PDA

צפייה בגרסה מלאה : זחלן לגו בשלט רחוק

רון נחמן
05-01-14, 23:07
חשבתי שזה הפורום הנכון לנושא - בהמשך לשרשור הזה (http://www.jeepolog.com/forums/showthread.php?t=73600)

בקיצור:
זחלן מלגו, עם שלט רחוק, במהדורה מיוחדת עם לוחית רישוי (20,000 יחידות ראשונות!).
כיף לא רגיל.
83798

ובאריכות:
בקיץ הייתי בארה"ב (אני עוד חייב לכם דיווח על זה... (http://www.jeepolog.com/forums/showthread.php?t=77242)) בשבוע האחרון לטיול נפגשתי עם החברה שלי (העונה לשם שירי) ומשפחתה במנהטן, ניו יורק.
ביום האחרון לטיול, כיאה לילד (בן 28) שנמצא בנ"י, נכנסנו ל FAO Schwarz. למי שלא מכיר – מדובר פשוט על חנות צעצועים גדולה.
בין האלקטרוניקה ובובות הפרווה, כמו רוב הג'יפאים/מהנדסי מכונות גם אני חיפשתי את הלגו.

כשמצאתי אותו, התאכזבתי. מסתבר שב"לגו" יש אנשי מכירות חרוצים, שהצליחו לשכנע את הבוסים שלהם בשני נושאים:
1. כדי להגדיל את קהל היעד, כדאי לפנות לבנות, ולא רק לבנים.
2. בנות, כך לשיטת אנשי לגו, לא אוהבות להרכיב דברים.

על הקביעה השנייה אפשר אמנם להתווכח, אבל העובדה היא כזו:
לגו בחרו להפוך את רוב המוצרים שלהם לבובות מוכנות מראש, שפשוט יודעות "להתלבש" על משטחים מלגו. לרוב בוורוד.

לבי נשבר.

ניסיתי בכל לבי להתלהב מדמויות בגודל טבעי של בטמן ודמויות ממלחמת הכוכבים, אבל בינינו – מדובר על פיסול, לא לגו.
בעיניים לחות מהילדות שאבדה (ולעולם לא תחזור, גם לא לילדיי), לפתע הבחנתי במדף מוכר.
טכניק.

הלב השבור התחבר מחדש, כמו עשרות מכוניות לגו שריסקתי לתוך קירות בילדותי (בדומה למה שעשיתי עם הג'יפים שלי. ייתכן שמדובר בהפרעת אישיות שיום אחד תאובחן).
לפתע נחה עיני על טרקטורון. גלגלים מגניבים, קפיצים. זיק של אושר בעיני.
"רוצה?" שאלה בעיניים מחייכות שירי.
"הא? מה? לא, לא... זה בזבוז כסף. חבל"
"עליי! מה אכפת לך! צעצוע חדש. תמיד כיף. וככה יהיה לך מה לעשות עד שאגיע לארץ" (היא והמשפחה חזרו שבוע אחריי).
"אני.. אני לא בטוח שכדאי. סה"כ זה באמת מיו..." נקטעתי.
בזווית העין ראיתי משהו:

4x4 Crawler Eclusive Edition
LIMITED EDITION

"יש לך קצת ריר בזווית הפה. על מה אתה.. אה."
200$. הרבה כסף. יותר ממה שהיא חשבה, יותר ממה שאני חשבתי להוציא. צעצוע מיותר. אין סיבה. לא פרקטי. גדול. מסורבל. טפשי.
"אבל זה ישמח אותך." ניסתה.
"נו... אבל... זה כל כך הרבה כסף. וזה באמת מיותר"
"אבל מכרת את הג'יפ! זה רק פיצוי הגיוני! בוא. נעשה חצי-חצי"

83786

לכו תתווכחו עם טיעון כזה.

הגעתי הביתה. נרגש. יש לי שבוע בלי החברה, בדירה של ההורים שלי, רגע לפני שנחפש מקום משלנו.
זמן מצוין לרגרסיה לילדות.

83787

פותח. מסדר שקיות (כשאין כלי עבודה אני יכול לעשות רושם של עובד מסודר).

83788

התרגשות שלא חוויתי מאז שהייתי ילד.
הלגו השתנה. ממש השתנה.

8379083789

דיפרנציאלים. ציריות. מנועים עם שלט רחוק.
חלקים בלי בליטות (!). מוזר. אבל מוזר טוב.

הלגו לימד אותי המון. הוא לימד אותי (Read the f*cking maual) RTFM, לימד אותי לזהות מידות וגדלים.
הוא נתן לי כלים ליצור בעצמי, הרבה לפני שלמדתי לנסר, להבריג, לחתוך, לרתך. להיפצע.
אף פעם לא למדתי לצייר או לשרטט. במקום, למדתי לבנות.
תודה ללגו.

כשבניתי את הרכב הקודם שלי, דווקא גודל אמתי - מברזלים - אנשים סביבי התרגשו.
"מגניב! אתה בונה אוטו! (עוד סיפור שאני חייב לכם. מבטיח לספר גם אותו)"
אמרתי לכולם: מה אתם מתרגשים?! זה בסך הכל לגו. לגו גדול. מברזל.
היום אני מבין עד כמה הדימוי היה מדויק...

אחרי כמה שעות הרכבה, סיימתי. כיף אדיר. הזחלן מפתיע לטובה (ויש כננת!).
4 מנועים (קדמי, אחורי, היגוי וכננת), מהלכי מתלים פסיכיים, ואפילו יש הבטחה מיצרן מקומי שאם אני מתכנן נעילות דיפרציאל – הוא מייצר לי אותן.
אז נכון. אין לי רכב שטח כרגע-

אבל מזל שאפשר לטפס על כפות רגליים. עד הג'יפ הבא.

ועכשיו תמונות.

837928379183796
8379583794

83800 8379983801

im_ri
05-01-14, 23:16
ענק! אתה פשוט מגשים חלומות ואני משלים אחרייך את הפער.

אני ראיתי אותו מטפס על רגל של שולחן :)

רון נחמן
05-01-14, 23:34
משלים? עוקף בסיבוב...

יש לו זווית גישה בצדדים שמאפשרת לו לטפס על קירות. כיף אמתי.

ishc
05-01-14, 23:46
אדיר, בא לי גם :)

baga
05-01-14, 23:52
מדליק

עידו לוריה
06-01-14, 00:07
אדיר, בא לי גם :)

רון אני מזהה פה פרצה עסקית .... 400$ ותאמין לי זה עולה יותר ( רון 300 שלך 100 שלי , אבל אל תגלה לאף אחד )

מאז שאני זוכר את עצמי ( וכנראה גם לפני ) שחקתי עם הדבר הזה עוד הרבה לפני שהיה את הלגו הטכני , בגיל 12 קיבלתי פעם ראשונה לגו טכני להרכבת רכב עם מנוע תיבת הילוכים וכו' , עד היום אני מספר לילדים שלי שבעצם אני בונה קוביות לגו למבוגרים בסדנה שלי , גם הם נדבקו בחידק הזה ( או שזה בעצם תרוץ בשבילי לקנות עוד לגו ) זו הקניה האחרונה :

83803

זה מטורף מה החברה הזו עושה עם פלסטיק .

עידו

דרור ברלי
06-01-14, 01:02
אם כבר לגו על זחלים.... כולנו יודעים שיש פה הרבה שריונרים, נכון?

אז קבלו את זה: http://www.youtube.com/watch?v=XvekGcmerGc

ויש בו הכל: ייצוב לתותח, מתלי מוטות פיתול, עקיבה, אפיסקופ מפקד ממונע, הוא דופק ניוטרלים ימינה ושמאלה (פיבוט בשפת המרכביסטים?)
יא ווראדי. זה מטורף. בטח הטפ"ש שלו לוקח לילה שלם. כבר התחלתי לחפש פטמות גירוז.

yes1952
06-01-14, 01:17
זה פשוט מרתק לקרוא את השרשור הזה
בזמני קראו לזה אבני פלא וצירים וגלגלים היינו מייצרים לבד (היו הוראות מדויקות)
היום?
מצחיק אבל היום ]אני מרכיב פאזלים מתכנן את הזיפו הבא ומתגעגע לקפה של עידו

Pageup
06-01-14, 09:38
עידו,
הקטן קיבל בדיוק אותו אחד (למרות שכתוב 10-16) והוא רק בן 6.5
אני גם הוספתי לו מנוע עלה סה"כ 150$ לפני שבועיים.
אנחנו בשלבי בנייה, חצי שעה ביום בשבילו ובשבילי. כל הלגו דמויות הזה
פשוט מזעזע אותי.
10 חלקים ונראה כמו פליימוביל

עידו לוריה
06-01-14, 20:19
זה פשוט מרתק לקרוא את השרשור הזה
בזמני קראו לזה אבני פלא וצירים וגלגלים היינו מייצרים לבד (היו הוראות מדויקות)
היום?
מצחיק אבל היום ]אני מרכיב פאזלים מתכנן את הזיפו הבא ומתגעגע לקפה של עידו

כאילו שאתה לא יודע איך להגיע :)

עידו

עידו לוריה
06-01-14, 20:23
עידו,
הקטן קיבל בדיוק אותו אחד (למרות שכתוב 10-16) והוא רק בן 6.5
אני גם הוספתי לו מנוע עלה סה"כ 150$ לפני שבועיים.
אנחנו בשלבי בנייה, חצי שעה ביום בשבילו ובשבילי. כל הלגו דמויות הזה
פשוט מזעזע אותי.
10 חלקים ונראה כמו פליימוביל
הגיל זו המלצה בלבד , זה בעיקר קשור בכישרון של הילד :rolleyes: ( תרוץ לאבא לקנות )
הבן הגדול שלי ( 11 ) בנה את זה לבד בשלוש שעות , קניתי את הקיט בלי המנוע , עלה באיטליה 50 יורו מה שאשאיר אותי בשוק כי בארץ המחיר של קיט כזה עולה כ - 600 ש"ח פער קטן .

עידו

Pageup
07-01-14, 13:56
עלה 120$ כולל המנוע בארה"ב. וגם קיבלתי קופסא למלא חלקים בחינם מהקיר.
אני לא בונה, אני עוזר לו למצוא את החלקים הנכונים והוא מרכיב לבד.
זו הכנה לפני שהוא יקבל זחלן בחלקים.
כשרון יש במרץ, רק מה שקשה לו זה הסבלנות.

רון נחמן
15-01-14, 10:57
אני לא מתפלא על שיתוף הפעולה עם לגו כאן באתר...

האמת שבדיוק העברתי הרצאונת (בקורס פולימרים, בלימודי הנדסת מכונות) על לגו, ושם סקרתי גם את ההיסטוריה של החברה - בשלב "אבני הפלא", לפני שהם עברו לABS של ימינו אנו, הלגו היה למעשה עשוי ממעין עיסת נייר ודבקים.
אבולוציה מגניבה ממש, של חברה שהתחילה כנגרייה, המשיכה לאבני הפלא אבל ראשיה סרבו להתפשר - מבחינתם הקריטריון החשוב, של אחיזת הלבנים זו בזו, לא היה מספק בצלולוז אצטט ('עיסת הנייר'), ולכן הם המשיכו לחפש חלופות עד שהגיעו לABS.
אגב, סוג הפלסטיק הזה הוא אחת הסיבות שהם יקרים כל כך, כי הוא מאפשר דיוק גבוה אך מעלה משמעותית את עלויות הייצור.

דרור ברלי
15-01-14, 13:49
בלגו הטכני הם כבר מזמן לא בשלב של חלקים שנאחזים זה בזה על ה"שיניים" מפורסמות. הכל פינים. זה עובד ומדהים והמכלולים המכניים (דיפרנציאלים, בוכנות, טלטלים, פניאומטיקה וכו') מאוד ריאליסטיים. אבל גם קצת פחות יצירתי. לא צריך לשבור את הראש איך "לעצב" צורה - יש חלקים מעוצבים מוכנים והמון חלקים ללא שיניים בכלל, לטובת המראה המציאותי. זה קצת מתסכל ובמקרה של ילדים יותר קטנים - הם כבר לא מפעילים את הראש כדי לפתור בעיה בבנייה עצמאית של פרויקט מהדמיון ללא תוכנית מוכנה - ובתכל'ס לומדים קצת פחות. הכל מוכן. הכל יפה, אבל איפה ההתמודדות?...

כשאני שיחקתי בלגו טכני (אז קראו לזה "לגו הנדסי") מגיל 11 בערך עד ממש לפני הגיוס (וזה סוג של תראפיה, עד היום. אבל למי יש זמן) לא היו את כל החלקים המתוחכמים הללו. היו גלגלים גדולים שזה מצוין, היו קורות עם חורים (אורך 2-4-8-16 שיניים), צירים בחתך צלב מבחר מצומצם (אורך 2-4-6-8-10-12 שיניים), הכל רק במספר שיניים זוגי. גלגל"שים במבחר מידות די מצומצם (3 סוגים בלבד), "בוכנות" מרובעות, "טלטלים" שהיית בונה בעצמך משתי לולאות, "קראנק" מגלגל"שים וצירים באורך 4 ,סוג אחד של פינים ללחיצה (האפורים, גודל 2 שיניים), קרדנים עדינים ופריכים רצח, וזהו. כל היתר - לגו רגיל. עם שיניים.

בתקופה ההיא בניתי ג'יפים עם הנעה 4X4, מנועי V (עם הבוכנות המרובעות ו"צילינדרים" מאולתרים. זה מה שהיה. המנוע היה מסתובב יפה עד שאחת מחטיבות הצילינדרים היתה מתפרקת) גיר + טרנספר שעובדים ולא פעם ולא פעמיים הייתי גם משחית וחותך את החלקים, ככה אילתרתי מתלים עם 4 לינקים מקפיצים למיניהם שמצאתי והרבה דבק אפוקסי... הבעיה העיקרית הייתה השיניים הללו שלא החזיקו חזק. היצירות היו מרשימות אבל לא יכלו לשאת את משקלן העצמי והיו מתפרקות מיד וזה במקרה הטוב. במקרה הרע חלקים היו נגזרים/נשברים (צירים התפתלו, קרדנים התפוררו, הגלגל"שים הקטנים נשברו ועד הקורות הארוכות של 16 שיניים שהיו בהן חורים עבור הפינים ולא החזיקו מעמד בתפקיד שילדת סולם. כנראה שמאז גם סוג החומר עצמו קצת השתנה/שופר. היום זה פשוט לא נשבר.

רון נחמן
26-01-14, 13:31
דרור - אני לגמרי איתך (בכל זאת, רק כמה שנים.. לא דור בינינו).
אבל תיקון אחד - ב"חתך צלב" היה גם אורך 3!

דרור ברלי
26-01-14, 13:41
היום יש.
פעם לא היה.

-->