PDA

צפייה בגרסה מלאה : נהגת בכביש 6 ללא יכולת לעצור - השיחה המוקלטת:

אמיר ב.א
05-12-13, 15:36
http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4461760,00.html

נעצרה ע"י שני מתנדבים מהמשטרה בסוף (עשו עבודה מצויינת)

לא הצלחתי להבין אם באמת הכל התקלקל אצלה , (בלמים , דוושת גז שמאיצה , הילוכים שלא יורדים)
או שפשוט ניכנסה לפאניקה...

בכל מקרה כל הכבוד לשני המתנדבים שדאגו שלארבעת הילדים שלה תמשיך להיות אמא .

Tourist
05-12-13, 16:03
הקטע המוקלט מדהים

באמת כל הכבוד לשוטר המתנדב

שמוליקו
05-12-13, 16:12
כבוד גדול
פעלו יפה ובשיקול דעת נכון.
נו, לפעמים זה נכון לפרגן....גם להם.

boaz avrahami
05-12-13, 16:47
לא מבין מה קורה למתנדבים בזמן האחרון.
לפני שלושה שבועות עצרו אותי על 6 כשאני גורר עגלה.

הכנתי רשיונות אבל השוטר בכלל לא התעניין בהם ורק ביקש שאחזק את הקשירה של הכיסוי.
תוך חצי דקה מצאתי את עצמי קושר את הכיסוי בעזרת שני מתנדבים נחמדים.
בסוף הוא גם הזכיר לי להדליק אורות כי אני נוסע בלי. בלי דוח ובלי הצגות....

מתנדבים כאלו מקלקלים את התדמית שפיתחנו שנים רבות על משטרת התנועה.
זה חייב להיפסק מייד!

OFF-RoaD
05-12-13, 17:12
כל הכבוד על התושיה! ועכשיו שאלה, למה לא להוציא מהילוך, לעבור לימין, להדליק אורות מצוקה, ולתת לרכב לעצור לבד? עד שהם הגיעו אליה עבר זמן... הרכב היה מספיק לעצור...

Sent from my GT-I9500 using Tapatalk

ishc
05-12-13, 17:29
הקשבת לשיחה? היא טענה שהרכב לא עובר לניוטרל.

חנן-ג'יפולוג
05-12-13, 17:32
מה היה קורה אם הם היו אומרים לה לכבות את הרכב ולהפעיל בעדינות בלם חניה שש דקות וחצי קודם?

asafk
05-12-13, 18:01
גם אם "סתם" מכבים מנוע הרכב עוצר

עידו לוריה
05-12-13, 18:01
אתם יוצאים מנקודת הנחה שנהגים יודעים מה לעשות במצבי חירום , וזה ממש לא המצב רוב הנהגים המוחלט בקושי רב יודע לנהוג שהכול תקין על אחת כמה וכמה שמשהוא משתבש .

עידו

boaz avrahami
05-12-13, 18:31
מה היה קורה אם הם היו אומרים לה לכבות את הרכב ולהפעיל בעדינות בלם חניה שש דקות וחצי קודם?

היה ננעל לה ההגה

JEEP GC ZJ V8 98 IR 3.5
HONDA TRX300ex

moriseven
05-12-13, 18:31
סיפור שקרה לנהג ותיק אצלי בחברה, הוא יצא מרחיצה וכנראה שהחזירו את השטיח קצת יותר מידי קדימה, יצא לדרכו והדוושת גז נתפסה לו בשטיח והרכב התחיל להאיץ.
זה קרה ברחוב בוגרשוב בתל אביב בשעות אחה"צ שהרחוב עמוס, גם ברכבים וגם בהולכי רגל על המדרכות.
הבחור נלחץ, ניסה לבלום, אבל לא עזר, כדי לא להכנס ברכבים שמלפניו הוא משך את ההגה שמאלה לכיוון המדרכה ומשך את ההנדברקס של הרכב, כל זאת שהוא מסובב את ההגה כשהיד מתוך ההגה!
הרכב נתקל במדרכה, ההגה שינה כיוון מהמכה ושבר לא את היד שהייתה בפנים.
נהג בן חמישים, עם וותק של 30 שנה על הכביש אם לא יותר, הרכב אוטומטי, והדבר הראשון שאני פוגש אותו אני שואל אותו "אבל למה לא העברת לניוטרל"
הפרצוף שלו באותו רגע נהיה ככה :mad:

אמיר ב.א
05-12-13, 18:41
ביקשו ממנה את כל הדברים ... להוריד הילוכים , להפעיל בלם חניה , לכבות את הרכב - כל זה לפני הקטע המוקלט...

אגב העניין עם הדוושת גז שמאיצה קרה לי לפני משהו כמו עשר שנים בארהב , באוטוסטרדה , עם רכב שכור.
אחרי משהו כמו חצי דקה שלא הבנתי מה קרה , חשבתי על עניין השטיחון , הושטתי יד למטה , והכל בא למקומו בשלום , אבל הרוב לא מודעים לעניין.

RIMOK
05-12-13, 19:21
היה ננעל לה ההגה

JEEP GC ZJ V8 98 IR 3.5
HONDA TRX300ex

ההגה לא היה ננעל . ההגה ננעל אך ורק כאשר מוציאים את המפתח מהסוויץ.

ד ו ר ו ן
05-12-13, 20:20
ההגה לא היה ננעל . ההגה ננעל אך ורק כאשר מוציאים את המפתח מהסוויץ.

לא מדויק בצורה גורפת, זה תלוי בסוג הרכב.

בכל מקרה, הפתרון של כיבוי המנוע הוא הכי ופגי בסיטואציה הזו, מה הבעיה היתה להגיד לה להוריד את הרגל מהגז, להעביר לניוטרל ופשוט לתת לרכב להאט עד לעצירה?
או להוסיף בלימה עם בלם היד בעדינות?

כל הזמן המיותר הזה של הדרכות ופעלולים בסגנון קרקס שתתנגש בהם מאחור עוד יכול היה להגמר בזה שהם יוצאים משליטה ועושים תאונה כפולה.

ד ו ר ו ן
05-12-13, 20:31
לא מבין מה קורה למתנדבים בזמן האחרון.
לפני שלושה שבועות עצרו אותי על 6 כשאני גורר עגלה.

הכנתי רשיונות אבל השוטר בכלל לא התעניין בהם ורק ביקש שאחזק את הקשירה של הכיסוי.
תוך חצי דקה מצאתי את עצמי קושר את הכיסוי בעזרת שני מתנדבים נחמדים.
בסוף הוא גם הזכיר לי להדליק אורות כי אני נוסע בלי. בלי דוח ובלי הצגות....

מתנדבים כאלו מקלקלים את התדמית שפיתחנו שנים רבות על משטרת התנועה.
זה חייב להיפסק מייד!
לוקח אותך בהליכה..
צומת עוקף כינרת מצמח מזרחה בשבת בבוקר, רכב עמוס לטיול, פונים שמאלה צפונה וניידת בצד ושוטר מתנדב מסמן הצידה.
עוצר, אוטומטית שולח יד לרשיונות.
מאחורי התחילו שאר החבורה לפנות, שיירה של רכבי שטח, לכאורה שמחה וששון.
השוטר: אלה איתך מאחורה? אתם בטיול?
אני: כן.
שוטר: אז אני לא אפריע לכם, תמשיכו הלאה, שבת שלום.

לא, זו לא אגדה.

חנן-ג'יפולוג
05-12-13, 20:38
דורון, בועז, אתם מכירים רכב שההגה ננעל בו בכיבוי מנוע? כי אני לא מכיר, והנושא של היגוי תקין במנוע כבוי הוא חשוב מספיק עד שיצרני משאיות כבדות, שבהן יש חשש שהנהג יתקשה לסובב את ההגה במקרה של כיבוי מנוע, מתקינים משאבת הגה נוספת שמותקנת ביציאה מהגיר.

Tourist
05-12-13, 20:44
היתה צריכה... והיתה אמורה... ולמה לא... ומה הבעיה....

תכל׳ס, בחורה היסטרית ולא מתפקדת. אפילו כשבעל סמכות אומר לה לדומם מנוע היא לא סומכת עליו.
לפחות היה לה השכל להתקשר למשטרה.
השוטר שיחק אותה.

והתכל׳ס של התכל׳ס, שכל אחד יקח את אשתו (או את ילדיו בעלי הרשיון), ישמיע להם את ההקלטה ויסביר להם מה לעשות במקרה כזה ברכב המשפחתי שלכם.
אף אחד מאיתנו לא רוצה להיות בסיטואציה שאנו אומרים לאהובינו (במידה ונשאר למי לומר...) למה לא עשית ואיך לא חשבת....

חנן-ג'יפולוג
05-12-13, 20:50
דורון, השוטר אמר לה להעביר לניוטרל והיא טענה שהידית לא עוברת.
תייר, אני לא מדבר עליה, אלא על השוטר שאמר לה לכבות מנוע רק לאחר שש דקות וחצי של דיבורים שרק במזל לא נגמרו רע יותר. זה גם היה חוסך עבודה לפחחים.
אני לא סתם מתעקש על הנקודה הזו. אני פוגש יותר מדי אנשים שהמנוע כבה להם ובאותו רגע הם משוכנעים שאין להם בלמים והגה. זה גורם להם לעשות שטויות נוראיות בנסיון להיחלץ מהמצב ה"נורא". חבל שלא בוחנים על זה בתיאוריה במקום לשאול אנשים למה יש חריר במכסה מיכל הדלק (מה שכבר לא נכון היום).

ד ו ר ו ן
05-12-13, 20:59
בבדיקה נוספת, צודק.
השלכתי ממצב הפוך בו צריך לפתוח סוויץ כדי לשחרר הגה נעול.
נבדק עכשיו גם בפרייבט וגם בטנדר.

אני עדיין בדיעה שלגרום תאונה יזומה מסוכן יותר מאשר לתת לרכב להיעצר לבד אחרי שמוציאים לניוטרל.
מספיק שהיא או השוטרים לא היו בזוית ישרה, ואחד מהם היה יכול לעוף מהכביש.

אבל,
בשילוב של נהג/ת בפניקה יש גם משתנים אחרים שלא קשורים להגיון בריא.

חנן-ג'יפולוג
05-12-13, 21:02
הם ביקשו ממנה להוציא לניוטרל והיא טענה שהידית תקועה.

ד ו ר ו ן
05-12-13, 21:04
חנן,
חוסר תגבור הבלמים במצב של מנוע כבוי יכול להרגיש כאילו אין בלמים אם לא התנסת בזה לפני כן.

ראיתי כבר סיטואציה שבחור חסון למדי דירדר רכב כבוי ״רק מטר קדימה״, וסיים בתוך רכב אחר עם המשפט ״הברקסים לא עצרו״.

חנן-ג'יפולוג
05-12-13, 21:09
דורון, בועז, אתם מכירים רכב שההגה ננעל בו בכיבוי מנוע?

ד ו ר ו ן
05-12-13, 21:12
דורון, בועז, אתם מכירים רכב שההגה ננעל בו בכיבוי מנוע?

התשובה מקודם היתה אליך.

חנן-ג'יפולוג
05-12-13, 21:15
תתעלם. הטלפון שלח עצמאית תגובה ישנה.
מה שאתה אומר נכון ולכן חשוב להפיץ את המידע הזה: יש בלמים והגה בעוצמה מספקת כשהמנוע כבוי, למרות התחושה השונה. לקחתי רכב עם מנוע כבוי כשאין וואקום כלל במגבר הבלם למכון רישוי לבדיקה והרכב עבר את בדיקת הבלמים בצורה תקינה.

אמיר ב.א
05-12-13, 21:36
המשך מידע בנושא :

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4461961,00.html

מסתבר שהדוושת גז נלחצה לבד , (יש מצב שהבלמים הלכו בגלל שלחצה הרבה זמן על עליהם)
הרכב נסע במהירות 100 עד 130

אולי ההילוכים לא ירדו , בגלל מערכת ניהול גיר , שלא נותנת להוריד הילוך כאשר המהירות גבוהה מידי.
דרך אגב , זה נישמע בדיוק כמו המקרה שהיה בזמנו בטבריה שניגמר בצורה הרבה יותר טראגית ,

גם שם הגז נילחץ והבלמים לא עבדו - רק ששם זו הייתה ירידה , והמהירות רק הלכה ועלתה.

חנן-ג'יפולוג
05-12-13, 21:41
כדאי לציין שכשהמצערת פתוחה לרווחה במצב של תקלה כנ"ל, אין אספקת וואקום לבוסטר הבלם. כדאי בזמן הבלימה במצב כזה לקחת בחשבון שיש בבוסטר הבלם מספיק וואקום ל2-3 לחיצות בלם בלבד.

tooshey
05-12-13, 21:44
בסעודיה זה לא היה קורה...

בברכה,טושי

חנן-ג'יפולוג
05-12-13, 21:50
דרך אגב , זה נישמע בדיוק כמו המקרה שהיה בזמנו בטבריה שניגמר בצורה הרבה יותר טראגית ,

גם שם הגז נילחץ והבלמים לא עבדו - רק ששם זו הייתה ירידה , והמהירות רק הלכה ועלתה.

זו "עובדה" שלא תואמת את מסקנות בדיקת יצרן הרכב ומשרד התחבורה.

אמיר ב.א
05-12-13, 21:52
טושי - אמנם הנהגת נישמעה בהחלט הסטרית , וכניראה לא ממש בעלת הגיון בריא,

אבל בטבריה הנהג היה גבר ...לא עזר לו.

חנן - על זה לא שמעתי , מה הייתה המסקנה של הבדיקה אז ?

עריכה :

מצאתי קישור לתוצאות הבדיקה של ועדת החקירה , כולל הבודקים מהטכניון:
https://www.google.co.il/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=7&ved=0CGcQFjAG&url=http%3A%2F%2Fforumpics.a7.org%2F%3Ff ile%3D20130825165308.docx&ei=_NmgUqyOCeeK0AWWkYDIBQ&usg=AFQjCNHfG4FFcocy_ebUU9tNBDrHeFZMIw&sig2=8S-pPCTSvpdVQMNCnI86wQ

התוצאות באמת מעניינות,
הייתה כניראה תקלה במערכת הבלמים ברכב , (חלק מהעניין כניראה קשור לחוסר טיפול של המוסך, זה לפי החשבוניות בנושא החלפת רפידות)
היה RECALL להצמדת השטיחון לרצפת הרכב בצורה קבועה , אבל ברכב זה זה לא בוצע ,

בבדיקה שעשו , הצליחו לגרום לרכב כזה לאבד את הבלמים לאחר מאמץ ממושך עליהם , שריפה של הגומיות בקליפרים , ואיבוד נוזל בלם.
מצד שני , היה ניתן כניראה לעצור את הרכב , אם היה מדומם מנוע בהתחלת הארוע , מושך בלם יד , מוריד הילוכים .

הכוכב הכחול
06-12-13, 02:32
לא הכי קשור, אולי קצת קשור בעקיפין ..
בהמשך למה שנכתב מעלי לגבי לימוד בני המשפחה איך להגיב בשעת הצורך.

יום שבת סוף יולי אחד מהימים החמים בשנה, חזרתי מאילת למרכז בשעות הערב.
נסיעה רצופה בלי עצירות. הכבישים היו לוהטים
בשלב מסוים בכביש 6, במהירות אופיינית לכביש 6
התפוצץ צמיג שמאלי אחורי.
לא ירד האוויר, התפוצץ הצמיג.
לא יודע אם קשור, אבל חודש לפני בערך ראיתי את הסרטון הזה במקרה -

https://www.youtube.com/watch?v=8znCgvHMb-g

כשהצמיג התפוצץ סחטתי את דוושת הגז עד הסוף השתלטתי על הרכב
ולאט לאט ירדתי לשוליים עד שהגעתי לעצירה מלאה.
לא נגרם נזק :)

ולשאלות-
בהתייחס לסיטואציה המתוארת
מה קורה אם היה מתפוצץ צמיג קדמי? (פרייבט עם הנעה קדמית)
מה קורה אם היה מתפוצץ צמיג אחורי בג'יפ? (הנעה אחורית לא 4X4 קבוע)

תודה
וסעו בזהירות

ד"א,
האיש שירות של כביש 6 שבא לעזור, אמר שאני הייתי הרביעי באותו יום שהתפוצץ לו הצמיג...

boaz avrahami
06-12-13, 06:33
צמיג קידמי מסוכן הרבה פחות מצמיג אחורי.
צמיג קידמי מפותץ יגרום להגה לרקוד לך בידיים אבל לא ינסה לעשות צלחת כמו בבעיה על הסרן האחורי.
זו הסיבה שאת הצמיגים היותר טובים מרכיבים מאחור

JEEP GC ZJ V8 98 IR 3.5
HONDA TRX300ex

yes1952
06-12-13, 07:24
ראשית כל הכבוד לשוטרי מתנ"א=כפי שכבר כתבתי בעבר-רובם כאלה
מעטים הם התפוחים הרקובים
ועכשיו אני ארגיז כמה מהכותבים פה-
אתם מנתחים את העירוא מבלי לדעת פרטים מהותיים
מה סוג הרכב
האם היה במוסך לאחרונה
ניסיון הנהיגה של הנהגת
מצבה הנפשי של הנהגת
מיומנות נהג ניידת המשטרה
ולעצם העיניין
סוף שנות ה-70 אני יורד לכינרת עם מרצדס 180 וגורר סירת מנוע מאחורי,
בירידות לכינרת (כביש פוריה)אין לי ברקסים,למזלי היו לנו אז ברכבים מכשירי קשר והרכב שלפני עם מכשיר קשר ידני שלי וכן הוא בלם אותי בירידות,
תיקון דרך מהיר ולאט לאט ירדתי עד חוף שלדג שם החלפתי משאבת ברקס
כל מקרה לגופו של עיניין
שבת שלום

asafk
06-12-13, 08:28
אני חושב שהסיבה שאנחנו מנתחים מה היה אילו... היא כדי להנחיל ידע.
יש בראש מגירה של מקרים ותגובות.
ככה ממלאים אותה עןד קצת...

אסף.

יונתןמצפה
06-12-13, 10:37
חנן, לגבי עצמת בלימה ללא מנוע- אני מסכים שעדיין המערכת מסוגלת לייצר כח בלימה לא מבוטל, אבל אני לא חושב שבעצמה מספקת. בוודאי לא עבור מקרים ותגובות ובמיוחד לא בנהיגת שטח.
להלן מקרה שהוריד לי כמה שנים מהחיים (ובמזל רק כמה...):
טיול לילה אתגרי במעלה אבנר בגלבוע. למי שלא מכיר מדובר בעלייה בשיפוע קיצוני, ישרה וארוכה ארוכה. תוסיפו לה דרדרת בלתי נגמרת, כזו שכל העלייה אתם במאבק לייצר אחיזה ולשמור את הרכב יישר...
לקראת סוף העלייה, כשמאחורה כבר מאות מטרים של דרך ישרה בשיפוע הזוי (מעלה מחמסל סטייל...), מדרגה מאתגרת.
אני נכנס למדרגה, מעלה גלגלים קדמיים, מתחיל לטפס עם האחוריים, ואז מנוע הסמוראי נכנע ונכבה. מייד לוחץ על הבלמים ומנסה לייצב מצב.
אממה, הסמוראי מתחיל לתפוש זווית מפחידה אחורה והצידה שלא נראה שנעצרת...
משחרר ברקס וקלאץ ונותן לרכב "ליפול" את ה מדרגה. לכאורה כמו שצריך.
ואז, מייד אחרי שהגלגלים הקדמיים נופלים את המדרגה אני מנסה לעצור.
נאדה!!! הסמוראי ממשיך לצבור תאוצה אחורנית לכיוון הירידה האין-סופית תוך שאני מנסה בכל הכוח לבלום.
בשבריר השנייה הזו כבר הספקתי לדמיין איך אני מתגלגל את כל הדרך למטה. ממש לדמיין!
שבריר שנייה אחרי זה אני מוודא שהאוטו בראשון וזורק קלאץ'. הרכב נעמד.
מרים הנדברקס ומוודא שאפשר לצאת מהרכב.
נראה לי שקיר היה כהה לעומת הפנים שלי באותו רגע.

לקח לי זמן להבין למה הרכב בגד בי ככה...
ההסבר שלי פשוט:
מייד אחרי שהרכב נכבה לחצתי על הבלמים.
הלחיצות הבאות כבר היו בנסיון לבלום רכב שצובר תאוצה במדרון תלול. לא נשאר מספיק וואקום במערכת ופשוט לא היה מגבר בלם.
תוסיפו לזה דרדרת משוגעת ושיפוע הזוי וזה מתכון בטוח לאסון.

המסקנה שלי היא שכשיש אפשרות לעולם לא לאפשר לרכב לנוע ללא מנוע. הבלמים לא מספקים כח עצירה ראוי!

eysham
06-12-13, 11:15
יונתן, בניגוד למה שאתה מתאר... סיפור מלפני כמה חודשים

בטיול, עצרנו את השיירה בלמעלה של זיק, כדי לבחון את מצב השטח לפני שיורדים.
ברנגלר יש מיכל דלק צר וארוך, לאורך קורת השילדה, והפיקאפ של הדלק נמצא יחסית מאחור.
מה שאומר, שאם משאירים את המנוע מונע למשך כמה דקות כשהג'יפ בשיפוע קדמי ועם מיכל דלק לא מלא... המנוע מדומם ואי אפשר להתניע עד שלא מתיישרים.

הבנו את כל זה אחרי שעה של משחקי איתוראן ובדיקות למיניהן, לא מתניע. ואין ברירה אלא לרדת.

לשמחתי זיק ישר אז חיברנו רצועה לרכב בולם מאחור כדי לסייע בבלימה מבידת הצורך ולאט לאט ירדתי ללא מנוע.
הרצועה נשארה מעט רפוייה כל הדרך ולא הייתה לי בעיה לבלום - אמנם עם 2 רגליים בפמפום על הדוושה - אבל בלם.

הגעתי למטה והתניע בנגיעה...

איל

ד ו ר ו ן
06-12-13, 12:18
מדברים כאן על חוסר בלימה בגלל רפידות שחוקות.

רכב עם מערכת בלימה מתפקדת מבחינת יכולת ייצור לחץ, מסוגלת לבלום רכב גם במצב ״מתכת על מתכת״, עד כדי יכולת נעילת גלגל, וזה גם ברכבים קצת מעל 2 טון.

מבחינתי זה רק חיזוק להשאיר את המנוע עובד, ולנתק אותו ממערכת ההנעה.
אחרי זה, העצירה היא פונקציה של האטה טבעית/שימוש מבוקר בבלם חנייה, ואם באמת יודעים ומסוגלים, להשתמש בגיר כדי להאט.

asafk
06-12-13, 12:46
יונתן..
בבלמי תוף כמו שיש ברבים מהג'יפים, הבלמים כמעט לא עובדים ברוורס. עם או בלי ואקום.
בסופה, למשל, אני מכיר אישית כמה וכמה מאושיות האתר שאיבדו כמה שנים מהחיים בגלל זה...

אסף.

חנן-ג'יפולוג
06-12-13, 13:08
פלוס אחד לאסף, ואגב, גם לי יצא לרדת את הזיק עם מנוע כבוי עקב תקלת אימובילייזר בcj הי"ד.

shmulikbg
06-12-13, 13:16
גז נתפס, ידית הילוכים שלא יוצאת לניוטרל, בלמים שלא עובדים, בלם חנייה שלא מגיב....

ונסיעה במצב הזה לאורך כל כביש 6, עד לעצירה...

מריח לי....מוזר משהו...

Pilon
06-12-13, 13:20
גז נתפס, ידית הילוכים שלא יוצאת לניוטרל, בלמים שלא עובדים, בלם חנייה שלא מגיב....

מריח לי....מוזר משהו...

בדיוק..
ותוסיף נהגת היסטרית נוהגת במישור.

raanan
06-12-13, 13:27

מריח לי....מוזר משהו...
גם אני ששמעתי היה נראה לי קצת מוגזם (3 מערכות שונות שכושלות במקביל). אבל, במחשבה שניה זה כן ייתכן.
א. התקלה הראשית תקיעת מצערת (אם זאת אלקטרונית בכלל הגיוני).
ב. גיר מבוקר מחשב שלא מאפשר הוצאה לניוטרל (או הורדת הילוך) מסל"ד ומהירות מסויימת (למנוע פגיעה במנוע).
ג. נהגת לא החלטית על הבלמים ולכן שורפת אותם.

רענן

shmulikbg
06-12-13, 13:38
בשברולט ויואנט הגיר לא מונע ממך להוציא לניוטרל בכל מצב..

מזל שלפחות המכשיר הסלולרי שלה עבד...

Tourist
06-12-13, 15:09
בבקשה, עוד פרטים לפאזל:
http://www.thepost.co.il/news/new.aspx?pn6Vq=E&0r9VQ=EILDK

חתכו לה צינורות, צינורות נחתכו, שמן או בלמים... ויש לה מלא שמות... השוטר קרא לה הילה, פה שילת, דגנית נחום...
למה אי אפשר למצוא בשום מקום סיפור עם התחלה, אמצע וסוף ?

חנן-ג'יפולוג
06-12-13, 15:54
הפרטים בתקשורת כל כך לא הגיוניים שאם הייתי איש של תיאוריות קונספירציה הייתי די משוכנע שמישהו פה אירגן הצגה מבוימת היטב.

חנן-ג'יפולוג
06-12-13, 16:04
האם יש במדינה נהג אחד כל כך מוכשר שמסוגל לנסוע מי-ם עד באקה, בשעות העומס, ללא בלמים ועם גז תפוס ב100-130 קמ"ש?

shmulikbg
06-12-13, 16:08
האם יש במדינה נהג אחד כל כך מוכשר שמסוגל לנסוע מי-ם עד באקה, בשעות העומס, ללא בלמים ועם גז תפוס ב100-130 קמ"ש?

הוא שאמרתי, חנן....מריח מוזר...

יונתןמצפה
06-12-13, 16:09
יונתן..
בבלמי תוף כמו שיש ברבים מהג'יפים, הבלמים כמעט לא עובדים ברוורס. עם או בלי ואקום.
בסופה, למשל, אני מכיר אישית כמה וכמה מאושיות האתר שאיבדו כמה שנים מהחיים בגלל זה...

אסף.

מיותר לציין שעם מנוע עובד יצא לי להקלע לסיטואציות דומות יותר מפעם-פעמיים.
נכון, בסמוראי יש בלמי תוף מאחורה (שלא חזקים גם בתנועה קדימה), בדיוק בשביל זה נוסעים ב- 4X4. אז הבלמים הקדמיים עוזרים בבלימת הגלגלים האחוריים דרך רכבת הכח.
ב- 4X4 הסמוראי תמיד עוצר בכל עלייה שנכשלת. נכון, לפעמים העצירה לא ממש נושכת, אבל ללא ספק מתפקדת באופן מספק למדי.
בסיפור שהבאתי המצב היה שונה. הרכב לא רק שלא האט אלא האיץ!!!
אני מזכיר, לא ירדתי בצורה מבוקרת אלא נתתי לרכב להתדרד מהר מהמדרגה כדי למנוע התהפכות ואז ניסיתי לבלום. התאוצה במקרה שלי גברה על יכולת הרכב לבלום, ואני משוכנע שזה היה בגלל שהמנוע היה כבוי.
שוב, זה קרה לי אין ספור פעמים עם מנוע עובד, גם אחרי המקרה ההוא וללא שום בעיה בבלימה...

יונתןמצפה
06-12-13, 16:18
לשמחתי זיק ישר אז חיברנו רצועה לרכב בולם מאחור כדי לסייע בבלימה מבידת הצורך ולאט לאט ירדתי ללא מנוע.
הרצועה נשארה מעט רפוייה כל הדרך ולא הייתה לי בעיה לבלום - אמנם עם 2 רגליים בפמפום על הדוושה - אבל בלם.

איל

עד כמה שאני זוכר, כשאני ניסיתי לעלות בעבר את זיק, הפודרה ייצרה כ"כ הרבה התנגדות שברגע שהרכב נעמד הייתי צריך לתת גז ברוורס כדי שהוא ייסע.
בעליה שאני תיארתי, הדרדרת הייתה כ"כ קשה שגם עם 4 גלגלים נעולים הרכב לא עצר מיד, בטח עם גלגלים שלא ממש רוצים להנעל.

ד ו ר ו ן
06-12-13, 16:34
ב. גיר מבוקר מחשב שלא מאפשר הוצאה לניוטרל (או הורדת הילוך) מסל"ד ומהירות מסויימת (למנוע פגיעה במנוע)

רענן
על משקל השאלה של חנן,
אתה מכיר רכב שהמחשב לא נותן לך להעביר לניוטרל?
נשמע לי מופרך למדי, מסוכן מאד, ולא רואה חברת רכב שפויה שתכניס מגבלה כזו.

raanan
06-12-13, 16:45
על משקל השאלה של חנן,
אתה מכיר רכב שהמחשב לא נותן לך להעביר לניוטרל?
נשמע לי מופרך למדי, מסוכן מאד, ולא רואה חברת רכב שפויה שתכניס מגבלה כזו.
אז כנראה פורד לא חברה שפויה.
פוקוס 2007 מנוע 2000 עם טיפטרוניק, דוושה עד הרצפה 5000 סל"ד אתה יכול רק להעלות הילוך (אין הורדה ואין N )

רענן

בוזי
06-12-13, 17:14
ברכבים הטיפשים של פעם, היה לנהג הרבה מה לעשות בזמן תקלה.
דימום מנוע, הוצאה לניוטרל, בלם יד מכני, התחככות בקיר.
בוולוו s60, למשל, ההתנעה והכיבוי היא באמצעות כפתור start/stop.
בלם היד מופעל ע״י מתג חשמלי.
הגיר הוא רובוטי.
מערכות למניעת תאונה שולחות קרני לייזר לפנים, מודדות מרחק ובולמות את הרכב במצב חרום.
אתם חושבים שאיזו שהיא מערכת מאלה תאפשר לנהג לעשות משהו תו״כ נסיעה?
לא בטוח.

ד ו ר ו ן
06-12-13, 17:24
אז כנראה פורד לא חברה שפויה.
פוקוס 2007 מנוע 2000 עם טיפטרוניק, דוושה עד הרצפה 5000 סל"ד אתה יכול רק להעלות הילוך (אין הורדה ואין N )

רענן
אי-אפשרות להוריד הילוך אני מבין את ההיגיון.
חוסר יכולת להעביר לניוטרל? ממש לא מבין את הרעיון- את מי מעניין המנוע אם אתה עומד להיתקע בקיר/ליפול מצוק וכו'?

זה גם לא נשמע לי הגיוני משפטית, כי זה מכניס אותם לאחריות לאירועים מסוכנים מאד מול הלקוחות.

בגיר הרובוטי של הקורולה אתה יכול להוציא לניוטרל בכל מצב, אבל אתה צריך להגיע למצב כמעט עצירה כדי לשלב מחדש את התיבה.

בוזי
06-12-13, 17:42
למנוע לא יקרה כלום משתי דקות בקו האדום - יש מנתק הצתה.

דרור ברלי
06-12-13, 21:16

מריח לי....מוזר משהו...

+1.

+ נהגת היסטרית שלא יודעת מימינה ומשמאלה. כמו 99% מאוחזי ההגה במדינה הזו שפשוט לא יודעים לנהוג. נקודה.

ועוד משהו... תנו לי לנחש - הרכב אוטומטי, נכון?............
למה כל הניסים והנפלאות קורים במכוניות בעלות תיבה אוטומטית?...
למה רק במכוניות עם שתי דוושות נתפסים שטיחונים בדוושות מצערת והולכים ברקסים ובלמי יד לא פועלים והבוררים לא יוצאים לניוטרל והגז לפעמים הופך לברקס והברקס לפעמים הופך לגז, ולפעמים המטומטמים/ות אפילו נופלים/ות מקומה שלישית של חניון?

דבר אחד נשאר לי לומר - כל הכבוד לשוטר על התושיה והנחישות.

tallevi
06-12-13, 21:26
זה בדיוק חלק מהמצבים שדרך התגובה של הנהג/(אין דבר כזה נהגת, זו רק מילה, באג לשוני אם תרצו...), צריכה להיבחן במבחנים המעשיים לקבלת רישיון נהיגה, ואולי אף במבחנים תקופתיים, (נניח כל חמש שנים), ומי שלא יודע איך לתפעל את הרכב במצבי חירום - שיסע באוטובוס!!!

ד"א, אני מסכים עם טושי - בסעודיה זה לא היה קורה...נקודה.

טל.

JustDoB
07-12-13, 10:55
לדעתי לפחות, הלכתם רחוק עם השוביניסטיות, אבל מה שעושה לכם את זה.
אני רק אומר שמי שזה לא קרה לו אישית שלא יהיה לי גיבור,
כולנו בני אדם וכולנו יודעים מה אנחנו שווים תחת לחץ רק בפעם הראשונה שאנחנו פוגשים אותו.
שבת שלום.

Sent from my XJ

raanan
07-12-13, 11:16
כולנו בני אדם וכולנו יודעים מה אנחנו שווים תחת לחץ רק בפעם הראשונה שאנחנו פוגשים אותו.
שבת שלום.

Sent from my XJ

צודק 100% !!!

לכול השובנסטים ומומחי התפעול במצבי חירום (מאחורי המקלדת ...),
אז בעידן שגב' מילר (תחפשו בגוגל) עוד לא רצתה להיות טייסת, טייס קרב בכיר על F16 חווה תקלה באויר (לא מהגרועות ביותר שיש)
של תקיעת מצערת ב 100% כוח. לצערנו המטוס נמחה והטייס נהרג בנחיתה.
במושגים של תקלות (בפרט שהיה מודע לה טרם היעף לנחיתה) זה לא סוף העולם, מניח שהיכולת אישית של טייס קרב גבוהה משל רובנו,
ובכול זאת הסתיים המקרה כטרגדיה. אז נא לצאת מהשובניזם ולקוות שלא תגיעו לידיי ניסיון במצבים כאלה ....

רענן

ד ו ר ו ן
07-12-13, 11:22
שבת שלום.

Sent from my XJ
יש לזה פתרון די פשוט, שעולה קצת יותר מעוד מיכל דלק.
ללכת לאחד מהחברות הדרכת נהיגה ולהשקיע בעצמך ובמשפחה שלך, בהדרכה מבוקרת להתמודדות עם מצבי חירום בנהיגה.

דרור ברלי
07-12-13, 11:41
השתלטות על מצבי חירום - זה משהו שהיה צריך להיות חלק מלימוד הנהיגה הרשמי.
אבל משרד התחבורע מעדיף שתשננו תמרורים ומסלולי טסטים.

בינתיים, מי שחייו יקרים לו צריך לרכוש את הידע הזה אחרי שכבר קיבל רשיון. ערכם של הקורסים לנהיגה מתקדמת לא יסולא בפז, אבל זו עובדה מוגמרת שרוב מוחלט של ישראלים שתמליץ להם על קורס כזה יגיב בביטול - יכריזו שהם נוהגים מספיק טוב ושיש להם דברים טובים יותר לעשות ב-650-750 שקל ויום עבודה.
אחר כך המטומטמים האלה נכנסים להיסטריה כשנתפסת להם המצערת בשטיח - אבל כשאמרת להם לוודא שהשטיח לא קרוב מדי לדוושות, התייחסו אליך כאל טרחן מעצבן.

חנן-ג'יפולוג
07-12-13, 15:12
אני לא טייס, אבל נתקעה לי מצערת על פולגז מספר פעמים בDR600, דוושת בלם ירדה לריצפה לפני רמזור בעיר בהאמר, ABS תקול שחרר בלמים לחלוטין ברנו מסקוט לפני כניסה לכיכר עירונית, רנו מידלום עם תקלת EBS דפק לי בלימת חירום עצמאית בכביש ללא נגיעה בדוושת הבלם, הגה נתקע לי בדיפנדר לפני סיבוב בשטח. מנוע כבה לי אינספור פעמים בCJ תוך כדי נסיעה. אני עדיין פה, עם עוד קצת שיערות לבנות.
אבל אני באמת לא שופט ולא כתבתי כלום נגד הנהגת. אני חושב שהיא תוצר סביבה שבה ילדים ומבוגרים לומדים שלא לעשות שום דבר ללא הנחיות, בגני שעשועים יש מגילה של הוראות שימוש ובטיחות, ואמהות שאומרות לילדים לא לרוץ, שלא יפלו. באתרי שטח 4X4 מצווים על מטיילים לא לצאת לשטח לבד, ואוי ואבוי אם רואים תמונות של ילדים נוהגים.
גם בכיוון השני יש בעיות. של מושבניקים שזורקים את הילדים בחוץ ונותנים להם לעשות מה שבא להם. אני תוצר של סביבה כנ"ל ובאמת בנס יצאתי מזה בחיים. מה שאי אפשר לומר על כל ילדי המושב.
יש שביל זהב. לעניות דעתי אנחנו לא נמצאים עליו.

בוזי
07-12-13, 16:52
חנן, הוצאת לי את המילים.
גם אני ממש, אבל ממש לא טייס, וגם לי נתפסה המצערת באופנועים (גם לפני הגיל החוקי), מצערות והגאים בג׳יפים, מנועים כבו בכל מיני גרוטאות שנהגתי בהן וכיוצ״ב. בסוף תמיד הגעתי הביתה.
ויש עוד מצב שרובנו מכירים - מצב של כמעט התהפכות בשטח. במצב כזה בד״כ יש הרבה פחות זמן לחשוב ולתכנן מאשר ״סתם״ מצערת תפוסה.
לתפיסתי, התנסות במצבים כאלה בגיל צעיר, מלמדת את האדם לחשוב באופן שקול והגיוני, לא להיבהל ולפעול בקור רוח. זה כנראה גם עניין של אופי מולד, מאידך גם הרבה חינוך מעורב בעניין.

thebips
07-12-13, 17:31
חנן, הוצאת לי את המילים.
גם אני ממש, אבל ממש לא טייס, וגם לי נתפסה המצערת באופנועים (גם לפני הגיל החוקי), מצערות והגאים בג׳יפים, מנועים כבו בכל מיני גרוטאות שנהגתי בהן וכיוצ״ב. בסוף תמיד הגעתי הביתה.
ויש עוד מצב שרובנו מכירים - מצב של כמעט התהפכות בשטח. במצב כזה בד״כ יש הרבה פחות זמן לחשוב ולתכנן מאשר ״סתם״ מצערת תפוסה.
לתפיסתי, התנסות במצבים כאלה בגיל צעיר, מלמדת את האדם לחשוב באופן שקול והגיוני, לא להיבהל ולפעול בקור רוח. זה כנראה גם עניין של אופי מולד, מאידך גם הרבה חינוך מעורב בעניין.

בקיצור מה שלא הורג מחשל?

OFF-RoaD
07-12-13, 17:41
בקיצור מה שלא הורג מחשל?

ומה שהורג מחשל את אמא.

Sent from my GT-I9500 using Tapatalk

בוזי
07-12-13, 18:03
התנסויות מבוקרות מחשלות ולא הורגות.

Tourist
07-12-13, 18:11
קורס נהיגה מתקדמת עולה 600-750 ש״ח ?
בזמנו פתחתי פה שירשור בנושא, התשובות היו בסכומים גבוהים בהרבה ואפילו לא טרחתי לבדוק.
אצל מי מומלץ קורס כזה לאשתי שמסיימת שנתיים רשיון ? באיזור הצפון.

tallevi
07-12-13, 19:25
כדי שיתקיים מצב חירום צריכים להתמלא שלושה תנאים:

תקלה במנגנון בטיחותי ברכב
מצב תנועה/דרך מסוכן
פרק זמן קצר לתגובה

במקרה הזה אולי, ( ותקיעה של השטיח בדוושת ההאצה לא נחשבת לתקלה ), התקיים התנאי הראשון. אולי.

אפרופו לצאת ממצבי חירום, היה לי חבר שבטיול עם באגי, תוך כדי עלייה תלולה הבאגי שלו התחיל להתלקח כל החלק האחורי של הבאגי, והוא אפילו לא שם לב. כשהוא שמע את כל הצעקות של כולם וראה את האש, הוא פשוט תוך כדי המשך תנועה הוריד את החולצה הסתובב לאזור המנוע וכיבה את האש תוך פחות מחצי דקה וגם סיים את המעלה בהצלחה.
ד"א, הוא לא טייס וגם לא בטוח שסיים בצפר...

מקרים שהיו לי:
תפוח הגה נתלש תוך כדי נסיעה (הייתי רק בן 16)
דוושת ברקס נחתה לרצפה דווקא שהייתי צריך אותה
דוושת האצה נתקעה בסוף מהלך (לא בגלל שטיח...)
גלגל אחורי התפוצץ במהירות של 140-150 קמ"ש בכביש 6
מכסה מנוע בסופה צבאית נפתח באמצע נסיעה וסגר את כל שדה הראייה
איבודי שליטה, החלקות בכביש רטוב ועוד ועד ועוד
בשטח:
החלקות, איבודי שליטה , מצבים של התהפכות ודאית, ועוד ועווד

בכל אחד מהמצבים היה יכול להיגמר רע מאוד, אבל בכול המצבים פעלתי הכי נכון שאפשר על מנת לצאת מהמצב בריא ושלם ומבלי לגרום לפגיעות בנפש.

במקרה שקרה עם המשאית שהתדרדרה בנשר (אם אני זוכר נכון), לא היתה לי מילה של ביקורת כלפי הנהג - זה מצב חירום !

אבל לקרוא לזה מצב חירום רק כדי לא להישמע שוביניסט או גיבור מאחורי מקלדת... אני יעמוד בזה...

טל.

דרור ברלי
07-12-13, 19:59
כל סיפורי הגבורות שלנו על מכוניות ואופנועים ישנים מלפני 30 ו-40 שנה לא בדיוק רלוונטיים כאן.
דבר אחד כן משנה - כל משתתפי הדיון הזה הם נהגים מנוסים שנושא הנהיגה קרוב לליבם והם בעלי ידע, מנוסים ומקצועיים לאין-ערוך בנהיגה מנהג/ת ישראלי/ת ממוצע.

שימו לב כמה מקרים כאלה מתרחשים בשנים האחרונות, בד"כ במכוניות מודרניות ובטוחות.
כבר אין יותר כבלי מצערת שייקרעו או ייתפסו (יש מצערות אלקטרוניות), מכסי מנוע כבר לא מתנתקים ועפים על השימשה. הגאים לא נתפסים/ננעלים או משתחררים, מערכות הבלמים חזקות בהרבה, יש ABS, יש בקרות יציבות (ESP). פרייבטים חדשים או בני שנים בודדות בלבד, הם בד"כ במצב מכני ותחזוקתי סביר פלוס. ובכל זאת קורים כל מיני ניסים ונפלאות והמטומטמים - אין לי הגדרה אחרת - מצליחים לאבד שליטה על כלי הרכב הקל ביותר לנהיגה ולשליטה שיש - משפחתומטית מודרנית - להיכנס להיסטריה ולמות ביחד עם כל המשפחה שלהם.

בדיוק יצא לי לדבר עם שכנים על זה בבוקר. שאלתי שכנה, אחת שנכנסת לחנייה עם האקסנט שלה תמיד בגז גדול, מתמרנת בין עמודים כמו נהג משאית ומגדירה את עצמה "נהגת שודים" - מה היית עושה במקרה הזה? היא ענתה בגילוי לב - "לא יודעת". כאן זה מתחיל. לאנשים אין באמת מושג איך אוטו פועל, איך הוא נוסע, איך הוא עוצר. אין להם מושג על הפיסיקה שמעורבת בזה, על פעולות מנע (כן, בתור התחלה, לוודא פעם ביום שהשטיחון לא קרוב מדי לדוושות ושהשטיח שמכסה את הריצפה מחובר היטב לקיר האש) ועל פעולות שצריך לעשות ברמה המיידית כדי לעצור את המכונית בבטחון. מה עם קורס נהיגה מתקדמת? כזה שלומדים בו תכל'ס באוטו בתנאים מבוקרים ולא בהתכתבות? "אני לא צריכה את זה".
היא כן צריכה את זה, מאות אלפים צריכים את זה. אבל רוב הישראלים מתייחסים לקורס כזה כאל פגיעה באגו שלהם ומבחינתם ללכת לקורס זו כנראה מעין הודאה עצמית בחוסר המיומנות שלהם, למרות שהם נוהגים כבר 25-30 שנה. הם יבינו שהם צריכים את זה רק כשזה יקרה להם - ולא לכל אחד יש את המזל להיתקל בזה בכביש ארוך, רחב ופתוח כמו כביש 6 כשניידת שבה במקרה יש שוטר רב תושיה (שרק במזל היה האיש הנכון במקום הנכון ובזמן הנכון) משמשת כחומת מפגע.

את המחירים שמעתי פעם ממישהו שמתעסק בזה. הם התייחסו אז למשהו בסיסי של חצי יום. לא קורס נהיגה ספורטיבית אלא משהו שיהפוך אתכם לבטוחים יותר כשאתם נוהגים.
גם הקורס הכי קצר זה יותר טוב מכלום, תאמינו לי - לא כל אחד מאיתנו, כולל בעלי נסיון רב, יכול ללמד או להדריך ולו רק משום שצריך גם גישה לאנשים ויכולת הדרכתית. תנו לאנשים שזה מקצועם לעשות את זה.

המלצות שלי?
- און יעקבסון/ליאור לוי
- G-Drive דני גלטר
- "אלטרנתיבי" איתי אלון

ד ו ר ו ן
07-12-13, 20:00
דוקא המשאית בנשר היתה מצב של חוסר אחריות מוחלט.. של העמסת יתר בצורה חריגה.

asafk
07-12-13, 20:35
קורס נהיגה מתקדמת? כיוון שהייתי חייב בקורס כזה אחת לשנתיים במשך כמה שנים, תנו לי לומר שהוא בהחלט חיוני, עוזר אפילו למנוסים שבינינו לרענן את זיכרון השרירים שלהם לגבי מקרים ותגובות - ואני יכול לומר שבמצב חירום זה לא המוח שעובד, אלא התרגולות.
אבל במקרה שלפנינו לא מדובר בזה - זה כן מצב שבו הבנה של איך הדברים עובדים תעזור לנהג לפעול נכון.
מצבים שלא מותרגלים באף קורס הם עצירה בטוחה כאשר משהו משתשבש - פנצ'ר, איבוד בלמים, גז שנתפס וכן הלאה. את אלו לא לומדים באף קורס.
הרשות לבטיחות בדרכים התחילה קמפיין בנושא עם הפניה לדף אינטרנט שבו מוסברים הדברים האלו. מעניין יהיה לראות כמה אנשים נכנסו לדף האינטרנט הזה.
אבל עצם השיחה על הנושאים האלו גורמת לאנשים להבין שיש דברים שחייבים לחשוב עליהם, מראש. דברים שיש להתכונן להם. וכאן המקום שלנו, בתור נהגים יותר מודעים, להעביר את המסר הלאה. לעמיתים לעבודה, למשפחה, לחברים. פשוט לדבר על זה בלי התנשאות (אוקיי, זה קשה), ובלי לתפוס תחת.

אסף.

Tourist
07-12-13, 21:11
אין לי ספק שהקורס חיוני.
עברתי אחד בעצמי בסדיר במסגרת פרויקט שנקרא ״מסלול 2000״ (למרות שהשנה היתה 96...).
3 ימים מרתקים ובתוכם חצי יום במגרש החלקה ביקום.
התרגולת במגרש ההחלקה הצילה את חיי פעם אחת.

אם המחיר לקורס לאשתי הוא עד 750 ש״ח, נראה לי שאעמוד בזה. אני סה״כ די מרוצה ממנה ;)

***עריכה***
הפרויקט נקרא ״מסלול 1000״ בגלל שגמענו 1000 ק״מ ב-3 ימי הדרכה.
הזכרון כבר לא מה שהיה...

דרור ברלי
07-12-13, 21:27
אסף, הבעיה היא שכשאתה מנסה להסביר לאנשים דברים כאלה, אתה נתקל באחת מהשתיים:

1. גברים - אצלנו הזכרים, כל מה שקשור לנהיגה פורט ישירות על מיתרי האגו.
כל זכר ישראלי הוא תמיד הנהג הכי טוב, וכל נסיון שלך להסביר לו דברים כאלה יתייג אותך כשחצן ומתנשא.

2. נשים - הן ההפך המוחלט. האגו לא משחק אצלן שום תפקיד בעניין הזה.
מצד שני רובן המוחלט לא מתעניין במכוניות ובנהיגה ולא אכפת להן בכלל. תנסה לדבר איתן על זה ותבין שזה עובר להן מאוזן אחת לאוזן השנייה והחוצה.

זה עצוב, אבל באופן יחסי, רק מעטים מאלה שאינם חובבי הגה/נהיגה הולכים לקורסים כאלה מיזמתם.

GodsFather
07-12-13, 22:42
אני מנסה לארגן כזו הדרכה אצל מכר. הפעם לקבוצת חברים קרובה שלי כי רק איתם אני יכול לתאם ברמת הלתפוס באוזן. ניסיתי להרים את זה באתר פעם והיה מתעניין אחד... אולי סביון יוכל להרים פה משהו היום כשיש יותר מודעות לאתר ?

במקרה שלי הנוכחי זה פרייבטים ומצבי חירום + כביש חלק. 4 גברים 4 נשים.

במקרה שהיה בעבר שניסיתי לארגן היה לרכבי שטח, בדגש על הלא מודרניים, משטח החלקה ומצבי חירום, כשיש דגש על רכבים עם נעילה אוטומטית ושאר שיפורים שפוגעים בבטיחות.

דרור ברלי
07-12-13, 22:51
אם יתארגן משהו לרכבי שטח, תהיה גם כתבה נרחבת והמדריך/קורס יזכה לחשיפה. אני אבוא לסקר ולכתוב.
צריך רק מדריך שמכיר את הכלים האלה ברמה של בעליהם (אנחנו) לפחות.

-->