PDA

צפייה בגרסה מלאה : חיווט כננת בשתי מהירויות עם שני מצברים

asafk
23-12-13, 00:04
בתחרות בשבת דובר על שימוש בכננות שאפשר להקפיץ להן את המהירות על ידי העלאת המתח זמנית ל24 וולט.
נשאלה השאלה כיצד, ושמתי לב שאין באמת פתרון בית ספר לנושא, מה גם שחלק גדול מהעוסקים במלאכה נרתעים מכך ומעדיפים לרכוש קופסאות קסם שיעשו את העבודה במקום לחשוב.

אז בשעת לילה מאוחרת זו הכנתי סכמה בסיסית, כמובן שזו רק שיטה אחת ויש אחרות...

83250

הסבר קצר - בין המצבר הראשי ומצבר ה BOOST מחובר קונטקטור (שזה שם ארוך לממסר גיבור) שהוא NO (כלומר מעגל פתוח כאשר הוא לא מופעל). הקונטקטור הזה למעשה מחבר בטור את שני המצברים, וזה האמצעי מבין השלושה, ששלושתם זהים.
עוד קונטקטור אחד (התחתון מהשלושה) מפריע בדרך בין המצבר הראשי לקופסת הסולנואידים.
העליון, דואג לכך שהמצבר BOOST יהיה מחובר לגוף, אבל רק לפעמים.
מה שנותר הוא מפסק בורר ON-ON.
במצב הרגיל, הקונטקטורים העליון והתחתון סגורים, ואז המצברים מחוברים במקביל, הכננת מקבלת 12 וולט, ושני המצברים נטענים.
כאשר מעבירים את המפסק למצב השני, הקונטקטורים העליון והתחתון נפתחים, והאמצעי נסגר. הפלוס של המצבר הראשי מתנתק מקופסת הסולנואידים ומתחבר למינוס של המצבר הנוסף (שמצידו כבר מתנתק מהגוף), יוצר חיבור בטור. מה שיפה הוא ששאר מערכות הרכב לא מרגישות את זה.

נקודת התורפה היא שאסור למתג בזמן שהכננת פועלת. זו תהיה טעות יקרה.

אני עשיתי את המיתוג על המינוס של הסלילים של הקונטקטורים, אפשר גם אחרת.

חשוב להזהיר - זה לא משחק, זה זרם גבוה, וג'יפים נשרפים על פחות מזה.
קונטקטורים של הביוקר, כבלים עבים, בידודים, מפסק איכותי, נעלי כבל טובות. רק החלקים יעלו כמה מאות דולרים, אז כדאי כבר להשקיע בדברים איכותיים.

למי שישאל למה לא להשתמש בממסר Change-over - כי אין כאלו אטומים הרמטית ואמינים לזרמים שאנחנו מדברים עליהם.
וכאמור... יש עוד גרסאות לעניין.

אסף.

שלומי
23-12-13, 23:09
מה קורה כשאחד הקונטקטורים מתעיף (כושל) ?

asafk
24-12-13, 23:44
תלוי איזה מהם. אבל כנראה זה יעלה במצבר חדש אחד ואולי גם בכבלים חדשים (אלו שיתבשלו עם הקצר) במידה והוא ייתפס במצב סגור. אבל בדרך כלל זה לא מה שקורה והם פשוט לא נסגרים. אז המערכת לא תעבוד אבל לא יקרה כלום.

אסף.

חנן-ג'יפולוג
25-12-13, 09:44
אצלי הקומפרסור עובד ב24 וולט, אבל בסידור של מפסקים ידניים. הוספתי נתיכים למקרה של טעות במיפסוק, מה שכבר הציל אותי פעמיים-שלוש, ונראה לי שווה להוסיף את זה למעגל.

איציק - 4X6ZH
25-12-13, 10:52
במוזיאון יש לנו הרבה כלים שבמקור מערכת ההתנעה היא על 6 וולט
מצברים כאלה היום כמעט ולא ניתן למצוא
לכן תמיד אנחנו מפעילים את הסטרטר על 12 וולט ואת מערכת ההצתה על 6 וולט
הסטרטרים עומדים בזה יפה

איציק

-->