PDA

צפייה בגרסה מלאה : מה נדרש כדי לעלות ל-29" (היילקס 2WD 97).

סולי
12-06-05, 22:26
אילו שינויים עליי לבצע כדי לעלות למידה 235/75R15?
הצמיגים הנוכחיים ברוחב 185מ"מ ובגובה 26".

מה אני רוצה להרוויח? נוחות ובטיחות בעיקר, וקצת לשפר את הרף בשטח לא סלול.

tooshey
14-06-05, 23:28
שלום לך.
כדי לעלות ל 235.75.15 קודם כל תמצא ג'אנט 15" שמתאים להיילקס 2X4 (מבחינת חלוקת החורים ו BACK SPACE).
זה לדעתי השלב הכי מסובך.
תנסה ג'אנט של סופה,לפי העין החלוקה דומה,אבל לא יצא לי לבדוק באמת.
אישית,כדי להמנע מבעיית הג'אנטים,הלכתי מראש על טנדר NISSAN.(שישה חורים).
מלבד זאת,אין בעיות מיוחדות.
תמתח קצת מוטות פיתול מלפנים.
מאחור לא אמורה להיות בעיית מרווח אלא אם אתה מעמיס הרבה או סוגר מהלך בבמפים באופן קבוע.
מאחור אפשר:
1.לערגל הקפיצים
2.להאריך נדנדות
3.להוסיף עלה או עלים
4.להוסיף קפיץ סליל
5.להעביר את הקפיץ מעל הסרן
כל הדברים הפשוטים והמוכרים לגבי סרן אחורי עם קפיצי עלים.
אני בטוח שתרוויח נוחות,מרווח גחון ועבירות,לגבי בטיחות ועמידות דווקא להפך!
מערכת הבלמים תוכננה לעבוד בהתאמה לגודל צמיג מסויים,ואתה משנה את הקוטר ביותר מ 10% ,וזה משמעותי.
כמו כן תרגיש שינוי בסחיבה(אני מניח שאינך מתכוון לשנות יחס בדיפ),ושינוי בקריאת הספידומטר
ואל תשכח להחליף לבולמים משובחים במקום הזבל המקורי!
וכמובן שאלת החוקיות בארץ הקודש :lol:
בטנדר שלי השינוי היה ממש מתבקש(צמיגים מקוריים שחוקים וקפיצים שטוחים)והיה לי סט גלגלים 235.75.15 על המדף.לא נתקלתי בשום בעיה,והשינוי היה רק לטובה!
אבל מצד שני-זה ניסן בנזין באוגנדה וזה היילקס דיזל אטמוספרי בישראל!
שיהיה בהצלחה טושי

סולי
18-06-05, 16:17
תודה רבה על התגובה,
מתגובתך המסקנה שלי שנראה ש-215.75R15 גם יספק,
צמיג במידה 235 יגרום כנראה בעיות רבות מידי בהיגוי במערכת המתלים הקידמית.
אני לא מעוניין למתוח לצורך הגבהה את המוטות הקידמיים, באופן מינימלי בלבד לצורך הכנסת צמיג בגובה 27" (215), בנוסף אני מקווה שהצמיג הרחב לא יפגע בכלום בסוף הפניית ההגה.

רק נותרה לי שאלה אחת, כיצד מתאימים את יחסי ההעברה?

אוההה, הסבר קטן:
בטיחות, הצמיג המקורי על חישוק 14" ברוחב מגוחך (185מ"מ) ואינו מספק אחיזה מספקת עם הכביש זה מפריע בבלימות ארוכות ומסוכן במיוחד כאשר אני גורר עם הרכב, (והוא גורר על בסיס יומיומי)

עמידות - אני משתדל לרוב לקחת את הרכב מעבר למקומות בהם הוא תוכנן לעבור.. לכן עם צמיג שטח במידה גדול מהמקורית אני ירוויח המון מבחינת אחיזה בשטחים קשים, מרווח גחון ובכלל מיזעור הנזקים.. בתקווה שאוכל בהמשך לשתול סרן עם נעילה מאחור.

לגבי התופים והדיסקים במודל בעל הנעה אחורית בלבד,
מה ניתן לעשות כדי להעתיק מערכת בלימה של דגם כפול הנעות לשלי?

tooshey
18-06-05, 23:49
שלום לך
אם אתה לא רוצה 235 אני יכול להמליץ על שינוי קטן אך פשוט מאד.
חפש צמיג 195/14. זה לא צמיג שטח אלא מיועד לרכבי משא קטנים ויתרונו הוא בדופן גבוהה של 100 %,מה שנותן קוטר "29 .(לפחות על הנייר).
מה שכן,זה צמיג קשה יחסית עם 8 עד 10 פליי,ולא נותן אחיזה טובה בשטח עם אחיזה נמוכה.
לא הייתי נכנס להחלפת בלמים בלבד אלא מחליף סרן שלם עם נעילה נשלטת.
אגב,מה קורה עכשיו עם חלוקת החורים לגלגלים?(5 מול 6)תסע עם שני ספיירים שונים?מתאם?
אני גררתי המון עם היילקס 2X4 ,ומשקלים הרבה מעל המותר,ולא נתקלתי בבעיה דווקא ברכב מסוג זה בגלל מידת הגלגלים,מעבר לתנאים המיוחדים השונים שנוצרים בזמן גרירה עם כל רכב.
לא הבנתי איזה יחסי העברה אתה רוצה להתאים?
מקדימה אין כלום ומאחור או שתכניס סרן שלם עם היחסים הרצויים לך או במקרה של החלפת גלגלי שיניים-תתפלל שתמצא משהוא בכלל!
לילה טוב ובהצלחה
טושי

נמרוד
18-06-05, 23:52

אתה לא מתכוון ברצינות להשקיע עד כדי החלפת יחסי העברה בשביל להכניס צמיג 27 אינץ' ברכב 2X4???

אני היחיד שלא מבין על מה אתה מדבר?
:?

סולי
20-06-05, 00:51
שלום לך
אם אתה לא רוצה 235 אני יכול להמליץ על שינוי קטן אך פשוט מאד.
חפש צמיג 195/14. זה לא צמיג שטח אלא מיועד לרכבי משא קטנים ויתרונו הוא בדופן גבוהה של 100 %,מה שנותן קוטר "29 .(לפחות על הנייר).
מה שכן,זה צמיג קשה יחסית עם 8 עד 10 פליי,ולא נותן אחיזה טובה בשטח עם אחיזה נמוכה.
לא הייתי נכנס להחלפת בלמים בלבד אלא מחליף סרן שלם עם נעילה נשלטת.
אגב,מה קורה עכשיו עם חלוקת החורים לגלגלים?(5 מול 6)תסע עם שני ספיירים שונים?מתאם?
אני גררתי המון עם היילקס 2X4 ,ומשקלים הרבה מעל המותר,ולא נתקלתי בבעיה דווקא ברכב מסוג זה בגלל מידת הגלגלים,מעבר לתנאים המיוחדים השונים שנוצרים בזמן גרירה עם כל רכב.

הצמיג שאתה מדבר עליו לא ייתן לי שום שיפור מחוץ לכביש לפי דבריך, אז למה בעצם?
אני מאבד יתרון חשוב של שיפור הנוחות ובידוד מתחלואי הדרך, אני מאבד את היתרון החשוב באחיזה נוספת בשטחים קשים.

ולנושא הבלימה
לא שמת לב למרחקי בלימה גדולים משמעותית? (כמובן לאור בלימה חלשה יותר בגלל הסיבה שאנחנו גוררים ויש חשש תמידי לנעילה של הגלגלים).
אני שם לב תמיד כאשר אני גורר את העגולה גדולה שלנו, היא די גדולה ועמוסה בציוד.
(במגנום לא הייתה הבעיה)
החולייה החלשה לדעתי נופלת על הצמיגים (הדקיקים וקטני הקוטר) שאומנם מצליחים להעביר את כוח המנוע לכביש (טוב נו אין ממש כוח לעגלה), אך כושלים בבלימה תחת עומס (לעיתים גם כשהיא עדינה ומבוקרת.
אני אשמח אם מישהו יבהיר את הדברים או ינפץ את התאוריה שלי.

אגב טושי, על עניין הגלגל ספייר באמת לא חשבתי..
(מצד שני היום החוק שונה ואפשר לנסוע עם ערכת תיקון פנצ'ר, כמו שמגיעה ברחבים חדשים)(מצד שלישי אין מה לערב את החוק בדיון הזה :twisted: )
וכמובן אין ספק כי לצורך _בגלגל ספייר_ עוד נמצא איזשהו פתרון קודם כל אני צריך להחליט על איזה צמיג ומה עלי לבצע.

אתה לא מתכוון ברצינות להשקיע עד כדי החלפת יחסי העברה בשביל להכניס צמיג 27 אינץ' ברכב 2X4???

אני היחיד שלא מבין על מה אתה מדבר?
:?

נמרוד,
אני מעוניין להחליף את הסרן הקיים בסרן נעול של גירסת ה-4X4.
עוד לא הגעתי להחלטה סופית לאיזה מידה לעלות.. אך עליי לדעת מה עלי לשנות בכל מידה כדי להגיע להחלטה.
אז בעצם אנסח מחדש, מה יחס העברה הקיים אצלי בעצם, ומה ב-4X4?
ומה עלי לחפש כדי להתאים 29".

לגבי הבלמים,
מן הסתם התוכנית לעלות למידה גדולה יותר ולצמיג MT,
משתמע מכך שאני אעבור לחישוק 15", מה שאומר מקום לבלם גדול יותר.
בנוסף אני מתכנן לעבור לסרן קידמי שונה שבמקור אני מנחש מצויד בברקסים יותר גדולים מהמצוי אצלי, אז בעצם השאלה שלי נשארת כיצד ניתן להעביר (=להעתיק) את מערכת הבלימה ממודל 97 4X4 למודל 97 2X4? אילו פעולות יש לבצע?

http://forums.ort.org.il/files/30/2247476/3872892.jpg

asafk
20-06-05, 01:04
קודם כל, אני מניח שאתה לא מעוניין בפרוייקט יקר (כי אם כל היית רוצה כזה פרוייקט, היית קונה, מראש, 4X4, לא? )

לדעתי, הכי פשוט והכני נכון זה לחפש על אש קטנה 4X4 עם מתלה נפרד מושבת, וכשתמצא- לקחת ממנו את כל המתלה הקדמי קומפלט, עם הבלמים הקפיצים והכל, ואת הסרן האחורי כמו שהוא, גפ כן עם המתלה המקורי- לחבר לשלדה שלך, דרייבשפט חדש, לקנות גלגלים 31", ו... זהו.

כל מה שכתבתי- מתבסס על ההנחה שלמצוא 4X4 מ98 ומעלה, או אפילו פרה-ראנר (עדיף!)- אפשרי. אם זה לא אפשרי, אפשרות שניה היא לחכות שיתחילו לצאת במכרזים של הצבא פרה-ראנרים מושבתים (מתאונות), ולקנות אחד כזה.

אסף.

MAZDA 4X4
25-06-05, 22:33
קודם כל, אני מניח שאתה לא מעוניין בפרוייקט יקר (כי אם כל היית רוצה כזה פרוייקט, היית קונה, מראש, 4X4, לא? )

לדעתי, הכי פשוט והכני נכון זה לחפש על אש קטנה 4X4 עם מתלה נפרד מושבת, וכשתמצא- לקחת ממנו את כל המתלה הקדמי קומפלט, עם הבלמים הקפיצים והכל, ואת הסרן האחורי כמו שהוא, גפ כן עם המתלה המקורי- לחבר לשלדה שלך, דרייבשפט חדש, לקנות גלגלים 31", ו... זהו.

כל מה שכתבתי- מתבסס על ההנחה שלמצוא 4X4 מ98 ומעלה, או אפילו פרה-ראנר (עדיף!)- אפשרי. אם זה לא אפשרי, אפשרות שניה היא לחכות שיתחילו לצאת במכרזים של הצבא פרה-ראנרים מושבתים (מתאונות), ולקנות אחד כזה.

אסף.

במחיר של קניית מערכת מתלים של פרה ראנר אפשר להביא קיט טורבו למנוע שלו וברקסים משופרים , לדעתי יותר פשוט מלהתעסק בהתאמות שהרכב לא בנוי להן...

e-Pit@m , אתה מחפש כוח כדי לסחוב את העגלה וכוח בלימה יעיל יותר או שלא הבנתי נכון?

זו דעתי , אם אני טועה העמידו אותי על טעותי :wink:

בידידות , אלכס.

סולי
26-06-05, 08:19

אסף.

במחיר של קניית מערכת מתלים של פרה ראנר אפשר להביא קיט טורבו למנוע שלו וברקסים משופרים , לדעתי יותר פשוט מלהתעסק בהתאמות שהרכב לא בנוי להן...

e-Pit@m , אתה מחפש כוח כדי לסחוב את העגלה וכוח בלימה יעיל יותר או שלא הבנתי נכון?

זו דעתי , אם אני טועה העמידו אותי על טעותי :wink:

בידידות , אלכס.

מהסוף להתחלה,
אני לא מחפש כוח, אלא לייעל את יכולת הבלימה של האוטו.
אני לא הרגשתי בעיה כזאת עם המגנום, אם תגיד לי לנקוב בסיבה הייתי אומר שהברקסים חזקים מספיק אך הבעיה נראה לי בצמיגים.
בכלל אם מהנדס יוכל לאמת או לחשוף את הסיבה האמיתית לכושר הבלימה הנחות של ההיילקס זה יהיה נהדר...

קצת מעבר,
אני מחפש להגדיל את היכולת של הרכב להתנייד בשבילים..
מה שמחייב אותי להגדיל את הגלגל תחילה ולהתאים נעילה אחורית.
אם כבר בנושא הנעילה, מה עלות של סרן אחורי נעול?
ולגבי מערכת המתלים,
הרשתי לעצמי מעט לפנטז או יותר לחקור לעומק ונתקלתי בקיטים מעניינים בארץ האפשרויות.
היצרן Total Cahos, נתקלתי בהם לראשונה כשקראתי על טויוטה טקומה 4X4 -
http://www.off-road.com/toyota/projects/tacoma/longtravel/index.html

הרשים אותי מאוד וניגשתי לאתר החברה, מצאתי בהיצע שלהם זוג מוצרים מעניינים להיילקס,
אסף הבטחת שתסביר על ההבדלים בין השניים:
http://www.chaosfab.com/toy2wduni.html
http://www.chaosfab.com/toy2wdballjt1.html

כמובן שזה כיף לפנטז,
http://www.chaosfab.com/photo/images/IM_A0027.jpg

נמרוד
26-06-05, 10:24
http://www.chaosfab.com/product/toy2wdbjlg_03.jpg
http://www.chaosfab.com/toy2wdballjt1.html

זה משתמש בספינדלים מקוריים, עם תפוחים מקוריים.

http://www.chaosfab.com/product/uniballkit_03.jpg
http://www.chaosfab.com/toy2wduni.html

זה מוסיף לך ספינדלים מסיביים עם הגבהה משמעותית וגיאומטריה שונה לגמרי, ובמקום תפוחים רגילים משתמש ביוניבולים - מיסבים כדוריים גדולים, חזקים, ועם טווח תנועה גדול בהרבה.

בקיצור, קיט מספר 1 הוא חצי עבודה, קיט מספר 2 הוא עבודה שלמה, כשכיוון השיפור הוא למרוצי מדבר. שני סוגי מערכות המתלים האלו יהיו נזם זהב באף חזיר עבור רכב עם מנוע דיזל כל כך עלוב כמו שיש לך (ולי...) מתחת למכסה.

סולי
26-06-05, 21:23
נזם אין ספק..,
אבל למה הכוונה כשאתה מדבר על ספינדל, קינגפין?

דווקא ציפיתי שתרחיב בעניין הבלימה, מה מגביל את יכול הבלימה של ההיילקס.
אני בטוח שתוכל להבהיר לי את הדברים בעזרת הפיזיקה שלך.. :twisted:

נמרוד
26-06-05, 22:51
ספינדל (Spindle) זה הציר החרוט הגדול שעליו יושבים מיסבי הגלגל. זה בעצם הציר של הגלגל. הספינדל מחובר בברגים או תקוע בתוך יציקה שמחברת בין שני הבולג'וינטים (ball joints)= תפוחי הזרועות , ויוצרת בעצם את ציר הקינגפין (Kingpin) = ציר ההיגוי. עוד מחובר ליחידה הזאת זרוע שאליה מתחבר מוט ההיגוי - Tierod. היציקה הזאת, שלא חייבת כמובן להיות יציקה אבל ביצור סדרתי היא בדרך כלל יציקה, מכונה גם upright = אפשר לחדש אולי ל"עמוד היגוי" אם בא לך להיות בו יהודה. בקיצור, באמריקה לפחות, לרוב משתמשים במילה ספינדל לתיאור כל המכלול הזה.

לגבי יכולת הבלימה - אני לא מאמין שיש לך בעייה אמיתית. יש לך טנדר במצב מקורי, עם גלגלים מקוריים, שנועד לגרור ועושה את זה בהצלחה בכל העולם. אז או שאתה גורר משקל גדול מדי, או שיש לך תקלה אמיתית במערכת הבלימה, או שאני לא יודע מה.

-->