PDA

צפייה בגרסה מלאה : איך בודקים סגירה מלאה של מתלה?

asafk
20-06-05, 23:15
מישהו שאל אותי בהודעה פרטית, ונראה לי כדאי לשתף את כולם בעניין..

כשאנחנו בונים מערכת מתלים משופרת, מעניין אותנו לדעת לאן המתלה מגיע בסגירה מלאה. הבעיה היא שהרכב לא עמוס, ולכן "סתם" הצלבה לא מביאה את המתלה לסגירה מלאה.

כיוון שחשוב מאוד לבדוק שמה שמגביל את המלה הוא הבמפסטופ ולא הקפיץ או הבולם, אני בודק בשיטה הביתית הבאה:
קח ג'ק עגלה, לא זה שמוכרים ב99 ש"ח, אלא משהו "קצת" יותר מסיבי.
הנח את הג'ק מתחת למתלה, וקשור עם שרשרת את השלדה של הרכב לבסיס של הג'ק. לא רצועה, אלא שרשרת, כי רצועה אלסטית ושרשרת פחות. בכל מקרה- שרשרת גיבורה- משהו שיכול להחזיק את המשקל של הג'יפ לפחות.
עכשיו, הרם את הג'ק, ככה שיסגור את המתלה. המתלה ייסגר, אבל השלדה לא יכולה להתרומם- לכן אין בעיה להגיע לסגירה מלאה.
אני עושה את הבדיקה בד"כ פעם ראשונה בלי הקפיץ (לראות בדיוק כמה נשאר לבולם להיסגר כשהבמפסטופ מעוך לחלוטין), ופעם שנייה עם, ואז לשים לב שהקפיץ לא קרוב מדי לסגירה מלאה של כריכה על כריכה.

שאלות, מישהו?

אסף.

UNIX
20-06-05, 23:47
לא הבנתי כלום !!
המורה יכול להראות לנו ואז נעשה גם?

סולי
21-06-05, 00:11
כוונת המשורר,
כאשר אתה מרים את הג'ק הוא דוחק בעצם נקודה מסויימת בסרן כלפי מעלה, בכיוון הבמפסטופ, כדי לסגור מהלך, אך השימוש בשרשרת סביב אחת מקורות השלדה ואל בסיס הג'ק דואגת שהשלדה לא תתרומם גם כן.
ע"י כך אסף מדגים סגירת מהלך מלאה באמת.

בדיקה I, ללא הקפיץ, לראות את הטווח שנשאר לבולם להגיע לכיווץ מלא.
בדיקה II, עם הקפיץ, לראות שהקפיץ לא נסגר כך שהכריכות נוגעות אחת בשנייה ויש סיכון לפגיעה בתכונות הקפיץ לאורך זמן (הבנתי נכון?).

סוזי המשתוללת
21-06-05, 10:46
אסף
לי יש טכניקה קצת שונה אבל יותר מהנה
אני בוחר שביל מהיר עם באמפ/חריץ קרקע רציני מאד ומתחיל לנסוע
כל פעם שאני עובר על הבאמפ אני מגביר מהירות ואחרי המעבר עוצר מייד
אם הסרן ישר - לא סגרתי מהלך :twisted:
אם הסרן עקום (כמו שבוע שעבר)- לא הצלחתי :cry:
הערה : אל תנסו את זה בביית :P

סוזי המשתוללת
21-06-05, 10:47
אגב רק לידי כללי לאלה שמזלזלים בכוחו של הבאמפ סטופ