PDA

צפייה בגרסה מלאה : ניקוי כימי של מערכת הקירור - הכיצד ?

ניר ל
30-05-05, 15:36
מנוע V-8 בלוק פלדה, ראשי אלומיניום, עושה רושם שעקב דליפה מהמערכת הושקה במי ברז בלי עין הרע, אני מצפה למצוא משקעי אבנית (גם כן בלי עין הרע) במערכת הקירור.
האם יש תוסף פלא מומלץ לשטיפת מערכת הקירור מהדרעק ? אולי איזו תרופת סבתא ? (להוסיף חומץ) מה הסקנות בשימוש בחמרים אלה ? (עיכול של ראש המנוע/אטמים)

קיד
30-05-05, 16:04
לא הייתי עובר את דרגת החומציות של מלח לימון.
עדיף חומצה חלשה מרוכזת מאשר חומצה חזקה מדוללת.
לכן, גם אם תכניס 3 ק"ג מלח לימון, מומסים במין מזוקקים, לא יגרם לך נזק.
בברכה,
קיד.

lior_b.s
30-05-05, 16:49
מצטרף להמלצה על מלח לימון, גם אצלי היו סתימות , מנוע התחמם מעט ובאמת אחרי המלח לימון המים שיצאו משם נראו איום ונורא, אח"כ שטיפה יסודית להוצאת כל השאריות, אנטי-פריז ועכשיו המנוע כבר לא מתחמם. עובד מצויין...

ניר ל
31-05-05, 12:08
מסתבר שהרכב עבר ניקוי מערכת והחלפת רכיבי לא מזמן ומה שראיתי הם סימנים ישנים של נזילה, הוא גם לא מראה שום סימני התחממות.
בכל מקרה איך מבצעים את התהליך בפועל ? להמיס מלח לימון במים מזוקקים, להכניס לרדיאטור ואז מה ?
עוד דבר - רדיאטור החימום הפנימי סתום מאותה סיבה - יש מצב להציל אותו עי המסת משקעים בצורה דומה ? אולי לבשל אותו במלח לימון ?

מוני אורבך
31-05-05, 12:20
ניר – רדיטור חימום פנמי לא תקין זה חלק מה"בעיות האופיניות"
מעבר לגיל מסוים – רב הרדיטורים נסתמים – או יותר גרוע דולפים.
ואז המנוע מגיע למצב חוסר מים – התחממות וראש מנוע.
ב TDI300 התחממות קוראת תוך דקה וחצי (בדוק)
המלצתי – גם אם תצליח לנקות ללא פירוק (לא סביר) אל תסתפק בזה.
החיבורים לרדיטור (שהו מפלסטיק) דפוקים ומתפרקים בקלות.
פרק את הרדיטור, תקן (או אחלף למשהו יותר עמיד) והחזר
הרבה עבודה שחורה, אבל בשביל זה קנית את הנבלה לא (-:

אגב עבור באופן קפדני על צנרת המים, כל דבר חשוד החלף.
אם לא החליפו צנרת ב 6 שנים אחרונות – החלף באופן יזום (זה ישתלם)

בדוק צנרת קירור שמן מנוע, קירור שמן של הגיר וצינורות הגה.
כל הצינורות האלו מועדים לפורענות.
אם הרכב הוזנח, החלף אכשיו שמן גיר, ורצוי גם פילטר שמן גיר.
יש עוד ועוד טיפים, אבל הידים כבר כואבות...

קיד
31-05-05, 12:30
בהנחה שאנו מדברים רק על חלודה ואבן, ואין אצלך שארי שמן במים.
אז...
המסת סידן היא רק במצב קר, לכן, הייתי מוציא את הטרמוסטט, ממלא קודם את מלח הלימון, לאחר מכן מים. מניע את המנוע (ללא פקק על הרדיאטור) על מנת לסחרר את התמיסה, ומכבה לאחר 2 דקות.
להניע לחצי דקה כל 10 דקות (זה לא ממש מדעי).
בסוף התהליך, לנתק את הצינור העליון מהרדיאטור, להניח אותו מופנה מטה או הצדה .
להכין צינור מים בעל ספיקה גבוהה.
להניע את המנוע, ולהכניס מים בעזרת הצינור אל הרדיאטור, בהתאם לקצב הגלישה מהפתח העליון. בשלב זה המשאבה תינק מים נקיים מהרדיאטור, דרך הצינור התחתון, תסחרר אותם בבלוק, ותוציא ואתם מהצינור העליון. שים לב לבצע ללא טרמוסטט.

ניקוי רדיאטור חימום (פנימי), לנתק את שני צינורות המים הגמישים מקיר האש, ולחבר צינור גינה, ולפתוח את הברז. שווה לבדוק שלא נוזלים מים לתוך תא הנוסעים, דבר שמצביע על חור.
קיד.

ניר ל
31-05-05, 12:47
תודה רבה ,
אם ככה אני אוותר על חיבור הרדיאטור הפנימי שגם ככה מנותק - תכלס אין לי בו צורך, יש מזגן, גם אם המזגן לא יעבוד עדיין יהיה הרבה יותר חם ברכב מאשר בסיקס הפתוח.
מוני - כל מה שאמרת בוצע בידי הבעלים הקודם לפני כחודש - הרדיאטור נשלח לניקוי, צנרת הוחלפה, טרמוסטט הוחלף, אטמים הוחלפו, צנרת הגיר וה"כ הוחלפה, תיבת ה"כ שופצה, כל הפילטרים והשמנים הוחלפו ועוד ועוד. על הנייר (החשבונית ממוסך גתוס) הרכב הזה טופל בקפדנות. אם המוסך אכן עשה ולא רק גבה תשלום - אין לי כרגע מה לעשות, אלא להניע ולנסוע.
אגב, זוהה חיישן ABS תקול ולא הוחלף עפ"י רצון הבעלים, נורה דולקת כמובן, אם אני מחליף - מספיק לנתק מצבר או שצריך לאפס ע"י הטסט בוק ?

ד"א : מה דעתכם על רעיון הבישול של הרדיאטור (בתאוריה) ? מנהלי הפורום סבורים שנשתבשה דעתי וכבר פנו לפסיכיאטר המחוזי ...

danip
01-06-05, 11:41
אני חשבתי להשתמש אולי בקלגון או אולי חומר דומה להסרת אבנית אבל אני חושש ממה שיקרה לחלקים אחרים של מעברי המים כמו הצנרת גומי או אטמים וכו' מישהו יודע אם כדאי או לא?
דני

gmb
05-06-05, 22:14
בהנחה שאנו מדברים רק על חלודה ואבן, ואין אצלך שארי שמן במים.
אז...
המסת סידן היא רק במצב קר, לכן, הייתי מוציא את הטרמוסטט, ממלא קודם את מלח הלימון, לאחר מכן מים. מניע את המנוע (ללא פקק על הרדיאטור) על מנת לסחרר את התמיסה, ומכבה לאחר 2 דקות.
להניע לחצי דקה כל 10 דקות (זה לא ממש מדעי).
בסוף התהליך, לנתק את הצינור העליון מהרדיאטור, להניח אותו מופנה מטה או הצדה .
להכין צינור מים בעל ספיקה גבוהה.
להניע את המנוע, ולהכניס מים בעזרת הצינור אל הרדיאטור, בהתאם לקצב הגלישה מהפתח העליון. בשלב זה המשאבה תינק מים נקיים מהרדיאטור, דרך הצינור התחתון, תסחרר אותם בבלוק, ותוציא ואתם מהצינור העליון. שים לב לבצע ללא טרמוסטט.

ניקוי רדיאטור חימום (פנימי), לנתק את שני צינורות המים הגמישים מקיר האש, ולחבר צינור גינה, ולפתוח את הברז. שווה לבדוק שלא נוזלים מים לתוך תא הנוסעים, דבר שמצביע על חור.
קיד.

קיד, אתה יכול בבקשה לפרט את הוצאת הטרמוסטט מסופה?
איך בדיוק למלות את מערכת הקירור במלח לימון, להוסיף כמה גרם מלח לימון לכמות של מים ואז למלות לתוך הרדיאטור?

רמי

moriseven
05-06-05, 22:26
רמי, לבית טרמוסטט ישנם שני ברגים שאתה צריך לפרק ,לפני שאתה מפרק תפרק את הצינור הגדול שמחובר אליו שהולך לרדיאטור ואת החיבור של החיישן טמפ' ואז כשאתה מוציא אותו אתה תראה את הטרמוסטט.
הטרמוסטט הוא עגול עם קפיץ בתוכו.

מוריס

קיד
06-06-05, 00:19
קיד, אתה יכול בבקשה לפרט את הוצאת הטרמוסטט מסופה?
איך בדיוק למלות את מערכת הקירור במלח לימון, להוסיף כמה גרם מלח לימון לכמות של מים ואז למלות לתוך הרדיאטור?
רמי
כמו שמוריס הסביר, רק אל תשכח לקנות אטם חדש לפני שאתה מפרק.

בקשר ל"גרמים" אני מתכוון ל"קילו גרמים".
לזה התכוונתי בחומצה חלשה מרוכזת. אתה יכול להמיס 2 ק"ג מלח לימון, זה יעבוד יותר מהר, ולא יגרום לראקציה יותר קשה מאשר 100 גרם.
בישול נעים.
קיד.

שלומי
14-06-05, 22:39
הי ,
ניסיתי על רכב המבחן שלנו (סוזוקי סוויפט) ואכן יצא גועל נפש רציני מהמערכת וטמפ' המנוע הנורמלית ירדה קצת.

תוספת לניסוי - טיפלה אבקת כביסה .

אבל מה - אני לא מצליח להיפטר מהריח של המלח לימון גם אחרי הרבה שטיפות , האם זה מזיק ?

מנוע סוויפט = מנוע סמוראי בכללי

רכס חיים
15-06-05, 22:24
מלבד עצות טובות שקיבלת הנוגעות להחלפת חלקי גומי ישנים יש דרך פשוטה ויעילה לניקוי מערכת הקירור. קח כוס של אבקת כביסה למכונות כביסה -הן לא עושות קצף. חמם את המים במנוע לטמפרטורה גבוהה של 70 מעלות. שפוך לתוך הרדיאטור חצי כוס אבקה סגור מכסה ותן למנוע לעבוד על טורים נמוכים כחצי שעה. רוקן את כל המים וחזור על הפעולה עם חצי הכוס השניה. המים שתרוקן בפעם הזו יהיו כבר נקיים לעומת המים החומים והעכורים של הפעם הראשונה. הזרם מים נקיים מצינור עד שיפלטו מים נקיים לחלוטין , ואז הכנס מים ירוקים חדשים. ניתן לחזור על פעולה כזו בעוד חודשיים שלושה ואין היא גורמת לכל נזק אך היא מנקה את כל המערכת , החל ברדיאטור, המנוע , המשאבה וכל חלקי הגומי. באבקת כביסה יש את כל המרכיבים שמונעים פגיעה בחלקי מתכת ואת כל המרכיבים הדרושים להסרת חומרים זרים שמפרידים בין המים למתכת, במיוחד השומניים שבהם. מה עוד שזה לא עולה כלום.בהצלחה.

שלומי
16-06-05, 00:25
היום התחיל טפטוף מהרדיאטור :cry:

נראה מחר מה בדיוק ,ניחוש שלי - חור שהיה סתום בלכלוך ועכשיו כבר לא ...

שלומי
17-06-05, 12:40
אכן חור שהיה סתום באבנית - לפחות שנתיים בהן הרכב אצלנו .
מי שיש לו רדיאטור ישן שיקח בחשבון

gmb
17-06-05, 22:13
מלבד עצות טובות שקיבלת הנוגעות להחלפת חלקי גומי ישנים יש דרך פשוטה ויעילה לניקוי מערכת הקירור. קח כוס של אבקת כביסה למכונות כביסה -הן לא עושות קצף. חמם את המים במנוע לטמפרטורה גבוהה של 70 מעלות. שפוך לתוך הרדיאטור חצי כוס אבקה סגור מכסה ותן למנוע לעבוד על טורים נמוכים כחצי שעה. רוקן את כל המים וחזור על הפעולה עם חצי הכוס השניה. המים שתרוקן בפעם הזו יהיו כבר נקיים לעומת המים החומים והעכורים של הפעם הראשונה. הזרם מים נקיים מצינור עד שיפלטו מים נקיים לחלוטין , ואז הכנס מים ירוקים חדשים. ניתן לחזור על פעולה כזו בעוד חודשיים שלושה ואין היא גורמת לכל נזק אך היא מנקה את כל המערכת , החל ברדיאטור, המנוע , המשאבה וכל חלקי הגומי. באבקת כביסה יש את כל המרכיבים שמונעים פגיעה בחלקי מתכת ואת כל המרכיבים הדרושים להסרת חומרים זרים שמפרידים בין המים למתכת, במיוחד השומניים שבהם. מה עוד שזה לא עולה כלום.בהצלחה.

רק לצורך וידוי, אתה מדבר על ביצוע הפעולה כאשר הטרמוסטט מנותק, נכון?
האם פעולה זו שתיארת ביחד עם מלח הלימון יתנו תוצאה יטובה יותר של ניקוי או שעדיף חומר אחד כל פעם?
האם פעולה זו גם תנקה "חלודה" במערכת?
האם אפשרי/כדאי/מומלץ לשים חומר ניקוי ולנסוע כך מספר דקות במקום לתת לרכב לעמוד מונע חצי שעה ואז לבצע ריקון או שמא זה לא כדאי?

רמי

lizard
18-06-05, 00:09
מישהו יודע במקרה מאיפה אפשר למצוא (רצוי מאוד בחינם) תרשים של מערכת הקירור במגנום דיזל מודל 98?

תודה
מיכה

קיד
18-06-05, 11:26
מישהו יודע במקרה מאיפה אפשר למצוא (רצוי מאוד בחינם) תרשים של מערכת הקירור במגנום דיזל מודל 98?

תודה
מיכה
מיכה זה יותר פשוט ממה שאתה חושב.
יש לך שאלה ספציפית? שאל ואענה לך.
הטרמוסטט נמצא בצד ימין של המנוע, היכן שנכנס צינור המים החוזרים מהרדיאטור.
---הטרמוסטט מורכב בקו המים הקרים---
בברכה,
קיד.

lizard
18-06-05, 13:18
תודה רבה.
במהלך שבוע הבא אני אתחיל לעבוד על המגנום.
אני קודם אלך ביום ראשון להקפיא רשיונות כי זה יקח הרבה זמן.

gmb
19-06-05, 13:18

רק לצורך וידוי, אתה מדבר על ביצוע הפעולה כאשר הטרמוסטט מנותק, נכון?
האם פעולה זו שתיארת ביחד עם מלח הלימון יתנו תוצאה יטובה יותר של ניקוי או שעדיף חומר אחד כל פעם?
האם פעולה זו גם תנקה "חלודה" במערכת?
האם אפשרי/כדאי/מומלץ לשים חומר ניקוי ולנסוע כך מספר דקות במקום לתת לרכב לעמוד מונע חצי שעה ואז לבצע ריקון או שמא זה לא כדאי?

רמי

מישהו?
קיד? רכס חיים? אי אלו אחרים?

רמי

קיד
19-06-05, 19:27
רמי,
לדעתי סבון כביסה הוא חומר בסיסי, אני מניח הנחה זו על סמך היכולת האנזימטית של הסבון לפרק שומנים. זה לא עולה בקנה אחד עם פעולת המסת האבן. מלח לימון היא חומצה חלשה. עירבוב חומצה עם בסיס לא נותן דבר.
הייתי נשאר עם מלח הלימון.
בכל מקרה, המסת סידנים נעשית רק בטמפרטורה נמוכה. בטמפ. מעל 30 מעלות, סיד מסיס הופך לבלתי מסיס.
מכאן שלא משנה באיזה חומר אתה משתמש כדי להמיס את הסיד, תעשה פעולה זו ללא חימום.
בברכה,
קיד.

עודדוש
21-06-05, 11:45
שלום
אם אני מבין נכון המשקע שנוצר הוא אבנית שהרכבו CaCO3 ולמיטב זיכרוני זהו בסיס חלש. כיוון שזהו בסיס מלח הלימון מגיב איתו וגורם לפירוקו.
קיד, כיוון שלא מדובר בהמסה בלבד האם תגובה זו תעצר בטמפ' גבוהה?
אם זה נכון דרך הפעולה צריכה להיות כמו בקומקום חשמלי כלומר להכניס תמיסת מלח לימון להתניע לפרק זמן קצר ולהשאיר לעמוד פרק זמן ארוך, לרוקן ולשטוף.
האם אפשר להשתמש בחומר שמוסיפים למדיח כלים, למניעת אבנית, על מנת לנקות את המערכת.
עודד

קיד
21-06-05, 23:01
שלום
אם אני מבין נכון המשקע שנוצר הוא אבנית שהרכבו CaCO3 ולמיטב זיכרוני זהו בסיס חלש. כיוון שזהו בסיס מלח הלימון מגיב איתו וגורם לפירוקו.
קיד, כיוון שלא מדובר בהמסה בלבד האם תגובה זו תעצר בטמפ' גבוהה?

כן. הריאקציה בררנית לטמפרטורה, בדיוק כשם שהתהליך ההופכי תלוי טמפרטורה.

אם זה נכון דרך הפעולה צריכה להיות כמו בקומקום חשמלי כלומר להכניס תמיסת מלח לימון להתניע לפרק זמן קצר ולהשאיר לעמוד פרק זמן ארוך, לרוקן ולשטוף.

ראה את ההסבר המקורי שלי בתחילת השירשור.

האם אפשר להשתמש בחומר שמוסיפים למדיח כלים, למניעת אבנית, על מנת לנקות את המערכת.
עודד
כן, אבל זה סתם יקר.
בברכה,
קיד.

gmb
27-06-05, 00:26
טוב, ניסיתי את שיטתו של רכס חיים, רק מכיוון שזה הכי פשוט לביצוע, בלי לפרק ובלי להתאמץ יותר מדי... בכל מראה אני סתם מנקה על מנת לשמור על הרדיאטור, המעברים וכולי.. אולי נעשה בהמשך את אשר קיד הציע ונשקה את הרדיאטור במלח לימון...
יש לי רק שאלה, עכשיו, לאחר שכל המים הם עם אבקת כביסה.. אני רוצה לרוקן את -כל- המים ולמלות מים חדשים... רכס חיים המליץ לי לפתוח את הצינור התחתון של הרדיאטור, להתניע, ואז למלות מים במיכל העיבוי ללא הפסקה, זה יגרום להזרמת מים נקיים בכל המערכת, ממיכל העיבוי, לרדיאטור, משם לצינורות שמסביב למנוע ואזי ליציאת המים... אבל! אני חושב שרכס חיים טועה (אם זה יכול לקרות), האם הצינור התחתון הוא לא צינור הכנסת מים מהרדיאטור לכיוון המנוע? בעצם זהו הצינור ההפכי, האם אני לא אמור לפרק את הצינור העליון שהוא זה שמביא מים מצינורות המנוע לרדיאטור ובכך כל המים במערכת הוזרמו החוצה?

האם ברגע שאני אכניס מים חדשים הטרמוסטט יתקרר ואזי יסגר ובעצם לא אוכל להחליף את המים שתוך המנוע?

מהי בעצם דרך הפעולה הנכונה על מנת להחליף את המים ברדיאטור מבלי לפרק שום דבר (פשוט חבל לפרק ואז לרוץ לקנות חלקים שאי אפשר להשתמש בהם שוב, כל עוד זה עובד בנתיים ואין נזילות, שישאר)

רמי

moriseven
27-06-05, 09:27
השאלה היא האם מילית אבקת כביסה רק ברדיאטור או גם הפעלת את המנוע ונתת למים לזרום במעברים?

קיד
27-06-05, 09:36
רמי

עליון :!:
באופן זה, קצב יציאת המים יהיה מוגבל ע"י פתיחת הטרמוסטט.
בברכה,
קיד.

ערן המסוקס
27-06-05, 11:18
אני לא הייתי מבצע שום דבר כזה עם מנוע עובד. הפרשי חום בין מנוע חם למים הקרים הטריים שזורמים דרכו לא עושים טוב.
על פלאנג' המים יש יציאה למערכת החימום של הרכב. היציאה הזאת עוקפת את הטרמוסטט. משם אתה יכול להזרים מים לתוך המנוע, כאשר הצינור העליון או התחתון פתוחים (בכל דרך שתוציא כמה שיותר ג'יפה וסבון החוצה).
אני הייתי מתחיל עם הצינור התחתון בכדי להוציא את המשקעים והלכלוך, שלא יעברו דרך הרדיאטור. אחרי זה מחבר את התחתון, מנתק את העליון ושוטף שוב, ולאחר מכן שוב מרוקן מהתחתון.
את המים תזרים דרך היציאה של צינור החימום בפלאנג' מים.

ערן המסוקס
27-06-05, 11:25
במחשבה שנייה (הצצתי בשרטוט של מע' הקרור כדי לרענן את הזכרון), הכי טוב יהיה לנתק את צינור המים הדק (מע' חימום) במחובר למשאבת המים ולתוכו להזרים את המים. הם יעברו דרך רדיאטור החימום אל הפלאנג' דרך המנוע, אל משאבת המים ואת הצינור התחתון של הרדיאטור. אם הצינור יהיה מחובר אז גם דרך הרדיאטור, אבל כפי שאמרתי לך. בהתחלה עושה את התהליך בלי הרדיאטור ואחרי שהמשקעים היו יוצאים הייתי מחבר גם אותו.

ערן המסוקס
27-06-05, 11:28
קיבינימט.. שכחתי לרשום.. אם אתה רוצה שמים יעברו דרך הרדיאטור בדרך הזאת, אתה כמובן צריך לסתום את היציאה הפתוחה על משאבת המים.. :)

gmb
27-06-05, 11:49
השאלה היא האם מילית אבקת כביסה רק ברדיאטור או גם הפעלת את המנוע ונתת למים לזרום במעברים?

כאילו, דאא.... :)

המנוע רץ כבר כמה ימים עם האבקה, רכס חיים טוען שהא נוסע כך תמיד ואין בעיות... לא תוקע שום דבר ולא מזיק... אז נשמע לו, הוא נשמע די אמין ורציני...

קיד: בלבלת אותי, אתה משתמש במילים קצרות מדי... הצינור שצריך לפרק זה העליון?
ואזי למלות מים מהמעבה תוך כדי מנוע עובד ואזי מים יצאו מהצינור העליון... אבל כמו שאמרתי, הטרמוסטט יגביל אותנו, המים במערכת הפנימית (במיקום המנוע) לא יוחלפו... יש מה לעשות עם זה? או שאני טועה?

דרך אגב, מערכת החימום הפנימית לא מחוברת כרגע, בעקבות נזילות שיש בתוך הרכב... בהזדמנות אני אפרק את הדש-בורד ואתקן/אחליף.. לבנתיים אין לי צורך בחימום אז מסתדרים ככה... במקום צינור שמחבר את היציאה/כניסה למערכת החימום שמתי שתי סופיות והידקתי ככה שזה סגור... לבנתיים עובד מצויין (בערך חודשיים).

ער:, נראה לי שהבנתי אותך :)
דרך אגב, המשכתם לטייל עוד ביום שישי אחרי שעזבתי?

רמי

ערן המסוקס
27-06-05, 12:16
!? אתה היית איתנו בטיול? אתה עם הסופה הכסופה? אם כן, אז עשינו עוד איזה עלייה מאתגרת ופרשנו..
בכל מקרה, בקשר למערכת החימום החסרה שלך. מה שתעשה הוא להתחבר עם צינור לפלאנג' מים לחיבור הקטן שהיה של מערכת החימום. ומשם תזרים את המים. זה בדיוק אותו הדבר רק בלי לעבור דרך רדיאטור החימום שלא מחובר אצלך.. בשיטה הזאת אתה עוקף את הטרמוסטט.. בהצלחה.

gmb
27-06-05, 12:25
!? אתה היית איתנו בטיול? אתה עם הסופה הכסופה? אם כן, אז עשינו עוד איזה עלייה מאתגרת ופרשנו..
בכל מקרה, בקשר למערכת החימום החסרה שלך. מה שתעשה הוא להתחבר עם צינור לפלאנג' מים לחיבור הקטן שהיה של מערכת החימום. ומשם תזרים את המים. זה בדיוק אותו הדבר רק בלי לעבור דרך רדיאטור החימום שלא מחובר אצלך.. בשיטה הזאת אתה עוקף את הטרמוסטט.. בהצלחה.

כן, זה הייתי אני...
שלום :)

אהה. אז הבנתי אותך... אבל לא הבנתי מה זה החיבור הקטן... שתיהם באותה מידה... לאיזה מהם להתחבר? זה שקרוב לרדיאטור או שזה שאחורה יותר לכיוון המצבר?
רמי

ניר ל
27-06-05, 13:18
ולחשוב שאני התחלתי את העניין הזה...
לא הייתי משתמש באבקת כביסה ולא בשום חומר שהסרת אבנית זה לא היעוד העיקרי שלו, זה שהוסיפו לאבקה תוסף להסרת סידן זה יפה, אבל עדיף אם כבר להשתמש בתוסף עצמו. קיד אומר מלח לימון - שיהיה מלח לימון, למה לא להסתפק בזה ?. לנסוע עם אבקת כביסה בתוך נוזל הקירור במשך זמן, זה כבר נשמע לי הזוי לחלוטין, אם כבר אז תוסיף כמה גרביים וזוגות תחתונים, ככה לפחות תרוויח מזה משהו.
שימוש בסוגי מינראלים ודטרגנטים שלא לצורך עלול לתקוף חלקי מנוע ולגרום נזק רב.
בלי שום קשר לא הייתי נוקט בשום פעולה כזאת שלא לצורך - אם אין בסיס לכך שיש בעיה או הצטברות משקעים במערכת הקירור למה לטפל בזה בכלל ? אם המנוע לא מתחמם והמערכת עובדת היטב, ניקוי עלול גם להזיק, ניקוי של מנוע ישן עלול להביא לסיום מיידי של חייו ע"י פתיחת חורים שנסתמו ע"י המשקעים, פריצה של אטמים וכו'.
אני באופן אישי, ברגע שהבנתי שמע' הקירור תקינה והמשקע שהבחנתי בו הוא תוצאה של נזילת נוזל קירור עקב אי אטימה של הפלאנג' לאחר החלפת טרמוסטט, פתחתי את הפלאנג', החלקתי משטחים, סגרתי חזרה עם אטם חדש והוספתי נוזל קירור. זה הכל.

ערן המסוקס
27-06-05, 14:28
אם הסעפת מחוברת לפלאנג' מים עדיין אז תתחבר מהחיבור האחורי של הסעפת (קרוב לקיר האש). משם תכניס מים.
אני אישית, אם אני רוצה לנקות את מערכת המים, פשוט משתמש בחומר ניקוי למערכות קרור (פלאשינג למערכת מים).
אגב, גם אני בדיעה שאם אין בעייה עם מערכת הקרור, כלומר הקירור מספיק טוב, לא כדאי לנקות את המערכת. יש לנקות רק בזרם מים ולהכניס נוזל קרור איכותי.

עודדוש
27-06-05, 15:19
שלום
דרך אגב בררתי בחנות לרכב ויש לקנות אבקה לניקוי מערכת החימום. האבקה באה בפחית מתכת, דומה מאוד לפחית של תוסף הדלק, והיא עולה 15 ש"ח. שופכים את תוכן הקופסה לרדיאטור מתניעים לפרק זמן מסויים מנקזים וממלאים בנוזל קרור.
למשהו יש ניסיון עם זה?
תודה רבה
עודד

ערן המסוקס
27-06-05, 18:47
לא יודע. באוטו דיפו יש חומר נוזלי בבקבוקון קטן שבוא השתמשתי. אני משער שזה יעשה את אותה העבודה.. עדיף לדעתי להשתמש בחומר ניקוי של חברה מוכרת כלשהי.. כך הסיכוי לנזק קטן יותר.

קיד
27-06-05, 23:41
שלום
דרך אגב בררתי בחנות לרכב ויש לקנות אבקה לניקוי מערכת החימום. האבקה באה בפחית מתכת, דומה מאוד לפחית של תוסף הדלק, והיא עולה 15 ש"ח. שופכים את תוכן הקופסה לרדיאטור מתניעים לפרק זמן מסויים מנקזים וממלאים בנוזל קרור.
למשהו יש ניסיון עם זה?
תודה רבה
עודד
נשמע זול מדי.
חומר יעודי לשטיפת מערכות קירור של חברת "וירט" עולה מעל 100 ש"ח לצרכן. החומר מגיע בבקבוקון.
קיד.

gmb
07-07-05, 20:51
טוב
בשבוע שעבר אכן ביצעתי החלפת המים ברדיאטור לאחר ניקויה ע"י הוספת אך ורק אבקת כביסה...
נסעתי עימה (אבקת הכביסה - משהו כמו 3/4 כוס, בערך כ-150 מ"ל) משהו כמו שבועיים שלוש אם אני לא טועה... ובשבת האחרונה היה איזה שעה פנויה אז החלפתי מים (יחד עם ניקוי בית מצערת ומנוע צעדים... כמה טוב כשיש קצת זמן חופשי :) )..
טוב, אז חזרה לענייננו.. יצאו מלא, אבל מלא מים כעורים שעד לפני הוספת אבקת הכביסה האם היו די נקיים (וזה אחרי שהחלפתי מים כשקניתי את הרכב לפני כחודשיים/שלושה)

המים היו עכורים מאוד, בטוח גם בגלל אבקת הכביסה... אבל הצבע שלהם היה חום כהה... ממש היה אפשר לראות איך כמות מאוד נכבדה של חלודה יוצאת מהרדיאטור...
לאחר כמספר דקות ואי אילו ליטרים של מים התחילו לצאת מים נקיים... סוגרים הכל ובצעים גם ניקוי במיכל העיבוי שגם הוא היה די "ספוג" חלודה... למרות היותו פלסטיק...
גם משם יצאו המון מים עם חלודה (מספר "סבבים" של מים)...
מילאתי הכל מחדש, נסעתי מאז כשבוע... ועד עכשיו כשמסתכלים לתוך הרדיאטור/מעבה אפשר לראות מים צלולים כמי עדן וכמובן הרדיאטור עצמו נקי מאוד (לא לגמרי, בטח יצטרך או כמה ניקויים) אבל אפשר לראות את הרדיאטור עצמו ולא שכבת חלודה...

לפי מה שאני רואה, עשיתי טוב...

לפני כן הרכב לא התחמם, אבל הגיע לטמפרטורת עבודה בקצב מהיר, עכשיו לוקח לו עוד כמה דקות להגיע לטמפרטורת עבודה, ושם הוא כבר יציב (ככה עולה יורד מדי פעם תלי בנסיעה)..
בכל מקרה, עכשיו אני ישן בשקט שמערכת הקרור נקייה ותתפקד היטב כשצריך...

דרך אגב, לא שמתי לב לירידה מסויימת בטמפרטורת העבודה, אבל כמו שכבר צויין, כבר לפני לא היו בעיות התחממות... אולי אפשר לשים לב לירידה מינורית בטמפרטורות...

בגדול, אני ממליץ... לא פירקתי שום חלק חשוב, לא טרמוסטט ולא אי אילו חלקים... כך שזה קל לביצוע ומהיר... רק צריך לחכות עם אבקת הכביסה שבוע שבועיים (אפשר לנסוע כרגיל, אני נסעתי רגיל וגם טיילתי, ע"פי המלצת חיים רכס) ואזי לנקות הכל...

רמי

קיד
07-07-05, 23:00
רק צריך לחכות עם אבקת הכביסה שבוע שבועיים רמי
לחכות למי?
למה אתה חושב ששבועיים הם יותר אפקטיביים מאשר 24 שעות או 24 דקות?
קיד.

coas
07-07-05, 23:56
סבון הוא חומר עם שתי קצוות, חומצי ובסיסי. משום כך יכולתו הליפופילית. הוא נקשר לשומנים תחילה עם קצהו החומצי, דבר הגורם לירידה במטען החשמלי, וכתוצאה מכך נקשר בקלות למיים, עם קצהו הבסיסי ונשטף איתם.

-->