PDA

צפייה בגרסה מלאה : הפרשי גובה צד נהג/נוסע - סיבות אפשריות?

רוכברודאו
15-09-13, 12:17
גראנד WJ 2004 (דיזל) 150000 קמ

אחרי שסיימתי עם כל השדרוגים/החלפות/בדיקות והגעתי לסטאפ מתלים הרצוי (4"), נותרתי עם הפרש גובה בין צד ימין לשמאל של הרכב של כ 1-1.5 סמ (צד נהג נמוך יותר מצד הנוסע).
זה לא היה מטריד יותר מדי אלמלא ישנה סטיה איטית אך עיקבית לצד שמאל (צד נהג) בנסיעה בקו ישר (יותר בולט בכביש מהיר). הרכב עבר יישור פרונט אחרי החלפת צמיגים (מאוזנים).
הנתונים:

צמיגים חדשים, קפיצים חדשים, מבודדי קפיצים חדשים (גומי), זרועות מקוריות, בוקסות מקוריות (למעט 2 עליונות אחוריות ובולגוינט אחורי עליון על זרוע A חדשים כולם).

השאלות:
ייתכן ובוקסות שחוקות במוטות רדיוס תחתון קדמי/אחורי אחראים על ההפרש גובה הזה?
בוקסות מוט רדיוס עליון (קדמי) גם יכולות לשחק תפקיד בהפרשי הגובה?
יש משהוא אחר שיכול להסביר את הפרשי הגבהים בין הצדדים?

השאיפה שאם אמצא את הסיבה ופתרונה - גם הסטיה שמאלה תיסתדר מעצמה.

רעיונות?
אבשלום

zik5
15-09-13, 12:24
החלפתה את הפנארד?

eysham
15-09-13, 12:51
אבשלום, המדידה כשאתה יושב ברכב? אולי הבעיה בצמיגים שלך.... :)
הייתה לי פעם את הבעיה הזו והיה קשה לפתור במוסך...:mad:

לדעתי הדבר היחיד שיכול להשפיע על הגובה הוא הקפיצים.התושבות שלהם כולל המבודדים.
כל השאר - זרועות, פנהרד, בוקסות וכו, לא ממש משחקים בקביעת הגובה, למעט אולי אם הידקו את הזרועות לפני שהרכב ישב עם המשקל שלו על הריצפה.
בשביל הספורט, תשחרר את הברגים של הזרועות ותראה אם הג'יפ פתאום מתיישב.

בנוסף, איזה קפיצים יש לך? יש מצב שבדיזל יש הפרשי אורכים בין הצדדים (כמו בג'ימני למשל)

איל

רוכברודאו
15-09-13, 13:35
פנארד הוחלף אבל לא שיניתי אורכו מ 3" ל 4" כי בהוראות נתנו אותה מידת אורך ל3" ול 4" אולי שווה לתת לו עוד ס"מ באורך? (מוט של איירון רוק המתכוונן)
לא ביצעתי שחרור ברגים ברדיוסים כשעליתי מ 3 ל 4" יכול להיות כזו השפעה?
אין שום הפרשי גובה בקפיצים בדיזל.
אייל - קיוויתי שתגיד משהוא כמו "בוקסה חצי גמורה בקלות מייצרת הפרש של ס"מ" ותפתור לי תסוגייה!
בכל מקרה נראה לי נזחל מתחת לשחרור/הדוק כל הברגים המפלצתיים האלו. אני נהיה זקן מדי לזה..

grand
15-09-13, 13:48
פנארד הוחלף אבל לא שיניתי אורכו מ 3" ל 4" כי בהוראות נתנו אותה מידת אורך ל3" ול 4" אולי שווה לתת לו עוד ס"מ באורך? (מוט של איירון רוק המתכוונן)
לא ביצעתי שחרור ברגים ברדיוסים כשעליתי מ 3 ל 4" יכול להיות כזו השפעה?
אין שום הפרשי גובה בקפיצים בדיזל.
אייל - קיוויתי שתגיד משהוא כמו "בוקסה חצי גמורה בקלות מייצרת הפרש של ס"מ" ותפתור לי תסוגייה!
בכל מקרה נראה לי נזחל מתחת לשחרור/הדוק כל הברגים המפלצתיים האלו. אני נהיה זקן מדי לזה..

פנהרד מכוונים כאשר הרכב על הריצפה, חור מול תושבת, ולא על סמך ניחושים של ס"מ יותר או פחות....

נסה להחליף בין הקפיצים ימין ושמאל, ייתכן שהבעיה תפתר לך, ואם לא, לפחות תוכל לדעת האם האשמה בקפיץ או לא.

sos4u
16-09-13, 13:28
לא יודע איך אצלך, אבל אני תמיד מכוון צד נהג גבוה ב 1.5-2 ס"מ גבוה יותר, מהצד השני, ככה כשאני יושב על הכסא, זה מתאזן ...
ואף אחד לא שואל איך ...

שחר.ז.כ
01-10-13, 16:54
יש אפשרות שהבולמים עצמם לא תקינים אפילו אם הם חדשים...זה כבר קרה למספר אנשים שאני מכיר...

itay
01-10-13, 17:00
יש אפשרות שהבולמים עצמם לא תקינים אפילו אם הם חדשים...זה כבר קרה למספר אנשים שאני מכיר...

אתה יכול להסביר למה?

שחר.ז.כ
01-10-13, 23:07
היי איתי...בלי קשר גם אני מאלף כלבים למגוון מטרות שונות...והיום עובד על פרוייקט חדש בנושא...
לעניין........הבולמים לפעמים מגיעים ללקוח עם "פאק" בכמות הגז/השמן ויש מצב שבו בבולם חסר מעט גז או שמן והוא חלש יותר מהבולם המקביל.
לדעתי בין הנסיונות כדאי בנוסף להחליף בין הבולמים (ימין/שמאל) ולראות אם יש שינוי במצב.
אני תמיד מעדיף ללכת ולנסות את הדברים הפשוטים יחסית לפני שמפרקים חצי רכב ומשקיעים בבוקסות מוטות וכו'...
בהצלחה ואני מקווה שזה רק בולם ולא משהו יותר יקר...

savyon
01-10-13, 23:31
שחר,
אני רואה שאתה חדש בפורום, ברוכים הבאים!
קרא בבקשה את כללי האתר (http://www.jeepolog.com/forums/content.php?r=2033), כתוב שם להמנע מתגובות סרק, ז"א שאם אין לך משהו טוב או נכון לכתוב אז אל תכתוב,
בולמים לא משפיעים על הגובה!

אבשלום,
יש לפעמים שהקפיצים של צד שמאל וצד ימין שונים אם כהתחשבות במשקל הנהג, אם בגלל מיכל דלק שנמצא לאורך אחד הצדדים וכו',
לא תמיד שמים לב להפרש בעין...

תסתכל על כל הקפיצים וחפש את המק"ט שלהם, בד"כ מודפס ע"ג הקפיץ, ראה אם הסיומת שלהם היא L או R; A או B; או משהו דומה,
אם כן יש שני צדדים, אם לא- אין לי מושג.

סביון

ד ו ר ו ן
01-10-13, 23:31
היי איתי...בלי קשר גם אני מאלף כלבים למגוון מטרות שונות...והיום עובד על פרוייקט חדש בנושא...
לעניין........הבולמים לפעמים מגיעים ללקוח עם "פאק" בכמות הגז/השמן ויש מצב שבו בבולם חסר מעט גז או שמן והוא חלש יותר מהבולם המקביל.
הבולם לא תומך במשקל של הרכב, וגם בלי בולמים כלל זה לא אמור להשפיע על גובה הרכב.

הרבה יותר הגיוני שהקפיצים מיועדים לצד נהג/נוסע (קיים בחלק מהרכבים)

foxy
01-10-13, 23:51
סביון יותר עדינות לא תזיק הבחור חדש פה

foxy
01-10-13, 23:52
אופס זו היתה תגובת סרק חחחחח

savyon
02-10-13, 00:09
סביון יותר עדינות לא תזיק הבחור חדש פה

בגלל שהוא חדש...
הוא טרי ועדיין לא הספיק להתקלקל.

בכל מקרה, התחלתי ב"ברוכים הבאים!" והתכוונתי לכך,
רק מה, בקטנה, לשים לב ולנהוג על פי כללי האתר,
זה מה שמייחד אותנו ושומר על חווית גלישה נעימה.

סביון

foxy
02-10-13, 00:32
מסכים איש התגובה היתה בצחוק

שחר.ז.כ
02-10-13, 02:24
סביון שלום.
גם אם אני טועה יש דרך קצת יותר סימפטית לומר זאת ובסך הכל אמרתי את דעתי האישית ומדברים שלמדתי ממכונאי שעבדתי איתו פעם ויכול להיות שעל הרכב הנ"ל זה לא משפיע.
לא התכוונתי לעבור על כללי האתר.
למרות התגובה החריפה במקצת אתה מוזמן לקפה ועוגה;)

8ball
02-10-13, 03:54
שאלה שאולי נראית מובנת מאליה אבל בכל זאת יש מצב שיש לך ארגז כלים כבד בבאגז או מיכל מים מהסגנון של המתחבאים מתחת לבודי או כל משקל לא מקורי ברכב שעלול לשנות את חלוקת המשקל?

shahav
02-10-13, 06:41
מעניין אם אפשר לשקול את העומס על כל צמיג ולהגיע למסקנות. כלומר, נגיד שאתה לוחץ על הצד הגבוהה ומנמיך אותו לצורך איזון ומודד את הכוח, האים זה יהיה קלוגרמים בודדים או מהשהו משמעתי?

foxy
02-10-13, 07:44
סביון שלום.
גם אם אני טועה יש דרך קצת יותר סימפטית לומר זאת ובסך הכל אמרתי את דעתי האישית ומדברים שלמדתי ממכונאי שעבדתי איתו פעם ויכול להיות שעל הרכב הנ"ל זה לא משפיע.
לא התכוונתי לעבור על כללי האתר.
למרות התגובה החריפה במקצת אתה מוזמן לקפה ועוגה;)

אני ינסה להסביר לך לי יש wj משופר קלות שאני הגבהתי אותו הזמנתי קיט זרועות שנותן הגבהה של6.5 אינץ זה הגובה של הגייפ לאחר ההרכבה של הקיט הגבהה ואחרי מודדים במצב שהמתלה פתוח עד הסוף את המרחק בין הנקודות שהבולם יושב ולפי המידה מזמינים בולם וזהו משמע הבולם לא קובע את גובה הרכב

eysham
02-10-13, 07:56
פוקסי, ברור שבולמים לא משפיעים על הגובה באופן כללי רק שיש לך הגבהה של 6.5" ושהזמנת קיט זרועות.... ובגלל שמדדת את האורך של הבולמים בפתיחת מתלה :)

שחר, מה שמנסים להגיד לך -
פיזיקה בסיסית - בולם לא מפעיל כח (האמת שיש כח קטן מאוד ובגללו בולמים נפתחים כשמפרקים אותם מהרכב אבל זה זניח) כך שהוא לא משפיע על גובה הג'יפ.
תעשה ניסוי - תפרק את הבולמים (אפילו אחד) ותראה שאין לזה השפעה על גובה הרכב.
מה שמחזיק את הג'יפ בגובה זה הקפיצים. והם בהחלט משפיעים. אם תוציא את הקפיצים ולא תתמוך את המרכב/שילדה איכשהו, הג'יפ יסגור מתלים ויישב על הרצפה.

איל

נמרוד
02-10-13, 09:01
הבדל גובה של ס"מ בג'יפ ישן, מוגבה.. זה לא משהו שהייתי מתרגש ממנו. כלומר, הלוואי עלי רק ס"מ :)

המשיכה לצד אחד כן מטרידה קצת יותר, ויכולה להיות מוסברת יחד עם הפרש הגובה בחוסר סימטריה ימין/שמאל בין המתלה הקדמי, האחורי, או שניהם, וזה יכול להיות בגלל שהזרועות לא כוונו בדיוק לאותו אורך (אם הם מתכווננות), או אם זה זרועות רגילות אז יש אפשרות לכיוון קסטר באמצעות בורג אקסצנטר או מסילה בתושבות של הבודי או הסרן (לא יודע איך בדיוק זה בWJ, אני מכיר את המערכות הישנות יותר של XJ-ZJ), או... משהו עקום בברזל. בוא נקווה שהשלדה ישרה, הבעייה הנפוצה זה תושבות של הזרועות התחתונות על הסרן שמתעקמות די חופשי ברכב שעובד בשטח.

אז ככה - תתחיל מלמדוד את המרחקים בין גלגל קדמי לאחורי מצד ימין ומצד שמאל של הרכב. אם יש הבדל משמעותי שאתה מצליח למדוד אז מצאת את הבעייה. כנס מתחת לרכב, ותחפש את הסיבה - זרועות לא באותו אורך או לא מורכבות סימטרית, או תושבות עקומות.

שחר.ז.כ
02-10-13, 09:09
פוקסי ו EYSHAM תודה על ההסבר הפשוט.
למדתי עוד משהו ובגלל זה אני אוהב את הפורומים באתר...

foxy
02-10-13, 11:14
פוקסי, ברור שבולמים לא משפיעים על הגובה באופן כללי רק שיש לך הגבהה של 6.5" ושהזמנת קיט זרועות.... ובגלל שמדדת את האורך של הבולמים בפתיחת מתלה :)

שחר, מה שמנסים להגיד לך -
פיזיקה בסיסית - בולם לא מפעיל כח (האמת שיש כח קטן מאוד ובגללו בולמים נפתחים כשמפרקים אותם מהרכב אבל זה זניח) כך שהוא לא משפיע על גובה הג'יפ.
תעשה ניסוי - תפרק את הבולמים (אפילו אחד) ותראה שאין לזה השפעה על גובה הרכב.
מה שמחזיק את הג'יפ בגובה זה הקפיצים. והם בהחלט משפיעים. אם תוציא את הקפיצים ולא תתמוך את המרכב/שילדה איכשהו, הג'יפ יסגור מתלים ויישב על הרצפה.

איל

חחחחחחחחח חיתכת בולם ממותה 80 ומשהו סמ חחחחחח

רוכברודאו
02-10-13, 16:39
טוב. אז זחלתי למטה ופתחתי כל הברגים של הרדיוסים המקוריים השונים וסגרתי כשהכל היה משוחרר. הלכה לי היד מומנט 120 ft/lbs כל בורג..
הארכתי טיפה את הפנהרד שייכנס חלק ויפה הבורג בתושבת העליונה. לפצות על המעבר מ3" ל 4" כאמור.

ואז מדדתי. (אחרי נסיעת מבחן כמובן). ההפרשים בגובה ירדו בחצי (מ1.5 ס"מ לכ 0.8 ס"מ). יופי.
אבל.. הסטיה ימינה בנסיעה בכביש ישר נשארה :(
לפני ההגבהה הרכב נסע ישר (לפני שנתיים). אז זה לא שילדה. יש דפיקה קטנה באוזניים של תושבת רדיוס תחתון שמאל. אולי זה זה? יש עוד משו שאני יכול לבדוק לדעתכם לפני שאני לוקח אותו לאיזה מכון פרונט? (למרות שהסטיה לא נוראית)

רוכברודאו
02-10-13, 16:41
אוופס - סטיה לשמאל כמובן

eysham
02-10-13, 16:50
מדדת מרכוז הסרן הקדמי אחרי הארכת הפנהרד? זה שנכנס הבורג חלק - לא אומר שהסרן ישב באמצע...
תרים כל גלגל בנפרד ותראה אם הוא לא מסתובב קשה - מיסב תפוס למשל יכול לגרום למשיכה
תצליב גלגלים קדמיים ותראה אם המשיכה הופכת כיוון

איל

klam
02-10-13, 17:00
יש דבר נוסף שיכול להשפיע אבל קשה למדוד בעין - התעקמות קלה של הסרן הקדמי (ב wj הוא נוטה "לחייך" במהלך הזמן, ולא תמיד באופן סימטרי).
חן

-->