PDA

צפייה בגרסה מלאה : מנוע מתחמם או לא?

moriseven
10-06-05, 12:52
אחרי מעבר על כל תוצאות החיפוש שקשורות לחום מנוע אני אפילו עוד יותר מבולבל אז לכן פתחתי נושא חדש שיבהיר אחת ולתמיד מה חום מנוע רצוי / נכון וכו'.

הסיפור שלי:

למי שלא יודע יש לי CJ7 אוטומטי עם מנוע של סופה .
לפני שבוע החלפתי את הפלאנג' מים שכבר היה קצת סדוק ואת האטם ועל הדרך אמרתי נחליף גם את הטרמוסטט שיהיה. הבנתי שטרמוסטט של סופה נפתח ב 90 מעלות אז הלכתי ליאנוביץ ובן המליץ לי לקחת טרמוסטט שייפתח ב 82 מעלות בגלל מדינתנו החמה אז לקחתי.
פירקתי את הפלאנג' הישן והוצאתי את הטרמוסטט הישן ומאחורה קראתי שכתוב עליו שהוא נפתח ב - 75 מעלות! (167 פרנהייט) . עכשיו ההרגשה היא שהגיפ' נוסע יותר טוב מגיב יותר טוב כנראה שעובד בטמפ' הנכונה שוב רק לפי ההרגשה יחסית למקודם.

השאלות :? :

כשהיה הטרמוסטט הקודם השעון חום המכני שמחובר בבלוק הצילינדרים היה מראה בין 150 ל 160 פרנהייט ועכשיו עם הטרמוסטט הזה השעון מראה בין 180 ל 190(עדיין בתחום הכחול אבל לקראת הסוף) בנסיעה רגילה לא מאמצת ולא בשטח האם תקין? הפחד שלי הוא מה יהיה בשטח כשהוא יותר מתאמץ.(הרבה זמן לא הייתי בשטח :cry: ) האם כדאי להחזיר לקודם?

האם הגיר ,דרך אגב שצריך כנראה שיפוץ, יכול להיות גורם לבעייה או חלק ממנה?
או אולי הגיע זמן להחליף רדיאטור? האם רדיאטור של סופה ייכנס לי במקום ?

ושאלה אחרונה :wink: אחת ולתמיד כמה צריך שעון החום המכני (כשהוא מורכב במקום בורג הניקוז בגוש הצילינדרים) להראות?(כדי שאני יהיה רגוע :evil: )

תודה מראש,

מוריס

six 4 life
10-06-05, 15:15
תראה...תשמע...

מהסוף להתחלה.

4. לגביי כמה השעון המכני צריך להראות כאשר הוא מורכב על בלוק המנוע->
דבר ראשון זה מיקום לא משהו בכלל, עקב העובדה שהצינור סופג אדי חום מהמנוע, מהצילינדרים, מהסעפות, ובקיצור- קריאת החום שלו כאשר הוא מורכב בבלוק- לעולם ל תהיה מדוייקת. המיקום האופטימלי- הוא בפלאנג' המים- במיוחד כאשר יש לך פלאנג' סופה, אבל כבר דיברנו על זה.

עשה בדיקה פשוטה:
גש למוסך או השג מדחום חיצוני לבדוק את חום המים ברדיאטור
פתח רדיאטור בזהירות כאשר הרכב עובד בטמפ' עבודה
ראה על כמה מורה המדחום החיצוני, ובהתאם לכך תקבל אינדיקציה כמה באמת זה "חם" בשעון שלך, ואם העובדה שהוא על 180-190 פרנהייט, צריכה להדאיג אותך או לא.

3. לא חושדים ברדיאטור ככה סתם. להחליף לחדש? למה? מלחמה? מה קרה יש כסף מיותר? יש כאן המון חבר'ה שיסכימו לפתור אותך ממנו:) מה גם שאני מקווה שאתה מודע לטווחי המחירים של רדיאטור חדש לג'יפים האלו (1,100 ש"ח זה זול...)
קיצר אם אתה חושד ברדיאטור, פרק אותו, קח לניקוי עם חוטר (200-250 ש"ח) ותראה אם המנוע ממשיך להתחמם.

2. הגיר? וואלה לא ממש נראה לי, אם כי יכול להיות מצב שהוא מאמץ את המנוע יתר על המידה בנסיעה עירונית בלי שתרגיש את זה כי המנוע חזק.

1. להחזיר לטרמוסטט הקודם- בטוח לא.

לסיכום-
במקומך, הייתי מתחיל בסדר שעניתי לך.
בודק עם מדחום חיצוני מה באמת הטמפ' של המים ברדיאטור שלך כשהאוטו עובד.
טמפ' עבודה אופטימלית היא בין 75 מעלות צלזיוס ל95. מעל זה משהו לא תקין.
אם הייתי רואה שהחום גבוה גם במדחום החיצוני-
משם הייתי ממשיך לניקוי רדיאטור במכון, שוב-200-250 ש"ח לניקוי יסודי.
ככה שבכל אופן גם אם כאן לא תיפתר הבעיה, הרווחת ניקוי רדיאטור יסודי לקראת הקיץ החם ולא בהמון כסף.

אם אחרי כל זה עדין לא נפתרה הבעיה, חכמים ממני יענו על סוגיית ההתחממות לאחר החלפת הטרמוסטט.
אני רק יודע שתפקיד הטרמוסטט הוא להיות סגור עד שהמנוע מגיע לטמפ' מסויימת- ומשם להפתח על מנת להזרים מים בכל המערכת כדי לקרר אותו. מכאן והלאה- אין לו שום תפקיד.

בהצלחה.

-ארז 8) -

ערן המסוקס
10-06-05, 18:53
מה שאתה מתאר הוא נורמאלי לחלוטין וכך בדיוק זה צריך להיות.
שינית את הטרמוסטט לאחד שנפתח מאוחר יותר, ומן הסתם הוא דואג לכך שטמפ' המנוע תהיה כעת גבוהה יותר בצורה קבועה. אחלה. מבחינת יכולת קרור לא צריכה להיות שום השפעה או שינוי ביכולת הקרור של האוטו. פשוט עכשיו המנוע עובד קבוע בטמפ' גבוהה קצת יותר.
בקיץ זה לא מפריע, ובחורף זה מצויין.

קיד
10-06-05, 22:23
במידה ויש לך מנוע סופה ממוחשב, אזי:
75 מעלותC למנוע סופה זה לא תקין. זה גורם לרכב להגיע מאוחר מדי לטמפ' עבודה, ולטמפ' עבודה נמוכה גבולית. הנ"ל גורמים למחשב לספק עודף דלק בדומה להתנעת בוקר.

טמפרטורה בבלוק המנוע של 210 מעלותF
= 99 מעלותC היא תקינה במידה ומותקן אצלך טרמוסטט מקורי. טרמוסטט מקורי מתחיל להפתח ב-90 מעלותC, ומגיע לפתיחה מלאה ב-103 מעלותC.
חבר'ה, מנועים ממוחשבים עובדים חם, זה מעלה את הנצילות הטרמית ומפחית זיהום אויר.
טרמוסטט בעל ערך נמוך לא מועיל לכלום. מצד שני טרמוסטט בעל ערך נמוך גורם לשרפת דלק לא שלמה, ובהתאם ליצירת משקעים בראש המנוע.

בברכה,
קיד.

moriseven
11-06-05, 03:09
קיד, אצלי המנוע הוא קרבורטור האם לו כן מתאים 75 מעלות?
החשש נובע בעיקר בגלל שבנסיעה רגועה בכביש השעון המכני מראה 185 פרנהייט שזה כמעט כבר סוף הסקאלה של ה NORMAL ובגלל שהרכב אוטומטי אני מפחד אז מה יהיה בשטח למשל בחול שאז הוא מתאמץ דרך כלל.
אולי הסקאלה של השעון לא מדוייקת למרות שקניתי אותו אצל יאנוביץ ונראה לי שהם יודעים על מה שהם מדברים..

ערן המסוקס
11-06-05, 07:35
טרמוסטט מקורי של מנוע 258 (4.2 ל') של CJ הוא של 195 פרנהייט (90.5 צלזיוס), כך שאתה עדיין עובד על מנוע "קר" מהנורמאל אפילו.
בעקרון עם הטרמוסטט המקורי ברכב תקין השעון אמור לעמוד על 190-200 פרנהייט בצורה קבועה ולא במאמץ.
השעון שיש לך זה שעון מכאני? של איזה חברה? רשום עליו JEEP או קרייזלר?
הניחוש שלי הוא שיש לך שעון של חברת סוסוקי.. זה שעון אוניברסלי לכל הרכבים ואם התחום הכחול שלך נגמר ואתה לא אוהב לראות את זה תחליף לשעון זול סיני אחר עם תחומים שונים. זה ממש לא משנה.

וכן, אני יודע שיש לך מנוע של סופה.. המנועים האלה דיי דומים ועובדים בטמפרטורות דומות.

אני נוסע עם טרמוסטט של 82 צזליוס וגם אצלי השעון עומד על הסקאלה בדיוק כמו שאתה מתאר באותו המקום. גם אצלי מותקן השעון בבלוק המנוע, מה שגורם לו להראות טמפרטורה קצת (או הרבה) שונה ממה שבאמת יש. זאת מהסיבה שהוא ממוקם רחוק מראש המנוע, קרוב לדופן הצילינדרים (חם בהתאם לאוברסייז של הבוכנות ועובי דופן הבלוק) ובעיקר כי הוא קרוב לסעפת הפליטה. בנסיעה איטית או עמידה במקום בקיץ נראה כאילו המנוע נוטה להתחמם מעט, ובתכלס הוא אפילו לא הגיע לטמפ' עבודה. כך שמומלץ לדעתי להעביר את מד החום לפלאנג' המים של סופה. אני עדיין עם מד חום בבלוק המנוע (מעדיף לראות את הקריאה הגבוהה יותר ולהיות שקט שגם שם זה בסדר).

moriseven
11-06-05, 12:32
תודה ערן זה באמת מה שחשבתי לעשות לחבר עוד שעון מכני לפלאנג' ולראות מה הוא יראה וגם זה ייתן לי אינדיקציה גם למקרה שהטרמוסטט יתקלקל.

AvigdorAharon
12-06-05, 21:47
טרמוסטט מקורי של מנוע 258 (4.2 ל') של CJ הוא של 195 פרנהייט (90.5 צלזיוס),

על פי יאנוביץ', טרמוסטט ל CJ הוא 82C...

אביגדור

-->