PDA

צפייה בגרסה מלאה : שיפורים ושינוי מבנה

טלסקופ
09-06-05, 14:46
שאלה שמציקה לי כבר הרבה זמן: איזה שיפור מוגדר, מבחינת החוק ובעיקר מבחינת רישוי הרכב וביטוח החובה, כשינוי מבנה המצריך שינוי בנתוני הרישיון.

למשל: כולנו יודעים שנהיגה עם צמיגים גדולים מהרשום ברשיון הרכב, אינה חוקית, ומבחינה עקרונית רישוי הרכב אינו תקף במקרה כזה וממילא גם ביטוח החובה. (דרך אגב: האם יש בעיה גם בנסיעה עם צמיג קטן יותר מהרשום?)

אבל, מה לגבי שינויים (שיפורים) אחרים: למשל רכב מוגבה עם "נדנדות" בגובה 30 ס"מ (הגזמתי בכוונה)? הרי מצד אחד גובה הרכב ומרווח הגחון שלו אינם מצויינים ברשיון הרכב, אך מצד שני ברור לכל דביל שהדבר מסוכן, ומבחינה הגיונית גם אסור?
מה הדין לגבי שיפורי טרנספר (כמו של נקסוס) - האם הם אמורים לעבור רישוי מחדש? גיר? מנוע?
הוספת עלים לקפיצים?
שינויים בתוך הרכב (כסאות למשל, חגורות בטיחות)
ועוד ועוד...

שאלתי היא האם יש קו מנחה שלפיו אדע מהם גבולות השיפורים שאוכל לעשות על הרכב שלי (שהוא דרך אגב אחרון הסמוראים הלא-משופרים-בכלל עלי אדמות).

המהנדס
09-06-05, 15:30
שאלתי היא האם יש קו מנחה שלפיו אדע מהם גבולות השיפורים שאוכל לעשות על הרכב שלי

אסור לשפר.

הקו המנחה ברור מאוד - כל דבר שלא בולט לעין.
טרנספר/נעילות - אף אחד לא יכול לדעת מה הולך בפנים לכן אין בעיה.
נדנדות - רואים רכב גבוה ממרחק רב.בוחן יכול להוריד בקלות מהכביש כי זה בולט.
כנ"ל לגבי כל דבר - מראות ,כסאות,פנסים... אם תשים משהו שיבלוט לרעה יורידו אותך מהכביש.

מנוע- מחפשים מספר ודגם.
צמיגים - מחפשים מידה.
שאסי - מחפשים מספר.

הוספת עלים לקפיצים? שינויים בתוך הרכב (כסאות למשל, חגורות בטיחות)

תוסיף - אם זה יראה סבבה לא יבדקו אותך בציציות.

מבחינת החוק ובעיקר מבחינת רישוי הרכב וביטוח החובה, כשינוי מבנה המצריך שינוי בנתוני הרישיון.

מבחינה חוקית לא יאשרו לך שום שינוי כזה ("שיפור" לא נמצא בלכסיקון שלהם אפילו אם זה באמת משפר)
בכל מקרה - אתה יכול ללכת למשרד התחבורה ולהביא להם קיטבג ישר....

(שהוא דרך אגב אחרון הסמוראים הלא-משופרים-בכלל עלי אדמות).

אתה טועה יש יותר לא משופרים ממשופרים עלי אדמות.
חוץ מזה שזה לא לאורך זמן נכון ? :twisted:

האם יש בעיה גם בנסיעה עם צמיג קטן יותר מהרשום?)

כן ,אסור .

אופציה אחרת ללכת ל"משפר" מורשה .

טלסקופ
09-06-05, 16:02
מהנדס- תודה רבה על תשובתך המהירה. אנסה לחדד את שאלתי:
חייב להיות חוק, תקנה או הנחיה שתשלול שינויים ברכב, ושתגדיר מהו שינוי כזה.

למשל: אסור לשנות את מידות צמיגי הרכב ויש להצמד למידות הצמיגים המקוריות.
אבל, בהנחיה זו חייבים לתת גמישות מסויימת, הרי לתקן רכבים מותר, להחליף צמיגים (וחלקי חילוף אחרים לא תקינים) מותר ויותר מכך- אין חובה להחליף לחלקים מקוריים של היצרן.
משפט כמו שציינת ("כל דבר שלא בולט לעין"), אולי זו הפרטיקה בשטח, אבל בטח שלא מדובר בהנחיה מדוייקת.
(לי, למשל, לא בולט לעין צמיג במידה גדולה יותר).

גם תשובה כמו:

טרנספר/נעילות - אף אחד לא יכול לדעת מה הולך בפנים לכן אין בעיה. לא כ"כ עונה לי על השאלה: אני רוצה לדעת מה חוקי. אם חו"ח יש תאונה, ברכב עם נעילות, ביטוח החובה אינו תקף?

האם יש מישהו חבר הפורום שקיבל פעם דוח או התראה על "שיפור" ברכב? מהי העבירה בה הוא הואשם?

יכול להיות שבאמת אין הנחייה מפורשת מהו "שיפור" ושינוי מבנה, ואז, יש לנו חובבי השיפורים (וגם המפנטזים עליהם...), יכולת תמרון גבוהה יותר במסגרת החוק.

נמרוד
09-06-05, 16:26
שמע, חבר,

זה שלדעתך "חייב" להיות משהו, לא אומר הרבה.

הצבע של הפורום הזה אפור, וזה לא סתם. אנחנו חיים, מה לעשות בתחום אפור של החוקי, וזהו, ככה זה. רוצה לשנות? לך לכנסת. שם משנים חוקים.

לשיפור רכב אין שום משמעות בחוק, למה שיש משמעות זה "שינוי מבני". הפשט של החוק הוא שכל שינוי ברכב, הוא שינוי מבני, ולכן אסור לבצעו אלא באישור של גוף-מוסמך-בלא-בלא-בלא-שלא קיים במציאות.

זהו. זה החוק. בעקרון יכולים להכשיל אותך בטסט על זה שהחלפת את המאפרה לשונה מהמקורית.

המציאות שונה. אתה רוצה להצטרף אלינו החיים בתחום ה"אפור האחראי", ואני לא מתבייש לכתוב את זה? אז המהנדס נתן לך כללי אצבע טובים למדי.

shmil
09-06-05, 19:19
נמרוד ענה לך את האמת, עד כמה שאינה נעימה.
אם אתה כל כך רוצה להתעמק בחוק, העליתי לכאן פעם את תקנות התעבורה (זה החוק)- אינני בטוח שתבין את לשונן ואת המשמעות המשפטית של כל תקנה.
תריץ חיפוש בפורום ,תמצא היכן זה מאוחסן כיום, וגם דיון ארוך שהיהי בנושא.
במקום לרוץ לקרוא את התקנות ולנסות לעקוף אותן - אומר לך שאי אפשר. לך על האפור.

עמי
09-06-05, 21:06
הצבע של הפורום הזה אפור, וזה לא סתם.

:lol: :lol: :lol:

האמת, כמה זמן שמרת את ההברקה הזו בלב וחיכית להזדמנות המתאימה ?

נמרוד
09-06-05, 21:10
נשבע לך עמי, על המקום :lol:

-->