PDA

צפייה בגרסה מלאה : דיון תאורטי - האם רכות המתלים משפיעה על יציבות בשיפועי צד ?

שלומי
18-05-05, 21:37
יחד עם הגמל -

http://img37.echo.cx/img37/45/p10103601hj.th.jpg
קיבלתי גגון ברזל בגודל כל הגג שנראה לי מאוד כבד, כחלק מההתלבטויות על הרכבתו התחלתי להרהר בנושא יציבות הרכב בשפ"ץ (הקרוב לליבי) וחשבתי לעצמי - איזה כיף יהיה לסגור את הפינה סוף סוף, אז הנה מה שעבר לי בראש :

בנסיעה יומיומית ההרגשה היא באופן טבעי שככל שהמתלים קשים יותר הרכב יציב יותר -
הרכב נוטה פחות בסיבובים ולכן מרכז הכובד שלו נשאר ,למיטב הבנתי, יותר קרוב למרכז הרכב ומכאן שהתחושה הטבעית של פחות מתנדנד = יותר יציב אכן מגובה במציאות.

באופן טבעי התחושה לגבי שפצי"ם היא שאותו חוק אצבע יעבוד גם כאן ,האמנם ?
מס' נק למחשבה :
1. בעוד הקפיץ התחתון בשיפוע מתנגד לנטית הרכב הקפיץ העליון עוזר לה , אולי הכוחות שקולים ?
2. אולי ישנו הבדל מהותי בין קפיץ סליל וקפיץ עלים בגלל אופי שונה של הקפיץ לאורך מהלכו ?
3. אולי יש הבדל בין התנגדות במצב מכווץ ממנוחה לעומת התנגדות במצב פתוח ממנוחה ?
3. בנסיעה בשפ"ץ ועליה תוך כדי על גבנון המגביר את השיפוע עושה רושם שיש עדיפות לקפיץ רך שיסגור מהלך בקלות ולא יעביר את התנועה למרכב.
4. במקרה הפוך של כניסה לבור עושה רושם שיש יתרון לקפיץ קשה.
5. רכב על קפיצים רכים יושב באופן טבעי יותר נמוך .

בסופו של עינין האם יש עבודה הזהה על שני צידי הרכב ואז אין משמעות לקבוע הקפיץ ?

עקב חוסר בידע מתאים אני לא יכול לכמת את המחשבות הנ"ל אשמח לעזרה בעינין / נק' נוספות למחשבה .

שלומי

asafk
19-05-05, 00:03
אני לא אתן כרגע תשובה לגבי "מה יתהפך יותר מהר", אבל כן אתייחס לשאלות הספציפיות שלך:

. אולי ישנו הבדל מהותי בין קפיץ סליל וקפיץ עלים בגלל אופי שונה של הקפיץ לאורך מהלכו ?
יש הבדל. בעיקר בגלל השאקלים בקפיץ עלה, שמוסיפים למתלה מהלך נוסף על מהלך הקפיץ.

אולי יש הבדל בין התנגדות במצב מכווץ ממנוחה לעומת התנגדות במצב פתוח ממנוחה

בודאי שיש. כמה כוח אתה צריך להחזיק קפיץ מכווץ? כמה כוח אתה צריך כדי להחזיק קפיץ במצב חופשי? הכוח שהקפיץ מפעיל על התושבות שלו הוא קבוע הקפיץ כפול מידת הסגירה שלו ממצב פתוח.

בנסיעה בשפ"ץ ועליה תוך כדי על גבנון המגביר את השיפוע עושה רושם שיש עדיפות לקפיץ רך שיסגור מהלך בקלות ולא יעביר את התנועה למרכב

במקרה הפוך של כניסה לבור עושה רושם שיש יתרון לקפיץ קשה

דווקא כאן, יש משמעות לקפיצים, כי הם דוחפים את הגלגלים למטה, לתוך הבור. הגלגלים לא יודעים "בור" או "גבנון". הם יודעים שיש גלגל אחד יותר גבוה מהשני. אם המתלה לא מספיק גמיש, אולי הגלגל לא ייכנס לבור. אתה רוצה אחיזה של כל הגלגלים או לא? אם הבור למטה והגלגל נכנס אליו- זה יגדיל את השפ"צ, אבל ייתן אחיזה- מה אתה אומר- טוב או לא?

רכב על קפיצים רכים יושב באופן טבעי יותר נמוך

לא. יש קפיץ הגבהה של 2" לאוטו שלך בכמה דרגות קושי שונות. יש קפיצים לגובה 0 בכמה דרגות קושי שונות. האוטו שלי מוגבה ב4", וקבועי הקפיצים האחוריים זהים לקפיץ MD של קיט 2".

אסף.

נמרוד
19-05-05, 10:11
התשובה לשאלה העקרונית שלך היא כן. קפיצים רכים יותר, כמו שהם מגדילים את זוית הגלגול בסיבוב בכביש, מגדילים את זוית הגלגול של המרכב כשהרכב עומד בשפ"ץ.

נקודה חשוב השהתעלמת ממנה - המוט המייצב, שהוא קפיץ נוסף, שעובד בין שני הגלגלים ונוטה לאזן אותם, להביא את שני הגלגלים לאותו גובה יחסית למרכב. הוא עובד בדיוק במצבים של סיבוב ושל שיפוע צד (שהם מבחינת זוית הגלגול של המרכב אותו המצב הפיזיקלי). הוספה/הקשחה ולחלופין ביטול מוט מייצב משפיעים יותר על השאלה שלך מאשר קבועי הקפיצים עצמם.

-->