PDA

צפייה בגרסה מלאה : ריתוך על הרכב עזרה

אסף ד.
22-11-13, 21:59
רוצה לרתך כמה דברים על הדיסקברי
האם מספיק לנתק קוטב חיובי וקוטב שלילי?
אין סכנה למחשבי הרכב?

Sent from my iPhone using Tapatalk (http://tapatalk.com/m?id=1)

עידו לוריה
22-11-13, 22:47
נתק קוטב שלילי ולאחר מכן חיובי ( הרכבה בסדר הפוך ,וזה לא קשור לריתוך אלה באופן כללי כך מנתקים/מחברי מצבר , וזה לא בצחוק ) חיבור ה "מינוס" קרוב ככול הניתן למוקד הריתוך ועם אפשר אז אל תרתך על הרכב בכלל .

עידו

אסף ד.
23-11-13, 10:10
הריתוך נועד להוספת מדרגת צד(צינור "ח" שוכב על מדרגת "גתוס" ישנה שהיא למעשה צינור לאורך מתחת לדלתות.
המדרגה מחוברת עם חבקים לקורות הוארך, לא מולחמת כמובן.
השאלה היא האם האמפר הגבוה בהלחמה יכול "לשגע" את מחשבי הרכב...גם כאשר המצבר מנותק.

עידו לוריה
23-11-13, 11:19
הנזקים מריתוך הם לא רק לחלקי חשמל / אלקטרוניקה , גם חלקים מכנאים כמו מסבים גלגלי שיניים וכו' סובלים מהתהליך של מעבר זרם גבוהה דרכם ונגד זה אין אפשרות של הגנה מעבר לחיבור קרוב ככול הניתן של ה - "מינוס" לאזור הריתוך , על חלקי החשמל / אלקטרוניקה מספיק לנתק את המצבר ו / או לחבר מכשיר מיוחד לצורך זה .
והכי טוב זה לא לרתך בכלל על הרכב .

עידו

asafk
23-11-13, 18:48
עדיף לא לקחת סיכון.
אם בכל זאת אתה מרתך על הרכב, בנוסף למה שנכתב, חבר את נעלי הקוטב של המצבר זו לזו (עם בורג עבה או עם ג'בקה)

אסף.

אסף ד.
23-11-13, 19:14
מה הרעיון מאחורי זה?

Sent from my iPhone using Tapatalk (http://tapatalk.com/m?id=1)

raanan
23-11-13, 20:27
עדיף לא לקחת סיכון.
אם בכל זאת אתה מרתך על הרכב, בנוסף למה שנכתב, חבר את נעלי הקוטב של המצבר זו לזו (עם בורג עבה או עם ג'בקה)

אסף.

אסף, לא רצוי לבצע זאת. אתה מקצר את קבלי הסינון והייצוב שנמצאים במחשבים.
אם לעשות זאת, אז ראשית לבצע פריקה ע"י חיבור ההדקים דרך נגד (100 אוהם לערך) לכמה שניות, אח"כ להדק ההדקים כמו שאתה ממליץ.

רענן

נמרוד
03-01-14, 08:52
אני רוצה להבין את ההגיון שמאחורי ההזהרות.

במקרה האופייני כמו פה אנחנו מדברים על ריתוך של תוספת כלשהי על הרכב, התאמה. בהנחה שהריתוך מתבצע קרוב למינוס, למה שזרם משמעותי כלשהו יזרום איפשהו ברכב? וגם אם היינו לצורך הדיון התיאורטי מחברים מינוס לפגוש הקדמי ומרתכים את הפגוש האחורי... גם אז לזרם יש את כל גוף הרכב כמוליך, מה החשש שזרם גבוה מדי יעבור דרך המחשב או דרך כל חוט ספציפי או יתיך איזשהו מיסב?

אני בטח מפספס משהו...

talw
03-01-14, 10:04
כי זה לא רק עניין של פלוס ומינוס של הרתכת,זו תסבוכת של הפרש פוטנציאלים כלפי האדמה (המינוס האבסולוטי),זה יכול להיות מעגל זרימה עם חוגים נוספים חוץ מאשר למינוס של הרתכת,ממש כמו מחלק מתח.המתח יפרוץ ויזרים זרם מאיפה שהכי קל לו להגיע ל"אדמה",אם דרך מייסב כלשהו , דרך מעגל אלקטרוני או אפילו דרך הידיים הרטובות שלך דרך הגוף ומהנעליים לאדמה , הוא יעשה את זה.

boaz avrahami
03-01-14, 10:36
הרכב לא מבודד מהאדמה על ידי הגלגלים?

JEEP GC ZJ V8 98 IR 3.5
HONDA TRX300ex

talw
03-01-14, 11:17
כאמור ,אדמה ומינוס הם היינו הך במיקרה הזה,אם לא דרך הצמיגים אז דרך ברזל שנשען על הרכב...זה רק עוד חוג זרימה אפשרי בנבכי הרכב עד למינוס/אדמה של חברת חשמל.
קשה לצפות דברים כאלה במהלך עבודה,אז למה לא לקחת מקדמי ביטחון ?

עידו לוריה
03-01-14, 13:31
כמו שטל כתב לזרם יש "חיים " משלו זה לא מחויב המציאות שהוא ילך בדרך הקצרה אלה בדרך הקלה לו ולרוב זה דרך רכיבים שאנו לא רוצים שזה יקרה דרכם ולכן חיבים להקטין סיכונים .
לא פעם אחת נתקלתי בגלגלי שיניים של גיר עם סימני פריצת זרם מריתוך או מסבים עם סמנים כאלו וכו ' .

עידו

shmil
03-01-14, 14:13
אתן לך עובדות, סטטיסטיות.
אני מרתך על הרכב ותמיד מנתק מצבר.
לפני כ-3 שנים ריתכתיבאזור וו הגרירה, רק מה, שכחתי לנתתק מצבר.
למחרת בבוקר, הרכב מניע ומדומם אחרי ק"מ.
אחרי שעה המתנה - הרכב מניע ושוב מודמם.
כך, שיגע אותי יומיים.

מה לא הוחלף: חיישן ואקום, שזה היה הקוד שהוא נתן, ולא עזר.
חיישן קראנק, כי זה הסימפטום, ולא עזר.
עד שצץ לי רעיון והחלפתי מחשב.

תוך חצי שנייה הכל הסתדר.

ומאז, ילדים, כמו בסיפורי האגדות, אני לא מרתך על רכב ממוחשב עם מצבר מחובר.

אני גם לא פוסל את הרעיון של אסף, שהוא הגדלת מקדם הבטחון.

תידו מקרה?
תגידו.
אני את הלקח למדתי.

מה אתה כבר צריך לרתך שקשה לנתק מצבר?

נמרוד
04-01-14, 23:22
שמיל נתת לי עובדה, לא עובדות, ולעובדה בודדת אין משמעות סטטיסטית.

לעניין עצמו - איך ניתוק המצבר משפיע על מעבר זרם הריתוך דרך רכיב אחר כמו המחשב?

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk

boaz avrahami
04-01-14, 23:38
אתה נכנס לתוך סוגיה לא לגמרי פתורה עם עדויות כמו של שמיל מצד אחד כנגד טיעונים מהצד השני שמערכת ההצתה משחררת כמויות וולטים הרבה יותר גבוהות דרך הגוף.

לא נראה לי שנמצא לזה פתרון דווקא פה.
פורומים של ריתוך ורכב עוסקים בזה בכל העולם השכם והערב.

מצאתי הוראה מפורשת של ג׳ון דיר לנתק לפני ריתוך. אני מניח שהמהנדסים שלהם כבר חשבו על סיבה טובה...

http://manuals.deere.com/cceomview/OMMT596_H5/Output/OMMT596_H57.html

Better safe then sorry

JEEP GC ZJ V8 98 IR 3.5
HONDA TRX300ex

נמרוד
08-01-14, 09:45
אני מבין שניתוק המצבר הוא רעיון טוב כדי להגן על המצבר מזרם יתר. אבל איך ניתוק המצבר מגן על איזשהוא רכיב אחר?

eysham
08-01-14, 09:58
אני מבין שניתוק המצבר הוא רעיון טוב כדי להגן על המצבר מזרם יתר. אבל איך ניתוק המצבר מגן על איזשהוא רכיב אחר?

ובהמשך לזה, למה לא מספיק לנתק קוטב אחד מהמצבר, הרי המעגל נפתח בניתוק אחד מהם.

talw
08-01-14, 10:35
אני חוזר למה שכתבתי קודם,זה לא מעגל פשוט עם מקור מתח/זרם ,צרכן ושני הדקים.
מערכות חשמליות לא מחוברות לגוף הרכב אך ורק ע"י "המינוס" שבמצבר... -"גוף הרכב" -עליו מרתכים.
גם מצד ההדק החיובי- אפילו אם ינותק מהמצבר עדיין תתכן פריצה למעגלים החשמליים דרך הווסת שיושב באלטרנטור או בתוך המחשב.(שבדרך כלל הווסת/דיודות נשרפות-מנסיון)
הרתכת לצורך העניין מקור זרם/מתח פוטנציאלי נוסף בתוך הברדאק הזה.טורי, מקבילי וואטאוור.

חנן-ג'יפולוג
08-01-14, 10:53
מנסיון עתיר שנים של מוסך שאגף שלם בו עוסק בהתקנות מתקונים שונים על משאיות, כולל שינוי אורכי שלדה, יישום המלצת היצרן שאומרת לחבר ביחד את כבל המינוס והפלוס שמגיעים למצבר, מונעת לחלוטין נזקי ריתוך לרכיבים חשמליים.

raanan
16-01-14, 08:23
הוירוס שבעתיו בוצע שחזור לאתר מחק הודעות.
אז עכשיו אסביר בקצרה,

כפי שניתן לראות מהסכימה העקרונית קיימים נגדי פול אפ (מטרתם למנוע כניסת רעשים כאשר קו לא נמצא ב 1 או 0 לוגי - "רגל באוויר").
כך שלמקרה ומנתקים רק את קוטב המינוס של המצבר, יש חיבור דרך השילדה לקוטב החיובי.
אומנם רוב הזרם עובר מנקודת הריתוך לקו המחזיר לרתכת דרך השילדה, אך נוצרים ספייקים של מתח שגורמים להולכה (הפרש פוטנצאליים)
דרך נגדי הפול אפ והרכיבים האלקטרוניים.

ניתוק קוטב חיובי בלבד, מאפשר הכנסת רעשים ובעיקר אפשרות לטעינת מתח סטטי (גם הוא מזיק לא קטן ולאורך זמן למע' אלקטרוניות)
בעקבות ההילה האלקטרומגנית שמייצרת הרתכת. פוטנציאל הנזק משמעותי יותר ככול שהאוויר יבש וללא לחות.

בקיצור,
ניתוק זוג הקטבים וקיצורם לכמה שניות עם נגד 100 אוהם לערך (פריקה מבוקרת של קבלים במע' האלקטרוניות),
אח"כ קיצור קבוע של הקטבים בזמן הריתוך, תמנע אפשרות של פגיעה ברכיבים האלקטרוניים.

רענן

83982

-->