PDA

צפייה בגרסה מלאה : מנוע 5.7 - יאוש ובקשת עזרה

דני רוד
28-10-13, 17:37
שלום רב לכולם,

מבקש את עזרתכם היות ואני על סף יאוש ומרגיש כיצד אוסף של שרלטנים עם תכונות של כרישים המריחים דם מנסים לטרוף אותי.
הסיפור, בקיצור נמרץ, הוא כזה:

בבעלותי יוקון קצר 96 5.7 בנזין.
לפני כחודשיים התחמם המנוע והלך הפקונג ראש עד כדי זליגת מים דרך המנוע והחוצה מהאגזוז (השמאלי בעיקר).
הרכב הוכנס למוסך (בלי שמות) עליו קיבלתי המלצות חמות מאוד.

בעל המוסך המליץ לעשות שיפוץ ראשים בלבד. זאת לאחר שעשה בדיקה למנוע הפתוח (באמצעות נוזל שהוכנס לצילינדרים למשך 48 שעות וללא שהיה כל איבוד מנפח הנוזל). כעבור שבוע הוזמנתי אחר כבוד להגיע לקחת את האוטו. בטלפון אמר לי בעל המוסך שהאוטו "פיקס". כמו חדש ואפילו יותר מכך היות ולאחר שיפוץ הראשים עלתה הקומפרסייה...
כשהגעתי, הספיקו לי 3 ק"מ של נסיעה על-מנת להבין שלא "פיקס" ולא נעליים. אני אחסוך מכם את שורת הבעיות הארוכה שנתגלתה ואתמקד בעיקרית שבהן: הרכב נחנק והשתנק בתאוצה (כל סוג של תאוצה - גם מהמקום וגם ביניים עדינה) וירד לטורים 0 בהילוך סרק בעמידה במקום עד כדי מנורת תקלה שנדלקה בלוח שעונים, מד לחץ שמן עצבני שנופל עד 0 והיכבות של המנוע.
הרכב חזר, אחר כבוד, למוסך. בתחילה טען בעל המוסך שמדובר בכיוון לא נכון של ההתצה. אחרי שזה לא עזר הוא התחיל לטעון שהמחשב מזהה את העלייה בקומפרסייה ומוריד טורים וכי לא ניתן להתגבר על הבעייה היות ומדובר במחשב ישן "וטיפש". כמובן שהתשובה לא סיפקה אותי והרכב נשאר אצלו למקצה שיפורים.
אחרי שבוע נוסף הוזמנתי לקחת את האוטו לאחר שנאמר לי שהאוטו "פיקס". שוב פעם - לא "פיקס" ולא נעליים. שום דבר מהריג'קטים לא תוקן.
הרכב שוב חזר ושהה שועיים אצל המוסך למקצה שיפורים שני ונוסף. במהלך אותו הזמן הודיע לי בעל המוסך שכמעט הכל נפתר לגמרי. באשר לגימגום וההשתנקות של המנוע שאלתי אותו איך נפתרה הבעיה (והרי לטענתו המדובר בבעיית מחשב שלא ניתנת לפתרון). תשובתו היתה מפתיעה: "ניקיתי את המצערת". זהו.
ביום חמישי האחרון הגעתי, מלא ציפייה לקחת את האוטו. אתם כבר יכולים לדמיין את המשך? איזה "פיקס" ואיזה נעליים? המצב, במקרה הטוב, השתפר אבל בטח שלא נפתר לגמרי. אבל עכשיו מתחילה הבעייה האמיתית.

אחרי כ- 12 ק"מ של נסיעה במהירות שיוט (90 על קרוז) התחילו לפתע דפיקות מתכתיות מכיוון המנוע שהלכו והתחזקו בקצב מטורף עד שחשבתי שהמנוע בדרך להתפרק. כמובן שמיד עצרתי בצד הדרך ודוממתי מנוע. כשהתקשרתי לבעל המוסך כמעט התעלפתי מתשובתו הבוטחת (בלי שהוא רואה או שומע את האוטו): "בטח! הקראנק שלך דופק. הוא דפק מאז ומעולם". רציתי למות. איזה דפק ואיזה מאז ומעולם. והכי הרג אותי שהוא ידע מייד על מה מדובר בלי לראות או לשמוע...
הרכב עלה על גרר וחזר אליו. למחרת התקשרתי לשמוע בשורות טובות. האבחנה: "מיסב טלטל גמור". לדבריו, אבחנה חד משמעית ובטוחה.
והנה אני פונה אליכם:

ב- 4 הימים האחרונים עשיתי עשרות טלפונים וקראתי עשרות עמודי פורומים. כל רגע נוסף אני מרגיש שאני טובע בים של שרלטנים שמחפשים כל דרל לז.. אותי ולעשות סיבוב על טרף קל.
אני אומנם איני מבין גדול במכניקה ובטח שאיני מכונאי אבל אני מחזיק מעצמי בן אדם די אינטיליגנט. אם לא הצלחתי לגבש עמדה אחרי 4 הימים האחרונים זה רק בגלל שכל אחד מנסה למכור את המוצר שלו מבלי להתחשב בכלל בטובת הלקוח ובלא כל קשר אמיתי לאינטרס המכני הטהור והאמיתי.

ועכשיו, הנה סידרת שאלות. כל תשובה שיהיה בה להאיר את עיני תתקבל בברכה. כמובן שהכל בהתאם לנתונים עליהם סיפרתי למעלה:
1. המלצות על בעלי מקצוע מעולים ואמינים שיכולים לבצע שיפוץ למנוע שלי.
2. מה אני צריך לדרוש/לוודא שיכלל בשיפוץ. בצורה מפורטת ככל האפשר בבקשה.
3. מה משמעות העובדה שהראשים עברו שיפוץ לפני כחודש. כיצד זה אמור לבוא לידי ביטוי, אם בכלל, בשיפוץ?
4. האם במקרה שלי שיפוץ המנוע הוא אכן הכרח המציאות או שאולי ישנם פתרונות פשוטים יותר. תיקון?
5. מהו מחיר סביר והוגן לשיפוץ מנוע (עם/בלי ראשים)? מהו מחיר סביר והוגן עבור העבודה?
6. המלצה על יבואן מקצועי ואמין של מנועים בארגז?
7. מהו מחיר סביר והוגן למנוע בארגז?
8. כיצד ניתן לדעת מה מצבו של מנוע מארגז?
9. האם ניתן למצוא מנוע חדש לרכב שלי ואם כן מהו מחיר סביר למנוע כזה?

זהו, אני יודע שכתבתי מגילה אבל הכל מתוך תסכול ובניסיון נואש למצוא תשובות מאנשים הוגנים, מקצועיים ונטולי אינטרסים (אני מקווה).

המון המון תודה מראש.

נ.ב.
אם מישהו מהמקצוענים הרבים שמסתובבים פה בפורום היה כותב מדריך מרוכז לנושא "שיפוץ/החלפה" וכולל בו סוג של "פרוטוקול" של מה שאמור לכלול כל הליך, כולל רשימת מחירים סבירים והוגנים, אני מניח שהמגילה שלי ועוד עשרות ומאות שאלות בפורומים השונים, היו נחסכות. על המתנדב היקר תבוא הברכה.

raanan
28-10-13, 18:02
מס' שאלות :
א. מדוע המנוע התחמם ? מה כשל ?
ב. כמה זמן/מרחק עברת כשהמנוע "מטוגן" ?
ג. מה היה המצב של המנוע לפני הטראומה ?
ד. האם הרכב ברשותך תקופה ארוכה ?
ה. כמה קמ' הרכב גמע ? (בהנחה שהמנוע מקורי)

מטרת השאלות להבין האם מראש היה כדאי להיכנס לתהליך של תיקון/שיפוץ.
יותר חשוב, האם יש טעם להמשיך בהליך תיקון/שיפוץ או לחפש מנוע מייבוא/פירוק.

רענן

דרור ברלי
28-10-13, 18:24
האופציה הזולה - מנוע מייבוא (משומש).
האופציה היקרה/נדיבה (מצד חשבון העו"ש שלך) - מנוע חדש בארגז (CRATE) מ-GM, ואז את יכול לבחור כל מיני רמות שיפורים/הספק, בהתאם לעומק הכיס.... זה יהפוך את האוטו למפלצת.

דני רוד
28-10-13, 18:40
א. עד היום לא ברור מה גרם להתחממות מלכתחילה. הרדיאטור והצנרת תקינים לגמרי. הטרמוסטט הוחלף במהלך שיפוץ הראשים אבל לא נראה היה שהוא זה שכשל. גם המוסך לא ידע לתת תשובה לשאלה. האם יכול להיות בלאי הולך ומחריף של אטם הראש עצמו אשר איפשר לאט לאט (אך בקצב הולך וגובר) זליגה של מים למנוע?

ב. ההתחממות קרתה בנסיעה רגועה על כביש החוף בערב קריר. להערכתי נסעתי כך עם האוטו לא יותר מדקה שתים ולא יותר מקילומטר שניים.

ג. לפני הטרואמה המנוע היה פשוט מעולה. סחב, זינק, משך, האיץ. לא אכל שמן. לא הרעיש, לא פלט עשן. פשוט חלום.

ד. הרכב ברשותי כשנתיים, ואם זה תלוי בי הבן שלי (בן 7) ינהג עליו ביום מן הימים כרכב ראשון.

ה. למיטב ידיעתי המנוע מקורי (הרכב היה בעבר בבעלותו של מנשה מהמאגא ואח"כ של יניב מקרייזי קולור. לא זוכר כרגע קילומטראז'. הרכב לא ליידי אבל לא משהו חריד (למעלה או למטה) לגבי רכב בשנתון הזה.

אני מקווה שהתשובות ייעזרו.

המון תודה רענן.

tooshey
28-10-13, 18:47
מכיוון שאינך מכונאי ואינך מתכוון לבצע את העבודה בעצמך, מה שאתה צריך זה מוסך טוב שתוכל לסמוך עליו.
משם הכל כבר יזרום מעצמו.
לצערי / מזלי איני מתעסק עם אמריקאיות, כך שלא אוכל לעזור לך בפרטים טכניים.
ממליץ לדבר עם יוסי , מוסך "קאר זון " במושב גנות. 0522782270.
אני בטוח שתקבל עוד המלצות טובות בפורום.

בברכה,טושי

klam
28-10-13, 18:48
האם אתה פתחת את השרשור לפני חודשיים?
http://www.jeepolog.com/forums/showthread.php?t=78599
העצה שקיבלת שם הייתה לא להתעסק עם שיפוצי ראשים וללכת על מנוע חדש.
כפי שאתה רואה, העצה בעינה עומדת...רק עכשיו אתה עני יותר בכסף (ועשיר יותר בניסיון..),
בהצלחה

דני רוד
28-10-13, 19:08
דרור תודה,

האם אתה (או מישהו אחר בפורום) יודע מהו מחיר הוגן עבור כל אחת מהאופציות ומיהו ספק הוגן ואמין לכל אחת מהן?

שוב תודה

דני רוד
28-10-13, 19:12
טושי, תודה רבה.

אין ספק שמוסכניק מקצוען ואמין זה כל הסיפור כאן. אני לא התיימרתי ולא מתיימר להיות להבין בתחום. בשביל זה המציאו את בעלי המקצוע. הצרה היא שלא כל מי שקורא לעצמו בעל מקצוע הוא אכן כזה ושהאמינות בקרב רבים מהם היא מצרך נדיר.

בכל מקרה, שוב תודה ומחר אני ארים טלפון ליוסי. נראה לאן הדברים יובילו.

דני רוד
28-10-13, 19:23
כמה שאתה צודק...

אין חכם כבעל ניסיון...

להגנתי אני אגיד שגם בשרשור הקודם וגם בקרב כל מי שדיברתי איתו הדעות ממש ממש אינן אחידות. זה כל העניין.
על כל אחד שייעץ לי להימנע משיפוץ ולהחליף היו שניים אחרים שהסבירו ונימקו מדוע עדיף לשפץ ולא להחליף.
מצאתי את עצמי במעגל שוטה של שאלות ללא תשובות חד משמעיות.
בסופו של דבר, היות ולא היתה לי תשובה חד משמעית, הלכתי על האופציה הפחות ייקרה (ככה לפחות חשבתי). מה לעשות שכמו רובנו אני סובל מחוסר מתמיד במזומנים ונאלץ להתכסות עם שמיכה קצרה מדי...
והנה אני שוב באותה הנקודה בדיוק.
למה אי אפשר לקבוע חד משמעית - שיפוץ או החלפה.
אני יותר מאשמח אם אצליח להגיע לתשובה והכרעה חד משמעית.

תודה בכל מקרה

raanan
28-10-13, 19:31
א. עד היום לא ברור מה גרם להתחממות מלכתחילה. הרדיאטור והצנרת תקינים לגמרי. הטרמוסטט הוחלף במהלך שיפוץ הראשים אבל לא נראה היה שהוא זה שכשל. גם המוסך לא ידע לתת תשובה לשאלה. האם יכול להיות בלאי הולך ומחריף של אטם הראש עצמו אשר איפשר לאט לאט (אך בקצב הולך וגובר) זליגה של מים למנוע?
עצם אי ההבנה מה קרה , מעלה סימני שאלה רציניים לכדאיות תיקון.
בכלל עם ראש ובלוק אלומניום הצלחת שיפוץ למנוע שהתחמם פחותה משמעותית מאשר עם המנועים הוותיקים מברזל (זאת הסיבה שלרוב מעדיפים לשתול מנוע משומש).

שורה סופית, ממליץ על התקנת מנוע מפירוק/ייבוא .
על שלמה מבית נקופה יש ביקורות טובות.
תצטרך להחליט האם אתה רוכש המנוע ונותן למוסך להרכיב (תחסוך מעט כסף אבל, אם המנוע לא יהיה מוצלח תצטרך לשלם למוסך עלות פירוק והרכבה נוספים).
אני הייתי ממליץ לך שהמוסך ירכוש המנוע. רצוי כמובן שתהיה שותף לתהליך, אבל הבחירה וההחלטה יהיו של המוסך.

בהצלחה
רענן

דני רוד
28-10-13, 19:40
רענן, שוב תודה.

טלפון של שלמה???
מושג כללי לגבי עלויות?
איך אני יכול לדעת איזה מנוע אני מקבל, מה מצבו, מה ההיסטוריה שלו?
הרי האחריות היא, למיטב ידיעתי, של שלושה חודשים.
אני מפחד נורא מאלמנט החתול בשק.

דרור ברלי
28-10-13, 19:58
במנועים משומשים מפירוק/יבוא אין לך שום דרך לדעת מראש מה תקבל.
האחריות על מנועים משומשים מיבוא/פירוק היא אכן לשלושה חודשים.
זו האופציה הזולה אבל אתה בפירוש מהמר. צריך לסמוך על יושרו ואמינותו של יבואן החלפים שאכן הביא לך מנוע עם ק"מ נמוך עד סביר ובמצב טוב - למען ההגינות אני אציין שרוב הסיכויים שתקבל מנוע טוב ואז הרווחת. אבל לך תדע - וכבר קיבלת שיעור יקר על אופיים ודרך התנהלותם של חלק לא קטן מהעוסקים בתחום הזה בארץ...

בד"כ מנוע לא תקין יעשה בעיות כבר בהתחלה ואז יש לך אחריות - אבל אם יש במנוע בעיה שמתפתחת ותצוץ אחרי תום האחריות, אכלת אותה...

אני ממליץ להתייעץ עם מוסך שידוע כאמין והגון ולבצע את הכל דרכו. תנסה אצל אודי מזרחי או אצל מוחמד ב"מוסך קלאסיק " ביפו.

asafk
28-10-13, 20:13
גם מנוע מיובא אפשר לבדוק. על ידי פירוק קרטר אפשר ללמוד הרבה.
עוד מוסך מומלץ שעוסק בתחום - יורם אברמוב.

אסף.

asafk
28-10-13, 20:15
ועוד הערה...
אם יש לך זמן, אפשר לשפץ מנוע לבד.
זול זה לא.
אבל אתה יודע שכל מה שחיפפת... זה רק אתה.

אסף.

דני רוד
29-10-13, 00:30
דרור תודה.

דני רוד
29-10-13, 00:31
תודה אסף

freedom
29-10-13, 01:00
הי דני
אני מאוד מאוד לא ממליץ על שלמה מבית נקופה הוא ניסה במשך חודש להחליף מנוע בפראדו שלי וסיפר סיפורים...
ורק עוגמת נפש יצא לי ממנו תתרחק ממנו !

lizard
29-10-13, 04:03
כמה האוטו שווה בכלל? לקנות מנוע בקופסא חדש ללא ק"מ אחד עליו זו הדרך הבטוחה ביותר. בזמנו ביררתי לצורך פרוייקט ומנוע עלה חמש עשרה אלף שקל, אין לי מושג אם אותו הדגם של היוקון.
אם אתה רוצה לדעת מה צריך לעשות בשיפוץ מנוע אז תקנה לך ספרים שמסבירים את זה, רצוי כאלו שמסבירים על שיפוץ מנוע של יוקון. תלמד את הנושא בצורה תיאורטית וככה תדע אם מי שמדבר איתך מזיין את השכל או יודע מהחיים שלו. אין קיצורי דרך אלא אם כן יש לך מישהו שאתה סומך עליו ולפי הבנתי אין לך.
אם חדש עולה יותר משליש שווי הרכב, תקנה משומש ותתחיל להפרד מהאוטו. אם גם משומש עולה שליש משווי הרכב (הכוונה למחיר מלא,כולל התקנה, הרכבה והכול כולל הכול) לדעתי תגיד קדיש ותמכור אותו ללא מנוע. מה לעשות זה החיים. קרה לי מקרה דומה עם מיצובישי מגנום. הפסדתי כמות מגוחכת של כסף אבל לא היה שווה לתקן (אחרי זה הרכב שפך עוד שני מנועים אז בכלל). כואב אבל זה מה יש.

דני רוד
29-10-13, 09:55
תודה freedom ו- lizard

אני בפרוש לוקח את הערתך (לגבי שלמה) לתשומת ליבי אבל כאן בדיוק מתרכזת הבעייה.
על כל דעה שאני שומע (בכל עניין), אני מייד שומע שתי דעות הפוכות.
על כל מכונאי שמקבל מחמאות, מייד אני שומע גם סיפורי איימים.
על כל המלצה מנומקת מדוע עדיף לשפץ, אני מקבל מייד המלצה מנומקת לא פחות מדוע כדאי להחליף.
אני, כמובן, לא בא בטענות ויוצא מנקודת הנחה שכל חברי הפורום (כך אני מקווה) נטולי אינטרסים ורוצים בטובתי כמי ששותף לאותו "תחביב" יקר.
אלא שאני מתוסכל מחוסר היכולת לגבש עמדה.

בכל מקרה, בשלב זה הרוח נוטה לכיוון החלפה (ולא שיפוץ) בתקווה למצוא מנוע חדש במחיר סביר.
אני לא בטוח שציינתי זאת אבל אני אוהב את הרכב ויש לי כוונה להחזיק אותו עוד שנים קדימה. הבעייה היחידה היא "אויר דליל" בארנק בהווה.

תודה לכולם על כל התשובות/המלצות. מכל תשובה אני לומד עוד קצת (גם אם לפעמים מתבלבל עוד קצת).
אשמח לשמוע עוד, ככל שרק תוכלו להעיר את עיניי. בעיקר על יבואני/הליכי קניה ויבוא של מנוע חדש.

המון תודה לכולם ויום טוב

yes1952
29-10-13, 10:27
דני בוקר טוב
אני עברתי משא תלאות ונפלתי על איש רע ומוסך רע שאת פרטיו כתבתי בעבר
חברים מהפורום המליצו לי על אודי מזרחי ברחובות ליד צומת עקרון
מאז
מטופלים אצלו
סופה
ביואיק
מאליבו
ובעבר לפני שנמכר GMC GIMMY
אדם ישר ,בעל מקצוע בחסד ודיאגנוזיסט בחסד
מומלץ בחום
מוסך אודי מזרחי 089410839

nir.samo
29-10-13, 15:29
אלא אם כן משהו כמו מקום לעבוד מונע ממך, ממש מתבקש לעשות את זה בעצמך.
תתחיל מפירוק המנוע ואבחון מדוייק של התקלה והבנה אם שווה בכלל לתקן, אם לא שווה לפחות תהיה בטוח בזה ולא הפסדת על הפירוק עצמו ואם כן תוכל למסור לתיקון את החלק הספציפי או להזמין חלק חליפי.
בסוף גם אם תשפץ לבד הוצאת המזומנים תהיה הדרגתית לפי ההתקדמות ותקבל משהו שאתה יודע בדיוק מהו וגם יהיה לך ידע לתקן כל תקלה שלא תבוא בעתיד.

my 2 cents

kobixk
29-10-13, 15:42
הייתי בדיוק באותה הסירה (רפסודה רעועה) כמוך. בעלי מקצוע שרלטנים או כאלה שלא יודעים להתעסק עם המכוניות האלו.
ממליץ לך בחופ על מוסך מורן בחדרה מנהל המוסך יעקב עבד בUMI ישראל עשרות שנים איש ישר ובעל מקצוע מעולה בתחומו. ממליץ לך לקפוץ אליו ללא האוטו לשאול שאלות להתרשם ואז להחליט אם לגשת . לי הוא עזר בכמה מקרים בהם הספידו גם תיבת הילוכים בסיירה. ותקלות שונות ביוקון בנזין ארוך שהיה לי.
היום אני מתנייד עם יוקון קצר 93 והראש שקט לגמרי כי יש את יעקב. צור איתו קשר ב0524070555 תאמר לו שהפנה אותך קובי קרויטורו תסביר לו את הבעיה. כל מקרה ממליץ לך לכשיפתחו את המנוע לוודא כי הוחלפו כל מה שהובטח.

freedom
29-10-13, 15:43
הי דני אתה מוזמן להתקשר אלי 0546341707

דני רוד
29-10-13, 17:03
שלום אנשים יקרים,

לפני הכל, שאלה: מישהו מכיר את קורולוס משפרעם ויכול לחוות דעה על מקצועיותו ואמינותו בכל מה שקשור לשיפוץ המנוע שלי? אשמח לשמוע כל דבר ממי שמכיר.

ועכשיו,
אין לי מילים להודות לכל מי שמגיב, מעיר ומאיר. מכל תגובה אני לומד (ובטוח שלא רק אני) ועל כך תודה.
תודה גם לכל מי שהציע לדבר איתי באופן אישי וסליחה שעדיין לא עשיתי זאת. אני מתכנן להתקשר ברגע שרק יהיה לי זמן פנוי (עוד יום כזה ויפטרו אותי מהעבודה. 80% מהיום אני בענייני המנוע...).

אני מבטיח לעדכן ברגע שתפול החלטה מה הכיוון (ויש כרגע מחשבות שמתחילות להתגבש) וגם לעדכן בהמשך התהליך ובסופו. אני רק מקווה שעוד לא עליתי לכם על העצבים...

אז שוב, תודה ואם מישהו מכיר את טיב עבודתו ואמינותו של קורולוס משפרעם בבקשה שתפו אותי.

המשך ערב נעים לכולם ואשמח להמשיך להחכים מעצותיכם (לא רק בעניין קורולוס).

ELITMAX
29-10-13, 20:15
עד לא מזמן היה לי יוקון הייתי מטפל רק אצל מוסטפה וחוסין ברמלה
לפי דעתי אלופים הכל אצלהם בזריזות ואין תיקונים חוזרים
אני מאמין שיש להם מנועים משומשים ומיבוא
ממליץ בחום

אברמלה
30-10-13, 06:18
חביבי מנוע 8 צילנידר שעבר היתחממות תיזרוק לפח. חבל על כול שקל שתשקיע .יש להשיג מנועים חדשים בעלות של 12.000
שקלים בערך . שווה כול אגורה. אוברול יעלה לך כמו מנוע חדש ואוברול לא מחזיק על מנוע 8 צילינדר . ואני אומר לך את מנסיון.
מנוע מיבוא הימור על מנוע כזה דורשים בסביביות ה6 אלף עם אני לא טועה .

asafk
30-10-13, 23:28
אבי,
איפה אפשר להשיג מנוע חדש ב 12 ? אצלך?

דני - זה מחיר ששווה לבדוק, במידה ואתה מקבל אחריות אמיתית (ובלי סעיפי התחמקות). אוברול יעלה לא פחות מזה.

אסף.

דרור ברלי
30-10-13, 23:44
משמועות ואני מדגיש - רק משמועות - אומרים שקורולוס מקצוען.
אבל...

אם יש לך מנוע חדש ודגש על חדש מקופסא ב-12,000 שקל? בהנחה שזה המחיר (בטח צריך להוסיף על זה גם התקנה וכו' אבל לא משנה כרגע) במחיר הזה אל תתלבט. אוברול יעלה לא פחות וגם אוברול טוב ספק אם יחזיק כמו חדש.

tzagi
31-10-13, 07:00
דני,
אפשר לבזבז שעה בלדבר על חפריות ים תיכונית, אבל על זה כבר למדת.
פנה לאודי מזרחי לעצה לאן הולכים מפה,
והעצה הכי טובה שאני יכול לתת לך, לא להכניס את העגלה למוסך ספציפי בלי לשאול פה קודם, (בדיעבד, היה חוסך לך את השרשור הזה)

שי קרנצלר
11-11-13, 21:06
דני
מה חדש ? תעדכן

זליג
17-12-14, 01:51
יש חדש?

-->