PDA

צפייה בגרסה מלאה : טיפ צילום - 4: הצמצם, עומק השדה והחשיפה

אבנר ברוך
31-12-13, 09:20
תזכורת:

תפקידה הראשון של העדשה הוא לווסת את עוצמת האור כתלות במצב מפתח הצמצם (Aperture).
תפקידה השני – שליטה על עוצמת עומק השדה (Depth Of Field) .

נשים לב לתמונות הבאות:

83577
מה ההבדל בין התמונות?

בתמונה השמאלית לא ניתן להבחין ברקע, רק הנושא (הסוללה הראשונה) עליו התמקדנו ברור.
בתמונה הימנית הנושא והרקע ברורים לגמרי.

נגדיר את מושג עומק השדה (Depth Of Field):

כל מצב בו הרקע נראה מטושטש והנושא ברור נקרא מצב של חוסר עומק שדה. כאשר הנושא והרקע ברורים, אנו אומרים כי יש עומק שדה.

איך נדע לשלוט על עומק השדה?

על גבי העדשה או בתפריט המצלמה, ישנם מספרים המציינים את מצב העדשה. המספרים נעים בתחום הבא:

f/1.4 f/2 f/2.8 f/4 f/5.6 f/8 f/11 f/16 f/22 f/32 f/45 f/64

8358583578

רק עדשות מקצועיות מסוגלות להגיע למפתח צמצם גדול של 2.8 או גדול יותר (עדשות אלו נקראות עדשות מהירות מכיוון שהן מאפשרות צילום במהירויות תריס גבוהות).

מפתח צמצם גדול = מספרים קטנים (2.8 לדוגמא)
מפתח צמצם קטן = מספרים גדולים (22 לדוגמא)
מפתח צמצם גדול = אין עומק שדה
מפתח צמצם קטן = עומק שדה מקסימלי

83582
(דוגמא לשליטה על עומק השדה - שימוש בצמצם פתוח כדי לטשטש את הרקע. צולם בגלפגוס)

83576
(בתמונה זו נפתח הצמצם כדי לאפשר צילום במהירות תריס גבוהה. צולם בגלפגוס)

בתנאי תאורה קשים, נבחר לצלם בצמצם גדול ככל האפשר (f/2 or bigger) כדי להכניס יותר אור למצלמה (ממש כמו שגוף האדם פותח את אישוניו בחושך).
באור יום נסגור את מפתח הצמצם כדי להגביל את כמות האור הנכנס.
(אפשר כמובן לשלוט על כמות האור גם עם מהירות התריס אבל אנחנו כרגע מתעלמים מהתריס)

היחס בין הקפיצות בערכי הצמצם לכמות האור הוא 2:1 כלומר –

במעבר ממצב f/2 למצב f/2.8 פוחתת כמות האור פי 2
במעבר ממצב f/8 למצב f/5.6 גדלה כמות האור פי 2

עדשות מקצועיות מאפשרות לצלם במפתח גדול של f/1.4 f/2 f/2.8
עדשות לא מקצועיות מאפשרות מפתח מקסימלי f/4 או f/5.6 (תלוי במצב הזום ובאיכות העדשה)

הלכה למעשה:
בצילומי נוף בהם נדרש עומק שדה רב, נעזרים במפתח צמצם מאוד קטן ( f/22 או יותר קטן). היות וכמות האור העובר קטנה מאוד, נדרשת חשיפה מאוד ארוכה. כדי להמנע מתמונה מטושטשת שיכולה להיגרם כתוצאה מהחשיפה הארוכה, הצלם מחבר את המצלמה לחצובה.

83580
(דוגמא לשימוש במפתח הצמצם לשליטה על עומק השדה. כאן הצמצם נסגר כדי לקבל עומק שדה מקסימלי. ברקע - נחל פארן).

83579
(דוגמא לשימוש במפתח הצמצם לשליטה על עומק השדה. גם כאן הצמצם נסגר כדי לקבל עומק שדה מקסימלי. צולם בגלפגוס).

83586
(דוגמא לשימוש במפתח הצמצם לשליטה על עומק השדה. גם כאן הצמצם נסגר כדי לקבל עומק שדה מקסימלי).

בצילומי ספורט ותנועה, נדרשת מהירות תריס מאוד גבוהה (1/500 או יותר מהר). כדי לפצות על המחסור באור הנגרם כתוצאה מהחשיפה המאוד מהירה, נעזרים במפתח צמצם מאוד גדול f/2.8 או יותר.

83584
(בדוגמא זו מפתח הצמצם היה פתוח כדי לאפשר צילום בעזרת מהירות תריס גבוהה)

ניפגש בשטח,
אבנר

boaz avrahami
31-12-13, 09:48
שוב תודה!

להבנתי החסרת שתי נק׳:
1.מפתח הצמצם המקסימלי שונה בהתאם לזום ( 4-5.6 למשל).
2. התמונה האחרונה מגלמת טכניקת פאן מעבר לצמצם. תן על זה כמה מילים בבקשה.

JEEP GC ZJ V8 98 IR 3.5
HONDA TRX300ex

אבנר ברוך
31-12-13, 09:59
בוקר טוב בועז.

קשה להכניס את כל התאוריה בפורמט מצומצם, לכן אני מעלה ב "תשלומים".

בקשר לנקודות שהזכרת:

1. עדשות מקצועיות מאפשרות לצלם במפתח צמצם קבוע בלי קשר למצב הזום. עדשות לא מקצועיות משנות את מפתח הצמצם כתלות במצב הזום. בד"כ מפתח הצמצם הגדול ביותר בעדשות לא מקצועיות יהיה 4.

2. אני לא מכיר את המושג "פאן" אבל אני מתמצא בטכניקת הצילום של התמונה האחרונה: היא צולמה מרכב נוסע, מצלמה מקובעת לרכב, תאורת פלאש וקופסאות אור (שים לב להחזרי האור מהחישוקים).

זה קצת מורכב להסבר בשלב הזה. נגיע לזה בפוסט הבא אני מניח.

boaz avrahami
31-12-13, 10:10
התכוונתי ל pan .
מעקב אחרי האובייקט בזמן הצילום.
בכל מקרה אתה מתאר טכניקה שונה.

JEEP GC ZJ V8 98 IR 3.5
HONDA TRX300ex

אבנר ברוך
31-12-13, 10:20
אנחנו מדברים על אותו המקרה, שים לב לתמונת התוכי בפוסט הקודם שהעליתי:

1. מעקב אחרי הנושא יכול להתבצע עם או בלי מבזק.
2. מהירות התריס קובעת את מידת בהירות הרקע (ולאו דווקא הצמצם)
3. מהירות התריס נקבעת לפי המהירות היחסית בין המצלם למצולם (וזווית הצילום)

שימוש במבזק להקפאת תנועת העצם הוא מאוד נפוץ בצילום פרסומות רכב.

זה קצת מוקדם לדבר על כל זה מבלי לתאר מהי מהירות תריס וכדומה.

נימי
31-12-13, 11:45
בועז אני חושב שהתבלבלת ואתה מתכוון ל Panning שזה צילום גוף בתנועה בחשיפה יחסית ארוכה ומעקב אחרי הגוף בישביל ליצור אפקט של תנועה, ככה שהגוף בפוקוס והסביבה מרוחה

לגבי צמצם זה תלוי בעדשות, ישנן עדשות עם צמצם קבוע כך שגם בזום מקסימאלי הן יכולות להיות עם צמצם פתוח בידיוק כמו בזום מינימאלי

Pageup
31-12-13, 12:38
אבנר, יופי של מדריך. בתור אחד שמכיר את החומר אתה מעביר אותו בצורה מאוד ממוקדת וממצה.
ברשותך, כמה נקודות נוספות:
1) עומק השדה מתחלק 1/3 2/3 מנקודת המיקוד. 1/3 לפנים ו 2/3 לאחור. גודלו הוא כפונקציה של מפתח הצמצם.
לפעמים אנחנו רוצים לבודד את האובייקט גם מהאזור לפנים ועל ידי משחק בנקודת המיקוד קדימה ואחורה נוכל
למצוא נקודה אופטימלית (למתקדמים, פוקוס ידני וטכניקות אחרות).
2) תפקיד העדשה הוא שונה, לדעתי התכוונת לתפקיד הצמצם (טעות סופרים).
3) הייתי מסייג ואומר עדשות מקצועיות מתחילות ב f/4 קבוע ויורדות ל f/2.8 וכו. כמובן שהפונקציה היא המחיר.
4) לא הייתי מכליל שעדשות לא מקצועיות לא יורדות מ f/4 כי יש לא מעט עדשות שיש להם צמצם משתנה
ובמצב פתוח מגיעות ל f/3.5 ולפעמים גם ל f/2.8. לדוגמא: Pentax 5-15mm f/2.8-4.5 Zoom
או Canon EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS - לשתיהן לא הייתי קורא מקצועיות.

לגבי צילום Panning זה לא שונה ממה שתארת רק הצורה להשיג אותו שונה, בצילום כזה אתה עוקב אחרי
האובייקט שבתנועה (לדוגמא רכב נע בעוד שאתה סטאטי והמצלמה עוקבת) ומייצר רקע מטושטש שנותן עוד
דינמיות לתמונהה. נדרש אימון כדי להגיע לרמה טובה וכמובן שצריך לדעת להתאים את מהירות התריס למהירות
האובייקט (שוב נסיון, אימון וטעיה).

השוני בין צלם טוב לצלם רגיל הוא בזה שהוא יודע מה הוא רוצה ולא מצלם במצב אוטומטי. המצלמות שלי נמצאות
90% מהזמן במצב קדימות צמצם ו 10% בקדימות תריס (זה אופי הצילום שלי) בכדי לשלוט בעומק השדה ומשם
בקומפוזיציה.

My 2 Cents

תומר

raanan
31-12-13, 14:18
מצטער,
עדשה מקצועית לא נמדדת רק ב F number
בכלל רצוי להסביר איך מגיעים למספר זה (תלות באורך המוקד) . כך שיובן ש F1.4 ב 120MM זה לא טראווילי לעומת 50MM .

עדשה מקצועית נמדדת במבנה וסוג האלמטים האופטיים שבה. פונקציה של חדות, עיוותים, התאבכות וכדומה .
בין היתר יש "משקל" לסוג המעטפת החיצונית ולמספר הלהבים של הצמצם.

רצוי גם לציין שבצמצם פתוח לרווחה יש ירידה בחדות לעומת סגירה בשני סטופים.

אבנר, סה"כ תמצית טובה שיכולה לסייע להפקת תמונות טובות יותר אצל החברים. יישר כוח !

רענן

אבנר ברוך
31-12-13, 15:25
חברים יקרים,
קודם כל אני שמח לראות תגובות, זה מעודד להמשיך.

בקשר להערות שלכם - אני עובד בתשלומים, אני לא רוצה להעמיק יותר מידיי התחלה ומצד שני אני לא רוצה לשעמם את הצמאים למידע.

בתור אחד שחקר וממשיך לחקור את עולם הצילום, אני יכול לרדת לרמה מתימטית גבוהה (כיצד התקבלו מספרי מפתחי הצמצם ומה הקשר למועדון 64 וכדומה...).
קצת סבלנות ונגיע גם לשם.

רענן - נושא המאמר הוא לא העדשה, לכן לא נכסתי לזה. אבל אם כבר שאלת אז הנה תגובתי -
קצת מוקדם לדבר על מכלולי העדשות, סוגי העדשות וטיב העדשות הממוקמות בתוך גוף העדשה. אבל בגדול זה לא כל כך נכון לומר שייש ירידה בחדות במפתח צמצם פתוח. האמת היא שלכל עדשה יש עקומת ביצועים, הביצועים הטובים ביותר מתקבלים במצב "אמצע" והוא בד"כ במפתח 5.6 או 8. כל מצב אחר הוא מצב פחות טוב. גם מצב F16 תאורטית הוא גרוע יותר מ F8.
עדשות מקצועיות מבטלות את רוב הפגיעה בחדות בעזרת המון אופיקה ופיזיקה. הפגיעה בחדות בירידה בסטופים היא לא אופיינית בשימוש בעדשות מקצועיות. יש עיוותים ותופעות אחרות אבל לרוב החדות תישמר.

תומר - אני מתכנן להסביר את החלוקה ל 3 בפוסט הבא שאגיע לשלב החישובים של ה EV.

שוב, אני אגיע לכל הנושאים הללו בקרוב. אני מתחיל במים הרדודים, משאיר קצת משקעים בראש של הקוראים ולאט לאט נעבור לצילום מתקדם וצילום דיגיטלי.

תודה רבה מראש על ההערות וההארות.

ניפגש בשטח,
אבנר

boaz avrahami
31-12-13, 15:31
אל תתגרה ברענן עם F16

JEEP GC ZJ V8 98 IR 3.5
HONDA TRX300ex

elro
31-12-13, 21:12
מצב F16 לא תאורטית אלא באמת פחות טוב מצמצם F8 בגלל תופעת העקיפה, זה ניכר יותר במצלמות החדשות וצפופות הפיקסלים.
לגבי החדות ועומק השדה, נקודת הפוקוס היא אחת בכל מקרה, מעבר לאותה נקודה יש את מה שנקרא גבול הטשטוש (circle of confusion).
אבל זה סתם לחפור יותר מידי לעומק... :)

אבנר, יישר כוח על היוזמה!

תחנות הצמצם מתקדמות בשורש 2 (ולא במקרה).

-->