PDA

צפייה בגרסה מלאה : פרוייקט בני מצווה קארטינג /באגי

שחר 9
03-11-13, 20:30
שלום לכולם .

העולל הקטן הגיע לשנת בר מצווה , איך שהזמן עובר.
חשבתי על פרוייקט בני מצווה למי שיודע מדובר על פרוייקט ארוך טווח שחייב לכלול למידה ,ומחוייבות אישית.
יש הרבה פרוייקטים חינוכיים אבל הילד כבר מחונך , חובב טיולים מושבע , ספורטאי ואתלט בקיצור סוס עבודה ....

מאחר והילד מטייל בג'יפים מגיל חצי שנה ועד היום ,עבר סיקס ,עבר שני היילקסים,ועכשיו ברגוע עם פראדו וטרקטורון.
קשור בנימי נשמתו למוטוריקה עדינה אבל לא רקמה ומקרמה ,
בדמו זורם בנזין סולר.
ויצר הבניה וכרגע בעיקר הפירוק של מכוניות ומנועים טבוע בו עמוק .
וכרגע נמצא בברור האם מחלת ההגה במצב מתקדם וחשוך מרפא או שיש עוד תקווה....
.
בקיצור ,
חשבתי על פרוייקט בניית קארט /באגי קטן ופשוט שיבוצע על ידו בליווי שלי (המבוגר האחראי) - הכוונה שיהיה פשוט ומוצלח ,
יתחיל ויסתיים! ושלא יהפך למצבה.

כשלב ראשון הוזמן הספר של רון צ'פמן - שיתחיל לקרוא ולהשחיז את קריאת האנגלית שלו .... (הנה אלמנט פדגוגי)
שלב שני אנחנו עומדים לבנות פינת עבודה עם שולחן עבודה מתאים (הנה האלמנט שיהיה לי מקום מסודר) .

במקביל התחלתי לאסוף חלקים והמטרה היא להתחיל לבנות כאשר מרבית החלקים בידינו.

השאלות וההתלבטויות שעומדות על הפרק :

1. האם הבאגי של רון צ׳פמן כבסיס הוא בחירה טובה ? או שיש משהו אחר מומלץ , מזכיר לכם שאני רוצה משהו פשוט שיתחיל ויסתיים ולא יתקע.

2. איזה מנוע מומלץ ומה כדאי לחפש ? (חשבתי על סדרי גודל cc 500) חשוב לי שיהיה מנוע פשוט רצוי 4 פעימות כמובן עדיפות לגיר רגיל (זה אמור לנסוע היטב הילד רגיל לבעיטה של טרקטורון 500 ).

3. למישהו יש ניסיון על כמה שעות עבודה מדובר כדי שאוכל לתכנן איזה תוכנית עבודה ? (כלים וציוד יש הכל ממסור שורף,רתכת,משחזות,מקדחת עמוד קטנה,וכל כלי ידני אפשרי ) .

4. ברור לי שהטוב ביותר לבנות את השילדה זה מצינורת סקדיואל , יותר חזק ,יותר יפה ,אבל יותר מסובך מבחינת חיתוכים וריתוכים , ומכיוון שהוא הולך לבנות אני רוצה להקל ולפשט את נושא החיתוך והריתוך - על איזה פרופיל הייתם הולכים ?

כמובן עוד המלצות תובנות והארות יתקבלו בשמחה ?

תודה.

ellad2006
03-11-13, 20:46
תראה לפי הבנתי מנוע 500 לדבר הקטנציק הזה נראה לי TO MACH נראה לי שמנוע בדר גודל 125-250 יהיה יותר רלונטי..

אלעד

טל חסיד
03-11-13, 21:04
בשלב ראשון הייתי יורד מהר מה500 סמ"ק אם אתה רוצה את הילד שלך שלם, בשביל ההתחלה חפש מנוע של קטנוע 50 סמ"ק עדיפות ל4 פעימות. עדיף לקנות קטנוע שלם לאחר תאונה ולפרק את המנוע צמת החשמל מיכל דלק מערכת בלימה וכו כל שאר הבניה יחסית פשוט אם יש כלים וידים. ברשימת כלי העבודה שלך חסר משהו והיא מחרטה, אתה תצרך לחרוט מספר חלקים.
דרך עגב בניתי לבן שלי קרטינג כזה כשהיה בין שלוש, וגם מבוגרים נהנו מאד לנהוג בו.

בהצלחה טל

שחר 9
03-11-13, 21:39
חברים , ראשית תודה על התגובות והעצות ....

טל , מנוע 50 לא יזיז את הדבר הזה .....משתי סיבות שלא ציינתי .

הראשונה מדובר על דו מושבי אמנם קטן אבל לשניים - משקל פתיחה 120 קילוגרם והוא גדל מהר ....

והדבר השני הוא שאנחנו גרים באזור הררי ויש פה הרבה עליות וירידות ......
המהירות הסופית של הדבר הזה בישורת אמנם תספיק אם תהיה קרוב ל50 קמ"ש אבל אני צריך קצת יותר כוח מהמקובל......
אני מעריך ש500 זה אכן מוגזם, אבל נראה לי ש50 זה לגמרי לא זה.

הלוגיקה שלי אומרת שטרקטורון ישן בנפח 250 סמ"ק נותן לי תוצאות מספקות - ואני כנראה הולך להיות יותר כבד ממנו והרבה פחות יעיל ממנו .....
בקיצור מקבל 500 זה בהחלט מוגזם מכוון למשהו "צנוע" 250 ...

אם כך איזה מנועים מומלצים?

טל , לענין המחרטה צודק זה הכלי החסר אבל בשביל זה יש חברים ויש זמינות לחריטה .

חנן גולומבק
04-11-13, 14:30
http://www.jeepolog.com/forums/content.php?r=2294-%D7%A4%D7%A8%D7%95%D7%99%D7%A7%D7%98-%D7%A7%D7%A8%D7%98%D7%99%D7%A0%D7%92-%D7%A9%D7%98%D7%97-%D7%9C%D7%99%D7%9C%D7%93%D7%99%D7%9D

שחר 9
04-11-13, 21:52
חנן תודה ,
נראה יפה מאד והתמונות שוות כאלף מילים .

תודה.

חנן גולומבק
05-11-13, 09:35
בכייף...http://www.youtube.com/watch?v=FK8OxK802HI

שחר 9
06-11-13, 20:18
וסרטון שווה 2000 מילים .....

נראה מגניב , ועזרת לי לשדרג מיד למתלים עם שיכוך ....
אגב לאיזה ביצועים הגעת עם המנוע הזה ?

חנן גולומבק
09-11-13, 08:40
ביצועים ? הצעצוע הזה לא נועד לביצועים. 30 40 קמ"ש מקס.

שחר 9
10-11-13, 18:05
ביצועים ? הצעצוע הזה לא נועד לביצועים. 30 40 קמ"ש מקס.

גם זה ביצועים .....
אני ינסה לכוון למשהו מעט יותר מהיר .....

שגואה
23-11-13, 22:11
שחר... אני מרגיש כאילו אני כתבתי את הדברים.

גם אצלי האפרוח כבר בן שלוש עשרה.
אצלנו הרצון שלו והתלבש על הילד שבי והחלטנו לבנות באגי.
קצת חיפושים באינטרנט (ואותה מחשבה כמו שלך .... לא עבד - יותר בכיוון "אבא ... בו נקרא ביחד") והגענו לספר של רון .... אקצר את הסיפור, לטעמי הספר לא ממש תורם.
נכון התחלנו לבנות על בסיס השלדה שלו אבל מהר מאד הבנו שאנחנו רוצים קצת יותר.
אז כן, הוא נתן לנו התחלה ופרופורציות למה שנבנה כולל מושג לגבי מערכת ההיגוי אבל לא רבה יותר מזה.
שוב סיבוב באתרים והגענו לבאגי של חנן (http://www.jeepolog.com/forums/content.php?r=2294-%D7%A4%D7%A8%D7%95%D7%99%D7%A7%D7%98-%D7%A7%D7%A8%D7%98%D7%99%D7%A0%D7%92-%D7%A9%D7%98%D7%97-%D7%9C%D7%99%D7%9C%D7%93%D7%99%D7%9D). ממנו לקחנו את הרעיון להוסיף שיכוך אחורי (עדיין לא סגור בדיוק אם באותו אופן).

כמובן שאחרי מספר ימי עבודה על הרצפה בהם נשבר הגב החלטתי לבנות שולחן עבודה.

לגבי הבאגי עצמו/הבנייה עצמה
1. אנחנו ללא כל ניסיון בריתוך
2. עבודה בסופי שבוע ..... כשיש זמן
3. בשלב ראשון אנחנו בגישת make it simple - בחזקת "באגי לימודי" .... מכאן נראה לנו מנוע עם וריאטור (חוסך התעסקות עם גיר) וללא דיפרנציאל ובשלב זה גם ללא שיכוך מקדימה.
4. המנוע - חשבנו על 125 - 250. תלוי מה שנמצא/נשיג.
הבאגי (בעצם "גו-קארט" (גם של חנן) הוא מושב יחיד ... עם נהג זעיר) - מנוע חזק מדי עם רכב בבניה עצמית (שלי :)) עלול לצאת משליטה ולהתהפך.
5. ברזל .... שחור וזמין. שיהיה טיפה עבה ... משקל על חשבון שגיאות (חורים) בריתוך.
6. בחרנו בעיקר בפרופילים מרובעים להקל על ריתוך תפרים (אני בדיוק בודק אפשרות לבנות לבד מכשיר tube notching)
7. בלמים - בתכנון רק מאחור

בינתיים יש התחלה של "סולם" וכמעט שולחן
8217982180

לגבי הספר, אני יכול להשאיל לך אותו .... תראה עם הוא שווה משהו.

asafk
23-11-13, 22:35
מנוע של חרמש מוטורי מתאים בול לדברים האלו. עם מצמד צנטריפוגלי מובנה.

אסף.

שחר 9
23-11-13, 23:19
טוב אז הספר הגיע והפרוייקט יצא לדרך .....
זו פעם ראשונה שהילד שמח לקבל ספר כמתנה ליום ההולדת !!!

הלכנו על שלדה מצינורות סקדיאל 40 חזק וכבד ! וזה מתוך הנחה שהקארט יגדל עם הזמן ויהפוך לבאגי .....
כרגע אנחנו די נצמדים לרעיונות שבספר של רון צפמן אבל שנגיע למנוע וההיגוי אני מאמין שנתגמש ....

המשקל הצפוי של הכלי יהיה בסביבות 120 ק"ג ולא נראה לי שמנוע חרמש יזיז את הדרעק הזה - דעתכם ?

הכוונה להשיג צמיגים בסדר גודל של טרקטורון בשאיפה לכל הציר האחורי של טרקטורון - מחפש טרקטורון שעבר שחיטה !!!

מה דעתכם לייצר ציר אחורי מצירייה של רכב עם קצת עבודת ריתוך וחריטה נראה לי אפשרי - איך מומלץ לרתך את הציריה , ריתוך ישיר עם פאזה או עם שרוול מקשר ?

כרגע צינורות השלדה עומדת לפני ריתוך תמונות בקרוב .....

אגב אני צריך המלצה למקום שיוכל לכופף לי את הצינור של הקשת מישהו מכיר באזור השפלה / מרכז מקום שאוכל לכופף ???

עד כאן תמונות בהמשך ......

טל חסיד
24-11-13, 08:15
לא ציריות ולא דברים מיוחדים שקשה לעבד בעיבוד שבבי או ריתוך, כנס לעסק שמתעסק בתיקון הדראוליקה וקנה זרועה מלוטשת אפשרי חדשה אך מיותר, משומש שרוט יעשה גם את העבודה מצויין 25 מ"מ עובי מספיק לרוחב של 110 ס"מ לכלי. דרך עגב הכל מנסיון.

טל

שחר 9
25-11-13, 19:23
טל תודה , באמת רעיון מוצלח אבל כדי לדלג על עבודות החריטה והעיבוד השבבי אני מעדיף לנסות ולמצוא ציר מושלם של טרקטורון - כולל ציר, בית ציר, נאבות, גלג"ש, ודיסק.
כרגע נראה שבסביבות ה700- 800 שקל ניתן להשיג משהו אבל זה עדין נראה לי יקר ....
ממשיך לחפש .

Yosim
02-12-13, 10:49
אני קניתי מחנן באגי שיוצר לפי הספר של צפמן.
אני ממליץ בחום על מנוע 125 של קטנוע כלשהו היות וזה מספיק חזק ואמין באופן יחסי.
בעיה שאין מתלים זה ממש דופק את הגב אך מרגיע את הרגל מלהמשיך ללחוץ על הגז.
אני בנוסף ממליץ על גלגלש גדול ככה שיש הרבה כוח אך לא מהירות. ( צלחות מדהימות וחיוך שלא יורד )
בשורה התחתונה כיף חבל״ז וניסיון בנהיגה ואם כי בסיסית.
בהצלחה

-->