PDA

צפייה בגרסה מלאה : טורק לא ננעל כשהרכב קר?...

דרור ברלי
21-01-14, 12:09
תופעה חדשה ששמתי לב אליה בפוקוס 2002 אוט'.

רקע - המכונית הזו ננהגת בעדינות יתרה. נהיגה כמעט סבתאית. רוצה לשמור על האוטו ובעיקר לחסוך בדלק. האוטו עם 124,500 ק"מ.
עד היום הטורק היה ננעל בהילוך רביעי בסביבות 80 קמ"ש ומוריד את הסל"ד ל-2,000. בלי קשר לטמפרטורת המנוע ולמזג האוויר.
לאחרונה , בנסיעה מהעבודה הביתה בלילה כשקר בחוץ, הטורק בגיר לא ננעל אלא אחרי כמה ק"מ של נסיעה. אני מוצא את עצמי עולה על איילון ונוסע בהילוך רביעי בסל"ד גבוה יחסית, ורק אחרי 3-4 ק"מ כבוד הטורק מואיל להינעל והסל"ד יורד מעט. החלפות ההילוכים עצמן חלקות.
בנסיעה בבוקר הכל כרגיל.

אני תמיד מטיף נגד גירים אוטומטיים ויש לי תחושה שאת כל מה שאני אומר אני עומד לחוש על בשרי (וכיסי) בקרוב.
להתחיל לדאוג להפתעות מכיוון הגיר?

landY
21-01-14, 12:29
סתם שאלה...
ניסית Italian tuning?

דרור ברלי
21-01-14, 13:09
הסבר ונמק.

היתה לי פעם אלפא-רומיאו והתרגיל הזה אכן עבד להפליא... אבל אלפא אמיתית היא בעלת גיר ידני ועם כל הצרות המובנות שלה, לפחות היא פטורה מקללת האוטומט.

מה כל זה קשור לתפקוד הגיר?

אמיר ב.א
21-01-14, 13:24
אם הייתי במקומך , הייתי מנסה להחליף שמן גיר כמה פעמים.

חנן-ג'יפולוג
21-01-14, 13:31
אתה בטוח לגמרי שזה לא היה קודם או שאולי לא שמת לב?
כי ברכבים אחרים מסוימים זה נחשב להתנהגות רגילה, כולל אפילו מניעת שילוב של ההילוך הגבוה.

שגיא S
21-01-14, 13:38
אני גם מכיר את זה כהתנהגות נורמטיבית.
סוג של מנגנון הגנה של הגיר עד הגעה לטמפרטורת העבודה.

landY
21-01-14, 14:08
אמרת שנוהגים בה כמו סבתא. הזכיר לי סיפור עם 318 אוטומטית שהתחילה לרעוד. אחרי נסיעה מאמצת אחת הכל הסתדר. תרופת סבתא לנהיגת סבתא...

raanan
21-01-14, 14:38
נשמע תקין לחלוטין .
יש רכבים שאפילו לא מעלים להילוך האחרון ע"מ לחמם את המנוע והגיר.
יש גם מצב הפוך, נעילת הטורק (ככול שניתן) ע"מ לקרר הגיר.

בכול מקרה, לא מציע לך לבצע החלפת שמן .

רענן

דרור ברלי
21-01-14, 14:44
בפוקוס הזו (עם גיר אוטומטי שנכפה עלי לצערי. גם הפרייבט הבא במשפחה המורחבת יהיה אוטומטי בגלל הרשיון המוגבל לאוטומט של אחותי) אני נוהג בצורה שתבטיח צריכת דלק חסכונית ככל שניתן ומינימום של בלאי.

עד לפני שבוע היא היתה כחודש רצוף בידיים של אחותי שנוהגת בצורה שאני מגדיר כ"לא אכפתית". מאיצה ובולמת בחדות, הפניות הגה חדות, הכל בחדות ובאגרסיביות תוך כדי שיחות בדיבורית. אצלה הנבלה שותה 8 - 9 ק"מ לליטר. אני מוציא מהאוטו הזה 12 ק"מ לליטר בממוצע. מחוץ לעיר 14 ק"מ לליטר ואפילו יותר - ברי השגה די בקלות בנהיגה כזו.

אני קורא לזה "נהיגה מתוכננת". לא ממהר, לא מאיץ, רק מתגלגל. מלטף את הגז, נותן לו לצבור מהירות בעצמו בקצב שלו. משייט בד"כ 90 קמ"ש, 100 קמ"ש מקסימום. מרפה מהגז בירידות, מחליף הילוכים די מוקדם בסל"ד נמוך יחסית דרך רגל ימין על דוושת המצערת. תמיד, בלי קשר לטמפ' המנוע או החיצונית, הטורק היה ננעל בהילוך רביעי כבר ב-80 קמ"ש בערך. אני עוקב אחרי זה וזה משהו שכן התרגלתי אליו. פתאום זה שונה ולכן השאלה כי למרות הק"מ הנמוך יחסית, האוטו הזה כבר ישן ואני חושש שירצה איזה ליטוף בקרוב כדי למנוע הוצאה כבדה יותר בעתיד.

סוזי המשתוללת
21-01-14, 15:02
אתה פרנואיד
עזוב את הנבלה בשקט
גיר אוטומטי זה נפלא ואתה סתם נלחץ
כמו שקודמיי כבר אמרו זה פי'צר ולא באג
למה ? כי הקולר גיר מחובר לרדיאטור המנוע ועד שהאחרון לא מתחמם לטמפ' עבודה כך גם השמן גיר , וכשזה סמיך יותר תגובות הגיר אחרות
אם יש מדיד בדוק צבע ריח וכמות שמן
אם הכל תקין אל תיגע
בכל מיקרה לממיר מומנט יש סולנואיד ששולט עליו
לפני שאתה מספיד את הגיר תחליף אותו - זה עולה 200-300 ש"ח וסביר להניח שניתן בעבודה עצמית
אני יכול לספר לך על גיר כזה שעבר שני שיפוצים , הגיע ל"מומחה" דיאגנוסטיקה (שלבושתנו מסתובב באתר) שלקח את ליטרת הבשר שלו , רק כדי שהתקלה תחזור כעבור יומיים
בסוף החלפתי לחבר שני סולנואידים ב 320 ש"ח והוא מחייך מאוזן לאוזן

rob
22-01-14, 18:48
לא מכיר פורד פוקוס אבל כמו שאמרו קודמיי גם אצלי בגיר ישנו סולונואיד חשמלי שרק כאשר הוא מקבל פקודה הטורק ננעל.
הסולונואיד הזה יושב בטור עם מפסק טמפרטורה שגם הוא נמצא בתוך הגיר, רק לאחר ששמן הגיר מגיע לטמפרטורת עבודה, מפסק הטמפרטורה נסגר ומאפשר לסולונואיד לעבוד.

אביב3
23-01-14, 09:30
בכל מקרה אם אתה לא רגוע , אפשר להתחבר למחשב ולקרוא נתונים , על פי הנתונים תוכל לדעת בדיוק באיזו טמפרטורה נכנס לפעולה מצמד הגישור או שישנה תקלה כלשהי.
בהצלחה

polar bear
23-01-14, 13:29
אתה נהגת באוטו עד לפני חודש- ואז הטורק היה ננעל "מיד" . אחותך התעללה באוטו חודש , ועכשיו הוא ננעל "אחר כך" . אז או שבאמת הלך משהו או שהטורק מחכה שאחותך תבעט בו ורק שמסתבר לו שהיא לא שם הוא ננעל. אגב - אתה בטוח שזה נעילת ממיר ולא OD ?

דרור ברלי
23-01-14, 13:50
תקרא לזה איך שתרצה.
לגיר יש 4 הילוכים. הוא מחליף ביניהם מצוין. נכנס לרביעי ובערך ב-80 קמ"ש ו-2,300 סל"ד (בערך) אני מרפה טיפונת מהגז ואז יש תחושה מורגשת של "עוד הילוך" - הסל"ד יורד ל-2,000. אני מניח שזה הטורק שננעל. עם טורק נעול שיוט ב- 90 קמ"ש שוים בערך 2,200 סל"ד.
יש על הבורר לחצן O/D-OFF שמוריד להילוך שלישי. אני משתמש בו הרבה להאטה ויש לו נורת חיווי O/D OFF ברורה מאוד לוח המחוונים.

זה לא "גיר לומד" כמו ה-AL4 של פיז'ו-סיטרואן, כך שהרגלי נהיגה שונים לא אמורים לשנות את ההתנהגות שלו.

opl
23-01-14, 17:25
למה אתה משתמש בגיר להאטה?

grand
23-01-14, 17:32
תפסיקו לשגע את דרור.
אם הרכב מוכר לנהג כבר כמה שנים ויש שוני בהתנהגות הגיר, משהו שלא היה קודם, אז יש בעיה.
בד"כ ללא שום קשר להוראות יצרן הייתי מחליף לשמן גיר טרי + פילטר.

דרור ברלי
23-01-14, 22:09
אתה שואל באמת ברצינות למה משתמשים בגיר להאטה?.....
ואני אשאל - למה לא?...

כי אם לא מספיק שגיר אוטומטי זולל דלק, גומז את מעט הביצועים שיש למשפחתית כבדה ועצלה כזו, רוצח בדם קר כל בדל הנאה מנהיגה ואמינותו תמיד מוטלת בספק, אז גם הברקסים צריכים ללכת כל 20,000 ק"מ?...............

אני משתמש בלחצן O/D OFF להאטה (בירידות ארוכות למשל) כבר שנים רבות, מאז שהאוטו הזה היה חדש מהניילון לפני 12 שנה (כל הזמן הזה הוא אצלנו במשפחה). אף פעם לא היו בעיות עם זה. למעשה, חוץ מטיפולים אף פעם לא היו בעיות של ממש עם האוטו הזה מלבד סטרטר שהוחלף בשנה שעברה ונעילה מרכזית שעובדת רק כשבא לה. דווקא בגלל שעד היום לא היו בעיות אבל האוטו ישן, אני מנסה ליירט תקלות כשהן עוד קטנות, לפני שיהיו גדולות ואז לא יהיה טעם להשקיע כסף גדול בתיקון של אוטו שכבר לא שווה הרבה כסף.

היום היה חמים ונעים והכל עבד כמ ושעון - הטורק ננעל בזמן כמו שצריך.
התייעצתי עם אבא שלי שיש לו פוקוס זהה, חדשה בשנתיים ושנסעה 30,000 ק"מ יותר מזו שאצלי. הוא אומר שאצלו בדיוק אותו דבר כשקר בחוץ.
אז בינתיים ירדתי מזה - אבל נמשיך לעקוב.

חנן-ג'יפולוג
23-01-14, 22:16
אתה גם טוען שאמינות הגיר מוטלת בספק וגם שוחק מצמדים ובלמים בגיר (עלות תיקון של אלפי ש"ח) במקום לשחוק את הבלמים (עלות של 80-150 ש"ח) של הרכב?
זה לא שיקול נכון לטעמי, אלא אם מדובר בשמירת מהירות בירידה, ששם מדובר בסכנת חימום יתר לבלמים.

כמובן שבכל מקרה מדובר בנהיגה תקינה ולא בהרס של הגיר, אבל אם בסוף שיפצת את הגיר ב150000 במקום ב200000 ק"מ אז יצא שכרך בהפסדך, שלא לדבר על מקרה סביר שבו מכרת את הרכב\עשית לו טוטאל לוס ב180000 ק"מ, לפני או אחרי שיפוץ הגיר, שאז ההבדל בין החלופות השונות הוא דרסטי.

דרור ברלי
23-01-14, 22:27
בד"כ אכן מדובר בעיקר בשמירת מהירות בירידה.
בכל שאר הזמן האוטו הזה נוסע הרבה אבל ננהג בעדינות ובאמת לא עובד קשה מדי (למעט אחת לכמה חודשים שאחותי באה לחופשת מולדת ומוציאה לו את הנשמה בנסיעות הלוך-חזור לירושלים)

חנן-ג'יפולוג
23-01-14, 22:28
במצב כזה אין בכלל שאלה. לא מדובר כאן בהארכת תוחלת חיי הבלמים אלא בדאגה לכך שעד סוף הירידה הנוכחית בכלל יישאר לך כוח בלימה.

דרור ברלי
23-01-14, 22:36
אבל עובדה שהבלמים חיים אצלי הרבה יותר מאשר כשהאוטו שימש את אחותי שבשלוש שנים ו-25,000 ק"מ החליפה בלמים פעמיים... ברור לי שזה לא רק בזכות האטות עם הגיר אלא צורת נהיגה כללית שמאוד משתדלת לשמור על האוטו, אבל בכל זאת.

באוטו הזה אני לא מטפל בחצר (הכל שם צפוף ועדין) ולעשות ברקסים לא עולה 80-150 שקל אלא הרבה יותר. אבל ברור שזה לא ישתווה להוצאה שכרוכה בתיקון הגיר....

-->