PDA

צפייה בגרסה מלאה : פיצ'ר חדש - הסונומה של לירן סברוב

נמרוד
28-06-05, 21:10
http://www.jeepolog.com/Liran%20certina%20sonoma.htm

ערן המסוקס
30-06-05, 00:40
נחמד, אבל..
מילא מאוררים חשמליים (גם זה אין לי מושג למה צריך), אבל למה משאבת מים מופעלת מנוע חשמלי?
משהו דפוק במנוע? למה הוא מתחמם בסרק? הרי לא רשום שהוא עבר שינוי קיצוני כלשהו.

אמנון
30-06-05, 00:50
הוא (לירן) הוריד את המאווררים ואת המשאבת מים מהפולי שעל הקראנק בכדי להוציא עוד כ"ס מהמנוע ע"י הורדת העומס של הנ"ל על הקראנק.

ערן המסוקס
30-06-05, 02:09
מאווררים חשמליים, מילא.. כשהם לא עובדים, וזה יכול להיות הרבה במהירויות גבוהות (יש מספיק רוח) אז יש תוספת. אבל משאבת המים צריכה לעבוד כל הזמן בכל מקרה, וזה מה שקורה פה. אז איפה בדיוק החסכון? ההיפך.. יש בזבוז אנרגיה בגלל העברות כח ממכאני לחשמלי וחזרה למכאני.

אמנון
30-06-05, 02:35
אם הבנתי נכון את מה שבוצע, המאוורר ישב על הקראנק, וכך גם המשאבת מים.
ההתנגדות של המאוורר יצרה עומס שהוריד כ"ס, והפיכת המאוורר לחשמלי הוריד את העומס הנ"ל.
משאבת מים - העומס שהיא יצרה על הקראנק בוטל גם, והאנרגיה היחידה שהמשאבה צורכת היא חשמלית של המצבר, כמו כן גם המאווררים.

לא כך?

ערן המסוקס
30-06-05, 08:13
לא. אתה מפספס פה משהו.
המצבר מקבל טעינה מהאלטרנטור שמקבל כח מרצועה שיושבת על הקראנק.
אין אנרגיה בחינם. כל פעולה של המאוררים, הפעולה הקבועה של משאבת מים וכל פעולה של כל צרכן חשמלי אחר מעמיסים ישירות על האלטרנטור שבתורו מעמיס על הקראנק דרך רצועת מנוע. וזה צורך אפילו יותר אנרגיה בגלל איבודים בדרך (מעבר אנרגיות מסוגים שונים).

עוד משהו מעניין ולא ברור הוא הורדת כל הריפודים בעלי משקל זניח לעומת היתרון שהם נותנים. אני מאמין שהסיבה להורדתם היא אחרת לא?

מוני אורבך
30-06-05, 08:36
ערן – זו סידרה שלמה של שיקולים:

1. הרכב נוסע בד"ח מהר ושם צריך כל סוס שהוא מציע. במהירות גבוהה אין צורך במאוורר כלל, לכן כדי להוריד אותו.
2. אבל אז נוצרת בעיה במהירות נמוכה – אומנן זה חלק קטן מהזמן, אבל עדין הרכב נוסע גם במהירות נמוכה.
3. הפיתרון – מאווררים חשמליים. אבל הם לא מספקים, כי אין להם את היכולת לספק אוויר כמו ונטה מכניית. ונטה חשמלית גדולה יותר (או מספר ונטות) היא פתרון אבל אז יש בעיה של מקום ומשקל
4. הפיתרון להעלות את ספיקת המים של המשאבה, וכך ליצור מערכת קירור יותר יעילה שוונטות חשמליות יספיקו. אתה מעלה ספיקה בכך שאתה מגביר את סיבובי המשאבה לדקה. אם תעשה זאת על ידי הקטנת הפולי, תהיה לך בעיה כאשר המנוע יעבוד במהירות גבוהה (ספיקה גדולה מדי). הפתרון הוא מנוע חשמלי שיתן לך תמיד איזה ספיקת מים שאתה רוצה.

יש עוד פתרונות לבעיות אלו, אבל זה הפתרון שהם בחרו

מוני אורבך
30-06-05, 08:40
אגב, אל תזלזל בריפודים, משקלם עשוי להגיע למאות קילוגרמים.
בד"ח לריפודים מתלווים עוד דברים בלתי רצויים (חיזוקי דלתות, מסגרות, פנלים, ועוד)
ריפוד זה לא משהו נדרש ברכב מרוץ, גם כך אתה מרותק לכיסא שלך. ואם לא, ריפוד זה לא מה שיעזור לך.

נמרוד
30-06-05, 11:46
ערן, אתה צודק לגמרי לגבי זה שאין חסכון אמיתי בהספק. אבל לא על זה מדובר לדעתי.

מדובר על הפרדה בין מהירות הסיבוב של המנוע לבין מהירות סיבוב המשאבה והמאווררים. הם כבר לא תלויים אחד בשני. אתה יכול לשים מנוע חשמלי שיסובב את המשאבה במהירות ידועה, לקבל ספיקה גדולה וקבועה, ולשנות אותה במידת הצורך, כל זה בלי תלות במנוע. כנ"ל המניפות - אתה מקבל מקסימום ספיקה של אויר דרך המניפות כשאתה צריך אותו - שזה כשהרכב עומד בפיט.

אתה יכול גם להוסיף עוד קירור, הן על ידי הגדלת ספיקת האויר והן על ידי הגדלת ספיקת המים, בנפרד מהמנוע, בהתאם לצורך (והצורך הרי יגי, כי המנוע ישופר וייצר הרבה יותר חום).

חוץ מזה שברכב מרוץ קופץ, יש הגיון בביטול המניפה המכאנית המסוכנת, כידוע לך :lol: לשלמות הרדיאטור.

אמנון
30-06-05, 16:03
ציטוט של לירן מהשרשור בפורום הבונים:

מנוע : המנוע לכשעצמו מצויין - חיזוק המנוע בא על ידי הרדת המאוורר על הפול לחשמלי, הורדת המזגן מהפולי וביטולו, ההורדת משאבת המיים מהפולי לחשמלית גם כן. אין הכוונה לשיפור בהספק?
אחר כך בא הציטוט הבא של לירן:

הורדת המאורר מהפולי נתן את האפקט הגדול ביותר(כמה ?? אני לא יודע רק מרגיש).
מומלץ בחום.... זה אחד הדברים שאני הכי ממליץ.
:roll:
?

חנן-ג'יפולוג
30-06-05, 16:56
דיברנו על זה כבר בשרשור ישן אחר. צמדי המאווררים החשמליים הכי חזקים בשוק צורכים פחות משליש כוח סוס, אז ניתן להניח שהמאוורר המכני , גם אם אם נניח שהוא חזק יותר, לא צורך הרבה יותר הספק מזה. עניין אחר שכן משפיע בהאצה, אולי קצת יותר, זה הורדת מומנט האינרציה של המאוורר מהמנוע, אבל את אותה תוצאה ניתן לקבל מגילוח גלגל התנופה.

UNIX
30-06-05, 17:04
יצא לי לנסוע בלי אלטרנטור קצת (חצי יום )
ולא הרגשתי שום שיפור ואני בטוח שהאלטרנטור שלי לוקח יותר כח מהמאוורר
המכני , אלא אם כן התכנון הוא שבמהירות גבוהה מאוד יש התנגדות של האוויר למדחף המכני שמאט את המנוע אבל נראה לי קצת מוזר

חנן-ג'יפולוג
30-06-05, 17:19
האלטרנטור כשלעצמו, כשאין צרכני חשמל מופעלים, לוקח מעט מאוד הספק. כמעט כמו ההספק שהולך על החיכוך במיסבים שלו. הוא מתנגד לתנועה כמעט ורק ביחס לצרכני החשמל שמופעלים. תפעיל צרכנים כבדים, הוא יתנגד לתנועה. לא תפעיל הוא סתם יתגלגל לו, ולכן לדיווח שנתת, יוניקס, אין משמעות כי הוא בא ללא ציון צרכני החשמל.

UNIX
30-06-05, 19:57
או קי הבנתי אותך ואתה צודק ,

ערן המסוקס
30-06-05, 20:37
לפי מה שרשום בכתבה המנוע היה מתחמם אך ורק בפיטס. אם כך = בעמידה.
לא רשום שום דבר על שיפור המנוע שגורם להתחממות. אני מניח שהוא משופר או שיש בעייה מכאנית כלשהי שלא עלו עליה?

משאבת מים חשמלית לא נותנת כלום לשיפור זמינות הכח. היא באה בשביל לענות על הצורך בקרור יעיל יותר של המנוע.

סוזי המשתוללת
01-07-05, 21:42
תגובת מנוע
זו הסיבה להפיכת המאוורר לחשמלי וזו גם הסיבה שבמכוניות שאין מאוורר חשמלי יש מצמד ויסקוזי
אני מרגיש את זה ביום יום על האוטו שמעלה טורים הרבה יותר מהר וכל זה רק בגלל החלפת הקלאץ (שהיה מבוטל - נעול 100%) הקלוקל בקלאץ תקין

-->