PDA

צפייה בגרסה מלאה : בדיקת היתכנות - שידוך טרנספר 5 מצבים NP242 לסופה - ישים? אפשרי?

דרור ברלי
17-12-13, 17:39
אחרי שלושה לילות קפואים ומורטי עצבים על כבישי ירושלים מכוסי הקרח, ומכיוון שהחורף רק בתחילתו וכבר מדברים על הסערה הבאה שתפקוד אותנו די בקרוב וייתכן שכל סיפור השלגים בירושלים והעבודה בלילות יחזור על עצמו ממש אוטוטו - התחלתי לחשוב על פרויקט שדרוג מהטרנספר המקורי - NP231 שאין לו מצב הנעה כפולה לכביש ואף פעם לא נחשב להכי חזק בעולם, לטרנספר 5 מצבים NP242 שמציע גם מצב הנעה 4X4 לכביש, גם אומרים שחזק יותר ובעיקר יכול להיות אחד השדרוגים היותר שימושיים - עבור נהיגה בטוחה וחלקה יותר בכבישים רטובים/מושלגים/מוקרחים, מבלי לוותר על התכונות האחרות של ג'יפ אמיתי שהסופה מציעה.

מישהו ביצע/מכיר מישהו אחר שכבר עשה דבר כזה בסופה?

האם מתאים בולט-און לגיר ידני AX15 המקורי?

האם יחיה בשלום ובשלווה עם נעילה אוטומטית בסרן האחורי?

האם זה אכן טרנספר חזק כמו שאומרים? כמה חזק ביחס לטרנספר 231 המקורי?

האם תידרש החלפת גלי הינע?... מכלול בורר מצבים?...

סד"ג עלויות של טרנספר תקין מפירוק?

אם מישהו ביצע דבר כזה או מכיר מישהו אחר שביצע, ויכול לארגן סיבוב התרשמות קצר על סופה כזו, בכביש כמובן, אני אשמח.

נמרוד
17-12-13, 17:55
בתנאים חלקים באמת, אני משלב ל4X4 part time, כלומר נעול קומפלט כמו בטרנספר 231. אני לפחות לא מוצא את מצב full time שימושי.

בקיצור, אם וכאשר ילך הטרנספר ותצטרך להחליף בכל מקרה אז זה יכול להיות שדרוג נחמד, אבל בתור שיפור יזום לג'יפ תקין - לא הייתי משקיע בזה לא זמן ולא כסף.

דרור ברלי
17-12-13, 18:06
אחרי שימוש אינטנסיבי במצב 4X4HIGH על כביש קפוא בימים האחרונים, אני לא אוהב את זה.
למרות שהכביש היה חלק נטו והצמיגים לא ממש אחזו בו, תחושת התחת שלי אמרה לי שהמכניקה לא אוהבת את זה. זה לא הרגיש טוב. משהו שאתה מרגיש ויודע שלא תורם לבריאות של האוטו. אז מילא פעם אחת או פעמיים במשך החורף. אבל לנסוע ככה עשרות ק"מ מדי יום כבר מרגיש לא טוב. אתה יודע שאתה גורם לו נזק.

כמובן לנסוע בהנעה אחורית לא בא בחשבון בתנאים הללו - פשוט מסוכן. אין לי הגדרה מתאימה אחרת, גם עבורי שאוהב דריפטים והחלקות וזנב שמתפרע. ברחוב ירושלמי צר עם פרייבטים חונים משני צדדיו ואיבוד ישליטה שמתרחשים כבר ב-10-15 קמ"ש, אתה רוצה להיות בהנעה כפולה כל הזמן, בלי משחקי שילוב-ניתוק בלתי פוסקים רק כדי להיות מסוגל לתמרן.

ברור שאני לא עושה את זה סתם יזום אלא בונה תוכנית מגירה ליום שבו הטרנספר הנוכחי יכריז שעד כאן ויזדקק לשיפוץ או החלפה.

תום לרמן
17-12-13, 19:14
אחרי שימוש אינטנסיבי במצב 4X4HIGH על כביש קפוא בימים האחרונים, אני לא אוהב את זה.
למרות שהכביש היה חלק נטו והצמיגים לא ממש אחזו בו, תחושת התחת שלי אמרה לי שהמכניקה לא אוהבת את זה. זה לא הרגיש טוב. משהו שאתה מרגיש ויודע שלא תורם לבריאות של האוטו. אז מילא פעם אחת או פעמיים במשך החורף. אבל לנסוע ככה עשרות ק"מ מדי יום כבר מרגיש לא טוב. אתה יודע שאתה גורם לו נזק.

כמובן לנסוע בהנעה אחורית לא בא בחשבון בתנאים הללו - פשוט מסוכן. אין לי הגדרה מתאימה אחרת, גם עבורי שאוהב דריפטים והחלקות וזנב שמתפרע. ברחוב ירושלמי צר עם פרייבטים חונים משני צדדיו ואיבוד ישליטה שמתרחשים כבר ב-10-15 קמ"ש, אתה רוצה להיות בהנעה כפולה כל הזמן, בלי משחקי שילוב-ניתוק בלתי פוסקים רק כדי להיות מסוגל לתמרן.

ברור שאני לא עושה את זה סתם יזום אלא בונה תוכנית מגירה ליום שבו הטרנספר הנוכחי יכריז שעד כאן ויזדקק לשיפוץ או החלפה.

ברור שאתה צריך דיפנדר

talw
17-12-13, 19:51
כשתצטרך להחליף תשדרג ל 242 ,(הסיפרה 4 מורה על חוזק ),מחיר כמו 231 עד כמה שאני יודע(סביבות 2000 ש"ח),לבורר המצבים יהיה עוד מצב לאותו אורך של המהלך שלו -זהו,אין שום סיבה שלא יחיה עם נעילה אחורית אוטומטית,
מה שכן יש על התיבות פחית עגולה עם מיספרים שמציינים את סוג התיבה ותאריך הייצור שלה,צריך לבחור תיבה חדשה עד כמה שאפשר אבל בתנאי שציר היציאה שלה לגיר יהיה באורך של ה 231 (יש שני סוגים, קצר וארוך,משנתון מסויים זה השתנה)
תבחר את התיבה עם המינימום חופש במכלולים הפנימיים,(שרשרת ,דיפרנציאל והגיר הפלאנטרי) ע"י סיבוב ציר הכניסה ביד ובדיקת החופשים עד לצירי היציאה ,גם רעש תוך כדי סיבוב.
לגבי היתרונות פרט לחוזק יחסי,-כשאני כבר מחליט ליסוע בשטח או בכביש ב 4X4 HIGH (וזה קורה לעיתים נדירות),רק במצב של דיפרנציאל פתוח מרכזי,הרכב הרבה יותר משוחרר בפניות הדוקות במצב של אחיזה טובה,ואתה צודק ,זה משחרר עומס רב מהדיפרנציאל המרכזי במצבים מסויימים.ומרגישים את זה.אם יש לך מהלכי מתלה טובים אתה תמצא את עצמך בשטח משתמש רק במצב זה מטעמי נוחות ושיחרור מאמצים .

asafk
17-12-13, 20:00
יש גם שני גלי כניסה שונים מבחינת מספר שיניים.
וצריך ספייסר לגל הינע הקדמי כי התיבה יותר ארוכה.
וצריך גשר חדש (של 241 כמו שהיה לי בסופה).
בקיצור נראה לי שנקודת התורפה בכל התכנית היא למצוא גל כניסה מתאים.

אסף.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

talw
17-12-13, 20:23
אני כמעט בטוח שאם מתעקשים אפשר ע״י ניתוח קטן להעביר את יחידת ציר הכניסה עם הפלנטרי מה 231 לתיבה של ה242,אני טועה ? עשיתי את זה עם 249 ל242.השאלה היא אם השיניים של הסטיליטים בפלנטרי מתאימים לקורונה שיושבת בהאוזינג של ה 242....

asafk
17-12-13, 20:47
מ241 של סופה אפשר. אבל אז כבר צריך להשיג שתי תיבות..

אסף.

snirjeepdreamer
17-12-13, 21:19
בקצרה,
ההחלפה קלה לרוב - אחד מוחלף בשני
כמו שציינו כאן קודמי, צריך לבדוק את שנתון התיבה של ה 242 ולוודא שמדובר על אותם שיניים (גל שיניים זהה).
מחיר: כ- 2000 ש"ח
אין השפעה על התנהגות הרכב בנוגע לקיומם של נעילות.
לא מכיר צורך בספייסר או גשר גיר אחר (כמעט בטוח. אם תרצה אברר ואעדכן אותך)

מעבר לזה לא ידוע לי על כל שינוי נוסף.

asafk
17-12-13, 21:44
שניר,

אם כדי להרכיב 241 צריך גשר וספייסר, למה ל242 לא צריך?

אסף.

ניר ל
17-12-13, 21:45
ישנם 3 אורכי ציר כניסה אאל״ט של הסופה הוא הארוך ביותר ובתיבות הישנות יותר עם הספידומטר האנלוגי גם מס׳ השיניים שונה .

אתה צריך לחפש את ציר הכניסה המתאים ואז ההחלפה היא פשוטה , חפש את הכתבה של יואב ואת ההערות שלי , יש שם גם התייחסות מדוייקת להחלפה של טרנספר סופה.

זה מצב די שימושי לדעתי , בפאג׳רו אני משתמש בו גם בגשם ובשלג הוא נוסע יופי במצב הזה .

אמנון
17-12-13, 22:54
פה יש מידע כתוב על עניין האורכים של הצירים - מספר השיניים בגיר הוא 23 (יציאת זכר) - זה מה שצריך להתאים. בקישור השלישי מדובר על האורכים.

http://www.novak-adapt.com/knowledge/ax15.htm

http://www.novak-adapt.com/knowledge/np242.htm

http://www.novak-adapt.com/knowledge/np_nvg_input_gears.htm

דרור ברלי
18-12-13, 12:29
ברור שאתה צריך דיפנדר

ברור שזה לא יקרה.

boaz avrahami
18-12-13, 13:33
אז אינדיאני .

יש עוד מישהו בארץ מלבד דרור שמלווה את העיתון משלב העריכה ועד המסירה ללקוח הסופי?
איזה שרות.... ובסוף עוד רוצים להרוג את המדיה המודפסת

דרור ברלי
18-12-13, 15:23
אז אינדיאני .

גם זה כנראה לא יקרה.
למרות שאני אוהב אותם, הרעיון של ג'יפ ללא שילדה עושה לי בררר...

raanan
18-12-13, 15:53
דרור,
עם רמת חיכוך (חוסר חיכוך) שהייתה לא אמור להיות כול נזק מכני.

לדעתי תחושת התחת שלך לא הייתה טובה בגלל איבודי האחיזה הרגעיים בלי עקביות (פעם בסרן הקידמי ופעם באחורי).
הדילמה,
מצד אחד ללא 4X4 אין כמעט אפשרות "להוריד את הכוח" ולהתקדם.
מצד שני ב 4X4 קבוע בסיבוב/עקומה יש הפרשי דרך בין הסרנים, לכן אחד הגלגלים "נאנס" למהירות אחרת ולכן איבד אחיזה (שגם כך הייתה מגבלתית).
כשזה קורה כול פעם מסרן אחר זה ממש ניגוס מסוכן שדורש כול הזמן להיות דרוך.

אני חושב שלמצבי קרח, הכי טוב זה 4X4 עם דפרנציאל מרכזי ויסקוזי או טורסן, סרן אחורי עם מוגבל החלקה.

רענן

יקיר גרין
18-12-13, 17:27
מנסיון קטן בנסיעה על קרח בשבועות האחרונים (פה בטורונטו יש כבר שלג על האדמה יותר מחודש), אין תחליף לצמיגי שלג ... מיניוואן גדול וכבד, הנעה קדמית, בקרת החלקה עובדת בצורה מדהימה! הרכב נשאר תמיד בשליטה. עם הצמיגים הרגילים, על מים הוא היה מחליק.

נמרוד
18-12-13, 17:32
כל הדיון בשביל יום שלג בשנה... או 3 ימי שלג רצופים פעם ב150 שנה למי שגר באזור הנכון, או מחלק עיתונים באזור הנכון. דרור עוד מעט ירד האדרנלין של חלוקת העיתונים בירושלים והמחשבות יחזרו למציאות הישראלית.

שלומי
18-12-13, 19:48
מצטרף לתחושות של רענן -

בהשואה בין דיפנדר עם צמיגי שטח מלא לגלופר ב 2X4 עם מוגבל החלקה וצמיגי חצי/חצי.

הגלופר כיכב - מפתיע מאוד.

ד"א - שניהם עם צמיגים טרים.

ד ו ר ו ן
18-12-13, 20:15
מצטרף לתחושות של רענן -

בהשואה בין דיפנדר עם צמיגי שטח מלא לגלופר ב 2X4 עם מוגבל החלקה וצמיגי חצי/חצי.

הגלופר כיכב - מפתיע מאוד.

ד"א - שניהם עם צמיגים טרים.

זה בגלל הצמיגים ולא בגלל המוגבל החלקה.
צמיג ״חצי-חצי״ או בהגדרתו M&S מתאים הרבה יותר לשלג/קרח על מצע קשה, להבדיל ממצע רך, שם צמיגי שטח מלא יהיו הרבה יותר יעילים.

בצמיגי שלג/קרח, מה שמשחק הכי יעיל הם חריצים צרים ורבים מאד,שעם הלחץ של הרכב נפתחים ויוצרים עשרות קצות אחיזה במשטח, ולא מרווחים גדולים וספורים כמו בצמיגי שטח מלא.

-->