PDA

צפייה בגרסה מלאה : מוטות פיתול נחלשו - למתוח או להחליף?

meir
15-05-05, 19:49
האם ירידת גובה של 3.5 ס"מ בחלק הקידמי אחרי 25,000 ק"מ היא סבירה? אני מניח שמוטות הפיתול "התעייפו" וחושש שמתיחתן תגרום שלוש בעיות:
1. קיצור מהלך המתלה.
2. הקשחת המוטות.
3. מניעת הגבהה - ע"מ להגיע לגובה מקורי + 5 ס"מ אאלץ למתוח ב8.5 ס"מ מה שיחמיר עוד יותר את המצב המתואר בשני הסעיפים הקודמים.

האם כך הדבר, או שאני טועה ותופעת ההתעייפות הינה טבעית, ועלי פשוט למתוח ללא חשש....
אודה לתשובה ממקצוען.
מאיר

קיד
15-05-05, 19:52
איזה רכב?
כמה המוטות מתוחים?
קיד.

meir
15-05-05, 20:06
הרכב הוא סאנגיונג קוראנדו. המוטות במצבן המקורי. (בדקתי גובה ממרכז הטבור לקצה התחתון של הכנף והישוותי לרכב חדש - הפרש של 3.5 ס"מ).

asafk
15-05-05, 20:10
אם הרכב ירד, המוטות נכשלו. הקפצת שן (מתיחה) לא תועיל כי הקפיץ כבר נכשל- וקבוע הקפיץ שלו כבר לא מתאים לרכב (גם אם תחזיר אותו לגובה המתאים). זה משול לרכב עם קפיץ סליל שנכשל, ובשביל להחזיר לו גובה, שמים מעליו ספייסר.
במצב כזה- רק חדש, ואם יש- עדיף של יצרן שמייצר מוט להגבהה- זה עדיף על קפיץ מקורי שמורכב על השן הלא נכונה.

אסף.

eran4x4
15-05-05, 20:19
אם הרכב ירד, המוטות נכשלו. הקפצת שן (מתיחה) לא תועיל כי הקפיץ כבר נכשל- וקבוע הקפיץ שלו כבר לא מתאים לרכב (גם אם תחזיר אותו לגובה המתאים). זה משול לרכב עם קפיץ סליל שנכשל, ובשביל להחזיר לו גובה, שמים מעליו ספייסר.
במצב כזה- רק חדש, ואם יש- עדיף של יצרן שמייצר מוט להגבהה- זה עדיף על קפיץ מקורי שמורכב על השן הלא נכונה.

אסף.

אז למה לטרנו לדוגמה יש הוראות עבודה מסודרות מהיצרן למתוח את המוטות למרחק מסוים בין הג'נט לכנף?

asafk
15-05-05, 20:23
מה שהוא מתאר זה כשל, לא התעייפות קלה. אם הרכב היה יורד קצת (כמה מילימטרים) ולא היה רצון להגביה את הרכב, זה משהו אחר. ממה שאני מבין מדובר על צניחה רצינית- וזה קפיץ שנכשל. מתיחה גדולה היא אקמול לחולה אנוש- לא תאפשר בעתיד להגביה את הרכב, ותביא את המוט לקצה המהלך שלו.

אסף.

meir
15-05-05, 20:35
גם אני חושב כך אסף.
ערן - האם בהוראות היצרן עבור הטרנו הוגדר תחום סביר למתיחה, ומעליו יש להחליף??
האם מדובר במילימטרים או סנטימטרים?

קיד
15-05-05, 20:50
(בדקתי גובה ממרכז הטבור לקצה התחתון של הכנף והישוותי לרכב חדש - הפרש של 3.5 ס"מ).
אתה חייב למדוד את מהלך ונק מוצא המתלה, בנקודה קבועה על זרוע A לבין השילדה, נניח באזור בו מורכבות גומיות סוף מהלך.
לגבי המוטות, אני מסכים עם אסף.
קיד.

meir
15-05-05, 21:02
בדקתי אבל לא הישוותי לרכב חדש.
יש לי מהלך של כ 1.5 ס"מ כלפי מעלה (במפגש הבמפ סטופ) ו4-5 ס"מ כלפי מטה (זרוע A שמוטה חופשי כלפי מטה). נראה סביר??

גיא
16-05-05, 07:36
אני חושב שמתיחת המוטות ( הקפצת שן ) יגרום לך נזק ( בטח אני לא אלך נגד אסף :roll: ) - שבירת המוטות !

בזמנו בדקתי לגבי מוסו ומצאתי שיש מוטות חליפים של sway away רצו 1200 לזוג לא כולל עבודה.
שווה לך לבדוק.
זה גם מרים את האוטו והם גם הרבה יותר heavy duty מהמקוריים.

יש לך כננת חשמלית מורכבת קבוע מקדימה באוטו ?

גיא
16-05-05, 07:36
אגב,

תבצע חיפוש. היה פה דיון שלם על נושא הקפצת שן במוטות.

boaz avrahami
16-05-05, 08:14
אמנם אני לא מהנדס ובטח לא מהנדס רכב אבל נראה לי שאתם טועים.

שיגרת הטיפול בטנדרים היפנים (לפיכך אני מניח שגם בשאר הרכבים) היא למדוד את שיעור השקיעה של מרכב הרכב ולשפר את מתיחת מוטות הפיתול עד להחזרת המרכב לגובהו המקורי.

אין לי מושג מה הוראות היצרן לגבי הקפצת שן אבל אני בטוח שבמוסך מורשה ניתן לברר בקלות.
אני מניח שזה לא מומלץ בגלל הסיכון לגזירה.
מנסיון אישי הקפצת שן אחת עשתה רק טוב לאוטו.

לדעתי אין בכלל מקום להשוואה בין שקיעת קפיץ סיפירלי לבין שקיעת רכב עם מוט פיתול.

לקפיץ סיפירלי ששקע והוסיפו לו עם ספיסר יש פחות מהלך.
מוט פיתול שוקע בפרק זמן כה מהיר שאם היה צריך להחליף אותו ולא למתוח - יצרני הרכב היו נושאים באחריות על כשל טכני.
אצלי התחילו למתוח בטיפול השני שהרכב עבר (20K ק"מ).

asafk
16-05-05, 21:36
זה בסדר, בועז, אתה בגדול צודק- אבל נראה לי (ממה שאני מבין מהשאלה המקורית) שלא במקרה הזה. שקיעה טבעית יש לכל קפיץ- גם לסליל. אבל מדובר כאן על שקיעה רצינית לעומת המקור- לא המצב שמתואר בשגרת האחזקה של הרכב (ומצדיק מתיחה על ידי סיבוב התושבת או הקפצת שן).

אסף.

boaz avrahami
16-05-05, 21:56
אסף-

אצלי בטנדר היו מתקנים כל כעשרים אלף שקיעה של כשני ס"מ.
לא כל כך מהר נגמרת האפשרות לתקן עד שההברגה של המתיחה מגיעה לסופה.

חוצמזה - מה עם כתבת ההמשך של הבאגי?

-->