PDA

צפייה בגרסה מלאה : כיוון הרכבת קלינים

עירא
09-06-05, 19:49
בכתבה על ההרכבת קיט רוביקון אקספרס בסופה של יפתח כתוב שצריך להתקין את הקלינים כך שחלקם העבה פונה כלפי חוץ הרכב.
וכך למעשה להנמיך את היוק של הסרן.
האם זה נכון או שצריך להרכיב אותם הפוך, חלק עבה כלפי מרכז הרכב ובכך להרים את היוק כלפי הטרנספר.

עירא

t_uri
09-06-05, 20:22
תלוי. אם המצב אצלך סטנדרטי, כלומר דרייבפשט עם צלב רגיל בכל צד אז יציאת היוק מהסרן צריכה להיות מקבילה ליציאת היוק מהטרנספר. בנוסף, שני הצלבים על הדרייבשפט צריכים להיות באותו מישור (כלומר שאם אתה מסתכל לאורך הדרייבשפט אתה לא רואה X שנוצר על ידי שני היוקים שלו). זה מכיוון שלשני יוקים שמחוברים לאותו צלב ויש בינהם זווית, אין את אותה מהירות, למעשה המהירות של הדרייבשפט עושה סינוס שרוכב על מהירות קבועה והיא המהירות של ציר היציאה מהטרנספר ככה שהממוצע של המהירויות בציר היציאה מהטרנספר ובדרייבשפט זהות. הרכבת יוק הסרן במקביל ליוק הטרנספר מבטלת את התופעה ומוציאה מהדרייבשפט רק את המהירות הממוצעת..

אם מורכב על הדרייבשפט שלך CV (בצד של הטרנספר, כמובן)אז כיוון היציאה של היוק צריך להיות לכיוון הטרנספר (בקו ישר עם הדרייבשפט). זה מכיוון שבשני הצדדים של הCV (constant velocity) יש מהירות קבועה וזהה כל הזמן.

עירא
09-06-05, 20:30
אה????
:roll: :roll: :roll:

אני מרכיב סט של רוביקון.
אני רוצה להרכיב את הקלינים בכיוון הנכון.
ממה שראיתי בהוראות (שהורדתי מהאינטרנט) לגבי הסרן האחורי הם כותבים לשים את הקלין עם החלק העבה כלפי חזית הרכב (הפוך ממה שכתוב בכתבה על ההתקנה אצל יפתח).

עירא

אלון_ק
09-06-05, 21:07
תחשוב פשוט:
היוק בדיפ' נמצא בזווית X ביחס לטרנספר. אתה שואף לשמור על הזוית הזו, אבל אתה מרים את הטרנספר יותר למעלה, אז הזוית משתנה. כדי להחזיר לקדמותה, אתה רוצה לכוון את היוק כלפי מעלה, לכן אתה רוצה את החלק העבה מכוון אחורה, כפי שהוצע בהוראות.

אורי, אני לא מבין איך זה משתנה. CV או לא, הזוית הישנה זו הזוית הרצויה, לכן תמיד בהגבהה אנחנו נאלץ לכוון את היוק כלפי מעלה, לא?

נמרוד
09-06-05, 21:08
אה????
:roll: :roll: :roll:

אני מרכיב סט של רוביקון.
אני רוצה להרכיב את הקלינים בכיוון הנכון.
ממה שראיתי בהוראות (שהורדתי מהאינטרנט) לגבי הסרן האחורי הם כותבים לשים את הקלין עם החלק העבה כלפי חזית הרכב (הפוך ממה שכתוב בכתבה על ההתקנה אצל יפתח).

עירא
הנקודה החשובה היא מה שאורי כתב: הציר של הפיניון וציר היציאה של הטרנספר צריכים להיות מקבילים עד כמה שניתן.

אם אני זוכר נכון, קיטי ההגבהה כוללים ספייסרים להנמכת הטרנספר, שאתה מתקין בין גשר הגיר לשלדה. אם אתה אכן מנמיך את הטרנספר, אתה מוריד את ציר היציאה, ואז אתה מפצה על ידי הרמת הפיניון - וזה אומר קלין עם החלק העבה כלפי חזית הרכב.

אבל הקיטים נועדו לרנגלרים או CJ7 קצרים, ברכבים שלנו אין צורך להוריד את הטרנספר - הדרישפט מספיק ארוך. אז הטרנספר נשאר באותה זוית, אבל קפיצי ההגבה גרמו כבר להרמה מסויימת של ציר הפיניון - ואותה צריך (לפעמים) לתקן ====> להוריד את הציר הפיניון =====> הרכבת הקלין עם החלק העבה אחורה.

אני מציע לך לבדוק באמת מה הזויות, זה ממש לא מסובך, תאלתר משהו עם סרגל או פלס שאתה מדביק אליו מד זוית של בית ספר וחוט עם משקולת. יכול להיות שאין טעם להוסיף קלינים, יכול להיות שאתה צריך קלינים שונים ממה שיש לך - הג'יפים שלנו שונים מהתוצרת האמריקאית.

ערן המסוקס
10-06-05, 19:07
אלוהים ישמור.
אתם מסבירים לו דבר אחד ואז נותנים לו את העצה ההפוכה ממה שהסברתם לו.. נחמד.

אז כמובן אוסיף לבלבול שיש פה ואומר מה שאני חושב על הנושא.

א. ציר היוק וציר היציאה של הטרנספר צריכים להיות מקבילים. הווה אומר שאם אתה מחליף את הקפיצים והנ"ל גורמים לשינוי הזוית של היוק של אותו הסרן, אתה צריך לתקן את הזוית ולהחזיר אותה לאותה הזוית שהיתה קודם, לפני ההגבהה.
המשמעות בסרן האחורי היא, כפי שאורי טל הסביר, ביטול המהירויות המשתנות מהצלבים על אותו גל ההינע, ובכך ביטול הוברציות הנוראיות שיהיו לך אם הזויות יהיו לא נכונות.
המשמעות של הזוית בסרן הקדמי היא לא רק וברציות מגל ההינע אלא היגוי פגוע עד פגוע מאוד אם תשנה את הזוית של היוק ממה שהיא עכשיו. אתה עלול להתקל בהיגוי מעורפל מאוד אם תרים את היוק כלפי מעלה. ככל שתוריד את היוק כלפי מטה ההיגוי יהיה בעל היזון חוזר רב יותר, אך מצד שני יהיה היגוי קשה יותר (אם אני לא טועה).

בקיצור. תמדוד את זויות היוקים לפני החלפת הקפיצים ותשתדל לשחזר אותם עם הקיט החדש.

נמרוד
10-06-05, 22:51
אני אומר שוב - הקיט של רוביקון למיטב זכרוני מגיע עם הנמכה של הטרנספר, אם משתמשים בה, אכן צריך להרכיב את הקלינים בכיוון שהם אומרים =========> צד עבה של הקלין קדימה.

בג'יפ ישראלי עם בסיס גלגלים 104 אינץ', לא צריך להנמיך טרנספר, והתיקון הנכון הוא להנמיל את הפניון ====> צד עבה של הקלין אחורה.

סוזי המשתוללת
11-06-05, 00:17
http://www.pirate4x4.com/tech/billavista/PR-shaft/index2.html

-->