PDA

צפייה בגרסה מלאה : עזרה עם שעון Protrek

אורי ק.
29-12-13, 22:00
אהלן,

רכשתי שעון protrek מדגם Prg270.

מישהו כאן עובד עם השעון (לאו דווקא הדגם הספציפי, אני מניח שהשאלות רלוונטיות גם לדגמים ישנים יותר) ויודע להגיד מה הדרך הטובה ביותר לכייל את מד הטמפרטורה? ובכלל, למה צריך לכייל אותו- הוא לא אמור למדוד טמפרטורה בצורה אבסולוטית?
לגבי מד לחץ- כל כמה זמן מומלץ לכייל ואיך? מד הלחץ חשוב לי בעיקר בשביל לתת את החיווי לגובה.

תודה על העזרה

nir.samo
29-12-13, 22:32
יש לי גם שעון כזה.
את מד הטמפ' לא צריך לכייל הוא מדוייק אבל הוא מודד את החום של היד... כדי למדוד את טמפ' הסביבה צריך פשוט להוריד אותו לפרק זמן בו היא מתייצבת אחרי 20 דקות בערך.
הלחץ האטמוספרי בעצם כל הזמן משתנה (אם אתה נשאר באותו גובה אז שינויי הלחץ עליה או ירידה מראים על יציבות האטמוספירה) ולכן אי אפשר לכייל אותו פעם אחת וזהו. מה שעושים זה מכיילים אותו בנקודה מסויימת שאתה יודע את הגובה שלה ובטווח הזמן הקצר הוא יראה את הגובה המדוייק (או מודדים רק את ההפרש בגובה) אבל הסטייה המקסימלית שלו ככה ללא כיול היא בערך 50 מטר כך שלדעת באיזה גובה אתה בסטייה כזאת הוא כן יראה.

אורי ק.
29-12-13, 22:45
אז מדוע יש אפשרות לשנות את הטמפרטורה כשלוחצים על Adjust?
אם אני מגדיר גובה ידוע הוא מכייל לפיו את הלחץ הברומטרי? כי לחץ ברומטרי מדויק אין לי דרך לדעת בניגוד לגובה.
תודה!

nir.samo
29-12-13, 22:56
אז מדוע יש אפשרות לשנות את הטמפרטורה כשלוחצים על Adjust?
את זה אני לא מכיר אולי בכל זאת דווקא יש אפשרות כזאת.

אם אני מגדיר גובה ידוע הוא מכייל לפיו את הלחץ הברומטרי? כי לחץ ברומטרי מדויק אין לי דרך לדעת בניגוד לגובה.
לא, את הלחץ הוא מודד מדוייק ולפי השינויים בלחץ הוא מחשב את הגובה לפי מה שכויל בפעם האחרונה.

אמיר ב.א
30-12-13, 00:03
יש לי דגם דומה , בגלל שהוא חדש אפילו קראתי אתמול את החוברת משתמש

ניתן לכייל את כל אחד מסוגי הסנסורים ,
טמפ' , לחץ ברומטרי , מצפן ... וכו'

לגבי הגובה / לחץ זה משהו שמשתנה עם הזמן , כמו שנאמר.

אני בגובה פני הים , לפעמים הוא מראה אפס , והיו פעמים שהראה גם 90 מטר.

יש טעם לכייל מחדש רק אם יש סטייה רצינית בקריאה.

לגבי טמפ או מצפן - לא אמורים להשתנות מאוד צריך לכוון רק אם אתה בטוח שהקריאה שגוייה.

שים לב שהדיוק של הסנסורים לא מאוד גדול , ויכולה להיות סטייה גם של 10אחוז בקריאה.

בנוסף יש השפעה של התנאים טמפ/לחץ אחד על השני.

אם אתה רוצה למדוד לחץ/גובה לאורך זמן , עדיף שהשעון יהיה על היד , כי שינויי טמפ משפיעים על סנסור הלחץ.

אם אתה רוצה למדוד טמפ , עדיף שהשעון יהיה במקום ניטרלי- למשל תלוי על התיק שלך , כדי שלא תהיה השפעה של חום הגוף.

אורי ק.
30-12-13, 11:09
סליחה שאני מקשה, אבל....

אם אני יכול לכייל כל אחד מהסנסורים, מה הואילו חכמים...?
ז"א- אם הטמפ' האמיתית היא 15 מ"צ, ואני יכול לכייל את השעון שיציג 28 מ"צ.. אז מה עשינו?
אותו כנ"ל לגבי הלחץ הברומטרי והגובה...
ואם כבר לכייל- איך אני מכייל אותם בצורה המדויקת ביותר? חוץ מגובה שאני יודע ע"י מפה או ג'יפיאס, אין לי דרך אמינה לדעת טמפ' או לחץ ברומטרי.
משהו פה לא ברור לי, ודווקא בפורומים השונים בחו"ל יש תשבוחות די רבות לשעון למעט השגות על אי דיוקים קטנים בטמפ', ודווקא לא מצאתי תשובות לשאלות האלה.

אמיר ב.א
30-12-13, 11:48
הכוונה בכיול היא , שאם יש לך מד טמפ מדוייק אחר ,
אתה מודד איתו ורואה טמפ של 20 מעלות ,
אתה מודד עם השעון והוא מראה 10 מעלות ,
אתה יכול לכייל את השעון ע"י מה שאתה יודע מהמד טמפ המדוייק שלך.

לגבי גובה , למשל אם אתה גר בגובה פני הים - והשעון מראה 500 מטר , אתה יכול לכייל את השעון שלך לגובה האמיתי שלך.

כנ"ל לגבי מצפן , אם יש לך מצפן אחר מדוייק , והשעון מראה כיוון אחר,
(למשל אם השעון היה ליד מגנט חזק והתמגנט)
אתה יכול לכייל את הכיוון הצפון החדש , ע"י המצפן השני המדוייק שלך.

ביום יום , אין לך שום סיבה סתם לכייל את השעון ,
רק אם אתה בטוח שיש שגיאה במדידה אתה יכול לעשות את זה.

-->