PDA

צפייה בגרסה מלאה : צמיגים עודפי צבא

עוזי עידן
28-06-13, 07:36
השבוע פגשתי מכר אשר ברשותו רכב שטח מרשים שנועל צמיגי האמר 37/12.5/16.5 . שאלתי את הבחור מהיכן הוא משיג את הצמיגים, אמר לי שיש צמיגים שהצבא מוציא לאחר שימוש. אני מביט על הצמיגים רואה שהם במצב כמעט חדש , אין סימני שחיקה , התאריך כבן שנתיים מיום הייצור.
המחיר שהם ניקנו כ 500 ש'ח ליחידה. אני תוהה מי מאשר 'ליפסול' כאלה צמיגים ולהוציאם למכירה ?. אני יודע שאנו חיים ברפובליקת בננות.
האמת אותי זה הרתיח לאור הקיצוץ בביטחון ועמידתם על הרגליים האחוריות של ראשי מערכת הביטחון.

עוזי

אמיר ב.א
28-06-13, 07:54
לך תלחם בטחנות רוח ... המערכת דפוקה , זה לא מהיום , וזה רוחבי בכל צהל.

השאלה המעניינת היא מאיפה משיגים את הדברים האלה - יש מכרזים של מכירת עודפים לצה"ל ?

מלכי
28-06-13, 08:52
צמיגים מעודפי מדינה בכללי ניתן להשיג בכניסה הדרומית לחדרה על כביש 4 בערך שתיים שלושה ק"מ לפני המשטרה בצד המזרחי בקצה השכונה הבנויה.על השטח של מה שהיה פעם מפעל פיוניר לבטון מהכביש רואים חממות בתוכם מאוחסנים צמיגים,לצערי אין לי יותר את הטלפון,הבחור מתעסק בחידוש וכו',צריך הרבה נסיון כדי לדעת מה לקנות שם.

ד ו ר ו ן
28-06-13, 09:18
צאו מהפנטזיה הזו.
אין "עודפי צמיגים" מהצבא.
מה שיוצא החוצה אלו צמיגים שנפסלו לשימוש מכל מיני סיבות.
פג-תוקף/פגיעות שונות וכו', אבל בכל מקרה פסולים ולפי החוק אסורים במכירה לשימוש ומיועדים לגריטה.

חבר בעל פנצ'ריה מכר כאלו בעבר, היה קונה סטוק עצום במחירי רצפה, בורר ומוכר את אלו שמצא בסדר.
(אגב הוא מכר אותם ב-150 ₪ לצמיג, כי לדבריו המחיר ליח' שהוא שילם הוא כמה שקלים לצמיג..)

לדבריו, הוא הפסיק למכור כי יצאה תקנה (כבר כמה שנים) שקובעת שצמיגים כאלו נמכרים אך-ורק לגריטה.

שלא ימכרו לכם סיפורים אחרים.

shmil
28-06-13, 09:24
ומה אתה רוצה שיספר לך?
שאלו צמיגים ש"נפלו ממשאית"?
(המונח "נפלו ממשאית" מוכר למבוגרים יותר, ומתאר איך סוחר לא רוצה להגיד לך שזה גנוב).

moshik999
28-06-13, 10:37
אולי הם עושים עסקים ע"ח הסיוע האמריקאי.

רוכשים צמיגים אמריקאים (שלא ממש צריך) במסגרת הרכש הנגדי (חובת רכישת מוצרים אמריקאים מכספי הסיוע)
מוכרים אותם בשוק החופשי ומפנים כסף לרכישה של מוצרים בשוק המקומי .
וככה בונים תקציב סודי לכל מיני צ'ופרים.

asafk
28-06-13, 11:35
חברים, תפסיקו לחפש קונספירציות.
צמיגים יוצאים למכירה כשהם פסולים. תסתכלו על תאריכי הייצור ותבינו לבד. האמר שעמד בימ"ח ולא נסע, הצמיגים שלו נראים חדשים, אבל הם ישנים ומתים. כמו שהצבא לא רוצה לקחת סיכון שכל הצמיגים יתפנצ'רו עוד לפני שההאמר יגיע לשדה הקרב, גם אתה לא רוצה לקחת את הסיכון הזה. ההבדל היחיד הוא שאתה נוסע בעומס קטן יותר על כל צמיג, אז זה יקרה יותר לאט - אבל עדיין הצמיגים האלו לא שווים הרבה.

וכן... יש גם הרבה קומבינות של אנשים בתוך המערכת שגונבים חלקים וציוד.

אסף.

boaz avrahami
28-06-13, 11:42
מושיק, אתה יצירתי...
אולי הצבא באמת מנהל קופה קטנה ומוכר צמיגים מהצד ;)
גאוני

דרור ברלי
28-06-13, 12:01
צמיגים מ"עודפי צבא" הם בד"כ פסולים.

העניין הוא שלעתים פוסלים בצבא צמיג שבאזרחות היה נוסע ונוסע עוד זמן רב.
לפני שנים רבות, בימי ה-CJ, היינו נוסעים על צמיגים כאלה (אליאנס 10/15, צמיג תוצרת ישראל, לא כספי סיוע ולא בטיח, שימשו בצבא ל-CUCV) שנראו חדשים ונרכשו בזול, במשך זמן רב ללא שום בעיות.

ד ו ר ו ן
28-06-13, 12:10
דרור,
אם זו לא סחורה גנובה חדשה, לא יהיה לך מושג אמיתי למה הצמיג נפסל.

עכשיו תבחר,
אתה מוכן לתרום לגניבות של ציוד צבאי או מוכן להסתכן עם צמיג שיש משהו בעייתי בו, ואתה לא יודע מה הבעיה.

דרור ברלי
28-06-13, 12:47
חס וחלילה.
אבל בזמנו רכשתי צמיגים כאלה במקום מוכר
לא הוסתר ממני דבר - נאמר לי שאלה צמיגים שנפסלו לשימוש ע"י הצבא.

הם נראו כמעט חדשים, גומי רענן, תאריך ייצור סביר לגמרי. שניים היו עם פנצ'ר שתוקן במקום, אחד עם "פנס" קטנטן בדופן ואחד עם כמה "ביסים" בכמה קוביות בודדות. סוג של נזקים/פגיעות שכולנו חוזרים איתן מטיול. אתה מחליף צמיגים אחרי כל טיול?
הצמיגאי (מקום אמין לגמרי) הסביר לי שבצבא ממהרים לפסול על כל שטות כי מה אכפת לאותו נגד שבודק את הצמיגים?
מהכירותי את הצבא ואיך דברים עובדים בו ממש לא התפלאתי. אותו צמיגאי אפילו נתן לי אחריות עליהם. מה צריך עוד?
ארבעת הצמיגים שימשו אותי ללא שום בעיה במשך שנתיים וחצי עד שעברתי לצמיגים חדשים ממותג טוב יותר מאליאנס.

raanan
28-06-13, 12:47
אני זוכר השבתת רכבים עקב מחסור בתקציב לצמיגים.
מצד שני, שמעתי על חלקי חילוף (מטוסים) חדשים "שהלכו" למגרשי המכרזים התפורים לכנופיה.
מצד שלישי, קראתי על קבלן שזכה בפינוי סלוויץ (מגרש גרוטאות בבסיס ח"א), על הדרך "פינה" מאתרי אכסון חיפויי מנועים מטיטניום.
אהה ושכחתי את הסא"ל מצריפין שלא שם לב לגלילי ענק של כבלים "שהתאדו" לו ....
אמל"ח לא זולג החוצה ?

אז רבעיית צמיגים זה בקטנה ...

רענן

ד ו ר ו ן
28-06-13, 13:52
הצמיגאי (מקום אמין לגמרי) הסביר לי שבצבא ממהרים לפסול על כל שטות כי מה אכפת לאותו נגד שבודק את הצמיגים?
מהכירותי את הצבא ואיך דברים עובדים בו ממש לא התפלאתי. אותו צמיגאי אפילו נתן לי אחריות עליהם. מה צריך עוד?

זה לא סותר את מה שכתבתי, אבל פותח השרשור אמר שאלו צמיגים כמעט חדשים..
אז או שזו קומבינה מסוג אחד, או מסוג שני.

וכמו ששנינו מכירים, פעם זה היה מקובל ותקין, ואפילו קיבלת סוג של אחריות.
והיום לא, מה שאומר שאחריות לא ממש יכולה להיות, ויכול להיות שבגלל שאף אחד לא יודע למה הם נפסלו אז אי-אפשר לקחת אחריות?

asafk
28-06-13, 14:49
כך או כך... אם מישהו רואה צמיגי ריאו במידה הגדולה 1400-20 במצב טוב ובמחיר סביר (אני מוכן לשלם 1000 לשישיית צמיגים מעןדפים) שיגיד

אסף.

קיד
28-06-13, 16:10
בבית נחמיה היה מחסן ענק של צמגים מצה"ל.
עסק חוקי למהדרין, כולל חשבוניות. בעסק הנ"ל היתה ערימת ענק של צמגי GOODYEAR אשר שימשו ב"סופשיות" . צמיגים אמריקאים, פרופיל WRENGLER, ייצור עדכני, סוליה חדשה, והמחיר? 150 ש"ח לצמיג.

ישבתי על הערימה, וחיפשתי 5 צמיגים לסופה שלי. מה שטוב ל"סופשית" טוב גם לסופה אזרחית.
מתוך כל הערמה, לא הצלחתי למצוא 5 תקינים!
מה שנראה לכאורה כמו ערימת צמיגים חדשים, התגלה לעחר בדיקה מדוקדקת, כערימת פסולת שנובעת מהרכבה לקוייה על החישוקים.
צמיגאי עצלן / הדיוט / חסר הכשרה, אשר משרת במחנה נתן (לדוגמא), עלול לפסול בידיעתו או ללא ידיעתו 100% מהמצמיגים שהוא מרכיב, עקב תפעול לקוי של מכונת ההרכבה.
די בכך שהצמיגאי אינו מורח את הצמיג בשומן, כדי שהמכונה תגרום לנזק בשפת הצמיג.
להבדיל מסוליית הצמיג אשר מתוכננת לעמוד בדפורמציות, שפת הצמיג והדופן, אינן מתוכננות לספוג מתיחות יתר של החוטים / סיבים / כבלים (בהתאם לסוג הצמיג).
במבט קצר, הדופן והשפה יראו תקינים, אך מבט מדוקדק ימצא פגמים אשר נוצרים עקב קריעת סיבים. פגמים אלו נוצרים עקב עומס מוגזם של הצמיג ע"י מכונת ההרכבה והכף שהצמיגאי מחזיק על מנת להלביש את הצמיג.
היות ששפת הצמיג צריכה להעביר ע"י חיכוך בלבד, את כל המומנט מהחישוק אל הסוליה, נזק בסיבים עלול לגרום לכשר של הצמיג.
נראה לכם סביר לעלות על הכביש על צמיג בעל דופן פגומה? בבקשה. אין כאן קונספירציה. הצבא בהחלט צודק כאשר הוא מעדיף לספול צמיג, במקום לקחת סיכון על רכב הפוך.
לצערי נוטים, חברי האתר להיות מאוד סלחנים כלפי בטיחות הרכב (בלמים, הגה, צמיגים) תחת אמתלות שונות ומשונות.

שבת שלום,
קיד.

TalWeissman
28-06-13, 16:57
בצבא ממהרים לפסול על כל שטות כי מה אכפת לאותו נגד שבודק את הצמיגים?

מהיכרותי עם הצבא בעניין הזה בסדנא שמטפלת במאות רכבים בשבוע, זה כבר לא כמו שאתה מכיר.
גם הנגד הזה שאתה אומר שאולי לא אכפת לו, חוטף על הראש אם בסיכום חודש רואים שהוא פסל כך וכך צמיגים.
הצמיגים לא היו נפסלים כל כך מהר.
אז יש מקומות שפחות אכפת, אבל לדעתי כבר מקפידים הרבה יותר.
אם לדוגמא היה לנו צמיג תקול, זה לא היה כל כך פשוט רק ללכת לנגד ולקבל חתימה.
בסופו של דבר יש הקצאה מסויימת לסדנא לכמות צמיגים ולא "משחררים" אותם כל כך מהר.
אז נכון שיש מקומות עם יותר הקצאות שמשחררים יותר בקלות אבל גם לשם הגיעו קיצוצים.

dice2
29-06-13, 07:51
במילואים הייתי משרת בצמ"ה והייתי רואה אילו צמיגים היו ניפסלים על מחפרונים ושופלים שזה היה פשוט ביזיון ואיזה ביזבוז כספי ציבור
כאחד שמבין ושהיו לו בעבר לא מעט כלי צמ"ה באזרחות זה פשוט כאב
כמובן שניסיתי לברר איפה אני יכול לרכוש אותם ולא הצלחתי
לפני הסטנדרטים של הצבא כל כלי שאתם רואים באזרחות נוסע על הכביש פסול

בועז

דרור ברלי
29-06-13, 10:39
אסף... צמיגי ריאו חדשים עם קוצים היו אז אתה יודע איפה... אם הם עוד שם, הם כבר לא חדשים... אבל אולי יהיה לך מזל ואין בהם חורי קליעים....

כל מה שאתם אומרים נכון ואני לא יודע מה המצב היום. אני מדבר על לפני 15 - 16 - 20 שנה. כשעוד היו לי CJיים. היה מאד מקובל אז לרכוש צמיגים מ"עודפי צבא" כמו שקראו לזה אז. היה ברור שמדובר בצמיגים שנפסלו מסיבות שונות ומשונות אבל הם היו מגיעים גם לצמיגיות, קיבלנו עליהם סוג של אחריות מהצמיגאי. המחיר היה ממש זול והצמיגים עבדו אצלי קשה - הרבה דיונות, מה שאומר הורדות אוויר דרסטיות (עומס גדול על הדפנות) - בכל יום שישי. אף צמיג כזה מעולם לא כשל, לפחות לא אצלי.

גם אז נראה לי מוזר שהצבא פוסל צמיגים יקרים בגלל פנצ'ר שלא בא לו לתקן או בגלל שריטה בדופן... אבל עובדה שהצמיגים היו באמת במצב טוב, או שסתם היה לי מזל? ולכל החברים שנסעו איתי אז והיו רוכשים את אותם צמיגים גם היה סתם מזל?

אני לא אומר שמה שנחשב היום כ"פסול" ע"י צה"ל הוא בטוח וכשיר לנסיעה והיום כנראה שגם אף אחד לא ייתן לכם אפילו דקה אחריות.
מי שרוכש צמיגים כאלה ונוסע איתם עושה את זה על אחריותו בלבד.

מצד שני, הצבא אובססיבי ל"בטיחות" ופוסל צמיגים ומכלולים שבאזרחות היו עוברים בקלות ולא רק אצל בעל רכב קמצן/תפרן או מזניח אלא בכלל, כולל במכון טסטים ואפילו בבדיקות פתע של ניידות משרד התחבורע. מצד שני, מאיכות הטיפולים בצבא, במיוחד כל אותם טיפולים שבועיים בסדנאות מרחביות... לא הייתי מתפעל בכלל. לי אישית כבר נשר גלגל מסופה ממוגנת באמצע פעילות מבצעית בגלל שהמכונאים המוכשרים לא הידקו את אומי הגלגלים כמו שצריך - אז זה משנה שהצמיג תקין או פסול?.....

boaz avrahami
29-06-13, 11:05
הצבא מקפיד על בטיחות אבל גם על מבצעיות.
לא נורא אם הגיפ שלך יעצור לרבע שעה לתקן משהו אבל זה לא פקטור סביר לצבא...
כבר היתה מלחמה אחת שבה הכלים לא היו מתוחזקים כראוי ואין מה להוסיף על זה למעט העניין שצריך בקרה נגד שחיתות.

דרור ברלי
29-06-13, 11:14
רק מלחמה אחת?....
הסבירות שכלי שיוצא מהימ"ח יניע בכלל, היא כמעט אפסית.

בזמנו עשו לנו תרגיל הקפצה לימ"ח שכלל פתיחת בלון האחסנה היבשה לטנק אקראי מהפלוגה, הנעה וזיווד שלו.
אחרי שהטנק השלישי שפתחנו לו את הבלון לא הניע, התברר שיש בעיה. פתחנו את הבלונים לכל הפלוגה. אף טנק לא הניע.
באותו רגע התפוצצנו מצחוק אבל אם זו היתה מלחמה היינו רוצים להרוג את הנגד שאחראי על הבזיון הזה.

אז שמירה על צמיגים תקינים זה אחלה. אבל מה זה עוזר אם כל הגלגל שכולל צמיג תקין, נושר מהג'יפ?....

boaz avrahami
29-06-13, 11:23
השרשרת נמדדת תמיד בחוליה החלשה שבה.
אני מקווה שיש שם מישהו עם שכל שעושק את כל החוליות מפעם לפעם כפי שהרגע סיפרת שבדקו איתכם.
מקווה אבל לא נאיבי...

asafk
29-06-13, 11:50
זה נשמע כמו תחרות ציזבאטים.
למזלנו היה לא מזמן תרגיל לא רע ליציאה מהימחים... וכמעט כל הצבא יצא והניע והל היה בסדר (חוץ מלא מעט מהמובילים)..
התרגיל הזה היה עמוד ענן למי ששכח...

אסף.

-->