפתן ובנו הקטן חיכו שיטחן את השחורה, הפר בשלו. רק על הלבנה. ואז הגיעו אורחים, הרפתן נכנס הביתה ואמר לבנו הקטן שאם הפר יטחן את השחורה הם יסכמו על קוד שהבן יאמר לו שהוא "הפתיע" את השחורה. ישב הרפתן עם החברים ואז נכנס הבן בריצה "אבא, אבא, הפר הפתיע את הפרה השחורה! הוא עוד פעם זיין את הלבנה"...

shyy
22-06-13, 16:50
כן...אבל...
1. הן לא היו צריכות החלפה.
2. אם ממש הייתי רוצה ניתן היה לחרוט את הצלחות הקיימות בעלות של כמה מאות שקלים והן היו מחזיקות עוד כמה עשרות אלפי ק"מ. ההחלטה שלי להחליף את הצלחות בסט מחוזק לא מעיד דבר וחצי דבר על האמינות של הרכב או השימושיות שבו..

זה לא עניין של אמינות, צלחות זה משהו מתבלה וזה בסדר.
העניין שאתה לא מוסיף את הסכום הזה כהוצאה .
כמו שברכבים הקודמים שלך הוספת שיפורים,וחישבת אותם במחיר העלות וזאת בלי קשר לעניין האמינות כיוון שפגוש ברזל לא מתקלקל אבל עדיין עלה כסף.
ככה גם העניין עם הצלחות והשמן בולמים.
מה שאתה בעצם אומר שהוצאת השנה רק 9000 שח השנה.
וזה לא מדויק כיוון שאין את עלות השמן בולמים ואת עלות הצלחות אם כבר שקיפות אז עד הסוף :) .

יואב פולס
22-06-13, 17:08
תקרא את הכותרת.
עוד פעם.
את כולה.
כן, מההתחלה.

עכשיו לך לשרשור המדובר על הדיסקברים ותקרא את הכותרת. רואה הבדלים מהותיים בניסוח הכותרות?

ד ו ר ו ן
22-06-13, 22:52
יואב,
בגלל שכבר סגרת את החשבון הוצאות לרכב, הנה שיפור ייעודי לדגם שלך, חסכני משהו ובכל זאת משיג מטרה:
http://i11.photobucket.com/albums/a171/Rusty_clt/100_mods/DSCN0574.jpg

יואב פולס
23-06-13, 07:48
גדול. צחקתי הרבה. מהיום לא זורקים שואבי אבק. ממחזרים.

יואב פולס
23-06-13, 13:18
הוספה:
שכחתי לרשום שתי תקלות שהיו במהלך השנה:
1. הוחלפו שני המצברים של הרכב בעלות כוללת של 1700 שקלים. צריך להוסיף את זה ל 9000 שקלים.
2. שני הטלסקופים שמחזיקים את מכסה המנוע התעייפו. הוזמנו מחו"ל חדשים. העלות הכוללת היתה 250 שקלים והיא כלולה ב 9000 שרשמתי.
סה"כ - 10700 שקלים.

Bernard
25-06-13, 01:26
ואם כבר ביקורת על חישוב/פירסום ההוצאות...
לא רשמת כמה הוצאת על הדלק??:)

בכלל, ככה נראה לי, זה ההבדל בין האנגליות (לפני עידן ה-LR3 והלאה) - גם כשיש תקלות, מחירי החלפים זולים (למי שפונה לג'קי ואו מביא לבד).
בטויוטה הזו, התקלה הראשונה (שהלואי שלא תבוא), תאזן את סך ההוצאות,מול האנגליות...

יואב פולס
25-06-13, 07:16
יעקב,
סטייה קטנה מהנושא שבכותרת:
אתה כותב בכלליות - אני נתתי פירוט מדוייק.
הסיסמא ש"התקלה הראשונה..." לא רלוונטית. היו תקלות. לא הראשונה, לא השניה ולא השלישית היו כאלה.
יודע מה, יותר מכך- האחזקה של הטיוטה הזו בשנה הראשונה עם 307.0 אלף הקילומטרים שלה יותר זולה מהשנה הראשונה עם הדיסקברים שאחד מהם היה עם 112,000 ק"מ והרבה יותר צעיר, אחד אחר היה עם 137,000 ק"מ, ואחר עם 175,000 ק"מ. בשנה הראשונה. יודע מה - בשיקלול כל ההוצאות, כולל הכל - עדיין הטויוטה יותר זולה.
אבל זה באמת לא הדיון.
ההבדל בין מה שנראה לך כבעלים של לנדרובר לבין המציאות, לפחות זו שאני חי איתה. אני כותב עובדות לא "נראה לי".
אני גם לא מבין מדוע דווקא שני בעלי לנדרוברים - אתה ו shyy - מנסים להוכיח לי שאני טועה. אני מביא מהנסיון שלי עם שני המותגים. האם אתם יכולים להציג ניסיון דומה?
יכול להיות שמחר ילך מנוע בטויוטה, או שהיא תושבת לחודשיים בגלל מחשב או כל דבר אחר ואז הנתונים יהיו שונים. בינתיים, הבאתי את הנתונים כפי שהצטברו אצלי בשנה האחרונה.
יואב

Bernard
25-06-13, 09:58
לא צריך להתרגש, יואב.
לא התכוונתי לזלזל או, חלילה, לאחל תקלות.

אני האחרון שייחס לאנגליות אמינות יתרה - כל אחד מדבר מהנסיון שלו ושל אחרים.

וזה הנסיון שעליו, בין היתר, אני מסתמך.

ארז (הגדול) קנה טויוטה והוא מרוצה עד הגג (לפחות היה, עד לשלב שאני הייתי מעודכן.. מזמן) אחרי המון זמן "אנגלי" וגם הוא אמר שהחלפים יקרים ולא בדיוק זמינים.
לאחי היו כל מיני אנגליות, שכל הזמן עשו כל מיני בעיות קטנות/בנוניות - רובן ככולן בגלל שימוש, איך נגדיר, לא עדין במיוחד.
לאחותי יש דיסקברי 1 כבר המון שנים, למעלה מ-1/2 מליון קמ' ללא כל תקלה (!) ומותר לציין, ללא שיפוץ בכלל - לפני כשנה הגיר החל להסס בין שני לשלישי ובעליות קשות הוא לא משיג את כולם.. וזהו (מדי פעם צריך "לעודד" את מנגנון הנעילה בדלת זו או אחרת..).
לחבר שלי היה כמה שנים דיסקברי 1 שעלה לו המון כסף, בגלל שאורי (ידי זהב) התקשה למצוא את השילוב הנכון בין טיפול ותיקון המתלים - לא היו תקלות אחרות, מלבד תיבת הגה שנשברה בסיבוב ברמזור (בדיעבד, היו סימנים מקדימים..).
אותו חבר החליף ל- TD5 שנת 2004 עם 250K קמ' - הוא כבר נוסע כמה שנים ללא תקלות משמעותיות (ובטח לא יקרות) - מבסוט עד הגג.
חבר אחר שלי, שהרבה מכירים, נוסע כבר שנים עם אנגליות, כרגע עם TD5 ידני - מלבד תקלות חוזרות עם סעפת הפליטה (הברגים שם לא משהו.. במיוחד כשהם נשברים), ללא תקלה משמעותית.
חבר אחר קנה, לפני כמה שנים, דיסקברי 1 בנזין 96 "בונבוניירה". באמת. כל הזמן תקלות (תקלה) מנוע לא ברורות, ששגיא לא הצליח לפתור (אני מהמר על סדקי שערה בבלוק אבל לא החליפו מנוע.. כך שלא נדע). בסופו של דבר נמאס לו. מכר ולא מוכן להסתכל על לנד-רובר - קנה טרופר (בונבוניירה. באמת) אחרי 5K שיפץ את הגיר ועכשיו, אחרי עוד פחות מ-10K קמ', שוב צריך שיפוץ - הון תועפות.
לי יש את הריינג' השני שלי, לכ"א שיפוץ ראשים, וכל היתר החלפות "יזומות" (כמו שקראת להן) ותקלות בגלל כל מיני נסיונות ו"שיפורים" (מטופשים ??) שלי - ללא תקלות משמעותיות והמון חלקים שקניתי מאוד בזול (יחסית וד"א קניתי המון חלקים לאחרים, כך שאני יודע מה המחירים של האנגליות).
לחבר שלי בניו יורק יש ריינג' רובר 2002 (שאני קניתי.. ) כבר 5 שנים - החליף 4 קפיצי אויר, קומפרסור אחד...וזהו - מבסוט עד הגג ולא מוכן להחליף.
אותו חבר, בניו יורק, היה צריך עוד רכב לשימושו בפנמה - קנה בניו יורק דיסקברי II בנזין שנת 2000 ב- $1800, יישר קו בעוד $3000, שלח את הרכב לפנמה ושם הוא מבסוט עד הגג ולא מוכן להחליף לטויוטה (שיש שם המון) כמו כולם.
עוד חבר בניו יורק, קנה לפני חודש דיסקברי II בנזין, שנת 2004 ב- $3000, יישר קו ב-$2500 (כולל צלחות ורפידות בלמים ומשאבת הגה) ו(בנתיים) שמח מאוד.
עוד אחד נסע שנים עם פראדו ללא כל תקלה, עד שתיבת הגה שנשברה עלתה לו כמה עשרות אלפים.
מאז היו לאותו חבר עם הפראדו, 2 פטרולים - כל חלק/חלף שווה את משקלו בזהב..או לפחות עולה כך. למזלו נחסכה ממנו תקלת המנוע הנפוצה וכל היתר, טפו-טפו-טפו, עובד כמו שצריך - לא יחליף לאחר בעד שום הון (אני עכשיו מחפש חלפים למנוע של הטוארג 2006 של זוגתו - 20K שקלים למותחני שרשת טיימינג לגלי הזיזים - שני מנועים לדיסקברי 1 או 2 או דיפנדר).

אין לי את המספרים המדוייקים (ובטח לא את שלי, שבכוונה רבה, אני לא שומר - רק חסר לי שזוגתי, שתחיה, תעשה פעם חשבון כמה עולה/עלה הרכב, ולא תמיד באשמתו...) אבל יש לי מושג.
המושג שלי אומר ש:

אם יש לך מזל, הרכב לא יתקלקל (אני באמת מקנה באחותי... בלי עין הרע..) - גם לא רכב אנגלי.
אם הרכב לא מתקלקל, ההוצאות עליו קטנות יחסית.
אם אין לך מזל והרכב כן מתקלקל/בעייתי - עדיף שיהיה אנגלי ולא יפני או גרמני... לפחות בכל האמור במחיר החלפים.
אם אין לך מזל וכו', עדיף שזה יהיה ברכב נפוץ ולא "אקזוטי".
אם יש לך רכב 4X4 (במיוחד "אקזוטי" ו/או אנגלי), כנראה ששיקולי עלות/תועלת כלכליים לא ממש מעניינים אותך וכל סיכומי ההוצאות הם סובייקטביים לחלוטין...(-:

אם אתה צריך איזה חלק, תגיד ונדאג שיגיע - יש כאן די הרבה כאלה ובטח יהיה זול יותר מאשר לקנות בארץ...

-->