PDA

צפייה בגרסה מלאה : רעש של מכה (בום) בזמן האטה

עירא
31-05-05, 19:22
לאחרונה שמתי לב (שמתי לב זה אומר שאין לי מושג כמה זמן זה קיים, אולי זה היה תמיד ופשוט לא הבחנתי בזה, ואולי זה צץ עכשיו) שבזמן האטה
(זמן האטה = 1. עזיבה מהירה של הגז בטורים בינונים ומעלה ומעבר למעשה לבלימה ע"י המנוע
2. לחיצה זריזה על הברקס, לאו דווקא חזקה אבל מהירה, עם או ללא לחיצה על המצמד)
נשמע מאין בום.
קצת קשה לי לומר מהיכן הוא מגיע (אבל הימור שזה מהחלק היותר קידמי של הג'יפ)
כאילו יש איזשהו חופש שברגע ההאטה הוא נסגר וגורם לבום.
אשמח לשמוע רעיונות איפה להתחיל לחפש.
חשוב לציין שאני נוסע ב-2X4 עם לוקרים פתוחים (ניתן לסובב את הדרייבשאפט הקידמי בייד כאשר הג'יפ עומד)

עירא

ערן המסוקס
31-05-05, 21:11
בדוק חופשים בין הסרן לקפיצים. חיזוק ברגי ה U בולט לסקיד פלייטס!

פרק גלגלים ובדוק את הקליפרים. בדוק חופשים בין ברגי האלן לקליפר, בדוק שלא חסרים לך הקפיצים בין הקליפר לרפידות.

בדוק גם את הסרן האחורי.

בדוק את כל הבושינגים של הקפיצים.

בדוק את כל תושבות הבודי.

בדוק קירבה של מכלולים שונים לרצפת הבודי (מנוף קלאץ', גיר, מנוע, אגזוז...).

בהצלחה.

AvigdorAharon
31-05-05, 22:14
אני מהמר על תושבות מנוע ותושבת הגיר...
אתה יודע איך בודקים תושבות מנוע?

בהצלחה
אביגדור

עירא
31-05-05, 22:27
לבדוק אני אבדוק,
השאלה שלי לגבי כל דבר היא למה?
למה תושבת מנוע/גיר/בושינגים של קפיצים / תושבות בודי וכו'
נימוקים בבקשה.

עירא

shmil
31-05-05, 22:45
מסכים עם אביגדור בהערכה שהמדובר בתושבות המנוע.

שאלת למה, עירא:
נורא פשוט, ראה התמונות הנהדרות של נחל קינה.... זה למה, המנוע רצה לצאת לטייל גם כן, ולא הרשית לו. יכולת לפתוח לו את המכסה, שיהנה גם הוא מהנוף.

וברצינות: בזמן עבודה פועלים כוחות על המנוע בכמה מישורים. שינוי באחת מושיב חזרה את המנוע במקום, ואכן הגיוני שזו המכה הנשמעת.

ובעוד יותר רצינות: נותן לך מחמאה, עירא, פעם שנייה, על חוסר החשש לגשת למשהו חדש ולהתפתח כפי שהתפתחת, ועל חוסר החשש בנהיגה.

עם זאת, ואם יותר לי, טיפ לפעם הבאה לגבי אותו שרשור של נחל קינה, שראיתי רק לפני 3 דקות:
ראיתי שאתם נוסעים עם כננות ורצועות. נהדר. אלא שבפעם הבאה עדיף לעגן רכב שנכנס לשפ"ץ לפני ההתהפכות ולא לאחריה. אותו עיגון בדיוק, שביצעתם כדי להחזיר את שמשון על רגליו, היה צריך להתבצע קצת קודם, כבר בנסיון היציאה.
עדיף לעגון פעמיים מיותרות, מלתקן פעם אחת.... :twisted:

ערן המסוקס
31-05-05, 23:17
לפי התיאור שלך, עירא, של התופעה. אין קשר לתושבות מנוע וגיר. אבל זאת דעתי כמובן.

ועכשיו להסברים "למה":

לפי התאור שלך קיים חופש כשלהו שלא קשור למערכת ההינע. למה לא קשור? כי אתה טוען שאתה שומע נקישה כאשר אתה לוחץ בצורה פתאומית על דוושת הבלם. לחיצה על הבלם לא קשורה למערכת ההינע ולא מעבירה עומסים למערכת, וגם אלה שמועברים אינם משמעותיים במיוחד.

אם כך, נעבור לרכיבים אשר כן מקבלים זעזוע בשעת בלימה מהירה..

[אגב, עכשיו אני קולט שכנראה אין קשר ישיר לבלמים מכיוון שהתופעה מופיעה גם כאשר אתה עוזב את הגז ולא לוחץ על הבלמים.]

אז מה נשאר לנו...

הדבר הראשוני שמקבל את מירב העומס בשעת בלימה, האצה או תאוטה ברכב הוא בדרך כלל הסרן האחורי (בבלימה גם הסרן הקדמי). הווה אומר, הסרן מקבל כח להתנגדות להתקדמות הרכב, בצורת התנגדות לסיבוב הגלגלים. המומנט המופעל ע"י הגלגלים יגרום לסרן לנסות להסתובב סביב עצמו. תפקיד הקפיצים הוא להחזיק את הסרן במקומו. אם החיבור בין הסרן לקפיץ רופף, ייווצר חופש ונקישה. גם גומיית בולם זעזועים חסרה יכולה לגרום לנקישה במצב זה.

הסרן מעביר את הכח דרך הקפיצים לקצוות הקפיצים. שם נמצאים הבושינגים. אולי שם יש אחד קרוע, או תושבת? אולי יש עלה שבור?

אם הכל תקין, בדוק את תושבות הבודי. בשעה בלימה פתאומית הבודי מקבל זעזוע.
אם קיים חופש והבודי יכול לזוז מעט במצבים כאלה ייתכן שיזוז מספיק כדי לפגוע במכלולים שממוקמים קרוב אליו.

asafk
31-05-05, 23:19
בורג מרכוז שבור/ ברגי U לא מהודקים. ככה זה נשמע מכאן.

אסף.

עירא
01-06-05, 08:27
ברגי U בסרן האחורי היו משוחררים (רק בצד האחורי שלהם משום מה)

עירא

-->