PDA

צפייה בגרסה מלאה : טיפ צילום - 6 : קצת על קומפוזיציה

אבנר ברוך
10-02-14, 11:13
כאמור, תהליך הצילום מתחלק לשלושה:

התהליך המקדים - תכנון, זמן הצילום, אמצעי עזר ובישול הרעיון באופן מודע ובתת-מודע
הטכניקה – תהליך נרכש
הקומפוזציה – תהליך נרכש אבל קורטוב של אינטיליגנציה ריגשית יכול לעזור

הפעם נדבר על החלק השלישי – הקומפוזיציה.
הנה כמה רעיונות שניתן לממש בקלות, שווה לתרגל עד לקבלת התוצאה הרצויה.

רכב בתנועה בהצלבות - צלמו בעזרת עדשה רחבה, קרוב ונמוך.
התכופפו, השענו על סלע או פשוט שכנו על הרצפה אך תמיד הקפידו להיות בקשר עין עם הרכב הנוסע. חשבו תמיד את מיקום הרכב ושימרו מרחק בטחון. שימוש במבזק או שמש אחורית יכול לעזור למלא את הצל מתחת לרכב ולספק מראה מסוקס יותר של מכלולי הרכב.

843808437184372

(מימין לשמאל: זווית נמוכה+עדשה רחבה+מבזק משלים ושקיעה, התמונה האמצעית והשמאלית זהות ברגע אך שונות בסיפור - השמאלית ממחישה את עומק הערוץ והמדרגה בזכות השימוש בדמויות רקע העוזרות לעין הצופה לקבל פרופורציה)

רכב חונה – נסו מספר "תנוחות". העדיפה עליי היא צילום מלמטה כלפי מעלה עם שמיים של סוף היום ומעט מבזק. הפנו את גלגלי הרכב הצידה להשלמת המראה המסוקס. חשיפה ארוכה וחצובה יכולה לעזור לקבלת עומק שדה מירבי. מנגד, צמצם פתוח ומיקוד על הגריל יכול להתאים כאשר יש יותר מידי פרטים משעממים ברקע.

8437884379

צילום שיירה חונה – במצב חניה ניתן להתרחק 50 עד 100 מטר ולצלם בניצב. הנטיה הכללית היא למקם את השיירה במרכז התמונה, אני מעדיף יותר שמיים ופחות קרקע אך זה תלוי באזור המצולם. שימו לב לדוגמאות המצורפות.

8437684375

צילום שיירה בתנועה – עדיף להיות המאסף לצילום תמונה זו. אם אתם לא מאספים, צאו מהשיירה וחכו לרגע המתאים. וודאו כי מהירות התריס לפחות 1/250, אם יש צורך העלו את רגישות המצלמה (ISO) כדי להמנע מתמונה כהה (ניסוי טעיה, אם התמונה כהה פשוט מעלים את הרגישות בהדרגה).

8438384377

בנו סיפור ראשי וסיפור רקע. רכב היורד מדרגה ייראה מעניין יותר עם פנים מודאגות ברקע ולהיפך. צילמתם דמות מעניינת? דאגו לסיפור רקע...מקמו את העדשה בצורה כזאת שתקלוט משהו מעניין ברקע, רצוי עם קשר כלשהוא לדמות הראשית בתמונה. מומלץ שלמור על יחס של 1:3 בין הנושא לרקע.

84373

חכו לרגע המתאים. רכב עולה מדרגה? נכנס להצלבה? הביטו במסלול הרכב, נסו לדמיין כיצד יתנהג הרכב בקטעים העתידיים של המסלול, חכו לרגע המתאים ואז צלמו. כדאי לחשב מראש את תצורת הצילום המתאימה בהתאם למצב המסלול –

84382

מהירות תריס גבוהה (או צמצם פתוח) – רכב נכנס לסיבוב חד במהירות
עדשה רחבה – צילום מקרוב בטיפוס מדרגה, הצלבה וכדומה
תת-חשיפה – יצירת צלליות במקום דמויות ברורות
מבזק – בצילום מול השמש
רגישות גבוהה – באור חלש

הומור תמיד עוזר.

84381

ניפגש בשטח,
אבנר

boaz avrahami
10-02-14, 23:34
אבנר, מתי אנחנו מטיילים יחד?
תודה על הכתבות אלו. מאוד מעניין ובעל ערך אמיתי

אבנר ברוך
11-02-14, 08:42
בוקר טוב בועז,

תודה על התגובות המתמידות. משהו מתבשל ברקע ואני כמובן לא מתכוון לפוייקע...
ברקע שזה יהיה רלווונטי (ואני מקווה שזה יקרה במהרה לפני קבלת הדרכון הספרדי), יפורסם בפורום זה תאריך ופרטים נוספים.

יום טוב!
אבנר

Tourist
11-02-14, 09:28
אבנר, תודה על סדרת הכתבות היפה.

הטיפ הנוכחי, מס׳ 6, חוטא מעט לכותרת... לא נתת כמעט טיפים לקומפוזיציה, לא התייחסת אפילו למשמעות המושג.

רוב הטיפים שרשמת נוגעים יותר להגדרת צילום ספורט.

כמעט ואף מילה בנוגע למבנה הפריים ומה הוא כולל, איזונים, עומק שדה ועוד...

אתרום משלי-
הכלל הראשון בקומפוזיציה הוא לזכור שהמצלמה אינה כוונת ומרכז העיינית לא חייב להיות ממוקד בין העיניים של האובייקט....

בהצלחה !

אבנר ברוך
11-02-14, 09:47
תודה רבה אך מאידך אני נוטה שלא להסכים לתגובה האחרונה -

תחילה אומר שמדובר בטיפ ולא בשיעור, לכן לא ניתן להרחיב יותר מידיי.
שנית, הטיפים האלה מיועדים בעיקר לג'יפאים כדי שיוכלו לשפר את צילומי השטח שלהם. לא הצבתי מטרות אחרות...ברם, יש רמיזה ונגיעה לעולם הצילום הכללי בכל אחד מהטיפים.

אני משתדל לפרק את התאוריה למודולים קצרים כדי לא להכביד יותר מידי על מסך הסמאקפון של הצופה.
אני מניח שבמהלך מפגש לימוד יהיה קל יותר להסביר ולתרגל....

בקשר לתרומה שלך - הטיפ שלי בנוגע ליצירת סיפור ראשי וסיפור רקע מתייחס בדיוק לזה.

לסיום, כל תגובה מבורכת ורצויה. בסופו של דבר, הכל בעייני המתבונן.

erezgur
11-02-14, 10:32
מצטרף למודים על משפחת הטיפים. גם אני נהנה לקרוא אותם ושמח על כל טיפ נוסף שמצטרף למשפחה.

ברקע שזה יהיה רלווונטי (ואני מקווה שזה יקרה במהרה לפני קבלת הדרכון הספרדי)
אם אתה רומז ל"רשימה" שפורסמה אתמול, כדאי שתתעדכן היום שוב (רמז - זו לא רשימה שמקורה בממשלת ספרד או מישהו רשמי מטעמה), בלי קשר - גם מסע גיפים משולב הדרכת צילום בהרי ספרד נשמע מצוין :)

ארז גור

אבנר ברוך
11-02-14, 10:37
תודה ארז ולשאר חברי המשפחה.
אני מוקיר ומכבד כל תגובה.
מצפה להיפגש עם כולם בקרוב.

בקשר לרשימה - כולנו ממתינים בציפיה מורטת עצבים....רילוקשיין לא עומד על הפרק אבל דרכון ספרדי אכן יכול לתרום רבות לקיצור התור בנמלי התעופה, כניסה למדינות לא ידידותיות זאת ועוד...

-->