PDA

צפייה בגרסה מלאה : עזרה בבחירת כיוון לחיים

OFF-RoaD
09-12-13, 11:28
שלום כולם,

לאחרונה התחלתי להתחבט ולהרהר בבחירת תחום הלימודים ומסלול הקריירה לחיים, לקראת פתיחת ההרשמה לאוניברסיטאות. עד כה דחיתי את ההחלטה הסופית, בתואנה ש"יש עוד זמן", והוא מתחיל לאזול.
אני פונה אליכם מכיוון שיש פה אנשים מכל תחומי העיסוק, ואולי תוכלו לייעץ לי ולעזור לי להגיע להחלטה הנכונה (אני למוד ניסיון חיובי מהפורום הזה, לפני שירותי הצבאי...)

קצת רקע:
בן 24, קצין משוחרר (שריון ואז 3 שנים בתפקידים שונים בבית הספר לנהיגה מבצעית), כרגע עובד בתור מדריך פסיכומטרי (ונהנה מאוד מההדרכה והקשר האישי עם אנשים). אוהב מכוניות, טיולים וטבע.
מבחינת נתונים - אני יכול להתקבל לאן שרק ארצה. כל הדלתות פתוחות, וזה חלק מהקושי בהחלטה (צרות של עשירים...)

נקודות החוזק שלי הן יכולות תכנון לרחוק וניהול של פרויקטים או צוותים, גם תחת לחץ, וזה משהו שדי חשוב לי שיהיה חלק מתחום העיסוק.
נוקודות החולשה הן בעיקר קושי בעבודה והתמודדות מול אנשים בעלי קו מחשבה שונה משלי, גם כשמדובר בעמיתים וגם כשמדובר בכפופים לי או מנהלים שלי. עד כה התמודדתי עם זה בדרך של בריחה יחסית, גם בצבא, ואיכשהו זה לרוב הסתדר. אני חושש שאצטרך להתמודד עם זה באמת כשאגיע ל"עולם האמיתי", אבל מאמין שאחרי שארק קצת דם גם זה יסתדר.

השאיפה העיקרית, כמו כולם כנראה, היא לקום לעבודה מעניינת ומאתגרת, עם חיוך על הפנים, ולהרוויח מספיק כסף כדי שאוכל לקיים את התחביבים שלי (ואני בוחר את היקרים ביותר בפינצטה לצערי. אני לא מאלה שיושבים לעשות פאזלים בזמנם הפנוי...). לא רוצה להפוך את התחביב לעבודה (חלום רטוב מאוד), אלא רק למצוא משהו שאקום אליו בשמחה עד כמה שאפשר, כשהשעון המעורר יצלצל.

עד לא מזמן הייתי נעול חזק על תחום האדריכלות. זה נראה לי מעניין מאוד, משלב הרבה אספקטים שאהנה מהם, בלי יותר מדי מתמטיקה ופיזיקה ש"הפחידו" אותי, וזה תחום שתמיד מצטייר נורא "רומנטי" עיניי משום מה.

לאחרונה נכנסתי קצת יותר לעובי הקורה, וגיליתי שהדברים אינם וורודים כפי שחשבתי. האופציה עדיין עומדת בעינה, אבל התחלתי לחשוב שאם זה לא אידיאלי כפי שנראה היה לי, אולי יש תחום אחר ש"ישב" עליי טוב יותר, והתחלתי לפזול לכיווני ההנדסות למיניהן.

העקרון המנחה הוא לבלות כמה שפחות מתחת לפלורסנטים במשרד מול ערימות של ניירת. מקצועות כמו ראיית חשבון, משפטים, כלכלה וכו' - לא מעניינים אותי כהוא זה. הנדסות מחשב למיניהן ותחומי ההייטק - כנ"ל. לא רוצה להשתזף כל היום מאור מסכים ולעבוד מסביב לשעון בקוביה הקטנה שלי, גם בעבור משכורות יפות ומנופחות.

חשבתי על כמה תחומים (אין חשיבות לסדר):
הנדסה אזרחית (בניין / תחבורה / תשתיות או משהו אחר בכיוון).
הנדסת מכונות.
הנדסת חשמל.
הנדסה חקלאית.
הנדסת תעשייה וניהול.

כרגע, הכל נראה לי מעניין ונורא מפוזר לי בראש. אין לי מושג מה צפוי לי בתום 4 שנות הלימוד בכל אחד מהמקצועות הנ"ל, ואשמח לשמוע את עצתכם בנושא... מה לפסול (ולמה), מה עדיף, למה יש יותר ביקוש, וכל פרט או נתון שיעזור לי לקבל החלטה.

זהו בינתיים, חפרתי מספיק. תודה לכולם על העזרה,

עודד

שגיא S
09-12-13, 11:42
הנדסת חשמל/מכונות/תעשיה וניהול - זה הייטק לכל דבר.

אם אני הייתי אתה - הייתי הולך לכיוון של הנדסה אזרחית בטכניון.
מקצוע עם המון המון דרישה, ומשכורות גבוהות, ואפשרויות העסקה גם בגילאים המאוחרים.

מנכ"ל שיכון ובינוי אישית סיפר לי לפני חודשיים שלושה שהמצב בשוק קשה ושאין מהנדסים ושהם משלמים הון תועפות למי שכן קיים...

מוני אורבך
09-12-13, 12:02
צר לי לאכזב אותך אבל ברוב ה"הנדסות" כפי שהגדרת אותם אתה רוב הזמן תבלה מאחורי מחשב ו\או ליד שולחן הדיונים.
ההבדלים בין ההנדסות השונות הוא רק במינון.
הנדסת חשמל (אלקטרוניקה בשפת העם) הנדסת מכונות וגם תעשיה ונהול, ברוב מקומות העבודה תעבוד במשרד.
חקלאית ואזרחית יתכן ותצא מידי פעם מחוץ למשרד כדי לבדוק פרויקטים.

רוצה להיות באוויר הצח, תעבוד בעבודות כפיים.
אבל אני מניח שכרוב הישראלים אתה רוצה להיות באוויר הצח אבל שאחרים יעשו את העבודה הקשה (-:
לצערך זה לא המצב.

החדשות הטובות הם שמתרגלים לעבוד במשרד די מהר, ואם העבודה מענינת מהר מאוד לא תרגיש שרוב השבוע השתזפת לאור המסך.

OFF-RoaD
09-12-13, 12:08
שגיא ומוני, תודה.

ברור לי שבכל מקצוע שאבחר אבלה את רובו המוחלט של הזמן מול המחשב. אבל יש הבדל בין הנדסת בניין להנדסת תוכנה, גם בהיבט הזה.

אני ממש לא מפחד מעבודה קשה, אבל אני כן רוצה להתפרנס בכבוד. ולצערי גם בתור בעל מקצוע מוכשר בעבודת כפיים (ואני ממש לא בטוח שאני כזה), קשה להתפרנס בכבוד בארצנו הקטנטונת. בין שאר עיסוקיי אני עובד כבר כמה שנים בחברה להדרכות טיולים ופעילויות לקבוצות (לא על בסיס קבוע, יום-יומיים בחודש, מכיתה יב'). הלוואי ויכולתי לעסוק בתחום כזה, להיות מדריך טיולים או משהו בסגנון, ולהבטיח לעצמי חיים טובים. לצערי אני לא יודע אם יש לי את מה שדרוש כדי להיות יזם / עצמאי, וקצת קשה לי לקחת כזה הימור בשלב זה. אולי, יום אחד, אם החיים יחייכו אליי, אוכל להשתעשע ברעיון כזה, אבל זה לא כיוון שאני הולך לנסות כרגע.

זה בדיוק מה שאני מחפש. עבודה משרדית, עם שכר בצידה, וביקוש, שתאפשר לי "לצאת לאחו" מדי פעם וללכלך את הידיים (או לפחות את הנעלים). ברור לי שזה אידיאל שיהיה קשה לענות עליו, אבל אני רוצה למצוא את הקרוב ביותר לשם.

ניר ל
09-12-13, 12:29
שים בצד כרגע את עניין השכר -
קשה להתפרנס בכבוד במדינת ישראל , יוקר המחייה גבוה מאד, רמות השכר נמוכות ביחס לעולם המערבי , לשכיר מתוגמל ככל שיהיה לא נשארים עודפים אם הוא מגדל ילדים ומשלם שכ"ד/ משכנתא.

אז תוריד את השיקול הזה כרגע ותתמקד במה שבאמת מעניין אותך . תמצא עבודה שאתה נהנה ממנה ולא תעבוד יום בחייך .

נהנה ומצטיין במתמטיקה / סטטיסטיקה ? תלמד את זה , תתפלא כמה כסף אפשר לעשות מאלגוריתמים ...

שגיא S
09-12-13, 12:31
לך להנדסה אזרחית/בניין לכיוון של ניהול פרויקטים.
אני יודע שיש מסלול כזה בב"ש ולא יודע לגבי הטכניון.

אבל יש שם יחסית הרבה שטח לשאר ההנדסות.
הבעיה - לפעמים עובדים עם קבלנים/אנשי מקצוע שלפי התיאור שלך אמרת שיהיה לך בעיה להתמודד איתם.

תקרא קצת - אני ממליץ.

Tourist
09-12-13, 13:55
הטובים לחינוך !
ותשכח מכסף :(

ishc
09-12-13, 14:22
בלי יותר מדי מתמטיקה ופיזיקה ש"הפחידו" אותי

איפה זה מסתדר עם הנדסה כלשהיא?

OFF-RoaD
09-12-13, 14:29
תייר - כשאהיה עשיר, במקום לשבת בבריכה כל היום, אלך לחנך. או כעבודה צדדית ליד הקריירה הראשית. כמו שאני עושה היום, וכמו שעשיתי בצבא. אבל ללכת להיות מורה (על כל המשתמע מכך) לא בא בחשבון כרגע.

Ishc - זה בכוונה בלשון עבר. זו הסיבה שנשאתי עיניי לאדריכלות עד כה. אבל עבר לי. הבנתי שזה לא יהווה מכשול, ושבעצם אני הרבה יותר טוב בתחומים האלה משחשבתי. בגלל זה השאלה עלתה מחדש. אם עד לפני זמן מה פסלתי כל מקצוע שדרש לימודי חדוו"א ופיזיקה 2, הבנתי שזו הייתה טעות ושצריך להץגבר על הקושי ולא לברוח ממנו.

Sent from my GT-I9500 using Tapatalk

sam1g
09-12-13, 14:58
על מנת שתוכל לקבל החלטה מושכלת, תקן מהר את הרכב ובוא לטיול
נשב על איזה הר, או אולי באיזה ואדי, ותוכל לחשוב בשקט.

OFF-RoaD
09-12-13, 15:01
על מנת שתוכל לקבל החלטה מושכלת, תקן מהר את הרכב ובוא לטיול
נשב על איזה הר, או אולי באיזה ואדי, ותוכל לחשוב בשקט.

אם ירצה האברם והכל ילך כשורה, מחר נוציא את האוטו מ"פינת הבכי".

shlomomos1
09-12-13, 15:19
עודד שלום,

תפריד בין לימודים לבין עיסוק. למשל, מהנדס (מכונות /תעשייה וניהול/ אלק / תוכנה וכו'), זה לימודים. עיסוק זה התפקיד: למשל: מתכנן, איש מכירות/ אבטחת איכות/ מבקר טיב / איש תפ"י / איש רכש וכו'.

פחות חשוב מה תלמד, חשוב במה תעסוק. נכון שמה שתלמד יכין אותך לעתיד וישליך על התחום בו תעסוק. יש יתרון לתואר רלוונטי בתעשייה ספציפית. - בהייטק יעדיפו מהנדס אלקטרוניקה וכו', תכנון לוגיסטי יעדיפו מהנדס תעו"ן.

בעיקרון יש שני סוגי עיסוק למהנדס: - נכון לכל סוגי ההנדסות:
תכנון - שבו אתה יושב (לבד או בצוות) בישיבות ומול מחשב ומתכנן / בודק תכנון של אחרים.
ניהול / תפעול: מה שנקרא "מהנדס מים" (כל היום שואלים אותך: "מה עם זה? ומה עם זה?) זה בתחומים כמו רכש, תפ"י, ניהול פרוייקטים ותחומי תפעול אחרים על השרשרת הלוגיסטית.

כמה תובנות שלי:
1. מאחר ולקום "עם שיר בלב" לעבודה זה נדיר, אפשר לשלב עבודה משרדית "אפורה" עם עיסוק נוסף כמו הדרכת טיולים וכד'.
2. לאורך זמן, עבודה "מסודרת" וקבועה תאפשר לך לבנות עתיד ולהתבסס, זה רק ייקח כ 15 שנים.
3. אל תפחד מהמתמטיקה בלימודים, יש כל כך הרבה מהנדסים מטומטמים, אין סיבה שלא תצליח (בלי לזלזל - זה מה שעזר לי לעבור 4 שנים).

אל תפחד, תתחיל מוקדם ותצליח.

שלמה

OFF-RoaD
09-12-13, 16:31
עודד שלום,

תפריד בין לימודים לבין עיסוק. למשל, מהנדס (מכונות /תעשייה וניהול/ אלק / תוכנה וכו'), זה לימודים. עיסוק זה התפקיד: למשל: מתכנן, איש מכירות/ אבטחת איכות/ מבקר טיב / איש תפ"י / איש רכש וכו'.

פחות חשוב מה תלמד, חשוב במה תעסוק. נכון שמה שתלמד יכין אותך לעתיד וישליך על התחום בו תעסוק. יש יתרון לתואר רלוונטי בתעשייה ספציפית. - בהייטק יעדיפו מהנדס אלקטרוניקה וכו', תכנון לוגיסטי יעדיפו מהנדס תעו"ן.

בעיקרון יש שני סוגי עיסוק למהנדס: - נכון לכל סוגי ההנדסות:
תכנון - שבו אתה יושב (לבד או בצוות) בישיבות ומול מחשב ומתכנן / בודק תכנון של אחרים.
ניהול / תפעול: מה שנקרא "מהנדס מים" (כל היום שואלים אותך: "מה עם זה? ומה עם זה?) זה בתחומים כמו רכש, תפ"י, ניהול פרוייקטים ותחומי תפעול אחרים על השרשרת הלוגיסטית.

כמה תובנות שלי:
1. מאחר ולקום "עם שיר בלב" לעבודה זה נדיר, אפשר לשלב עבודה משרדית "אפורה" עם עיסוק נוסף כמו הדרכת טיולים וכד'.
2. לאורך זמן, עבודה "מסודרת" וקבועה תאפשר לך לבנות עתיד ולהתבסס, זה רק ייקח כ 15 שנים.
3. אל תפחד מהמתמטיקה בלימודים, יש כל כך הרבה מהנדסים מטומטמים, אין סיבה שלא תצליח (בלי לזלזל - זה מה שעזר לי לעבור 4 שנים).

אל תפחד, תתחיל מוקדם ותצליח.

שלמה

שלמה תודה. קודם כל על העידוד, ודבר שני על המידע.

על הפן התכנוני ידעתי. זה ה"אוביוס" של ההנדסה. אבל על "מהנדס מים" אני שומע בפעם הראשונה. תוכל להרחיב בנושא? איזה סוג של חברות מעסיקות כאלה, ולאיזה סוג של משרה לצפות? האם קל להגיע לשם או שזה כיוון שדורש יותר ניסיון / יכולת? האם זה "נחשב" יותר או פחות? (ביעקר מבחינת אופק קידום ושכר...). האם בכל תחום הנדסה יש כאלה? או שזה אופייני להתמחויות מסוימות?

1. זה הכיוון. הוראה, חינוך, הדרכה. אלו הדברים שנותנים לי הרבה מאוד סיפוק, ואני מקווה לעסוק בהם בשכר או בהתנדבות, בשביל הנפש.
2. 15? אז בגיל 45 אני בפנסיה? הידד! :)
3. אני מקווה שאני לא אהיה אחד מאלו שמעודדים אחרים "ללכת על זה"...

המון תודה על העזרה. זה חשוב לי מאוד.

מיכה100
09-12-13, 17:31
שני הסנט שלי:
אם אתה רוצה להתפרנס היטב כשכיר ויש לך ראש למקצועות 'ריאליים', אז הייטק בהחלט ייתן לך סיכויים טובים.
כניסה 'טובה' להייטק אפשרית כמעט רק עם תעודת מהנדס, רצוי מאוד מאוניברסיטה נחשבת.
איזו הנדסה? רצוי במקצוע תכנוני 'כבד': תוכנה, אלקטרוניקה, פיזיקה, מתמטיקה, כימיה, ביולוגיה, מכונות וכיו"ב - מה שהכי מדבר אליך.
כעקרון ככל שתהיה טוב יותר בתחום מסובך יותר, תרוויח יותר. גם מולטי דיסציפלנריות הולך מצויין, למשל שילוב תוכנה עם מתימטיקה (אלגוריתמים) או פיזיקה.
פעם שסיימת הנדסה, יעמדן בפניך תפקידים בגופי מו"פ ותפקידים אופרטיביים (מהנדס תחזוקה או מהנדס ייצור במפעל) - אתה רוצה ללכת למו"פ, משום ששם העניין, הגיוון ושם גם הכסף (בוודאי בטווח הארוך).
כמו כן תצטרך להחליט בין חברות ממשלתיות "כבדות", חברות פרטיות גדולות וסטראטאפים - יש יתרונות וחסרונות לכל בחירה, וגם הרבה מאוד עניין של מזל וזמינות בעת החיפוש.
נכנסת לתפקיד בגוף מו"פ, עכשיו הכל תלוי בך: אם תהיה טוב, תראה יכולת ויוזמה, טובים הסיכויים שתתקדם. אם אתה חזק בהובלת אנשים וניהול פרוייקט תמצא כבר הזדמנויות להתפתח בכיוונים האלה - אין בעיקרון סיבה שתמשיך לעבוד בתחום הצר אותו למדת לאורך זמן, אם תהיה טוב תוכל להתפתח לניהול, שיווק וכיוב.
שיהיה בהצלחה!

KOOKE
09-12-13, 17:44
ההמלצה שלי אולי תשמע כקלישאה וכציטטה ממצגות פייסבוק אבל תעבוד במה שעושה לך טוב לנשמה כאילו שאתה לא אמור להתפרנס מזה...(ההמשך של הקלישאות זה תרקוד כאילו אף אחד לא רואה וכו')

אבל בנימה רצינית קצת יותר, חינוך עושה לך את זה ועושה לך טוב לנפש...אז לך על זה...תלמד הוראה וכן יש ביקוש למורים ובמיוחד במקצועות ריאליים כמו מתמטיקה ותתפלא גם אפשר להתפרנס ואפילו להתעשר מהוראה. מורים פרטיים למתמטיקה עושים הון..תהיה מוצלח וטוב ואהוד על התלמידים ותגיע רחוק...

קח לדוגמה את המורה למתמטיקה שלי מהתיכון העירוני..היה מורה מדהים..לא שגרתי..הצליח להכניס לראש לכוווולם את היסודות וכולם העריצו אותו...היום הוא כבר איפריית הוראה....דרך אגב שמו יואל גבע...

riko
09-12-13, 17:48
תראה לאור העובדה שקצת קשה לך לקבל " פקודות " , ואתה לא מסתדר עם אנשים שדעותיהם או דרך עבודתם שונה משלך
אתה יכול לדעתי ( במידה ואתה מוכשר באופן יצירתי ) , ללמוד הנדסת מכונות ולאחר מכן ללכת ולחפש עבודה בחברה שבונה מכונות או משהוא כזה .
ולאר מכן אול להפוך להיות עצמאי בתחום .
אני בתור מנהל אחזקה של חברה די גדולה , עם צוות עובדים טוב , הרבה פעמים מפשיל שרוולים ועושה עבודה בדיוק כמותם , הרבה פעמים אנחנו מפתחים רעיונות ובונים מכונות אוטומציה מאוד מעניינות ומאוד מאתגרות .
במהלך עבודתי אני הרבה פעמים נפגש עם עצמאיים שהם מהנדסים ועם הזמן נהיו בעלי חברה שעובדת על קונספטים מיוחדים , כאשר אני מאפיין להם את המכונה שאני רוצה
והם מוציאים לפועל את הרעיון , כמובן שהם מביאים איתם את הידע שלהם והכישרון שלהם , הם מחזיקים מהנדס חשמל , מהנדס מכונות , מנהלי פרוייקטים , ועבדים כל היום על פרויקטים מגניבים מורכבים ומעניינים .
בהתחלה לא צריך להיות עצמאי , אבל להשתלב בחברה כזו שכל היום עוסקת ביצירה , סגנון העבודה הוא פרויקטאלי ולכן לא חוזר על עצמו .
בתחום הזה משולבים הרבה אלמנטים כמו : הנדסת מכונות , פנאומטיקה , מכאניקה , חשמל , הידראוליקה ועוד
לעבודה כזו אני קם כל בוקר עם חיוך , כי אני יודע שהוא הולך להיות מעניין
לעיתים אני לא מצליח לישון בלילה , רק מהמחשבות המרגשות על הפיתרון שצץ לי במוח במשך הלילה ,על איזה בעיה או תקלה מורכבת או פיתוח מסויים ושאותו אני הולך ליישם מחר בבוקר !
חשוב לציין שצריך איזה כישרון מיוחד שלדעתי נולדים איתו , הלימודים יכולים לתת עוד כלים וידע , אבל מי שייצירתי בנפשו יסתדר גם בלעדיהם .
לסיכום : תלמד הנדסת מכונות , תשתלב בחברה שהיא ייצירתית , תרכוש הרבה ידע שאותו לא לומדים , גם לא בטכניון , ותעבוד בחברה שהיא חממה טכנולוגית וייצירתית
מה יהיה גובה המשכורת - זה לא חשוב כרגע !!!!!!!!!!!!!!

והכי חשוב תברר עם עצמך , למה אתה הכי נמשך חשמל , מכונות , עבודה בתכנון או ניהול פרוייקט בניה שבו גם אתה תופס מברג ביד .....

shlomomos1
09-12-13, 18:06
שלמה תודה. קודם כל על העידוד, ודבר שני על המידע.

על הפן התכנוני ידעתי. זה ה"אוביוס" של ההנדסה. אבל על "מהנדס מים" אני שומע בפעם הראשונה. תוכל להרחיב בנושא? איזה סוג של חברות מעסיקות כאלה, ולאיזה סוג של משרה לצפות? האם קל להגיע לשם או שזה כיוון שדורש יותר ניסיון / יכולת? האם זה "נחשב" יותר או פחות? (ביעקר מבחינת אופק קידום ושכר...). האם בכל תחום הנדסה יש כאלה? או שזה אופייני להתמחויות מסוימות?

1. זה הכיוון. הוראה, חינוך, הדרכה. אלו הדברים שנותנים לי הרבה מאוד סיפוק, ואני מקווה לעסוק בהם בשכר או בהתנדבות, בשביל הנפש.
2. 15? אז בגיל 45 אני בפנסיה? הידד! :)
3. אני מקווה שאני לא אהיה אחד מאלו שמעודדים אחרים "ללכת על זה"...

המון תודה על העזרה. זה חשוב לי מאוד.

עודד,

לא הייתי ברור, יקח לך בממוצע 15 שנים להתחיל להסתדר, להרים את הראש על המים (ורק אז לקנות 4X4 חדש....), במו"פ בהיטק פחות, בעסק פרטי קטן יותר. בחברות וגופים ממשלתיים השכר בשנים הראשונות נמוך, אך עולה עם הוותק ולא מפטרים עם כל גיהוק בכלכלה.

בנושא "מהנדס מים" - הכוונה לכל התפקידים הניהוליים: רכש, ניהול ייצור, ניהול פרוייקטים, וכד' בהם אתה חלק מתהליך שרשרת האספקה בחברה. כל עיכוב מתבטא באיחור אספקות ללקוח, שזה "פשע לא יכופר".

לתפקיד הראשון אחרי הלימודים יש משקל מכריע, הוא בעצם ה"סטאז" שמתחיל את הקריירה. לכן כשמסיימים ללמוד לא להתפתות לתפקיד הראשון שמוצאים, גם אם באותו זמן השכר בו הוא הגבוה ביותר. חפש תפקידים בהם יש אופק קידום גדול. למשל, אם עבדת שנתיים שלוש בתור איש רכש, יהיה לך קשה להתקבל לתפקיד מו"פ - אם כי לא בלתי אפשרי.

המלצתי, ללמוד מקצוע "אמיתי" -אלקרוניקה / הנדסת תוכנה / מכונות (לא תעשייה וניהול!) וללכת לכיוון התכנון - מו"פ. בטווח הארוך זה ישתלם יותר.

שלמה

גילוי נאות: אני מהנדס תעשייה וניהול ולא מצטער על זה. לי זה מתאים.

omri_t
09-12-13, 19:49
לדעתי האישית:
מקצוע, לפחות את הבסיסי לומדים פעם אחת וזו נקודת הפתיחה.
לאחר מכן מאוד קשה לשנות ו"לשפר לפנים" כי אז כבר יש אישה וילדים ומשכנתא.
אז ברור שאתה רוצה ללכת עם הלב, אבל בסוף אתה קם בבוקר כדי להביא לבן למקרר. ואם אתה קם עם חיוך- הרווחת!
ולכן נסה לכוון את עצמך הכי גבוהה שתוכל כמדרגת הפתיחה לחיים.
תמיד תוכל אח"כ לעשות הסבה למקצוע אחר (סיפרו לי שהגננת אצלנו היא מהנדסת תוכנה..)

מהניסיון שלי, הנדסה זה הכיוון שיתן לך מקסימום ביטחון ומקסימום אפשרויות לצד שכר מעל הממוצע.
תוכנה וחשמל- הם המקצועות המבוקשים ביותר בשוק כבר הרבה זמן. לא רואה מצב שזה ישתנה.
מכונות מקצוע מכובד וותיק אבל מהנדסי מכונות שאני מכיר אשר התקדמו בד"כ עשו הסבות כאלו ואחרות.
הנדסה אזרחית, למרות התחושה, עלולה לשעמם די מהר. ומאוד תלוי בך לאן תיקח את זה.
הנדסה חקלאית, כולנו היינו רוצים להינות מגן המשחקים שישנו בטכניות לנושא זה- אבל למצוא עבודה ומצאי המשרות מוגבל מאוד. מה גם שמהנדס מכונות יכול לקחת משרה שכזו.
הנדסת תעשייה- זה ה BA הכללי של היום, או תואר העו"ד של אלו שיכולים- הנדסה עם מעט מידי הנדסה. (אני בוגר תואר שני בהנדסת תעשייה..)
את השאר אני פחות יודע לומר.
..
איפה ללמוד? בכלל אין שאלה.
טכניות->ת"א->ב"ש בדיוק בסדר הזה.
אין תחליף לטכניון, ואם יש לך האפשרות- אל תהסס בכלל.

אני לא מסכים עם הגישה שמהנדס יושב מאחורי שולחן לאור הפלורסנט- זה תלוי לאיזה כיוון תיקח את עצמך.
מכיר אישית הרבה המהנדסי חשמל, מכונות, ואפילו עבדכם- שעושים ימים כלילות בשטח, במעבדות, באינטגרציה ולפעמים מתגעגעים למשרד...

שורה תחתונה- עם עמדת פתיחה טובה תוכל לנווט את עצמך לעסוק בכל דבר שתרצה- נסה להגיע למצב הזה.

OFF-RoaD
09-12-13, 22:48
הכל נכון. אני מקשיב לכל העצות שלכם, מחכים ומפנים.

ברור לי שאני צריך לעבוד עכשיו הכי קשה שאפשר, כדי להצליח כמה שיותר בהמשך, וכדי שאהיה מסוגל להתפרנס בדרך הנעימה והרווחית ביותר (אני יודע מה עובר לכם בראש. סוטים. זה לא בא בחשבון).

אני מחפש את הכיוון שיאפשר אץ זה בצורה הכי טובה שיש. אדריכלות או הנדסה? אם הנדסה, אז איזו? איפה הביקוש הגדול ביותר וטווח המשרות הגדול והמעניין ביותר? איפה אזכה להריח אחו לעיתים קרובוץ יותר? ברור שהכל נזיל ושום דבר לא מוגבל למקתוע אחד, ספציפי, אחרי הכל כולם די דומים, אבל אני מחפש את ההוא הייחודי, שאדע לאן לפנות.

asafk
10-12-13, 00:27
הנדסה אזרחית - אתה יכול למצוא את עצמך תוך זמן מאוד קצר בתפקיד מאוד בכיר. זה לא ייאמן כמה הקידום בתחום הזה מטאורי פשוט מתוך חוסר ממשי במהנדסים.
כשזה שהתחיל ללמוד אדריכלות בזמן שאתה התחלת הנדסה יגמור את הסטאז' ויתחנן שיתנו לו לעבוד במשכורת מינימום במשרד אדריכלים, אתה עשוי למצוא את עצמך מנהל פרוייקט או צוות..
ונכון שהמצב היום בענף הבניה לא מטורף כמו שהיה לפני כמה שנים - אבל עדיין יש בתחום הזה הרבה כסף, מתשתיות ועד בתים, שום אבן בארץ לא זזה בלי מהנדס.

אסף.

Saar
10-12-13, 07:41
תחשוב מה אתה אוהב לעשות ואת זה תעשה (תשתדל שמה שאתה אוהב יהיה בתחום הייטק בצורה זו או אחרת, ע"מ שתוכל גם לחיות מזה בכבוד :) )
בכל מקרה, מה שתחליט היום ילווה אותך לכמה שנים, אך תמיד תוכל להחליט שאתה רוצה שינוי.

אחרי 12 שנים כאיש תוכנה בסטרט אפים, החלטתי שהספיק לי, הפכתי לעצמאי, הקמתי את אתרי האינטרנט למשחקי ילדים, 4 שנים אחרי, יש לי מספר אתרים והחלטתי שאני רוצה גיוון, אז אני משכיר ומפעיל מכונות מזון לאירועים - במקביל לאתרי האינטרנט. כוונתי בסיפור היא שאחד הדברים החשובים בחיים זה גמישות. זה שאתה מחליט היום משהו, ילווה אותך מספר שנים, אבל לא מחייב אותך לפנסיה...
בהצלחה,
סער

nissany
10-12-13, 14:24
בתור אחד שמצהיר שבעצם הוא אוהב להיות הבוס..ובעל תחביבים לא מהסוג הזול..
לדעתי אתה חייב לבחור במסלול שיאפשר לך בעוד 10-15 שנים להפוך לעצמאי
לא רואה כל כך איך מקצוע ממקצועות ההנדסה (ואני מהנדס) יאפשר לך להיות עצמאי גם אם תהייה תותח ובולט באופן מיוחד, תרוויח טוב, אולי תהיה סמנכ"ל איפשהו- אבל לא תהייה הבוס -גם כמנכ"ל שכיר אתה בעצם לא הבוס..
דווקא אולי אדריכלות, ראיית חשבון, עו"ד או אפילו רופא יכולים להוביל אותך לשם.

OFF-RoaD
10-12-13, 15:20
הנדסה אזרחית - אתה יכול למצוא את עצמך תוך זמן מאוד קצר בתפקיד מאוד בכיר. זה לא ייאמן כמה הקידום בתחום הזה מטאורי פשוט מתוך חוסר ממשי במהנדסים.
כשזה שהתחיל ללמוד אדריכלות בזמן שאתה התחלת הנדסה יגמור את הסטאז' ויתחנן שיתנו לו לעבוד במשכורת מינימום במשרד אדריכלים, אתה עשוי למצוא את עצמך מנהל פרוייקט או צוות..
ונכון שהמצב היום בענף הבניה לא מטורף כמו שהיה לפני כמה שנים - אבל עדיין יש בתחום הזה הרבה כסף, מתשתיות ועד בתים, שום אבן בארץ לא זזה בלי מהנדס.

אסף.

בתור אחד שמצהיר שבעצם הוא אוהב להיות הבוס..ובעל תחביבים לא מהסוג הזול..
לדעתי אתה חייב לבחור במסלול שיאפשר לך בעוד 10-15 שנים להפוך לעצמאי
לא רואה כל כך איך מקצוע ממקצועות ההנדסה (ואני מהנדס) יאפשר לך להיות עצמאי גם אם תהייה תותח ובולט באופן מיוחד, תרוויח טוב, אולי תהיה סמנכ"ל איפשהו- אבל לא תהייה הבוס -גם כמנכ"ל שכיר אתה בעצם לא הבוס..
דווקא אולי אדריכלות, ראיית חשבון, עו"ד או אפילו רופא יכולים להוביל אותך לשם.

פה קבור הכלב. האם ללכת לתחום ההנדסה, בו נקודת הפתיחה גבוהה יותר, התעסוקה די מובטחת, והסיכוי להתעלות ולבלוט מעל לשאר העצים ביער נמוך יותר (כמה מהנדסים עצמאיים יש? ואם יש, באיזה תחום רובם מתרכז?), או לבחור במקצוע בו יש הרבה פחות בטחון כלכלי וקשה מאוד להתחיל ולצבור תאוצה, אבל בסוף, במידה ומצליח, אפשר להפוך לעצמאי ולבעלים של עסק שמכניס הרבה כסף. זו הדילמה העיקרית בעצם, כשאני מרכז את כל מה שנאמר כאן.

כי עניין ואתגר יהיה לי. גם בלימודים וגם בקריירה, בשני התחומים הנ"ל. בתור מהנדס טרי אוכל למצוא עבודה טובה יותר מאדריכל, כמו שאמר אסף, ומנגד לאחר שארק דם במשך 20 שנה כאדריכל יש סיכוי גבוה יותר (למיטב הבנתי, ואולי אני טועה) שאגיע יותר רחוק ממה שאוכל להתפתח כמהנדס.

עכשיו, האם יש תחום ספציפי בהנדסה שדומה יותר ל"מקצועות החופשיים" בהיבט הזה? שקל יותר להקים בו עסק עצמאי ולהתפתח? נכון שזה דורש תכונות של יזמות שלא בטוח שיש לי, אבל טוב שיש את האופציה, ואני חושב שעסק במתכונת קיימת הוא לא סיכון גדול כל כך...

שוב, המון תודה. אתם עוזרים לי המון.

עודד.

shlomomos1
10-12-13, 15:25
שכיר או עצמאי, זו החלטה אחרת, לפי האופי של כל אחד.
יש שני סוגי מוח: מוח של שכיר ויש מוח של עצמאי. מה יש לך?

לשכיר ההכנסה יותר קבועה במשך הזמן, והוא צריך ל"מכור" את עצמו רק כשהוא מחליף עבודה.
עצמאי בד"כ ירוויח יותר, (וגם יסכן יותר - הוא יכול להפסיד הרבה יותר מאובדן משכורת.) ונמצא במצב קבע של "מכירה" ומרדף אחרי לקוחות.

קשה להתחיל כעצמאי ללא ניסיון מיד לאחר הלימודים, בד"כ עובדים כשכיר ועוברים ל"עצמאות" כשמתבססים מקצועית

מה מתאים לך, רק אתה יודע.

אוקטבה
11-12-13, 16:39
שלום עודד,

מצטרף להמלצה של אסף על הנדסה אזרחית ומוסיף חשמל(לא אלקטרוניקה)עדיף מתח גבוה.

בשני המקצועות האלה יש מחסור גדול והאפשרויות הם רבות.

אם אתה רוצה להיות עצמאי זה סבבה.

יש רק בעיה אחת - הראש לא מפסיק לעבוד כמעט אף פעם...

לעצמאים אין את השקט הנפשי היחסי של שכירים.

אל תפחד מהתמודדות.

ובתשובה לשאלתך יש הרבה מהנדסים עצמאיים.

מה שתבחר שיהיה בהצלחה

צחי

nissany
17-12-13, 23:06
גם בתפקיד בכיר כמהנדס הראש לא מפסיק לעבוד גם בבית..
שכיר בתפקיד בכיר צריך למכור את עצמו כל הזמן פנימית ...אחרת למה הוא בכיר..?
פוליטיקה ארגונית היא דבר מגעיל ....ולא בטוח שיותר טוב מלרדוף אחרי לקוחות.
ההבדל - שבמקצועות שציינתי קיימת לפחות האופציה להיות עצמאי ואדון לעצמך באופן תאורטי ..בשאר הרבה פחות. אם לא תגיע לדרג ניהולי בכיר ..תמצא את עצמך בגיל 45 נלחם על מקום עבודה עם צעירים ממך ב 15 שנה
דרך אגב, כמהנדס אלקטרוניקה/ תוכנה טוב בגיל 40 סיכוי לא רק בכלל שתרוויח בסביבות 30-25 ברוטו (בערך 17 נטו), כך שזו לא אופציה רעה אם "אין לך ראש עצמאי" ושעות העבודה בלא מעט חברות היום יותר שפויות, ככה שיישאר לך גם זמן לתחביבים

yes1952
17-12-13, 23:24
עודד ערב טוב
חד וחלק לך ללמוד הנדה-כזו או אחרת
גם אסף וגם אוקטבה(אדם מרשים עם השיגים לא קטנים)נתנו לך את הכיוון לדעתי
לו יכולתי לחזור לאחור 40 שנה ויותר הייתי מקשיב לעצתו של אבי ז"ל והולך ללמוד הנדסת מכונות-אך אני חשבתי שאני יודע יותר טוב-אז אולי היום יש לי הרבה ניסיון קצת הון ולא חי מפחד המשכנתא,אך אני מקנא בכל מי שיש לו תואר בהנדסה משום שהכלים שמקבלים בלימודי הנדסה ניתנים במהרה לשינוי והתאמה למצבים שונים
מה דלקח לי 20 שנה ויותר ללמוד ולרכוש אתה יכול לרכוש ב 4 שנים בטכניון או ת"א או ב"ש
לך על זה ,תשקיע ותזיע היום ,ומחר שתהיה בגילי יום אחד אולי תזכר בזקן ההוא מהפורום ההוא שזרק אילו מילים והקשבתי לו
בהצלחה איש צעיר
תן גז ולך ללמוד את שיעצו לך כאן חכמים ממני

OFF-RoaD
28-04-14, 10:17
שוב שלום לכולם, הסאגה ממשיכה.

בחודשים האחרונים ההחלטה הזו הטרידה את מנוחתי לא מעט, ואשקר אם אומר שלא קראתי את השרשור הזה לפחות תריסר פעמים, גם ברוורס.

יחד איתכם הגעתי למסקנה המתבקשת, ללכת ללמוד מקצוע שיאפשר לי להתפרנס בצורה הטובה ביותר, ובאמצעותו לפתח את תחביביי ולהאביס גם את הנפש.

שורה תחתונה - לאמא הפולניה שלי יהיה בן סטודנט להנדסה.

נטיית הלב שלי שולחת אותי להנדסה האזרחית, שם אוכל להתמחות במסלול "ניהול בניין". זה נשמע לי כמו כיוון מרתק, שיאפשר לי להתמודד הן עם אתגרים תכנוניים הנדסיים, והן עם הפן הניהולי / לוגיסטי / תכנוני שאני אוהב ומכיר מהצבא והעבודה הנוכחית שלי. השאלה שלי היא אם זו התמחות מבוקשת ורצויה, או שעדיף לרדת מזה וללמוד הנדסה פרקטית נטו (מבנים / תחבורה) ואולי להתפתח לכיוון הניהולי בהמשך.

כמו כן אני פוזל לכיוון של הנדסת מכונות, אבל חסר לי מידע לגבי אפשרויות קריירה בתחום הזה, ואשמח מאוד לשמוע על כיוונים אפשריים.

שוב, המון המון תודה, אתם עושים עבודת קודש.

עודד.

Redoren
28-04-14, 10:32
תנסה לחשוב קצת לכיוון של הנדסת כבישים. זה המון עבודה על לוח השרטוטים (הממוחשב) אבל גם הרבה בשטח יחסית.

נשלח מה iPhone שלי ע"י Tapatalk

שגיא S
28-04-14, 11:26
שוב שלום לכולם, הסאגה ממשיכה.

בחודשים האחרונים ההחלטה הזו הטרידה את מנוחתי לא מעט, ואשקר אם אומר שלא קראתי את השרשור הזה לפחות תריסר פעמים, גם ברוורס.

יחד איתכם הגעתי למסקנה המתבקשת, ללכת ללמוד מקצוע שיאפשר לי להתפרנס בצורה הטובה ביותר, ובאמצעותו לפתח את תחביביי ולהאביס גם את הנפש.

שורה תחתונה - לאמא הפולניה שלי יהיה בן סטודנט להנדסה.

נטיית הלב שלי שולחת אותי להנדסה האזרחית, שם אוכל להתמחות במסלול "ניהול בניין". זה נשמע לי כמו כיוון מרתק, שיאפשר לי להתמודד הן עם אתגרים תכנוניים הנדסיים, והן עם הפן הניהולי / לוגיסטי / תכנוני שאני אוהב ומכיר מהצבא והעבודה הנוכחית שלי. השאלה שלי היא אם זו התמחות מבוקשת ורצויה, או שעדיף לרדת מזה וללמוד הנדסה פרקטית נטו (מבנים / תחבורה) ואולי להתפתח לכיוון הניהולי בהמשך.

כמו כן אני פוזל לכיוון של הנדסת מכונות, אבל חסר לי מידע לגבי אפשרויות קריירה בתחום הזה, ואשמח מאוד לשמוע על כיוונים אפשריים.

שוב, המון המון תודה, אתם עושים עבודת קודש.

עודד.

מהכרות עם חברים בבאר שבע שלומדים הנדסת בניין - המסלול לניהול הוא פחות מבוקש כי הרוב הולכים ללמוד את התכנון, ואת הכלים לניהול יקבלו בהמשך, כי כלים לתכנון לא ניתן ללמוד תוך כדי...

זה בערך מה שהצלחתי להבין מהם.
חוצמזה- אני בעד הנדסת בניין. אמא שלי עובדת בחברות שמעסיקות מהנדסים כאלו ויש ביקוש גבוה למהנדסים עם שנות ניסיון, וגם בחברות הגדולות (שיכון ובינוי וכו') מעסיקים מהנדסים עד גילאים מופלגים בתנאים מצוינים, פשוט כי אין להם תחליף....

shlomomos1
28-04-14, 12:46
עודד שלום,

לדעתי, הכיוון של הנדסה נכון. לגבי איזו הנדסה: מכונות / חשמל / בניין - לך לפי הלב, אני לא יודע להמליץ.

לגבי ניהול, וכל מגמות לימוד הניהול:
בניגוד לדעה הרווחת, לדעתי, ניהול הוא לא מקצוע אקדמי או ניתן ללימוד. ניהול הוא תכונה אישית שלך. אם יש לך, תהיה מנהל טוב, ואם אין לך, לא יעזור לך גם תואר שלישי בניהול, תהיה מנהל גרוע (מנהל טוב יכול ללמוד טכניקות ולשפר).

אל תבזבז את זמנך בלימודים על לימודי ניהול / מגמת ניהול. תלמד את המקצוע עצמו (עוד קורסים במכונות / בניין / חשמל..) וחשוב גם להתחיל את הקריירה המקצועית בעבודה מלמטה- זה (בהנחה שיש לך תכונות לניהול) יעשה אותך מנהל טוב בכמה רמות מעל בוגר "מגמת ניהול"

תכונות הכרחיות של מנהל טוב (תבחן את עצמך אם יש לך): התמדה, ירידה לפרטים, ראיה מערכתית של התמונה הכוללת, התמודדות עם אי וודאות ושינויים מתמידים, הפעלת גורמים אחרים, "כריזמה", יצוגיות, זיכרון, הנעת עובדים וצוות, ועוד כמה שכנראה שכחתי.

ברוב המקרים, המנהלים הטובים הם אלו שמעורים ומבינים בתחום המקצועי, ובנוסף יש להן תכונות כנ"ל. אלו שלא ניתן "לעבוד" עליהם ולא צריך להסביר להם את הפרטים הטכניים, אלו שיודעים את המקצוע מהצד הטכני והביצועי ואת כל ההשלכות של עבודתם. אלו שמושכים אחריהם ולא מובלים.

התמחות במסלול "ניהול" תבטיח שלאורך כל הקריירה תעשה כבקר פרוייקטים / תקציבן ותתעסק כל היום בהכנת תרשימי גאנט בפרוג'קט, וטבלאות אקסל.

גילוי נאות:
אני מהנדס תעשייה וניהול, אבל את הקידומים בתחום הניהולי קיבלתי בעיקר בגלל הבסיס הטכנולוגי הרחב שלי כטכנאי מכונות והנסיון המקצועי.

בהצלחה.

שלמה

אוקטבה
28-04-14, 12:47
שלומות לכולם,

הנדסת תחבורה(ליתר דיוק תנועה כי תחבורה זה משהו אחר לגמריי) זה נישה.

ממליץ לך לעשות סיבוב בכמה מקומות מהתחום ההנדסה האזרחית ולראות למה אתה מתחבר.

הנדסת מכונות כמו הנדסת בנין נותנת לך כךים בסיסיים לעסוק בתחום.

קח בחשבון שבדרך כלל כשיוצאים מהלימודים לא יודעים כלום בשטח.

המקום/מקומות שבהם תעבוד ילמדו אותך את המקצוע ואת ה"נישה" שבה תבין יותר.

דוגמאות: הנדסת בניין-מבני פלדה, אלמנטים יצוקים מראש,קונסטרוקטור למבני תעשייה/מגורים/קניונים וכדומה.

לגבי הנדסת מכונות אין מספיק בייטים לפרט...

צחי

נמרוד
28-04-14, 13:00
נדמה לי שכתבתי את זה כבר בשרשור אחר אבל דומה.

חצי אם לא יותר מהמשרות בעולם המודרני שייכות לתחום הרחב שנקרא טכנולוגיה. לימודי הנדסה זה "קורס קצינים" של עולם הטכנולוגיה (כמו שלימודי משפטים למשל זה קורס קצינים לעולם התעסוקה הלא טכנולוגי). לקבל סיכת מ"מ לא הופך אותך למוכשר יותר או מבטיח לך משהו, אבל בלי "קורס קצינים" התקרה פשוט נמוכה מראש.

איך לבחור לימודי הנדסה? שני שיקולים:

1. מוסד - הכי טוב שאתה יכול להתקבל אליו. לא מכללה.
2. את התואר עצמו - לבחור מהלב. מכונות, אזרחית, חשמל.

זה שהיום חסרים מהנדסים אזרחים זה נכון, אבל זו לא סיבה לבחור בהנדסה אזרחית. הסיבה שחסרים היא שלפני עשר-חמש עשרה שנה כולם הלכו ללמוד חשמל ואלקטרוניקה, עכשיו לך תדע על איזה גל אופנתי אתה עולה או מפספס... ובכל מקרה יעברו כמה וכמה גלים כאלו במהלך הקריירה שלך. אז תבחר את מה שאתה תהיה בו הכי טוב, וזה כנראה מה שאתה הכי מתחבר אליו מהלב. ואם אתה לא בטוח - אז לך על אחד משלושת המקצועות הבסיסיים בהנדסה - כאמור, מכונות, אזרחית או חשמל - ובמהלך השנה שנתיים הראשונות תדע יותר טוב ותוכל גם לעבור פקולטה במידה ותגלה שטעית.

בחירת התמחות בתוך התואר לא רלוונטית כרגע. בשנה השנייה רק תתחיל לבחור קורסים ועד אז אלוהים גדול.

nirs
28-04-14, 17:54
אם החלטת לבחור בהנדסה, ממליץ לבחור באלקטרוניקה או במכונות.
שאר ההנדסות הן תת התמחות של מכונות / אלקטרוניקה, ומצמצמות את אפשרויות ההעסקה לעתיד.
בתואר השני (אם תבחר לעשות) תוכל להתמקד בתחום שיעניין אותך.

Sent from my LG-D802 using Tapatalk

OFF-RoaD
28-04-14, 18:02
איך הנדסה אזרחית היא תת התמחות של מכונות או אלקטרוניקה? מה להן ולבניין, לצורך העניין?

אמיר ב.א
28-04-14, 18:13
לגבי שכיר או עצמאי , אתה לא חייב לשבור את הראש ,

אתה יכול לעבוד כמה שנים בתור שכיר ללמוד את המקצוע / לצבור קשרים וכו'

ולצאת להיות עצמאי.

אני עבדתי הרבה שנים בתור ראש צוות פיתוח במספר חברות הייטק ,

והיום אני פרילנסר בתחום - הבדל של שמיים וארץ , ניגמר המרוץ המטורף של השעות המטורפות בעבודה.

עודד זנטון
29-04-14, 18:53
עודד.
אתה בוגר בה"ד 1, ככל הנראה, יש לך אי אלו כלים בסיסיים בניהול.
בתכלס, לא לומדים ניהול לא מספרים ולא ממרצים.
ניהול לומדים מטעויות ומהצלחות.
החלטת על הנדסה אזרחית? תתמקצע כמה שיותר ואל תשרוף זמן על לימודי ניהול כאלה ואחרים.
אם יש לך את זה בניהול, לא יחלוף זמן רב ותהיה מנהל של משהו.
אם אין לך את זה, גם 200 שנה של לימוד ניהול לא יהפכו אותך למנהל...
אדם עם אופי ניהולי יכול ללמוד לנהל טוב יותר. אדם אחר, לא יכול להפוך לכזה עקב בילוי בכיתת הלימוד.
אגב, לנהל זו העבדות היותר גדולה!
כבר אמרו פה שמנהלים מרגישים צורך "למכור" את עצמם באופן קבוע.
עצתי לך, תוציא את הרצון לנהל ממערכת השיקולים. זה יבוא עם הזמן וככל שתהיה מוכשר כך יקצר הזמן.
תתמקד במסלולים מקצועיים ובתיאוריה, לא יהיה לך אף פעם זמן טוב יותר לעסוק בכך, אם כי תמיד תהיה חייב לתחזק את הידע התיאורטי.

בהצלחה

MMR
29-04-14, 19:31
כמו שכבר כתבו לפני, תבסס את המקצועיות שלך לפני הכל.
תוכל לעשות תואר שני במנהל עסקים אחר כך, אם כי קרנו של התואר הנ'ל ירדה בשנים האחרונות.
אם תרצה להתייעץ על תחום הנדסת בניין, הנדסה אזרחית וניהול פרויקטים אתה מוזמן ליצור קשר ולקפוץ לביקור.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

nirs
29-04-14, 21:53
איך הנדסה אזרחית היא תת התמחות של מכונות או אלקטרוניקה? מה להן ולבניין, לצורך העניין?

הנדסת חומרים, הנדסה כימית ואפילו ביניין לומדים את אותם קורסי בסיס כמו מכונות ואח"כ מתמקדים בקורסים מקצועיים ספציפים.
אותו עיקרון בהנדסה ביורפואית, תוכנה וכו'.
ברגע שלומדים את ההנדסות הנדונות אתה מקבע את עצמך לנישה ולתחום תעסוקה מוגדר.
אפשר לעשות הסבה ממכונות / אלקטרוניקה לכל הנדסה אחרת, הפוך יותר קשה.

Sent from my LG-D802 using Tapatalk

or_t
30-04-14, 21:24
בתור בוגר תעשיה וניהול ועובד הייטק אני חייב לתת לך כמה טיפים שהלוואי והיו נותנים לי לפני חמש שנים, ואת רובם כבר נתנו כאן (זה המקום לציין את ההענות המדהימה של הפורום הזה להודעה שבכלל לא קשורה לסיבה לשמה הוקם):
1. אדריכלות - אני בונה בית עכשיו ולדעתי זה אחד המקצועות המעניינים ביותר שקיימים, בעיקר בגלל זה שהוא דורש יכולות אנליטיות וריאליות אבל בשביל להיות אדריכל באמת טוב אתה חייב להיות יצירתי, וזה שילוב תכונות נדיר. אל תפסול!
2. הנדסה - כמו שאמרו כאן, כל ההנדסות מובילות לעבודה מול מחשב, חוץ ממהנדס בניין ואולי מים. אבל גם כמו שאמרו כאן, תבדוק עם עצמך אם אתה באמת רוצה לעבוד בחוץ או רק רוצה להאמין על עצמך שאתה רוצה לעבוד בחוץ - זה רומנטי והכל אבל באוגוסט יותר כיף מול המסך מאשר על איזה פיגום.
3. הנדסת בניין - יש לי מספר חברים בתחום והם מספרים שיש חוסר במהנדסים שינהלו פרויקטים בהקפים גדולים. מעבר לזה, תאור העבודה נשמע מעניין בגלל השליטה בכמות אדירה של כ"א מתחומים שונים, אתגרים הנדסיים, וההיקף הפיננסי של פרויקטים מהסוג הזה, בעיקר בגלל עלויות חומרים. החלק הפחות כיף הוא החיכוך עם קבלנים ופועלים מסוגים שונים שזה קטע קשה בתחום בעיקר בגלל שהוא מתנהל כמו שוק ופחות כמו פרויקט.
4. הנדסה אחרת - אם בחרת הייטק תנסה להתקבל להנדסת חשמל ואם לא הצלחת אז להנדסת תוכנה. אתה תמיד יכול לעבור אחכ לתחומי הייטק אחרים, אבל יש הרבה פחות סיפורים על מהנדסי תעשייה ונהול שהיום מתכנתים בגוגל. אין פה קשר לעניין בעבודה אלא באיתות למעסיקים - הפקולטה לחשמל היא מסורתית הכי קשה לקבלה וללימודים ואחריה הנדסת תוכנה. מעסיקים יודעים את זה ומחפשים את בוגרי פקולטות האלה. תחשוב על זה ככה - אם סיימת הנדסת חשמל אתה שווה את משקלך בזהב, אם סיימת בתוכנה אתה שווה את משקלך בכסף, ואם סיימת בכל מקום אחר אני לא רוצה לומר באיזה חומר אתה שווה את משקלך ;) מעבר לזה אני יכול לומר שתעשייה וניהול זה פשוט תחום רחב מידי וכשתסיים את הלימודים אתה עדיין לא תדע מה אתה רוצה לעשות בחיים אז אפשר להתחייס למסלול הזה כדחיית הקץ.... ולגבי פחד ממתימטיקה ופיזיקה - אם אתה מדריך פסיכומטרי אין לך מה לדאוג.

ובאופן כללי - להסתדר בעבודה עם אנשים שונים ממך זה מפתח קריטי להצלחה, אלא אם אתה איזה פקח רשט"ג בערבה (הנה עבודה בחוץ שאתה יכול לשקול אני בטוח שאין פה אף אחד בפורום שחושק בה;)). יכולות ניהול טכניות זה משהו נרכש אבל יכולות בינאישיות זה מה שמבדיל בין מנהל\עובד סביר למנהל\עובד טוב ומוערך.

בהצלחה!

GodsFather
01-05-14, 10:48
ובאופן כללי - להסתדר בעבודה עם אנשים שונים ממך זה מפתח קריטי להצלחה, אלא אם אתה איזה פקח רשט"ג בערבה (הנה עבודה בחוץ שאתה יכול לשקול אני בטוח שאין פה אף אחד בפורום שחושק בה;)).

בהצלחה!

יש פה כמה חברי פורום שהם פקחי רשט"ג...

or_t
01-05-14, 12:52
יש פה כמה חברי פורום שהם פקחי רשט"ג...

אני יודע ואם הציניות לא היתה ברורה אז אני אדבר בשם עצמי ואומר שהלוואי ופרנסתי הייתה מעבודה כפקח רשט"ג. התנצלותי אם פגעתי במישהו.

OFF-RoaD
22-09-14, 23:29
אני ממש לא בסדר, שלא חזרתי לעדכן.
אז ככה: אחרי לבטים רבים, התייעצויות, וקריאה של השרשור הזה לאורכו ולרוחבו - אתחיל באוקטובר לימודי הנדסת בניין בטכניון.
ההחלטה הראשונית הייתה ללכת להנדסה, בעיקר לאור מה שנכתב, כאן.
לאחר מכן התחבטתי בין מכונות לאזרחית, והחלטתי להשאיר את התחביב לסופי השבוע, ולהישאר בתחום הבניה שמעניין אותי מאוד.
משם הדרך למגמת בניין הייתה די קלה, גם כי אצא עם תעודת קונסטרוקטור, שתאפשר לי לחתום על מבנים שונים, ובעיקר כי מסיבה לא מובנת התחום הזה מאוד מושך אותי.

שוב, המון תודה לכל מי שהשקיע מזמנו, כאן ובשרשור הקודם (שנמרוד העלה לאחרונה מהאוב). עזרתם לי מאוד.

שנה טובה וחג שמח, עודד.

Redoren
22-09-14, 23:35
בהצלחה!

נמרוד
23-09-14, 00:09
... ובעיקר כי מסיבה לא מובנת התחום הזה מאוד מושך אותי.

סיבה מצויינת לבחור את התחום.

והבחירה בטכניון היא הטובה ביותר בישראל.

בשנה הראשונה תלמד בקורסים גדולים ומפחידים עם כל שאר הטכניון ביחד - קודם כל קח את זה באיזי, אל תבהל גם מציונים גרועים - זה חלק מהחיים בטכניון עד שתלמד איך ללמוד. שנית, אפשר לעבור מפקולטה לפקולטה במהלך השנה הראשונה או בסופה, זה אפילו די מקובל, אז אם תגלה שדווקא פקולטה אחרת מושכת אותך יותר, זה לא מסובך מדי.

אביב3
23-09-14, 00:14
בחירה מעולה, בהצלחה

or_t
23-09-14, 07:33
סיבה מצויינת לבחור את התחום.

והבחירה בטכניון היא הטובה ביותר בישראל.

בשנה הראשונה תלמד בקורסים גדולים ומפחידים עם כל שאר הטכניון ביחד - קודם כל קח את זה באיזי, אל תבהל גם מציונים גרועים - זה חלק מהחיים בטכניון עד שתלמד איך ללמוד. שנית, אפשר לעבור מפקולטה לפקולטה במהלך השנה הראשונה או בסופה, זה אפילו די מקובל, אז אם תגלה שדווקא פקולטה אחרת מושכת אותך יותר, זה לא מסובך מדי.
+1. אחלה בחירה. בהצלחה!

sam1g
20-03-18, 15:27
ספר עודד, שתף ואפשר לנו לברך

OFF-RoaD
20-03-18, 22:34
ספר עודד, שתף ואפשר לנו לברך

סמי, בשביל ברכה ממך...

אז מבחנים כבר אין, והדיו על פרויקטי הגמר יבש לפני מספר שבועות. אחרי שבעה סמסטרים מתישים, מתסכלים, מלמדים ומחזקים - סחבק מוהנדס, ומיד אחרי ששלחתי את המטלה האחרונה בתואר - שלחתי חוזה העסקה חתום למשרת חלומותיי (אגב, בסוף - כמהנדס "ניהול ובניה" ולא קונסטרוקציה)

זהו. שכחתי מזמן מהשרשור הזה, והיה כיף לקרוא אותו עכשיו שוב מנקודת מבט קצת שונה ובדיעבד. אני יכול לומר היום שכמה מהנקודות פה השפיעו על החלטתי ובכך על מהלך חיי, ואני שמח על חברותי בקהילה הנהדרת הזו ש"מגדלת" אותי במובן מה מאז הייתי נער בן 16.

תודה רבה לעוזרים, נתראה באבן הדרך הבאה :)

sam1g
21-03-18, 09:21
מברוכ יא מוהנדס

boaz avrahami
23-03-18, 01:33
בהצלחה עודד!

Jeep Grand Cherokee ZJ 98 V8
Honda TRX300EX
4Z7BOZ

לביא
23-03-18, 10:04
בהצלחה עודד!

Jeep Grand Cherokee ZJ 98 V8
Honda TRX300EX
4Z7BOZ
בהצלחה רבה. מכיוון שאנחנו בגיפולוג, אז למען הבאים בתור...
מסתמן חוסר גדול בטייסים אזרחיים. נכון, הרשיון וצבירת השעות, לא זולים, אבל אחת שנכנסים לאחת החברות המסודרות, המשכורות לא רעות והעבודה היא לא במשרד שמונה עד חמש.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

grand
23-03-18, 10:25
מסתמן חוסר גדול בטייסים אזרחיים. נכון, הרשיון וצבירת השעות, לא זולים, אבל אחת שנכנסים לאחת החברות המסודרות, המשכורות לא רעות והעבודה היא לא במשרד שמונה עד חמש.

Sent from my SM-G930F using Tapatalkטייס אזרחי זה חלום של מקצוע, שללא ספק אם הייתי יותר צעיר הייתי משקיע הכל בכדי להגיע לזה.

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk

asafk
23-03-18, 11:16
זה הרבה יותר פשוט ממה שחושבים. והיום החברות הגדולות בחו״ל מכשירות על חשבונן. אם הייתי צעיר יותר...

אסף.

GodsFather
23-03-18, 12:14
יש לי חבר שעבר את התהליך באופן עצמאי. לא היה זול, הצריך לא מעט זמן (שנים) כדי שיוכל להגיע למצב של הגשת מועמדות לתעופה מסחרית ולא טיסות פרטיות אבל היום הוא מבסוט עד השמיים, תרתי משמע.

בהצלחה לכולםן.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk

six 4 life
23-03-18, 12:47

בגסות, על כמה שנים מדובר ועל איזה מספרים של השקעה כספית מדובר כדי להגיע למספר השעות המתאים ולגשת למשרה המדוברת? אפשר גם בפרטי.

GodsFather
23-03-18, 15:02
תשובה מהחבר שעבר את התהליך -

לי לקח 5 שנים ו500,000₪ בערך. אבל אפשר בפחות אם יש קומבינות (אבא טייס בחברת התעופה). אפשר גם ב3-4 שנים עם השקעה של בערך 200,000₪ אם טסים לארה״ב ועובדים כמדריכי טיסה. כמובן ששום עבודה לא מובטחת גם אחרי הרישיונות והכספים.... בהצלחה :)

לביא
23-03-18, 17:15
תשובה ממי שעבר את התהליך:

הייתי אומר שצריך לפחות 500 שעות . מדובר בערך בשנתיים-שלוש של טיסה.
הדרך המהירה והזולה להגיע לשם היא להדריך. ולהערכתי כל ההכשרה תעלה משהו כמו 50,000 דולר. אולי יותר.

הבעיה היא שזה מאוד אינדבידואלי. קצב התקדמות, מחירי שעות טיסה וכל זה...

GodsFather
23-03-18, 17:25
לביא, יכול להיות שיש לנו את אותו החבר? או שגם אתה במסלול כזה עכשיו?

לביא
23-03-18, 17:32
אולי. שמו אסף. המחירים שצויינו נכונים לארהב ולא כוללים דמי מחיה.

Ilan6432
27-03-18, 10:27
סמי, בשביל ברכה ממך...

אז מבחנים כבר אין, והדיו על פרויקטי הגמר יבש לפני מספר שבועות. אחרי שבעה סמסטרים מתישים, מתסכלים, מלמדים ומחזקים - סחבק מוהנדס, ומיד אחרי ששלחתי את המטלה האחרונה בתואר - שלחתי חוזה העסקה חתום למשרת חלומותיי (אגב, בסוף - כמהנדס "ניהול ובניה" ולא קונסטרוקציה)

זהו. שכחתי מזמן מהשרשור הזה, והיה כיף לקרוא אותו עכשיו שוב מנקודת מבט קצת שונה ובדיעבד. אני יכול לומר היום שכמה מהנקודות פה השפיעו על החלטתי ובכך על מהלך חיי, ואני שמח על חברותי בקהילה הנהדרת הזו ש"מגדלת" אותי במובן מה מאז הייתי נער בן 16.

תודה רבה לעוזרים, נתראה באבן הדרך הבאה :)
בהצלחה

avikkllk
27-03-18, 16:11
המון בהצלחה

Sent from my iPhone using Tapatalk

לביא
17-06-18, 16:40
https://www.calcalist.co.il/local/articles/0,7340,L-3740404,00.html

נדב ש.
17-06-18, 16:51
בהצלחה!

לביא
06-08-18, 21:42
בואינג צופה דרישה לכמעט מיליון טייסים ב 20 שנים הקרובות. צעירים עד גיל 35 ומכורים עד גיל 40 - זו ההזדמנות שלכם...

https://generalaviationnews.com/2018/07/30/boeing-forecasts-need-for-790000-pilots-in-next-20-years/

jacob72
07-08-18, 22:34
הנדסת חשמל. מקצוע עם המון אפיקים,ממחשב,פיקוח,תכנון,בקרה וכד.

תוכל להיות עצמאי ועם המון הזדמנויות גם בהייטק .

בהצלחה

erezgur
08-08-18, 11:04
זהו שרשור ישן יחסית ועודד כבר קיבל את ההחלטות שלו...

שימו לב לתאריכים

-->